Θρησκεία

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
ο κοσμος δεν ειναι καθολου τελεια διαμορφωμενος
αν ηταν τελειος τοτε δν θα υπηρχε εξελιξη ουτε αλλαγες. θα ηταν αρμονικος ο κοσμος
παρ'ολα αυτα και αλλαγες γινονται και αστρα συγκρουονται. ο κοσμος μας ακομα διαμορφωνεται, τοσο στο διαστημα οσο και στην ιδια τη γη.
αυτο που αναφερεις με τον ηλιο δν μου λεει απολυτος τπτ
γτ ο ουρανος ειναι πολυ πιο μακρια απ'οτι ας πουμε ο διας αλλα ειναι μικροτερος. αυτο δν δειχνει κατι συγκεκριμενο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

.dimitra.

Νεοφερμένος

Η Δήμητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Εγώ προσωπικά δεν πιστεύω στον θεό έτσι όπως παρουσιάζεται μέσα απο τη θρησκεία μας και πως αν δεν ζούμε τηρώντας το λόγο του θεού και τις εντολές του δεν θα μπορούμε να απολαύσουμε τη βασιλεία του στη μεταθάνατο ζωή ........Ίσως να υπάρχει κάτι που μας κυβερνά κάτι ανώτερο κανένας δεν ξέρει:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

despondency

Νεοφερμένος

Ο despondency αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Εγώ απαντώ όχι! Ο χριστιανισμός είναι η μεγαλύτερη πλύση εγκεφάλου στην ανθρώπινη ιστορία. Το μεγαλύτερο και καλύτερα συγκαλυμμένο παραμύθι του σύγχρονου κόσμου. Και αυτό είναι γεγονός και είναι εύκολο να διαπιστωθεί από όποιον είναι ανοιχτόμυαλος και πραγματικά ψάχνεται.

Ναι σίγουρα, το να υπάρχει μία θρησκεία και ένα πλαίσιο κανόνων, όπως ο Χριστιανισμός, έχει τα θετικά του. Πιστεύω οτι είναι πολύ σημαντικό μία κοινωνία να έχει κάποιους ηθικούς φραγμούς και κάποιους άγραφους νόμους για το καλό και το κακό, ώστε τα μέλη της να μεγαλώνουν μέσα σε αυτούς. Στο κάτω κάτω είμαστε άνθρωποι, όχι ζώα.

Σε αυτό το πλαίσιο λοιπόν και δεδομένου οτι κάθε άνθρωπος αυτού του πλανήτη και αυτής της χώρας - ειδικά, έχει ανάγκη να πιστεύει κάπου, θεωρώ οτι ο Χριστιανισμός καλά κάνει και υπάρχει σαν έννοια. Τώρα το γιατί υπάρχουν όλοι εκείνοι, που τον ασπάζονται χωρίς καν να τον γνωρίζουν, αυτό ομολογώ δεν το καταλαβαίνω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fousekis

Δραστήριο μέλος

Ο Φουσέκης λέγομαι! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 519 μηνύματα.
Πάντως, όσον αφορά αυτά περι ταπεινοφροσύνης, δεν ξέρω, αλλα μου φαίνεται πολύ πιο εγωιστικό να πιστεύεις οτι είσαι κάτι ξεχωριστό πάνω στη γή, οτι είσαι ανώτερος απο -πχ. ένα κατσαβίδι- και οτι στο τέλος του Χρόνου θα έχεις ξεχωριστή αντιμετώπιση, απο το να παραδεχθείς οτι τελικά είσαι το αποτέλεσμα ενος τυχαίου πειράματος που έγινε κάτι εκατομμύρια χρόνια πριν.
Εμ...ο άνθρωπος είναι ανώτερος από όλα τα ζώα, διότι έχει λογική και μπορεί να συλλάβει αφηρημένες έννοιες και να πράξει πέρα από τον ένστικτό του. Επίσης, θυμάμαι τον φυσικό στο σχολείο μας να λέει πως "Αφού το έκανε ένας ανθρωπος, τότε μπορούν να το κάνουν όλοι!". Δηλαδή, μπορείς εσύ τώρα -π.χ.- να γίνεις ο καλύτερος αθλητής στο τρέξιμο, αρκεί να περάσεις τα ίδια στάδια πάνω-κάτω που πέρασα κι ο αντίστοιχος αθλητής.

Umm...fasdag...η Εξέλιξη είναι τελειότητα. Πάρε ένα ποτήρι νερό κι άφησέ το λίγες μέρες σε μέρος με σκόνη, ώστε να πέσει και μέσα στο νερό λίγη. Η σκόνη αυτή θα αναπτυχθεί. Αυτό είναι Εξέλιξη. Και το ότι βγαίνουν νέοι οργανισμοί από απλή σκόνη και νερό είναι απλώς γαμάτο.
Τελειότητα δεν είναι το '*pooof*, έγινε ο κόσμος!', αλλά η όλη διαδικασία της Εξέλιξης.

Eruyomo, ο November Rain το έθεσε σωστά πάντως. Άμα θες να ακούσεις κάτι, σταματάς στο πρώτο πράγμα που θα σε ικανοποιήσει, χωρίς να ψάξεις παραπάνω.

despondency, πώς το εξηγείς αυτό? Και δεν πιστεύουν όλοι τυφλά. Υπάρχουν κι άνθρωποι που ψάχνονται πάρα πολύ και ξέρουν πραγματικά για τι μιλάμε λέγοντας Χριστιανισμός.
Ανοιχτό μυαλό? Οι δήθεν "ανοιχτόμυαλοι" είναι αυτοί που δεν έχουν ανοιχτό μυαλό για να δεχτούν εμάς τους κλειστόμυαλους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mimika

Νεοφερμένος

Η Δήμητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Εγώ προσωπικά δεν πιστεύω στον θεό έτσι όπως παρουσιάζεται μέσα απο τη θρησκεία μας και πως αν δεν ζούμε τηρώντας το λόγο του θεού και τις εντολές του δεν θα μπορούμε να απολαύσουμε τη βασιλεία του στη μεταθάνατο ζωή ........Ίσως να υπάρχει κάτι που μας κυβερνά κάτι ανώτερο κανένας δεν ξέρει:hmm:

συμφωνω απολυτα...!!!:) ισως να υπαρχει κατι ανωτερο απο μας... αλλα ποτε δν θα μαθουμε αν υπαρχει ή οχι!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Εμ...ο άνθρωπος είναι ανώτερος από όλα τα ζώα, διότι έχει λογική και μπορεί να συλλάβει αφηρημένες έννοιες και να πράξει πέρα από τον ένστικτό του. Επίσης, θυμάμαι τον φυσικό στο σχολείο μας να λέει πως "Αφού το έκανε ένας ανθρωπος, τότε μπορούν να το κάνουν όλοι!". Δηλαδή, μπορείς εσύ τώρα -π.χ.- να γίνεις ο καλύτερος αθλητής στο τρέξιμο, αρκεί να περάσεις τα ίδια στάδια πάνω-κάτω που πέρασα κι ο αντίστοιχος αθλητής.

