Θρησκεία

stavroula57

Νεοφερμένος

Η σταυρουλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 9 μηνύματα.
σωστα,η πλειοψηφια αυτο κανει αλλα με αυτο το τροπο δεν κανεις
και τιποτα.
προσπαθησε να πας τουλαχιστον 2-3 φορες στην εκκλησια και μην
υποκυψεις στο πρωινο ξυπνημα της κυριακης!
Ο πασκαλ(μεγαλος μαθηματικος) ειπε το εξης οτι σε ενα στοιχημα
τα λεφτα που βαζεις πρεπει να ειναι σε αναλογια με τις πιθανοτητες
που εχεις αλλα και με τα λεφτα που ενδεχεται να κερδισεις
στη θρησκεια τα λεφτα που ενδεχεται να κερδισεις ειναι μια θεση
στο παραδεισο αιωνια,πραγμα που ειναι τοσο μεγαλο ωφελος που
και ελαχιστες να ειναι οι πιθανοτητες να υπαρχει χριστιανισμος
αξιξει να ρισκαρεις.(καπως ετσι το ειπε..)
σε περιπτωση που χασεις το στοιχημα παλι κερδισμενος εισαι καθως
θα εχεις ζησει χαρουμενος πιστευοντας στο παραδεισο και στο χριστιανισμο

αυτος ειναι ο συλλογισμος μου!
πρωινο ξυπνιμα λιγο δυσκολο ....μονο στο σχολειο και εκει με ξυπναναι αλλοι...
:jumpy:
-----------------------------------------
πόλυ μπερδεμα η θρησκεια ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ribo

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 158 μηνύματα.
πρωινο ξυπνιμα λιγο δυσκολο ....μονο στο σχολειο και εκει με ξυπναναι αλλοι...
:jumpy:
εκει ειναι ολα τα λεφτα μωρε,να ξυπνισεις κατα
τις 9¨30 να πας,για λογους που δεν θα σου τους πω τωρα
οταν θα ξυπνησεις θα θες οσο τιποτα αλλο να πεσεις να κοιμηθεις
αλλα πρεπει να κρατηθεις και να πας,σε παρακαλω θελω να μου το
υποσχεθεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sofia_93

Νεοφερμένος

Η Σοφια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 20 μηνύματα.
σε περιπτωση που χασεις το στοιχημα παλι κερδισμενος εισαι καθως
θα εχεις ζησει χαρουμενος πιστευοντας στο παραδεισο και στο χριστιανισμο

αυτος ειναι ο συλλογισμος μου!
δεν πιστευω οτι αυτος που πιστευει στον παραδεισο ειναι παντα χαρουμενος...με τη λογικη οτι πρεπει να μην κανουμε αμαρτιες για να παμε στον παραδεισο θα πρεπει να ειμαστε κλεισμενοι στους εαυτους μας και να μην κανουμε σχεδον τιποτα..μονο και μονο για να παμε στον παραδεισο αφου πεθανουμε...μα καλα κοροιδευομαστε??? δεν υπαρχει παραδεισος η ζωη ειναι μια ειναι αυτη που ζουμε τωρα και πρεπει απλα να την ζουμε..με συγχωρειτε αλλα εγω και βριζω και σκεφτομαι κακοβουλα για καποιους αλλους και μπουνιες θα ριξω αν χρειαστει και δεν εχω σκοπο πρωτα να παντρευτω για να ολοκληρωσω τις σχεσεις μου με τον αντρα μου...δεν υπαρχει παραδεισος και αφου δεν υπαρχει γιατι να πιστευεις σε αυτον????
αυτος ειναι ο δικος μου συλλογισμος!:):):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ribo

