Θρησκεία

Fousekis

Δραστήριο μέλος

Ο Φουσέκης λέγομαι! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 519 μηνύματα.
Πραγματικά πιστεύω πως δεν μπορείς να καταλάβεις τον Θεό τώρα, όπως κι εγώ δεν μπορώ τώρα να καταλάβω την αθεΐα σου!
Με τον ίδιο τρόπο δεν μπορείς να καταλάβεις πως βλέπω μία κοπέλα, έναν φίλο μου, ένα συγκρότημα, ένα φαγητό...δεν είσαι στο μυαλό μου. ;)

Δεν λέω πως είσαι βλάκας που δεν πιστεύεις και δεν ξέρω αν πρέπει καν να ρίξω το φταίξιμο κατ' ευθείαν σε εσένα κιόλας, γιατί κι η κοινωνία μας κάθε άλλο παρά Χριστιανό σε κάνει.

Ράνιαααααα...
Το Ταλμούδ είναι μια ογκώδης, εξω-βιβλική συλλογή εβραϊκών κειμένων, προϊόν του μεσαιωνικού Ιουδαϊσμού, που αποτελεί τη συνέχεια της ιουδαϊκής Βίβλου και περιλαμβάνει όχι μόνο κείμενα που αφορούν την ερμηνεία του μωσαϊκού Νόμου αλλά και ποικίλο άλλο υλικό, νομικό, θεολογικό, ηθικό, επιστημονικό, ιστορικό, λαογραφικό κ.λπ. έχοντας έτσι και εγκυκλοπαιδικό χαρακτήρα.
el.wikipedia.org/wiki/Ταλμούδ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rania.

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Rania. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,778 μηνύματα.
Ειπα κατι που να μην ισχυει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
ισως να εχω μια πιο χριστιανικη ηθηκη απο σενα, ακομα και αν δν πιστευω στο θεο σου. απλα μν εισαι απολυτος στη ζωη σου.

p.s. μου τη σπαει ο αναρχος συνειρμικος τροπος σκεψης μου:mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fousekis

Δραστήριο μέλος

Ο Φουσέκης λέγομαι! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 519 μηνύματα.
Είπες πως ίσως έχεις πιο Χριστιανική ηθική από εμένα...δεν θα το κρίνω εγώ αυτό, αλλά μόλις τώρα έπεσες στο αμάρτυμα της αλαζονείας/υπεροψίας καθώς και παραβίασες την οδηγία "Μην κρίνεται ίνα μην κριθείτε."...
Nothing personal. Just for teh lulz. To say the figs figs and the tubs tubs.:D
(Χμ, κάνει κι ομοιοκαταληξία.)

Ειπα κατι που να μην ισχυει?
Α , sorry. Νόμιζα πως είπες ότι το Ταλμούδ δεν είναι Εβραϊκό και έβαλες τελεία, τώρα είδα πως ήταν ερωτηματικό.:P
Το έβαλα γιατί ο fasdag μου είπε να του αποδείξω πως οι Εβραίοι είναι λανθασμένοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
δεν απεδειξες οτι εχουν λαθος
απλα οτι ειναι ρατσιστες(και ουτε καν αυτο)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fousekis

Δραστήριο μέλος

Ο Φουσέκης λέγομαι! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 519 μηνύματα.
δεν απεδειξες οτι εχουν λαθος
απλα οτι ειναι ρατσιστες(και ουτε καν αυτο)
Okay, δηλαδή απέδειξα πως είναι ρατσιστές, αλλά δεν το απέδειξα κιόλας?!:s

Ο αληθινός Θεός θα έκανε διακρίσεις ανάμεσα σε φυλές (για να γίνεις Εβραίος πρέπει να έχεις πατέρα από το Ισραήλ)?!
Σε ρωτώ και για μια φορά βάλε την καρδιά σου να απαντήσει. Ο αληθινός Θεός της Αγάπης θα έλεγε πως μπορούμε να κάνουμε σεξ με 3 ετών κορίτσια?
Δεν μου αρέσει καθόλου μα καθόλου να έρχομαι σε σημείο να βγάζω μία-μία την κάθε θρησκεία έξω, αλλά άμα συνεχίζεις έτσι με αναγκάζεις!:(

Δεν μου λες, κατά την διάρκεια του debate τι σκεφτόσουν? Να με βγάλεις από το σκοτάδι ώστε να ζήσω τόσο χαρούμενα όσο εσύ? Ή σκεφτόσουν πως ίσως ο Θεός να υπάρχει και Τον ψάχνεις? Ή μήπως σκεφτόσουν πως να αναδειχτείς στους άλλους ως πιο έξυπνος? Άμα έχεις σκοπό μόνο να βγεις από επάνω τότε τι να την κάνω την κουβέντα, ρε...?:(

Ρε Ράνια, αισθάνομαι, αισθάνομαι, συνεννόηση μπουζούκι να πούμε!:lol:
Αυτά που είπα για τον Ιησού στο post μου με τα 2 vids τα έλεγα στον fasdag. Το vid που σου είπα να δεις ήταν εκείνο το πρώτο-πρώτο 8λεπτο που είχε και τους Rammstein...;)
(Έλεος πια. :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Είτε η μία πλευρά, είτε η άλλη, τα μπλέκετε πάρα πολύ χωρίς λόγο, ειλικρινά. Το συναίσθημα που νιώθει ένας πιστός (κι ένας μη πιστός, εν πάσει περιπτώσει, εγώ και η θρησκεία μου το δεχόμαστε) είναι η όλη ουσία. Από κει και πέρα δεν καταλαβαίνω που κολλάνε όλα αυτά...Δεν υπάρχουν ούτε επιχειρήματα, ούτε τεκμήρια, γιατί η ουσία της πίστης (όχι μόνο στο Θεό, στο οτιδήποτε) είναι μακράν εκτός λογικής. Κι αυτό, για να μη βιαστούν κάποιοι να το κρίνουν αρνητικά, δεν είναι κάτι απαραίτητα κακό. Πολλά πράγματα στη ζωή ενός ανθρώπου ξεπερνούν τη λογική. Αλίμονο αν δεν την ξεπερνούσαν...
-----------------------------------------
Τώρα, Zeitgest, da vinci, εβραίοι, σιών και τα λοιπά εγώ τα βρίσκω γελοία. Ο καθένας μπορεί να φαντασιώνεται οποιαδήποτε συνομωσία, για να δίνει αλατάκι στη ζωή του, αλλά το αν κάποιος πρέπει ή μη να πιστέψει, είναι κάτι πολύ πιο προσωπικό και πιστέψτε με, πολύ απλούστερο απ'ολα αυτά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rania.

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Rania. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,778 μηνύματα.
Ρε Ράνια, αισθάνομαι, αισθάνομαι, συνεννόηση μπουζούκι να πούμε!:lol:
Αυτά που είπα για τον Ιησού στο post μου με τα 2 vids τα έλεγα στον fasdag. Το vid που σου είπα να δεις ήταν εκείνο το πρώτο-πρώτο 8λεπτο που είχε και τους Rammstein...;)
(Έλεος πια. :P)

χαχαχαχα ρε αγορινα ΠΑΣΧΕΙΣ?:P

Α , sorry. Νόμιζα πως είπες ότι το Ταλμούδ δεν είναι Εβραϊκό και έβαλες τελεία, τώρα είδα πως ήταν ερωτηματικό.:P
Το έβαλα γιατί ο fasdag μου είπε να του αποδείξω πως οι Εβραίοι είναι λανθασμένοι.

