Θρησκεία

tolisman

Δραστήριο μέλος

Ο tolisman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 457 μηνύματα.
Η Επιστήμη και η Θρησκεία πολλές φορές συγκρούονται, αλλά αυτό γίνεται είτε από μαλακία ορισμένων παπάδων κτλ, είτε από ορισμένους επιστήμονες που την βλέπουν θεοί και παντογνώστες.. Κανονικά επιστήμη και θρησκεία δεν συγκρούονται. Γιατί η επιστήμη αναφέρεται στον υλικό κόσμο, ενώ η θρησκεία (όλες οι θρησκείες) στον πνευματικό.

Δεν πρόκειται να υπάρξει ποτέ κάποια υλική απόδειξη ύπαρξης του Θεού. Ο Θεός (οποιοσδήποτε θεός/θεοί κτλ) είναι κάτι το πνευματικό. Και αφού οι επιστήμονες ασχολούνται μόνο με τον υλικό κόσμο και όχι με τον πνευματικό (γιατί αλλιώς τι σόι επιστήμονες είναι?) λογικά δεν μπορούν να αποκλείσουν την ύπαρξη Θεού. Το να βγεις επικαλούμενος την ιδιότητα του επιστήμονα και να πεις "δεν υπάρχει θεός" είναι σίγουρα ανιτεπιστημονικό.

Και όσον αφορά τη θεωρία της εξέλιξης ή το big bang, πιστεύω πως έχω κάθε δικαίωμα να τα αμφισβητώ, καθώς και τα δύο -ειδικά το δέυτερο- είναι μη αποδεδειγμένες θεωρίες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VAGGKALL1

Δραστήριο μέλος

Ο VAGGKALL1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 404 μηνύματα.
Η Επιστήμη και η Θρησκεία πολλές φορές συγκρούονται, αλλά αυτό γίνεται είτε από μαλακία ορισμένων παπάδων κτλ, είτε από ορισμένους επιστήμονες που την βλέπουν θεοί και παντογνώστες.. Κανονικά επιστήμη και θρησκεία δεν συγκρούονται. Γιατί η επιστήμη αναφέρεται στον υλικό κόσμο, ενώ η θρησκεία (όλες οι θρησκείες) στον πνευματικό.

Δεν πρόκειται να υπάρξει ποτέ κάποια υλική απόδειξη ύπαρξης του Θεού. Ο Θεός (οποιοσδήποτε θεός/θεοί κτλ) είναι κάτι το πνευματικό. Και αφού οι επιστήμονες ασχολούνται μόνο με τον υλικό κόσμο και όχι με τον πνευματικό (γιατί αλλιώς τι σόι επιστήμονες είναι?) λογικά δεν μπορούν να αποκλείσουν την ύπαρξη Θεού. Το να βγεις επικαλούμενος την ιδιότητα του επιστήμονα και να πεις "δεν υπάρχει θεός" είναι σίγουρα ανιτεπιστημονικό.

Και όσον αφορά τη θεωρία της εξέλιξης ή το big bang, πιστεύω πως έχω κάθε δικαίωμα να τα αμφισβητώ, καθώς και τα δύο -ειδικά το δέυτερο- είναι μη αποδεδειγμένες θεωρίες.
μην τρελαθουμε κι ολας υπαρχουν αποδειξεις και για τα δυο και ειδικα για το πρωτο και οχι μονο βιολογικες αλλα και ψυχολογικες

η θρησκεια εχει κυνηγήσει πολλεσ φορες την επιστημη μην ξεχναμε τον Γαλιλαίο ετσι?

