Θρησκεία

SCULLY

Πολύ δραστήριο μέλος

Η SCULLY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 1,057 μηνύματα.
βαριεμαι να παραθεσω τα σημεια σας αλλα οπως και να χει ...

διωγμοι εγιναν και εναντιον των χριστιανων και δη σφοδροι..επισης,περι σταυροφοριων ,ιερας εξετασης και αυτα δεν ειναι θεμα της Ορθοδοξης τουλαχιστον πιστης.και επι Βυζαντινων χρονων σαφως και πολεμηθηκε απο καποιους η αρχαια ελληνικη φιλοσοφια και γενικα αρχαιοελληνικα στοιχεια οπως η τεχνη(θεοδοσιος,ιουστινιανος) .αλλα ας μην γενικευουμε δεν ισχυει αυτο για ολους...αν δεν με απατα η μνημη μου ειχα διαβασει οτι τα βυζαντινοπουλα(:P) διαβαζαν και μαθαιναν απ εξω τα ομηρικα επη..αντε να δω εναν σημερινο ελληναρα προστατη του αρχαιου μας πολιτισμου να το κανει αυτο ...

επισης,στον τριτο κοσμο υφισταται προσηλυτισμος (οχι παντα !) απο ολες τις μεριες..απο δικο μου ατομο που ειχε επισκεφθει χωρα της δυτικης Αφρικης γνωριζω οτι τα τζαμια ειναι παρα πολλα και οτι τους ξυπναει συνεχεια εκεινος ο τυπος που εχουν οι μουσουλμανοι για να τους καλει σε προσευχη και τωρα μου διαφευγει ο τιτλος του.

ολοι εχουν συμφεροντα..ναι ισχυει αυτο ως επι το πλειστον..αλλα ακριβως αυτοι οι ΟΛΟΙ μπορουν να προερχονται απο παντου..οχι μονο απο πλευρας εκκλησιας..ισως και οι αλλες αποψεις(μη χριστιανικες,πολιτικες κλπ κλπ) να εχουν υποκινηθει απο συμφεροντα..το ποιος ειναι ο κανονας και ποια η εξαιρεση στο trust no one (των x-files:lol:) το καθοριζει ο καθενας για τον εαυτο του...εγω πχ δν πιστευω οτι η μανα μ εχει απωτερο συμφερον αν μου πει κατι..οι υπολοιποι ,ομως,εχετε καθε λογο να αμφιβαλλετε για τον αν μπορειτε να την εμπιστευτειτε(απλο παραδειγμα)

η αναφορουλα μου στο ορθοκανονικο αστειακι ηταν..η υπερβολη ειναι γνωστο εκφραστικο μεσο:P:D

το αβαταρ μου ,ναι, ειναι πολυ ωραιο:D

μα φυσικα ο καθενας επιλεγει τι θα βαλει στο εκαστοτε τσουβαλι..τι θα βαλει και γιατι θα το κανει..

τις διαφορες χριστιανισμου-ισλαμισμου ευχαριστως μπορω να αναλυσω μιας και γνωριζω εννοειται την Αγια Γραφη αφου ειμαι χριστιανη και εχω διαβασει καποιες σουρες του κορανιου (νταξει οχι ολες)..θα αναλυσω αν μου ζητηθει οσες αντεχω γτ ειναι πολλες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

razorbladeDream

Πολύ δραστήριο μέλος

Η razorbladeDream αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,023 μηνύματα.
ξαναλεω οτι καμια αλλη θρησκεια δεν εχει γινει τοσο αποδεκτη οσο ο Χριστιανισμος απο τον κοσμο...



φυσικα η επιστημη ικανοποιει την περιεργεια οπως και τον εγωισμο...
η πιστη ειναι ακριβως κατι αναποδεικτο και για αυτο στηριζεται με τις αληθεις ενδειξεις χιλιαδων περιστατικων...



οχι ρε φιλε, δεν πιστευω στον Αλλαχ...ουτε στον Βουδα...πιστευω στα αγνα διδαγματα του Ιησου...της αγαπης της αδελφοτητας...της αγαπης χωρις τα οπλα...της ειρηνης...της ισοτητας...της καταρριψης του ρατσισμου, της ελευθεριας...αυτα μας ειπε ο Ιησους με το εργο του και αυτα γουσταρω να πιστευω και μαγκια μου στην τελικη...ειμαι ελευθερος και θα πιστευω σε αυτο που γουσταρω...κανενας δεν θα ερθει να μου πει τι να πιστευω...ουτε οι γονεις μου...απο προσωπικο ψαξιμο μαθαινω τη θεωρω σωστο...το σωστο για μενα και για σενα ειναι διαφορετικο...



ο Κοπερφιλντ ειναι ταχυδακτυλουργος, δηλαδη καλος φυσικος...
ο Ιησους ειναι Θεος...δεν ειναι το ιδιο να εξαφανιζεις ενα περιστερι με το να δινεις οραση σε εναν τυφλο και να κανεις να σηκωθει ενας αναπηρος απο το κρεβατι...
μην τρελαθουμε κιολας...



αυτο δειχνει ελλειψη κριτικης ικανοτητας...ποτε να μη δεχεσαι (φιλικη συμβουλη) οτι σου λεει καποιος...
μεταξη Παλαιας και Καινης? καμια αντιφαση...η Παλαια αναφερεται σε προφητειες μαζι με καποια αλλα γεγονοτα και η Καινη στη ζωη του Ιησου...ισα ισα πολλα που λεγονται στην Παλαια διαθηκη , επαληθευτηκαν στην Καινη και στη σημερινη ζωη...





οι παλιοι Πατερες δεν ειχαν κανενα συμφερον...πολλοι γνωριζαν και προσωπικα τον Ιησου..αυτοι ξεκινησαν την Αγια Γραφη και στη συνεχεια...καποιοι αλλοι (αιρετικοι) που ειχαν συμφεροντα, πηγαν να νοθευσουν το θειο αγνο δογμα της αγαπης...
φυσικα και ο Ιησους δεν ειπε για παιδια...σου ειπα κακως βαφτιζονται μικρα πολλοι...αλλα ξερω οτι ο Ιησους ειπε με απλα λογια "οποιος γουσταρει πραγματικα...να ειναι Χριστιανος..." δεν υποχρεωσε κανεναν...ισα ισα...εδωσε ελευθερια , εδωσε δημοκρατια στην πιστη του...
ο ιδιος σε μεγαλη ηλικια βαφτιστηκε απο τον Ιωαννη τον Προδρομο...και ο Ιησους ειναι το παραδειγμα...




ε ωραια ρε φιλε...σου ειπα...ειναι κακη συνηθεια να βαφτιζουν τα μικρα...αλλα αμα δε γουσταρετε σε μεγαλη ηλικια...παντε και "ξεβαφτιστειτε"...δεν το κανετε? ε τοτε κακο του κεφαλιου σας...

ο Χριστος ηθελε ατομα που πραγματικα ηθελαν να ναι Χριστιανοι...λυποταν να αναγκαζει τον κοσμο ως αγνο ηθος που ηταν...

δεν ειπα οτι το ξεστομισες, μην παραλασσεις τα λεγομενα μου...απλα ειμαι ορθοδοξος χριστιανος και θεωρω οτι πιστευω στην ιδανικη θρησκεια...τελος..ηταν θρησκευτικο το μηνυμα..
εννοειται οτι συμφωνω στο να μην βαφτιζονται μικρα εφοσον τα παιδια δεν εχουν την σωστη βουληση...(ολοκληρωμενη να το πω καλυτερα)...
αμα δεν θελεις...να μην ξαναπεις "ειμαι αθεος, αλλα βαφτισμενος.."ελεος..πανε ξεβαφτισου διλε μου .ο Ιησους κανεναν δεν αναγκαζει...
και φυσικα δεν ειναι κανεις Χριστιανους στους τυπους δλδ στο ποσο θα νηστεψει, θα παει στην εκκλησια κτλ...ελεος...το εχω ξαναπει...οποιος πιστευει στην αγαπη...αυτος ειναι ο σωστοτερος Χριστιανος για μας...και το βαπτισμα αποτελει τροπο μυησης...ενα τελετουργικο...τιποτα αλλο...δεν μου λεει τιποτα αν καποιος ειναι βαπτισμενος και δεν πιστευει...για μενα Χριστιανος ειναι οποιος γουσταρει και εχει μαθει να αγαπαει τον αλλον...τωρα και μουσουλμανος να ναι κι να αγαπαει πραγματικα...παλι στον παραδεισο του Θεου θα παει...



επανασταση κανω συνεχως για αυτο το θεμα...εχω γραψει και σε εφημεριδα...ο,τι μπορω να κανω το κανω...ειναι αυτονοητο οτι τα 2,45,100 δεν ξερω και εγω ποσα ατομα που εχουν πεσει σε παρανομες πραξεις...δεν σημαινει οτι σπιλωνουν ολους τους πραγματικους Χριστιανους και τον Χριστιανισμο...ισα ισα ... αμα διαβασει κανεις το τι λεει ο Χριστιανισμος, ειναι αρκετο να καταλαβει οτι οσοι φερθηκαν ετσι, ειναι ψευτοχριστιανοι...
οπως οι ψευτοκομμουνιστες καναν σφαγες στο ονομα του Κομμουνισμου...χωρις να ειναι αυτη η ουσια του κομμουνσιμου., ετσι και οι ψευτοχριστιανοι στις Σταυροφοριες , καναν σφαγες στο ονομα του Χριστιανισμου, χωρις να ναι αυτη η πραγματικη ουσια του Χριστιανισμου...




προσωπικα δεν εχω κανενα προβλημα με τους αθεους ή τους μη χριστιανους...πραγματικα στην παρεα μου ειναι 3 ατομα αθεοι...δλδ λενε οτι δεν πιστευουν...ε και? επιλογη τους...αν αυτο γουσταρουν, καλα κανουν και ο περιγυρος δεν πιστευω οτι θα τους ελεγε κατι αμα "ξεβαφτιστουν" και σαν φιλος επειδη ουτε εγω γουσταρω να βλεπω ατομα να καταπιεζονται απο τα τυπικα μιας θρησκειας που δεν επιθυμουν, τους προτεινα να ξεγραφτουν απο την ενορια...
και δεν νομιζω η πολιτεια να τους πει κατι...και η πολη μου ειναι πολυ μικρη και γνωριζομαστε ολοι μεταξυ μας πανω κατω...
μα δεν το προωθει η Εκκλησια...ειναι μια κακη συνηθεια των γονεων...ξερω γονεις που δεν ηθελαν να βαφτισουν μικρα τα παιδια τους, ετσι ωστε να επιλεξουν αυτα απο μονα τους οταν μεγαλωσουν και εχουν κριτικη ικανοτητα...(απολυτα δημοκρατικοι και συμφωνοι με τον Χριστο οι γονεις)...



