Θρησκεία

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Κατ'αρχήν, για να μη λένε ορισμένοι ό,τι γουστάρουνε γιατί σε καμία περίπτωση η θρησκεία δεν είναι παράγοντας συντήρησης όταν μεταχειρίζεται με σωστό τρόπο, τους καλώ να συγκρίνουν τις μορφωμένες κι ελεύθερες Ιρανές με τις εκπορνευμένες (δήθεν απελευθεροποιημένες, στην ουσία, όμως, τσουλίτσες) που υπάρχουν σε πολλές χώρες της Δύσης. Λυπάμαι, αυτό δεν έχει καμία σχέση με πρόοδο. Και το Ιράν είναι ισλαμική δημοκρατία επισήμως, αλλά το επίπεδο διαβίωσης της γυναίκας πολύ θα ήθελα να υπάρχει και στην Ευρώπη κι ας φορούσαν το τσαντόρ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fousekis

Δραστήριο μέλος

Ο Φουσέκης λέγομαι! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 519 μηνύματα.
https://en.wikipedia.org/wiki/Islamic_feminism

Μην βλέπεις τι σου πετάνε τα media για το Ισλάμ. Έχει προχωρήσει αρκετά και έχει και πολλές καλές πλευρές που δεν τις δείχνουν.

Η Wikipedia έχει citations (πηγές) σε κάθε πληροφορία που μπορείς να τις ελέγξεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Από πότε το internet όπου ο καθένας γράφει ότι θέλει (ακόμα και στο wikipedia) είναι η πιο έγκυρη και αξιόπιστη πηγη΄. Το internet είναι χρήσιμο όταν ξέρεις να το χρησιμοποιείς σώστά... Στα άλλα δεν εναφέρομαι γιατί υποθέτω δεν έχει μιλήσει με κανένα επιστήμονα για να το διασταυρώσεις. Και η κληρονομικότητα π.χ. με βάση τα πειράματα!!! (ούτε καν θεωρία...) του Mendel δεν εφαρμόζεται παντού... Δεν είπα ότι η θεωρία του Δαρβίνου δεν ισχύει αλλά ότι έχει πολλά κενά και μπορεί να ερμηνεύσει τα παντα... δεν είναι νόμος ούτε κανόνας είναι θεωρία!!! Όταν λέμε θεωρία τουλάχιστον στην βιολογία-ιατρική αναφερόμαστε σε μια παράμετρο (εξήγηση) η οποία έχει μεν εφάρμογή αλλά από μόνη της δεν μπορεί να εξηγήσει καποιο φαινόμενο ή κάποια πάθηση αντίστοιχα αλλά ούτε και είναι απαραίτητη για την εμφάνιση αυτού του φαινομένου ή της ασθένειας

Για την εγκυρότητα της Wikipedia με κάλυψε ο Fousekis (:thanks:).

Η θεωρία της Εξέλιξης είναι η εξήγηση για την προέλευση των ειδών που στηρίζεται στα περισσότερα δεδομένα και αποδείξεις (ή ενδείξεις, αν η λέξη αποδείξεις δεν είναι αρεστή), από οποιαδήποτε άλλη. Επομένως, μέχρι να βρεθεί κάποια άλλη θεωρία/εξήγηση που θα βασίζεται σε ακόμη πιο ισχυρά τεκμήρια, θα την εντάσσω στην κοσμοθεωρία μου. Εξάλλου, εγώ σου έδωσα παραδείγματα για την εγκυρότητά της, εσύ δε μου έδωσες κανένα για τη μη εγκυρότητά της (τα οποία είναι αποδεκτά από τους επιστημονικούς κύκλους, τουλάχιστον όλα όσα ανέφερα, εκτός από το ψάρι, για το οποίο δε μπόρεσα να βρω κάποια γνωστή πηγή).
Η θεωρία της Εξέλιξης έχει επικρατήσει να λέγεται "θεωρία", λόγω συνήθειας.

Κατ'αρχήν, για να μη λένε ορισμένοι ό,τι γουστάρουνε γιατί σε καμία περίπτωση η θρησκεία δεν είναι παράγοντας συντήρησης όταν μεταχειρίζεται με σωστό τρόπο, τους καλώ να συγκρίνουν τις μορφωμένες κι ελεύθερες Ιρανές με τις εκπορνευμένες (δήθεν απελευθεροποιημένες, στην ουσία, όμως, τσουλίτσες) που υπάρχουν σε πολλές χώρες της Δύσης. Λυπάμαι, αυτό δεν έχει καμία σχέση με πρόοδο. Και το Ιράν είναι ισλαμική δημοκρατία επισήμως, αλλά το επίπεδο διαβίωσης της γυναίκας πολύ θα ήθελα να υπάρχει και στην Ευρώπη κι ας φορούσαν το τσαντόρ.

Και οι ελεύθερες και μορφωμένες Ιρανές τί ποσοστό του συνολικού γυναικείου πληθυσμού του Ιράν αντιπροσωπεύουν;
Εκπορνευμένες και "τσουλίτσες" υπάρχουν παντού. Και δε νομίζω ότι είναι και τόσο μεγάλο ποσοστό του πληθυσμού.

