Θρησκεία

Fousekis

Δραστήριο μέλος

Ο Φουσέκης λέγομαι! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 519 μηνύματα.
Κοίταξε, κυρίως μιλάμε για οικονομική παγκοσμιοποίηση, η οποία έχει ήδη επέλθει σε μεγάλη κλίμακα. Τώρα, όσον αφορά την πολιτιστική παγκοσμιοποίηση, θεωρώ πως ναι μεν οι Αμερικανοί επιβάλλουν κατά κάποιο τρόπο ορισμένα στοιχεία της καθημερινής τους ζωής, αλλά αυτό δε σημαίνει πως ερχόμαστε σε επαφή μόνο με τον Αμερικάνικο τρόπο ζωής.
Αφού γινόμαστε όλοι ένα είναι σχεδόν το ίδιο. Ένα είναι σίγουρο: τα λόγια του Kissinger αποδείχτηκαν αληθινά κι ο Ελληνικός πολιτισμός πάει να εκλείψει.

Έχει μεγάλη διαφορά ένας λαός που είχε σκοπό να γεννήσει τον Μεσσία από τους Παλαιστίνιους. Δεν ξέρω το σχέδιό Του όπως σου ξαναείπα. Θα δείξει ο χρόνος. Με τους Εβραίους πάντως έδειξε...;)

Δε μου έδωσε και κανέναν καλό λόγο για να το κάνω.
Γουχού! Έπιασες το νόημα της κουβέντας!
Θα έρθω πάλι σε προσωπικό επίπεδο -μιας και δεν μπορώ να μιλήσω για όλους-. Όταν ξαναγύρισα στον Χριστό το έκανα επειδή με έβγαλε από μία δύσκολη κατάσταση. Θα μπορούσε κάλλιστα το "θαύμα" εκείνο βέβαια να αποδοθεί και σε σύμπτωση. Ναι, έγινα Χριστιανός χωρίς καμία βάση και χωρίς λογική, αλλά από τότε βλέπω κάθε μέρα όλο και περισσότερο πως ο Θεός υπάρχει.
Για να γίνεις Χριστιανός πρέπει να πας εσύ στον Θεό επειδή έτσι το ένιωσες, επειδή Τον είχες ανάγκη, επειδή έχεις σκέψεις, επειδή, επειδή, επειδή...με άλλον τρόπο Χριστιανός δε γίνεσαι!

Υπάρχουν, επίσης, για να διευκολύνουν το "λειτούργημα" των ιερέων να μαζέψουν χρήματα, αλλά κυρίως να επεκτείνουν την επιρροή τους.
Βλέπεις, οι Χριστιανοί Ορθόδοξοι Παλαιοημερολογίτες (που είναι και πιο σωστοί -άλλο θέμα αυτό-)...εκεί οι παπάδες είναι τελείως δωρεάν κι όλοι είναι εθελοντές απλώς. :)
Φανταστικό κίνημα μπορώ να πω. Άλλο θέμα όμως...

Όχι, δεν περιμένω να ακούσω φωνές. Αλλά ούτε μεταβάλλω τις συμπτώσεις γύρω μου σε "πράξεις του Θεού".
Μου φαίνεται απολύτως λογικό και φυσιολογικό, μιας και δεν πιστεύεις.

Πού χρειάζεται η ταπείνωση;
Ναι, να πούμε ότι είμαστε υπηρέτες των άλλων ανθρώπων και ταλιμπάν και ταλιμπάν... Αλλά όμως η ταπείνωση προκαλεί μειονεκτικά συναισθήματα.
Σε προηγούμενό σου post μου φάνηκες αρκετά ταπεινός πάντως (εκεί που είπες σιγά να μην καθόταν ο Θεός να ασχολούταν με εμάς).
Η απόλυτη ειρωνία βρίσκεται στην ταπείνωση! Όσο πιο κάτω πέφτεις εδώ, τόσο πιο πολύ εξυψώνεσαι στην ψυχή! Άμα κάτσεις και πεις πως είσαι ένα τίποτα (και το πιστέψεις πραγματικά) τότε είναι που έχεις γίνει κάτι: έχεις αποκτήσει ταπείνωση.
Τι μειονεκτικά συναισθήματα δηλαδή?

Πού την είδες εσύ την ηττοπάθεια;:P
Πάσχει από μια χρωμοσωμική ανωμαλία στο 15ο χρωμόσωμα του πατέρα. Λέγεται Prader Willie Syndrome (θα το δεις και Willy ή Willi).
Σταμάτησες να προσεύχεσαι. Η προσευχή θέλει αγνώνα και δεν πρέπει να τα βάζουμε κάτω ποτέ.
Just looked it up κι απ' ότι φαίνεται ήρθες εκεί που ήθελα να καταλήξω. Πολλά κακά γίνονται στον κόσμο μας (και κυρίως σε εμάς τους ίδιους) ώστε να ταπεινωθούμε. Παράδειγμα, θα ήταν πολύ συγκινητικό και ταπεινωτικό για μία οικογένεια αν γεννούσε ένα παιδί με νοητικό πρόβλημα. Σε όλους μας έχουν συμβεί άσχημα πράγματα και μόνο πιο δυνατούς μας κάνουν.
:)

Ιδέα δεν έχω που ήταν τα Απόκρυφα πριν. Αλλά όπως σου είπα πρέπει να ήταν διαθέσιμα και πιο πριν, διότι ο Γνωστικισμός άνθιζε εκείνα τα χρόνια και "βρίσκανε" πολλά ντοκουμέντα. Γι' αυτό κι ονομάζονται "Το Γνωστικό Ευαγγέλιο της Μαγδαληνής", παράδειγμα.
Επίσης , a great quantity of Apocrypha έρχεται από τα διάσημα Dead Sea Scrolls.
Η Εκκλησία το μόνο που έκανε ήταν να τα ονομάσει ψευδεπίγραφα ή αιρετικά.

Η αλήθεια είναι, πως με τις δυνατότητες που προσφέρει σήμερα η τεχνολογία, κανένας σχεδόν δε θα τολμούσε να πει ό,τι του κατέβει.
Μπα, γιατί εδώ μιλάμε για Θεό και everything is possible.

Δε λέω πως το έκλεψαν. Θα προτιμούσα τον όρο "αξιοποίησαν". Ο πολιτισμός είναι πανανθρώπινος, άσχετα με το ποιος τον παρήγαγε, και όλοι έχουν δικαίωμα να τον χρησιμοποιήσουν για να τον φέρουν σε ανώτερο επίπεδο.
Έχει διαφορά, γιατί οι Χριστιανοί το χρησιμοποίησαν ως δική τους αλήθεια, άρα είναι διαφορετικό.

