Θρησκεία

kotsis1

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Συκιές (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 421 μηνύματα.
ενα γεγονος που μπορω εγω με τα περιορισμενες αισθησεις μου να καταλαβω. δε το θεωρω αληθεια.δεν πιστευω σε μια αληθεια, σε ενα σχεδιο συμφωνα με το οποιο δημιουργηθηκαμε. αρα δε μπορω να το αναζητησω

Εαν πιστευεις οτι δεν μπορεις να το αναζητησεις ειναι δικη σου επιλογη.Εγω υποστηριζω πως η αναζητηση θα με οδηγησει σε μια αληθεια.Για να επιστρεψουμε λοιπον στην αρχη,αφου δεν εχω αναζητησει ακομα δεν το θεωρω ευλογο να δηλωνω καποια θρησκεια,ειτε ειναι Χριστιανισμος ειτε Βουδισμος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
μα ασφαλως ειναι δικη μου επιλογη. δεν ειναι αυτος ο λογος για τον οποιο συζηταμε:P
τις αποψεις μας εκφραζουμε:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

agiostimotheos

Δραστήριο μέλος

Ο agiostimotheos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 562 μηνύματα.
μπορω να το θεωρησω ως γεγονος. ενα γεγονος που μπορω εγω με τα περιορισμενες αισθησεις μου να καταλαβω. δε το θεωρω αληθεια.δεν πιστευω σε μια αληθεια, σε ενα σχεδιο συμφωνα με το οποιο δημιουργηθηκαμε. αρα δε μπορω να το αναζητησω __________________

Η πεποίθισή σου ότι υπάρχουν παραπάνω από μια αλήθειες και όλο το οικοδόμημα που βασίζεις και έχει αναπτύξει τις πεποιθίσεις σου αποτελεί για σένα μέσο αντίληψης της πραγματικότητας και άρα την δικία σου αλήθεια για τον κόσμο στην οποία προφανώς πιστεύεις.

Δεν μπορείς να το αναζητήσεις επειδή για εσένα δεν υπάρχει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
οποτε μου λες οτι η δικια μου αληθεια ειναι οτι δεν υπαρχει αληθεια.
το ζητημα ειναι οτι χρησιμοποιησες τη λεξη αληθεια με διαφορετικο νοημα.
η δικια μου αποψη , και οχι αληθεια, ειναι οτι δεν υπαρχει αληθεια.
τι θεωρεις πραγματικο ομως εσυ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

agiostimotheos

Δραστήριο μέλος

Ο agiostimotheos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 562 μηνύματα.
η δικια μου αποψη
Η δικία σου άποψη για την αλήθεια είναι για εσένα μια αλήθεια στην οποία πιστευεις οπότε πιστεύεις και εσύ σε μια ακόμη αλήθεια και όχι στο ότι δεν υπάρχει αλήθεια.

Είναι ένα κλασικό παράδοξο οπως η φράση "αυτή την στιγμή σας λέω ψέματα" λεω την αλήθεια ότι λέω ψέματα αλλά ταυτόχρονα λέω ψέματα όπως δηλώνει η φράση μου.
Ο Ράσελ βασίστικε σε τέτοιου είδους παράδοξα για να διατυπώσει το γνωστό "παράδοξο του Ράσελ."
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
το παραδοξο του ρασελ ειναι παραδοξο συνολων.
και οχι δεν ειναι παραδοξο γιατι χρησιμοποιεις διαφορετικα το περιεχομενο "αληθεια"
δε πιστευω σε καποια αληθεια για τη δημιουργεια του κοσμου. σε γεγονοτα, μπορει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kotsis1

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Συκιές (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 421 μηνύματα.
μα ασφαλως ειναι δικη μου επιλογη. δεν ειναι αυτος ο λογος για τον οποιο συζηταμε:P
τις αποψεις μας εκφραζουμε:P

Ακριβως αυτο λεω:D

Δυστυχως μεσω υπολογιστη η εκφραση μας εκμηδενιζεται.Γιαυτο ισως φανηκε καπως ειρωνικο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

agiostimotheos

Δραστήριο μέλος

Ο agiostimotheos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 562 μηνύματα.
το παραδοξο του ρασελ ειναι παραδοξο συνολων.
το ξέρω...

