Θρησκεία

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Α, και η Εκκλησία νίπτει τας χείρας της... Δε με ενδιαφέρει τόσο το πρόβλημα αυτό καθαυτό (στη συζήτησή μας), όσο η υποκρισία της Εκκλησίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Δεν υπάρχει καμία υποκρισία. Δεν ανακατεύεται με το εισόδημα του ιερατείου η Εκκλησία. Το κράτος πληρώνει τους μισθούς κι από κει και πέρα τα της Εκκλησίας του τα καθορίζει ο κάθε παπάς μόνος του. Με εξαίρεση το παγκάρι το οποίο και ξαφρίζει κάθε Κυριακή μετά τη λειτουργία ο μητροπολιτής που περνάει με την παρέα του. Όχι όλοι οι μητροπολίτες, ο Αττικής είναι υπόδειγμα επιστήμονα και ανθρώπου για παράδειγμα. Κάποιοι όμως (δεν θα πω ονόματα, αν και ξέρω) το κάνουν συστηματικά. Κι αυτό είναι τρομοκρατία προς τους ίδιους τους παπάδες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Εσύ δεν ήσουν που έλεγες ότι τα δογματικά ζητήματα εντός των κόλπων της Εκκλησίας τα κανονίζουν οι διάφοροι σύνοδοι και οι κληρικοί, και ότι εφόσον δεν παραβιάζουν τους νόμους τους κράτους, δε μπορούμε να τους κρίνουμε; Ε, και η ίδια η Εκκλησία θα πρέπει να ρυθμίζει το τί ποσά διακινούνται στους κόλπους της, μιας και τα υλικά αγαθά είναι ένα ζήτημα που απασχολεί την Εκκλησία (από πολλές απόψεις).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Η αμοιβή του παπά (που δεν έχει άλλο εισόδημα, λόγω ασυμβίβαστου) τι σχέση έχει με τα δογματικά ζητήματα; Δεν διακινείται κανένα ποσό ανάμεσα στους κόλπους της, αν μιλάς για τα φιλοδωρήματα των τελετών. Δε μιλάω με το δικηγόρο μιας εταιρείας, μιλάω με τον πνευματικό που έχω επιλέξει να είναι παρών όταν παντρεύομαι κι όταν βαφτίζω τα παιδιά μου, είναι προσωπική η σχέση, δε μιλάω με εκπροσώπους της "Ορθοδοξία ΑΕ". Στοιχηματίζω ότι δεν είχες ποτέ σχέση με κάποιον πνευματικό, οπότε δεν είσαι σε θέση να κατανοήσεις τι εννοώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Τί σημασία έχει αν είχα ή δεν είχα;

Αυτό που λέω, είναι ότι η Εκκλησία κηρύττει πως "πρέπει να είμαστε απελευθερωμένοι από τον υλισμό και την καταναλωτική μανία", αλλά με το να δέχεται ο παπάς τα λεφτά και να εγκρίνει την πρακτική η Εκκλησία και, εμμέσως, ο παπάς, δίνει επιπρόσθετη σημασία σε αυτά. Γι' αυτό λέω ότι είναι υποκριτικό. Άντε, τα λέμε σε μια ωρίτσα:P.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Στοιχηματίζω ότι δεν είχες ποτέ σχέση με κάποιον πνευματικό, οπότε δεν είσαι σε θέση να κατανοήσεις τι εννοώ.
απλα δεν θα το δει με τον τροπο που εσυ θελεις.
δε σημαινει οτι θα εχει περισσοτερο ή λιγοτερο άδικο
-----------------------------------------
Στα χώρια αλλά και σε ορισμένες πόλεις μπορείς να αγοράσεις το σημείο που θα εγκατασταθεί το μνήμα, στα περισσότερα χωρία είναι δωρεάν. Το έθιμο λέει ότι στα 3 χρόνια πρέπει να ξεθαυτεί ο νεκρός και να πλυθούν τα κόκαλα και μετέπειτα να ξανατοποθετηθούν στον τάφο. Έτσι εγκυκλοπεδικά..