Το κακό είναι ότι ορισμένοι θεολόγοι αποδίδουν την "τιμή" της σύλληψης της ιδέας ενός τέτοιου Θεού στο χριστιανισμό.
Ο καθένας όπου θέλει το αποδίδει και όπου του κολλάει περισσότερο. Ο Σωκράτης (χωρίς να έχω διαβάσει) μου φαίνεται αρκετά κοντά στον Χριστιανισμό πάντως.

Ναι, αλλά άλλο η θεωρία, και άλλο η πράξη.
Μα γιατί μου αρχίζεις για εγκλήματα θρησκείας? Ορίστε, κι εγώ σήμερα μάλωσα με έναν άθεο και με τσάντισε, άρα οι άθεοι είναι λάθος. :-\

Κοίτα, ξεκίνησε από μια βάση. Πήρε ως δεδομένο ότι η ψυχή και το σώμα είναι ξεχωριστές "ουσίες", ενωμένες μεν, με διαφορετικές δε ιδιότητες. Και μάλλον ούτε κι αυτό πήρε ως δεδομένο.
Σωστά, από την στιγμή που μίλησε για κάτι το οποίο δεν έχει ούτε την παραμικρή απόδειξη δεν θεωρείται ορθολογιστής. Όχι μόνον αυτό, αλλά άρχισε να χτίζει ολόκληρα βασίλεια και κόσμους πάνω στην ψυχή. Το έχασε το παιχνίδι, αλλά τον δικαιολογώ, έφταγε η επιστήμη που δεν είχε προχωρήσει ακόμα. ;)

Ο θρησκευτικός συγκρητισμός ζει και βασιλεύει...
Εντάξει, δεν μπορώ να είμαι αντικειμενικός με πολλές θρησκείες, ειδικά με Σατανισμό και Γνωστικισμό.

Αφού λοιπόν θα είμαστε έτσι, δε θα έχουμε περιθώρια για περαιτέρω βελτίωση και προσέγγιση αυτού που θεωρούμε τέλειο. Τότε πού είναι όλη η πλάκα στη ζωή;
Σου είπα, άλλο εκεί κι άλλο εδώ. Εξάλλου ποιόν Θεό να φτάσουμε? Άπειρος δεν είναι?:D

Δε νομίζω ότι το Σύμπαν χαρακτηρίζεται από τελειότητα και ακρίβεια.
Εννοείς μαθηματικά δεν είναι ακριβές (κίνηση πλανητών) ή..."ηθικά" (παγετώνες κλπ.)?

Ναι, τα ξαναείπαμε, αλλά όμως απλώς δεν είναι δυνατό να συγκεντρώσει κάποιος όλα τα έγγραφα του κόσμου που αφορούν ένα συγκεκριμένο θέμα.
Ο Χριστιανισμός το έκανε. Δεν ήταν κάποιος, αλλά πάνω από 500 άτομα σε κάθε Οικουμενική Σύνοδο κλπ., όχι ένας. Χρειάστηκε χρόνο, μα έγινε.
Αν πιστεύεις πως έχω άδικο, βρες μου κάποιο τέτοιο κείμενο έξω από την Ιερά Παράδοση του Χριστιανισμού.
Α, παλιά έτσι ήταν. Δεν ήξεραν ποιά είναι τα σωστά Ευαγγέλια, ποιός είναι Άγιος, ποιός όχι, τι είναι αίρεση κλπ., τα βρήκανε με τα χρόνια όλα...

Βασικά νομίζω πως εννοούσε ότι για αυτή την άνεση, ευλογάς το Θεό και αποδίδεις σε αυτόν (αν όχι εσύ προσωπικά, πάντως αρκετοί χριστιανοί) τα καλά που έχεις, ενώ τα κακά τα αποδίδεις απλώς... στον κόσμο.
Τότε κάποιος με κατώτερη μόρφωση από εμένα και με μία ανάγκη παραπάνω να πιστέψει στον Θεό, θα ήταν πολύ πιο πιστός από εμένα, όπως οι Μουσουλμάνοι, παράδειγμα.

Τα Παλαιστινιάκια ρώτησες αν τα ενδιαφέρει; Ο Θεός τα ρώτησε;
Όταν λες "σωθούμε", τί ακριβώς εννοείς;
Να σωθούμε. Παράδεισος.
Ούτε αυτά τα ρώτησα, ούτε εμένα με ρώτησε κανείς για τον κόσμο, ούτε για την γέννησή μου, τίποτα. Ήρθαμε, ας τα υποστούμε κι ας κάνουμε υπομονή, υπάρχει κι ο Παράδεισος.

Δεν εννοούσα αυτό... Εννοούσα αν έχεις δοκιμάσει ποτέ να κρίνεις το χριστιανισμό.
Ουουουού! Άλλο τίποτα δεν κάνω, σοβαρά στο λέω. Υπήρξα πολύ σκεπτικός σε όλους τους τομείς στην θρησκεία μέχρι να καταλήξω εδώ (αλλά κι εδώ ακόμα έχω αμφιβολλίες για τώρα!).


Τί εννοείς; Δεν κατάλαβα:P.
Άσ' το, άσ' το! Έγινε ένα μπέρδεμα!:P:P:P

Browser: Γκοτζίλας Αλεποφωτιάς.:D


Υ/Γ: Οι συζητήσεις μας μου κάνουν καλό! Όχι μόνο βελτιώνομαι στην ορθογραφία (:P), αλλά μαθαίνω και να παρουσιάζω ένα θέμα κι όλα τα σχετικά. Σήμερα που έγραψα και μία έκθεση μπορώ να πω πως ίσως να μην τα είχα πάει καλά αν δεν συζητούσαμε.:D:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Αφού γινόμαστε όλοι ένα είναι σχεδόν το ίδιο. Ένα είναι σίγουρο: τα λόγια του Kissinger αποδείχτηκαν αληθινά κι ο Ελληνικός πολιτισμός πάει να εκλείψει.

Πάει να εκλείψει; Δε το νομίζω. Έχει αλλοτριωθεί σε μεγάλο βαθμό, αλλά όμως καταφέρνει να διατηρηθεί (για το νέο ελληνικό πολιτισμό μιλάμε πάντα, ο αρχαίος είναι αιώνιος).

Έχει μεγάλη διαφορά ένας λαός που είχε σκοπό να γεννήσει τον Μεσσία από τους Παλαιστίνιους. Δεν ξέρω το σχέδιό Του όπως σου ξαναείπα. Θα δείξει ο χρόνος. Με τους Εβραίους πάντως έδειξε...;)

1) Δηλαδή δεν κατάλαβα, ο Θεός "έκρινε" πως οι Εβραίοι ήταν άξιοι να γεννήσουν, αυτοί μεταξύ όλων των άλλων λαών, το "Μεσσία"; Και εκτός αυτού, οι "προφήτες" λέγανε ότι είχαν πλέον διαφθαρεί.
2) Γιατί έχει μεγάλη διαφορά; Υποτίθεται ότι ο Θεός είναι δίκαιος με όλους. Εκτός κι αν τελικά είναι ρατσιστής.