Μετα απο αυτο δεν ξαναμιλησα.
Το πολυ Tinnitus Sanctus βλαπτει. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Okay, δηλαδή απέδειξα πως είναι ρατσιστές, αλλά δεν το απέδειξα κιόλας?!:s

Ο αληθινός Θεός θα έκανε διακρίσεις ανάμεσα σε φυλές (για να γίνεις Εβραίος πρέπει να έχεις πατέρα από το Ισραήλ)?!
Σε ρωτώ και για μια φορά βάλε την καρδιά σου να απαντήσει. Ο αληθινός Θεός της Αγάπης θα έλεγε πως μπορούμε να κάνουμε σεξ με 3 ετών κορίτσια?
Δεν μου αρέσει καθόλου μα καθόλου να έρχομαι σε σημείο να βγάζω μία-μία την κάθε θρησκεία έξω, αλλά άμα συνεχίζεις έτσι με αναγκάζεις!:(

Δεν μου λες, κατά την διάρκεια του debate τι σκεφτόσουν? Να με βγάλεις από το σκοτάδι ώστε να ζήσω τόσο χαρούμενα όσο εσύ? Ή σκεφτόσουν πως ίσως ο Θεός να υπάρχει και Τον ψάχνεις? Ή μήπως σκεφτόσουν πως να αναδειχτείς στους άλλους ως πιο έξυπνος? Άμα έχεις σκοπό μόνο να βγεις από επάνω τότε τι να την κάνω την κουβέντα, ρε...?:(

Ρε Ράνια, αισθάνομαι, αισθάνομαι, συνεννόηση μπουζούκι να πούμε!:lol:
Αυτά που είπα για τον Ιησού στο post μου με τα 2 vids τα έλεγα στον fasdag. Το vid που σου είπα να δεις ήταν εκείνο το πρώτο-πρώτο 8λεπτο που είχε και τους Rammstein...;)
(Έλεος πια. :P)
λοιπον.... απεδειξες απλα οτι καποια κειμενα τους ειναι ρατσιστικα. ποσα αντιστοιχα υπηρχαν στον μεσαιωνα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fousekis

Δραστήριο μέλος

Ο Φουσέκης λέγομαι! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 519 μηνύματα.
Τα πάντα όλα, Ράνια. :P
Παίκτες, εαυτός, καλύτερος, αισθάνομαι. :P :P :P

Βάλε και τον λογισμό σου να σκεφτεί, fasdag...αν υπάρχει Θεός υπάρχει περίπτωση να είναι τέτοιου τύπου?!
Ποιά κείμενα, ρε fasdag? Φέρε μου εδώ και τώρα το κείμενο. Pic or didn't happen.
Και εδώ μιλάμε για Ορθοδοξία, δεν υπάρχει ρατσιστικό κείμενο. Και μιλάμε για το τώρα, στον Μεσαίωνα υπήρχε κι η Ιερά Εξέταση (από Καθολικούς, ε!) αν το πάμε έτσι...

Για να κρίνεις τον Ορθόδοξο Χριστιανισμό πρέπει να συμπεριλάβεις μόνο την Αγία Γραφή, αποφθέγματα και βιβλία Αγίων, και πιθανώς και συζητήσεις με μοναχούς. Τα υπόλοιπα έξω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zed

Διάσημο μέλος

Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 2,488 μηνύματα.
Τώρα, Zeitgest, da vinci, εβραίοι, σιών και τα λοιπά εγώ τα βρίσκω γελοία. Ο καθένας μπορεί να φαντασιώνεται οποιαδήποτε συνομωσία, για να δίνει αλατάκι στη ζωή του, αλλά το αν κάποιος πρέπει ή μη να πιστέψει, είναι κάτι πολύ πιο προσωπικό και πιστέψτε με, πολύ απλούστερο απ'ολα αυτά...

Nαι, μερικά από αυτά που λένε στο zeitgeist είναι φαντασίες, ο σιωνισμός δεν υπάρχει και η γη είναι επίπεδη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fousekis

Δραστήριο μέλος

Ο Φουσέκης λέγομαι! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 519 μηνύματα.
Ο Σιωνισμός υπάρχει ως κίνημα. Ρώτα και έναν Εβραίο.
(Προς miv)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Φίλε μου, χέστηκα τι κάνουν οι Εβραίοι. Δεν θα κάτσω ν'ασχοληθώ με το τι κάνει ένα από τα 800 έθνη του κόσμου. Το θέμα είναι ότι συνεχίζετε να μπλέκετε ****** και ****** με ένα εντελώς προσωπικό και απλό θέμα που είναι η θρησκεία και με όλα όσα λέτε δεν κάνετε τίποτα παραπάνω απ'το να το παίζετε Λιακόπουλοι.
Zedblue, δεν με ενδιαφέρει τι λέει η ταινιούλα, δεν την είδα και δε σκοπεύω. Αν είναι ταινία δηλαδή και δεν κάνω λάθος. Αλλά ό,τι και να λέει δεν αφορά το τόσο απλό θέμα της θρησκείας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Παγκοσμιοποίση που θέλει μία θρησκεία, μία γλώσσα, μία χώρα κλπ., λέω. Αυτό γίνεται έχοντας ως πρότυπο την Αμερική, άρα κι οι δύο έχουμε δίκιο. (Άλλο θέμα αυτό τώρα...)

Ποιος λέει ότι γίνεται με πρότυπο την Αμερική;

Πώς ξέρουμε τι θέλει να κάνει? Οι καταστάσεις διαφέρουν πάρα μα πάρα πολύ. Ο κατακλυσμός έγινε διότι οι άνθρωποι ήταν αμαρτωλοί μεταξύ τους (?). Εδώ έχουμε πόλεμο. Άσε που υπάρχει κι η άλλη επιλογή...ίσως βρουν ευκαιρεία οι Εβραίοι να ξαναχτίσουν τον Ναό του Σολωμόντα, άμα γκρεμιστεί κάνα Τέμενος......

Δε μίλησα για τον κατακλυσμό. Μίλησα για το πέρασμα από την Ερυθρά Θάλασσα.

Άμα δεν ξέρω τί θέλει να κάνει, ευχαριστώ, δε θα πάρω. "Φοβάμαι όλα αυτά, που θα γίνουν για μένα, χωρίς εμένα".

Ο Θεός είναι πάντα ο ίδιος, αλλά δεν είναι σε όλους το ίδιο (μην το δεις με την κακή έννοια). Παράδειγμα, σε έναν νέο Χριστιανό τι να του πει? Να ζητήσει 40 μέρες νηστεία? Όχι, αλλά από έναν μοναχό μπορεί. Καταλαβαίνεις πιστεύω τι θέλω να πω.;)

Ο Θεός δε μου φαίνεται να ζητά τίποτε από τους Χριστιανούς, πέραν του "αγαπάτε αλλήλους". Όλα τα υπόλοιπα (νηστείες, μυστήρια, εκκλησίες, χρυσά τάματα και όλα τα συναφή) είναι μετέπειτα "δοξασίες" περί του θελήματος του Θεού, οι οποίες προήλθαν από ανθρώπους, και που δήθεν έχουν βάσεις σε θεϊκά λεγόμενα.

Με τίποτα δεν εννόησα απάντηση στο μυαλό σου ή να ακούσεις φωνές! Αλλά να δεις το αποτέλεσμα στην πράξη. Well, ανάλογα με το τι θες πάντα.

Τί εννοείς;

Δεν ζήταγες μία άμαξα με λεφτά, σωστά?:P
Θα βοηθούσε αν μου έλεγες τι ζητούσες... :-

Δε ζητούσα μια άμαξα με λεφτά :P. Ζητούσα διάφορα πράγματα προς ιδίον όφελος, αλλά ζητούσα και πράγματα, όπως π.χ. να γιατρευθεί η αδερφή μου από το σύνδρομο από το οποίο πάσχει. Και η γιαγιά μου, η οποία είναι βαθιά θρησκευόμενος άνθρωπος, προσεύχεται μέχρι σήμερα. Αλλά εγώ το θεωρώ πλέον χάσιμο χρόνου. Καλύτερα έχω να στα πω εσένα παρά σε ένα Θεό, που η αναισθησία του όταν του μιλάνε συγκρίνεται με αυτή του τοίχου.

Δεν εννοώ ερωτήσεις περί του αν υπάρχει Θεός ή όχι, αλλά ερωτήσεις γιατί υπάρχει το κακό στον κόσμο μας, γιατί είμαστε θνητοί, και τα σχετικά...

Ναι, ναι, ναι, και τέτοιες ερωτήσεις. Αλλά απαντήσεις σε αυτές τις ερωτήσεις, συγκρίσιμες με αυτές που δίνουν τα διάφορα χριστιανικά συγγράματα, είναι και οι μυθολογίες που υπάρχουν ανά τον κόσμο.

Όχι, γιατί υπάρχουν και Απόκρυφα Ευαγγέλια που δεν αλλάζουν την πίστη σε τόσο μεγάλο βαθμό, αλλά ίσως μόνο μερικά θεολογικά ζητήματα (δεν τα έχω διαβάσει κιόλας :P).
Πράγματι, τα υπόλοιπα (Απόκρυφα) Ευαγγέλια -απ' όσο έχω δει- είναι πολύ διαφορετικά.