καποιες φορες η απιστημη αθελα της αντιτηθετα στην εκκλησια π.χ. η βοιολογοι εχουν αποδειξει οτι τα συναισθηματα ειναι χημικα στοιχια,ενωσεις και γενικα ουσιες και αυτο λιγο ανττηθεται στις θεωριες περι ψυχης της εκκλησιας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SCULLY

Πολύ δραστήριο μέλος

Η SCULLY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 1,057 μηνύματα.
για να καταλαβω ..αμφιβαλλετε για το κατα ποσον υπαρχει ψυχη ? καλα το αν ζει αιωνια και μετα το θανατο κατανοω οτι δεν ειναι κοινως αποδεκτο..αλλα αν εννοειται οτι δεν υπαρχει τοτε ας καταργησουμε τους ΨΥΧΟλογους και τους ΨΥΧιαρτους..

δεν καταδιωξε η "θρησκεια" τον Γαλιλαιο...η Ρωμαιοκαθολικη Εκκλησια το εκανε..δεν θα μπαινουν και ολες οι αναριθμητες θρησκειες του κοσμου στο ιδιο σακι για τις ακροτητες του καθε ωφελιμιστη παπα και καρδιναλιου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Επιστήμονας και πιστός δεν είναι συγκρουομενοι ρόλοι. Γιατί ο πιστός δεν κάνει λόγο για επιστήμη, ενώ ο επιστήμονας δεν κάνει λόγο για πίστη. Την άποψη αυτή την έχω ακούσει και με τ'αυτιά μου, από κάποιους σημαντικούς επιστήμονες του κόσμου, τους οποίους είχα την τιμή να τους θέσω μόνος μου την ερώτηση κι επίσης κι από σχετικές συνεντεύξεις. Συνεπώς επιστήμη-θρησκεία δεν συγκρούονται ποτέ. Κάθε άλλος ισχυρισμός θεωρώ ότι δεν είναι καν αποδεκτός, μιας και αγνοεί ότι αυτά τα δύο στηρίζονται σε εντελώς διαφορετικές βάσεις. Ακόμη κι αν μερικοί επιστήμονες δεν είναι πιστοί, αυτό δεν σημαίνει ότι η θρησκεία συγκρούεται με την επιστήμη.
Η αλήθεια ειπώθηκε από την scully και δεν έπεται ότι υπάρχει κόντρα μεταξύ θρησκείας-επιστήμης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

michael92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 1,227 μηνύματα.
Πάντως εγώ πιστεύω πως μας είναι δύσκολο να πιστέψουμε, διότι μας πλασάρεται ο Χριστός του 1000 μ.Χ και όχι του 2008, αν τα πράγματα ήταν πιο εκσυγχρονισμένα πιστεύω θα μας ήταν πιο ευχάριστο να συμμετέχουμε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Αυτό έχει να κάνει με την εκκλησιαστική παράδοση. Ο Χριστός δε μπορεί να γίνει πιο "μοντέρνος".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ωρίωνας

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ωρίωνας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 192 μηνύματα.
για να καταλαβω ..αμφιβαλλετε για το κατα ποσον υπαρχει ψυχη ? καλα το αν ζει αιωνια και μετα το θανατο κατανοω οτι δεν ειναι κοινως αποδεκτο..αλλα αν εννοειται οτι δεν υπαρχει τοτε ας καταργησουμε τους ΨΥΧΟλογους και τους ΨΥΧιαρτους..

Ώπα εδώ κάνεις φάουλ.
Καταρχήν να ξεκαθαρίσουμε ότι δεν πρέπει να βάζουμε στο ίδιο σακί τους ψυχολόγους και τους ψυχιάτρους. Η ψυχολογία είναι κλάδος της φιλοσοφίας ενώ η ψυχιατρική κλάδος της ιατρικής οπότε μιλάμε για διαφορετικά πράγματα. Οπότε εφόσον η έννοια της ψυχής είναι καθαρά φιλοσοφική αφορά τους ψυχολόγους και τους φιλόσοφους. Ένας ψυχίατρος απασχολείται με το μυαλό του ασθενούς εκτός και αν μου λέτε ότι η ψυχή (κάτι πνευματικό) επηρεάζεται από κάτι υλικό όπως τα φάρμακα που χορηγούνται. Α και έστω ότι δεν υπάρχει ψυχή κατάργησε εσύ αυτά τα δύο επαγγέλματα και θα δούμε που θα πάει η κοινωνία