Γουχού! Έπιασες το νόημα της κουβέντας!

Μια τέτοια αντίδραση περίμενα:P:P:P.

Θα έρθω πάλι σε προσωπικό επίπεδο -μιας και δεν μπορώ να μιλήσω για όλους-. Όταν ξαναγύρισα στον Χριστό το έκανα επειδή με έβγαλε από μία δύσκολη κατάσταση. Θα μπορούσε κάλλιστα το "θαύμα" εκείνο βέβαια να αποδοθεί και σε σύμπτωση. Ναι, έγινα Χριστιανός χωρίς καμία βάση και χωρίς λογική, αλλά από τότε βλέπω κάθε μέρα όλο και περισσότερο πως ο Θεός υπάρχει.
Για να γίνεις Χριστιανός πρέπει να πας εσύ στον Θεό επειδή έτσι το ένιωσες, επειδή Τον είχες ανάγκη, επειδή έχεις σκέψεις, επειδή, επειδή, επειδή...με άλλον τρόπο Χριστιανός δε γίνεσαι!

Για να πας στο Θεό, πρέπει να πιστεύεις πως υπάρχει. Δεν μπορείς να απευθυνθείς σε ένα ον για την ύπαρξη του οποίου αμφιβάλλεις. Επομένως, πρέπει από πριν να πίστευες, για κάποιο λόγο, στην ύπαρξή του.

Βλέπεις, οι Χριστιανοί Ορθόδοξοι Παλαιοημερολογίτες (που είναι και πιο σωστοί -άλλο θέμα αυτό-)...εκεί οι παπάδες είναι τελείως δωρεάν κι όλοι είναι εθελοντές απλώς. :)
Φανταστικό κίνημα μπορώ να πω. Άλλο θέμα όμως...

Ναι, αλλά Εκκλησία, από τότε που πέθαναν οι Απόστολοι, άρχισε να αποκτάει χαρακτήρα κερδοσκοπικού ιδρύματος. Συνεχώς προσπαθεί να αναμιγνύεται στα κοσμικά, ενώ έχει συσσωρευμένες αρκετές ποσότητες υλικών αγαθών για την πάρτη της.
Και δεν περιορίζεται, δυστυχώς, μόνο στα ανώτερα κλιμάκια της η σήψη αυτή...

Σε προηγούμενό σου post μου φάνηκες αρκετά ταπεινός πάντως (εκεί που είπες σιγά να μην καθόταν ο Θεός να ασχολούταν με εμάς).
Η απόλυτη ειρωνία βρίσκεται στην ταπείνωση! Όσο πιο κάτω πέφτεις εδώ, τόσο πιο πολύ εξυψώνεσαι στην ψυχή! Άμα κάτσεις και πεις πως είσαι ένα τίποτα (και το πιστέψεις πραγματικά) τότε είναι που έχεις γίνει κάτι: έχεις αποκτήσει ταπείνωση.
Τι μειονεκτικά συναισθήματα δηλαδή?

Αν θυμάμαι καλά, το είπε ο Ανάρκι αυτό.

Αλλά όμως συμφωνώ με το σκεπτικό αυτό. Και δεν αποτελεί δείγμα ταπείνωσης, αλλά μετριοφροσύνης η συμπεριφορά αυτή.
Τί σημαίνει δηλαδή να "πέσεις"; Πώς εξυψώνεται η ψυχή με την ταπείνωση;
Η ταπείνωση προκαλεί ψυχολογικά τραύματα και συμπλέγματα κατωτερότητας.
Και η ταπεινότητα (μάλλον σε αυτήν αναφέρεσαι, σε τελική ανάλυση), αν είναι ταυτόσημη με το να αισθάνεσαι ένα "τίποτα", προκαλεί στ' αλήθεια τόση έλλειψη αυτοπεποίθησης, που αμφιβάλλω αν ένα τέτοιο άτομο μπορέσει να αντέξει στο φθόνο και στην κακία του υπόλοιπου κόσμου.

*ειρωνεία

Σταμάτησες να προσεύχεσαι. Η προσευχή θέλει αγνώνα και δεν πρέπει να τα βάζουμε κάτω ποτέ.
Just looked it up κι απ' ότι φαίνεται ήρθες εκεί που ήθελα να καταλήξω. Πολλά κακά γίνονται στον κόσμο μας (και κυρίως σε εμάς τους ίδιους) ώστε να ταπεινωθούμε. Παράδειγμα, θα ήταν πολύ συγκινητικό και ταπεινωτικό για μία οικογένεια αν γεννούσε ένα παιδί με νοητικό πρόβλημα. Σε όλους μας έχουν συμβεί άσχημα πράγματα και μόνο πιο δυνατούς μας κάνουν.
:)

Ταπεινωτικό; Δε νομίζω ότι έχει τίποτα το ταπεινωτικό.

Ε, δε νομίζω ότι το να μιλάω στον τοίχο αποτελεί και τόσο αγώνα. Για σένα ή για κάποιον άλλο πιστό, μπορεί η προσευχή να αποτελεί. Αλλά εγώ έτσι αισθάνομαι: σαν να μιλάω στον τοίχο.

Ιδέα δεν έχω που ήταν τα Απόκρυφα πριν. Αλλά όπως σου είπα πρέπει να ήταν διαθέσιμα και πιο πριν, διότι ο Γνωστικισμός άνθιζε εκείνα τα χρόνια και "βρίσκανε" πολλά ντοκουμέντα. Γι' αυτό κι ονομάζονται "Το Γνωστικό Ευαγγέλιο της Μαγδαληνής", παράδειγμα.
Επίσης , a great quantity of Apocrypha έρχεται από τα διάσημα Dead Sea Scrolls.
Η Εκκλησία το μόνο που έκανε ήταν να τα ονομάσει ψευδεπίγραφα ή αιρετικά.

Από πότε "πιο πριν";

Μπα, γιατί εδώ μιλάμε για Θεό και everything is possible.

Δεν κατάλαβες τί εννοώ:P.

Ο καθένας όπου θέλει το αποδίδει και όπου του κολλάει περισσότερο. Ο Σωκράτης (χωρίς να έχω διαβάσει) μου φαίνεται αρκετά κοντά στον Χριστιανισμό πάντως.