Το Ισλάμ μπορεί να προχωρεί όσο θέλει. Αλλά μέχρι τώρα, έχει δείξει ότι απλώς έχει επηρεαστεί αρκετά μεγάλο ποσοστό του μουσουλμανικού πληθυσμού από το κίνημα για τη χειραφέτηση της γυναίκας (που ξεκίνησε από τη Δύση). Πριν από μερικούς μήνες (μπορεί να ήταν και κάνας χρόνος και κάτι), η Ιρανική Κυβέρνηση επικύρηξε έναν φοιτητή που ανάρτησε στο Διαδίκτυο μια διακήρυξη υπέρ των δικαιωμάτων των γυναικών στο Ισλάμ.

https://en.wikipedia.org/wiki/Islamic_feminism

Μην βλέπεις τι σου πετάνε τα media για το Ισλάμ. Έχει προχωρήσει αρκετά και έχει και πολλές καλές πλευρές που δεν τις δείχνουν.

Η Wikipedia έχει citations (πηγές) σε κάθε πληροφορία που μπορείς να τις ελέγξεις.

Υπάρχουν πολλοί τομείς στους οποίους ορισμένοι Ισλαμιστές δεν παίρνουν τοις μετρητοίς τα λόγια του Κορανίου, και δείχνουν το καλό πρόσωπο του Ισλάμ. Αλλά έχει ακόμη πολλή δουλειά να γίνει, και δεν ξέρω κατά πόσο είναι εφικτή η πλήρης εξίσωση των δικαιωμάτων των δύο φύλων στον Ισλαμικό κόσμο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fousekis

Δραστήριο μέλος

Ο Φουσέκης λέγομαι! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 519 μηνύματα.
Υπάρχουν πολλοί τομείς στους οποίους ορισμένοι Ισλαμιστές δεν παίρνουν τοις μετρητοίς τα λόγια του Κορανίου, και δείχνουν το καλό πρόσωπο του Ισλάμ. Αλλά έχει ακόμη πολλή δουλειά να γίνει, και δεν ξέρω κατά πόσο είναι εφικτή η πλήρης εξίσωση των δικαιωμάτων των δύο φύλων στον Ισλαμικό κόσμο.
Ακριβώς. Σε εμάς δείχνουν μόνο τους μεγαλεμπόρους με τα χαρέμια τους και τους απόρους.
Και στον Χριστιανισμό το ίδιο μπορείς να πεις, αν και είμαι κατά του μοντέρνου Χριστιανισμού και υποστηρίζω τις κάργα old-school/συντηρητικές διδαχές. Όχι πως διαφέρουν τρομερά, απλώς δεν δίνουμε τόση σημασία πια.

Από την στιγμή, όμως, που το Ισλάμ δώσει μία ίση θέση στην γυναίκα γίνεται αιρετικό προς το Κοράνι.
Αλλά ποιος Μουσουλμάνος θα σκεφτεί "Ο Θεός θα με τιμωρήσει επειδή δεν χτύπησα την γυναίκα μου!!"...? Κανείς, νομίζω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Κατ'αρχήν, για να μη λένε ορισμένοι ό,τι γουστάρουνε γιατί σε καμία περίπτωση η θρησκεία δεν είναι παράγοντας συντήρησης όταν μεταχειρίζεται με σωστό τρόπο, τους καλώ να συγκρίνουν τις μορφωμένες κι ελεύθερες Ιρανές με τις εκπορνευμένες (δήθεν απελευθεροποιημένες, στην ουσία, όμως, τσουλίτσες) που υπάρχουν σε πολλές χώρες της Δύσης. Λυπάμαι, αυτό δεν έχει καμία σχέση με πρόοδο. Και το Ιράν είναι ισλαμική δημοκρατία επισήμως, αλλά το επίπεδο διαβίωσης της γυναίκας πολύ θα ήθελα να υπάρχει και στην Ευρώπη κι ας φορούσαν το τσαντόρ.


υπαρχουν σε ολες τις κοινωνιες...
αλλα απο την αλλη δεν νομιζω οτι εισαι εσυ σε θεση να κρινεις (ουτε φυσικα εγω) αν θελουν να εχουν πολλους ερωτικους συντροφους...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fousekis

Δραστήριο μέλος

Ο Φουσέκης λέγομαι! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 519 μηνύματα.
Σωστός ο fasdag...:lol:
Κι όχι μόνο, αλλά οι δικές μας τσουλίτσες είναι χειρότερες. :P

Από την στιγμή που νοιώθουν πως το κάνουν για ιερό σκοπό, νομίζω πως ικανοποιούνται εν μέρει. Δεν ξέρω αν νοιώθουν άσχημα, αλλά είναι απίθανο, μιας και δεν έχουν μάθει τι θα πει μονογαμικός άντρας. Τους φαίνεται κάτι φυσιολογικό η πολυγαμία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Ακριβώς. Σε εμάς δείχνουν μόνο τους μεγαλεμπόρους με τα χαρέμια τους και τους απόρους.
Και στον Χριστιανισμό το ίδιο μπορείς να πεις, αν και είμαι κατά του μοντέρνου Χριστιανισμού και υποστηρίζω τις κάργα old-school/συντηρητικές διδαχές. Όχι πως διαφέρουν τρομερά, απλώς δεν δίνουμε τόση σημασία πια.

Από την στιγμή, όμως, που το Ισλάμ δώσει μία ίση θέση στην γυναίκα γίνεται αιρετικό προς το Κοράνι.
Αλλά ποιος Μουσουλμάνος θα σκεφτεί "Ο Θεός θα με τιμωρήσει επειδή δεν χτύπησα την γυναίκα μου!!"...? Κανείς, νομίζω.

Γι' αυτό και έχω αμφιβολίες στο συγκεκριμένο θέμα. Αν έπρεπε να επιλέξω ανάμεσα στις κυριότερες σύγχρονες θρησκείες για το ποια είναι η ακραιότερη, θα διάλεγα κατά 90% τον Ισλαμισμό.

