Θρησκεία

SCULLY

Πολύ δραστήριο μέλος

Η SCULLY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 1,057 μηνύματα.
θεος=εκκλησια ? καλο:lol:.πολυ θα ηθελα να μου το αναλυσει καποιος απο αυτους τους θεολογους που λες.μα υπαρχουν αμετρητες Εκκλησιες που πρεσβευουν καποιον θεο.για να μη μιλησω για α-θρησκεια οπου αποδεχεται την υπαρξη θεου ,για να μη μιλησω για ντεισμο και παει λεγοντας..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VAGGKALL1

Δραστήριο μέλος

Ο VAGGKALL1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 404 μηνύματα.
καταλαβες οτι εγω σε καμια περιπτωση δεν συνδεω αυτα τα δυο

επισης οι θεολογοι μας μιλουσαν αυστηρα για τον χριστιανισμο οτι δηλαδη οτι στον χριστιανισμο θεος=εκκλησια οσο απο που το συμπερανανε απο τα λεγομενα του βιβλιου μας λεει

ξανα λεω εγω δεν ηθελα να πω οτι το πιστευω αυτο και επισης δεν χρισιμοποιησα καμια μαθηματικη μεθοδο ΟΚ;;;;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
θεος=εκκλησια ? καλο:lol:.πολυ θα ηθελα να μου το αναλυσει καποιος απο αυτους τους θεολογους που λες.μα υπαρχουν αμετρητες Εκκλησιες που πρεσβευουν καποιον θεο.για να μη μιλησω για α-θρησκεια οπου αποδεχεται την υπαρξη θεου ,για να μη μιλησω για ντεισμο και παει λεγοντας..


Το θεολογικό "Εκκλησία" σημαίνει μαζική πίστη, δηλαδή η πίστη που δεν είναι απλά μια ατομική συνήθεια, αλλά εμπλέκεται με μια ευρύτερη κοινωνική πραγματικότητα, πράγμα που συνδέει τους ανθρώπους. Δεν σημαίνει θρησκευτική οργάνωση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Blu3Th1nk3r

Νεοφερμένος

Η Χρύσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 13 μηνύματα.
είμαι χριστιανή ορθόδωξη αλλά δεν έχω κάτσει να ασχοληθώ ιδιαίτερα με την θρησκεία ίσω να πιστεύω ίσως και όχι αλλά σίγουρα δεν πιστεύω στους παππάδες όλοι τους λένε ψέματα με αρχηγό τον Αρχιεπίσκοπο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Τι σου κανε ο άνθρωπος...Ο πιο μορφωμένος άνθρωπος της Ελλαδικής Εκκλησίας είναι και υιοθετεί πολύ σωστή προσέγγιση των κοινωνικών ζητημάτων. Και είμαστε και συνδημότες στα Οινόφυτα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
είμαι χριστιανή ορθόδωξη αλλά δεν έχω κάτσει να ασχοληθώ ιδιαίτερα με την θρησκεία ίσω να πιστεύω ίσως και όχι
Ε άρα δεν είσαι χριστιανή ορθόδοξη, τύπικα είμαι κι εγώ χαίρω πολύ, αλλά δεν έχει σημασία αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

single

Νεοφερμένος

Η single αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 32 μηνύματα.
δεν πιστευω σε τιποτα και κανενα!!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
είμαι χριστιανή ορθόδωξη αλλά δεν έχω κάτσει να ασχοληθώ ιδιαίτερα με την θρησκεία ίσω να πιστεύω ίσως και όχι αλλά σίγουρα δεν πιστεύω στους παππάδες όλοι τους λένε ψέματα με αρχηγό τον Αρχιεπίσκοπο!