να προσεχεις ξαναλεω πως μιλας...την αληθεια δεν τη ξερει ενας ανθρωπος...το ξερουν οι πολλοι...και ειπες για προπαγανδα κατι, χωρις να το στηριξεις, σε προηγουμενο ποστ, και αυτο θιγει ολη τη χριστιανικη κοινοτητα...αν δεν εχεις αποδειξεις για κατι καλυτερα να αποφευγεται η αναφορα σε αυτο...
οκ συμφωνω με τον ορισμο που εδωσες για την εκκλησια...
αλλα διαφωνω σε αυτα που λες...
ο "παπας" που βιασε ή εκλεψε μπαινει φυλακη οπως καθε αλλος πολιτης της χωρας...αν δεν αντιδρουν ειναι γιατι δεν εχουν ισχυρα στοιχεια στα χερια τους που το επιβεβαιωνουν...
τα χρυσαφια των παπαδων???
σοβαρα μιλας....? λες και ΟΛΟΙ οι παπαδες ειναι πλουσιοι...
αντι να λεμε τα χρυσαφια της κυβερνησης, των πολιτικων...τα ριχνουμε στους παπαδες τωρα γιατι ειναι φτωχος ο κοσμος...ελεος...
δε λεω υπαρχουν πλουσιοι και φτωχοι παπαδες...αλλα δεν ειναι ολοι πλουσιοι...και να ειναι δεν ειναι ολοι κλεφτες...ο παπας του χωριου μου..μετα τη λειτουργια πηγαινε στο χωραφι να βγαλει το ψωμι του...τον βοηθουσα κιολας καποτε...ηταν ενας αδυνατος, απεριποιητος ανθρωπακος με μια γυναικα με χιλιαδυο προβληματα υγειας...και παιδια να θρεψει...
μην εισαι απολυτος...
υπαρχουν και οι πλουσιοι που κλεβουν...αλλα για αυτους γινονται διαμαρτυριες απο τους πιστους που βγαινουν πολλες φορες στα καναλια και διαμαρτυρονται...
το ταμα ειναι θεμα πιστης...



η διαδικασια σκεψης επισης διαφερει απο ανθρωπο σε ανθρωπο...καθε ανθρωπος ειναι διαφορετικος και σκεφτεται διαφορετικα διαμορφωνοντας διαφορετικη λογικη...



οι θρησκειες δεν χαρακτηριζονται, απλα ονομαζονται θρησκειες για λεξιλογικους λογους...ισα ισα ειπα οτι ειναι σχετικες...
εχουν ονοματα και ανηκουν στην κατηγορια θρησκεια για γραμματικους λογους...


In Flames gn
:no1::no1::no1::no1::no1::no1::no1::no1::no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

In Flames

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο In Flames αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 954 μηνύματα.
Με τον όρο αποδεκτή να υποθέσω ότι μιλάς με βάση τον αριθμό των πιστών. Συμφωνώ μαζί σου, μόνο που αυτό το γεγονός έγινε τόσο εξαιτίας της φύσης του χριστιανισμού και των συνθηκών, όσο και εξαιτίας των διωγμών των Βυζαντινών αυτοκρατόρων κατά των παγανιστών και του αρχαίου ελληνικού πολιτισμού, της Ιεράς Εξέτασης, του αποδεκατισμού της συντριπτικής πλειοψηφίας των ιθαγενών πληθυσμών του Νέου Κόσμου, της επιβολής καθεστώτος αποικιοκρατίας στην Αφρική, της εκμετάλλευσης από τη σύγχρονη Εκκλησία της εξαθλίωσης μέσα στην οποία ζουν οι τριτοκοσμικοί λαοί με σκοπό (και) τον προσηλυτισμό (για να το πω όσο πιο ευγενικά μπορώ), της πρακτικής του νηπιοβαπτισμού και της πλύσης εγκεφάλου που λαμβάνει χώρα στα σχολεία, και δεν ξέρω αν έχω ξεχάσει και τίποτα.

όπως οι Ελληνες του 1821 μπαιναν σε κατακομβες και γινονταν κρυπτοχριστιανοι για να αποφυγουν τον μουσουλμανισμο...ετσι και ολοι αυτοι να βρισκαν τεχνικες να αποφυγουν την και καλα επιβολη του χριστιανισμου, αμα δεν γουσταραν...


Εγώ πάλι θεωρώ πως η Επιστήμη κάθε άλλο παρά ικανοποιεί τον ανθρώπινο εγωισμό... Με τις ανακαλύψεις της, ο άνθρωπος συνειδητοποιεί πόσο αδύναμος είναι μπροστά στους νόμους της φύσης και πόσο μικρός είναι σε σχέση με τη μεγαλειότητα του Σύμπαντος.

πιστευω στη δυναμη των ανθρωπων...αν και η τηλεοραση με τα σκουπιδια της στο μεγαλυτερο μερος της, θελει να μας κανει να πιστεψουμε οτι ειμαστε μικροι...
σε μεγεθος ειμαστε μικροι για το συμπαν...σε νοημοσυνη θα τολμησω να πω οτι ειμαστε αρκετα μεγαλοι για τις απειρικες διαστασεις του συμπατικου χωροχρονου...


Αληθείς ενδείξεις χιλιάδων περιστατικών, οι οποίες ωστόσο ερμηνεύονται από τους "δήθεν" θρησκειολόγους και από τον κάθε κληρικό ως περιπτώσεις "θαυμάτων" ή μεταφυσικών φαινομένων. Ενώ αν τις εξετάσει κανείς λεπτομερώς θα δει πως δεν είναι τίποτα περισσότερο από αξιοπερίεργα φαινόμενα τα οποία υπακούουν στους κανόνες της Φύσης, ή από ψευδείς απόπειρες εκτέλεσης ενός "θαύματος".
Αφού ισχυρίζεσαι πως η πίστη είναι αναπόδεικτη (και συμφωνώ μαζί σου) τότε γιατί λες ότι στηρίζεται κάπου;

λεω οτι δεν εχει αποδειχτει, δε λεω οτι ξερουμε αμα απορριπτεται;)...


Πολύ ωραία αυτά που λες για αδελφότητα, αγάπη και ελευθερία. Αλλά εγώ βλέπω πως οι περισσότεροι από αυτούς που ονομάζουν τους εαυτούς τους χριστιανούς κάθε άλλο παρά σέβονται την ελευθερία των αλλόθρησκων και των πιθανά ομόθρησκών τους ακόμη να επιλέξουν τη θρησκεία που επιθυμούν.

αν και θα διαφωνησω με το περισσοτεροι..(ενταξει σιγουρα διαφερουν και τα βιωματα μας)...εχω να σου πω...αυτοι που φερονται ετσι ειναι ΨΕΥΤΟχριστιανοι....
περισσοτερο Χριστιανος ειναι κατα τη γνωμη μου ενας αθεος που ξερει να αγαπαει...παρα ενας που παει στην εκκλησια και μισει τους αλλους...σιγουρα..
αλλα δε νομιζω να ειναι οι περισσοτεροι ετσι...


Ακριβώς, ο Κόπερφιλντ είναι ταχυδακτυλουργός, και καλός φυσικός. Και πού ξέρεις ότι ο Ιησούς δεν ήταν το ίδιο; Πού ξέρεις ότι όσα λέει η Αγία Γραφή είναι αξιόπιστα και δη πραγματικά και αναμφισβήτητα γεγονότα; Εσύ ο ίδιος λες αργότερα:

Πού ξέρεις ότι ο Ματθαίος, ο Λουκάς, ο Μάρκος και ο Ιωάννης δεν ήταν κάποιοι πολύ καλοπροαίρετοι και διορατικοί άνθρωποι, οι οποίοι, για να περάσουν το μήνυμα του Ιησού στον απλό κοσμάκη, του θέλησαν να του προσδώσουν κύρος και μεγαλείο με όλα όσα έγραψαν;
μα βασει φυσικης, και καλυτερα ιατρικης, δεν γινεται να αναστηθει πχ ενα νεκρο σωμα που εχει πεθανει μερες..(μη κλινικα νεκρος)..
οταν η συζητηση αναγεται σε θεματα πιστης, τοτε ειναι βλασφημο και αγενες να με ρωτας, που ξερεις οτι αυτα δεν ειναι αξιοπιστα?...η πιστη ειναι πιστη...πιστευω δηλαδη οτι ειναι αξιοπιστα, πιστευω στον Θεο...ετσι, γιατι πιστευω..δεν αποδεικνυω..πιστευω...εχω απειρες ενδειξεις, για μενα ικανοποιητικες, και πιστευω...αν για σενα δεν ειναι ικανοποιητικες μην πιστευεις φιλε μου...εγω πιστευω και θα πιστευω μεχρι να πεθανω...


Πρώτη φορά μου λένε κάτι τέτοιο.

:)


Θεωρώ αρκετά αξιόπιστη την κρίση του αναφερόμενου προσώπου ώστε να συμφωνήσω μαζί του σε αυτό το θέμα.

εγω παλι δεν θα συμφωνησω με τον κυριο που στο ειπε αυτο...:)



Στην Καινή διαθήκη ναι, τουλάχιστον σύμφωνα με όσα γράφει. Στη σημερινή ζωή δεν έχω δει ακόμη κανένα σημάδι ότι "καταπατήθηκε ο Διάβολος" ή ότι "ήρθε η Δ. Παρουσία".

ο διαβολος καταπατηθηκε με την ανασταση του Ιησου..ηδη απο τη ζωη του...με το σχεδιο σωτηριας του Θεου...
οσο για τη Δευτερα παρουσια, δε γνωριζουμε αυτη ποτε θα γινει...

https://en.wikipedia.org/wiki/New_Testament#Canonization
https://en.wikipedia.org/wiki/New_Testament#Canonization


δεν εμπιστευομαι καμια wikipedia ειδικα σε θεματα θρησκειας...
τα βιβλια αρχισαν να γραφονται μετα την Ανασταση και την αναληψη του Ιησου. παρακαλω...και αυτα τα εγραψαν και ατομα που τον γνωρισαν...και τα κειμενα διαδωθηκαν απο γενια σε γενια αμεταβλητα...δεν τα φυλουσε ο οποιοσδηποτε...
και στην τελικη η πιστη ειναι πιστη...δε ζουμε στον Μεσαιωνα που ελεγαν "πιστευε και μη ερευνα" , αλλα ζουμε στο "αμα σε αντιπροσωπευει πραγματικα μια πιστη, πιστεψε..."...εχουμε ελευθερια και δημοκρατια...και αν οχι στην πραξη, εγω τουλαχιστον στην ψυχη μου...

Πράγμα που οι σημερινοί χριστιανοί ακολουθούν κατά γράμμα... Χαίρομαι που συμφωνούμε, αλλά το γεγονός ότι η συντριπτική πλειοψηφία των Ελληνόπουλων βαπτίζεται και δε του δίνεται δικαίωμα επιλογής στο αν θέλει να ακολουθήσει το χριστιανισμό δεν αλλάζει.

αυτο ειναι κριμα...αλλα σου ειπα πως μπορει να αλλαξει...και τι μπορειτε να κανετε εσεις για να το αλλαξετε αμα δεν το επιθυμειτε...
ε δε διαφωνω σε αυτο...

Όχι για μας προσωπικά. Δε σημαίνει για μας τίποτε το γεγονός ότι βαπτιστήκαμε. Σημαίνει όμως το γεγονός ότι μας ανάγκασαν. Και αυτό δε μπορούμε να το αναιρέσουμε. Μπορούμε όμως να απαιτήσουμε να αλλάξει για τα βρέφη του σήμερα. Προσωπικά ντρέπομαι όποτε μας καλούν σε βάπτιση, αλλά πάω, γιατί αν δεν πάω, θα λένε όλοι πίσω από την πλάτη μου... Άστο καλύτερα...

μα το να ξεφυγεις απο μια κατασταση στην οποια σε αναγκασαν δε σε ικανοποιει?ειναι δυνατον?..
αμα δεν θελεις μην πηγαινεις σε βαφτισεις...
προσωπικη συμβουλη, συζητα το και με τους γονεις σου παντως...ισως σε βοηθησουν καλυτερα...


Στην ιδανική τους μορφή, όλες οι θρησκείες είναι ιδανικές. Το θέμα είναι τί γίνεται στην πραγματικότητα.