Γιατί τα λένε Απόκρυφα, άραγε;;;

Ναι, απλώς σου λέω πως οι πιθανότητες να μην απευθύνονται όλες αυτές οι προφητείες στον Ιησού είναι τόσο λίγες.;)

Λοιπόν, για να το κάνω πιο απλά: αν ο πατέρας Χ,Ψ,Ω με τη φήμη αγίου και επικοινωνού με το Θεό, πει ότι σε 200 χρόνια θα γίνει η Δ. Παρουσία, τότε υπάρχει μεγάλη πιθανότητα σε 200 χρόνια να εμφανιστούν διάφοροι που θα λένε ότι είναι ο Χριστός/Αντίχριστος και ξέρω γω τί άλλα έχουν περιγραφεί από τον Ιωάννη. Άρα, υπάρχει μεγάλη πιθανότητα πολλοί άνθρωποι να πιστέψουν ότι τότε είναι η Δ. Παρουσία.

Ξέρεις, έχουν αγιογραφίσει και τον Πλάτωνα και τον Σωκράτη. Θεωρούνται κι αυτοί..."Προφήτες" (ο τίτλος που τους δίνει η Εκκλησία είναι Σοφοί), γιατί πίστευαν σε Θεό που είχε κοινά γωνρίσματα με τον Χριστιανικό.
Ναι, ο Θεός αποκαλύπτεται στον άνθρωπο και μέσω της ψυχής του, το πιστεύω σε μεγάλο βαθμό.:D

*αγιογραφήσει, συγγνώμη, αλλά έχω ένα μικρό κόλλημα:P.

Ναι, αλλά, σύμφωνα με την Ορθόδοξη Πνευματική Παράδοση (κάτι στο ρημάδι των βιβλίων αυτών θα έχω μάθει κι εγώ από το μάθημα της Ορθόδοξης Χριστιανικής Αγωγής), ο Θεός αποκαλύπτει εαυτόν στον άνθρωπο. Ο άνθρωπος δε μπορεί από μόνος του να γνωρίσει το Θεό.

Από κει και πέρα, θα μπορούσαν τουλάχιστον οι "Πατέρες" να μην ισχυρίζονται ότι ο Χριστιανισμός ήταν πρωτότυπη θρησκεία και ταλιμπάν και ταλιμπάν, όταν, όπως λες, κάποιοι άλλοι είχαν, πρωτύτερα, συλλάβει την ιδέα ενός φιλεύσπλαχνου κλπ. Θεού.

Και δε νομίζω ότι ο Πλάτωνας θα έμενε πολύ ευχαριστημένος, όταν μάθαινε ότι ο ίδιος θεσμός που έκλεισε την Ακαδημία του, τώρα τον αναγνωρίζει ως "Προφήτη".

Και ο Πλάτωνας, εκτός από όλα τα άλλα, ήταν αυστηρά ορθολογιστής. Και ο αυστηρός ορθολογισμός δε νομίζω να συμβαδίζει με την πίστη, που προϋποθέτει την αποδοχή ορισμένων ιδεών άκριτα.

Επιφυλακτικά πάντα όλα αυτά, γιατί κυρίως είναι από Γνωστικιστές βγαλμένα.
Ψάξ' το παραπάνω, τι να πω... Πάντως και παρόμοιες προφητείες που υπάρχουν μέσα σε βιβλία Αγίων έχουν σημαδευθεί ως αβέβαιες.

Γνωστικιστές=?

Oh, δεν γεννηθήκαμε ποτέ θεοί! Ούτε ο Αδάμ είχε φτάσει αυτό που ονομάζουμε θέωσις (τουλάχιστον όχι στο τελευταίο σκαλοπάτι). Κοίτα, μιλάμε για άλλο κόσμο, για...nirvana, ας πούμε. Τελείως διαφορετικό. Ως τότε θα ξεκωλιαζόμαστε στην Γη.:D:D:D

Ωραία. Και όταν έρθει αυτό το τότε, ποιο το νόημά του;

Όχι, όχι, όχι...η συμβολικότητα έχει να κάνει με αυτό που λέμε Βιβλικό Κώδικα. Όπως πιο πριν σου έδειξα πως η Αγάπη του Θεού συμβολίζεται με φωτια.
Παράδειγμα, από τις προφητείες του Δανηίλ μέχρι και την Αποκάλυψη φαίνεται ξεκάθαρα πως τα κέρατα συμβολίζουν την εξουσία.;)

Δε μίλησα για συμβολικότητα καταστάσεων, αλλά για συμβολικότητα πράξεων.

Ναι, κλασσικό ανέκδοτο (δεν το λέω με την έννοια του αστείου). Κι αυτό, κι ο Pink Invisible Unicorn, και το Flying Spaghetti Monster...ήρθα διαβασμένος.:D
Όχι, δεν μπορώ να πω πως δεν υπάρχει κάποια τσαγιέρια εκεί. Βάζοντας την λογική μου μπορώ να πω πως είναι απίθανο να βρεθεί μία μικροσκοπική τσαγέρα εκεί πάνω. Αλλά με τον Θεό είναι αλλιώς διότι...
Άμα δεις ένα χαρτί πεταμένο που λέει 1+1=2 τότε ξέρεις πως κάποιος το έλυσε. Άμα βλέπεις το ωρολογιακό τεράστιο σύμπαν μας είναι δυνατόν να πεις πως δεν το έφτιαξε κανείς? Υποκειμενικό εδώ, ε? :-
Hm, do what thou wilt shall be the law!:P

Ποιος είπε ότι το σύμπαν είναι ωρολογιακό;
Όλα αυτά που περιγράφεις, είναι έννοιες χρησιμοποιούμενες από τον ανθρώπινο νου.
Ναι, υποκειμενικό:D:).

EDIT: Ο ΚώσταςΜέταλχεδ το παίζει μοντέρνος σατανιστής ή παγανιστής, δεν ξέρω ακόμα. :P :P :P

Δεν ξέρω, δε με ενδιαφέρει και τόσο να σχολιάζω άτομα που δε τα γνωρίζω.

Θέλημα Θεού είναι να σε πετάνε στα λιοντάρια κι αυτά να μην σου ορμάνε. :)

Σε αυτό το σημείο πρέπει να πούμε ότι πρέπει να ελέγξουμε, και πάλι, τις πηγές μας.

Και επίσης, ότι υπάρχουν και εκπαιδευμένα λιοντάρια...

Τώρα μιλάς για εμένα, αλλά για θυμήσου ποιοί ήταν οι μεγαλύτεροι Χριστιανοί που ονομάστηκαν και Άγιοι. Όλοι αυτοί εκδιώχτηκαν, ασκήτευσαν, δεν μπορεί καν να συγκριθεί η ζωή μου με την δική τους. Σκέψου και πως επιβίωσε η Ελληνική Ορθοδοξία συγκεκριμένα. Όλοι οι Χριστιανοί επί Τουρκοκρατίας μπόρεσαν να κρατήσουν την πίστη αναλλοίωτη.

Α) Τί σχέση έχουν αυτά με όσα ρώτησε ο Eryuomo?
B) Η πίστη ποτέ δεν έμεινε αναλλοίωτη... Ακόμα και στη δική μας εποχή αλλοιώνεται.
*ποιοι

Well, σου δίνουν ό,τι ξέρουν. Τα ίδια θα σου πούνε για τα πολιτικά, την γνώση, την τέχνη...αυτό είναι άλλο θέμα, κοινωνικό...

Και θρησκευτικό, εφόσον εμπλέκεται με τις θρησκευτικές πεποιθήσεις του ατόμου.
Και γιατί να μην μπορούν να σε αφήσουν από μόνο σου να κρίνεις;

Το Ταλμουδ δεν ειναι βιβλιο της ιουδαικης θρησκειας? Που το κολλησες τωρα? :Ρ
(Το καναμε και προσφατα στο σχολειο. :p)

Το Zeitgeist δεν νομιζω να αναφερει πουθενα αυτα που ειπες.

Δηλαδή έχεις το Zeitgeist για Ευαγγέλιο; ΤΙΠΟΤΑ δεν πρέπει να έχουμε για Ευαγγέλιο.

Είπες πως ίσως έχεις πιο Χριστιανική ηθική από εμένα...δεν θα το κρίνω εγώ αυτό, αλλά μόλις τώρα έπεσες στο αμάρτυμα της αλαζονείας/υπεροψίας καθώς και παραβίασες την οδηγία "Μην κρίνεται ίνα μην κριθείτε."...
Nothing personal. Just for teh lulz. To say the figs figs and the tubs tubs.:D
(Χμ, κάνει κι ομοιοκαταληξία.)