Σωστός ο fasdag...:lol:
Κι όχι μόνο, αλλά οι δικές μας τσουλίτσες είναι χειρότερες. :P

Από την στιγμή που νοιώθουν πως το κάνουν για ιερό σκοπό, νομίζω πως ικανοποιούνται εν μέρει. Δεν ξέρω αν νοιώθουν άσχημα, αλλά είναι απίθανο, μιας και δεν έχουν μάθει τι θα πει μονογαμικός άντρας. Τους φαίνεται κάτι φυσιολογικό η πολυγαμία.

Βασικά, δε φταίει κανένας άλλος από τους γονείς και την κοινωνία, που μαθαίνουν στα κοριτσάκια να έχουν ως είδωλο την Μπάρμπι και τη Britney, να θέλουν να είναι "κομψές και ομορφούλες, και πάντα ακολουθώντας τις επιταγές της μόδας", καταπνίγοντας έτσι το προσωπικό τους στυλ, και να έχουν μια χαριτωμένη "girlish" συμπεριφορά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 392017

Δραστήριο μέλος

Ο Guest 392017 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 591 μηνύματα.
Κατ' αρχήν, τί ακριβώς είναι η διορατικότητα;
Το να "προβλέπεις το μέλλον" ή κάτι τέτοια; Γιατί και τα μέντιουμ διεκδικούν τον τίλο των διορατικών. Οι διάφορες αυτές προβλέψεις είναι 9 στις 10 φορές γενικευμένες, και τις υπόλοιπες φορές είναι πιθανότατα πλαστά γεγονότα. Διάφορες ιστορίες π.χ. ότι ένας καλόγερος είπε σε μια σαύρα "δείξε σε αυτό τον άνθρωπο ότι υπάρχει Θεός", και η σαύρα στάθηκε στα δυο της πόδια, δε στέκουν. Κι εγώ μπορώ να το κάνω, αν εκπαιδεύσω τη σαύρα.
Τα θαύματα που έκαναν οι Άγιοι δεν είναι τεκμηριωμένα. Θαύματα αναφέρονται και στο πλαίσιο άλλων θρησκειών. Το ότι κάποιος έκανε ένα θαύμα ή ήταν "διορατικός" (υποθετικά μιλώντας), εξάλλου, θα μπορούσα κάλλιστα να το αποδώσω στον Απόλλωνα.

Δεν ειναι προβλεψη του μελλοντος η διορατικοτητα ελεος.:D Ανεπτυξες μια θεση χωρις καν να ξερεις τι ειναι αυτο.
Η ικανοτητα καποιου να γνωριζει και να βλεπει πραματα τα οποια αφορουν ειτε το παρελθον ειτε το παρον. Να σου πω προσωπικο παραδειγμα. Ειχε ενα σοβαρο περιστατικο η μητερα μου και εκανε σκεψεις "κακες". Ενω ειχε οτι ειχε στο μυαλο της εκεινη τη στιγμη χτυπησε το τηλεφωνο και ο πνευματικος της το πρωτο πραγμα που της ειπε ηταν " Τι ειναι αυτα που σκεφτεσαι?? " κλπ.

Οι προφητειες απο εκει και περα εχουν γινει πραγματικοτητα. Τα μεντιουμ ειναι μια κοροιδια διοτι βασιζονται στην υποσυνειδητη επιρροη του ανθρωπου. Του λενε στην δουλεια σου θα εχεις επιτυχια αμα δουλεψεις σκληρα. Ααα τι απιστευτο λες και αμα δεν εισαι καλος δεν θα εχεις τα αναλογα αποτελεσματα.
Οταν ο Κοσμας ο Αιτωλος μιλησε πχ οτι πανω απο τα σπιτια θα υπαρχουν κερατα μια χαρα επεσε μεσα διοτι ολα πανω εχουν κεραιες. Και παρα πολλες αλλες προφητειες.


Και με ποιο επιχείρημα το στηρίζεις αυτό; Λες ότι ένας άθεος δε μπορεί να αγαπήσει ανιδιοτελώς, δε μπορεί να δώσει τον εαυτό του για το καλό του συνανθρώπου του; Οι περισσότερες θρησκείες εμπεριέχουν ορισμένα ηθικά συστήματα, δε σημαίνει ότι ισχύει και το αντίστροφο. Οι περισσότερες κανάτες έχουν μέσα κάποιο ρόφημα/ποτό. Δε σημαίνει ότι μόνο σε κανάτες βρίσκονται ροφήματα ή ποτά.

Τα συσκευασμενα ροφηματα ξερεις πως θα ειναι καθαρα. Ολα τα υπολοιπα κατα ενα μεγαλο ποσοστο θα ειναι μπομπες. ;) Ενας ανθρωπος ο οποιος αρνειται να ειναι χριστιανος επειδη τον ενοχλει η φιλοσοφια η οποια μιλαει για ολα αυτα ( αγαπη, σεβασμο κλπ) σημαινει πως δεν του αρεσουν, αρα δεν ειναι ικανος να ειναι ενταξει και να τα ενστερνιστει.



Οι "εκλεκτοί" του, όμως, ο στενός κύκλος των μαθητών του, οι 12, ήταν όλοι τους άνδρες.
Το Ά. Όρος είναι αφιερωμένο στην Παναγία; Τί νομίζεις ότι θα έλεγε η Παναγία (όπως την παρουσιάζει η χριστιανική θρησκεία, διότι δεν ξέρουμε καν τί άνθρωπος ήταν στην πραγματικότητα), αν μάθαινε ότι οι γυναίκες απαγορεύεται να πατήσουν στο Α. Όρος; Ίσα-ίσα που το γεγονός ότι είναι αφιερωμένο στην Παναγία (δηλ. σε γυναίκα) το κάνει χειρότερο. Κι αν ακόμη τα προηγούμενα δεν ισχύουν, γιατί μια τέτοια αφιέρωση δικαιολογεί το άβατο; Με την ίδια λογική, ας μην πατούν οι άνδρες στους ναούς που είναι αφιερωμένοι στον Ιησού.