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 158 μηνύματα.
δεν πιστευω οτι αυτος που πιστευει στον παραδεισο ειναι παντα χαρουμενος...με τη λογικη οτι πρεπει να μην κανουμε αμαρτιες για να παμε στον παραδεισο θα πρεπει να ειμαστε κλεισμενοι στους εαυτους μας και να μην κανουμε σχεδον τιποτα..μονο και μονο για να παμε στον παραδεισο αφου πεθανουμε...μα καλα κοροιδευομαστε??? δεν υπαρχει παραδεισος η ζωη ειναι μια ειναι αυτη που ζουμε τωρα και πρεπει απλα να την ζουμε..με συγχωρειτε αλλα εγω και βριζω και σκεφτομαι κακοβουλα για καποιους αλλους και μπουνιες θα ριξω αν χρειαστει και δεν εχω σκοπο πρωτα να παντρευτω για να ολοκληρωσω τις σχεσεις μου με τον αντρα μου...δεν υπαρχει παραδεισος και αφου δεν υπαρχει γιατι να πιστευεις σε αυτον????
αυτος ειναι ο δικος μου συλλογισμος!:):):)
1)καταρχας αυτο που γραφεις δεν ειναι συλλογισμος αλλα μια ανοησια
2)εσυ που ξερεις οτι δεν υπαρχει παραδεισος?
3)ποιος σου ειπε οτι αυτος που πιστευει δεν κανει σχεδον τιποτα?
4)ποιος σου ειπε οτι αυτος που πιστευει ειναι κλεισμενος στον εαυτο του?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

piou*

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 369 μηνύματα.
δεν πιστευω οτι αυτος που πιστευει στον παραδεισο ειναι παντα χαρουμενος...με τη λογικη οτι πρεπει να μην κανουμε αμαρτιες για να παμε στον παραδεισο θα πρεπει να ειμαστε κλεισμενοι στους εαυτους μας και να μην κανουμε σχεδον τιποτα..μονο και μονο για να παμε στον παραδεισο αφου πεθανουμε...μα καλα κοροιδευομαστε??? δεν υπαρχει παραδεισος η ζωη ειναι μια ειναι αυτη που ζουμε τωρα και πρεπει απλα να την ζουμε..με συγχωρειτε αλλα εγω και βριζω και σκεφτομαι κακοβουλα για καποιους αλλους και μπουνιες θα ριξω αν χρειαστει και δεν εχω σκοπο πρωτα να παντρευτω για να ολοκληρωσω τις σχεσεις μου με τον αντρα μου...δεν υπαρχει παραδεισος και αφου δεν υπαρχει γιατι να πιστευεις σε αυτον????
αυτος ειναι ο δικος μου συλλογισμος!:):):)
Δεν ειναι συλλογισμος, ειναι λιγο ασυναρτητο.
Τελοσπαντων, οπως δεν αποδεικνυεται οτι υπαρχει παραδεισμος, ετσι δεν εχει αποδειχτει κι οτι δεν υπαρχει. Δεν μπορεις να εισαι απολυτος με αφηρημενες εννοιες οπως αυτη του παραδεισου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sofia_93

Νεοφερμένος

Η Σοφια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 20 μηνύματα.
1)καταρχας αυτο που γραφεις δεν ειναι συλλογισμος αλλα μια ανοησια
2)εσυ που ξερεις οτι δεν υπαρχει παραδεισος?
3)ποιος σου ειπε οτι αυτος που πιστευει δεν κανει σχεδον τιποτα?
4)ποιος σου ειπε οτι αυτος που πιστευει ειναι κλεισμενος στον εαυτο του?
1 δεν εχεις το δικαιωμα να μου λες οτι ο συλλογισμος μου ειναι ανοησια.. γιατι στο κατω κατω και εγω για τον δικο σου συλλογισμο το ιδιο πιστευω αλλα δεν ειπα τιποτα.ο καθενας εχει τις αποψεις και τους συλλογισμους του.
2 και εσυ που ξερεις οτι υπαρχει ο παραδεισος??
3 λεγοντας δεν κανει σχεδον τιποτα εννοω να ζει..να εχει αποψη, να ξεσπαει που και που και να μην αρκειται σε αυτα που του λενε, να μην πιστευει τα παντα..
4 αν κρινουμε απο εσενα τοτε μαλλον εχω δικιο..για να εισαι ανοιχτος και οχι κλεισμενος στον εαυτο σου θα πρεπει να εχεις ανοιχτο μυαλο να ακους την αποψη του καθενος και οχι να θυμωνεις επειδη καποιος εχει αντιθετη αποψη απο εσενα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