Είπε ίσως. Δε νομίζω ότι η συμπεριφορά του ήταν αλαζονική, ένα παράδειγμα έφερε.
*αμάρτημα

Ο αληθινός Θεός θα έκανε διακρίσεις ανάμεσα σε φυλές (για να γίνεις Εβραίος πρέπει να έχεις πατέρα από το Ισραήλ)?!

Ο Αληθινός Θεός, σύμφωνα με την Α. Γραφή, έπνιξε τους "κακούς" Αιγύπτιους που κατεδίωκαν τους Εβραίους που ήθελαν να ελευθερωθούν. Έριξε τα τείχη της Ιεριχούς, για να πάνε οι Εβραίοι να μείνουν εκεί, και βοήθησε τους Εβραίους, ώστε να μη λιμοκτονήσουν στην έρημο, ρίχνοντας ουρανοκατέβατη τροφή.

Τώρα όμως δε ρίχνει τίποτα για τους Παλαιστίνιους, ούτε καταποντίζει με νερό τους Εβραίους, που έγιναν με τη σειρά τους "κακοί".

Ο αληθινός Θεός της Αγάπης θα έλεγε πως μπορούμε να κάνουμε σεξ με 3 ετών κορίτσια?

Πού το γράφει αυτό;

Δεν μου αρέσει καθόλου μα καθόλου να έρχομαι σε σημείο να βγάζω μία-μία την κάθε θρησκεία έξω, αλλά άμα συνεχίζεις έτσι με αναγκάζεις!:(

Την κάθε θρησκεία;

Δεν μου λες, κατά την διάρκεια του debate τι σκεφτόσουν? Να με βγάλεις από το σκοτάδι ώστε να ζήσω τόσο χαρούμενα όσο εσύ? Ή σκεφτόσουν πως ίσως ο Θεός να υπάρχει και Τον ψάχνεις? Ή μήπως σκεφτόσουν πως να αναδειχτείς στους άλλους ως πιο έξυπνος? Άμα έχεις σκοπό μόνο να βγεις από επάνω τότε τι να την κάνω την κουβέντα, ρε...?:(

Νομίζω σκέφτεται ό,τι σκεφτόμαστε κι εμείς.

Βάλε και τον λογισμό σου να σκεφτεί, fasdag...αν υπάρχει Θεός υπάρχει περίπτωση να είναι τέτοιου τύπου?!

Μα γι' αυτό σε ρωτάει.

Και εδώ μιλάμε για Ορθοδοξία, δεν υπάρχει ρατσιστικό κείμενο. Και μιλάμε για το τώρα, στον Μεσαίωνα υπήρχε κι η Ιερά Εξέταση (από Καθολικούς, ε!) αν το πάμε έτσι...

Άμα ανατρέξουμε στην Ιστορία, χαθήκαμε. Έχουμε και Θεοδόσιους (που η Εκκλησία μας έχει το θράσος να ονομάζει "μείζονες").

Για να κρίνεις τον Ορθόδοξο Χριστιανισμό πρέπει να συμπεριλάβεις μόνο την Αγία Γραφή, αποφθέγματα και βιβλία Αγίων, και πιθανώς και συζητήσεις με μοναχούς. Τα υπόλοιπα έξω...

Ναι, αλλά όποτε γίνεται κι αυτό, μας λένε "Α, αυτό δεν πάει έτσι, γιατί είναι συμβολισμός"...:mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zed

Διάσημο μέλος

Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 2,488 μηνύματα.
Φίλε μου, χέστηκα τι κάνουν οι Εβραίοι. Δεν θα κάτσω ν'ασχοληθώ με το τι κάνει ένα από τα 800 έθνη του κόσμου. Το θέμα είναι ότι συνεχίζετε να μπλέκετε ****** και ****** με ένα εντελώς προσωπικό και απλό θέμα που είναι η θρησκεία και με όλα όσα λέτε δεν κάνετε τίποτα παραπάνω απ'το να το παίζετε Λιακόπουλοι.
Zedblue, δεν με ενδιαφέρει τι λέει η ταινιούλα, δεν την είδα και δε σκοπεύω. Αν είναι ταινία δηλαδή και δεν κάνω λάθος. Αλλά ό,τι και να λέει δεν αφορά το τόσο απλό θέμα της θρησκείας.

Εγώ δεν αναφέρθηκα στην θρησκεία (δηλαδή πήγα offtopic, όπως κι εσύ). Εσύ άφησες να εννοηθεί ότι ο σιωνισμός δεν υπάρχει και ότι αυτά που λένε στο zeitgeist είναι ψέματα (χωρίς να την έχεις δει όπως λες). Εκτός κι αν εννοείς στο κομμάτι της θρησκείας, όπου όντως εκεί - και όχι μόνο εκεί - έχει πολλά ψεύτικα στοιχεία.
Το γιατί είναι απλό το θέμα της θρησκείας δεν το κατάλαβα...

Crook, ήμαρτον, τι post είναι αυτό...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Αυτά που λένε στην ταινιούλα δεν αφορούν το θέμα μας, αυτό είπα. Το αν είναι ψέμα ή όχι δε με αφορά, πρόβλημα της σκηνοθεσίας κι όσων επικαλούνται την ταινία ως τεκμήριο.
Το θέμα της θρησκείας είναι απλό γιατί δεν έχει καμία δουλειά με όλα όσα λέτε εδώ μέσα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Αυτά που λένε στην ταινιούλα δεν αφορούν το θέμα μας, αυτό είπα. Το αν είναι ψέμα ή όχι δε με αφορά, πρόβλημα της σκηνοθεσίας κι όσων επικαλούνται την ταινία ως τεκμήριο.
Το θέμα της θρησκείας είναι απλό γιατί δεν έχει καμία δουλειά με όλα όσα λέτε εδώ μέσα.

αυτο ασε να το κρινουμε εμεις, με το δικο μας μυαλο. αν θες αποχωρησε απο τη συζητηση αλλιως θελω επιχειρηματα που δεν υπηρχαν ουτε στο ενα ουτε στο αλλο ποστ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Ούτως ή άλλως δε μπήκα στη συζήτηση. Τόσο αυτά που λέτε εσείς, όσο κι αυτά που απαντά η άλλη πλευρά είναι βλακείες και αντικειμενικά, εντελώς, είναι άχρηστα σε κάποιον που θέλει να πιστέψει ή να μην πιστέψει επειδή έχει καταλάβει τον όρο της έννοιας "πίστη". Τώρα εντάξει, αν ο άλλος δεν έχει να κάνει καμιά πιο ουσιώδη κουβέντα, πάω πάσο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fousekis

Δραστήριο μέλος

Ο Φουσέκης λέγομαι! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 519 μηνύματα.
Ποιος λέει ότι γίνεται με πρότυπο την Αμερική;
Φαίνεται. Ό,τι προβάλεται έχει εφαρμοστεί πρώτα στην Αμερική.

Δε μίλησα για τον κατακλυσμό. Μίλησα για το πέρασμα από την Ερυθρά Θάλασσα.
Πάλι είναι διαφορετικές οι καταστάσεις. :-\

Άμα δεν ξέρω τί θέλει να κάνει, ευχαριστώ, δε θα πάρω. "Φοβάμαι όλα αυτά, που θα γίνουν για μένα, χωρίς εμένα".
Γι' αυτό λέγεται πίστη. Πίστη δεν είναι μόνο να αποδέχεσαι την ύπαρξή Του, γιατί αυτό κι ο Ιούδας το έκανε. Πίστη σημαίνει και αγάπη και εμπιστοσύνη. Όπως δήλωσες, δεν είσαι έτοιμος να Τον εμπιστευθείς... :-/