Umm...fasdag...η Εξέλιξη είναι τελειότητα. Πάρε ένα ποτήρι νερό κι άφησέ το λίγες μέρες σε μέρος με σκόνη, ώστε να πέσει και μέσα στο νερό λίγη. Η σκόνη αυτή θα αναπτυχθεί. Αυτό είναι Εξέλιξη. Και το ότι βγαίνουν νέοι οργανισμοί από απλή σκόνη και νερό είναι απλώς γαμάτο.
Τελειότητα δεν είναι το '*pooof*, έγινε ο κόσμος!', αλλά η όλη διαδικασία της Εξέλιξης.

Eruyomo, ο November Rain το έθεσε σωστά πάντως. Άμα θες να ακούσεις κάτι, σταματάς στο πρώτο πράγμα που θα σε ικανοποιήσει, χωρίς να ψάξεις παραπάνω.

despondency, πώς το εξηγείς αυτό? Και δεν πιστεύουν όλοι τυφλά. Υπάρχουν κι άνθρωποι που ψάχνονται πάρα πολύ και ξέρουν πραγματικά για τι μιλάμε λέγοντας Χριστιανισμός.
Ανοιχτό μυαλό? Οι δήθεν "ανοιχτόμυαλοι" είναι αυτοί που δεν έχουν ανοιχτό μυαλό για να δεχτούν εμάς τους κλειστόμυαλους.

έλα νιώσ'το... βιολογία δν ξέρεις?? η σκόνη ΕΧΕΙ μικροοργανισμους ήδη... δεν ξεκινας ετσι τη ζωη απο το μηδεν
και οχι δν εννοουμε το τελειο με την εκφραση "ουουου τι τέλειο, πώς το έκανες αυτο?" σε αυτη την περιπτωση οταν αναφερουμε τελειοτητα εννοουμε αρμονια ισορροπια. εγω απλα πιστευω οτι δεν υπαρχει ουτε αρμονια ουτε ισορροπια, οχι τιποτα αλλο το συμπαν ειναι χαοτικο, δηλαδη το ακριβως αντιθετο
-----------------------------------------
Εμ...ο άνθρωπος είναι ανώτερος από όλα τα ζώα, διότι έχει λογική και μπορεί να συλλάβει αφηρημένες έννοιες και να πράξει πέρα από τον ένστικτό του. Επίσης, θυμάμαι τον φυσικό στο σχολείο μας να λέει πως "Αφού το έκανε ένας ανθρωπος, τότε μπορούν να το κάνουν όλοι!". Δηλαδή, μπορείς εσύ τώρα -π.χ.- να γίνεις ο καλύτερος αθλητής στο τρέξιμο, αρκεί να περάσεις τα ίδια στάδια πάνω-κάτω που πέρασα κι ο αντίστοιχος αθλητής.

επιμενω οτι ο ανθρωπος δν ειναι ανωτερος. οπως επισης δν γινεται ας πουμε εγω να γινω ο πιο γρηγορος ανθρωπος στον κοσμο επειδη εγινε ενασ ακομα και αν περασω τα ιδια βηματα. εχω διαφορετικο σωμα απο αυτον που με περιοριζει ισως λιγοτερο. οπως επισης δν μπορω να συλλαβω ιδεες με τον ιδιο τροπο που ο αινσταιν το εκανε. το μυαλο μου δν ειναι το ιδιο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
Αν σκεφτείται πόσο τέλεια είναι διαμορφωμένος ο κόσμος στον οποίο καθετί υπακούει σε συγκεκριμένους νόμους θα καταλάβετε πως δεν είναι δυνατόν η τελειότητα να δημιουργήθηκε απο μόνη της χωρίς την μεσολάβηση κάποιας ανώτερης δύναμης.
Πρόσφατα δίαβαζα ένα άρθρο στο www.physics4u.gr που έλεγε πως το μέγεθος και το σχήμα της Σελήνης καθώς και η απόσταση της απο τον Ήλιο σε σχέση με το μέγεθος της είναι μια εξαιρετικά σπάνια "σύμπτωση" όπως λένε οι επιστήμονες.Για την ακρίβεια λέει:"Ο ήλιος έχει περίπου 400 φορές το πλάτος του φεγγαριού, αλλά είναι και 400 φορές πιο μακριά μας. Μήπως λοιπόν τα δύο σώματα που φαίνεται να έχουν το ίδιο μέγεθος στον ουρανό, είναι κάτι περισσότερο από μια σύμπτωση;"
Ορίστε και ο σύνδεσμος αν κάποιος θέλει να διαβάσει το άρθρο:https://www.physics4u.gr/news/2009/scnews3641.html

Το κακό με αυτήν την ιδέα είναι οτι το αντιλαμβάνονται πολλοί σαν την απόδειξη την ίδια του Θεού, οτι και καλά το σύμπαν φτιάχτηκε για τον άνθρωπο πριν απο τον άνθρωπο.

Δεν φαίνεται πιο λογικό όμως αν το πάρεις "ανάποδα"; Δηλαδή το σύμπαν είναι χαοτικό, αλλα σε μια μικρή γωνίτσα του εμφανίστηκαν οι κατάλληλες συνθήκες για να εμφανιστεί η ζωή.

Εγω θα διαφωνήσω και με τις δυο απόψεις.
Το σύμπαν είναι τέλειο (αν υπάρχει μόνο ένα), γιατι είναι χαοτικό και μέσα εκεί, μέχρι να ανακαλύψεις το αντίθετο, υπάρχουν τα πάντα (ακόμα και ο Θεός) αλλα ταυτόχρονα και δεν υπάρχουν. Το χάος έχει σχήμα και είναι κατανοητό.

Με το να αποδίδεις τα πάντα στην ύπαρξη μιας ανώτερης δύναμης με "αγαπημένο" της τον άνθρωπο, καταδικάζεις σε ανυπαρξία όλα εκείνα τα ωραία πράγματα που θα είχαν μια πιθανότητα να υπάρχουν σε αντίθετη περίπτωση. Αν αυτός δεν είναι εγωισμός, τότε τι είναι;

@fasdag: Δεν έχει αποδειχθεί ακόμα όμως οτι τα ζώα δεν έχουν λογική, μην είσαι απόλυτος σε αυτό. Ακόμα και λογική να μην έχουν, εμείς δεν έχουμε φτερά, άρα είμαστε κατώτεροι
στα μάτια του θεού των πουλιών, απο τα πουλιά.
Και ναι, απλά θέλω να ξέρω ποια βιβλία λέει. Δεν πετάς ένα "διάβασε κανένα βιβλίο" απλά για να την πεις σε κάποιον νομίζω, κάτι θα έχει στο νου του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Το κακό με αυτήν την ιδέα είναι οτι το αντιλαμβάνονται πολλοί σαν την απόδειξη την ίδια του Θεού, οτι και καλά το σύμπαν φτιάχτηκε για τον άνθρωπο πριν απο τον άνθρωπο.