χρησιμοποιεις διαφορετικα το περιεχομενο "αληθεια"
οχι. σου λεω ότι εν τελει πιστεύεις σε μια αληθεια στην αληθεια οτι δεν υπαρχει αληθεια.

δε πιστευω σε καποια αληθεια για τη δημιουργεια του κοσμου. σε γεγονοτα, μπορει.
Παω για υπνο θα απαντησω σε αυτο αλλη φορα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fousekis

Δραστήριο μέλος

Ο Φουσέκης λέγομαι! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 519 μηνύματα.
δε πιστευω οτι υπαρχει αληθεια.
Μήπως εννοείς πως ποτέ δεν θα μπορέσουμε να συγκεντρώσουμε και να συμφωνήσουμε με όλα τα γεγονότα και τα φαινόμενα του κόσμου;
Εδώ ναι.
Αλλά αντικειμενική πραγματικότητα δεν υπάρχει λόγω της γλώσσας και της διαφορετικής σκέψης του καθενός. Αυτό δεν σημαίνει πως κάτι δεν ισχύει όμως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Εγω παντως εχω καταληξει στο συμπερασμα πως,εφοσον δεν εχω διαβασει καν την Αγια Γραφη, δε θεωρω τον εαυτο μου χριστιανο.Ωστοσο,δε μπορω να θεωρησω τον εαυτο μου αθεϊστη είτε αγνωστικιστη κοκ.,αφου δεν εχω εμβαθυνει παρα μονο μεσω εγκεφαλικων προβληματισμων.Δεν εχω αναζητησει πηγες,δεν εχω ψαξει γυρω απο το θεμα εκτενεστερα.Γι'αυτο δε μπορω να χαρακτηρισω τον εαυτο μου ως προς την θρησκεια που πιστευω.Κατι που σιγουρα δεν ειναι θεμα wikipedias, ουτε θεμα αποκλειστικα βιβλιων.Ειναι θεμα πνευματικο,ψυχικο και πιστευω πως υστερα απο ψαξιμο μπορε να κατασταλαξει καποιος.Υστερα απο πολυ πολυ ψαξιμο για την αναζητηση της αληθειας.

Εξ' ορισμού, αφού δεν κατατάσσεις σε καμία θρησκεία τον εαυτό σου και αμφιβάλλεις ακόμη, είσαι αγνωστικιστής (=αυτός που δεν είναι βέβαιος).:)

Αλλά αντικειμενική πραγματικότητα δεν υπάρχει λόγω της γλώσσας και της διαφορετικής σκέψης του καθενός. Αυτό δεν σημαίνει πως κάτι δεν ισχύει όμως.

Mathematics:D.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kotsis1

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Συκιές (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 421 μηνύματα.
Εξ' ορισμού, αφού δεν κατατάσσεις σε καμία θρησκεία τον εαυτό σου και αμφιβάλλεις ακόμη, είσαι αγνωστικιστής (=αυτός που δεν είναι βέβαιος).:)

Επειδη το ψαχνω αυτο το θεμα,πρεπει να ομολογησω πως αγνωστικιστης δεν ειμαι ακομα,αν και νομιζω οτι με εκφραζει σε πολλα σημεια.Αγνωστικιστης ειναι οποιος πιστευει οτι ακομα και αν υπαρχει θεοτητα δε μπορουμε μεσω της λογικης να το αποδειξουμε,αρα θα υπαρχει παντοτε ενα πνευματικο κενο αναμεσα στον ανθρωπο και στο Θεο.Στην πραγματικοτητα,ακομα και αν κατασταλαξω σε μια θρησκεια νομιζω πως θα εχω στοιχεια αγνωστικισμου πχ agnostic theism,αλλα οποια θρησκεια και αν ασπαστω το προαναφερθεν agnostic theism δε θα ναι αποδεκτο προφανως ,οσον αφορα τα πιστευω της θρησκειας αυτης.ΠΧ συμφωνα με το Χριστιανισμο Θεος υπαρχει και αποκαλυπτεται στη ζωη μας εμμεσα,οποτε agnostic theism γιοκ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
ως αγνωστηκιστης δεν οριζεται αυτο ακριβως
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kotsis1

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Συκιές (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 421 μηνύματα.
Agnosticism (Greek: α- a-, without + γνώσις gnōsis, knowledge; after Gnosticism) is the philosophical view that the truth value of certain claims — particularly metaphysical claims regarding theology, afterlife or the existence of deities, ghosts, or even ultimate reality — is unknown or, depending on the form of agnosticism, inherently impossible to prove or disprove. It is often put forth as a middle ground between theism and atheism,[1] though it is not a religious declaration in itself.