.:aLeX:.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο. :aLeX:. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 232 μηνύματα.
Ρε παιδια μην το κουραζουμε.. Απλο ειναι..
Οταν καποιος πιστευει, πιστευει για τον εαυτο του και δεν περιμενει αποδειξη οτι υπαρχει Θεος (η οτι αλλο πιστευει). Πιστευοντας και μονο, δεχεται οτι υπαρχει κατι ανωτερο, που δεν μπορει να αποδειχθει επιστημονικα. Αυτο ειναι η πιστη. Οποτε δεν στεκουν αποριες του στυλ "που ξερεις οτι υπαρχει θεος".. Δεν το ξερεις. Το πιστευεις.
*Και επισης δεν σημαινει οτι συμφωνεις και με οοοοοοολα οσα λεει η εκκλησια..:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

michael92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 1,227 μηνύματα.
Επίσης δεν νομίζω να υπάρχει τρόπος να αποδείξεις ότι υπάρχει θεός, ούτε όμως ότι δεν υπάρχει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!Βάλια!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η seize the day* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Νέα Κρήνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
άμα υπάρχει, γιατί δεν μας βοηθάει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 30,132 μηνύματα.
1 δεν εχεις το δικαιωμα να μου λες οτι ο συλλογισμος μου ειναι ανοησια.. γιατι στο κατω κατω και εγω για τον δικο σου συλλογισμο το ιδιο πιστευω αλλα δεν ειπα τιποτα.ο καθενας εχει τις αποψεις και τους συλλογισμους του.
2 και εσυ που ξερεις οτι υπαρχει ο παραδεισος??
3 λεγοντας δεν κανει σχεδον τιποτα εννοω να ζει..να εχει αποψη, να ξεσπαει που και που και να μην αρκειται σε αυτα που του λενε, να μην πιστευει τα παντα..
4 αν κρινουμε απο εσενα τοτε μαλλον εχω δικιο..για να εισαι ανοιχτος και οχι κλεισμενος στον εαυτο σου θα πρεπει να εχεις ανοιχτο μυαλο να ακους την αποψη του καθενος και οχι να θυμωνεις επειδη καποιος εχει αντιθετη αποψη απο εσενα...

Μ'αρέσει ο τρόπος σου και γενικότερα η έκφραση σου. Και είναι πιστικότατος:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
Παιδιά ποιος είπε πως ο Παράδεισος είναι μέρος; Έχω ταξιδέψει αρκετές φορές πάνω απ'τα σύννεφα και σας επιβεβαιώνω, δεν έχει τίποτα εκεί πάνω :P
Σοβαρά τώρα, ο Παράδεισος δεν έχει υλική υπόσταση ούτε τοπική σημασία αλλά ποιοτική.. Είναι η ζωή κοντά στο Θεό. Άλλωστε ο χριστιανισμός διδάσκει πως είμαστε φτιαγμένοι καθ'ομοίωσή του, ο στόχος μας είναι η διατήριση της αιώνιας ζωής καθώς και η ανάπτυξη των πνευματικών χαρισμάτων μας στον μεγαλύτερο βαθμό. Ώστε να φτάσουμε στην Θέωση. Δεν υπάρχει Παράδεισος με αγγελάκια και όλα όσα απεικονίζονται στις εικόνες..