Δεν φαίνεται πιο λογικό όμως αν το πάρεις "ανάποδα"; Δηλαδή το σύμπαν είναι χαοτικό, αλλα σε μια μικρή γωνίτσα του εμφανίστηκαν οι κατάλληλες συνθήκες για να εμφανιστεί η ζωή.

Εγω θα διαφωνήσω και με τις δυο απόψεις.
Το σύμπαν είναι τέλειο (αν υπάρχει μόνο ένα), γιατι είναι χαοτικό και μέσα εκεί, μέχρι να ανακαλύψεις το αντίθετο, υπάρχουν τα πάντα (ακόμα και ο Θεός) αλλα ταυτόχρονα και δεν υπάρχουν. Το χάος έχει σχήμα και είναι κατανοητό.

Με το να αποδίδεις τα πάντα στην ύπαρξη μιας ανώτερης δύναμης με "αγαπημένο" της τον άνθρωπο, καταδικάζεις σε ανυπαρξία όλα εκείνα τα ωραία πράγματα που θα είχαν μια πιθανότητα να υπάρχουν σε αντίθετη περίπτωση. Αν αυτός δεν είναι εγωισμός, τότε τι είναι;

@fasdag: Δεν έχει αποδειχθεί ακόμα όμως οτι τα ζώα δεν έχουν λογική, μην είσαι απόλυτος σε αυτό. Ακόμα και λογική να μην έχουν, εμείς δεν έχουμε φτερά, άρα είμαστε κατώτεροι
στα μάτια του θεού των πουλιών, απο τα πουλιά.
Και ναι, απλά θέλω να ξέρω ποια βιβλία λέει. Δεν πετάς ένα "διάβασε κανένα βιβλίο" απλά για να την πεις σε κάποιον νομίζω, κάτι θα έχει στο νου του.



μα ποτε δν ειπα οτι ειμαστε ανωτεροι απο τα αλλα πλασματα σε αυτο το συμπαν. ετσι και αλλιως δν πιστευω στις διακρισεις. αυτο σημαινει οτι δν θεωρω οτι υπαρχει κατι ανωτερο απο μενα οπως επισης και οτι δν υπαρχει κατι κατωτερο απο μενα. υπαρχει μονο το διαφορετικο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fousekis

Δραστήριο μέλος

Ο Φουσέκης λέγομαι! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 519 μηνύματα.
Definetely NOT my point. :)
Άλλο η ζωή στην σκόνη, άλλο αύτα που μπορούν να βγούνε όταν μπει στο νερό.

Ο άνθρωπος δηλαδή δεν είναι ανώτερος από ένα λιοντάρι? Ναι, ίσως το λιοντάρι τρέχει πιο γρήγορα. Αλλά εμείς έχουμε ντόπινγκ. Ναι, ίσως έχει και πιο κοφτερά νύχια. Αλλά εμείς έχουμε σπαθιά.
Δεν εννοώ πως και ως ανώτερος έχει παραπάνω δικαιώματα! For the love of God...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
οχι για ιδεολογικους λογους δν πιστευω οτι ειμαστε ανωτεροι::)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!Βάλια!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η seize the day* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Νέα Κρήνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Σίγουρα είμαστε τα πλάσματα που λειτουργούν μέσω της λογικής και όχι βάση ενστίκτου.
Αυτό δεν μας καθιστά ανώτερους, απλά διαφορετικούς. Το κάθε πλάσμα έχει τις δυνατότητές του. Το δυνατό όπλο του ανθρώπου είναι το μυαλό του. Το δυνατό όπλο πολλών ζώων είναι η δύναμή τους.
Αν βάλεις έναν άνθρωπο και ένα λιοντάρι να αγωνιστούν στην πάλη θα νικήσει το λιοντάρι. Αντίθετα αν βάλεις ένα λιοντάρι και έναν άνθρωπο να αγωνιστούν στην λογική ο νικητής θα είναι ο άνθρωπος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fousekis

Δραστήριο μέλος

Ο Φουσέκης λέγομαι! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 519 μηνύματα.
Απλώς είχατε παρεξηγήσει το ανώτερος που είχα πει. :) :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Ναι, αλλά δεν ανήκει πια στους Έλληνες. Τελικά ο Μ. Αλέξανδρος είχε δίκιο. Υπάρχουν φορές που οι Έλληνες συμπεριφέρονται ως Βάρβαροι και vice-versa. Σπανίζει ο Ελληνικός πολιτισμός, λίγοι θέλουν να τον κρατήσουμε.

Επιλογή μας.

Χα. Αν ο Χριστός γεννιόταν σε άλλη χώρα θα ήταν ακόμα ζωντανός και ούτε τρίχα από τα μαλλιά δεν θα του πειράζανε! Αντιθέτως, απ' ότι φαίνεται εκεί σημάδεψε ο Θεός, γιατί γνώριζε πως εκεί θα αποδειχθεί η θυσία Του. Επίσης, προδίδοντάς Τον ο ίδιος του ο εκλεκτός λαός έδειξε πως δεν μετράει από που είσαι (εθνικότητα), αλλά τι κάνεις.

Αυτό ναι, το δέχομαι.

Επίσης, πρέπει να σκεφτούμε για ποιόν λόγο μπορεί να αφήσει ο Θεός έναν πόλεμο να γίνει. Πολλοί, νομίζω, κατάλαβαν πόσο βλακεία είναι ο πόλεμος και τώρα οδεύουν προς έναν καλύτερο κόσμο. Όπως και να το κάνεις, αγανακτείς με τόσα που γίνονται.

Δε ρώτησα το γιατί ο Θεός (αν υπάρχει) αφήνει τους πολέμους να γίνονται. Αυτό που με προβλημάτισε, είναι ότι λέμε πως ο Θεός δεν επεμβαίνει στα γήινα δρώμενα, σεβόμενος την ελεύθερη βούληση του ανθρώπου. Αν, ωστόσο, βοήθησε τους Εβραίους να ελευθερωθούν από τους Αιγύπτιους (πνίγοντας μάλιστα και ορισμένους στην Ερυθρά θάλασσα), τους "έδειξε", με τις πέτρινες πλάκες, ποιος είναι ο "αληθινός" Θεός, τους βοήθησε να επιβιώσουν στην έρημο, τους βοήθησε να κατακτήσουν το Ισραήλ, κατέστρεψε τα Σόδομα και Γόμορα, προκάλεσε τον κατακλυσμό, τότε ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ H ΟYΔΕΤΕΡΟΤΗΤΑ ΤΟΥ;

Και συνέχισα, λέγοντας πως έτσι όπως παρουσιάζει τα γεγονότα η ΠΔ, ο Θεός είναι μεροληπτικός.