Τώρα σχετικά με το Θρησκεία vs Επιστήμη σύγκρουση υφίσταται όταν η μία μπαίνει στα χωράφια της άλλης όπως για παράδειγμα όταν η θρησκεία επιδιώκει να εξηγήσει στοιχεία που ανήκουν στη σφαίρα της βιολογίας τότε προφανώς συγκρούονται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SCULLY

Πολύ δραστήριο μέλος

Η SCULLY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 1,057 μηνύματα.
ωριωνα δεν μπορω να καταλαβω που διαφωνεις.ξερω την διαφορα ψυχολογιας και ψυχιατρικης και φυσικα υποστηριζω οτι υπαρχει ψυχη.και ειπα για οσους δεν πιστευουν οτι υπαρχει ψυχη,να καταργησουν τους παραπανω κλαδους.δεν ειπα οτι εγω επιδιωκω κατι τετοιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ωρίωνας

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ωρίωνας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 192 μηνύματα.
Θέλω να ξεκαθαρίσω ότι ανεξάρτητα από την ύπαρξη η όχι της ψυχής και τα 2 επαγγέλματα είναι απαραίτητα διότι δεν ασχολούνται μόνο με τη ψυχή (ειδικά ο ψυχίατρος που δεν ασχολείται καθόλου ενώ ακόμα και για το ψυχολόγο αποτελεί κομμάτι της δουλειάς του και όχι αυτή καθαυτή). Η ένστασή μου είναι στο γεγονός ότι εννοείς πως πρέπει οπωσδήποτε να υπάρχει ψυχή (κάτι το οποίο δεν πιστεύω) για να υπάρχουν τα επαγγέλματα αυτά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Η Επιστήμη και η Θρησκεία πολλές φορές συγκρούονται, αλλά αυτό γίνεται είτε από μαλακία ορισμένων παπάδων κτλ, είτε από ορισμένους επιστήμονες που την βλέπουν θεοί και παντογνώστες.. Κανονικά επιστήμη και θρησκεία δεν συγκρούονται. Γιατί η επιστήμη αναφέρεται στον υλικό κόσμο, ενώ η θρησκεία (όλες οι θρησκείες) στον πνευματικό.

Δεν πρόκειται να υπάρξει ποτέ κάποια υλική απόδειξη ύπαρξης του Θεού. Ο Θεός (οποιοσδήποτε θεός/θεοί κτλ) είναι κάτι το πνευματικό. Και αφού οι επιστήμονες ασχολούνται μόνο με τον υλικό κόσμο και όχι με τον πνευματικό (γιατί αλλιώς τι σόι επιστήμονες είναι?) λογικά δεν μπορούν να αποκλείσουν την ύπαρξη Θεού. Το να βγεις επικαλούμενος την ιδιότητα του επιστήμονα και να πεις "δεν υπάρχει θεός" είναι σίγουρα ανιτεπιστημονικό.

Και όσον αφορά τη θεωρία της εξέλιξης ή το big bang, πιστεύω πως έχω κάθε δικαίωμα να τα αμφισβητώ, καθώς και τα δύο -ειδικά το δέυτερο- είναι μη αποδεδειγμένες θεωρίες.