διαφωνω στο οτι ολες οι θρησκειες ειναι ιδανικες...η πραγματικοτητα ειναι θεμα ανθρωπων και κληρου για να αλλαξει...

Η κοινωνία όμως των χριστιανών ναι.

μιλας με εναν χριστιανο, μελος εστω μιας μη ικανοποιητικης κοινωνιας...δεν ειμαστε ολοι ετσι..

Κι όμως τα σχολικά βιβλία ακόμα δίνουν την εντύπωση ότι ο χριστιανός που τηρεί τους τύπους υπερέχει από αυτόν που δεν το κάνει.

εχεις πολυ δικιο σε αυτο....και αυτο πρεπει να αλλαξει...ε ενταξει τωρα γινεται προαιρετικο το μαθημα καπως καλυτερα...

Δεν είπα ότι σπιλώνουν τους χριστιανούς ή το Χριστιανισμό, αλλά το όνομα των χριστιανών.
Ναι, πολλοί χριστιανοί κατηγορούν αυτούς τους "ψευτοχριστιανούς", συνεχίζουν όμως να ρίχνουν 50λεπτα για κεράκια, συνεχίζουν να πηγαίνουν στις λειτουργίες τους, και βέβαια δε νοιάζονται καθόλου για το νηπιοβαπτισμό ή για το μάθημα των Θρησκευτικών.

κακως σπιλωνεται το ονομα των χριστιανων...δεν θα επρεπε....αμα καποιος ξερει να εκτιμα τα γεγονοτα , βλεπει ανετα τι λεει ο χριστιανισμος...

ισως αυτοι που κατηγορουν, και αυτοι να φερονται καποιες φορες ετσι...αλλα κανεις δεν ειναι τελειος σε αυτον τον κοσμο...

(τα κερακια δε νομιζω να γινεται να τα δινουν δωρεαν...για ευνοητους λογους:P)


Χεχε, εγώ είπα πως δε βρίσκω κανένα λόγο να μάθω το "Πιστεύω" απ' έξω και όλοι σχεδόν οι συμμαθητές μου μου κρατούσαν μούτρα για καμιά βδομάδα...

:(

Α ναι; Δες εδώ:

https://www.e-tipos.com/newsitem?id=46510

Και να σου υπενθυμίσω τον ξεσηκωμό των παπάδων για τις ταυτότητες.

Αν όντως δε το προωθούσε τότε θα αρνούνταν να βαπτίσει παιδάκια 1,2,3,4 ή ακόμα και 12 χρονών.

Κοκορομαχιες...παντα θα υπαρχουν στην εκκλησια...αυτα δεν αντιπροσωπευουν το συνολο των πιστων σε καμια περιπτωση...

Μήπως προσέβαλα προσέβαλα κανένα;

οχι...απλα ειναι λιγο λεπτο ζητημα και θελει προσοχη...


Μιλώ για γεγονότα και περιστατικά που συνέβησαν και βγήκαν στις ειδήσεις είτε συμβαίνουν καθημερινά. Μάτια και αυτιά έχετε.

τα ΜΜΕ κοβουν και ραβουν στις ειδησεις...ο,τι γουσταρουν οι διευθυντες τους προβαλλουν...(οχι ολα βεβαια)...


Δεν είναι αλήθεια;
Τότε γιατί 9/10 γονείς (και λίγους είπα) βαπτίζουν τα παιδιά τους στην ηλικία των 1-4 ή έστω τα προτρέπουν να βαπτιστούν μεγάλα; Γιατί τους λένε να κάνουν το σταυρό τους όταν περνάνε από εκκλησία; Γιατί στο σχολείο γράφουν τα βιβλία των Θρησκευτικών (που λανθασμένα, και το έχουν πει και άλλοι αυτό, ονομάζονται έτσι) ότι ο Χριστός είναι η ΜΙΑ και ΜΟΝΑΔΙΚΗ ΑΛΗΘΕΙΑ; Ποιος είναι απόλυτος; Γιατί μοιράζονται εν έτει 2008 φυλλάδια σαν τον παιδικό οδηγό εξομολογήσεως που έχω παραθέσει σε προηγούμενο ποστ μου και μάλιστα σε μαθητες δημοτικού; Γιατί είναι υποχρεωτικός ο Εκκλησιασμός εφ' όσον δεν έχεις δηλώσει ότι δεν είσαι χριστιανός; Δηλαδή οι χριστιανοί που θεωρούν λάθος πρακτική το να πηγαίνουν στην Εκκλησία (και υπάρχουν τέτοιοι) πρέπει υποχρεωτικά να πάνε; Γιατί η γιαγιά/μαμά (κυρίως) μόλις ακούσει ότι το παιδί δε θέλει να μεταλάβει λέει "Άπαπαπαπα, τί είναι αυτά τα πράγματα;" Γιατί εντάσσεται στα μαθήματα Γενικής Παιδείας το μάθημα των Θρησκευτικών και όταν απαλλαχτείς αναγκάζεσαι πιθανά να αντιμετωπίσεις το ρατσισμό και την κοροϊδία κάποιων "Χριστιανών";

ειναι θεματα πιστης...τα περισσοτερα που λες δεν ειναι συμπεριφορες αληθινων χριστιανων...
δλδ ελεος....αμα νομιζεις οτι ειναι προπαγανδα...(πολυ μεγαλη κουβεντα)...τουλαχιστον να το αποδεικνυεις...ή να βαζεις τεκμηρια...αναφερθηκες στην ορθοδοξη εκκλησια, οχι στους ψευτοχριστιανους...για αυτο στο ειπα,...


Τα σκάνδαλα στα μοναστήρια (και να μη μιλήσω για τί είδους άλλα σκάνδαλα), οι τάδε αρχιμανδρίτες ή δεν ξέρω πως αλλιώς τους λένε και που είχαν στην κατοχή τους εκτάσεις Γης στα καλά καθούμενα, η παράνομη διεκδίκηση δημόσιας γης από τα μοναστήρια, το ειδικό αφορολόγητο καθεστώς της Εκκλησίας, δε τους φτάνουν;

ουτε αυτα αντιπροσωπευουν χριστιανισμο....


Δεν είπα αυτό.

Ούτε αυτό.

ετσι οπως μιλησες φανηκες να το εννοεις...μιλησες απολυτα...
(αυτο για την κυβερνηση δεν ειπα οτι το ειπες...το ανεφερα...ποιους θα επρεπε να κατηγορουμε για τη φτωχεια...)


Οι παπάδες γυρνάνε από τάφο σε τάφο και ψάλλουν για 10 δευτερόλεπτα στον καθένα και για κάθε τάφο παίρνουν καμιά 20ρια ευρώ (χωρίς φορολογία, και ενώ παίρνουν μισθό). Το θεωρείς δίκαιο αυτό; Και για τους γάμους και τα βαπτίσια έρχεται ειδικό "φακελάκι". Δε λέω, υπάρχουν φωτεινά παραδείγματα όπως αυτόν που ανέφερες.

οχι δεν το θεωρω δικαιο...και ουτε αντιπροσωπευει χριστιανισμο...
και εγω θα σου μιλησω για τους αγιους ΑΝΑΡΓΥΡΟΥΣ...που κανανε δουλειες και θεραπευαν χωρις ανταλλαγμα...εξου και το ονομα..

Ξαναλέω πως δεν είπα πουθενά ότι όλοι οι παπάδες είναι πλούσιοι.

οκ οκ...απλα λεω πως μου φανηκε προσωπικα..ανεφερες μονο τα αρνητικα...
Ναι, υπάρχουν και οι πλούσιοι που δεν κλέβουν και κάθονται και απολαμβάνουν τα έσοδα τους από τις επιχειρήσεις της Εκκλησίας... Αυτοί που βγαίνουν και ψάλλουν μια δυο φορές, φορώντας χρυσά σταυρουλάκια, ενώ άνθρωποι εκεί έξω πεινάνε. ΥΠΟΚΡΙΤΕΣ λέω εγώ. Θέλουν να λέγονται χριστιανοί, θέλουν να λένε πως αγαπάνε το συνάνθρωπό τους. Αν ήταν όντως έτσι, θα παίρνανε τα χρυσάφια τους, θα παίρνανε τις Μερσεντέδες τους, θα καθιστούσαν ελέγχους στην κυκλοφορία τους χρήματος στους κόλπους της Εκκλησίας, θα έπαιρναν και τα χρυσάφια από τα μοναστήρια (είχαμε πάει τριήμερη και ήταν μια αίθουσα όλο χρυσά κουτάκια με διαμάντια και ρουμπίνια σε ένα μοναστήρι, και φανταστείτε αυτά που δε δείχνουν), και θα τα έδιναν στους φτωχούς.

λυπαμαι..δε λεω ..και αυτοι υπαρχουν και καλα κανεις που τα αναφερεις αυτα...και εγω τα ανεφερα καποτε αμα ψαξεις πολυ παλιο ποστ μου...
αυτα δεν ειναι δειγμα χριστιανισμου...

Το οποίο θα με βόλευε πολύ αν ήμουν κληρικός...

κακως

Ε... Συγγνώμη, αλλά οι θρησκείες έχουν την ίδια σχέση μεταξύ τους που έχει ο κομμουνισμός με τον καπιταλισμό...

εννοιολογικα...και σε φιλοσοφικη και σεοικονομικη βαση...ο κομμουνισμος δεν εχει σχεση με τον καπιταλισμο...δεν θελω να αναλυσω την μαρξιστικη πολιτικη, γιατι θα βγουμε off...
ας μην ανοιξουμε τετοια κουβεντα....το θεμα μας ειναι η θρησκεια...:)


In Flames gn
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SCULLY

Πολύ δραστήριο μέλος

Η SCULLY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 1,057 μηνύματα.
επανασταση εναντιον των υποκριτων χριστιανων ή καλυτερα των ψευτοχριστιανων ..καλη ιδεα αλλα δεν λυνεται μονο ετσι το προβλημα..

καλοι και κακοι υπαρχουν παντου..και ας (αυτο)αποκαλουνται χριστιανοι,βουδιστες,ταοιστες,ιουδαιστες,αριστεροι,δεξιοι,αντρες,γυναικες...επανασταση χριζει εναντιον ολων αυτων που θετουν σε κινδυνο υψηλες αξιες οπως αυτες της ελευθεριας,της ισοτητας,της ανθρωπιας...το κατα ποσον θα γινει κατι τετοιο οσο υπαρχει και η λογικη του "βολεματος",ειναι μια αλλη ιστορια,που αν την αρχισουμε θα γινει του οφ εδω μεσα..


καλοι και κακοι ...στοχος μας ειναι να κανουμε τους δευτερους μειονοτητα..να τους αφανισουμε,δεν μπορουμε..παντα θα υπαρχουν..και ας υπαρχουν,αλλα ας μην αποτελουν εμποδιο στο εργο των υπολοιπων..

τονιζω οτι το να κρινουμε μονο τα κακα που εχουν ακουστει απο πλευρας εκκλησιας ,διακατεχομενοι απο μια αδικαιολογητη υστερια εναντιον του καθετι παραδοσιακου,δεν ωφελει...υπαρχουν και καλα εργα εντος της εκκλησιας(ναι.υπαρχουν) και οποιος δεν εχει παρωπιδες καλα θα κανει να τα δει..οπως και γω δν εχω κανενα προβλημα να δω τα καλα αλλων ετεροδοξων/αλλοδαπων κ.α και ας μην με περιλαμβανουν..δεν εχουν γινει πχ οικολογικα κινηματα που εχουν καταφερει νικες στον τομεα τους ?? δεν υπαρχουν φιλειρηνιστες που αντιτιθενται σε οτιδηποτε βαζει σε κινδυνο τα ιδανικα τους ? υπαρχουν και μπραβο τους και μαγκια τους..και ας πιστευουν και στα χιλια πτερυγια της φαλαινας...δεν με ενδιαφερει..αναγνωριζω την αθρωπια τους πανω απο ολα..