Δεν ξέρω πως έγινε και τόσοι άθεοι στράφηκαν στον Θεό πάντως. Στο είπα, η αγάπη προηγείται της πίστης.

Στράφηκαν στο Θεό, διότι δεν είχαν στηρίξει σε σώα θεμέλια την αθεΐα τους. Ήταν απλώς μια έμπνευση της στιγμής, μια τάση της μόδας, ένα προσωρινό καταφύγιο στην άγνοιά τους για τα διάφορα θεμελιώδη φιλοσοφικά ερωτήματα. Όπως, βέβαια, υπάρχουν και χριστιανοί που αλλαξοπίστησαν.

Προσωπικά, νομίζω πως εδώ παρουσιάζεται εν μέρει το φαινόμενο που ονομάζεται fideism (δεν βρήκα Ελληνική λέξη). Δηλαδή...η θρησκεία μπορεί να είναι απόλυτα λογική και πλήρης μόνη της, αλλά για να την δεχτείς πρέπει να κάνεις ένα μη-λογικό βήμα. Δες τι απόψεις του Wittgenstein καλύτερα.

Όπως είναι απόλυτα λογικό να περάσεις έναν γκρεμό πάνω σε ένα κουτσούρι, αρκεί να δεχτείς πως το κουτσούρι αυτό είναι αρκετά γερό και καλά διατηρημένο για να μη σπάσει. Οπότε, αν δεν έχεις άλλη επιλογή, δέχεσαι όποιο σου φαίνεται καλύτερο. Αν μπορέσεις, ωστόσο, προσπαθείς να εκτιμήσεις βάσει όσων στοιχείων έχεις, το ποιο είναι το γερότερο, ή ρίχνεις και ένα καινούριο ακόμη. Τέλος, μπορεί να είσαι τόσο ανασφαλής, που προτιμάας να μην περάσεις στην αντίπερα όχθη, αλλά να εγκατασταθείς σε αυτή που βρίσκεσαι, αρκούμενος με όσα σου προσφέρει, αλλά όμως αναρωτούμενος για το τί υπάρχει στην άλλη άκρη.

Άμα γίνω ποτέ παλαιοημερολογίτης, θα είσαι ένας από τους λόγους!

Εγώ;:P

Τέτοια ακούς και σου έρχεται να φρίξεις... Ανέκαθεν η σωστή Εκκλησία έπρεπε να έχει μη-κερδοσκοπικό χαρακτήρα, κατ' εμέ. Απλώς σου λέω πως και οι παλαιοημερολογίτες (που είναι και πιο σωστοί), δεν πληρώνονται.
Τέλος πάντων, πάλι δεν αποδεικνύει τίποτα αν πληρώνονται ή όχι, δεν κάνει τον Θεό πιο αληθινό/ψεύτικο.

Η Εκκλησία υποστηρίζει ότι το Α. Πνεύμα την καθοδηγεί, ώστε να λαμβάνει σωστές αποφάσεις και να μην παρεκτρέπεται. Ωστόσο, βλέπουμε πως αυτά είναι αερολογίες. Η σύνοδος της Ιέρειας, η οποία καταδίκασε της εικόνες, αναιρέθηκε από τη μετέπειτα σύνοδο της Νίκαιας (Ζ' Οικ. Σύνοδο). Ωστόσο, αν οι πολιτικοί παράγοντες είχαν επιτρέψει την επικράτηση των εικονομάχων, θα ίσχυε η πρώτη. Αυτό φανερώνει ότι οι σύνοδοι ήταν υποκείμενες στις ανθρώπινες αδυναμίες, επιθυμίες και πάθη, και μάλιστα σε μεγάλο βαθμό. Αν το Α. Πνεύμα τις καθοδηγεί, πώς γίνεται να συμβαίνει αυτό; Αυτό λοιπόν συντελεί στο να οδηγηθώ στο ότι δεν υπάρχει Α. Πνεύμα, και εμμέσως, ότι δεν υπάρχει Θεός (ή αν υπάρχει, δεν κάνει καλά τη δουλειά του. Ας με συγχωρέσει λοιπόν ο cybergod που μας βλέπει από τον σούπερ-θεολογικό υπολογιστή του, αλλά, ακόμα κι αν υπάρχει, δε με ικανοποιεί προσωπικά, και γι' αυτό θα του ζητούσα να είναι πιο συνεπής σε αυτά που λέει).

Η ταπεινότητα σε κάνει να θες να προσπαθήσεις. Ένα ταπεινό ρητό που μου έρχεται πρόχειρα είναι το "Εν οίδα, ότι ουδέν οίδα.". Ταπείνωση είναι και το να είσαι ο Θεός και να πλένεις τα πόδια των απλών θνητών.
Δεν θα αντέξεις? Τι λες, ρε? Εδώ μιλάμε για τον Θεό!:D
Με τον Θεό μαζί όλα μπορείς να τα ξεπεράσεις/αντέξεις.

Το ρητό αυτό δε φανερώνει ταπεινότητα, αλλά μετριοφροσύνη. Θα μου πεις, το ίδιο περίπου πράγμα είναι. Η ταπεινότητα, όμως, έχει αρνητική χροιά.

Συγγνώμη, δε θέλω κανέναν να μου πλύνει τα πόδια. Αν ο Θεός το έκανε, θα με προσέβαλλε.

Ταπεινωτικό; Δε νομίζω ότι έχει τίποτα το ταπεινωτικό.

???

Πάλι είμαστε στο σημείο όπου δεν καταλαβαίνουμε ο ένας τον άλλον, γιατί πολύ απλά τα βλέπουμε από different prespectives. Κι όμως, όταν δεις προσευχές να πραγματοποιούνται θα ξέρεις πως δεν μιλάς στον τοίχο και κάποιος σε ακούει.

Ο εαυτός μου.

Πριν θεωρηθούν Απόκρυφα.

Και πότε έγινε αυτό;


Εννοώ, ότι αν κάποιος θέλει να πείσει για κάποιο "θαύμα", θα πρέπει να παρουσιάσει τόσο ακλόνητα στοιχεία, να τα ξεσκονίσουν ειδικοί και να επιβεβαιώσουν το "μεταφυσικό" του πράγματος.