Ο Θεός δε μου φαίνεται να ζητά τίποτε από τους Χριστιανούς, πέραν του "αγαπάτε αλλήλους". Όλα τα υπόλοιπα (νηστείες, μυστήρια, εκκλησίες, χρυσά τάματα και όλα τα συναφή) είναι μετέπειτα "δοξασίες" περί του θελήματος του Θεού, οι οποίες προήλθαν από ανθρώπους, και που δήθεν έχουν βάσεις σε θεϊκά λεγόμενα.
Ψιλοπράγματα ζητάει δηλαδή, ε?!:P:xixi:
Όχι, όχι, όχι...τα μπέρδεψες λίγο...αλλά γι' αυτό είμαστε εδώ. :D
Η νηστεία δεν είναι μόνο στο φαΐ. "Αν είναι μόνο στο φαΐ είναι άχρηστη!" (by Μέγας Αθανάσιος, νομίζω). Η νηστεία έχει σκοπό να δαμάσεις όλα σου τα πάθη, από την λαιμαργία και την γαστριμαργία, εώς την λαγνεία και τον εγωϊσμό. Είναι ολόκληρη διαδικασία και ψυχική και σωματική, όχι απλώς να μην τρως κάποια φαγητά. Έχει σκόπο να σε εξασκήσει στα δύσκολα, ώστε να μην εξαρτάσαι από υλικά αγαθά.
Οι δοξασίες υπάρχουν γιατί είμαστε μικρόψυχοι. Τις βγάλαμε εμείς, δεν αντέχουμε το δέος και μόνο στην σκέψη του Θεού ή το βάρος των αμαρτιών μας...κι έτσι αναγκαζόμαστε να μιλήσουμε (ας πούμε) στον Θεό μέσα από έναν ψαλμό ή προσευχή. :)
Το ζητήσει δεν ήταν η σωστή λέξη, συγγνώμη. Πιο σωστό θα ήταν αν έλεγα τι να περιμένει. Ξέρεις, ίσως εάν ένας μοναχός θύμωνε έστω και λίγο θα γινόταν μεγάλο θέμα, ενώ αν νήστευε 10 μέρες θα μας φαινόταν απολύτως normal... Από την άλλη, εάν ένας recently converted νήστευε για 5 μέρες θα θεωρούταν αφοσιωμένος, ενώ ο θυμός του πιθανώς να δικαιολογούταν, παράδειγμα. ;)

Έχεις μία θεολογική απορία. Προσεύχεσε για απάντηση. Μην περιμένεις να ακούσεις φωνές στο κεφάλι σου (κι αν ακούσεις αγνόησέ τες). Η απάντηση θα σου έρθει αλλιώς...ή θα σου έρθει η ορθή σκέψη (Φώτιση?) και θα βρεις μόνος σου την άκρη ή μέσα από διάφορες συμπτώσεις θα ανοίξει μία συζήτηση με κάποιον, παράδειγμα, και θα σου λύσει την απορία.
Εάν προσευχηθείς για υλικά αγαθά ή υγεία θα το δεις κι αυτό στην πράξη. Όσο να 'ναι, είναι κι αυτό μία απάντηση. Και μάλιστα: πράξεις > λόγια.

Δε ζητούσα μια άμαξα με λεφτά :P. Ζητούσα διάφορα πράγματα προς ιδίον όφελος, αλλά ζητούσα και πράγματα, όπως π.χ. να γιατρευθεί η αδερφή μου από το σύνδρομο από το οποίο πάσχει.
Δεν ξέρω τι μπορεί να έφταιγε. Πιστεύω ακράδαντα πως μέσω αληθινής πίστης (η οποία χτίζεται με τον καιρό και την ταπείνωση) μπορούν να απαντηθούν όλες μας οι προσευχές, αλλά και να καταλάβουμε -ίσως- τους λόγους για τους οποίους δεν απαντήθηκαν μερικές.
Ρε! Εντάξει, δεν είσαι Χριστιανός, αλλά ηττοπάθειες απαγορεύονται! Πρέπει να μάθεις πως οι ελπίδες δεν πεθαίνουν ποτέ, αλλά ακόμα κι αν κάτι είναι απίθανο υπάρχουν κι εναλλακτικές λύσεις!
Παράδειγμα, ένας δεν έχει πόδι. Ναι, ίσως δεν θα φυτρώσει πόδι. Παρ' όλα αυτά μπορεί αυτός μέσα από τον Θεό να αποκτήσει νέα ζωή και θα ξεχάσει και αρρώστειες και τα πάντα! :)
Αν μου επιτρέπεις, από τι σύνδρομο πάσχει η αδερφή σου? (Θα το καταλάβω απόλυτα αν δεν θες να απαντήσεις.:thanks:)


Αλλά απαντήσεις σε αυτές τις ερωτήσεις, συγκρίσιμες με αυτές που δίνουν τα διάφορα χριστιανικά συγγράματα, είναι και οι μυθολογίες που υπάρχουν ανά τον κόσμο.
Η αλήθεια είναι πως για τα βιβλία της Ορθοδοξίας είναι χρήσιμα μόνο αν πιστεύεις στον Θεό ή αν ψάχνεσαι πραγματικά.:no1:

Εκτός από Απόκρυφα τα λένε και Δευτεροκανονικά. Δεν είναι κρυφά, μπορείς να τα βρεις παντού, αν και δεν θα σου κινήσουν το ενδιαφέρον, κινούνται πάνω-κάτω στα ίδια επίπεδα με τα Κανονικά.

Λοιπόν, για να το κάνω πιο απλά: αν ο πατέρας Χ,Ψ,Ω με τη φήμη αγίου και επικοινωνού με το Θεό, πει ότι σε 200 χρόνια θα γίνει η Δ. Παρουσία, τότε υπάρχει μεγάλη πιθανότητα σε 200 χρόνια να εμφανιστούν διάφοροι που θα λένε ότι είναι ο Χριστός/Αντίχριστος και ξέρω γω τί άλλα έχουν περιγραφεί από τον Ιωάννη. Άρα, υπάρχει μεγάλη πιθανότητα πολλοί άνθρωποι να πιστέψουν ότι τότε είναι η Δ. Παρουσία.
Ποτέ, ποτέ, ποτέ δεν πρέπει να εμπιστεύεται κανείς ημερομηνίες. Και ποτέ κάποιος πραγματικός Άγιος δεν θα έδινε ημερομηνίες. Σύμφωνα με την Γραφή ούτε οι άγγελοι δεν γνωρίζουν την ημερομηνία. ;)

Ο άνθρωπος δε μπορεί από μόνος του να γνωρίσει το Θεό.
Χμ, δεν το εξήγησα σωστά τότε. Εννοώ να Τον ανακαλύψει. Προσωπικά έτσι πίστεψα. Δεν είχα διαβάσει ούτε Γραφή, ούτε τίποτα. Μπήκα σε σκέψεις και σκέφτηκα να γίνω, δεν ξέρω πως, άλλο θέμα εδώ, δεν θα βρεις λογική.
Αλλά ναι, για να Τον γνωρίσει πλήρως θεολογικά κλπ. χρειάζεται να έχει επίγνωση των πραγμάτων, μάλλον...γιατί ο π. Παΐσιος επαινούσε κάποιους φτωχούς στο πνεύμα πιστούς, αμόρφωτοι τελείως, αλλά είχανε αληθινή πίστη, ακόμα κι αν δεν γνώριζαν τελείως τον Θεό.

Από κει και πέρα, θα μπορούσαν τουλάχιστον οι "Πατέρες" να μην ισχυρίζονται ότι ο Χριστιανισμός ήταν πρωτότυπη θρησκεία και ταλιμπάν και ταλιμπάν, όταν, όπως λες, κάποιοι άλλοι είχαν, πρωτύτερα, συλλάβει την ιδέα ενός φιλεύσπλαχνου κλπ. Θεού.
Εσύ λες πως το έκλεψαν, άλλοι πιστεύουν πως οφείλεται στο γεγονός πως όλοι στην καρδιά μας έχουμε τον ίδιο Θεό. Ο καθένας ακολουθάει αυτό που θέλει εδώ.
Το πιο απλό παράδειγμα: οι αντιχριστιανοί προσπαθούν να βρούνε ομοιότητες μεταξύ Χριστιανισμού και άλλων θρησκειών, ώστε να τον καταρρίψουν, ενώ άλλοι Χριστιανοί (και μαζί κι ο Λιακόπουλος:P) θεωρούν τις ομοιότητες κάτι καλό και το αποδίδουν σε προαίσθηση.

Και δε νομίζω ότι ο Πλάτωνας θα έμενε πολύ ευχαριστημένος, όταν μάθαινε ότι ο ίδιος θεσμός που έκλεισε την Ακαδημία του, τώρα τον αναγνωρίζει ως "Προφήτη".
Δεν του την έκλεισε ο Χριστός, δεν του την έκλεισε Άγιος πραμγατικός, δεν μετράει. Περνάει τελείως αδιάφορα...