Γιατί;

Ε, τότε να αποδόσω κι εγώ τη σύλληψη και τη διατύπωση της θεωρίας της σχετικότητας στον προπροπροπροπάππου μου.

Μα γιατί μου αρχίζεις για εγκλήματα θρησκείας? Ορίστε, κι εγώ σήμερα μάλωσα με έναν άθεο και με τσάντισε, άρα οι άθεοι είναι λάθος. :-

Δεν είναι το ίδιο. Ο άθεος ποτέ δε θα επικαλεστεί κάποια "ανώτερη δύναμη" και ποτέ δε θα εκμεταλλευθεί κάποιες θρησκευτικές δοξασίες για να επηρεάσει τα γιγνόμενα. Όταν λοιπόν η Εκκλησία κάνει τόσα στραβοπατήματα και οι πιστοί δε φροντίζουν να τη βάλουν στη θέση της, σαφώς και θα κρίνω το όλο "οικοδόμημα" του χριστιανισμού, ακόμα κι αν δεν φταίει σε τίποτε το ιδεολογικό του τμήμα, ακριβώς επειδή το τελευταίο στέκεται ανίκανο να ωθήσει τον κόσμο να μη δέχεται ορισμένες αρχές άκριτα, καθώς επίσης και να αμύνεται ενάντια στη χειραγώγηση από διάφορους θεσμούς.

Σωστά, από την στιγμή που μίλησε για κάτι το οποίο δεν έχει ούτε την παραμικρή απόδειξη δεν θεωρείται ορθολογιστής. Όχι μόνον αυτό, αλλά άρχισε να χτίζει ολόκληρα βασίλεια και κόσμους πάνω στην ψυχή. Το έχασε το παιχνίδι, αλλά τον δικαιολογώ, έφταγε η επιστήμη που δεν είχε προχωρήσει ακόμα. ;)

Θεώρησε ως απόδειξη το ότι η ύλη από μόνη της δεν είναι σε θέση να σκεφτεί, επειδή ο ίδιος μπορούσε να σκεφτεί, αλλά ο υλικός κόσμος γύρω του δεν εμφάνιζε όλος συλλογιστικές ικανότητες, και έτσι συμπέρανε ότι υπάρχει "κάτι" που μας κάνει να σκεφτόμαστε.

Σου είπα, άλλο εκεί κι άλλο εδώ. Εξάλλου ποιόν Θεό να φτάσουμε? Άπειρος δεν είναι?:D

Γιατί είναι αλλιώς εδώ κι αλλιώς εκεί; Και τί σημαίνει ότι ο Θεός είναι άπειρος; Εμείς "μαθαίνουμε" στη Χριστιανική Αγωγή στο σχολείο, ότι ο Θεός μας προσφέρει τη δυνατότητα της θέωσης, ήτοι της ένωσης με αυτόν. Ο Μ. Βασίλειος είχε πει ότι "Ο Χριστός έγινε άνθρωπος για να γίνουμε εμείς Θεοί". Άρα θα είμαστε κι εμείς "άπειροι" (ό,τι κι αν εννοείς μ' αυτό). Και άρα θα τον έχουμε φτάσει. Όχι, εγώ θα βαριόμουν αφόρητα. Εξάλλου, δε θέλω να είμαι κοντά σε κάποιον μόνο και μόνο επειδή ονομάζεται "Θεός", "Υπέρτατο Ον", κλπ. Θα μπορούσε κάλλιστα να είναι ένας ταχυδακτυλουργός, που μας εξαπατά, κάνοντας ένα υπερεξελιγμένο πείραμα σε ένα δοκιμαστικό σωλήνα. Και αυτός, να είναι το ίδιο, σε έναν άλλο, "μεγαλύτερο" κόσμο, κ.ού.κ....

Εννοείς μαθηματικά δεν είναι ακριβές (κίνηση πλανητών) ή..."ηθικά" (παγετώνες κλπ.)?

Και τα δύο. Με την υπόθεση ότι λέγοντας παγετώνες, εννοείς τη συμπεριφορά του ανθρώπου προς τον κόσμο.

Ο Χριστιανισμός το έκανε. Δεν ήταν κάποιος, αλλά πάνω από 500 άτομα σε κάθε Οικουμενική Σύνοδο κλπ., όχι ένας. Χρειάστηκε χρόνο, μα έγινε.
Αν πιστεύεις πως έχω άδικο, βρες μου κάποιο τέτοιο κείμενο έξω από την Ιερά Παράδοση του Χριστιανισμού.

Και πάλι, είναι αδύνατο να έχουν συγκεντρωθεί όλα μα όλα τα έγγραφα αυτά.

Όταν λες "τέτοιο κείμενο", τί ακριβώς εννοείς; Γιατί μπερδεύτηκα λίγο.

Α, παλιά έτσι ήταν. Δεν ήξεραν ποιά είναι τα σωστά Ευαγγέλια, ποιός είναι Άγιος, ποιός όχι, τι είναι αίρεση κλπ., τα βρήκανε με τα χρόνια όλα...

Ακριβώς... Με τα χρόνια! Και ποιοι τα επιλέγανε; Οι Πατριάρχες! Οι οποίοι, φυσικά, όσα δε συμφωνούσαν μαζί τους, τα :clean:...

Τότε κάποιος με κατώτερη μόρφωση από εμένα και με μία ανάγκη παραπάνω να πιστέψει στον Θεό, θα ήταν πολύ πιο πιστός από εμένα, όπως οι Μουσουλμάνοι, παράδειγμα.

Τί θες να πεις μ' αυτό;

Να σωθούμε. Παράδεισος.

Ε, εγώ δε θεωρώ τον Παράδεισο σωτηρία. Διότι θα πρέπει να συμβιβαστώ με ένα Θεό που δε γνωρίζω, και αν τον έχω γνωρίσει, θα το έχω κάνει όντας τυφλός.

Ούτε αυτά τα ρώτησα, ούτε εμένα με ρώτησε κανείς για τον κόσμο, ούτε για την γέννησή μου, τίποτα. Ήρθαμε, ας τα υποστούμε κι ας κάνουμε υπομονή, υπάρχει κι ο Παράδεισος.

Απλώς θέλω να σου δείξω γιατί θεωρώ παράλογη την ύπαρξη του Θεού. Τα υπόλοιπα που αναφέρεις, είναι αποδεδειγμένα από την καθημερινή μας ζωή.