Η επιστήμη αναφέρεται στον υλικό κόσμο. Συμφωνώ.
Η θρησκεία αναφέρεται στον πνευματικό κόσμο. Και πάλι συμφωνώ.
Αλλά δεν μπορείτε να βάζετε μια γραμμή και να λέτε "εδώ σταματά η θρησκεία και εδώ η επιστήμη". Γιατί ο πνευματικός κόσμος έχει να κάνει με το πνεύμα, την ψυχή του ανθρώπου, η οποία στην ουσία είναι όλες οι λειτουργίες του νευρικού συστήματος και των αδένων έκκρισης ορμονών, και άρα βασίζεται στον υλικό κόσμο.
Δουλειά των επιστημόνων δεν είναι να επιδιώξουν να αποδείξουν την μη ύπαρξη του Θεού. Δουλειά των επιστημόνων είναι να απαντήσουν σε θεμελιώδη υπαρξιακά ερωτήματα, όπως το "από πού ερχόμαστε;", "γιατί λειτουργεί έτσι ο κόσμος;", "πώς εμφανίστηκε ο κόσμος" ή "ποια είναι η σχέση μας με τον κόσμο". Ερωτήματα που ο άνθρωπος στο παρελθόν, λόγω έλλειψης της απαραίτητης τεχνολογίας και της αναπτυγμένης μεθόδου σκέψεως που απαιτείτο για να θέσει επιστημονικά αποδεκτές απαντήσεις στα ερωτήματα αυτά, προσπάθησε να απαντήσει με τη θρησκεία. Τώρα όμως, που η επιστήμη έχει προχωρήσει και που ο άνθρωπος απαντά βάσει πραγματικών στοιχείων και αποδείξεων σε αυτά τα ερωτήματα, πολλά από όσα ανακαλύπτει έρχονται σε αντίθεση με όσα ισχυρίζεται η θρησκεία. Πράγμα που από ορισμένους ανθρώπους δεν περνά απαρατήρητο. Επομένως είναι επόμενο η θρησκεία να τίθεται υπό αμφισβήτηση από την επιστήμη.

Η θεωρία της εξέλιξης αναπόδεικτη... Πού ξανακούστηκε αυτό... Ίσως θα έπρεπε να πάμε στην Αμερική και να επηρεαστούμε από το συντηρητισμό της Εκκλησίας εκεί που προσπαθεί να απαγορεύσει τη διδαχή της θεωρίας της εξέλιξης στα σχολεία. Κακώς λέγεται θεωρία, βέβαια, είναι αρκετά παραπλανητικό, αλλά χάριν ευκολίας και συνήθειας, η αναφορά στις ιδέες του Δαρβίνου και του Ένγκελς δεν έχει αλλάξει όνομα.
Η θεωρία όμως της Μεγάλης Έκρηξης (όπως και η θεωρία της δημιουργίας του κόσμου από το θεό) είναι όντως πειραματικά αναπόδεικτη... Μέχρι βεβαίως να κατασκευαστεί ένας επιταχυντής ικανός να την αποδείξει, είτε είναι ο LHC είτε ένας άλλος, ή μέχρι να αναθεωρηθεί η θεωρία, να συμπληρωθεί ή να διατυπωθεί μια άλλη που θα αποδειχθεί στο μέλλον.

μην τρελαθουμε κι ολας υπαρχουν αποδειξεις και για τα δυο και ειδικα για το πρωτο και οχι μονο βιολογικες αλλα και ψυχολογικες

η θρησκεια εχει κυνηγήσει πολλεσ φορες την επιστημη μην ξεχναμε τον Γαλιλαίο ετσι?

καποιες φορες η απιστημη αθελα της αντιτηθετα στην εκκλησια π.χ. η βοιολογοι εχουν αποδειξει οτι τα συναισθηματα ειναι χημικα στοιχια,ενωσεις και γενικα ουσιες και αυτο λιγο ανττηθεται στις θεωριες περι ψυχης της εκκλησιας

Μόνο τον Γαλιλαίο... Αλλά τέλος πάντων, αυτό είναι, θα το δεχτώ προς το παρόν, αποτέλεσμα ανθρώπινων παθών και αδυναμιών.

για να καταλαβω ..αμφιβαλλετε για το κατα ποσον υπαρχει ψυχη ? καλα το αν ζει αιωνια και μετα το θανατο κατανοω οτι δεν ειναι κοινως αποδεκτο..αλλα αν εννοειται οτι δεν υπαρχει τοτε ας καταργησουμε τους ΨΥΧΟλογους και τους ΨΥΧιαρτους..