Και ο Πλάτωνας, εκτός από όλα τα άλλα, ήταν αυστηρά ορθολογιστής. Και ο αυστηρός ορθολογισμός δε νομίζω να συμβαδίζει με την πίστη, που προϋποθέτει την αποδοχή ορισμένων ιδεών άκριτα.
Αφού ήταν ορθολογιστής πώς κατέληξε στο συμπέρασμα πως υπάρχει ένας άλλος κόσμος κι αυτός εδώ είναι ο αντικατοπτρισμός του?! Δεν υπήρξε καμία απολύτως λογική σε αυτό που υποστήριζε.

Γνωστικισμός
Κίνημα. Τώρα πια θρησκεία (?). Τρέχα γύρευε, υπάρχουν πολλά παρακλάδια. Συνδυάζουν κυρίως Χριστιανισμό με άλλες θρησκείες, βγάζουν δικά τους Ευαγγέλια και βιβλία...

Ωραία. Και όταν έρθει αυτό το τότε, ποιο το νόημά του;
Δεν ξέρουμε αν θα έχουμε φτάσει την θέωσις τότε (αν και πιστεύω ναι). Κοίτα, εδώ μιλάμε για τελείως διαφορετικό πράγμα από αυτό που αντιλαμβανόμαστε. Μιλάμε για πνευματικό κόσμο, πάνε πια τα σώματά μας, δεν ξέρουμε πως θα είναι. Πιο σημαντικό, πρέπει να δεις το θέμα κι από μία Χριστιανική γωνία...αυτό για το οποίο πολεμούσες τόσα χρόνια και τόσο πολύ ήθελες να δεις υπάρχει και είσαι μαζί του. Ευτυχία... :)
Ε, αν δεις ότι βαριέσαι φύγε. :P :P :P

Ποιος είπε ότι το σύμπαν είναι ωρολογιακό;
Όλα αυτά που περιγράφεις, είναι έννοιες χρησιμοποιούμενες από τον ανθρώπινο νου.
Ναι, υποκειμενικό:D:).
Σε παρακαλώ, δεν ξέρω τίποτα από κβαντομηχανική, δείξε οίκτο. :(:P
Και πάλι, νομίζω πως η τυχαία κίνηση αφορά μόνο τον μικρόκοσμο, ε?

Σε αυτό το σημείο πρέπει να πούμε ότι πρέπει να ελέγξουμε, και πάλι, τις πηγές μας.
Και επίσης, ότι υπάρχουν και εκπαιδευμένα λιοντάρια...
Όπως και εκπαιδευμένες άγριες αρκούδες που τρώνε μέλι από το χέρι σου?
Αντί για θέλημα Θεού θα ήταν πιο ορθό να πω Θεία Χάρις. Η Χάρις με την οποία τα ζώα υπακοούν τον άνθρωπο, όπως γινόταν και με τον Αδάμ.
Πηγές, ε? Δεν σου κάνουν τα Χριστιανικά κείμενα. Οποιαδήποτε όμως πηγή επιβεβαίωνε κάτι τέτοιο ως πράξη του Θεού θα έχει θεωρηθεί ήδη Χριστιανικό κείμενο (τα ξαναείπαμε).

Α) Τί σχέση έχουν αυτά με όσα ρώτησε ο Eryuomo?
B) Η πίστη ποτέ δεν έμεινε αναλλοίωτη... Ακόμα και στη δική μας εποχή αλλοιώνεται.
Γιατί είπε πως εγώ μπορώ και είμαι Χριστιανός επειδή έχω την άνεση και τον χρόνο να ψαχτώ, σε αντίθεση με άλλους (τριτοκοσμικές χώρες κλπ., I guess).
Όχι, η πίστη πως ο Ιησούς Χριστός είναι ο Υιός του τέλειου Θεού-Δημιουργού που μας αγαπάει υπήρχε πάντα. Πολλά από τα θεολογικά ζητήματα (αν όχι όλα) προέκυψαν κυρίως λόγω των διαφόρων αιρέσεων.

Και θρησκευτικό, εφόσον εμπλέκεται με τις θρησκευτικές πεποιθήσεις του ατόμου.
Και γιατί να μην μπορούν να σε αφήσουν από μόνο σου να κρίνεις;
Τους γονείς σου ρώτα, όχι εμένα...:P
Αυτό όπως είπα είναι κοινωνικό ζήτημα. Όπως σε κάνουν Χριστιανό, έτσι σε πάνε και σχολείο, σου μαθαίνουν Μαθηματικά, σε κάνουν να φοράς ρούχα...άλλο θέμα.

Τώρα όμως δε ρίχνει τίποτα για τους Παλαιστίνιους, ούτε καταποντίζει με νερό τους Εβραίους, που έγιναν με τη σειρά τους "κακοί".
Ναι, και δεν έχω και απάντηση -φυσικά-, διότι δεν ξέρω ποιό είναι το σχέδιό Του τώρα! Ένα ξέρω: θέλει να σωθούμε όλοι μας. Ο τρόπος δεν με ενδιαφέρει καθόλου, ας πονέσει, δεν είναι τίποτα μπροστά στην αιωνιότητα.

Την κάθε θρησκεία;
Ναι, γιατί πολλοί αρχίζουν τα "Γιατί να μην είναι σωστός ο Ισλαμισμός?" και χρειάζεται να αρχίσουμε να λέμε διάφορα...καλύτερα να κρατήσουμε την κουβέντα στα πλαίσια του (Ορθόδοξου) Χριστιανισμού και της αθεΐας για τώρα.

Νομίζω σκέφτεται ό,τι σκεφτόμαστε κι εμείς.
Δεν ξέρω τι σκέφτομαι... Από την μία δεν θα κρύψω πως υπάρχει ένα κομμάτι μέσα μου όπου θέλει να ικαονποιηθεί ο εγωϊσμός μου... Από την άλλη λάμπει ο πόθος να υπάρξουν κι άλλοι Χριστιανοί. Τέλος, υπάρχει κι ένα κομμάτι που θέλει να μάθει να συζητάει και να δυναμώσει την πίστη του μέσα από αυτό.

Έχουμε και Θεοδόσιους (που η Εκκλησία μας έχει το θράσος να ονομάζει "μείζονες").
Yeah, I know. Ποτέ δεν κατάλαβα πως βγήκαν όλα αυτά, αλλά σκοπεύω να ρωτήσω σύντομα...

Ναι, αλλά όποτε γίνεται κι αυτό, μας λένε "Α, αυτό δεν πάει έτσι, γιατί είναι συμβολισμός"...:mad:
Εδώ θα σου απαντήσω για τους συμβολισμούς. Κατ' αρχήν χρειάζεται να μάθεις πως όσο περισσότερο διαβάζεις και μελετάς την Βίβλο τόσο πιο κοντά έρχεσαι. Μετά από σοβαρή μελέτη θα μπορείς και μόνος σου (πιθανώς και με λίγη βοήθεια από κάποιον πιο έμπειρο) να καταλάβεις τι είναι συμβολικό και τι όχι, καθώς και τι συμβολίζει το καθένα.
Αν διαβάσεις τώρα την Αποκάλυψη (που χρησιμοποιεί και τόσους συμβολισμούς) δεν θα καταλάβεις τίποτα, πιστεύω. Αν πάλι ένας που μελετάει τακτικά την Βίβλο και συζητάει πάνω σε αύτην πιθανότατα να μπορέσει να την καταλάβει.

Υ/Γ 1: Λοιπόν, αυτό με το Zeitgeist και το Ταλμούδ το μπέρδεψες! Έδειξα στο fasdag δύο vids για το Ταλμούδ, διότι ανέφερε τον Ιουδαϊσμό. Το Zeitgeist το εβαλε μέσα η Ράνια, επειδή μπέρδεψε τα δύο vids για το Ταλμούδ με ένα που είχα παραθέσει παλαιότερα.:P:D
Υ/Γ: 2: Με διόρθωσες τόσες φορές αν και είμαι θεωρτική. :P:P:P
Typos ήταν τα λάθη μου, ο δαίμονας του πληκτρολογίου. Πάντως κι εγώ τα ίδια, έμμονη ιδέα η ορθογραφία.:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Ούτως ή άλλως δε μπήκα στη συζήτηση. Τόσο αυτά που λέτε εσείς, όσο κι αυτά που απαντά η άλλη πλευρά είναι βλακείες και αντικειμενικά, εντελώς, είναι άχρηστα σε κάποιον που θέλει να πιστέψει ή να μην πιστέψει επειδή έχει καταλάβει τον όρο της έννοιας "πίστη". Τώρα εντάξει, αν ο άλλος δεν έχει να κάνει καμιά πιο ουσιώδη κουβέντα, πάω πάσο...