Browser: Γκοτζίλας Αλεποφωτιάς.:D

Τότε μπορείς να κατεβάσεις το ελληνοαγγλικό λεξικό, που είναι ενσωματωμένο με αυτόν, και σου διορθώνει όποια τυχόν λάθη έχεις, όπως και το Word (δηλ. τα υπογραμμίζει) (βέβαια, βγάζει μερικές φορές κάτι κουφά (π.χ. μπερδεύεται με τα διάφορα πρόσωπα), αλλά σε γενικές γραμμές είναι ικανοποιητικό). Εγώ δυστυχώς (ευτυχώς σε όλους τους άλλους τομείς!), έχω αλλάξει σε Όπερα, που δεν έχει λεξικό (ή μπορεί να έχει, αλλά δε το έχω βρει).

Υ/Γ: Οι συζητήσεις μας μου κάνουν καλό! Όχι μόνο βελτιώνομαι στην ορθογραφία (:P), αλλά μαθαίνω και να παρουσιάζω ένα θέμα κι όλα τα σχετικά. Σήμερα που έγραψα και μία έκθεση μπορώ να πω πως ίσως να μην τα είχα πάει καλά αν δεν συζητούσαμε.:D:no1:

Επειδή σε βάζω να σκεφτείς:P.

Χαίρομαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fousekis

Δραστήριο μέλος

Ο Φουσέκης λέγομαι! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 519 μηνύματα.
Πάει να εκλείψει; Δε το νομίζω. Έχει αλλοτριωθεί σε μεγάλο βαθμό, αλλά όμως καταφέρνει να διατηρηθεί (για το νέο ελληνικό πολιτισμό μιλάμε πάντα, ο αρχαίος είναι αιώνιος).
Ναι, αλλά δεν ανήκει πια στους Έλληνες. Τελικά ο Μ. Αλέξανδρος είχε δίκιο. Υπάρχουν φορές που οι Έλληνες συμπεριφέρονται ως Βάρβαροι και vice-versa. Σπανίζει ο Ελληνικός πολιτισμός, λίγοι θέλουν να τον κρατήσουμε.


1) Δηλαδή δεν κατάλαβα, ο Θεός "έκρινε" πως οι Εβραίοι ήταν άξιοι να γεννήσουν, αυτοί μεταξύ όλων των άλλων λαών, το "Μεσσία"; Και εκτός αυτού, οι "προφήτες" λέγανε ότι είχαν πλέον διαφθαρεί.
2) Γιατί έχει μεγάλη διαφορά; Υποτίθεται ότι ο Θεός είναι δίκαιος με όλους. Εκτός κι αν τελικά είναι ρατσιστής.
Χα. Αν ο Χριστός γεννιόταν σε άλλη χώρα θα ήταν ακόμα ζωντανός και ούτε τρίχα από τα μαλλιά δεν θα του πειράζανε! Αντιθέτως, απ' ότι φαίνεται εκεί σημάδεψε ο Θεός, γιατί γνώριζε πως εκεί θα αποδειχθεί η θυσία Του. Επίσης, προδίδοντάς Τον ο ίδιος του ο εκλεκτός λαός έδειξε πως δεν μετράει από που είσαι (εθνικότητα), αλλά τι κάνεις.
Επίσης, πρέπει να σκεφτούμε για ποιόν λόγο μπορεί να αφήσει ο Θεός έναν πόλεμο να γίνει. Πολλοί, νομίζω, κατάλαβαν πόσο βλακεία είναι ο πόλεμος και τώρα οδεύουν προς έναν καλύτερο κόσμο. Όπως και να το κάνεις, αγανακτείς με τόσα που γίνονται.

Για να πας στο Θεό, πρέπει να πιστεύεις πως υπάρχει. Δεν μπορείς να απευθυνθείς σε ένα ον για την ύπαρξη του οποίου αμφιβάλλεις. Επομένως, πρέπει από πριν να πίστευες, για κάποιο λόγο, στην ύπαρξή του.
Δεν ξέρω πως έγινε και τόσοι άθεοι στράφηκαν στον Θεό πάντως. Στο είπα, η αγάπη προηγείται της πίστης.
Προσωπικά, νομίζω πως εδώ παρουσιάζεται εν μέρει το φαινόμενο που ονομάζεται fideism (δεν βρήκα Ελληνική λέξη). Δηλαδή...η θρησκεία μπορεί να είναι απόλυτα λογική και πλήρης μόνη της, αλλά για να την δεχτείς πρέπει να κάνεις ένα μη-λογικό βήμα. Δες τι απόψεις του Wittgenstein καλύτερα.

Ναι, αλλά Εκκλησία, από τότε που πέθαναν οι Απόστολοι, άρχισε να αποκτάει χαρακτήρα κερδοσκοπικού ιδρύματος. Συνεχώς προσπαθεί να αναμιγνύεται στα κοσμικά, ενώ έχει συσσωρευμένες αρκετές ποσότητες υλικών αγαθών για την πάρτη της.
Και δεν περιορίζεται, δυστυχώς, μόνο στα ανώτερα κλιμάκια της η σήψη αυτή...
Άμα γίνω ποτέ παλαιοημερολογίτης, θα είσαι ένας από τους λόγους!
Τέτοια ακούς και σου έρχεται να φρίξεις... Ανέκαθεν η σωστή Εκκλησία έπρεπε να έχει μη-κερδοσκοπικό χαρακτήρα, κατ' εμέ. Απλώς σου λέω πως και οι παλαιοημερολογίτες (που είναι και πιο σωστοί), δεν πληρώνονται.
Τέλος πάντων, πάλι δεν αποδεικνύει τίποτα αν πληρώνονται ή όχι, δεν κάνει τον Θεό πιο αληθινό/ψεύτικο.


Και η ταπεινότητα (μάλλον σε αυτήν αναφέρεσαι, σε τελική ανάλυση), αν είναι ταυτόσημη με το να αισθάνεσαι ένα "τίποτα", προκαλεί στ' αλήθεια τόση έλλειψη αυτοπεποίθησης, που αμφιβάλλω αν ένα τέτοιο άτομο μπορέσει να αντέξει στο φθόνο και στην κακία του υπόλοιπου κόσμου.
Η ταπεινότητα σε κάνει να θες να προσπαθήσεις. Ένα ταπεινό ρητό που μου έρχεται πρόχειρα είναι το "Εν οίδα, ότι ουδέν οίδα.". Ταπείνωση είναι και το να είσαι ο Θεός και να πλένεις τα πόδια των απλών θνητών.
Δεν θα αντέξεις? Τι λες, ρε? Εδώ μιλάμε για τον Θεό!:D
Με τον Θεό μαζί όλα μπορείς να τα ξεπεράσεις/αντέξεις.



Ταπεινωτικό; Δε νομίζω ότι έχει τίποτα το ταπεινωτικό.