Πρέπει πρώτα να εξετάσουμε πόσο κοντά είναι. Δεν είπα πως ο Σωκράτης ήταν και Χριστιανός με τα όλα του, αλλά ξεχώριζε αρκετά, έτεινε προς την Χριστιανική φιλοσοφία.

Επομένως, δε μπορούν να στηρίζουν κάποιοι ότι δήθεν και καλά ο Χριστιανισμός ήταν μια εντελώς "καινούρια" ιδέα.

Έχουμε φτάσει σε σημείο -ευτυχώς- να ξέρουμε τι είναι σωστό και τι όχι. Επίσης, καμία θρησκεία δεν διδάσκει επιθετικό χαρακτήρα. Heavens no. Ακόμα κι ο σατανισμός λέει να μην ξεκινάς ποτέ πρώτος.

Διαφωνώ. Δεν έχουμε φτάσει σε τέτοιο σημείο. Ακόμη και τώρα, είναι σχετικά όλα αυτά. Για σένα μπορεί να είναι σωστό να πηγαίνεις στην Εκκλησία. Για μένα δεν είναι. Για τον Χ, μπορεί να είναι σωστό να δώσει χρήματα σε έναν ζητιάνο, για τον Ψ μπορεί να μην είναι. Για τον Α, μπορεί να είναι σωστό να βάλει κεράσια στο cheese cake που έφτιαξε, για τον Β, μπορεί να είναι σωστότερο να βάλει φράουλες. Για την Παπαρήγα, μπορεί να είναι σωστό ο καθηγητής πανεπιστημίου να παίρνει τον ίδιο μισθό με έναν οικοδόμο, για τον Καρατζαφέρη πάλι όχι. Από το πιο απλό μέχρι και το πιο σύνθετο, το σωστό και το λάθος, το δίκαιο και το άδικο, το όμορφο και το άσχημο, το νόστιμο και το άνοστο, το ηθικό και το ανήθικο, είναι τις περισσότερες φορές σχετικά.

Το θέμα είναι πως δεν σκέφτεσαι πως εκεί δεν υπάρχει χρόνος, γιατί δεν υπάρχει και ύλη. Επίσης, από μία Χριστιανική άποψη φαντάζει πράγματι Παράδεισος το να μπορείς να βλέπεις τον Θεό από κοντά. Άμα ήσουν Χριστιανός θα καταλάβαινες, τώρα δεν σου φαίνεται διόλου δελεαστικός ο Παράδεισος.

Όχι, δε μου φαίνεται... Αλλά θέλω περιθώρια βελτιώσης, πώς να το κάνουμε!:P

Όχι, παγετώνες εννοώ extinctions. Εποχή των δεινοσαύρων, παγετώνες που πέφτουν και τα σχετικά.
Θα σου φανεί παράλογο, αλλά κι εκεί κρύβεται μία τελειότητα ακόμα. Well, φθαρτός κόσμος...

Τί τελειότητα;

Ένα κείμενο που αποδεικνύει πως ο Χριστιανικός Θεός είναι αληθινός.

(Χα, χα, χα) (δεν είναι χαιρέκακο ή ειρωνικό το γέλιο, προς Θεού-:P-, απλώς θέλω να δείξω την κωμικότητα της κατάστασης)
Δε νομίζω ότι υπάρχει τέτοιο βιβλίο.:P

Όπως? Ποιό κείμενο δε συμφωνούσε?
Θα ήταν πολύ πιο εύκολο να το συμπεριλάβουν και να το ερμηνεύσουν όπως θέλουν πάντως.:P

Αν τα είχαν :clean:, πώς θα έφταναν ως τις μέρες μας;

Αλλά ακόμα και τώρα, υπάρχουν ορισμένα τέτοια κείμενα, π.χ. τα Απόκρυφα που λες (ευαγγέλια του Ιούδα κλπ.).

*Ποιο (χωρίς τόνο). Στο επισημαίνω ιδιαιτέρως, για να το διορθώσεις, διότι, αν δε λανθάνομαι, το έχεις ξανακάνει.

Κάποιος που ζει σε μία χώρα όπου δεν υπάρχει (σωστή) μόρφωση δεν έχει περιθώρια να αρχίσει να αμφισβητεί τον Θεό, προήγει ο πόλεμος, αναζήτηση για φαΐ, όλα αυτά. Οι άθεοι είναι αυτοί που έχουν την άνεση να είναι πιο σκεπτικοί προς τον Θεό.

(Εννοείς "προηγείται";)
Ακριβώς!

Λογικό, αφού δεν είσαι Χριστιανός!
Πάλι τα ίδια... :-

:P

Για το κακό... Ο Θεός πρέπει να αφήσει τους κακούς να υπάρχουν, γιατί μπορεί αύριο-μεθαύριο να έχουν γίνει καλοί. Το καλύτερο παράδειγμα στην μετάνοια είναι οι Άγιοί μας. Θα ήταν επιπόλαιο και κακό από μέρους του Θεού αν σκότωνε κάποιον κακό -στέλνοντάς τον έτσι στην Κόλαση-, την στιγμή που θα μπορούσε να περιμένει μέχρι να μετανοήσει.

Κατακλυσμός. Σόδομα και Γόμορα. Αιγύπτιοι.

"Ε, τι νομίζεις. Χριστιανοί Ορθόδοξοι δεν είναι βαπτισμένοι κι αυτοί? Σε μια δύσκολη στιγμή ένα 'Θεέ μου!' δε το λένε? Τα φέρνει ο Θεός έτσι και κοιτάει να πάρει τους ανθρώπους όταν είναι πιο πιστοί, ώστε να κερδίσουν τον Παράδεισο." (by π. Παΐσιος, λίγο παραφρασμένο)
Γι' αυτό και τιμάται κι ο Μ. Κων/νος. Επειδή μετανόησε κατά το τέλος της ζωής του, όπως έκανε κι ο ληστής στον σταυρό του δίπλα από τον Ιησού.:)

Δεν είναι υποκριτικό και υποκειμενικό αυτό;

Κι εγώ Opera είχα μέχρι που τα ψιλοέπαιξε και δεν μου βγάζει τα σημεία όπου μπορούσα να γράψω. :s

Εμένα δεν έχει πρόβλημα. Είναι πραγματική ανακούφιση, έπειτα από την τόοοοοοση ώρα που έπρεπε να περιμένω για τη φόρτωση της Αλεπούς.

Ο Ενσαρκωμένος Γιαχβέ είναι ο Ιησούς. Είναι διαφορετικές οι καταστάσεις στην ΠΔ και διαφορετικές στην ΚΔ.

Μα φυσικά και δεν ξέρουμε πότε γεννήθηκε, αλλά έπρεπε να καθιερωθεί μία εορτή για την γέννησή Του κάποτε. Ε, την έβαλαν κατά το ηλιοστάσιο.

