Θρησκεία

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
Και μία πράξη επίσης...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fousekis

Δραστήριο μέλος

Ο Φουσέκης λέγομαι! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 519 μηνύματα.
ΝΟΤ my point. :/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

angel!

Νεοφερμένος

Η ανδριανα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
αυτο το τεστ που λεγατε πριν για τουσ χριστιανουσ μπορω να το βρω στο google?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fousekis

Δραστήριο μέλος

Ο Φουσέκης λέγομαι! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 519 μηνύματα.
Πάρα πολλά μπορείς να βρεις γράφοντας 'online Bible test', αλλά πρόσεχε μην πέσεις σε κάνα test διαφορετικού δόγματος και σε βγάζει λάθος. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.

Fousekis

Δραστήριο μέλος

Ο Φουσέκης λέγομαι! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 519 μηνύματα.
Για να ικανοποιήσουμε την ματαιοδοξία μας και να αναδειχτούμε νικητές του debate. Δεν είναι προφανές; Duh!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
Το debate όμως αυτό είναι σοβαρό και άπειρες φορές έχουν σημειωθεί πόντοι και από τις δύο πλευρές. Η μια ομάδα θα νικήσει μόνον όταν η άλλη σταματήσει να αντιμάχεται πράγμα που δεν πρόκειται να γίνει... μάλλον το πράγμα θα συνεχιστεί μέχρι να φτάσω τη τωρινή σου ηλικία...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Μέχρι να πεθάνεις θα συνεχιστεί και γι'αυτό μην προδιαγράφεις και τίποτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fousekis

Δραστήριο μέλος

Ο Φουσέκης λέγομαι! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 519 μηνύματα.
QFT, miv.

Fail, Γιώργη. :P
Ειρωνικά το είπα προφανώς. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Proudqueen

Δραστήριο μέλος

Η Proudqueen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 616 μηνύματα.
εγω θα ελεγα οτι ειμαι πιο κοντα στον αγνωστικισμο
δεν ξερω αν υπαρχει η οχι θεος
αν καταληξω μεσα μου στο πρωτο (οτι υπαρχει) θελω να διαβασω για διαφορες θρησκειες
αλλα και παλι δεν καιγομαι να το κανω

καπου ειχα διαβασει οτι οταν εισαι νεος περνας αυτη τη φαση της αμφισβητησης
μπορει να ειναι και αυτο μπορει και να μην ειναι
ποτε δεν με απασχολησε ιδιαιτερα το θεμα της θρησκειας ομως
δεν ενιωσα ποτε την αναγκη να πιστεψω
οχι ακομα τουλαχιστον
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alex$$$

Νεοφερμένος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 15 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 52 μηνύματα.
Τα πάντα έχουν μία αρχή...δεν μπορώ να πιστέψω ότι υπάρχει κάτι που δεν έχει...Η θρησκεία βγήκε για να κατηγορούμαι κάποιον και να τον ονομάζουμε ανώτερο... γιατί κανείς άνθρωπος δεν αντέχει την κορυφή...κανείς δεν μπορεί να ζει χωρίς να ξέρει ότι τον εξουσιάζει κάποιος...γιαυτό έχουμε και τον θεό...άλλωστε κανείς δεν ακολουθεί πιστά ότι λέει π.χ ο Χριστιανισμός..υπάρχει ο τέλειος χριστιανός;;και παίρνουμε πολύ σοβαρά της θρησκείες...στην άλωση της Κων/πολης κάηκαν πολλά γραμμένα βιβλία αλλά δεν δίνει σημασία κανείς γιατί τα πέρνουμαι ως ιστορικά και μόνο βιβλία...η καινή διαθήκη γιατί να μην είναι ένα ιστορικό βιβλίο..;Μην καταργούμαι την αυτονομία του ανθρώπου άλλωστε σε μια θρησκεία π.χ Χριστιαννησμός ο θεός μας έχει απόλυτα ελεύθερους...το μόνο που μας ελέγχει είναι η συνηδηση μας και κανείς άλλως...εγω δεν βγαίνω στους δρόμους και δεν σκοτώνω παιδιά γιατί δεν έχω ανάγκη να το κάνω και γιατί δεν με αφήνει η συνηδηση μου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fousekis