Υπαρχουν μοναστηρια στα οποια μπορουν να φιλοξενηθουν γυναικες μονο ή μονο αντρες. Οσον αφορα το αβατο του Αγιου Ορους οριστε αμα θες να δεις γιατι υπαρχει ΠΑΤΑ ΕΔΩ
Η Παναγια ειναι η μονη γυναικα Παρθενος η οποια εφερε στον κοσμο τον Χριστο!;) Δεν τιθεται θεμα αμφισβητησης. Αυτο το δεχεσαι ως εχει, οπως δεχεσαι οτι υπαρχει το σκοταδι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Το 55% είναι μορφωμένες στο Ιράν, τρώνε κατά πολύ τους άντρες φοιτητές στα πανεπιστήμια, όσον αφορά τα νούμερα. Δε νομίζω πολλές χώρες στη Δύση να έχουν τέτοια ποσοστά. Εδώ καλά-καλά δεν σπουδάζει συνολικά το 55%...
Η προπαγάνδα σίγουρα μπορεί να κρατεί καλά, αλλά κρίμα να γίνεται καραμέλα από ανθρώπους με προοπτικές ανοιχτού μυαλού.
Το Άγιο Όρος, όταν χρειάστηκε, έδωσε καταφύγιο σε γυναίκες και είναι ιστορικά καταγεγραμμένο και προς τιμήν του. Από κει και πέρα, είναι ένα κομμάτι γης που ανέκαθεν ανήκει στους μοναχούς του, δεν υπάρχουν γυναικείες μονές και απαγορεύεται να χτιστούν με βάση το ίδιο το Σύνταγμα και το άβατο δεν ενοχλεί, στην ουσία, κανέναν, αφού ούτως ή άλλως και σε άλλα μέρη της επικράτειας (πχ. στρατιωτικές εγκαταστάσεις, ραντάρ κλπ.) μερίδα των πολιτών (οι μη στρατιωτικοί) δεν έχουν δικαίωμα πρόσβασης.
Από κει και πέρα, θα διαφωνήσω ότι ο Χριστός προάγει με κάποιον τρόπο τη φυλετική ανισότητα. Οι κοινωνικές συνθήκες της εποχής Του σε συνδυασμό με τη συμπεριφορά Του αποδεικνύουν ακριβώς το αντίθετο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
το αβατο ενοχλει τις γυναικες που θελουν να πανε εκει για να προσκηνησουν. το ιδιο το συνταγμα μπορει να αναθεωρηθει αν καποιοι νομοι του κριθουν αντιδημοκρατικοι, ξεπερασμενοι κ.ο.κ. σε πολλες περιπτωσεις (π.χ. σουδα) οι πολιτες εχουν προβλημα :). εκτος αυτου, στο αγιο ορος εχουν δικαιωμα προσβασης μια μεριδα πολιτων, με βαση το φυλο... αυτο τουλαχιστον το θεωρω λανθασμενο. εν τελει, το γεγονος οτι επειδη υπαρχουν μερη στα οποια απαγορευεται να εισελθουμε(αυτο περιλαμβανει και το σπειτι ενος αγνωστου,ας πουμε, ανθρωπου ) δε σημαινει οτι αυτοματως δεν μας ενοχλει η απαγορευση προσβασης σε μια συγκεκριμενη περιοχη.

το αβατο κατα τη γνωμη μου ειναι αδικαιολογητο
-----------------------------------------
Η Παναγια ειναι η μονη γυναικα Παρθενος η οποια εφερε στον κοσμο τον Χριστο!;) Δεν τιθεται θεμα αμφισβητησης. Αυτο το δεχεσαι ως εχει, οπως δεχεσαι οτι υπαρχει το σκοταδι.

δεν δεχομαι οτι υπαρχει σκοταδι... ως σκοταδι οριζουμε την απουσια φωτος:) αρα σκοταδι δεν υπαρχει:)
και αφου δε δεχομαι οτι υπαρχει σκοταδι δεν δεχομαι την παρθενογεννεση, συμφωνα με τον δικο σου συλλογισμο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 392017

Δραστήριο μέλος

Ο Guest 392017 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 591 μηνύματα.
το αβατο ενοχλει τις γυναικες που θελουν να πανε εκει για να προσκηνησουν. το ιδιο το συνταγμα μπορει να αναθεωρηθει αν καποιοι νομοι του κριθουν αντιδημοκρατικοι, ξεπερασμενοι κ.ο.κ. σε πολλες περιπτωσεις (π.χ. σουδα) οι πολιτες εχουν προβλημα :). εκτος αυτου, στο αγιο ορος εχουν δικαιωμα προσβασης μια μεριδα πολιτων, με βαση το φυλο... αυτο τουλαχιστον το θεωρω λανθασμενο. εν τελει, το γεγονος οτι επειδη υπαρχουν μερη στα οποια απαγορευεται να εισελθουμε(αυτο περιλαμβανει και το σπειτι ενος αγνωστου,ας πουμε, ανθρωπου ) δε σημαινει οτι αυτοματως δεν μας ενοχλει η απαγορευση προσβασης σε μια συγκεκριμενη περιοχη.