Αγνωστικισμός ονομάζεται η φιλοσοφική θεώρηση ότι η αλήθεια ορισμένων μεταφυσικών υποθέσεων, όπως οι θεολογικοί ισχυρισμοί που αφορούν την ύπαρξη του Θεού, των θεών ή θεοτήτων, είναι είτε προς το παρόν άγνωστη είτε εγγενώς απρόσιτη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Τελοσπάντων, δεν έχουν τόση σημασία οι τύποι. Δεν έχει σημασία τί λέγεσαι, σημασία έχει τί είσαι.

Δεν είναι ανάγκη να υιοθετήσεις κάποια ήδη υπάρχουσα κοσμοθεωρία, μπορείς κάλλιστα να διαμορφώσεις τη δική σου:).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
μετεφρασες λαθος:)
"ιs unknown or, depending on the form of agnosticism, inherently impossible to prove or disprove"
"ειναι αγνωστη ή ,αναλογα με το ειδος του αγνωστικισμου, ειναι αδυνατο ή πολυ δυσκολο να αποδειχτει
-----------------------------------------
Τελοσπάντων, δεν έχουν τόση σημασία οι τύποι. Δεν έχει σημασία τί λέγεσαι, σημασία έχει τί είσαι.

Δεν είναι ανάγκη να υιοθετήσεις κάποια ήδη υπάρχουσα κοσμοθεωρία, μπορείς κάλλιστα να διαμορφώσεις τη δική σου:).

θα συμφωνησω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kotsis1

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Συκιές (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 421 μηνύματα.
μετεφρασες λαθος:)
"ιs unknown or, depending on the form of agnosticism, inherently impossible to prove or disprove"
"ειναι αγνωστη ή ,αναλογα με το ειδος του αγνωστικισμου, ειναι αδυνατο ή πολυ δυσκολο να αποδειχτει

Απο τη wikipedia τα πηρα και δε βρισκω καποια νοηματικη διαφορα αναμεσα στα κειμενα,οπως επισης και σε αυτο που εθεσα εγω ως αγνωστικισμο και σε αυτο που γραφει η wiki.

Βασικα,θελω να βρω την αληθεια.Εαν αυτη δεν εχει ανακαλυφθει ακομη και την ανακαλυψω εγω,τοτε καλως:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Απο τη wikipedia τα πηρα και δε βρισκω καποια νοηματικη διαφορα αναμεσα στα κειμενα,οπως επισης και σε αυτο που εθεσα εγω ως αγνωστικισμο και σε αυτο που γραφει η wiki.

Βασικα,θελω να βρω την αληθεια.Εαν αυτη δεν εχει ανακαλυφθει ακομη και την ανακαλυψω εγω,τοτε καλως:D

ειναι λιγο πιο περιπλοκο:D

i wish you luck.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kotsis1

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Συκιές (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 421 μηνύματα.
ειναι λιγο πιο περιπλοκο:D

Φυσικα και ειναι πιο περιπλοκο:)Αλλα αναφερθηκαμε και οι δυο στον πυρηνα,στην αρχη του αγνωστικισμου,δεν εμβαθυναμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fousekis

Δραστήριο μέλος

Ο Φουσέκης λέγομαι! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 519 μηνύματα.
Σου έχω ξαναπεί πως συμφωνώ στην μεταφορά γνώσεως. Τα Μαθηματικά είναι μία παγκόσμια γλώσσα όπου το κάθε γράμμα του αλφαβήτού κι η κάθε λέξη της της έχει παντού την ίδια έννοια. Είναι απόλυτα. Πάντα.
Εξ αρχής, όμως, κατασκευάστηκαν βασισμένα σε μία πραγματικότητα, η οποία σίγουρα δεν μπορεί να είναι αντικειμενική.

Το σύμπαν δεν σχεδίασε τους μαθηματικούς όρους, άλλο εάν εμείς τους βλέπουμε παντού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
μη μιλατε εξω απο το χωρο.
τα μαθηματικα που γνωριζουν οι ανθρωποι ειναι λειψα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 11 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top