και πανω σε αυτο που αναφεθηκε..οι ιδεες ολων των θρησκειων δεν ειναι παντα ιδανικες...στον ρου της ιστοριας εχουμε δει και πολεμοχαρεις θρησκειες...ή θρησκειες που πλασαρουν την ανωτεροτητα ενος απο τα δυο φυλα..σε τετοιες περιπτωσεις ο χαρακτηρισμος "ιδανικος" μαλλον δεν ταιριαζει..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
διωγμοι εγιναν και εναντιον των χριστιανων και δη σφοδροι..επισης,περι σταυροφοριων ,ιερας εξετασης και αυτα δεν ειναι θεμα της Ορθοδοξης τουλαχιστον πιστης.και επι Βυζαντινων χρονων σαφως και πολεμηθηκε απο καποιους η αρχαια ελληνικη φιλοσοφια και γενικα αρχαιοελληνικα στοιχεια οπως η τεχνη(θεοδοσιος,ιουστινιανος) .αλλα ας μην γενικευουμε δεν ισχυει αυτο για ολους...αν δεν με απατα η μνημη μου ειχα διαβασει οτι τα βυζαντινοπουλα(:P) διαβαζαν και μαθαιναν απ εξω τα ομηρικα επη..αντε να δω εναν σημερινο ελληναρα προστατη του αρχαιου μας πολιτισμου να το κανει αυτο ...

Δεν είναι θέμα Ορθοδοξίας, αλλά επειδή ο Γιώργος αναφέρθηκε γενικά στο χριστιανισμό ακολούθησα τα βήματά του.
Δεν κάνω γενικεύσεις για όλη τη χριστιανοσύνη, αλλά τα γεγονότα αυτά που ανέφερα και οι Βυζαντινοί αυτοκράτορες που μπορεί να μην ήταν πραγματικά "καλοί" χριστιανοί, δεν παύουν να συντέλεσαν στη διάδοση του Χριστιανισμού και στην επικράτησή του.
Ναι, γνωρίζω ότι έγιναν σφοδροί διωγμοί από τους Ρωμαίους Αυτοκράτορες κατά των χριστιανών με αφορμή την άρνηση των τελευταίων να δεχτούν να τιμούν τους πρώτους σαν θεούς. Μάλιστα αυτοί οι διωγμοί συνέβαλλαν στην αποδοχή του χριστιανισμού, αφού με τη βαναυσότητά τους προκάλεσαν τη συμπάθεια πολλών ομάδων για τους χριστιανούς.

επισης,στον τριτο κοσμο υφισταται προσηλυτισμος (οχι παντα !) απο ολες τις μεριες..απο δικο μου ατομο που ειχε επισκεφθει χωρα της δυτικης Αφρικης γνωριζω οτι τα τζαμια ειναι παρα πολλα και οτι τους ξυπναει συνεχεια εκεινος ο τυπος που εχουν οι μουσουλμανοι για να τους καλει σε προσευχη και τωρα μου διαφευγει ο τιτλος του.

Μα πολλοί Αφρικανοί είναι ήδη μουσουλμάνοι (οι Άραβες είχαν καταλάβει σχεδόν τη μισή Αφρική, και είχαν περάσει μάλιστα και στην Ιβηρική για κάποιο διάστημα).

ολοι εχουν συμφεροντα..ναι ισχυει αυτο ως επι το πλειστον..αλλα ακριβως αυτοι οι ΟΛΟΙ μπορουν να προερχονται απο παντου..οχι μονο απο πλευρας εκκλησιας..ισως και οι αλλες αποψεις(μη χριστιανικες,πολιτικες κλπ κλπ) να εχουν υποκινηθει απο συμφεροντα..το ποιος ειναι ο κανονας και ποια η εξαιρεση στο trust no one (των x-files:lol:) το καθοριζει ο καθενας για τον εαυτο του...εγω πχ δν πιστευω οτι η μανα μ εχει απωτερο συμφερον αν μου πει κατι..οι υπολοιποι ,ομως,εχετε καθε λογο να αμφιβαλλετε για τον αν μπορειτε να την εμπιστευτειτε(απλο παραδειγμα)

Συμφωνώ!:up::up:

όπως οι Ελληνες του 1821 μπαιναν σε κατακομβες και γινονταν κρυπτοχριστιανοι για να αποφυγουν τον μουσουλμανισμο...ετσι και ολοι αυτοι να βρισκαν τεχνικες να αποφυγουν την και καλα επιβολη του χριστιανισμου, αμα δεν γουσταραν...

Μπορεί οι Έλληνες του 1821 να έμπαιναν όντως σε κατακόμβες και να προέβαλλαν περισσότερη αντίσταση, αλλά μην ξεχνάς ότι υπήρξαν και άλλοι συντελεστές που ενίσχυσαν τη θρησκευτική πίστη των Ελλήνων: 1) το γεγονός ότι ήταν ένα σκλαβωμένο έθνος που είχε αρχίσει να συνειδητοποιεί την ενότητά του κυρίως μέσω της κοινής γλώσσας, 2) η επιρροή των χριστιανικών μοναστηριών και η συχνή συνεργασία του Πατριαρχείου με τους Τούρκους, που αποτέλεσμα είχε ένα καθεστώς αυτονομίας για τις διάφορες ενορίες και την άδεια από τους Τούρκους σε αρκετά μέρη της Ελλάδας για τη διεξαγωγή μαθήματος από τους ιερείς -τα περί κρυφού σχολείου κλπ είναι μύθοι-, 3) η γνώση της ύπαρξης ανεξάρτητου και ομόθρησκου κράτους -Ρωσία- που πολεμούσε τους Τούρκους και είχε τη φήμη πως θα συντελούσε στον Αγώνα για την Ανεξαρτησία. Επίσης, να μην ξεχνάμε ότι η Τουρκοκρατία στην Ελλάδα κράτησε γύρω στα 400 χρόνια, και σε κάποιες περιοχές λιγότερο, ενώ η ύπαρξη του Βυζαντινού κράτους μέτρησε μπορεί και 1000 χρόνια ζωής. Ίσως και περισσότερα.

αν και θα διαφωνησω με το περισσοτεροι..(ενταξει σιγουρα διαφερουν και τα βιωματα μας)...εχω να σου πω...αυτοι που φερονται ετσι ειναι ΨΕΥΤΟχριστιανοι....
περισσοτερο Χριστιανος ειναι κατα τη γνωμη μου ενας αθεος που ξερει να αγαπαει...παρα ενας που παει στην εκκλησια και μισει τους αλλους...σιγουρα..
αλλα δε νομιζω να ειναι οι περισσοτεροι ετσι...

Τότε θα πρέπει να δημιουργηθεί μια νέα θρησκεία που θα ονομάζεται ψευδοχριστιανισμός (ανέφερε κάτι παρόμοιο και η Scully)...

μα βασει φυσικης, και καλυτερα ιατρικης, δεν γινεται να αναστηθει πχ ενα νεκρο σωμα που εχει πεθανει μερες..(μη κλινικα νεκρος)..

Βασικά δεν έχει αποδειχθεί η Ανάσταση.

οταν η συζητηση αναγεται σε θεματα πιστης, τοτε ειναι βλασφημο και αγενες να με ρωτας, που ξερεις οτι αυτα δεν ειναι αξιοπιστα?...η πιστη ειναι πιστη...πιστευω δηλαδη οτι ειναι αξιοπιστα, πιστευω στον Θεο...ετσι, γιατι πιστευω..δεν αποδεικνυω..πιστευω...εχω απειρες ενδειξεις, για μενα ικανοποιητικες, και πιστευω...αν για σενα δεν ειναι ικανοποιητικες μην πιστευεις φιλε μου...εγω πιστευω και θα πιστευω μεχρι να πεθανω...

Τότε να μην φέρεις ως επιχειρήματα τα "θαύματα". Ρώτησα για να εκφράσω με διαφορετικό τρόπο π.χ. ότι "ναι, αλλά όμως δεν έχει τεκμηριωθεί ότι όσα γράφει η Α. Γραφή είναι αξιόπιστα και επομένως δεν μπορούν να χρησιμοποιηθούν ως επιχειρήματα..." αλλά βαρέθηκα να γράφω συνεχώς στον ίδιο ξερό τόνο. Απολογούμαι αν σε έκανα να νιώσεις άσχημα.

τα βιβλια αρχισαν να γραφονται μετα την Ανασταση και την αναληψη του Ιησου. παρακαλω...και αυτα τα εγραψαν και ατομα που τον γνωρισαν...και τα κειμενα διαδωθηκαν απο γενια σε γενια αμεταβλητα...δεν τα φυλουσε ο οποιοσδηποτε...
και στην τελικη η πιστη ειναι πιστη...δε ζουμε στον Μεσαιωνα που ελεγαν "πιστευε και μη ερευνα" , αλλα ζουμε στο "αμα σε αντιπροσωπευει πραγματικα μια πιστη, πιστεψε..."...εχουμε ελευθερια και δημοκρατια...και αν οχι στην πραξη, εγω τουλαχιστον στην ψυχη μου...

Βιβλία για τον Ιησού συνεχίζονταν να γράφονται αιώνες μετά. Το θέμα είναι ότι δεν μπορούμε να επαληθεύσουμε ούτε όσα γράφτηκαν κοντά στο έτος 33 μ.Χ. (ή κάπου εκεί, γιατί έχει γίνει ένα μπέρδεμα με τα ημερολόγια), ούτε όσα γράφτηκαν πολύ αργότερα. Όπως είπες και εσύ, είναι θέμα πίστης. Αλλά τί είναι η πίστη, ξαναρωτάω; Τί σημαίνει πιστεύω σε κάτι; Θα είχαμε όλοι τις θρησκευτικές απόψεις που έχουμε τώρα αν είχαμε γενηθεί και ανατραφεί ως Ιρακινοί/Κινέζοι/Ιάπωνες; Το καλύτερο που έχει να γίνει είναι να αποφύγουν οι γονείς και ο κοινωνικός περίγυρος να επηρεάζουν έστω στο παραμικρό τις θρησκευτικές πεποιθήσεις ενός παιδιού, γιατί η παιδική μας ηλικία είναι που παίζει καθοριστικό ρόλο, και να επιμεληθεί η Πολιτεία και η Κοινωνία έτσι ώστε να δοθεί στο παιδί η ευκαιρία να αναπτύξει την κριτική του ικανότητα και ώστε να μπορέσει αργότερα να επιλέξει με αντικειμενικά και αμερόληπτα κριτήρια και δεδομένα σε ποια θρησκεία θέλει να πιστέψει. Έχω πολλές απαιτήσεις, το ξέρω, αλλά δεν είναι ουτοπικό αυτό και είναι κάτι που θα ωφελήσει την κοινωνία στο σύνολό της.

μα το να ξεφυγεις απο μια κατασταση στην οποια σε αναγκασαν δε σε ικανοποιει?ειναι δυνατον?..
αμα δεν θελεις μην πηγαινεις σε βαφτισεις...
προσωπικη συμβουλη, συζητα το και με τους γονεις σου παντως...ισως σε βοηθησουν καλυτερα...