Για να μπορούν να προσηλυτίσουν ευκολότερα τους παγανιστές.

Eruyomo, ο November Rain το έθεσε σωστά πάντως. Άμα θες να ακούσεις κάτι, σταματάς στο πρώτο πράγμα που θα σε ικανοποιήσει, χωρίς να ψάξεις παραπάνω.

Δε συμφωνώ. Αν πας να αγοράσεις ένα βιβλίο, θα σταματήσεις σε όποιο σου γυαλίσει πρώτο στο μάτι, ή θα βρεις μερικά και στο τέλος θα κατασταλάξεις σε ένα από όλα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
[/B]


μα ποτε δν ειπα οτι ειμαστε ανωτεροι απο τα αλλα πλασματα σε αυτο το συμπαν. ετσι και αλλιως δν πιστευω στις διακρισεις. αυτο σημαινει οτι δν θεωρω οτι υπαρχει κατι ανωτερο απο μενα οπως επισης και οτι δν υπαρχει κατι κατωτερο απο μενα. υπαρχει μονο το διαφορετικο.

Συγγνώμη, fousekis ήθελα να πω.
Μα αρχίζετε και οι δυο απο f και έχετε μέσα s.
Λες σύμπτωση; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fousekis

Δραστήριο μέλος

Ο Φουσέκης λέγομαι! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 519 μηνύματα.
Δε ρώτησα το γιατί ο Θεός (αν υπάρχει) αφήνει τους πολέμους να γίνονται. Αυτό που με προβλημάτισε, είναι ότι λέμε πως ο Θεός δεν επεμβαίνει στα γήινα δρώμενα, σεβόμενος την ελεύθερη βούληση του ανθρώπου. Αν, ωστόσο, βοήθησε τους Εβραίους να ελευθερωθούν από τους Αιγύπτιους (πνίγοντας μάλιστα και ορισμένους στην Ερυθρά θάλασσα), τους "έδειξε", με τις πέτρινες πλάκες, ποιος είναι ο "αληθινός" Θεός, τους βοήθησε να επιβιώσουν στην έρημο, τους βοήθησε να κατακτήσουν το Ισραήλ, κατέστρεψε τα Σόδομα και Γόμορα, προκάλεσε τον κατακλυσμό, τότε ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ H ΟYΔΕΤΕΡΟΤΗΤΑ ΤΟΥ;
Θα ψάξω να βρω απάντηση. Πρόχειρα πάντως απαντάω με το ότι τότε έπρεπε να ετοιμαστεί ο δρόμος για την θυσία του Ιησού, ενώ τώρα δεν χρειάζεται. Τότε είμασταν πιο μικρόψυχοι, δεν υπήρχε και το Άγιο Πνεύμα. Τώρα όμως μπορούμε να ελευθερωθούμε και μόνοι μας από μέσα μας, όχι σωματικά. Εξάλλου ήρθε ο Χριστός, η φάση Α ΟΚ. Η φάση Β προϋποθέτει κι αυτή πολλούς πολέμους κι ακόμα περισσότερες καταστροφές. Μία μπόρα είναι, θα περάσει.

Στράφηκαν στο Θεό, διότι δεν είχαν στηρίξει σε σώα θεμέλια την αθεΐα τους. Ήταν απλώς μια έμπνευση της στιγμής, μια τάση της μόδας, ένα προσωρινό καταφύγιο στην άγνοιά τους για τα διάφορα θεμελιώδη φιλοσοφικά ερωτήματα. Όπως, βέβαια, υπάρχουν και χριστιανοί που αλλαξοπίστησαν.
Πολύ πιθανό. Ο Tolstoy ήταν αρκετά ορθολογιστής πάντως. Στα 50 του έγινε Χριστιανός. Κι ο C.S. Lewis από 15 ετών ήταν αρκετα άθεος, στα 33 πάλι Χριστιανός. Τι να πω, εδώ δεν θα μάθουμε ποτέ μάλλον...

Η Εκκλησία υποστηρίζει ότι το Α. Πνεύμα την καθοδηγεί, ώστε να λαμβάνει σωστές αποφάσεις και να μην παρεκτρέπεται.
Πού το λέει πάλι αυτό?!
Δηλαδή οι παλιοημερολογίτες που δεν ανήκουν στην Εκκλησία (την κρατική, ως οργάνωση) είναι και αιρετικοί?
Όταν λέμε Εκκλησία και συμπεριλαμβάνουμε τις διδαχές της, δεν μιλάμε για το παπαδαριό και τους πιστούς της, αλλά για τους Αγίους της, οι οποίοι καθοδηγούνταν από το Άγιο Πνεύμα.

Το ρητό αυτό δε φανερώνει ταπεινότητα, αλλά μετριοφροσύνη. Θα μου πεις, το ίδιο περίπου πράγμα είναι. Η ταπεινότητα, όμως, έχει αρνητική χροιά.
Πώς? Πώς γίνεται να κάνει κακό η ταπείνωση? Αυτό που χρειάζεται τώρα ο κόσμος είναι ταπείνωση και μόνο. Κοίτα γύρω πως χανόμαστε στον εγωϊσμό μας! Η ταπείνωση είναι η μόνη λύση.

Συγγνώμη, δε θέλω κανέναν να μου πλύνει τα πόδια. Αν ο Θεός το έκανε, θα με προσέβαλλε.
Επειδή...? Θα σου πλήγωνε τον εγωϊσμό και θα ένιωθες ταπείνωση?

Ο εαυτός μου.
Τον Θεό εννοούσα, αλλά μάλλον έχεις κι εσύ αφτιά.:P

Και πότε έγινε αυτό;
Είδα πως έγινε τον 1ο αιώνα, αλλά η "τακτοποίηση" της ΚΔ έγινε τον 4ο.
Αν θες πιο πολλά δες εδώ.

Εννοώ, ότι αν κάποιος θέλει να πείσει για κάποιο "θαύμα", θα πρέπει να παρουσιάσει τόσο ακλόνητα στοιχεία, να τα ξεσκονίσουν ειδικοί και να επιβεβαιώσουν το "μεταφυσικό" του πράγματος.
Άμα ο Θεός ήτανε να κάνει πράγματα που εξηγούνται τότε τι να τα κάνουμε?
Αν υπήρχαν ακλόνητα στοιχεία θα τα αποδεχόντουσαν όλοι. Πράγμα που δεν γίνεται.

Επομένως, δε μπορούν να στηρίζουν κάποιοι ότι δήθεν και καλά ο Χριστιανισμός ήταν μια εντελώς "καινούρια" ιδέα.
Σαν ιδέες ίσως όχι. Αλλά σαν θεολογικά ζητήματα ήταν. Ειδικά στο θέμα του Μεσσία.