το αβατο κατα τη γνωμη μου ειναι αδικαιολογητο

Εσυ που ξερεις αν τις ενοχλει τις γυναικες?? Εχω ρωτησει παρα πολλες χριστιανες γυναικες αν τους ενοχλει το αβατο και λενε καθολου. Αμα θελουν να προσκυνησουν υπαρχουν χιλιαδες τροποι. Το Αγιο Ορος ειναι μερος αφιερωμενο στην Παναγια και μενουν οι μοναχοι εκει για αφιερωνουν την ζωη τους στην προσευχη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fousekis

Δραστήριο μέλος

Ο Φουσέκης λέγομαι! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 519 μηνύματα.
Υπάρχουν και τα αντίστοιχα γυναικεία μοναστήρια, όπου δεν πατάνε άντρες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
εγω γνωριζω παρα πολλες που ΟΝΤΩΣ τους ενοχλει
δεν με ενδιαφερει αν ειναι αφιερωμενο στην παναγια. πραγματικα δν βλεπω τον λογο να μη μπορουν να προσκυνουν ΚΑΙ εκει. προς τι η απαγορευση?
-----------------------------------------
Υπάρχουν και τα αντίστοιχα γυναικεία μοναστήρια, όπου δεν πατάνε άντρες.

κακως
αλλα και παλι, δε μιλαμε για ενα μοναστηρι, μιλαμε για ολοκληρη χερσονησο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 392017

Δραστήριο μέλος

Ο Guest 392017 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 591 μηνύματα.
εγω γνωριζω παρα πολλες που ΟΝΤΩΣ τους ενοχλει
δεν με ενδιαφερει αν ειναι αφιερωμενο στην παναγια. πραγματικα δν βλεπω τον λογο να μη μπορουν να προσκυνουν ΚΑΙ εκει. προς τι η απαγορευση?
-----------------------------------------


κακως
αλλα και παλι, δε μιλαμε για ενα μοναστηρι, μιλαμε για ολοκληρη χερσονησο...


Εκμεταλευσου εσυ αυτη την ευκαιρια αμα θελεις και πηγαινε να προσκυνησεις, λενε ειναι πολυ ωραια και μην κανεις τον δικηγορο των γυναικων :p.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Το άβατο υπάρχει για ιστορικούς λόγους και δεν καταργείται. Απλά και ξεκάθαρα.
Δεν ενοχλεί κανέναν άλλον εκτός από αυτούς που έχουν χόμπι να ασχολούνται με ό,τι νομίζουν ότι παραβιάζει τα δικαιώματα του ανθρώπου (που προσωπικά δεν ξέρω ποιος ακριβώς τα καθορίζει αυτά, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα...). Μια γυναίκα που μένει στην Ουρανούπολη δεν έχει καμία ενόχληση από το άβατο. Κανένας λαικός δε μπορεί εκεί να κάνει τίποτα παραπάνω απ'το να προσκυνήσει. Τώρα, το αν οι χριστιανές θα μπορούν να προσκυνούν στο Άγιο Όρος, νομίζω ότι είναι θέμα που εμπίπτει αποκλειστικα στις αρμοδιότητες των χριστιανικών αδελφοτήτων. Δε μπορεί, προφανώς, κανένας άλλος να καθορίσει ποιος θα μπορεί να προσκυνάει στις εκκλησίες μας. Το άβατο της Μέκκας για τους μη μουσουλμάνους είναι διεθνώς σεβαστό κι έτσι πρέπει να είναι. Το ίδιο και το άβατο του Αγίου Όρους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fousekis

Δραστήριο μέλος

Ο Φουσέκης λέγομαι! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 519 μηνύματα.
Δεν θεωρείται ξεχωριστό κρατίδιο το Άγιον Όρος?
Σύμφωνα με αυτό μπορεί να έχει δικούς του κανόνες, σωστά?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Το άβατο υπάρχει για ιστορικούς λόγους και δεν καταργείται. Απλά και ξεκάθαρα.
Δεν ενοχλεί κανέναν άλλον εκτός από αυτούς που έχουν χόμπι να ασχολούνται με ό,τι νομίζουν ότι παραβιάζει τα δικαιώματα του ανθρώπου (που προσωπικά δεν ξέρω ποιος ακριβώς τα καθορίζει αυτά, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα...). Μια γυναίκα που μένει στην Ουρανούπολη δεν έχει καμία ενόχληση από το άβατο. Κανένας λαικός δε μπορεί εκεί να κάνει τίποτα παραπάνω απ'το να προσκυνήσει. Τώρα, το αν οι χριστιανές θα μπορούν να προσκυνούν στο Άγιο Όρος, νομίζω ότι είναι θέμα που εμπίπτει αποκλειστικα στις αρμοδιότητες των χριστιανικών αδελφοτήτων. Δε μπορεί, προφανώς, κανένας άλλος να καθορίσει ποιος θα μπορεί να προσκυνάει στις εκκλησίες μας. Το άβατο της Μέκκας για τους μη μουσουλμάνους είναι διεθνώς σεβαστό κι έτσι πρέπει να είναι. Το ίδιο και το άβατο του Αγίου Όρους.


ουτε εγω γνωριζω ποιος ή τι καθοριζει το τι πρεπει να ειναι:)

προσωπικα δεν δεχομαι τον διαχωρισμο γυναικας - αντρα που προκυπτει απο το αβατο(ας μη λεμε ψεματα, γιατι ιδιαιτερα στην συνειδηση των παλαιοτερων ο διαχωρισμος γυναικας-ανδρα ζει και βασιλευει) οπως και καθε ειδους τετοιο διαχωρισμο απο οποιαδιποτε θρησκεια.