(Κι εδώ υπογραμμίζω πως δεν είναι ότι τα πιστεύω όλα τα παραπάνω, απλά παραθέτω τα όσα διδάσκει ο Χριστιανισμός..)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

piou*

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 369 μηνύματα.
άμα υπάρχει, γιατί δεν μας βοηθάει;
Aν υποθέσουμε ότι υπάρχει, μπορούμε επίσης να υποθέσουμε ότι η βοήθεια που μας έδωσε είναι η δυνατότητα να σκεφτόμαστε. Είναι δικό μας θέμα πως θα χρησιμοποιήσουμε τον εγκέφαλο μας. Και τι εννοείς όταν λες βοήθεια;
Δεν φταίει κανένας "θεός" αν οι ανθρωποι καταλάβουν πως να χρησιμοποιούν τον εγκέφαλο τους όταν φτάσει η καταστροφή του πλανήτη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Υπάρχουν άνθρωποι που δηλώνουν, με τόσο καμάρι, άθεοι, θεωρούν το Θεό ως ένα παραμύθι για τους βλάκες και μόλις έρθει το κακό μαντάτο "Φταίει ο μαλάκας ο Θεός". Κι επειδή τυχαίνει να γνωρίζω τέτοιους τυπάδες, είναι τουλάχιστον τρισάθλιοι. Βλέπετε, ο άνθρωπος είναι τόσο ανώτερο ον που πάγια τακτική του είναι να καρπώνεται την επιτυχία και να φορτώνει τη δυστυχία σε κάτι που ούτε καν, οπως λέει τουλάχιστον, πιστεύει. Από αυτό μπορώ να συμπεράνω είτε ότι πολλοί δήθεν άθεοι κατά βάθος πιστεύουν, είτε ότι κουβαλάνε πολλά κιλά μαλακίας πάνω τους.
By the way, εκ δόγματος ο Θεός θεωρείται ότι έδωσε στον άνθρωπο το αυτεξούσιο, δηλαδή την ελευθερία να ανέβει σε άλλα επίπεδα και την ελευθερία να ξεφτιλιστει και να καταστραφεί. Εμπόδισε το προπατορικό ζεύγος από το να φάει το μήλο; Όχι βέβαια. Αυτό θα σήμαινε ότι ο Θεός είναι δυνάστης. Όπως ο άνθρωπος μπορεί να καμαρώνει για τις επιτυχίες του, έτσι μπορεί να κρύβει το πρόσωπό του από ντροπή όταν κάνει αθλιότητες. Ο Θεός ποτέ δε στέρησε την ελευθερία αυτή...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,026 μηνύματα.
Υπάρχουν άνθρωποι που δηλώνουν, με τόσο καμάρι, άθεοι, θεωρούν το Θεό ως ένα παραμύθι για τους βλάκες και μόλις έρθει το κακό μαντάτο "Φταίει ο μαλάκας ο Θεός". Κι επειδή τυχαίνει να γνωρίζω τέτοιους τυπάδες, είναι τουλάχιστον τρισάθλιοι. Βλέπετε, ο άνθρωπος είναι τόσο ανώτερο ον που πάγια τακτική του είναι να καρπώνεται την επιτυχία και να φορτώνει τη δυστυχία σε κάτι που ούτε καν, οπως λέει τουλάχιστον, πιστεύει. Από αυτό μπορώ να συμπεράνω είτε ότι πολλοί δήθεν άθεοι κατά βάθος πιστεύουν, είτε ότι κουβαλάνε πολλά κιλά μαλακίας πάνω τους.
By the way, εκ δόγματος ο Θεός θεωρείται ότι έδωσε στον άνθρωπο το αυτεξούσιο, δηλαδή την ελευθερία να ανέβει σε άλλα επίπεδα και την ελευθερία να ξεφτιλιστει και να καταστραφεί. Εμπόδισε το προπατορικό ζεύγος από το να φάει το μήλο; Όχι βέβαια. Αυτό θα σήμαινε ότι ο Θεός είναι δυνάστης. Όπως ο άνθρωπος μπορεί να καμαρώνει για τις επιτυχίες του, έτσι μπορεί να κρύβει το πρόσωπό του από ντροπή όταν κάνει αθλιότητες. Ο Θεός ποτέ δε στέρησε την ελευθερία αυτή...
ε και αντίστοιχα υπάρχουν οι τρισάθλιοι χριστιανοί που μόλις τους δηλώσεις άθεος σε κοιτάνε με ένα ύφος αλαζονείας σα να σου λένε "να το παίξει έξυπνος θέλει", "άλλος ένας που θέλει να το παίξει άθεος και επαναστάτης" :P