δεν καταδιωξε η "θρησκεια" τον Γαλιλαιο...η Ρωμαιοκαθολικη Εκκλησια το εκανε..δεν θα μπαινουν και ολες οι αναριθμητες θρησκειες του κοσμου στο ιδιο σακι για τις ακροτητες του καθε ωφελιμιστη παπα και καρδιναλιου.

Η ψυχή δεν είναι τίποτα άλλο από τον εγκέφαλό σου, τα νευρικά σου κύτταρα με τους νευροδιαβιβαστές, και οι αδένες έκκρισης ορμονών σου. Δε τη θεωρώ ανύπαρκτη, απλά τη θεωρώ μια σύνθετη έννοια δημιουργημένη από τον άνθρωπο για να περιγράψει όλες τις επιμέρους ικανότητές του να αντιλαμβάνεται, να σκέφτεται, να θυμάται, να αισθάνεται, να εκφράζεται. Αυτό δε το λέω εγώ, το λέει η Ψυχιατρική.

Επιστήμονας και πιστός δεν είναι συγκρουομενοι ρόλοι. Γιατί ο πιστός δεν κάνει λόγο για επιστήμη, ενώ ο επιστήμονας δεν κάνει λόγο για πίστη. Την άποψη αυτή την έχω ακούσει και με τ'αυτιά μου, από κάποιους σημαντικούς επιστήμονες του κόσμου, τους οποίους είχα την τιμή να τους θέσω μόνος μου την ερώτηση κι επίσης κι από σχετικές συνεντεύξεις. Συνεπώς επιστήμη-θρησκεία δεν συγκρούονται ποτέ. Κάθε άλλος ισχυρισμός θεωρώ ότι δεν είναι καν αποδεκτός, μιας και αγνοεί ότι αυτά τα δύο στηρίζονται σε εντελώς διαφορετικές βάσεις. Ακόμη κι αν μερικοί επιστήμονες δεν είναι πιστοί, αυτό δεν σημαίνει ότι η θρησκεία συγκρούεται με την επιστήμη.
Η αλήθεια ειπώθηκε από την scully και δεν έπεται ότι υπάρχει κόντρα μεταξύ θρησκείας-επιστήμης.

Όχι, δεν είναι συγκρουόμενοι ρόλοι για αυτόν που δε δείχνει τόσο ενδιαφέρον στο ένα ή στο άλλο, ή για αυτόν που η κοσμοθεωρία και η ζωή του είναι τόσο βασισμένη στη θρησκεία που φοβάται να την καταρρίψει μέσα του.
Ε... Και δεν είναι μερικοί οι επιστήμονες αυτοί... Είναι αρκετοί...

Πάντως εγώ πιστεύω πως μας είναι δύσκολο να πιστέψουμε, διότι μας πλασάρεται ο Χριστός του 1000 μ.Χ και όχι του 2008, αν τα πράγματα ήταν πιο εκσυγχρονισμένα πιστεύω θα μας ήταν πιο ευχάριστο να συμμετέχουμε...

Ακριβώς στα λεγόμενά σου φαίνεται η επιθυμία του ανθρώπου να πιστεύει σε κάτι που τον κάνει να νιώθει ικανοποίηση και πλήρωση, ευχαρίστηση και ανακούφιση.;) Όλοι την έχουμε, απλά κάποιοι ψάχνουμε κάπου αλλού να τη βρούμε.