ετσι εγκυκλοπεδικα, να δουμε ποσο παραλογη(και αρρωστημενη κατα τη γνωμη μου) ειναι η ταφη

τελικα ο νεκρος μετα απο τρια χρονια δεν ελιωσε. λογω χημικων βλεπετε
-----------------------------------------
Μην αποδίδεις, τότε, το πρόβλημα που εσύ έχεις στην οικογένειά σου στην Εκκλησία. Μην του δώσεις, αν δεν θες και μετά βρες τα με τους δικούς σου. Δικό σου πρόβλημα.

οταν πλεον περναει ως εθιμο ή οταν το ζητιανευει ο παπάς , τοτε παυει να γινεται επειδη "ετσι το νιωθει ο κοσμος"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Να μην παντρευτείς στην Εκκλησία τότε. Πήγαινε πλήρωσε το παράβολο να σε παντρέψει ο Δήμαρχος.
Έλεος, οκ, δεν πατάτε στην Εκκλησία και καλά κάνετε, αλλά μη μου παίζετε τώρα ότι σας πνίγει το δίκιο γι'αυτά που πληρώνουμε εμείς που πατάμε. Για να πηγαίνει κάποιος να κάνει θρησκευτική τελετή σημαίνει ότι έτσι θέλει. Αν δεν ήθελε, ας έκανε πολιτική τελετή.

Και τέλος πάντων, περιμένω απ'τον ίδιο να με αμφισβητήσει αν ποτέ είχε μια ουσιαστική σχέση με έναν πνευματικό. Εγώ, πάντως, ξέρω ότι οι άθεοι δεν έχουν πνευματικό...Από κει και πέρα ίσως έχουν αλλάξει οι συνήθειες κι έχω μείνει εγώ στα παλιά. Ενημερώστε με.
Το ίδιο αρρωστημένη (προσωπικά) θεωρώ την καύση, αλλά είμαι απόλυτα σύμφωνος στη δυνατότητα επιλογής. Η οποία, εν πάσει περιπτώση, υπήρχε και πριν το νομοθέτημα και όσοι πραγματικά δεν ήθελαν ταφή, έκαναν αποτέφρωση στη Βουλγαρία με παρόμοιο κόστος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
θεωρεις την απολυτη προταση λογικη; να χρειαζεται να παει καποιος στη βουλγαρια για να κανει την καυση;
δε με ενδιαφερει αν εχεις πνευματικο, αν πληρωνεις τα 50αρα για την καθε τελετη ως κοροϊδο, ξερω γω. δεν εχεις κανενα δικαιωμα ομως να μας λες "εσεις δεν εχετε δικαιωμα να μιλατε, μπλα μπλα μπλα.

υπαρχει και αλλη λυση παντως απο το να παντρευτεις στο δημαρχειο. μαντεψε:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Απολύτως, μα τω Θεώ. Μέχρι πριν λίγους μήνες όποιος Κύπριος ήθελε να σπουδάσει Ιατρική ήταν υποχρεωμένος να εγκαταλείψει τη χώρα. So what...
Στο τσάμπα, να το ξέρεις, δεν υπάρχει τίποτα. Σε καμιά Σοβιετική Ένωση το πολύ-πολύ και πάλι αμφιβάλλω. Είτε ο γάμος, είτε το συμβόλαιο (το οποίο δεν είναι γάμος, είναι πράξη νομικής κατοχύρωσης) απαιτούν παράβολα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
αστοχη η συγκριση ιατρικης και καυσης μιβ.


για σκεψου λιγο ακομα τι αλλο μπορει να υπαρχει:)
(ε τωρα αν εσενα το μυαλο φτανει μονο ως το σημειο να αποδεχεται ολες τις χρεωσεις, παραβολα, δε σημαινει οτι αλλοι θα πρεπει να το αποδεχτουν.)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Για πες μου εσύ που το μυαλό σου κατεβάζει φιλαράκο...Γιατί εγώ δεν...
-----------------------------------------
Ε, ναι, σαφώς άστοχη, πάντως η σύγκριση. Ένας άνθρωπος που θέλει να σπουδάσει Ιατρική σίγουρα πρέπει να λαμβάνεται πιο σοβαρά υπ'οψιν από ένα πτώμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
πρωτα απ'ολα δε βρηκα τιποτα για παραβολα που να αφορουν το συμφωνο.