Τότε μάλλον τείνεις προς τον αγνωστικισμό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

internet_robber

Νεοφερμένος

Ο internet_robber αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 97 μηνύματα.
Χριστιανός και όχι μόνο στα χαρτιά ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Orestes

Δραστήριο μέλος

Ο Ορέστης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 680 μηνύματα.
Εγώ πιστεύω στον Παναθηναικό !!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mitsos_312

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο mitsos_312 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νέα Κρήνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 193 μηνύματα.
Όποιος θέλει να γνωρίσει πραγματικά τι σημαίνει ορθοδοξία πρέπει να πάει στο Άγιο Όρος!Εγώ προσωπικά μόνο εκεί όσες φορές έχω πάει έχω προβληματιστεί για πιο λόγο ήρθα στον κόσμο τι θα γίνει μετά θάνατον κλπ.
Μόλις γυρνάω όμως το ξαναρίχνω στην αμαρτία!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Στο άμεσο κομμάτι, δηλαδή στη διάδραση με το Άγιο Όρος, σύμφωνοι. Όταν όμως σκέφτομαι ότι οι μισές μονές του Όρους έχουν πάει στα δικαστήρια κόσμο και κοσμάκη, όπου παρουσιάζουν σουλτανικά φιρμάνια του 1750 (πως τα πήραν άραγε από ένα θεοκράτη μουσουλμάνο παντοδύναμο άρχοντα;;;)) για να του φάνε το σπιτάκι που έφτιαχνε 10 χρόνια ή τα οικόπεδα που αγόρασε από οικονομίες ετών, με πιάνει η αηδία. Γιατί ακριβώς αυτό συμβαίνει στην περιοχή μου. Διεκδικεί μία μονή τη μισή Πετρούπολη, ένα μεγάλο κομμάτι του Περιστερίου και φυσικά το Ποικίλο Όρος, πολύ κοντά στο σπίτι μου, που είναι από τα καλύτερα "φιλέτα" που έχουν απομείνει στο Λεκανοπέδιο και δεν πρέπει να χτιστεί για κανένα λόγο. Λέει ότι εκεί θα φτιάξει ένα μεγάλο πάρκο. Αλήθεια, θα βάλει και σκυλάδικο, μπαράκι, καφετέρια, υπερλουξ ριζόρτ με πισίνα, όπως έκανε σε μέρος του Ολυμπιακού Χωριού που αν δεν είχε υπεξαιρέσει με υπόγειες διαδικασίες με υπογραφή υπουργών, τώρα θα ήταν το νέο υπερσύγχρονο Υπουργείο Απασχόλησης; Τόσα χρόνια βέβαια δεν τόλμησαν να έρθουν να διεκδικήσουν κάτι επιτόπου. Πρώτον γιατί το Συμβούλιο της Επικρατείας έχει δικαιώσει τους αγώνες μας και δεύτερον γιατί αν τολμήσουν να έρθουν εδώ με τέτοιες βλέψεις δεν θα φύγει ζωντανός κανείς τους.
Η Εκκλησία είναι σε μεγάλο βαθμό μία απέραντη λέρα. Και πραγματικά λυπάμαι που εκμεταλλεύεται τη θρησκευτική παράδοση για όσα κάνει, ενώ κανονικά θα έπρεπε ν'αφήσει έξω τους ιερούς μας τόπους, όπως το Άγιο Όρος, από τις βρωμοδουλειές της.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Στο άμεσο κομμάτι, δηλαδή στη διάδραση με το Άγιο Όρος, σύμφωνοι. Όταν όμως σκέφτομαι ότι οι μισές μονές του Όρους έχουν πάει στα δικαστήρια κόσμο και κοσμάκη, όπου παρουσιάζουν σουλτανικά φιρμάνια του 1750 (πως τα πήραν άραγε από ένα θεοκράτη μουσουλμάνο παντοδύναμο άρχοντα;;;)) για να του φάνε το σπιτάκι που έφτιαχνε 10 χρόνια ή τα οικόπεδα που αγόρασε από οικονομίες ετών, με πιάνει η αηδία. Γιατί ακριβώς αυτό συμβαίνει στην περιοχή μου. Διεκδικεί μία μονή τη μισή Πετρούπολη, ένα μεγάλο κομμάτι του Περιστερίου και φυσικά το Ποικίλο Όρος, πολύ κοντά στο σπίτι μου, που είναι από τα καλύτερα "φιλέτα" που έχουν απομείνει στο Λεκανοπέδιο και δεν πρέπει να χτιστεί για κανένα λόγο. Λέει ότι εκεί θα φτιάξει ένα μεγάλο πάρκο. Αλήθεια, θα βάλει και σκυλάδικο, μπαράκι, καφετέρια, υπερλουξ ριζόρτ με πισίνα, όπως έκανε σε μέρος του Ολυμπιακού Χωριού που αν δεν είχε υπεξαιρέσει με υπόγειες διαδικασίες με υπογραφή υπουργών, τώρα θα ήταν το νέο υπερσύγχρονο Υπουργείο Απασχόλησης; Τόσα χρόνια βέβαια δεν τόλμησαν να έρθουν να διεκδικήσουν κάτι επιτόπου. Πρώτον γιατί το Συμβούλιο της Επικρατείας έχει δικαιώσει τους αγώνες μας και δεύτερον γιατί αν τολμήσουν να έρθουν εδώ με τέτοιες βλέψεις δεν θα φύγει ζωντανός κανείς τους.
Η Εκκλησία είναι σε μεγάλο βαθμό μία απέραντη λέρα. Και πραγματικά λυπάμαι που εκμεταλλεύεται τη θρησκευτική παράδοση για όσα κάνει, ενώ κανονικά θα έπρεπε ν'αφήσει έξω τους ιερούς μας τόπους, όπως το Άγιο Όρος, από τις βρωμοδουλειές της.