Ώπα εδώ κάνεις φάουλ.
Καταρχήν να ξεκαθαρίσουμε ότι δεν πρέπει να βάζουμε στο ίδιο σακί τους ψυχολόγους και τους ψυχιάτρους. Η ψυχολογία είναι κλάδος της φιλοσοφίας ενώ η ψυχιατρική κλάδος της ιατρικής οπότε μιλάμε για διαφορετικά πράγματα. Οπότε εφόσον η έννοια της ψυχής είναι καθαρά φιλοσοφική αφορά τους ψυχολόγους και τους φιλόσοφους. Ένας ψυχίατρος απασχολείται με το μυαλό του ασθενούς εκτός και αν μου λέτε ότι η ψυχή (κάτι πνευματικό) επηρεάζεται από κάτι υλικό όπως τα φάρμακα που χορηγούνται. Α και έστω ότι δεν υπάρχει ψυχή κατάργησε εσύ αυτά τα δύο επαγγέλματα και θα δούμε που θα πάει η κοινωνία

Τώρα σχετικά με το Θρησκεία vs Επιστήμη σύγκρουση υφίσταται όταν η μία μπαίνει στα χωράφια της άλλης όπως για παράδειγμα όταν η θρησκεία επιδιώκει να εξηγήσει στοιχεία που ανήκουν στη σφαίρα της βιολογίας τότε προφανώς συγκρούονται.

Σίγουρα δεν πρέπει να βάζουμε στο ίδιο σακί τους ψυχίατρους με τους ψυχολόγους, ωστόσο τα δύο επαγγέλματα αυτά συνδέονται και μάλιστα άμεσα, γι' αυτό θα δεις και τους περισσότερους ψυχίατρους να κάνουν ψυχανάλυση στους πελάτες τους (μέθοδος της ψυχολογίας).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Ρε δεν πα να'ναι εκατό χιλιάδες οι αγνωστικιστές. Καμία σχέση δεν έχει το γεγονός ότι επέλεξαν αυτόν τον προσωπικό δρόμο με τη σχέση θρησκείας-επιστήμης. Δηλαδή μου λες ότι οι θρήσκοι επιστήμονες (εκατομμύρια στον κόσμο, μερικοί εκ των οποίων σημαντικότατοι) δεν ήταν, είτε καλοί πιστοί, είτε καλοί επιστήμονες; Αυτό είναι άτοπο και φυσικά ψευδές...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Ρε δεν πα να'ναι εκατό χιλιάδες οι αγνωστικιστές. Καμία σχέση δεν έχει το γεγονός ότι επέλεξαν αυτόν τον προσωπικό δρόμο με τη σχέση θρησκείας-επιστήμης. Δηλαδή μου λες ότι οι θρήσκοι επιστήμονες (εκατομμύρια στον κόσμο, μερικοί εκ των οποίων σημαντικότατοι) δεν ήταν, είτε καλοί πιστοί, είτε καλοί επιστήμονες; Αυτό είναι άτοπο και φυσικά ψευδές...


Κατά τη γνώμη μου οι επιστήμονες αυτοί απλά αποφεύγουν να συσχετίσουν τη θρησκεία με τα ευρήματα της Επιστήμης που συγκρούονται με οποιονδήποτε τρόπο με τις διδαχές της πρώτης. Έχοντας ζήσει σε θρησκευτικό περιβάλλον ή έχοντας αναπτύξει βαθειά θρησκευτική συνείδηση από μικροί, η θρησκεία αποτελεί βασικό στοιχείο και θεμέλιος λίθος της ζωής τους. Καταστρέφοντάς την μέσα τους, καταστρέφουν και την ίδια την κοσμοθεωρία τους και τον τρόπο με τον οποίο αντιμετώπιζαν τη ζωή, και, μέχρι σε ορισμένο βαθμό, και τη ζωή τους την ίδια. Για να αντιμετωπίζεις τη ζωή χωρίς πίστη σε κάποια θρησκεία και δη σε κάποια ανώτερη δύναμη, πρέπει να διαθέτεις τεράστια αποθέματα δυνάμεων για να ξεπεράσεις τις δυσκολίες που αντιμετωπίζεις. Επομένως οι άνθρωποι αυτοί φοβούνται να το κάνουν, οι απλώς το θεωρούν αδιανόητο να γίνεται κάτι τέτοιο, και ούτε καν το δοκιμάζουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Θεωρία...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
???
Το ίδιο μπορώ να πω κι εγώ για όλα όσα λες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Όχι, γιατί αυτά που λέω εγώ αντιπροσωπεύουν τη λογική.
Ενώ εσύ μου λες ότι επειδή αποφάσισα να γίνω Οικονομολόγος και να μορφωθώ, χρειάζομαι μεγάλα αποθέματα δύναμης για να παραμείνω Χριστιανός. Ενώ εγώ σου λέω απλώς ότι κάθε ρόλος έχει τα όριά του και κανένας δεν αναιρεί τον άλλον, ενώ υπάρχουν πολλοί πάνω σε ένα άτομο, αλληλοεξαρτούμενοι, αλλά όχι αλληλοαναιρούμενοι. Θεωρίες λοιπόν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Όχι, γιατί αυτά που λέω εγώ αντιπροσωπεύουν τη λογική.