ωωω
αυτο δε προκειται να στο πω...
βεβαια η πραγματικοτητα σου θα το χαρακτηριζε ως σκανδαλωδες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Παράβολο χαρτοσήμου 15 ευρώ από δημόσιο ταμείο ή διπλότυπο γάμου αξίας 18 ευρώ.
Μάλλον δεν έψαξες καλά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
προφανως δεν εψαξα καλα. στειλε link ομως
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
plus την αμοιβή συμβολαιογράφου που θα συντάξει την πράξη για την εκτός γάμου συμβίωση.
-----------------------------------------
Δικηγόρο ρώτησα, δεν το βρήκα στο web.
Αλλά δεν χρειάζεται κιόλας. Ένα συμβόλαιο, μια διαθήκη, μια πράξη να έχεις δει, γνωρίζεις ότι χρεώνεται και ο συμβολαιογράφος και το χαρτόσημο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Να μην παντρευτείς στην Εκκλησία τότε. Πήγαινε πλήρωσε το παράβολο να σε παντρέψει ο Δήμαρχος.
Έλεος, οκ, δεν πατάτε στην Εκκλησία και καλά κάνετε, αλλά μη μου παίζετε τώρα ότι σας πνίγει το δίκιο γι'αυτά που πληρώνουμε εμείς που πατάμε. Για να πηγαίνει κάποιος να κάνει θρησκευτική τελετή σημαίνει ότι έτσι θέλει. Αν δεν ήθελε, ας έκανε πολιτική τελετή.

Μα προσωπικά αυτό θα κάνω. Δε θα μπορούσα να παντρευτώ σε εκκλησία, γιατί σε όλες οι φωτογραφίες του γάμου μου θα έβγαινα με ξινισμένη και γεμάτη αποστροφή μούρη.

Το ότι δε μας αφορά άμεσα ένα ζήτημα, δε σημαίνει ότι δεν έχουμε δικαίωμα να το κρίνουμε. Ναι, με πνίγει το δίκιο που η Εκκλησία αποδέχεται σιωπηλά το γεγονός ότι η γιαγιούλα και η θείτσα και ο κάθε θρήσκος άνθρωπος πληρώνουν κάτι παραπάνω τον παπά (για μισού λεπτού δουλειά, χωρίς καν να καταλαβαίνεις τί ψάλλει), αντί να βγει και να πει να μη το κάνουν, και να δίνουν τα χρήματα αυτά σε ιδρύματα κοινής ωφελείας.

Και τέλος πάντων, περιμένω απ'τον ίδιο να με αμφισβητήσει αν ποτέ είχε μια ουσιαστική σχέση με έναν πνευματικό. Εγώ, πάντως, ξέρω ότι οι άθεοι δεν έχουν πνευματικό...Από κει και πέρα ίσως έχουν αλλάξει οι συνήθειες κι έχω μείνει εγώ στα παλιά. Ενημερώστε με.

Αν πνευματικός=παπάς/κληρικός που σε καθοδηγεί, όχι, από πού κι ως πού;
Δε σημαίνει αυτό ότι θεωρώ όλους τους παπάδες διεφθαρμένους, ούτε όμως όλους αγίους. Υπάρχουν και καλοί, και κακοί. Εγώ αναρωτιέμαι γιατί υπάρχουν οι κακοί, αφού η Εκκλησία μας είναι τόσο αγαθή και καθοδηγείται από το Α. Πνεύμα... Σε μια τάξη, ο βαθμός αταξίας είναι ανάλογος με την ελαστικότητα και την ανεκτικότητα του δασκάλου/καθηγητή.

Αν πνευματικός=πνευματικό πρότυπο, γιατί όχι; Προσωπικά, δεν τρελαίνομαι για πρότυπα, αλλά μιας και δεν έχουν να κάνουν με το τί πιστεύει ο καθένας, δε νομίζω πως θα είχε και μεγάλη διαφορά.