Κοινωνικά έχουμε βρει τρόπο να ζούμε όλοι ενωμένοι. Άλλο που δεν εφαρμόζεται. Πράγμα το οποίο συμβαίνει επειδή δεν είμαστε ουτοπία, όπου όλοι συμφωνούμε.
Σχετικά είναι και τα πολιτικά, ναι. Αν και πιστεύω σφόδρα πως εάν ένα πολιτικό σύστημα (όποιο κι αν είναι αυτό) εφαρμοστεί σε όλους τους τομείς πλήρως, θα λειτουργήσει τέλεια.

Τί τελειότητα;
Να στο πω αλλιώς. Η Εξέλιξη δεν ήταν κι από τα καλύτερά μας. Χρειάστηκε να πονέσουν τόσοι οργανισμοί για να φτάσουμε εδώ σήμερα, σωστά? Κι όμως, δεν κρύβει μία τελειότητα?

Δε νομίζω ότι υπάρχει τέτοιο βιβλίο.:P
Ή για οποιονδήποτε άλλον Θεό! Όπως δεν υπάρχει και το αντίστροφο, γιατί ο καθένας δίνει την μορφή που θέλει στον Θεό.



Αν τα είχαν :clean:, πώς θα έφταναν ως τις μέρες μας;

Αλλά ακόμα και τώρα, υπάρχουν ορισμένα τέτοια κείμενα, π.χ. τα Απόκρυφα που λες (ευαγγέλια του Ιούδα κλπ.).
Δεν θα έφταναν. Γι' αυτό και δεν τα...σκούπισαν (?). :P
Δεν θα μπορούσαν να το κάνουν, δεν γίνεται να μαζέψεις όλα τα έγγραφα και να τα κάψεις.
Ναι, φυσικά και υπάρχουν. Απλώς μπορείς να πεις "Δε θέλω να είμαι Ορθόδοξος και νομίζω πως τα Απόκρυφα Ευαγγέλια είναι κι αυτά αληθινά!". Ορίστε.


*Ποιο (χωρίς τόνο). Στο επισημαίνω ιδιαιτέρως, για να το διορθώσεις, διότι, αν δε λανθάνομαι, το έχεις ξανακάνει.
Το ξέρω, ρε, αλλά δε μου βγαίνει να το γράφω χωρίς τόνο. :D:P


Κατακλυσμός. Σόδομα και Γόμορα. Αιγύπτιοι.
Ιησούς Χριστός. Σταύρωση. Θάνατος. 3ήμερο ταξίδι στον άδη. Μαζί με όλους τους νεκρούς. Όλους.:)

Δεν είναι υποκριτικό και υποκειμενικό αυτό;
Για εμάς: ποτέ δεν είναι έτοιμος να φύγει κάποιος, πάντα θα μας λείπει.
Για τον Θεό: ξέρει τι πότε είναι έτοιμος κανείς για τον Παράδεισο και πότε όχι.

Για να μπορούν να προσηλυτίσουν ευκολότερα τους παγανιστές.
Πολύ πιθανό, το πιστεύω κι εγώ αυτό, μιας και κατά το Ηλιοστάσιο λάμβαναν χώρα και αρκετές παγανιστικές εορτές/τελετές.


Αναλαμπή!:D
Πιστεύω πως πρέπει να σου πω κι αυτό που διάβασα πρόσφατα στο βιβλίο των Θρησκευτικών (καλά που έχει και κάνα κειμενάκι και περνάει η ώρα:P). Ο Ντοστογιέφσκι, στο βιβλίο "Αδελφοί Καραμάζωφ" λέει κάτι πολύ ορθό.
Λέει πως το θηρίο (αντίχριστος, διάβολος κλπ.) θα δώσει ψωμί (εννοόντας όλα αυτά που θα μας προσφερθούν από το θηρίο). Κι οι άνθρωποι θα το δοξάσουν. Γιατί? Γιατί θα φοβηθούν μήπως τους τα πάρει πίσω. Όσο εύκολα τα έδωσε, τόσο εύκολα μπορεί να τους τα πάρει. Θα το φοβούνται. Με τον Θεό δεν πρέπει να υπάρχει φόβος (άλλη έννοια έχει ο φόβος Θεού που λέμε), παρά μόνο αγάπη.
https://www.oodegr.com/paratir/methodoi/anefth.htm
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Purple sunrise

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Λουδοβίκος ο 16ος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 939 μηνύματα.
Ποια σοβαρά βιβλία έχεις διαβάσει και μας προτείνεις;
Το τι θα διαβασεις δεν θα στο πω εγω γιατι θα χαρακτηριστω μεροληπτικος, παντως βιντεακια τυπου zeitgeist που ειναι popular science με σοφιστικα επιχειρηματα που δεν εχουν βαση, δεν μπορουν να θεωρηθουν σοβαρα.
Παντως σου προτεινω να διαβασεις αυτο αν εχεις χρονο https://users.panafonet.gr/lekatis/traveller/ μπορει να σου δωσει μια εικονα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manos4

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 893 μηνύματα.
Δεν καταλάβατε την έννοια της τελειότητας ποθ εννοώ.
Τελειότητα εννοώ πως εμείς τρώμε και αναπτυσόμαστε και παίρνουμε και ενεργεια,η τροφή προήλθε απο ζώα ή φυτά που και αυτά τράφηκαν με κάτι για να επιβιώσουν.Τα φυτά παράγουν οξυγόνο που είναι το πλέον απαραίτητο συστατικό για επιβίωση.Επίσης οι ιδιότητες της πιο συνιθησμένης ουσίας,του νερού, είναιι μοναδικές που αποκλείεται να έιναι σύμπτωση.Και υπάρχουν αμέτρητα άλλα παραδείγματα.Σε αυτό που θέλω να καταλείξω είναι ότι οι συνθήκες που επικρατούν στην Γη είναι οι πλέον κατάλληλες για ανάπτυξη ζωής.
Για μένα ο άνθρωπος θα μπορούσε να ξεπεράσει νόμους της φύσης αν μπορούσε νσ φτιάξει έναν άνθρωπο(όχι να αναπαράγει),που να έχει συναισθήματα και να είναι γενικά σαν κανονικός άνθρωπος.Ή π.χ να παράγει ενέργεια χωρίς το μετασχησμό μιας μορφής ενέργειας σε άλλη ούτε με πυρηνική σχάση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Purple sunrise