Μου φαίνεται πως δε θα κάνω κανένα σχόλιο γι' αυτό...

Ενώ εσύ μου λες ότι επειδή αποφάσισα να γίνω Οικονομολόγος και να μορφωθώ, χρειάζομαι μεγάλα αποθέματα δύναμης για να παραμείνω Χριστιανός. Ενώ εγώ σου λέω απλώς ότι κάθε ρόλος έχει τα όριά του και κανένας δεν αναιρεί τον άλλον, ενώ υπάρχουν πολλοί πάνω σε ένα άτομο, αλληλοεξαρτούμενοι, αλλά όχι αλληλοαναιρούμενοι.

Κοίτα, η οικονομική επιστήμη ξεφεύγει από όσα μιλάμε... Λέγοντας επιστήμη εδώ πέρα εννοούμε τις θετικές επιστήμες.
Εννοώ ότι για να γίνεις μην πιστεύεις σε κάποια ανώτερη δύναμη χρειάζονται, ναι, περισσότερα αποθέματα δύναμης, γιατί ξέρεις (για σένα, πιστεύεις) πως δεν υπάρχει κανένας εκεί πάνω να σε βοηθήσει.

Θεωρίες λοιπόν...

Όχι, γιατί αυτά που λέω εγώ αντιπροσωπεύουν τη λογική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VAGGKALL1

Δραστήριο μέλος

Ο VAGGKALL1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 404 μηνύματα.
για να καταλαβω ..αμφιβαλλετε για το κατα ποσον υπαρχει ψυχη ? καλα το αν ζει αιωνια και μετα το θανατο κατανοω οτι δεν ειναι κοινως αποδεκτο..αλλα αν εννοειται οτι δεν υπαρχει τοτε ας καταργησουμε τους ΨΥΧΟλογους και τους ΨΥΧιαρτους..

δεν καταδιωξε η "θρησκεια" τον Γαλιλαιο...η Ρωμαιοκαθολικη Εκκλησια το εκανε..δεν θα μπαινουν και ολες οι αναριθμητες θρησκειες του κοσμου στο ιδιο σακι για τις ακροτητες του καθε ωφελιμιστη παπα και καρδιναλιου.
δεν με εννωεισες .... με θυμωσε το οτι αμφισβιτει την θεωρια του δαρβινου τιποτα παραπανω

οσο για το ΨΥΧΟλογους και τους ΨΥΧιαρτους..ειναι μια αλλη ιστορια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Μου φαίνεται πως δε θα κάνω κανένα σχόλιο γι' αυτό...



Κοίτα, η οικονομική επιστήμη ξεφεύγει από όσα μιλάμε... Λέγοντας επιστήμη εδώ πέρα εννοούμε τις θετικές επιστήμες.
Εννοώ ότι για να γίνεις μην πιστεύεις σε κάποια ανώτερη δύναμη χρειάζονται, ναι, περισσότερα αποθέματα δύναμης, γιατί ξέρεις (για σένα, πιστεύεις) πως δεν υπάρχει κανένας εκεί πάνω να σε βοηθήσει.