Ε, δε νομίζω ότι το να μιλάω στον τοίχο αποτελεί και τόσο αγώνα. Για σένα ή για κάποιον άλλο πιστό, μπορεί η προσευχή να αποτελεί. Αλλά εγώ έτσι αισθάνομαι: σαν να μιλάω στον τοίχο.
Πάλι είμαστε στο σημείο όπου δεν καταλαβαίνουμε ο ένας τον άλλον, γιατί πολύ απλά τα βλέπουμε από different prespectives. Κι όμως, όταν δεις προσευχές να πραγματοποιούνται θα ξέρεις πως δεν μιλάς στον τοίχο και κάποιος σε ακούει.

Από πότε "πιο πριν";
Πριν θεωρηθούν Απόκρυφα.

Δεν κατάλαβες τί εννοώ:P.
Εξήγα... :P

Ε, τότε να αποδόσω κι εγώ τη σύλληψη και τη διατύπωση της θεωρίας της σχετικότητας στον προπροπροπροπάππου μου.
Πρέπει πρώτα να εξετάσουμε πόσο κοντά είναι. Δεν είπα πως ο Σωκράτης ήταν και Χριστιανός με τα όλα του, αλλά ξεχώριζε αρκετά, έτεινε προς την Χριστιανική φιλοσοφία.

Όταν λοιπόν η Εκκλησία κάνει τόσα στραβοπατήματα και οι πιστοί δε φροντίζουν να τη βάλουν στη θέση της, σαφώς και θα κρίνω το όλο "οικοδόμημα" του χριστιανισμού, ακόμα κι αν δεν φταίει σε τίποτε το ιδεολογικό του τμήμα, ακριβώς επειδή το τελευταίο στέκεται ανίκανο να ωθήσει τον κόσμο να μη δέχεται ορισμένες αρχές άκριτα, καθώς επίσης και να αμύνεται ενάντια στη χειραγώγηση από διάφορους θεσμούς.
Έχουμε φτάσει σε σημείο -ευτυχώς- να ξέρουμε τι είναι σωστό και τι όχι. Επίσης, καμία θρησκεία δεν διδάσκει επιθετικό χαρακτήρα. Heavens no. Ακόμα κι ο σατανισμός λέει να μην ξεκινάς ποτέ πρώτος.

Όχι, εγώ θα βαριόμουν αφόρητα. Εξάλλου, δε θέλω να είμαι κοντά σε κάποιον μόνο και μόνο επειδή ονομάζεται "Θεός", "Υπέρτατο Ον", κλπ.
Το θέμα είναι πως δεν σκέφτεσαι πως εκεί δεν υπάρχει χρόνος, γιατί δεν υπάρχει και ύλη. Επίσης, από μία Χριστιανική άποψη φαντάζει πράγματι Παράδεισος το να μπορείς να βλέπεις τον Θεό από κοντά. Άμα ήσουν Χριστιανός θα καταλάβαινες, τώρα δεν σου φαίνεται διόλου δελεαστικός ο Παράδεισος.

Και τα δύο. Με την υπόθεση ότι λέγοντας παγετώνες, εννοείς τη συμπεριφορά του ανθρώπου προς τον κόσμο.
Όχι, παγετώνες εννοώ extinctions. Εποχή των δεινοσαύρων, παγετώνες που πέφτουν και τα σχετικά.
Θα σου φανεί παράλογο, αλλά κι εκεί κρύβεται μία τελειότητα ακόμα. Well, φθαρτός κόσμος...

Όταν λες "τέτοιο κείμενο", τί ακριβώς εννοείς; Γιατί μπερδεύτηκα λίγο.
Ένα κείμενο που αποδεικνύει πως ο Χριστιανικός Θεός είναι αληθινός.



Ακριβώς... Με τα χρόνια! Και ποιοι τα επιλέγανε; Οι Πατριάρχες! Οι οποίοι, φυσικά, όσα δε συμφωνούσαν μαζί τους, τα...
Όπως? Ποιό κείμενο δε συμφωνούσε?
Θα ήταν πολύ πιο εύκολο να το συμπεριλάβουν και να το ερμηνεύσουν όπως θέλουν πάντως.:P

Κάποιος που ζει σε μία χώρα όπου δεν υπάρχει (σωστή) μόρφωση δεν έχει περιθώρια να αρχίσει να αμφισβητεί τον Θεό, προήγει ο πόλεμος, αναζήτηση για φαΐ, όλα αυτά. Οι άθεοι είναι αυτοί που έχουν την άνεση να είναι πιο σκεπτικοί προς τον Θεό.

Ε, εγώ δε θεωρώ τον Παράδεισο σωτηρία. Διότι θα πρέπει να συμβιβαστώ με ένα Θεό που δε γνωρίζω, και αν τον έχω γνωρίσει, θα το έχω κάνει όντας τυφλός.
Λογικό, αφού δεν είσαι Χριστιανός!
Πάλι τα ίδια... :-\


Τώρα σου έχω την απάντηση που χρώσταγα.
Για το κακό... Ο Θεός πρέπει να αφήσει τους κακούς να υπάρχουν, γιατί μπορεί αύριο-μεθαύριο να έχουν γίνει καλοί. Το καλύτερο παράδειγμα στην μετάνοια είναι οι Άγιοί μας. Θα ήταν επιπόλαιο και κακό από μέρους του Θεού αν σκότωνε κάποιον κακό -στέλνοντάς τον έτσι στην Κόλαση-, την στιγμή που θα μπορούσε να περιμένει μέχρι να μετανοήσει.
"Ε, τι νομίζεις. Χριστιανοί Ορθόδοξοι δεν είναι βαπτισμένοι κι αυτοί? Σε μια δύσκολη στιγμή ένα 'Θεέ μου!' δε το λένε? Τα φέρνει ο Θεός έτσι και κοιτάει να πάρει τους ανθρώπους όταν είναι πιο πιστοί, ώστε να κερδίσουν τον Παράδεισο." (by π. Παΐσιος, λίγο παραφρασμένο)
Γι' αυτό και τιμάται κι ο Μ. Κων/νος. Επειδή μετανόησε κατά το τέλος της ζωής του, όπως έκανε κι ο ληστής στον σταυρό του δίπλα από τον Ιησού.:)

Κι εγώ Opera είχα μέχρι που τα ψιλοέπαιξε και δεν μου βγάζει τα σημεία όπου μπορούσα να γράψω. :s
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ioanna(7)

Νεοφερμένος

Η ioanna(7) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
καταρχάς δεν έχω διαβάσει όλες τις σελίδες γιατί ήταν παααάρα πολλές.. θα προσπαθήσω να πω την γνώμη μου για το ερώτημα "ΥΠΑΡΧΕΙ ΘΕΟΣ ?"