Οι βρισιές ανέκαθεν είναι ένας άθλιος τρόπος να εκφράσει κανείς με μορφή λόγου το θυμό του. Η εξύβριση των "θείων" δε θα μπορούσε να μην ήταν στο στόχαστρο από τη στιγμή που θεωρούνται ιερά για κάποιους ανθρώπους (όπως επίσης η έννοια της μάνας, του σπιτιού κ.τ.λ.). Πρέπει ντε και καλά κάτι ιερό να προσβληθεί. :P
Θέλω να πω ότι το να βρίζει κανείς τα θεία δεν αποτελεί και απόδειξη ότι κατά βάθος πιστεύει.


-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Δεν είναι το θέμα οι βρισιές. Το θέμα είναι η υποκρισία. Σαφέστατα δε μονομερίζω τίποτα. Αλλά στην αθλιότητα αυτή μερικών αχάριστων που δεν ξέρουν τι θέλουν, το γεγονός ότι οι "χριστιανοί" επίσης είναι μισαλλόδοξοι, δεν είναι αντεπιχείρημα.
Δε με ενδιαφέρει αν με βρίζουν επειδή πιστεύω, πραγματικά. Αποδεικνύουν απλά ότι απέχουν πολύ από τις έννοιες της ελευθερίας και της ανεξιθρησκίας, οπότε υποβιβάζουν τη νοημοσύνη τους. Με ενδιαφέρει, όμως, το γεγονός πως όταν δεν έχουν το θάρρος ν'αναλάβουν τις ευθύνες τους, θυμούνται ότι υπάρχει και Θεός, στον οποίον τις φορτώνουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Αυτό δείχνει περισσότερο επιπολαιότητα παρά σοβαρή κριτική μίας αξίας. Η αντίθεση στην υπερβολή της ελευθερίας δικαιολογεί, για ένα σοβαρό άτομο, τη διακοπή της πίστης του στην ελευθερία;
Μία αξία είναι και η θρησκευτική πίστη κι αν είναι ιδανικό για ορισμένα εκατομμύρια ανθρώπους, τότε είναι ισότιμη με κάθε άλλη πνευματική αξία.

H μα η ελευθερία είναι κάτι το σχετικό. Πάντα υπάρχει σε κάποιο βαθμό.

Η θρησκευτική πίστη δεν είναι αξία. Είναι μια παράδοση που περιλαμβάνει ένα σύστημα αξιών. Και οι αξίες αλλάζουν από χρόνο σε χρόνο και από τόπο σε τόπο. Είναι μεταβλητές. Γι' αυτό και στο Μεσαίωνα δεν υπήρχε η αξία του σεβασμού προς τις ξένες πεποιθήσεις.

Ο θεος ειναι κατι εξω απο τον χωροχρονο, η αιτια υπαρξης του ειναι ο ιδιος του ο εαυτος.Δεν ειναι αντικειμενο μεσα στο χωροχρονο για να το ορισουμε χρονικα και χωρικα.

Αφού είναι έξω από το χώρο και το χρόνο, πού είναι;

Θα μου πεις ότι για άλλη μια φορά στοχεύω σε κάτι που δεν επιδέχεται λογική εξήγηση. Αυτό όμως δε σημαίνει ότι δεν πρέπει να το κρίνουμε.

Για την ανθρωπινη ελευθερια, και αλλιως δεν θα χε και νοημα η υπαρξη ζωης του ανθρωπου αν παρεμβαινε ο θεος.Και κατ επεκταση δεν τα αφηνει ο θεος να λιμοκτονουν τα παιδια αλλα οι ανθρωποι.