Είμαι απολύτως ικανοποιημένος με τον εαυτό μου σε αυτό το ζήτημα. Το θέμα είναι ότι ο εξαναγκασμός που υφίσταται σε πολλές περιπτώσεις επηρεάζει αρνητικά την ψυχολογία μου και με κάνει να ταράζομαι γιατί ξέρω ότι αυτό είναι άδικο.
Σε ορισμένες βαπτίσεις δεν μπορώ να μην πάω, υπάρχει το σαβουάρ βιβρ και οι προσωπικές σχέσεις μεταξύ των ανθρώπων, ξέρεις... Δε θέλω να προσβάλλω π.χ. κάποιους συγγενείς ή γνωστούς που συμπαθώ πολύ με το να μην πάω σε κάποια βάπτιση στην οποία με έχουν καλέσει... Ωστόσο και μόνο που βλέπω τον παπά να βουτά το μωρό στην κολυμπήθρα σφίγγεται η καρδιά μου...
Βασικά οι γονείς μου κι εγώ (ειδικά με τον ένα) παρέχουμε υποστήριξη ο ένας στον άλλο :).

διαφωνω στο οτι ολες οι θρησκειες ειναι ιδανικες...η πραγματικοτητα ειναι θεμα ανθρωπων και κληρου για να αλλαξει...

Κοίτα, τώρα που το ξαναβλέπω, διαφωνώ κι εγώ με το χαρακτηρισμό "όλες", αλλά πάντως πολλές θρησκείες στην ιδανική τους μορφή μπορεί να είναι ιδανικές. Εξάλλου για τον κάθε άνθρωπο διαφέρει το ιδανικό.

εχεις πολυ δικιο σε αυτο....και αυτο πρεπει να αλλαξει...ε ενταξει τωρα γινεται προαιρετικο το μαθημα καπως καλυτερα...

Προαιρετικό στη θεωρία... Άμα φαίνεσαι σαν τη μύγα μες το γάλα...

Κοκορομαχιες...παντα θα υπαρχουν στην εκκλησια...αυτα δεν αντιπροσωπευουν το συνολο των πιστων σε καμια περιπτωση...

Όχι, αλλά η Εκκλησία είναι η επίσημη εκπρόσωπος των πιστών. Είναι σαν να βγαίνει ο Μπους και να κηρύττει εμπάργκο στη Ρωσία.

οχι...απλα ειναι λιγο λεπτο ζητημα και θελει προσοχη...

Don 't :emm:, be :).
τα ΜΜΕ κοβουν και ραβουν στις ειδησεις...ο,τι γουσταρουν οι διευθυντες τους προβαλλουν...(οχι ολα βεβαια)...

Συμφωνώ, αλλά δε μπορούν να βγάλουν στον αέρα κάτι που δεν έχει βάσεις στην πραγματικότητα (εκτός αν μιλάμε πλέον για τις ειδήσεις του σταρ...:ntomata:).

ειναι θεματα πιστης...τα περισσοτερα που λες δεν ειναι συμπεριφορες αληθινων χριστιανων...

Συμβαίνουν όμως με την ανοχή των περισσοτέρων.

δλδ ελεος....αμα νομιζεις οτι ειναι προπαγανδα...(πολυ μεγαλη κουβεντα)...τουλαχιστον να το αποδεικνυεις...ή να βαζεις τεκμηρια...αναφερθηκες στην ορθοδοξη εκκλησια, οχι στους ψευτοχριστιανους...για αυτο στο ειπα,...

Δηλαδή τί είδους αποδείξεις απαιτούνται, δε σου φτάνουν αυτά που σου είπα;
Προπαγάνδα = συστηματική προσπάθεια για διάδοση ιδεών, αρχών, δογμάτων κτλ.

Οι περισσότεροι γονείς βαπτίζουν τα παιδιά τους, και μάλιστα σε μικρή ηλικία.

Οι μισοί σχεδόν (ευτυχώς να λέμε) γονείς περίπου, απ' ό,τι έχω διαπιστώσει, προτρέπουν τα παιδιά τους να ακολουθούν τους τύπους.

Τα βιβλία των Θρησκευτικών όντως κοαπανούν συνεχώς ότι ο Χριστός είναι η ΜΙΑ και ΜΟΝΑΔΙΚΗ ΑΛΗΘΕΙΑ.

Ο χριστιανισμός είναι όντως υποχρεωτικός για τους χριστιανούς μαθητές, βάσει νόμου.

Οι περισσότερες γιαγιάδες πιέζουν τα εγγόνια τους να πηγαίνουν στην εκκλησία (εμένα με είχε πάει με το ζόρι μια φορά). Όχι δηλαδή ότι τραβάω πολλά τέτοια από τους στενούς μου ανθρώπους, αλλά η γιαγιά μένει γιαγιά... Ο λύκος κι αν εγέρασε κι άλλαξε το μαλλί του, μήτε τη γνώμη τ' άλλαξε μήτε την κεφαλή του...

Δηλ. αυτά όλα μαζί δε συνιστούν ένα είδος προπαγάνδας; Για να μην αναφέρω το θρησκευτικό ρατσισμό, που παραδέχομαι ότι δε χαρακτηρίζει το σύνολο αλλά δεν παύει να αποτελεί πραγματικότητα για ένα αρκετά σημαντικό ποσοστό της θρησκευτικής πλειοψηφίας;

ουτε αυτα αντιπροσωπευουν χριστιανισμο....

Ναι, αλλά δεν απάντησες στην ερώτησή μου...

(αυτο για την κυβερνηση δεν ειπα οτι το ειπες...το ανεφερα...ποιους θα επρεπε να κατηγορουμε για τη φτωχεια...)

Ακριβώς, η κυβέρνηση (=οι πολίτες) φταίει σε μεγάλο βαθμό για τη διαφθορά που επικρατεί στην Εκκλησία. Αν καθιστούσε ελέγχους και εξέθετε τα χρυσά σταυρουλάκια σε κάποιο εκκλησιαστικό μουσείο, τότε θα την παραδεχόμουν. Αλλά έλα που η Εκκλησία επηρεάζει και την κυβέρνηση... Αν ο αρχιεπίσκοπος πει ότι η τωρινή κυβέρνηση είναι αντιχριστιανική, αποσύρει την ευλογία του και την πει και βλάσφιμη, αυτομάτως το εν τρίτο των ελλήνων πολιτών θα στραφεί εναντίον της.

οκ οκ...απλα λεω πως μου φανηκε προσωπικα..ανεφερες μονο τα αρνητικα...

Νομίζω ότι έχω αναγνωρίσει τη φιλοσοφική και ουμανιστική αξία των ιδεών του χριστιανισμού.


Εννοώ ότι βολεύει πολλούς κληρικούς που δεν έχουν το ήθος για να αντισταθούν στην εκμετάλλευση των πιστών. Προσωπικά δε θα γινόμουν κληρικός ούτως ή άλλως, αλλά αν γινόμουν (λέμε, ένα τεράστιο αν), ίσως και να τους εκμεταλλευόμουν τους πιστούς με την πολλή την ευπιστία που δείχνουν και την εμπιστοσύνη... Για να τους γίνει δηλαδή το μάθημα πάθημα... :D Όχι, εντάξει πλάκα κάνω, απλώς εννοώ ότι ίσο μερίδιο της ευθύνης σε αυτή την περίπτωση έχουν και οι πιστοί.

εννοιολογικα...και σε φιλοσοφικη και σεοικονομικη βαση...ο κομμουνισμος δεν εχει σχεση με τον καπιταλισμο...δεν θελω να αναλυσω την μαρξιστικη πολιτικη, γιατι θα βγουμε off...

ΟΚ. Αλλά μιλάμε συχνά για θρησκευτική συγκριτολογία, και κάνουμε συχνά συγκρίσεις θρησκειών. Και συγκρίσεις κάνουμε ανάμεσα σε όμοια πράγματα.

τονιζω οτι το να κρινουμε μονο τα κακα που εχουν ακουστει απο πλευρας εκκλησιας ,διακατεχομενοι απο μια αδικαιολογητη υστερια εναντιον του καθετι παραδοσιακου,δεν ωφελει...υπαρχουν και καλα εργα εντος της εκκλησιας(ναι.υπαρχουν) και οποιος δεν εχει παρωπιδες καλα θα κανει να τα δει..

Βεβαίως και πολλοί κατώτερης βαθμίδας κληρικοί (και λίγες φορές και η Εκκλησία οργανωμένα) επιτελούν αξιόλογ κοινωνικό έργο. Ωστόσο πολύ φοβάμαι ότι τα disadvanatages outweigh the advantages, όπως γράφαμε και στην έκθεση στα αγγλικά... Θα δεχόμουν το αντίθετο μόνο αν αναβίωνε ο θεσμός της εκκλησίας ακριβώς όπως ήταν κατά τα πρώτα χρόνια του χριστιανισμού.

και πανω σε αυτο που αναφεθηκε..οι ιδεες ολων των θρησκειων δεν ειναι παντα ιδανικες...στον ρου της ιστοριας εχουμε δει και πολεμοχαρεις θρησκειες...ή θρησκειες που πλασαρουν την ανωτεροτητα ενος απο τα δυο φυλα..σε τετοιες περιπτωσεις ο χαρακτηρισμος "ιδανικος" μαλλον δεν ταιριαζει..

Ναι, κοίτα, επειδή είπα το ίδιο και πριν, αναγνωρίζω πως κι εγώ ο ίδιος δε συμφωνώ με αυτό που έγραψα - είχα πατήσει το "πίσω" κουμπί στον Firefox κατά λάθος και χάθηκαν όλα όσα έγραψα... Εκνευρίστηκα ασφαλώς... Αλλά πάντως σε παραπέμπω λίγο παραπάνω (!) στο ποστ μου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SCULLY

Πολύ δραστήριο μέλος

Η SCULLY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 1,057 μηνύματα.
να ιδρυθει θρησκεια ψευτοχριστιανισμος δεν γινεται..λογικο ειναι ο καθενας να διεκδικει για την παρτη του το "πραγματικος χριστιανος" ...παραδειγμα των εποχων ειναι οι ορθοδοξοι,οι καθολικοι,μορμονοι ..ο καθενας βρισκει την δικη του θρησκεια πραγματικη..ποιος θα παει να αυτοονομαστει "ψευτο.."βλακας ειναι ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Και οι σατανιστές δεν ονομάζουν τους εαυτούς τους σατανιστές αλλά οπαδούς της "Νέας εποχής"...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SCULLY

Πολύ δραστήριο μέλος

Η SCULLY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 1,057 μηνύματα.
στα λογια μου ερχεσαι..ο καθενας θελει μια ομορφη εικονα για τη θρησκεια του αλλα και γενικα για τις αποψεις του..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

In Flames

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο In Flames αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 954 μηνύματα.
Μπορεί οι Έλληνες του 1821 να έμπαιναν όντως σε κατακόμβες και να προέβαλλαν περισσότερη αντίσταση, αλλά μην ξεχνάς ότι υπήρξαν και άλλοι συντελεστές που ενίσχυσαν τη θρησκευτική πίστη των Ελλήνων: 1) το γεγονός ότι ήταν ένα σκλαβωμένο έθνος που είχε αρχίσει να συνειδητοποιεί την ενότητά του κυρίως μέσω της κοινής γλώσσας, 2) η επιρροή των χριστιανικών μοναστηριών και η συχνή συνεργασία του Πατριαρχείου με τους Τούρκους, που αποτέλεσμα είχε ένα καθεστώς αυτονομίας για τις διάφορες ενορίες και την άδεια από τους Τούρκους σε αρκετά μέρη της Ελλάδας για τη διεξαγωγή μαθήματος από τους ιερείς -τα περί κρυφού σχολείου κλπ είναι μύθοι-, 3) η γνώση της ύπαρξης ανεξάρτητου και ομόθρησκου κράτους -Ρωσία- που πολεμούσε τους Τούρκους και είχε τη φήμη πως θα συντελούσε στον Αγώνα για την Ανεξαρτησία. Επίσης, να μην ξεχνάμε ότι η Τουρκοκρατία στην Ελλάδα κράτησε γύρω στα 400 χρόνια, και σε κάποιες περιοχές λιγότερο, ενώ η ύπαρξη του Βυζαντινού κράτους μέτρησε μπορεί και 1000 χρόνια ζωής. Ίσως και περισσότερα.
μα τι νοημα εχουν ολα αυτα?
με εναν Τουρκο να κραταει μαχαιρι πανω απο τα κεφαλια τους, και μονο που καταφεραν μεσα σε μιση σχεδον χιλετια να κρατησουν την πιστη τους, και να αποφυγουν τον μουσουλμανισμο...σημαινει οτι προσπαθησαν και το ηθελαν...δεν υπαρχει δε μπορω, υπαρχει δεν θελω...φυσικα και εχεις δικαιο να λες οτι ειναι κακο να επιβαλλεται μια θρησκεια...γιατι ανεξιθρησκεια εχουμε στην τελικη...αλλα και παλι την επιβολη την κανουν ψευτοχριστιανοι, δεν τα ορισε ποτε αυτα ο Θεος μας...