1) Αν κάποιος βασίζει το αν θα πιστέψει ή όχι σε αυτά που λέμε εμείς, χάθηκε. Αλλά όμως το σκεπτικό μας το βλέπει.
2) Το αν η κουβέντα μας είναι ουσιώδης ή όχι, είναι υποκειμενική κρίση.

Φαίνεται. Ό,τι προβάλεται έχει εφαρμοστεί πρώτα στην Αμερική.

Κοίταξε, κυρίως μιλάμε για οικονομική παγκοσμιοποίηση, η οποία έχει ήδη επέλθει σε μεγάλη κλίμακα. Τώρα, όσον αφορά την πολιτιστική παγκοσμιοποίηση, θεωρώ πως ναι μεν οι Αμερικανοί επιβάλλουν κατά κάποιο τρόπο ορισμένα στοιχεία της καθημερινής τους ζωής, αλλά αυτό δε σημαίνει πως ερχόμαστε σε επαφή μόνο με τον Αμερικάνικο τρόπο ζωής.

*προβάλλεται

Πάλι είναι διαφορετικές οι καταστάσεις. :-

Γιατί;:P

Γι' αυτό λέγεται πίστη. Πίστη δεν είναι μόνο να αποδέχεσαι την ύπαρξή Του, γιατί αυτό κι ο Ιούδας το έκανε. Πίστη σημαίνει και αγάπη και εμπιστοσύνη. Όπως δήλωσες, δεν είσαι έτοιμος να Τον εμπιστευθείς... :-/

Δε μου έδωσε και κανέναν καλό λόγο για να το κάνω.

Ψιλοπράγματα ζητάει δηλαδή, ε?!:P:xixi:
Όχι, όχι, όχι...τα μπέρδεψες λίγο...αλλά γι' αυτό είμαστε εδώ. :D
Η νηστεία δεν είναι μόνο στο φαΐ. "Αν είναι μόνο στο φαΐ είναι άχρηστη!" (by Μέγας Αθανάσιος, νομίζω). Η νηστεία έχει σκοπό να δαμάσεις όλα σου τα πάθη, από την λαιμαργία και την γαστριμαργία, εώς την λαγνεία και τον εγωϊσμό. Είναι ολόκληρη διαδικασία και ψυχική και σωματική, όχι απλώς να μην τρως κάποια φαγητά. Έχει σκόπο να σε εξασκήσει στα δύσκολα, ώστε να μην εξαρτάσαι από υλικά αγαθά.

Δεν είπα κάτι το αντίθετο.

Οι δοξασίες υπάρχουν γιατί είμαστε μικρόψυχοι. Τις βγάλαμε εμείς, δεν αντέχουμε το δέος και μόνο στην σκέψη του Θεού ή το βάρος των αμαρτιών μας...κι έτσι αναγκαζόμαστε να μιλήσουμε (ας πούμε) στον Θεό μέσα από έναν ψαλμό ή προσευχή. :)

Υπάρχουν, επίσης, για να διευκολύνουν το "λειτούργημα" των ιερέων να μαζέψουν χρήματα, αλλά κυρίως να επεκτείνουν την επιρροή τους.

Έχεις μία θεολογική απορία. Προσεύχεσε για απάντηση. Μην περιμένεις να ακούσεις φωνές στο κεφάλι σου (κι αν ακούσεις αγνόησέ τες). Η απάντηση θα σου έρθει αλλιώς...ή θα σου έρθει η ορθή σκέψη (Φώτιση?) και θα βρεις μόνος σου την άκρη ή μέσα από διάφορες συμπτώσεις θα ανοίξει μία συζήτηση με κάποιον, παράδειγμα, και θα σου λύσει την απορία.
Εάν προσευχηθείς για υλικά αγαθά ή υγεία θα το δεις κι αυτό στην πράξη. Όσο να 'ναι, είναι κι αυτό μία απάντηση. Και μάλιστα: πράξεις > λόγια.

Όχι, δεν περιμένω να ακούσω φωνές. Αλλά ούτε μεταβάλλω τις συμπτώσεις γύρω μου σε "πράξεις του Θεού".

*προσεύχεσαι

Δεν ξέρω τι μπορεί να έφταιγε. Πιστεύω ακράδαντα πως μέσω αληθινής πίστης (η οποία χτίζεται με τον καιρό και την ταπείνωση) μπορούν να απαντηθούν όλες μας οι προσευχές, αλλά και να καταλάβουμε -ίσως- τους λόγους για τους οποίους δεν απαντήθηκαν μερικές.

Πού χρειάζεται η ταπείνωση;
Ναι, να πούμε ότι είμαστε υπηρέτες των άλλων ανθρώπων και ταλιμπάν και ταλιμπάν... Αλλά όμως η ταπείνωση προκαλεί μειονεκτικά συναισθήματα.

Ρε! Εντάξει, δεν είσαι Χριστιανός, αλλά ηττοπάθειες απαγορεύονται! Πρέπει να μάθεις πως οι ελπίδες δεν πεθαίνουν ποτέ, αλλά ακόμα κι αν κάτι είναι απίθανο υπάρχουν κι εναλλακτικές λύσεις!
Παράδειγμα, ένας δεν έχει πόδι. Ναι, ίσως δεν θα φυτρώσει πόδι. Παρ' όλα αυτά μπορεί αυτός μέσα από τον Θεό να αποκτήσει νέα ζωή και θα ξεχάσει και αρρώστειες και τα πάντα! :)
Αν μου επιτρέπεις, από τι σύνδρομο πάσχει η αδερφή σου? (Θα το καταλάβω απόλυτα αν δεν θες να απαντήσεις.:thanks:)

Πού την είδες εσύ την ηττοπάθεια;:P
Πάσχει από μια χρωμοσωμική ανωμαλία στο 15ο χρωμόσωμα του πατέρα. Λέγεται Prader Willie Syndrome (θα το δεις και Willy ή Willi).

Εκτός από Απόκρυφα τα λένε και Δευτεροκανονικά. Δεν είναι κρυφά, μπορείς να τα βρεις παντού, αν και δεν θα σου κινήσουν το ενδιαφέρον, κινούνται πάνω-κάτω στα ίδια επίπεδα με τα Κανονικά.

Τώρα, που τα έχουν βρει άλλοι πρώτα. Τότε;

Ποτέ, ποτέ, ποτέ δεν πρέπει να εμπιστεύεται κανείς ημερομηνίες. Και ποτέ κάποιος πραγματικός Άγιος δεν θα έδινε ημερομηνίες. Σύμφωνα με την Γραφή ούτε οι άγγελοι δεν γνωρίζουν την ημερομηνία. ;)

Η αλήθεια είναι, πως με τις δυνατότητες που προσφέρει σήμερα η τεχνολογία, κανένας σχεδόν δε θα τολμούσε να πει ό,τι του κατέβει.

Εσύ λες πως το έκλεψαν, άλλοι πιστεύουν πως οφείλεται στο γεγονός πως όλοι στην καρδιά μας έχουμε τον ίδιο Θεό. Ο καθένας ακολουθάει αυτό που θέλει εδώ.
Το πιο απλό παράδειγμα: οι αντιχριστιανοί προσπαθούν να βρούνε ομοιότητες μεταξύ Χριστιανισμού και άλλων θρησκειών, ώστε να τον καταρρίψουν, ενώ άλλοι Χριστιανοί (και μαζί κι ο Λιακόπουλος:P) θεωρούν τις ομοιότητες κάτι καλό και το αποδίδουν σε προαίσθηση.

Δε λέω πως το έκλεψαν. Θα προτιμούσα τον όρο "αξιοποίησαν". Ο πολιτισμός είναι πανανθρώπινος, άσχετα με το ποιος τον παρήγαγε, και όλοι έχουν δικαίωμα να τον χρησιμοποιήσουν για να τον φέρουν σε ανώτερο επίπεδο.

Το κακό είναι ότι ορισμένοι θεολόγοι αποδίδουν την "τιμή" της σύλληψης της ιδέας ενός τέτοιου Θεού στο χριστιανισμό.