Δραστήριο μέλος

Ο Φουσέκης λέγομαι! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 519 μηνύματα.
Για την ακρίβεια, στον Χριστιανισμό κυριαρχεί ο υπαρξισμός. :P
Όλα ελέγχονται λίγο-πολύ κι έχουν ετοιμαστεί να γίνουν, αλλά η ελέυθερή μας βούληση θα παίξει επίσης σημαντικό ρόλο.
Η Καινή Διαθήκη δεν είναι ιστορικό βιβλίο, αλλά ιστορική πηγή. Ιστορικό βιβλίο είναι αυτό που έχει συγκεντρώσει πολλές πηγές και έχει καταλήξει σε κάποια συμπεράσματα. Βέβαια, με λίγο Ιώσηπο, Τάκιτο και Ταλμούδ μπορείς να καταλλήξεις...

Crook, μια φορά είχες αναφέρει πως οι δημοσκοπήσεις που γίνονται περί θρησκείας στην Ελλάδα καθορίζονται από το πόσοι βατπίζονται.
Το 81% δήλωσε πως πιστεύει σε κάποιον θεό, το 16% δήλωσαν αγνωστικιστές κι ένα 3% άθεοι.
Τώρα, το πόσοι είναι οι Χριστιανοί και το τι δόγμα ακολουθάει ο καθενας...μπέρδεμα.
https://en.wikipedia.org/wiki/Religion_in_Greece
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Τα πάντα έχουν μία αρχή...δεν μπορώ να πιστέψω ότι υπάρχει κάτι που δεν έχει...Η θρησκεία βγήκε για να κατηγορούμαι κάποιον και να τον ονομάζουμε ανώτερο... γιατί κανείς άνθρωπος δεν αντέχει την κορυφή...κανείς δεν μπορεί να ζει χωρίς να ξέρει ότι τον εξουσιάζει κάποιος...γιαυτό έχουμε και τον θεό...άλλωστε κανείς δεν ακολουθεί πιστά ότι λέει π.χ ο Χριστιανισμός..υπάρχει ο τέλειος χριστιανός;;και παίρνουμε πολύ σοβαρά της θρησκείες...στην άλωση της Κων/πολης κάηκαν πολλά γραμμένα βιβλία αλλά δεν δίνει σημασία κανείς γιατί τα πέρνουμαι ως ιστορικά και μόνο βιβλία...η καινή διαθήκη γιατί να μην είναι ένα ιστορικό βιβλίο..;Μην καταργούμαι την αυτονομία του ανθρώπου άλλωστε σε μια θρησκεία π.χ Χριστιαννησμός ο θεός μας έχει απόλυτα ελεύθερους...το μόνο που μας ελέγχει είναι η συνηδηση μας και κανείς άλλως...εγω δεν βγαίνω στους δρόμους και δεν σκοτώνω παιδιά γιατί δεν έχω ανάγκη να το κάνω και γιατί δεν με αφήνει η συνηδηση μου...

H Κ.Δ. δεν είναι ιστορικό βιβλίο, για τον ίδιο λόγο που δεν είναι και το Κοράνι ή η Τορά, το Ταλμούδ και η Κοσμογονία του Ησίοδου.

Ο θεός δε νομίζω ότι μας έχει απόλυτα ελεύθερους, λέει, βλέπεις, να μη πιστεύουμε σε άλλο θεό εκτός από αυτόν...

Εγώ δε θέλω να με εξουσιάζει κανείς, θεωρώ πως έχω την απαραίτητη ωριμότητα για να εξουσιάσω τον εαυτό μου. Και αν δε την έχω, θα φάω τα μούτρα μου, θα κάνω πολλά λάθη και θα μάθω από αυτά, για να την αποκτήσω. Δε θέλω κανέναν να μου λέει τί να κάνω, θέλω να πηγάζει από μέσα μου η ηθική υποχρέωση να σέβομαι τους υπόλοιπους και αυτοί, αντίστοιχα, να σέβονται εμένα. Η θρησκευτική εξουσία διαφθείρεται πολύ εύκολα και δεν απέχει πολύ από το να αναμιχθεί με την κοσμική. Δυστυχώς η χώρα μας βρίσκεται ακόμη μακριά από το διαχωρισμό Πολιτείας-Εκκλησίας.

Crook, μια φορά είχες αναφέρει πως οι δημοσκοπήσεις που γίνονται περί θρησκείας στην Ελλάδα καθορίζονται από το πόσοι βατπίζονται.