Τί ελευθερία αφήνει ο Θεός στους ανθρώπους, αν είναι όλοι υποχρεωμένοι να είναι χριστιανοί για να βρίσκονται κοντά του;

αν μπορεις να εξηγησεις οτι συμβαινει σε ολοκληρο το συμπαν με
τη λογικη γιατι οχι!?

Γιατί δε θα είμαστε σίγουροι, και κάποιοι άνθρωποι δε μπορούν να επαναπαυθούν μέχρι να ικανοποιήσουν την περιέργειά τους με τεκμήρια. Για μένα, το να βρίσκομαι σε ένα ζεστό, όμορφο δωμάτιο με όλα τα αγαθά που χρειάζομαι για να επιβιώσω, δε μου φτάνει, αν ξέρω πως έξω κρύβεται ένας ολόκληρος κόσμος, που περιμένει να τον ανακαλύψω.

προφανως και δεν ειναι πιστικοι καθως η θρησκεια δεν βασιζεται στη λογικη αλλα στο συναισθημα,δεν ειναι μαθηματικα να σου το αποδειξω,
για να καταλαβεις εαν υπαρχει πηγαινε στην εκκλησια 2-3 κυριακες και
θα καταλαβεις!

Εγώ που έχω πάει, δεν έχω καταλάβει ακόμα.

σωστα,η πλειοψηφια αυτο κανει αλλα με αυτο το τροπο δεν κανεις
και τιποτα.
προσπαθησε να πας τουλαχιστον 2-3 φορες στην εκκλησια και μην
υποκυψεις στο πρωινο ξυπνημα της κυριακης!
Ο πασκαλ(μεγαλος μαθηματικος) ειπε το εξης οτι σε ενα στοιχημα
τα λεφτα που βαζεις πρεπει να ειναι σε αναλογια με τις πιθανοτητες
που εχεις αλλα και με τα λεφτα που ενδεχεται να κερδισεις
στη θρησκεια τα λεφτα που ενδεχεται να κερδισεις ειναι μια θεση
στο παραδεισο αιωνια,πραγμα που ειναι τοσο μεγαλο ωφελος που
και ελαχιστες να ειναι οι πιθανοτητες να υπαρχει χριστιανισμος
αξιξει να ρισκαρεις.(καπως ετσι το ειπε..)
σε περιπτωση που χασεις το στοιχημα παλι κερδισμενος εισαι καθως
θα εχεις ζησει χαρουμενος πιστευοντας στο παραδεισο και στο χριστιανισμο

αυτος ειναι ο συλλογισμος μου!

Με την ίδια λογική, ας αρχίσουμε να νομίζουμε ότι ο κόσμος είναι τέλειος, ότι ζούμε σε μία ουτοπία, γιατί έτσι θα ζούμε ευτυχισμένοι όπως και να έχει.

Υπάρχουν άνθρωποι που δηλώνουν, με τόσο καμάρι, άθεοι, θεωρούν το Θεό ως ένα παραμύθι για τους βλάκες και μόλις έρθει το κακό μαντάτο "Φταίει ο μαλάκας ο Θεός". Κι επειδή τυχαίνει να γνωρίζω τέτοιους τυπάδες, είναι τουλάχιστον τρισάθλιοι. Βλέπετε, ο άνθρωπος είναι τόσο ανώτερο ον που πάγια τακτική του είναι να καρπώνεται την επιτυχία και να φορτώνει τη δυστυχία σε κάτι που ούτε καν, οπως λέει τουλάχιστον, πιστεύει. Από αυτό μπορώ να συμπεράνω είτε ότι πολλοί δήθεν άθεοι κατά βάθος πιστεύουν, είτε ότι κουβαλάνε πολλά κιλά μαλακίας πάνω τους.

Δεν ξέρω τί μπορεί να ισχύει την πόλη, και αν κάποιοι γίνονται άθεοι επειδή είναι στη μόδα. Πάντως αυτοί σαφώς και δεν είναι άθεοι. (δήθεν:no1::no1::no1:!)