Τότε θα πρέπει να δημιουργηθεί μια νέα θρησκεία που θα ονομάζεται ψευδοχριστιανισμός (ανέφερε κάτι παρόμοιο και η Scully)...
θα συμφωνησω και με σενα και με τη scully σε αυτο..αν και επισημα ειναι πολυ δυσκολο εως αδυνατο να αναγνωριστει...

Βασικά δεν έχει αποδειχθεί η Ανάσταση.
ε τι να σου πω ρε φιλε...μιλαμε για ΠΙΣΤΗ οχι για ΕΠΙΣΤΗΜΗ...
η Ανασταση τοσο του Κυριου οσο και του Λαζαρου βασιζεται στις Γραφες και σε μαρτυριες...τωρα μου ζητας να στην αποδειξω δλδ??
αμα το παμε ετσι, δεν εχει αποδειχτει επισης οτι ο Χριστος ΔΕΝ αναστηθηκε....
αμα παιζουμε την κολοκυθια, τρεχα γυρευε μετα...ειπαμε εσυ δεν πιστευεις, δεν σε ικανοποιουν ολα αυτα, αλλα εγω πιστευω για τους λογους μου...

Τότε να μην φέρεις ως επιχειρήματα τα "θαύματα". Ρώτησα για να εκφράσω με διαφορετικό τρόπο π.χ. ότι "ναι, αλλά όμως δεν έχει τεκμηριωθεί ότι όσα γράφει η Α. Γραφή είναι αξιόπιστα και επομένως δεν μπορούν να χρησιμοποιηθούν ως επιχειρήματα..." αλλά βαρέθηκα να γράφω συνεχώς στον ίδιο ξερό τόνο. Απολογούμαι αν σε έκανα να νιώσεις άσχημα.
ΟΚ..Δεν υπαρχει προβλημα ...ανεφερα απλως τα θαυματα , γιατι ακριβως εγω πιστευω...
0τον κοσμο μου, τα θαυματα υπαρχουν...εσυ δεν πιστευεις ...ε τοτε οκ....
θα σου πω ενα πραγμα, θα ηθελα να το θυμασαι...και να μου κανεις τη χαρη...
σου ευχομαι ειλικρινα μεσα απο την ψυχη μου να εισαι παντα καλα...
αμα παθεις κατι ομως, ειτε εσυ , ειτε καποιο συγγενικο και δικο σου ατομο, (ευχομαι να ΜΗΝ σου τυχει κατι τετοιο), τοτε πανε στην εκκλησια και προσευχησου, ή αναψε ενα κερακι...ακομα και αν δεν πιστευεις...ο Θεος ειναι ανοιχτος παντα και για ολους...

Βιβλία για τον Ιησού συνεχίζονταν να γράφονται αιώνες μετά. Το θέμα είναι ότι δεν μπορούμε να επαληθεύσουμε ούτε όσα γράφτηκαν κοντά στο έτος 33 μ.Χ. (ή κάπου εκεί, γιατί έχει γίνει ένα μπέρδεμα με τα ημερολόγια), ούτε όσα γράφτηκαν πολύ αργότερα. Όπως είπες και εσύ, είναι θέμα πίστης. Αλλά τί είναι η πίστη, ξαναρωτάω; Τί σημαίνει πιστεύω σε κάτι; Θα είχαμε όλοι τις θρησκευτικές απόψεις που έχουμε τώρα αν είχαμε γενηθεί και ανατραφεί ως Ιρακινοί/Κινέζοι/Ιάπωνες; Το καλύτερο που έχει να γίνει είναι να αποφύγουν οι γονείς και ο κοινωνικός περίγυρος να επηρεάζουν έστω στο παραμικρό τις θρησκευτικές πεποιθήσεις ενός παιδιού, γιατί η παιδική μας ηλικία είναι που παίζει καθοριστικό ρόλο, και να επιμεληθεί η Πολιτεία και η Κοινωνία έτσι ώστε να δοθεί στο παιδί η ευκαιρία να αναπτύξει την κριτική του ικανότητα και ώστε να μπορέσει αργότερα να επιλέξει με αντικειμενικά και αμερόληπτα κριτήρια και δεδομένα σε ποια θρησκεία θέλει να πιστέψει. Έχω πολλές απαιτήσεις, το ξέρω, αλλά δεν είναι ουτοπικό αυτό και είναι κάτι που θα ωφελήσει την κοινωνία στο σύνολό της.
για τα βιβλια ειπα την αποψη μου..ειναι ασκοπο να επαναλαμβανω τα ιδια και τα ιδια...
για τον Ιησου μεχρι σημερα γραφονται βιβλια...αυτο δε σημαινει οτι πιστευουμε σε αυτα ελεος δλδ..τα πιο πολλα ανα τους αιωνες ηταν αιρετικα..εμεις πιστευουμε στις Γραφες, στην Αγια Γραφη...
πιστη, σημαινει να στρεφεσαι και να αγαπας κατι, χωρις να εχεις απολυτη βαση, ή αποδειξεις σε αυτο, αλλα να εχει πολλη ουσια για σενα αυτη η στροφη σε αυτο που πιστευεις...
λεμε πχ "πιστευει στους στοχους του.."...
κανεις δεν μας λεει οτι θα τους πετυχει...αλλα το σιγουρο ειναι οτι κατι τον οδηγησε να εχει βλεψεις σε αυτους τους στοχους, και οτι αυτοι οι στοχοι εχουν ουσια και τους αγαπαει...αυτο.
(κατι αναλογο θα λεγαμε και για τον Θεο)...
θα συμφωνησω οτι η Πολιτεια παιζει καθοριστικο ρολο στη διαμορφωση οχι μονο θρησκευτικων πεποιθησεων...αλλα θα ελεγα και ενος ολοκληρου φασματος της προσωπικοτητας του νεαρου ατομου...
φυσικα το θεμα περι βαφτισματος, το θεωρω οντως λιγο, αδικο, για οσους δεν θελουν..σιγουρα..

Είμαι απολύτως ικανοποιημένος με τον εαυτό μου σε αυτό το ζήτημα. Το θέμα είναι ότι ο εξαναγκασμός που υφίσταται σε πολλές περιπτώσεις επηρεάζει αρνητικά την ψυχολογία μου και με κάνει να ταράζομαι γιατί ξέρω ότι αυτό είναι άδικο.
Σε ορισμένες βαπτίσεις δεν μπορώ να μην πάω, υπάρχει το σαβουάρ βιβρ και οι προσωπικές σχέσεις μεταξύ των ανθρώπων, ξέρεις... Δε θέλω να προσβάλλω π.χ. κάποιους συγγενείς ή γνωστούς που συμπαθώ πολύ με το να μην πάω σε κάποια βάπτιση στην οποία με έχουν καλέσει... Ωστόσο και μόνο που βλέπω τον παπά να βουτά το μωρό στην κολυμπήθρα σφίγγεται η καρδιά μου...
Βασικά οι γονείς μου κι εγώ (ειδικά με τον ένα) παρέχουμε υποστήριξη ο ένας στον άλλο .
ωραια.χαιρομαι που τα χεις καλα με τους δικους σου...
οσο για το σαβουρα βιβρ...ειναι η εκφραση που δεν μου αρεσει καθολου...ελεος δλδ...
εχω μαθει να μαι ειλικρινης με τους ανθρωπους...σιχαινομαι τους τυπους γενικα...
αν δεν ειμαι σε φαση ή δεν θελω τελος παντων να παω σε μια δεξιωση ή γιορτη ή οτιδηποτε τελος παντων...θα το πω ευθεως...
η υποκρισια...το να πας εκει και να βαριεσαι ή να στενοχωριεσαι για το παιδακι που βαφτιζεται δεν ειναι καλο ουτε για σενα ουτε για τους υπολοιπους...
προκαλει ψυχοδυσχερεια...αμα θελεις αποφευγε το και εξηγησε το στους γονεις σου αφου σε καταλαβαινουν και στηριζεστε οπως λες...

Όχι, αλλά η Εκκλησία είναι η επίσημη εκπρόσωπος των πιστών. Είναι σαν να βγαίνει ο Μπους και να κηρύττει εμπάργκο στη Ρωσία.
το σωστο μερος της Εκκλησιας και μονο αυτο αντιπροσωπευει τον σωστο χριστιανισμο και τους σωστους πιστους...
τωρα ενας παπας που βιαζει , που κλεβει κτλ...δεν αντιπροσωπευει ουτε τους πιστους ουτε χριστιανισμο..

Συμφωνώ, αλλά δε μπορούν να βγάλουν στον αέρα κάτι που δεν έχει βάσεις στην πραγματικότητα (εκτός αν μιλάμε πλέον για τις ειδήσεις του σταρ...).
σε πληροφορω...οτι κοβουν σχεδον ολοι, μερος της αληθειας και προβαλλουν αυτο που τους συμφερει...η πλαστικη εικονα της τηλεορασης ειναι ενα παραμυθι βγαλμενο απο την πραγματικοτητα...αλλα δεν παυει να ειναι παραμυθι...

Συμβαίνουν όμως με την ανοχή των περισσοτέρων.
διαφωνω, καμια ανοχη..παντα αντιδραμε στις "ανωμαλιες" των ψευτοχριστιανων...
και αυτα ειναι που συνηθως δεν προβαλλει η τηλεοραση...