Δεν είναι δημοσκοπήσεις (δεν είπα αυτό:P). Είναι τα επίσημα στοιχεία του κράτους, το οποίο, για να βγάλει συμπεράσματα για τη θρησκευτική πίστη των υπηκόων του, συμβουλεύεται τον κατάλογο των μελών της Εκκλησίας, δηλαδή των βαπτισμένων.

Πράγμα που σαφώς είναι παράλογο - πρώτον, δε μπορείς να ονομάσεις χριστιανό ένα παιδάκι 2 χρονών, που δεν έχει καν τη νοητική ικανότητα ενός χιμπαντζή, και δεύτερον, αν με βουτήξουν σε έναν ποταμό και έρθει ένας Ινδουιστής και με "βαπτίσει" όπως οι Ινδουιστές εντάσσουν τα δικά τους μέλη στη θρησκευτική τους κοινότητα, ή αν με περιτμήσουν (όχι ευχαριστώ:P, προτιμώ το πρώτο:P), σημαίνει ότι θα γίνω Ινδουιστής ή Μουσουλμάνος αντίστοιχα;

Το 81% δήλωσε πως πιστεύει σε κάποιον θεό, το 16% δήλωσαν αγνωστικιστές κι ένα 3% άθεοι.

Δε δήλωσαν αγνωστικιστές, αλλά πως πιστεύουν σε μια ανώτερη υπερφυσική δύναμη/ζώσα δύναμη.

Τώρα, το πόσοι είναι οι Χριστιανοί και το τι δόγμα ακολουθάει ο καθενας...μπέρδεμα.
https://en.wikipedia.org/wiki/Religion_in_Greece

Πόσοι είναι πραγματικοί χριστιανοί;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fousekis

Δραστήριο μέλος

Ο Φουσέκης λέγομαι! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 519 μηνύματα.
Ο θεός δε νομίζω ότι μας έχει απόλυτα ελεύθερους, λέει, βλέπεις, να μη πιστεύουμε σε άλλο θεό εκτός από αυτόν...
Ο περιορισμός θα ήταν να σου ήλεγχε τις σκέψεις.

Πόσοι είναι πραγματικοί χριστιανοί;
Πόσοι είναι πραγματικοί άθεοι; :P
Παντού έχουμε και τα ποζέρια. Εμείς τους λέμε Φαρισαίους, εσείς τους λέτε ψευτοάθεους. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Ο περιορισμός θα ήταν να σου ήλεγχε τις σκέψεις.

Δηλαδή αν το κράτος ψηφίσει νόμο με τον οποίο θα απαγορεύει τις συγκεντρώσεις των 5 ατόμων και άνω, δε θα περιόριζε την ελευθερία σου, αρκεί να μη σου ελέγχει τις σκέψεις;

Πόσοι είναι πραγματικοί άθεοι; :P
Παντού έχουμε και τα ποζέρια. Εμείς τους λέμε Φαρισαίους, εσείς τους λέτε ψευτοάθεους. :P

Οι άθεοι δεν είναι πιστοί κάποιας θρησκείας, και ο αθεϊσμός δεν είναι θρησκεία -όπως θέλει να λέει η Εκκλησία-. Το να ρωτάς πόσοι είναι οι πραγματικοί άθεοι δεν έχει νόημα, διότι υπάρχει πολύ μεγαλύτερη διαφοροποίηση απόψεων και ιδεών από άθεο σε άθεο παρά από χριστιανό σε χριστιανό, ακριβώς διότι δεν υπάρχει κάποιο κοινό θρησκευτικό πιστεύω που έχουν υιοθετήσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Purple sunrise

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Λουδοβίκος ο 16ος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 939 μηνύματα.
διότι υπάρχει πολύ μεγαλύτερη διαφοροποίηση απόψεων και ιδεών από άθεο σε άθεο παρά από χριστιανό σε χριστιανό
Αφού ο αθεισμός δεν δέχεται την ύπαρξη του θεού, τι ειδούς διαφοροποίηση να υπάρχει δηλαδη στις απόψεις τους περί θεού ή θρησκείας?