Δεν είναι το θέμα οι βρισιές. Το θέμα είναι η υποκρισία. Σαφέστατα δε μονομερίζω τίποτα. Αλλά στην αθλιότητα αυτή μερικών αχάριστων που δεν ξέρουν τι θέλουν, το γεγονός ότι οι "χριστιανοί" επίσης είναι μισαλλόδοξοι, δεν είναι αντεπιχείρημα.

Νομίζω πως ο Πέτρος δεν είπε αυτά που είπε ως "αντεπιχείρημα", αλλά για να σου υποδείξει ότι ήταν κάπως παρεξηγήσιμο αυτό που είπες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DimiMoli

Νεοφερμένος

Ο Δημήτρης Μολύβας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 88 μηνύματα.
Είμαι Χριστιανός Ορθόδοξος όχι από "κοινωνικούς" λόγους, αλλά από εμπειρίες και πράγματα που έχω ακούσει. Είμαι δηλαδή σίγουρος ότι ο Θεός υπάρχει. Ακόμη κι αν δεν είχα εμπειρίες, η αθεϊα είναι ένας πολύ απαισιόδοξος τρόπος σκέψης, να μην έχεις ελπίδα για κάτι πέρα από τη στιγμή που πεθαίνεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VAGGKALL1

Δραστήριο μέλος

Ο VAGGKALL1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 404 μηνύματα.
Είμαι Χριστιανός Ορθόδοξος όχι από "κοινωνικούς" λόγους, αλλά από εμπειρίες και πράγματα που έχω ακούσει. Είμαι δηλαδή σίγουρος ότι ο Θεός υπάρχει. Ακόμη κι αν δεν είχα εμπειρίες, η αθεϊα είναι ένας πολύ απαισιόδοξος τρόπος σκέψης, να μην έχεις ελπίδα για κάτι πέρα από τη στιγμή που πεθαίνεις.
και γιατι εγω βλεπω τους περισσοτερους αθεους ευτυχισμενους:hmm::hmm::hmm:

εμενα παντως η εκδοχη οτι οταν πεθανω θα παω στον παραδεισο δεν με εξηταρει καθολου και αντιθετα θα προτημουσα την δικια μου ζωη αυτη που ζω τωρα

ειμε αθεος αλλα θεωρω την ζωη μου υπεροχη και πιστευω οτι κατι καλο θα κρυβει και ο θανατος

δεν θα μου αρεσε να ζω για παντα αλλα ουτε και να παψω να ζω.

αλλαδεν αντεχω τα διαφορα που λενε καποιοι ενθρησκοι...

π.χ. αν η πιστη στηριζεται στο συναισθημα τοτε η επιλογη της θρησκειας εξαρτατε απο τον τοπο και την οικογενεια στην οποια θα γενηθεις γιατι δεν μπορει καιποιος να μην χρησιμοποιει σαν επιχειρημα για την υπαρξη ή οχι του θεου τη λογικη αλλα να τηχρησιμοποιει για την επιλογη του

οσο για αυτο που ειπε καποιος για το αν μπορει ο θεος να ειναι αυτοδημιουργητος ενδεχεται και το ιδιο μας το συμπαν απο φυσικης αποψης να ειναι αυτοδημιουργητο ή πιο σωστα να γεννηθηκε απο το τιποτα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Δεν ξέρω από που το συμπεραίνεις ότι κάποιος άθεος είναι ευτυχισμένος. Ευτυχισμένοι είναι όλοι όσοι είναι εντάξει με τον εαυτό τους. Απο κει και πέρα είμαι της άποψης ότι το πόσο πραγματικά ευτυχισμένος είναι κάποιος, το ξέρει μόνο αυτός. Επειδή τα πάντα στη ζωή είναι Marketing, μη θεωρείς ποιος όποιος δείχνει αραχτός και κουλ είναι κι ευτυχισμένος. Στην πραγματικότητα μπορεί να είναι ο πιο μπερδεμένος και δυστυχισμένος άνθρωπος του κόσμου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Daskalenko7

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 655 μηνύματα.
δυσκολο ακομα να καταλαβουμε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 11 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top