Το ίδιο αρρωστημένη (προσωπικά) θεωρώ την καύση, αλλά είμαι απόλυτα σύμφωνος στη δυνατότητα επιλογής. Η οποία, εν πάσει περιπτώση, υπήρχε και πριν το νομοθέτημα και όσοι πραγματικά δεν ήθελαν ταφή, έκαναν αποτέφρωση στη Βουλγαρία με παρόμοιο κόστος.

Α, δηλαδή το να σε φάνε τα σκουλήκια δεν είναι καθόλου αρρωστημένο...
Ωραία λοιπόν, να πάμε να κάνουμε και τις ταφές στη Βουλγαρία, μιας και εκεί έχει πολύ περισσότερο διαθέσιμο χώρο, και επειδή δε μας αρέσουν τα νεκροταφεία...

Παράβολο χαρτοσήμου 15 ευρώ από δημόσιο ταμείο ή διπλότυπο γάμου αξίας 18 ευρώ.
Μάλλον δεν έψαξες καλά...

Και πόσο κοστίζει δηλαδή το να παντρευτείς στην Εκκλησία;

15 ή 18 ευρώ δεν είναι ούτε το 1/500 του τί θα πληρώσεις για τη δεξίωση (ανάλογα με τις απαιτήσεις, βέβαια).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

agiostimotheos

Δραστήριο μέλος

Ο agiostimotheos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 562 μηνύματα.
Υπάρχουν και καλοί, και κακοί. Εγώ αναρωτιέμαι γιατί υπάρχουν οι κακοί, αφού η Εκκλησία μας είναι τόσο αγαθή και καθοδηγείται από το Α. Πνεύμα...

Η εκκλησία είναι επιχείρηση και δεν πρέπει να συγχέται με την πραγματική πίστη που είναι σε θέση να νιώσει ο κάθε άνθρωπος. Με την πεποίθιση οτι οι ηγούμενοι κ λοιποί πατριάρχες είναι επιγηοι εκπρόσωποι του θεού δεν διαφέρουμε και πολύ από τους αρχαίους Αιγυπτίους που λάτρευαν τον Φαραώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Μα ειρωνικά το είπα:P.

Και ποια είναι η πραγματική πίστη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

agiostimotheos

Δραστήριο μέλος

Ο agiostimotheos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 562 μηνύματα.
Το κατάλαβα ρε συ.


Η πίστη σε κάτι ανώτερο από το θνητό που όλοι οι άνθρωποι επικαλούνται στις δύσκολες στιγμές κυρίως, αυθόρμητα απο τη φύση τους. Η πίστη στο ηθικό και στο σωστό που είναι απόρροια του ενστίκτου για στίριξη του συνανθρώπου με σκοπό την επιβίωση του ανθρώπινου είδους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Που κολλάει μωρέ η δεξίωση με το θρησκευτικό γάμο; Στους πολιτικούς γάμους δεν δεξιώνονται τους καλεσμένους; Οι κομμουνιστές, οι άθεοι, οι εβραίοι, οι μουσουλμάνοι δεν δεξιώνονται τους καλεσμένους στο γάμο τους;
Δεν υπάρχει καμία τιμολόγηση στην Εκκλησία. Ο κουμπάρος δίνει όσα γουστάρει, αν γουστάρει κι απ'οτι ξέρω, ανάλογα και με το πορτοφόλι και τη διάθεση του καθενός συνήθως δίνουν μεταξύ 200 και 300 ευρώ. Εγώ πάντως αν δεχόμουν να παντρέψω ένα ζευγάρι και ήξερα ότι οι φίλοι που παντρεύω πιστεύουν στη σχέση τους με τον πνευματικό (αν δεν πιστεύουν, ας πάνε σε άλλον παπά ή ας παντρευτούν στο Δημαρχείο, ο παπάς δεν είναι εκεί για να κολλάει χαρτόσημα), δεν θα είχα κανέναν ενδοιασμό και 500 να δώσω. Δε στεφανώνει 200 φορές στη ζωή του ένας άνθρωπος, εκτός κι αν είναι πολιτικός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 11 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top