PS Ένα βασικό συστατικό και κριτήριο για τη ύπαρξη ή όχι μιας θρησκείας είναι βεβαίως βεβαίως η ύπαρξη πίστης.Και ο αθεισμός προυποθέτει πίστη(πίστη στη μη ύπαρξη του θεού ή κάποιου υπερφυσικού όντος που να δημιούργησε τον κόσμο)
Αν δεν πιστεύεις τίποτα ή αφήνεις ανοιχτό το ενδεχόμενο για την ύπαρξη του θεού, τότε ονομάζεσαι αγνωστικιστής και όχι άθεος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Ο Αγνωστικισμος δεν ειναι αυτο ακριβως, αλλα η αποψη οτι δε μπορουμε να γνωριζουμε την υπαρξη ή μη θεοτητων/θεων και της απολυτης αληθειας.

"Για τους θεούς δεν μπορώ να γνωρίζω τίποτα: ούτε ότι υπάρχουν, ούτε ότι δεν υπάρχουν, ούτε τι λογής μορφή έχουν. Γιατί είναι πολλά τα όσα εμποδίζουν να γνωρίζουμε. Από τη μία το άδηλο του ζητήματος και από την άλλη η συντομία της ανθρώπινης ζωής"

του Πρωταγόρα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Αφού ο αθεισμός δεν δέχεται την ύπαρξη του θεού, τι ειδούς διαφοροποίηση να υπάρχει δηλαδη στις απόψεις τους περί θεού ή θρησκείας?

Άλλα κοινά στοιχεία όμως δεν υπάρχουν, από κει και πέρα. Ενώ στους Χριστιανούς υπάρχουν διάφορες παραδόσεις και επιταγές της Εκκλησίας (ή, για να μη με παρεξηγήσετε, των Πατέρων).

(ερωτηματικό τί)

PS Ένα βασικό συστατικό και κριτήριο για τη ύπαρξη ή όχι μιας θρησκείας είναι βεβαίως βεβαίως η ύπαρξη πίστης.Και ο αθεισμός προυποθέτει πίστη(πίστη στη μη ύπαρξη του θεού ή κάποιου υπερφυσικού όντος που να δημιούργησε τον κόσμο)
Αν δεν πιστεύεις τίποτα ή αφήνεις ανοιχτό το ενδεχόμενο για την ύπαρξη του θεού, τότε ονομάζεσαι αγνωστικιστής και όχι άθεος.

Η πίστη στη μη ύπαρξη του θεού ή υπερ. όντος μπορεί να ερμηνευθεί ως έλλειψη πίστης σε κάτι τέτοιο. Η θρησκεία είναι περισσότερο οργανωμένη και συγκεκριμένη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

e-vela

Νεοφερμένος

Η e-vela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 57 μηνύματα.
"Για τους θεούς δεν μπορώ να γνωρίζω τίποτα: ούτε ότι υπάρχουν, ούτε ότι δεν υπάρχουν, ούτε τι λογής μορφή έχουν. Γιατί είναι πολλά τα όσα εμποδίζουν να γνωρίζουμε. Από τη μία το άδηλο του ζητήματος και από την άλλη η συντομία της ανθρώπινης ζωής"

του Πρωταγόρα

και εμένα αυτή η φράση μου ήρθε στο μυαλό!:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Purple sunrise

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Λουδοβίκος ο 16ος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 939 μηνύματα.
Η πίστη στη μη ύπαρξη του θεού ή υπερ. όντος μπορεί να ερμηνευθεί ως έλλειψη πίστης σε κάτι τέτοιο. Η θρησκεία είναι περισσότερο οργανωμένη και συγκεκριμένη.]
Η έλλειψη πίστης ερμηνεύεται απλώς ως έλλειψη πίστης, δεν είναι αθεισμός.
Τείνει πιο πολύ προς τον αγνωστικισμό αυτή η θέση.
Άλλα κοινά στοιχεία όμως δεν υπάρχουν, από κει και πέρα. Ενώ στους Χριστιανούς υπάρχουν διάφορες παραδόσεις και επιταγές της Εκκλησίας (ή, για να μη με παρεξηγήσετε, των Πατέρων).
Εκτός από το μεταφυσικό και ηθικό ιδεολογικό πλαίσιο που επιτάσσει η εκκλησία στους πιστούς της(κάτι άλλωστε που κάνει και ο αθεισμός ως φιλοσοφικό σύστημα), δεν γνωρίζω αν υπάρχουν άλλες υποχρεώσεις(ιδεολογικές κυρίως) στους πιστούς απο την εκκλησία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 11 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top