ετσι και αλλιως το γεγονος και μονο οτι δεν μπορουν να χειροτονηθουν γυναικες δειχνει οτι η θεσμικη οργανωση της χριστιανικης ορθοδοξης και καθολικης εκκλησιας εχει ακομα προβληματα. δεδομενου οτι ουσιαστικα αντιβαινουν στην διδασκαλια του Ιησου, ο οποιος δεν διαχωριζε τους αντρες απο τις γυναικες
-----------------------------------------
Δεν θεωρείται ξεχωριστό κρατίδιο το Άγιον Όρος?
Σύμφωνα με αυτό μπορεί να έχει δικούς του κανόνες, σωστά?



πηγαινε στην ελληνικη εκδοση της wikipedia να διαβασεις
αναφερει καποια πραγματα ως προς την μορφη του
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Δεν ειναι προβλεψη του μελλοντος η διορατικοτητα ελεος.:D Ανεπτυξες μια θεση χωρις καν να ξερεις τι ειναι αυτο.
Η ικανοτητα καποιου να γνωριζει και να βλεπει πραματα τα οποια αφορουν ειτε το παρελθον ειτε το παρον. Να σου πω προσωπικο παραδειγμα. Ειχε ενα σοβαρο περιστατικο η μητερα μου και εκανε σκεψεις "κακες". Ενω ειχε οτι ειχε στο μυαλο της εκεινη τη στιγμη χτυπησε το τηλεφωνο και ο πνευματικος της το πρωτο πραγμα που της ειπε ηταν " Τι ειναι αυτα που σκεφτεσαι?? " κλπ.

Και μένα η γιαγιά μου είχε δει όνειρο ότι θα της φέρνανε λάθος έπιπλα (παραγγελία), και όντως έτσι έγινε. Ε και; Τα όνειρά μας (αλλά, αν έχουμε εξασκήσει και το ασυνείδητό μας, και οι σκέψεις που αυθόρμητα μας έρχονται) εκφράζουν τους φόβους μας, τις ελπίδες μας, κ.ού.κ.. Επομένως, οι πράξεις και οι αντιδράσεις μας μπορεί να βασίζονται σε αυτό, και ορισμένες φορές, οι "διορατικές" σκέψεις να βγαίνουν όντως αληθείς.

Οι προφητειες απο εκει και περα εχουν γινει πραγματικοτητα.

Ναι, βέβαια, Βίβλος=πραγματικότητα.

Τα μεντιουμ ειναι μια κοροιδια διοτι βασιζονται στην υποσυνειδητη επιρροη του ανθρωπου. Του λενε στην δουλεια σου θα εχεις επιτυχια αμα δουλεψεις σκληρα. Ααα τι απιστευτο λες και αμα δεν εισαι καλος δεν θα εχεις τα αναλογα αποτελεσματα.
Οταν ο Κοσμας ο Αιτωλος μιλησε πχ οτι πανω απο τα σπιτια θα υπαρχουν κερατα μια χαρα επεσε μεσα διοτι ολα πανω εχουν κεραιες. Και παρα πολλες αλλες προφητειες.

α) Κάποια σπίτια έχουν δορυφορικά πιάτα,
β) Από πότε τα κέρατα ταυτίζονται με τις κεραίες;

Τα συσκευασμενα ροφηματα ξερεις πως θα ειναι καθαρα. Ολα τα υπολοιπα κατα ενα μεγαλο ποσοστο θα ειναι μπομπες. ;) Ενας ανθρωπος ο οποιος αρνειται να ειναι χριστιανος επειδη τον ενοχλει η φιλοσοφια η οποια μιλαει για ολα αυτα ( αγαπη, σεβασμο κλπ) σημαινει πως δεν του αρεσουν, αρα δεν ειναι ικανος να ειναι ενταξει και να τα ενστερνιστει.

Δε μίλησα αποκλειστικά για αλκοολούχα ποτά.
Άμα αρχίσουμε να παίζουμε με τις λέξεις, δε θα βγάλουμε άκρη. Θα μπορούσα κι εγώ κάλλιστα να πω ότι τα συσκευασμένα ροφήματα βρίσκονται σε μπουκάλια, αλουμινένια κουτάκια, συσκευασίες από χαρτί, ασκούς κ.λπ., δε σημαίνει ότι μόνο στους ασκούς υπάρχει "καθαρό ρόφημα". Το βασικό νόημα είναι που πρέπει να πιάσουμε.
Δεν απάντησες σε ορισμένα άλλα σημεία που έθιξα.
Λες ότι ένας άθεος δε μπορεί να αγαπήσει ανιδιοτελώς, δε μπορεί να δώσει τον εαυτό του για το καλό του συνανθρώπου του;
Το ό,τι αποδέχεσαι τη χριστιανική κοινωνική και ανθρωπιστική φιλοσοφία, δε σημαίνει ότι αποδέχεσαι και την ύπαρξη του Θεού και τα θαύματα.

Υπαρχουν μοναστηρια στα οποια μπορουν να φιλοξενηθουν γυναικες μονο ή μονο αντρες.

Δε μιλάμε για μοναστήρια, μιλάμε για ολόκληρη χερσόνησο. Και εν πάση περιπτώσει, γιατί να γίνονται τέτοιες διακρίσεις;

Οσον αφορα το αβατο του Αγιου Ορους οριστε αμα θες να δεις γιατι υπαρχει ΠΑΤΑ ΕΔΩ

Μου βγάζει αυτό:
Το URL https://athos. edo.gr/modules.php?name=News&file=article&sid=360 περιέχει χαρακτήρες που δεν είναι νόμιμοι στην τοποθεσία που βρέθηκαν.
Ενδέχεται να υπάρχουν επειδή πληκτρολογήθηκε λάθος το URL αλλά μπορεί επίσης να πρόκειται για κάποια προσπάθεια εξαπάτησής σας ώστε να επισκεφθείτε μια τοποθεσία web που μπορεί να νομίζετε ότι μπορείτε να την εμπιστευτείτε.