ο άνθρωπος ξεκίνησε την ζωή του με την πίστη του σε αυτό.. είτε ήταν απο τους γονείς του ή απο ότιδήποτε.. Πως μπορεί ο άνθρωπος να απαιτεί απο τον Θεό απόδειξη για να πιστέψει? κι αν σου πω ότι οι αποδείξεις είναι καθημερινώς μπροστά μας αλλά δεν τις βλέπουμε και δεν τις αποδεχόμαστε?

ναι .. πιστεύω στον ΘΕΟ.. ΕΙΜΑΙ ΟΡΘΟΔΟΞΗ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ.. γιατί ο χριστιανισμός υπήρξε πολύ πιο πριν απο τις επόμενες θεωρίες όλων και τις "τάχα υποθέσεις"..

πως ο ανθρωπος παραμένει ζωντανός? πως ο άνθρωπος συνεχίζει να χαμογελάει? πως δημιουργήθηκε η τόση γαλήνη η τόση ομορφιά γύρω? πως μπορώ εγώ να κλάψω να νιώθω να φωνάζω? και ότι κακό κι αν μου συμβεί γιατι να φταίω τον ΘΕΟ? μήπως γιατί ξέρω πως θα ΤΟΥ ρίξω το φταίξιμο και δεν θα λάβω απάντηση πίσω?

η μόνη πίστη που έχω μάθει είναι αυτή που δεν χρειάζετε αποδείξεις για την ύπαρξη της.. και πιστεύω ότι αυτό που συμβαίνει είναι αρκετό.. έχουμε βρεθεί να καταστρέφουμε το πιο σίγουρο στήριγμα μας.. δεν είμαστε άξιοι του για να χρειάζετε να μας αποδείξει ότι υπάρχει.. έχουμε φτάσει στο σημείο να αλληλοσκοτωνόμαστε και θα καταλάβουμε τις αποδείξεις του ΘΕΟΥ?

ίσως το μεγαλύτερο ερώτημα μου είναι.. ¨πως μπορεί κάποιος να μην πιστεύει?¨ το ότι κοιμάσε το βράδυ και έχεις ακόμα μια μέρα ζωής έιναι εκτός απο η μεγαλύτερη απόδειξη που σου δίνει αλλά και το μεγαλύτερο δώρο ..

αλλά είμαστε τοοοόσο σίγουροι ότι θα ζήσουμε για πολύ ακόμα που αρνίομαστε ότι το ότι βρισκόμαστε ακόμα εν ζωή είναι εξαιτίας του.. και υπάρχει μόνο όταν δεν μας πάνε καλά τα θελήματα μας .. παντώς και έχει δημιουργηθεί κέντρο εξυπηρέτησης πελατών..

ο ΧΡΙΣΤΟΣ υπάρχει.. όλη η πίστη μας σ αυτόν βρίσκεται πάντα μέσα μας ..

πάντα προσωπική γνώμη και όπως είπα δεν αναφέρομαι στις πιο πάνω συζητήσεις αφού δεν τις έχω διαβάσει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
ο χριστιανισμος υπηρχε πολυ πιο ΜΕΤΑ απο πολλοες αλλες θρησκειες. επισης ηταν πολυ πιο ΜΕΤΑ απο φιλοσοφους που αναρωτηθηκαν για τον κοσμο (βλεπε ελληνες φιλοσοφους)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
πως ο ανθρωπος παραμένει ζωντανός? πως ο άνθρωπος συνεχίζει να χαμογελάει? πως δημιουργήθηκε η τόση γαλήνη η τόση ομορφιά γύρω? πως μπορώ εγώ να κλάψω να νιώθω να φωνάζω?
Τραλαλάμ τραγούδαμε όλοι μαζί: έτυχε.
Προσωπική άποψη κι αυτή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fousekis

Δραστήριο μέλος

Ο Φουσέκης λέγομαι! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 519 μηνύματα.
Την αθεΐα εννοεί μάλλον.

Τι εννοείς βασικά, fasdag? Ο Χριστιανισμός στηρίζεται στην Παλαιά Διαθήκη (Ιουδαϊσμός, ας πούμε). Κι αυτό είναι εξίσου παλιό με τον Βουδδισμό κι όλα τα σχετικά.

EDIT: Ναι, Αρνί...έτυχε. Λες. Πέτυχε. Λέει. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
ο Χριστιανισμος ΔΝ ειναι οσο παλιος οσο ο ιουδαισμος. οσο στιριζεται στον ιουδαισμο αλλο τοσο στιριζεται σε πολλες παγανιστικες τελετες. αλλα αυτο τον κανει τοσο παλιο οσο αυτες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fousekis

Δραστήριο μέλος

Ο Φουσέκης λέγομαι! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 519 μηνύματα.
Ναι, λέγεται θρησκεία. Όλες έχουν τα κοινά τους, γιατί πολύ απλά ανήκουν στο ίδιο πλαίσιο. Φέρε μου και παραδείγματα, αν γίνεται.
Ο Χριστιανισμός στηρίζεται στην Παλαιά Διαθήκη, you know...
Είναι η εξέλιξη του Ιουδαϊσμού, ο Μεσσίας που περίμεναν. Τώρα, βέβαια, ο Ιουδαϊσμός έχει πολύ διαφορετικό χαρακτήρα πια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
βασικα ο χριστιανισμος εχει διαφορετικο χαρακτηρα οχι το αναποδο. και δν θεωρω οτι ειναι παρομοιες ουτε κατα διανοια για τον απλο λογο οτι διαφορετικο θεο παρουσιαζει η καινη διαθηκη και διαφορετικο η παλαια.

(ο χριστος υποστιριζεται οτι δν γεννηθηκε στις 25 δεκεμβριου)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fousekis

Δραστήριο μέλος

Ο Φουσέκης λέγομαι! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 519 μηνύματα.
Ο Ενσαρκωμένος Γιαχβέ είναι ο Ιησούς. Είναι διαφορετικές οι καταστάσεις στην ΠΔ και διαφορετικές στην ΚΔ.

Μα φυσικά και δεν ξέρουμε πότε γεννήθηκε, αλλά έπρεπε να καθιερωθεί μία εορτή για την γέννησή Του κάποτε. Ε, την έβαλαν κατά το ηλιοστάσιο.

Πώς δεν είναι παρόμοιες? Ίδιους προφήτες έχουν. Μοιράζονται την ΠΔ. Λένε τους Ψαλμούς του Δαβίδ. Ασπάζονται τον Δεκάλογο.
Τι άλλο θες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Η 25η Νοεμβρίου ήταν ρωμαική εορτή κι έτσι καθιερώθηκε, πληροφοριακά. Ούτε η Επανάσταση άρχισε στις 25 Μαρτίου αλλά εμείς τότε τη γιορτάζουμε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Ο Ενσαρκωμένος Γιαχβέ είναι ο Ιησούς. Είναι διαφορετικές οι καταστάσεις στην ΠΔ και διαφορετικές στην ΚΔ.