+++++++++άπειρο... :no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Αυτό έχει να κάνει με μερίδα της οργανωμένης Εκκλησίας, προσοχή. Δεν κατηγορώ κανέναν εφημέριο στην ενορία. Απλοί άνθρωποι της πίστης είναι κι αυτοί, όπως εμείς. Τα μεγάλα κεφάλια, όμως, έχουν να λογοδοτήσουν για πολλά. Και φυσικά ξεκαθαρίζω ότι διαχωρίζω την ένδοξη χριστιανική ορθόδοξη θρησκεία μου από κάθε τέτοιο φαινόμενο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stef

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Stef αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 232 μηνύματα.
Η θρησκεία είναι το όπιο των λαών
Karl Marx
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panp27

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο panp27 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 143 μηνύματα.
"Ο αληθινός θεός συνεχίζει να δείχνει την ύπαρξη του παντού και πάντοτε διαμορφώνων τον χώρο και τον χρόνο"
Ισαάκ Νεύτων, ο μέγας θεμελιωτής της επιστήμης...

(«Η αύξηση της βίας θα φέρει και την πλήρη εξαφάνιση της!» λέγει επίσης ο Μαρξ.)

Ποιον λες να πιστέψουμε; (Λέω τώρα γω...)
Τι ήταν ο ένας και τι ο άλλος?... Ρητορική ερώτηση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Μην κάνεις τέτοιες συγκρίσεις...
Γιατί αν διαπραγματευτούμε και το ήθος του Νιούτον, θα μιλήσουμε με πολύ σκληρά λόγια. Άλλωστε τόσους και τόσους είχε φροντίσει να αφανίσει και του λόγου του προκειμένου να μην του φάνε τη θέση του Διευθυντή στη Βασιλική Ακαδημία Επιστημών. Ήταν μεγάλος φυσικός, σύμφωνοι και πράγματι η άποψή του είναι και η άποψη όλων των σοβαρών επιστημόνων του κόσμου, περί Θεού, ακόμη και στις μέρες μας. Αλλά ηθικά δεν συγκρίνεται με το μεγαλύτερο αναλυτή της κοινωνιοοικονομολογίας των νεότερων χρόνων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panp27

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο panp27 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 143 μηνύματα.
Δεν διαφωνώ! Απλά ήθελα κατα κάποιον τρόπο να δείξω το τι λέει ο ένας και ο άλλος και να το πετάμε σαν επιχείρημα δεν λέει κάτι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tolisman

Δραστήριο μέλος

Ο tolisman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 457 μηνύματα.
miv, θεωρείς ότι ο Μαρξ ήταν ...ηθικός;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Θεωρώ απλώς ότι ο Νιούτον δεν ήταν. Κι αυτό είναι πραγματικότητα βέβαια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 11 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top