Δεν ξεφεύγει τίποτα κι απο πουθενά. Συζητάμε γενικά, άλλωστε και η Οικονομική Επιστήμη θετική είναι (αλλα δεν έχει καμία σημασία αυτό) και αυτή τη στιγμή μου λες πως όταν δύο ρόλοι υπάρχουν σε ένα πρόσωπο (και μάλιστα με εντελώς διαφορετικά πεδία), τότε για να εξυπηρετήσεις τον έναν, πρέπει αναγκαστικά να συμβιβάζεσαι στον άλλον. Δηλαδή απορρίπτεις την πολυπλευρικότητα της ανθρώπινης φύσης. Κανένας επιστήμονας δε μπορεί να μιλάει για θρησκεία από την επιστημονική σκοπιά. Μπορεί, όμως, να το κάνει από τη σκοπιά του πιστού. Αυτό σημαίνει ότι δε μπορεί να είναι πιστός κι επιστήμονας ταυτοχρόνως, αν δεν κάνει ηθικές εκπτώσεις σε κάποιο από τα δύο; Κατάλαβέ το, δεν πρόκειται περί συγκρουόμενων ρόλων (δηλαδή πχ. δολοφόνος-αστυφύλακας) προκειμένου να έχει βάση αυτό που λες. Πρόκειται απλά περί δύο ρόλων που ναι μεν πραγματεύονται παρόμοια πράγματα (την ανθρωπολογία και την κοσμολογία), αλλά με εντελώς διαφορετικά μέτρα κι από εντελώς διαφορετική οπτική. Ξαναλέω πως οποιαδήποτε διαφορετική ρήση, μοναδικό σκοπό έχει, πατώντας σε ανεδαφική βάση, να πλήξει την συνύπαρξη δύο εκ των ανθρωπίνων επιτευγμάτων, τη θρησκεία και την επιστήμη και κατ'επέκτασην την ολότητα των ανθρώπινων κοινωνιών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

932df0a57b

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο 932df0a57b αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 853 μηνύματα.
Μαλακίες, όπως είπε και ο Νανόπουλος "Αν θες να λατρέψει τον θεό, λάτρεψε τη φύση" και συμπληρώνω " Ξεκολήστε το κεφάλι σας από κάθε εφεύρεση για να ελέγχεται ο κόσμος. Και το βλέπω το ίδιο σπίτι μου. Οι γονείς μου λένε στον αδερφό μου "Κάνε μάκια το χριστούλι" και τον φιλάει (στην εικόνα), "Πόσο τον αγαπάς το χριστούλι;" Και το μωράκι σηκώνει τα χέρια του ψηλά, περνάμε έξω από εκκλησία "κάνε τον σταυρό σου" και τον κάνει. Το παιδάκι είναι 1.5 χρονών. Αν αυτό δεν λέγεται ΑΠΟΛΥΤΗ πλύση εγκεφάλου στους 40 βαθμούς με vanish (για να φύγει κάθε ίχνος ελεύθερης σκέψης), πως λέγεται;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Υπερβάλλεις όπως πάντα κυρίως στο "εφεύρεση για να ελέγχεται ο κόσμος". Εγώ, φίλε μου, δεν αναγνωρίζω καμία άλλη θρησκευτική κεφαλή εκτός από τον ίδιο το Θεό. Αυτό, δηλαδή, που κάνει κι ο κάθε ελεύθερος πιστός. Απο κει και πέρα αν ο κόσμος σταματήσει να τρώει φρούτα, επειδή μερικά σαπίζουν, εγώ δεν θα σταματήσω γιατί και τότε, ακόμη, θα υπάρχουν τα καλά. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 11 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top