Μα φυσικά και δεν ξέρουμε πότε γεννήθηκε, αλλά έπρεπε να καθιερωθεί μία εορτή για την γέννησή Του κάποτε. Ε, την έβαλαν κατά το ηλιοστάσιο.

Πώς δεν είναι παρόμοιες? Ίδιους προφήτες έχουν. Μοιράζονται την ΠΔ. Λένε τους Ψαλμούς του Δαβίδ. Ασπάζονται τον Δεκάλογο.
Τι άλλο θες?

ιδιο θεο
προφανως η αντιμετωπιση τους ηταν διαφορετικη
μιβ δν ανεφερα τα χριστουγεννα ως επιχειρημα οτι δν υπαρχει θεος, αλλα επειδη μου ζητησε να του αναφερω κοινα με αλλες παλαιοτερες θρησκειες
ενας εβραιος θα σου πει οτι ο ιησους δν ηταν ο ενσαρκωμενος γιαχβε, τωρα αντε να βρεις ακρη. anyway ο χριστιανισμος στην υπαρχουσα μορφη του δν ειναι τοσο παλιος οσο αλλες παγανιστικες θρησκειες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Δεν ξέρω ποιος και γιατί λέει ότι είναι τόσο παλιός, αλλά σαφώς δεν ισχύει. Όχι ότι έχει και κάποιο ιδιαίτερο νόημα δηλαδή. Άλλωστε και μόνο το γεγονός ότι η ελληνική φιλοσοφία και κουλτούρα τον καθόρισε σχεδόν όσο και ο εβραισμός σε αυτό που είναι σήμερα, αποδεικνύει ότι δεν είναι παλαιότερος από τον ελληνικό πολιτισμό της ακμής του 5ου αιώνα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fousekis

Δραστήριο μέλος

Ο Φουσέκης λέγομαι! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 519 μηνύματα.
Εμ, πρώτος στην Γη δεν πάτησε ο Ιησούς ούτε οι Προφήτες. Θα μου φαινόταν παράλογο να ήταν η πρώτη θρησκεία ο Χριστιανισμό/Ιουδαϊσμός/whatever.
Πρώτος πάτησε ο άνθρωπος με τα "δαιμόνιά" του μέσα του και μετά ο Ιησούς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
πρωτοι στη γη πατησαν ο αδαμ και ευα, ελα τωρα:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fousekis

Δραστήριο μέλος

Ο Φουσέκης λέγομαι! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 519 μηνύματα.
Δεν έχω ξεκαθαρίσε ακόμα στο μυαλό μου το τι έγινε τα πρώτα χρόνια, αλλά είμαι σίγουρος πως υπήρξαν κι άλλοι άνθρωποι. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Purple sunrise

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Λουδοβίκος ο 16ος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 939 μηνύματα.
To Zeitigeist στο πρωτο μερος λεει μαλακιες.Ειλικρινα ειναι απιθανο πως μερικοι υποτιθεμενοι λατρεις της λογικης και των επιστημων καθονται και πιστευουν βιντεακια τυπου Popular Science τυπου λιακοπουλου αλλα με αντιθετες ιδεες.
Αλλα βεβαια οταν ειναι να βρουμε δεκανικια για τις ιδεες μας αντι να κατσουμε να διαβασουμε κανα σοβαρο βιβλιο αυτα συμβαινουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
Αλλα βεβαια οταν ειναι να βρουμε δεκανικια για τις ιδεες μας αντι να κατσουμε να διαβασουμε κανα σοβαρο βιβλιο αυτα συμβαινουν.

Ποια σοβαρά βιβλία έχεις διαβάσει και μας προτείνεις;

@Crooks, Fousekis:

Εννοούσα οτι αν δεν υπήρχαν κάποιοι ωστε να θέλουν να πάρουν τις τύχες τους στα χέρια τους και να μην αφήσουν την
μοίρα τους σε κάποια ανώτερη δύναμη-θεό-Θεό η οτιδήποτε, τώρα θα είμασταν ακόμα στο μεσσαίωνα (που είμαστε, αλλα τουλάχιστον τώρα
έχουμε βόμβες υδρογόνου αντι για τόξα)

Πάντως, όσον αφορά αυτά περι ταπεινοφροσύνης, δεν ξέρω, αλλα μου φαίνεται πολύ πιο εγωιστικό να πιστεύεις οτι είσαι κάτι ξεχωριστό πάνω στη γή, οτι είσαι ανώτερος απο -πχ. ένα κατσαβίδι- και οτι στο τέλος του Χρόνου θα έχεις ξεχωριστή αντιμετώπιση, απο το να παραδεχθείς οτι τελικά είσαι το αποτέλεσμα ενος τυχαίου πειράματος που έγινε κάτι εκατομμύρια χρόνια πριν. Παλιότερα είχα ακούσει απο κάποιον να λέει οτι η ζωή στη γή, δημιουργήθηλε, με τον ίδιο τρόπο που αν ένας μύλος ανακάτευε μια δεξαμενή απο ανταλλακτικά αυτοκινήτου, έφτιαχνε ένα αυτοκίνητο κάποια στιγμή (δεν θυμάμαι πως το χε πει ακριβώς).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manos4

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 893 μηνύματα.
Αν σκεφτείται πόσο τέλεια είναι διαμορφωμένος ο κόσμος στον οποίο καθετί υπακούει σε συγκεκριμένους νόμους θα καταλάβετε πως δεν είναι δυνατόν η τελειότητα να δημιουργήθηκε απο μόνη της χωρίς την μεσολάβηση κάποιας ανώτερης δύναμης.
Πρόσφατα δίαβαζα ένα άρθρο στο www.physics4u.gr που έλεγε πως το μέγεθος και το σχήμα της Σελήνης καθώς και η απόσταση της απο τον Ήλιο σε σχέση με το μέγεθος της είναι μια εξαιρετικά σπάνια "σύμπτωση" όπως λένε οι επιστήμονες.Για την ακρίβεια λέει:"Ο ήλιος έχει περίπου 400 φορές το πλάτος του φεγγαριού, αλλά είναι και 400 φορές πιο μακριά μας. Μήπως λοιπόν τα δύο σώματα που φαίνεται να έχουν το ίδιο μέγεθος στον ουρανό, είναι κάτι περισσότερο από μια σύμπτωση;"
Ορίστε και ο σύνδεσμος αν κάποιος θέλει να διαβάσει το άρθρο:https://www.physics4u.gr/news/2009/scnews3641.html
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 11 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top