Δηλαδή τί είδους αποδείξεις απαιτούνται, δε σου φτάνουν αυτά που σου είπα;
Προπαγάνδα = συστηματική προσπάθεια για διάδοση ιδεών, αρχών, δογμάτων κτλ.
Οι περισσότεροι γονείς βαπτίζουν τα παιδιά τους, και μάλιστα σε μικρή ηλικία.
Οι μισοί σχεδόν (ευτυχώς να λέμε) γονείς περίπου, απ' ό,τι έχω διαπιστώσει, προτρέπουν τα παιδιά τους να ακολουθούν τους τύπους.
Τα βιβλία των Θρησκευτικών όντως κοαπανούν συνεχώς ότι ο Χριστός είναι η ΜΙΑ και ΜΟΝΑΔΙΚΗ ΑΛΗΘΕΙΑ.
Ο χριστιανισμός είναι όντως υποχρεωτικός για τους χριστιανούς μαθητές, βάσει νόμου.
Οι περισσότερες γιαγιάδες πιέζουν τα εγγόνια τους να πηγαίνουν στην εκκλησία (εμένα με είχε πάει με το ζόρι μια φορά). Όχι δηλαδή ότι τραβάω πολλά τέτοια από τους στενούς μου ανθρώπους, αλλά η γιαγιά μένει γιαγιά... Ο λύκος κι αν εγέρασε κι άλλαξε το μαλλί του, μήτε τη γνώμη τ' άλλαξε μήτε την κεφαλή του...
Δηλ. αυτά όλα μαζί δε συνιστούν ένα είδος προπαγάνδας; Για να μην αναφέρω το θρησκευτικό ρατσισμό, που παραδέχομαι ότι δε χαρακτηρίζει το σύνολο αλλά δεν παύει να αποτελεί πραγματικότητα για ένα αρκετά σημαντικό ποσοστό της θρησκευτικής πλειοψηφίας;
φιλε μου..τιποτα απο αυτα που αναφερεις δεν ειναι χριστιανικη συμπεριφορα, και δεν αντιπροσωπευει ΟΛΟΥΣ τους χριστιανους, και φυσικα τιποτα απο αυτα δεν ειναι επιχειρημα να αποδειξει οτι ο Χριστιανισμος ειναι προπαγανδα...
ο Χριστος δεν ειπε ουτε για αναγκαστικους βαπτισμους, καταδικασε τους τυπους, δεν ηθελε υποχρεωτικα οι ανθρωποι να τον ακολουθησουν στην εκκλησια...
προσωπικα η γιαγια μου ποτε της δεν με πιεσε να παω εκκλησια...
ο παππους μου, παντα ηταν μακρια απο την εκκλησια, και μαλωνε την θεια μου που αναγκαζε καποιες φορες να πανε τα μικρα στην εκκλησια...
βλεπεις οτι ειναι και ποσο Χριστιανος ειναι ο αλλος...

οσο για τη συστηματικη προσπαθεια διαδοσης αρχων, δογματων κτλ...αυτο δεν ειναι θεμα προπαγανδας , αλλα θεμα δικαιωματων και ελευθεριας...
καθενας εχει το ελευθερο δικαιωμα διαδοσης ιδεων...(απο τα ατομικα δικαιωματα)

αυτο με το οτι ειναι υποχρεωτικος ο Χριστιανισμος δεν ισχυει για τους μαθητες..προς Θεου..
στο σχολειο μου υπαρχουν αρκετοι Ιεχωβαδες οπως επισης και Μουσουλμανοι Αλβανοι , που απεχουν απο το μαθημα των Θεησκευτικων...

Ναι, αλλά δεν απάντησες στην ερώτησή μου...
και που θελεις να ξερω αμα τους φτανουν ή οχι τα πλουτη...το ανθρωπινο βρωμικο μυαλο ειναι τοοσο αχορταγο...που μπορει να φτασει σε πιο ακραιες συμπεριφορες...
αυτα ξαναλεω δεν εχουν καμια σχεση με τον Χριστιανισμο....

Ακριβώς, η κυβέρνηση (=οι πολίτες) φταίει σε μεγάλο βαθμό για τη διαφθορά που επικρατεί στην Εκκλησία. Αν καθιστούσε ελέγχους και εξέθετε τα χρυσά σταυρουλάκια σε κάποιο εκκλησιαστικό μουσείο, τότε θα την παραδεχόμουν. Αλλά έλα που η Εκκλησία επηρεάζει και την κυβέρνηση... Αν ο αρχιεπίσκοπος πει ότι η τωρινή κυβέρνηση είναι αντιχριστιανική, αποσύρει την ευλογία του και την πει και βλάσφιμη, αυτομάτως το εν τρίτο των ελλήνων πολιτών θα στραφεί εναντίον της.
η πολιτικη διαχωριζεται απο την θρησκευτικη "εξουσια"
αν και πολυ σωστα το θετεις οτι η κυβερνηση σιγουρα επηρεαζεται απο την Εκκλησια...
αλλα και παλι φιλε μου...τι σχεση εχει ο Χριστιανισμος με αυτα?
σε αυτα τα παιχνιδια, στα βρωμικα προσωπα, στις ιντριγκες των εκαστοτε αρχιεπισκοπων που μαζι σου θα τις καταδικασω, δεν χωραει ο Χριστιανισμος γιατι δεν εχει καμια σχεση...

Νομίζω ότι έχω αναγνωρίσει τη φιλοσοφική και ουμανιστική αξία των ιδεών του χριστιανισμού.
οκ..χαιρομαι...
Εννοώ ότι βολεύει πολλούς κληρικούς που δεν έχουν το ήθος για να αντισταθούν στην εκμετάλλευση των πιστών. Προσωπικά δε θα γινόμουν κληρικός ούτως ή άλλως, αλλά αν γινόμουν (λέμε, ένα τεράστιο αν), ίσως και να τους εκμεταλλευόμουν τους πιστούς με την πολλή την ευπιστία που δείχνουν και την εμπιστοσύνη... Για να τους γίνει δηλαδή το μάθημα πάθημα... Όχι, εντάξει πλάκα κάνω, απλώς εννοώ ότι ίσο μερίδιο της ευθύνης σε αυτή την περίπτωση έχουν και οι πιστοί.
δεν διαφωνω

ΟΚ. Αλλά μιλάμε συχνά για θρησκευτική συγκριτολογία, και κάνουμε συχνά συγκρίσεις θρησκειών. Και συγκρίσεις κάνουμε ανάμεσα σε όμοια πράγματα.
οκ...απλα θα ανοιγαμε πολιτικη συζητηση και θα βγαιναμε off αν συγκριναμε τον καπιταλισμο με τον κομμουνισμο, και ηθελα να το αποφυγω...ας μεινουμε στην θρησκεια λοιπον...

In Flames gn
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
μα τι νοημα εχουν ολα αυτα?
με εναν Τουρκο να κραταει μαχαιρι πανω απο τα κεφαλια τους, και μονο που καταφεραν μεσα σε μιση σχεδον χιλετια να κρατησουν την πιστη τους, και να αποφυγουν τον μουσουλμανισμο...σημαινει οτι προσπαθησαν και το ηθελαν...δεν υπαρχει δε μπορω, υπαρχει δεν θελω...φυσικα και εχεις δικαιο να λες οτι ειναι κακο να επιβαλλεται μια θρησκεια...γιατι ανεξιθρησκεια εχουμε στην τελικη...αλλα και παλι την επιβολη την κανουν ψευτοχριστιανοι, δεν τα ορισε ποτε αυτα ο Θεος μας...

Το νόημα που έχουν είναι ότι δεν αρκεί πάντοτε η θέληση για να επιτευχθεί κάτι. Πάντα υπάρχουν παράγοντες που θα επηρεάσουν τις πιθανότητες επιτυχίας ενός εγχειρήματος.

Και αν θυμάμαι καλά, ο ίδιος ο χριστιανικός Θεός δεν έλεγε στην πρώτη εντολή: "Εγώ είμαι ο Κύριος ο Θεός σου, και μην πιστεύεις σε άλλο θεό εκτός από μένα;"

Αλλά ακόμη κι αν το παραβλέψουμε αυτό, η επιβολή αυτή γίνεται (και) από επίσημους φορείς όπως η Πολιτεία και η Εκκλησία. Γιατί λοιπόν, αν η πλειοψηφία των χριστιανών είναι "σωστοί χριστιανοί", δεν έχουν καταδικαστεί κάποιες μορφές επιβολής ή έστω προώθησης του χριστιανισμού;

ΟΚ..Δεν υπαρχει προβλημα ...ανεφερα απλως τα θαυματα , γιατι ακριβως εγω πιστευω...
0τον κοσμο μου, τα θαυματα υπαρχουν...εσυ δεν πιστευεις ...ε τοτε οκ....
θα σου πω ενα πραγμα, θα ηθελα να το θυμασαι...και να μου κανεις τη χαρη...
σου ευχομαι ειλικρινα μεσα απο την ψυχη μου να εισαι παντα καλα...
αμα παθεις κατι ομως, ειτε εσυ , ειτε καποιο συγγενικο και δικο σου ατομο, (ευχομαι να ΜΗΝ σου τυχει κατι τετοιο), τοτε πανε στην εκκλησια και προσευχησου, ή αναψε ενα κερακι...ακομα και αν δεν πιστευεις...ο Θεος ειναι ανοιχτος παντα και για ολους...

Μμμ... απλώς ανέφερες τα θαύματα γιατί σου είπα ότι όσα γράφει η Α. Γραφή δεν είναι ιστορικά αποδεκτά και έπειτα εσύ συμπλήρωσες ότι πρόκειται περί πίστεως... Οπότε ας μείνουμε εκεί.
Βασικά προσωπικά θα θεωρούσα πως θα έχανα το χρόνο μου αν πήγαινα να ανάψω ένα κεράκι στην εκκλησία... Ότι ο Θεός είναι ανοιχτός για όλους και πάντα είχα την ευκαιρία να το ακούσω άπειρες φορές στο μάθημα της Ορθόδοξης Χριστιανικής Αγωγής έτσι όπως την παρουσιάζει η Εκκλησία (όπως θα έπρεπε κατά τη γνώμη μου να λέγεται το μάθημα). Αλλά το ίδιο ισχύει και με όλους τους άλλους θεούς και θρησκείες. Π.χ., υπάρχουν μαρτυρίες βουδιστών μοναχών και διαλογιστών που αντέχουν σε ακραίες θερμοκρασίες ή αναρρώνουν έπειτα από μια κανονικά θανατηφόρα ασθένεια/επίθεση. Θεωρώ ότι όλα αυτά είναι συμπτώσεις ή εκφράσεις της δύναμης του ανθρωπίνου εγκεφάλου και θα το θεωρούσα παράλογο να κάνω αυτό που ζητάς.

για τα βιβλια ειπα την αποψη μου..ειναι ασκοπο να επαναλαμβανω τα ιδια και τα ιδια...
για τον Ιησου μεχρι σημερα γραφονται βιβλια...αυτο δε σημαινει οτι πιστευουμε σε αυτα ελεος δλδ..τα πιο πολλα ανα τους αιωνες ηταν αιρετικα..εμεις πιστευουμε στις Γραφες, στην Αγια Γραφη...

Μπορεί ακόμη και σήμερα να γράφονται βιβλία για το Χριστό αλλά εμείς μιλάμε για όσα γράφτηκαν πριν από τη σύνταξη του καταλόγου των βιβλίων της Α. Γραφής.

ωραια.χαιρομαι που τα χεις καλα με τους δικους σου...
οσο για το σαβουρα βιβρ...ειναι η εκφραση που δεν μου αρεσει καθολου...ελεος δλδ...
εχω μαθει να μαι ειλικρινης με τους ανθρωπους...σιχαινομαι τους τυπους γενικα...
αν δεν ειμαι σε φαση ή δεν θελω τελος παντων να παω σε μια δεξιωση ή γιορτη ή οτιδηποτε τελος παντων...θα το πω ευθεως...
η υποκρισια...το να πας εκει και να βαριεσαι ή να στενοχωριεσαι για το παιδακι που βαφτιζεται δεν ειναι καλο ουτε για σενα ουτε για τους υπολοιπους...
προκαλει ψυχοδυσχερεια...αμα θελεις αποφευγε το και εξηγησε το στους γονεις σου αφου σε καταλαβαινουν και στηριζεστε οπως λες...