Δεν του την έκλεισε ο Χριστός, δεν του την έκλεισε Άγιος πραμγατικός, δεν μετράει. Περνάει τελείως αδιάφορα...

Ναι, αλλά άλλο η θεωρία, και άλλο η πράξη.

Αφού ήταν ορθολογιστής πώς κατέληξε στο συμπέρασμα πως υπάρχει ένας άλλος κόσμος κι αυτός εδώ είναι ο αντικατοπτρισμός του?! Δεν υπήρξε καμία απολύτως λογική σε αυτό που υποστήριζε.

Κοίτα, ξεκίνησε από μια βάση. Πήρε ως δεδομένο ότι η ψυχή και το σώμα είναι ξεχωριστές "ουσίες", ενωμένες μεν, με διαφορετικές δε ιδιότητες. Και μάλλον ούτε κι αυτό πήρε ως δεδομένο. Είπε κάτι ανάλογο με αυτό που έλεγε ο Ντεκάρτ, ότι αφού σκέφτεται, υπάρχει, και ότι αφού σκέφτεται, και τα άλλα όντα στον κόσμο εκτός του ανθρώπου δεν μπορούν να σκεφτούν, άνθρωπος έχει κάτι το παραπάνω, την ψυχή. Μόνο που εδώ έκανε το λάθος (κατά τη γνώμη μου) να θεωρήσει πως η ψυχή είναι διαφορετική ουσία από την ύλη. Για όλα τα υπόλοιπα προχώρησε αυστηρά με εργαλείο τη λογική του. Είπε πως ο καθένας μας έχει μια ιδέα για το καθετί στον κόσμο, ότι από κάπου πρέπει να προέρχεται, και πάει λέγοντας...

Γνωστικισμός
Κίνημα. Τώρα πια θρησκεία (?). Τρέχα γύρευε, υπάρχουν πολλά παρακλάδια. Συνδυάζουν κυρίως Χριστιανισμό με άλλες θρησκείες, βγάζουν δικά τους Ευαγγέλια και βιβλία...

Ο θρησκευτικός συγκρητισμός ζει και βασιλεύει...

Δεν ξέρουμε αν θα έχουμε φτάσει την θέωσις τότε (αν και πιστεύω ναι). Κοίτα, εδώ μιλάμε για τελείως διαφορετικό πράγμα από αυτό που αντιλαμβανόμαστε. Μιλάμε για πνευματικό κόσμο, πάνε πια τα σώματά μας, δεν ξέρουμε πως θα είναι. Πιο σημαντικό, πρέπει να δεις το θέμα κι από μία Χριστιανική γωνία...αυτό για το οποίο πολεμούσες τόσα χρόνια και τόσο πολύ ήθελες να δεις υπάρχει και είσαι μαζί του. Ευτυχία... :)
Ε, αν δεις ότι βαριέσαι φύγε. :P :P :P

Αφού θα έχουμε φτάσει λοιπόν στη θέωση, θα είμαστε τέλειοι, και ενωμένοι με το Θεό. Αφού λοιπόν θα είμαστε έτσι, δε θα έχουμε περιθώρια για περαιτέρω βελτίωση και προσέγγιση αυτού που θεωρούμε τέλειο. Τότε πού είναι όλη η πλάκα στη ζωή; Πού είναι η ευχαρίστηση; Δε μπορώ να είμαι ευτυχισμένος, όταν η ζωή μου δε μου αφήνει περιθώρια να ανέβω, να γίνω καλύτερος. Να δοκιμάζω τις δυνατότητές μου, και κάθε φορά να πηγαίνω λίγο πιο πέρα...

Σε παρακαλώ, δεν ξέρω τίποτα από κβαντομηχανική, δείξε οίκτο. :(:P
Και πάλι, νομίζω πως η τυχαία κίνηση αφορά μόνο τον μικρόκοσμο, ε?

Δεν είναι ότι ξέρω πολλά, οπότε μη φοβάσαι:P.

Αν και το μυαλό μου δεν πήγε στην κβαντομηχανική, αλλά anyway. Το ρολόι, και δη το ιδανικό ρολόι, λειτουργεί με απόλυτη ακρίβεια. Δε νομίζω ότι το Σύμπαν χαρακτηρίζεται από τελειότητα και ακρίβεια.

Όπως και εκπαιδευμένες άγριες αρκούδες που τρώνε μέλι από το χέρι σου?

Γιατί όχι; Και λιοντάρια που σε αγκαλιάζουν.

Αντί για θέλημα Θεού θα ήταν πιο ορθό να πω Θεία Χάρις. Η Χάρις με την οποία τα ζώα υπακοούν τον άνθρωπο, όπως γινόταν και με τον Αδάμ.
Πηγές, ε? Δεν σου κάνουν τα Χριστιανικά κείμενα. Οποιαδήποτε όμως πηγή επιβεβαίωνε κάτι τέτοιο ως πράξη του Θεού θα έχει θεωρηθεί ήδη Χριστιανικό κείμενο (τα ξαναείπαμε).

Ναι, τα ξαναείπαμε, αλλά όμως απλώς δεν είναι δυνατό να συγκεντρώσει κάποιος όλα τα έγγραφα του κόσμου που αφορούν ένα συγκεκριμένο θέμα.

Γιατί είπε πως εγώ μπορώ και είμαι Χριστιανός επειδή έχω την άνεση και τον χρόνο να ψαχτώ, σε αντίθεση με άλλους (τριτοκοσμικές χώρες κλπ., I guess).

Βασικά νομίζω πως εννοούσε ότι για αυτή την άνεση, ευλογάς το Θεό και αποδίδεις σε αυτόν (αν όχι εσύ προσωπικά, πάντως αρκετοί χριστιανοί) τα καλά που έχεις, ενώ τα κακά τα αποδίδεις απλώς... στον κόσμο.

Ναι, και δεν έχω και απάντηση -φυσικά-, διότι δεν ξέρω ποιό είναι το σχέδιό Του τώρα! Ένα ξέρω: θέλει να σωθούμε όλοι μας. Ο τρόπος δεν με ενδιαφέρει καθόλου, ας πονέσει, δεν είναι τίποτα μπροστά στην αιωνιότητα.

Τα Παλαιστινιάκια ρώτησες αν τα ενδιαφέρει; Ο Θεός τα ρώτησε;
Όταν λες "σωθούμε", τί ακριβώς εννοείς;

Ναι, γιατί πολλοί αρχίζουν τα "Γιατί να μην είναι σωστός ο Ισλαμισμός?" και χρειάζεται να αρχίσουμε να λέμε διάφορα...καλύτερα να κρατήσουμε την κουβέντα στα πλαίσια του (Ορθόδοξου) Χριστιανισμού και της αθεΐας για τώρα.

Δεν εννοούσα αυτό... Εννοούσα αν έχεις δοκιμάσει ποτέ να κρίνεις το χριστιανισμό.

Δεν ξέρω τι σκέφτομαι... Από την μία δεν θα κρύψω πως υπάρχει ένα κομμάτι μέσα μου όπου θέλει να ικαονποιηθεί ο εγωϊσμός μου... Από την άλλη λάμπει ο πόθος να υπάρξουν κι άλλοι Χριστιανοί. Τέλος, υπάρχει κι ένα κομμάτι που θέλει να μάθει να συζητάει και να δυναμώσει την πίστη του μέσα από αυτό.


Yeah, I know. Ποτέ δεν κατάλαβα πως βγήκαν όλα αυτά, αλλά σκοπεύω να ρωτήσω σύντομα...

Υ/Γ 1: Λοιπόν, αυτό με το Zeitgeist και το Ταλμούδ το μπέρδεψες! Έδειξα στο fasdag δύο vids για το Ταλμούδ, διότι ανέφερε τον Ιουδαϊσμό. Το Zeitgeist το εβαλε μέσα η Ράνια, επειδή μπέρδεψε τα δύο vids για το Ταλμούδ με ένα που είχα παραθέσει παλαιότερα.:P:D

Τί εννοείς; Δεν κατάλαβα:P.

Υ/Γ: 2: Με διόρθωσες τόσες φορές αν και είμαι θεωρτική. :P:P:P

Ωχού!!! Αρχαία:bliax::P

Typos ήταν τα λάθη μου, ο δαίμονας του πληκτρολογίου. Πάντως κι εγώ τα ίδια, έμμονη ιδέα η ορθογραφία.:D

Τί browser χρησιμοποιείς;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 11 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top