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Λουδοβίκος ο 16ος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 939 μηνύματα.
Δε συμφωνώ. Αν πας να αγοράσεις ένα βιβλίο, θα σταματήσεις σε όποιο σου γυαλίσει πρώτο στο μάτι, ή θα βρεις μερικά και στο τέλος θα κατασταλάξεις σε ένα από όλα;
Μα εδω ουσιαστικα δεν υπαρχουν επιχειρηματα, υπαρχει η ερωτηση προσταγη αν εχει δει καποιος το πρωτο μερος του zeitgeist λες και αυτο ειναι ο μεσσιας και το νεο ευαγγελιο των αθεων.
Κατακλυσμός. Σόδομα και Γόμορα. Αιγύπτιοι.
1)Αν υποθεσουμε οτι υπαρχει θεος τοτε αναγκαστικα θα πρεπει να πουμε οτι αυτος μας εχει δημιουργησει αρα του χρωσταμε μια χαρη ηδη οτι μας εδωσε το δωρο της ζωης.
Μπορει να ακουγεται καπως αλλα αφου ειναι δημιουργος εχει το δικαιωμα να αφαιρεσει οποιαδηποτε ζωη.
Αν, ωστόσο, βοήθησε τους Εβραίους να ελευθερωθούν από τους Αιγύπτιους (πνίγοντας μάλιστα και ορισμένους στην Ερυθρά θάλασσα), τους "έδειξε", με τις πέτρινες πλάκες, ποιος είναι ο "αληθινός" Θεός, τους βοήθησε να επιβιώσουν στην έρημο, τους βοήθησε να κατακτήσουν το Ισραήλ, κατέστρεψε τα Σόδομα και Γόμορα, προκάλεσε τον κατακλυσμό, τότε ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ H ΟYΔΕΤΕΡΟΤΗΤΑ ΤΟΥ;
Η ουδετεροτητα του εγκειται στο οτι μεσω του εβραικου λαου θα σωζονται και ολα τα αλλα εθνη.
Κανεις ενα σοβαρο σφαλμα, πιστευεις οτι αν υπαρχει θεος μπορουμε να τον εξηγησουμε με τη λογικη και χρησιμοποιεις μερικα επιχειρηματα λογικα διατυπωμενα βασει των οποιων κρινεις αν ειναι ορθη ή οχι η ιδεα της υπαρξης του θεου.Οταν αποδεχτεις(και αυτο προυποθετει πιστη) οτι ο θεος ειναι μια εννοια ασυλληπτη στον ανθρωπινο νου τοτε μπορουμε να φερουμε τη συζητηση σε αλλη βαση αλλιως αυτος ο τυπος συζητησης μπορει να συνεχιζεται επ απειρον.
Στράφηκαν στο Θεό, διότι δεν είχαν στηρίξει σε σώα θεμέλια την αθεΐα τους. Ήταν απλώς μια έμπνευση της στιγμής, μια τάση της μόδας, ένα προσωρινό καταφύγιο στην άγνοιά τους για τα διάφορα θεμελιώδη φιλοσοφικά ερωτήματα. Όπως, βέβαια, υπάρχουν και χριστιανοί που αλλαξοπίστησαν.
Ταση μοδας ειναι ο αθεισμος οχι ο χριστιανισμος στη σημερινη εποχη.
Η Εκκλησία υποστηρίζει ότι το Α. Πνεύμα την καθοδηγεί, ώστε να λαμβάνει σωστές αποφάσεις και να μην παρεκτρέπεται. Ωστόσο, βλέπουμε πως αυτά είναι αερολογίες. Η σύνοδος της Ιέρειας, η οποία καταδίκασε της εικόνες, αναιρέθηκε από τη μετέπειτα σύνοδο της Νίκαιας (Ζ' Οικ. Σύνοδο). Ωστόσο, αν οι πολιτικοί παράγοντες είχαν επιτρέψει την επικράτηση των εικονομάχων, θα ίσχυε η πρώτη. Αυτό φανερώνει ότι οι σύνοδοι ήταν υποκείμενες στις ανθρώπινες αδυναμίες, επιθυμίες και πάθη, και μάλιστα σε μεγάλο βαθμό. Αν το Α. Πνεύμα τις καθοδηγεί, πώς γίνεται να συμβαίνει αυτό; Αυτό λοιπόν συντελεί στο να οδηγηθώ στο ότι δεν υπάρχει Α. Πνεύμα, και εμμέσως, ότι δεν υπάρχει Θεός (ή αν υπάρχει, δεν κάνει καλά τη δουλειά του. Ας με συγχωρέσει λοιπόν ο cybergod που μας βλέπει από τον σούπερ-θεολογικό υπολογιστή του, αλλά, ακόμα κι αν υπάρχει, δε με ικανοποιεί προσωπικά, και γι' αυτό θα του ζητούσα να είναι πιο συνεπής σε αυτά που λέει).
Η συνοδος της Ιερειας ηταν βαθεια κατευθυνομενη για να προβαλλει τις εικονομαχικες αντιληψεις του τοτε αυτοκρατορα.
Αν υποθεσουμε οτι το Αγιο Πνευμα καθοδηγει την εκκλησια σε θεματα δογματικα τοτε πρεπει να παραδεχτεις οτι εχει κανει πολυ καλα την δουλεια του καθως ο αρχικος πυρηνας των πρωτοχριστιανων που ειναι η ορθοδοξη εκκλησια δεν εχει παρεκλινει απο τις αποστολικες διδαχες.,
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fousekis

Δραστήριο μέλος

Ο Φουσέκης λέγομαι! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 519 μηνύματα.
Μ' άρεσε αυτό, Νίκο. Όλοι οι λαοί έχουν βοηθήσει στο έργο του Θεού! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Οι παλαιοημερολογίτες δεν πληρώνονται γιατί δεν αναγνωρίζονται απ'το κράτος. Το αίτιο, λοιπόν, δεν έχει καμία σχέση με τη δήθεν μεγαλύτερη χριστιανική τους γνησιότητα, έλεος.
Από κει και πέρα, ο κάθε άνθρωπος είναι ουσιαστικά ένας αιρετικός. Δε μπορεί καμία ομάδα ανθρώπων να ενστερνίζεται στο 100% αυτά που της υπαγορεύουν. Αλλιώς τι χρήση έχει η ανθρώπινη ψυχή και νόηση; Άλλο πατάω πάνω στην πνευματική βάση της θρησκείας μου, άλλο την ακολουθώ σαν πρόβατο. Αυτές οι αιτιάσεις βολεύουν μόνο εκείνους που εντελώς παιδιάστικα και κομπλεξικά θεωρούν ότι θρήσκος ίσον πρόβατο που διαγράφει την προσωπικότητά του και κάνει ό,τι του λένε. Ο καθένας βρίσκει το Θεό του μόνος του, κατ'αρχήν κι αυτό δεν σημαίνει απαραίτητα ότι δεν πρέπει να σχετίζεται με κάποια γνωστή και οργανωμένη θρησκεία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 11 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top