Η Παναγια ειναι η μονη γυναικα Παρθενος η οποια εφερε στον κοσμο τον Χριστο!;)

Και τί σχέση έχει αυτό με το άβατο (ακόμη κι αν δεχτούμε δηλαδή ότι -σε μια εποχή όπου η εξωσωματική γονιμοποίηση δεν υπήρχε ως σκέψη καν- η Παναγία γέννησε χωρίς να σχηματιστεί το ζυγωτό από τους γαμέτες των δύο σεξουαλικά συνευρισκομένων, πράγμα που είναι βιολογικώς αδύνατον).

Δεν τιθεται θεμα αμφισβητησης. Αυτο το δεχεσαι ως εχει, οπως δεχεσαι οτι υπαρχει το σκοταδι.

Όπως είπε κι ο fasdag, το σκοτάδι είναι η απουσία φωτός. Το σκοτάδι από μόνο του δεν είναι τίποτα.

Το 55% είναι μορφωμένες στο Ιράν, τρώνε κατά πολύ τους άντρες φοιτητές στα πανεπιστήμια, όσον αφορά τα νούμερα. Δε νομίζω πολλές χώρες στη Δύση να έχουν τέτοια ποσοστά. Εδώ καλά-καλά δεν σπουδάζει συνολικά το 55%...
Η προπαγάνδα σίγουρα μπορεί να κρατεί καλά, αλλά κρίμα να γίνεται καραμέλα από ανθρώπους με προοπτικές ανοιχτού μυαλού.
Το Άγιο Όρος, όταν χρειάστηκε, έδωσε καταφύγιο σε γυναίκες και είναι ιστορικά καταγεγραμμένο και προς τιμήν του. Από κει και πέρα, είναι ένα κομμάτι γης που ανέκαθεν ανήκει στους μοναχούς του, δεν υπάρχουν γυναικείες μονές και απαγορεύεται να χτιστούν με βάση το ίδιο το Σύνταγμα και το άβατο δεν ενοχλεί, στην ουσία, κανέναν, αφού ούτως ή άλλως και σε άλλα μέρη της επικράτειας (πχ. στρατιωτικές εγκαταστάσεις, ραντάρ κλπ.) μερίδα των πολιτών (οι μη στρατιωτικοί) δεν έχουν δικαίωμα πρόσβασης.
Από κει και πέρα, θα διαφωνήσω ότι ο Χριστός προάγει με κάποιον τρόπο τη φυλετική ανισότητα. Οι κοινωνικές συνθήκες της εποχής Του σε συνδυασμό με τη συμπεριφορά Του αποδεικνύουν ακριβώς το αντίθετο.

Πόσες από αυτές τις γυναίκες νομίζεις ότι θα παραμείνουν στην πατρίδα τους;

Οι στρατιωτικές εγκαταστάσεις είναι κλειστές, διότι υπάρχει κίνδυνος τραυματισμού των πολιτών. Βασικά, διαφωνώ και ως προς την ύπαρξή τους, αλλά αυτό είναι άλλο ζήτημα.

Το Σύνταγμα λέει επίσης ότι όλοι οι Έλληνες και οι Ελληνίδες έχουν ίσα δικαιώματα και υποχρεώσεις.

Ο Χριστός μπορεί να μιλούσε περί ισότητας όλων των ανθρώπων, αλλά και μόνο ότι οι "εκλεκτοί" του ήταν αποκλειστικά άντρες, αποτελεί διάκριση).

Εσυ που ξερεις αν τις ενοχλει τις γυναικες?? Εχω ρωτησει παρα πολλες χριστιανες γυναικες αν τους ενοχλει το αβατο και λενε καθολου. Αμα θελουν να προσκυνησουν υπαρχουν χιλιαδες τροποι. Το Αγιο Ορος ειναι μερος αφιερωμενο στην Παναγια και μενουν οι μοναχοι εκει για αφιερωνουν την ζωη τους στην προσευχη.

Βέβαια, αν ρωτήσεις τις γυναίκες που μένουν στην Κων/πολη, θα σου πουν (πλειοψηφικά) ότι το θεωρούν φυσικό να τις χτυπάει ο άντρας τους όταν δε του αρέσει το φαγητό.

Εκμεταλευσου εσυ αυτη την ευκαιρια αμα θελεις και πηγαινε να προσκυνησεις, λενε ειναι πολυ ωραια και μην κανεις τον δικηγορο των γυναικων :p.

Τί έχουν οι δικηγόροι των γυναικών; Η DESPOINA έχει μια υπογραφή που ταιριάζει απόλυτα στην περίσταση.

Το άβατο υπάρχει για ιστορικούς λόγους και δεν καταργείται. Απλά και ξεκάθαρα.
Δεν ενοχλεί κανέναν άλλον εκτός από αυτούς που έχουν χόμπι να ασχολούνται με ό,τι νομίζουν ότι παραβιάζει τα δικαιώματα του ανθρώπου (που προσωπικά δεν ξέρω ποιος ακριβώς τα καθορίζει αυτά, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα...). Μια γυναίκα που μένει στην Ουρανούπολη δεν έχει καμία ενόχληση από το άβατο. Κανένας λαικός δε μπορεί εκεί να κάνει τίποτα παραπάνω απ'το να προσκυνήσει. Τώρα, το αν οι χριστιανές θα μπορούν να προσκυνούν στο Άγιο Όρος, νομίζω ότι είναι θέμα που εμπίπτει αποκλειστικα στις αρμοδιότητες των χριστιανικών αδελφοτήτων. Δε μπορεί, προφανώς, κανένας άλλος να καθορίσει ποιος θα μπορεί να προσκυνάει στις εκκλησίες μας. Το άβατο της Μέκκας για τους μη μουσουλμάνους είναι διεθνώς σεβαστό κι έτσι πρέπει να είναι. Το ίδιο και το άβατο του Αγίου Όρους.

Ε... Ποιοι είναι αυτοί οι "ιστορικοί λόγοι";
Ναι, είναι στις αρμοδιότητες των αδελφοτήτων να καθορίζουν όσα έχουν σχέση με το Α. Όρος, αλλά να μη λένε πως έβαψαν τη χερσόνησο κόκκινη, ενώ την έβαψαν κίτρινη.

Δεν θεωρείται ξεχωριστό κρατίδιο το Άγιον Όρος?
Σύμφωνα με αυτό μπορεί να έχει δικούς του κανόνες, σωστά?

Προσωπικά θεωρώ ότι τυπικά αποτελεί τμήμα της Ελληνικής Επικράτειας, αλλά όμως στην ουσία είναι ημιαυτόνομο και ημιανεξάρτητο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Η Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5,968 μηνύματα.
Η DESPOINA έχει μια υπογραφή που ταιριάζει απόλυτα στην περίσταση.

Θα εννοείς μάλλον το παρακάτω.(Το βάζω εδώ επειδή την έβγαλα.)

Στην αρχή ήρθαν να πάρουν τους Εβραίους.Δεν ήμουν Εβραίος και δεν φώναξα.Μετά,ήρθαν να πάρουν τους κομμουνιστές.Δεν ήμουν κομμουνιστής και δεν φώναξα.Έπειτα, ήρθε η ώρα των σοσιαλδημοκρατών.Δεν άνηκα σ'αυτό το κόμμα και δεν έβρισκα λόγο να διαμαρτυρηθώ.Ακολούθησαν οι ομοφυλόφιλοι.Ούτε και αυτό σκέφτηκα ότι με αφορούσε.Στο τέλος,ήρθε η σειρά των Τσιγγάνων.Ούτε και τότε βρήκα λόγια για να εκφράσω την αντίθεση μου.Ο επόμενος στη σειρά ήμουν εγώ.Αλλά δεν υπήρχε ΚΑΝΕΙΣ για να φωνάξει.

(δεν έχω παρακολουθήσει πολύ το θέμα αλλά φαντάζομαι πως αυτή θα εννοείς.)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Purple sunrise

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Λουδοβίκος ο 16ος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 939 μηνύματα.
Τι ειναι η προοδος?Και να ξεκαθαρισουν μερικοι τι εννοουν με τον ορο προοδος​
Κανενας δεν στεκεται να αναρωτηθει τι ειναι η προοδος τινος και προς τι.
Ο ορος αναπτυξη/προοδος αρχισε να χρησιμοποιειτε οταν εγινε φανερο(?) οτι η επεκταση η αυξηση δεν ηταν ενδογενεις εσωτερες δυνατοτητες της καθε κοινωνιας αλλα γνωρισματα μονο των δυτικων κοινωνιων(?)
Οι κοινωνιες αυτες χαρακτηριστικαν "πολιτισμενες" και στηριζομενες στην οικονομικη κυριαρχια τους επιχειρησαν και επιχειρουν μια "επιθεση" πολιτιστικη προς τις χωρες που εχουν ανθρωπολογικες δομες και πολιτισμο διαφορετικες απο τις δικες τους με σκοπο να τις αλωσουν πολιτιστικα με απωτερο σκοπο και την οικονομικη αφαιμαξη τους με αφορμη και τη δικια τους μελλοντικη προοδο(βλεπε Ισλαμικες δημοκρατιες)(γιατι ειναι γνωστο οτι για να υποδουλωσεις μια κοινωνια οικονομικα πρωτα προσπαθεις να διαλυσεις τις πολιτιστικες συνδεσεις που εχουν οι ανθρωποι μεταξυ τους)
Ετσι οτιδηποτε ηταν διαφορετικο απο τον δικο τους εξαγομενο σαθρο πολιτισμο μεσω των ΜΜΕ χαρακτηριστικε "ανελευθερο","παραλογο",οτι υποτασσει τους ανθρωπους και ιδιαιτερα τη γυναικα κλπΑλλοιωσαν τις πολιτιστικες δομες ολων των κοινωνιων διαφορετικων της Δυσης(West and the rest)
Ετσι οι γυναικες στις Ισλαμικες δημοκρατιες εγιναν το προτυπο της υποδουλωμενης γυναικας ενω οι εκπορνευμενες(οπως σωστα χρησιμοποιησε αυτο τον ορο ο μιβ) γυναικες στη δυση το προτυπο της συγχρονης γυναικας,η θρησκεια κατ επεκταση εγινε "ντεμοντε"(επειδη κατα τη γνωμη μου βαζει ενα φραγμο στη υπερκαταναλωση που προβαλλεται ως προτυπο του ευτυχισμενου ανθρωπου απο τις διαφημισεις) οτι το αβατο του Αγιου Ορους ειναι απαναθρωπο και ο καταλογος γενικα συνεχιζεται
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 11 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top