Άμα έχεις να αντιμετωπίσεις τη γιαγιά μου θα καταλάβεις. Συν το ότι μένω σε κωμόπολη με χαρακτήρα χωριού, αφού όλοι γνωρίζονται μεταξύ τους και οι μισοί είναι συγγενείς μεταξύ τους... Κοίτα, δεν είναι τραγικά τα πράγματα, αλλά

το σωστο μερος της Εκκλησιας και μονο αυτο αντιπροσωπευει τον σωστο χριστιανισμο και τους σωστους πιστους...
τωρα ενας παπας που βιαζει , που κλεβει κτλ...δεν αντιπροσωπευει ουτε τους πιστους ουτε χριστιανισμο..

Ναι, αλλά αναφερόμαστε σε κάτι που εξέφρασε η Εκκλησία στο σύνολό της.

σε πληροφορω...οτι κοβουν σχεδον ολοι, μερος της αληθειας και προβαλλουν αυτο που τους συμφερει...η πλαστικη εικονα της τηλεορασης ειναι ενα παραμυθι βγαλμενο απο την πραγματικοτητα...αλλα δεν παυει να ειναι παραμυθι...

Δηλ. παραμύθια όλα τα σκάνδαλα σχετικά με την Εκκλησία;
Βέβαια αυτό που με εξοργίζει περισσότερο είναι η υποκρισία μερικών κληρικών... Κάτι που δε χρειάζεται κανένα δελτίο ειδήσεων για να το δεις... Το βλέπεις και την ώρα που βγαίνει στον αέρα η Θ. Λειτουργία...

διαφωνω, καμια ανοχη..παντα αντιδραμε στις "ανωμαλιες" των ψευτοχριστιανων...
και αυτα ειναι που συνηθως δεν προβαλλει η τηλεοραση...

Τότε γιατί αυτοί δεν αλλάζουν τακτική;

φιλε μου..τιποτα απο αυτα που αναφερεις δεν ειναι χριστιανικη συμπεριφορα, και δεν αντιπροσωπευει ΟΛΟΥΣ τους χριστιανους, και φυσικα τιποτα απο αυτα δεν ειναι επιχειρημα να αποδειξει οτι ο Χριστιανισμος ειναι προπαγανδα...

Δεν είπα ποτέ ότι ο Χριστιανισμός είναι προπαγάνδα. Πού το είδες να γράφω κάτι τέτοιο; Εννώ ότι γίνεται μια προπαγάνδα από την Εκκλησία, το σχολείο (<--> την Πολιτεία) και το κοινωνικό περιβάλλον υπέρ του χριστιανισμού.

ο Χριστος δεν ειπε ουτε για αναγκαστικους βαπτισμους, καταδικασε τους τυπους, δεν ηθελε υποχρεωτικα οι ανθρωποι να τον ακολουθησουν στην εκκλησια...
προσωπικα η γιαγια μου ποτε της δεν με πιεσε να παω εκκλησια...
ο παππους μου, παντα ηταν μακρια απο την εκκλησια, και μαλωνε την θεια μου που αναγκαζε καποιες φορες να πανε τα μικρα στην εκκλησια...
βλεπεις οτι ειναι και ποσο Χριστιανος ειναι ο αλλος...

οσο για τη συστηματικη προσπαθεια διαδοσης αρχων, δογματων κτλ...αυτο δεν ειναι θεμα προπαγανδας , αλλα θεμα δικαιωματων και ελευθεριας...
καθενας εχει το ελευθερο δικαιωμα διαδοσης ιδεων...(απο τα ατομικα δικαιωματα

Ναι, αλλά η ελευθερία του ενός τελειώνει εκεί που ξεκινά η ελευθερία του άλλου. Το να παρουσιάζεις μια και μόνο θρησκεία ως τη μόνη ή την καλύτερη θρησκευτική διέξοδο που κάποιος μπορεί να ακολουθήσει είναι επίσης καταπάτηση των δικαιωμάτων του ανθρώπου.

αυτο με το οτι ειναι υποχρεωτικος ο Χριστιανισμος δεν ισχυει για τους μαθητες..προς Θεου..
στο σχολειο μου υπαρχουν αρκετοι Ιεχωβαδες οπως επισης και Μουσουλμανοι Αλβανοι , που απεχουν απο το μαθημα των Θεησκευτικων...

Σόρι, εδώ έκανα λάθος. Εννοούσα "Ο εκκλησιασμός είναι υποχρεωτικός για τους χριστιανούς μαθητές".

και που θελεις να ξερω αμα τους φτανουν ή οχι τα πλουτη...το ανθρωπινο βρωμικο μυαλο ειναι τοοσο αχορταγο...που μπορει να φτασει σε πιο ακραιες συμπεριφορες...
αυτα ξαναλεω δεν εχουν καμια σχεση με τον Χριστιανισμο....

Δεν εννοούσα αυτό... Με το "δεν τους φτάνουν" εννοοούσα, πράγμα που φαίνεται ξεκάθαρα από τα προηγούμενά μας ποστ, αν δε φτάνουν σε όσους θέλουν να λέγονται σωστοί χριστιανοί τα παραστρατήματα της Εκκλησίας για να απαιτήσουν ένα πιο αυστηρό καθεστώς ελέγχου στους κόλπους της.

η πολιτικη διαχωριζεται απο την θρησκευτικη "εξουσια"
αν και πολυ σωστα το θετεις οτι η κυβερνηση σιγουρα επηρεαζεται απο την Εκκλησια...
αλλα και παλι φιλε μου...τι σχεση εχει ο Χριστιανισμος με αυτα?
σε αυτα τα παιχνιδια, στα βρωμικα προσωπα, στις ιντριγκες των εκαστοτε αρχιεπισκοπων που μαζι σου θα τις καταδικασω, δεν χωραει ο Χριστιανισμος γιατι δεν εχει καμια σχεση...

Δηλ. στ' αλήθεια ο χριστιανισμός δεν έχει καμία σχέση με την Εκκλησία; Δηλαδή να αφήσουμε την Εκκλησία να διεξάγει χωρίς ελέγχους τις επιχειρηματικές της δραστηριότητες, να αφήνουμε τους παπάδες να φοράνε χρυσά, να μην ελέγχουμε τα όσα γίνονται στα μοναστήρια... Σαφώς και η πολιτική της Εκκλησίας πολλές φορές δεν εκφράζει το χριστιανισμό, αλλά δεν καταλαβαίνω γιατί δε γίνεται τίποτα για να αλλάξει αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Ρε παιδια εγω ξερω οτι οι Τουρκοι αφηναν τους κατεκτημενους να διατηρουν την πιστη και τα εθιμα τους, στην τελικη αυτος ηταν και ο καλυτερος τροπος να μην δεχονται αντιστασεις στην αυτοκρατορια τους, δεν τους αναγκασε κανενας Τουρκος ποτε να αλλαξουν θρησκεια. Αντε να καιγαν καμια εκκλησια και να απειλουσαν οταν δεν πληρωναν τους φορους...:P

αυτο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Βασικά σε κάποιες περιοχές (κυρίως στην Κωσταντινούπολη) έγιναν κάποιες προσπάθειες εξισλαμισμού (υπήρχαν αρκετοί χριστιανοί που προσποιούνταν πως είχαν ασπαστεί το ισλάμ, οι λεγόμενοι κρυπτοχριστιανοί), αλλά και πάλι ο εξισλαμισμός δεν ήταν τίποτε μπροστά στο παιδομάζωμα...
Αλλά στη σημερινή περιοχή της Ελλάδας υπήρχε αρκετή ανεκτικότητα προς το χριστιανισμό και αυτό φαίνεται τόσο από την αυτονομία των μοναστηριών εκείνη την εποχή όσο και από τη λειτουργία σχολείων (τα οποία ασφαλώς δεν έκαναν ανάλυση του βουδισμού...).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

halvas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αχαρνές (Αττική). Έχει γράψει 1,074 μηνύματα.
Ποιος σας το έδωσε;

Η δασκάλα. Πάω σε ιδιωτικό παρεπιπτόντως.

[οφφτοπικ]Γιατί δε κάνεις quote με τον κανονικό τρόπο; Δε ξέρουμε ποιος είπε αυτά στα οποία απαντάς[/οφφτοπικ]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SCULLY

Πολύ δραστήριο μέλος

Η SCULLY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 1,057 μηνύματα.
πολυ σωστη ειναι η νυξη στο παιδομαζωμα..

ας επαιρναν τα παιδια σας ,να τα καναμε φανατικα μουσουλμανακια και αριστους πολεμιστες με στοχο να ξεκληρισουν οσους Ελληνες και γενικα ετεροδοξους μπορουσαν (κ πιθανα αναμεσα σε αυτους η οικογενεια τους)..και μετα σας λεω περι ανεκτικοτητας..

δεν ειμαι φυσικα εναντιον των Τουρκων..ουτε θα μπω στην διαδικασια να ειμαι εχθρος τους τωρα για καποια πραγματα που εγιναν στο παρελθον..υποστηριζω την εμπρακτη και οχι τυπικιστικη φιλια των ΛΑΩΝ μας (για κυβερνησεις δεν ανοιγω το στομα μ)..αλλα η ιστορια εγραψε και οφειλουμε να τη σεβαστουμε..ελαχιστα μετρουσαν τα χρονια της τουρκοκρατιας τα ανθρωπινα δικαιωματα ...

δηλαδη ο Ρηγας Φεραιος ψεματα μας λεει στο εργο του οπου περιγραφει τις αθλιες συνθηκες που επεβαλλε ο σουλτανος ??και μη πειτε και τον Βελεστινλη εθνικιστη που εγραφε για να παινεψει τη χωρα του..αν υπηρχε ενα ανοιχτο μυαλο εκεινη την εποχη,αυτος ηταν..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Η δασκάλα. Πάω σε ιδιωτικό παρεπιπτόντως.

Η ΔΑΣΚΑΛΑ; :!: :!: :!: Καλά τί σόι δασκάλα ήταν αυτή;

[οφφτοπικ]Γιατί δε κάνεις quote με τον κανονικό τρόπο; Δε ξέρουμε ποιος είπε αυτά στα οποία απαντάς[/οφφτοπικ]

[offtopic]Επειδή με βολεύει καλύτερα για να βλέπω ποια κομμάτια από τα δικά μου σχολίασε αυτός στον οποίο απαντάω[/offtopic]

πολυ σωστη ειναι η νυξη στο παιδομαζωμα..

ας επαιρναν τα παιδια σας ,να τα καναμε φανατικα μουσουλμανακια και αριστους πολεμιστες με στοχο να ξεκληρισουν οσους Ελληνες και γενικα ετεροδοξους μπορουσαν (κ πιθανα αναμεσα σε αυτους η οικογενεια τους)..και μετα σας λεω περι ανεκτικοτητας..

δεν ειμαι φυσικα εναντιον των Τουρκων..ουτε θα μπω στην διαδικασια να ειμαι εχθρος τους τωρα για καποια πραγματα που εγιναν στο παρελθον..υποστηριζω την εμπρακτη και οχι τυπικιστικη φιλια των ΛΑΩΝ μας (για κυβερνησεις δεν ανοιγω το στομα μ)..αλλα η ιστορια εγραψε και οφειλουμε να τη σεβαστουμε..ελαχιστα μετρουσαν τα χρονια της τουρκοκρατιας τα ανθρωπινα δικαιωματα ...

δηλαδη ο Ρηγας Φεραιος ψεματα μας λεει στο εργο του οπου περιγραφει τις αθλιες συνθηκες που επεβαλλε ο σουλτανος ??και μη πειτε και τον Βελεστινλη εθνικιστη που εγραφε για να παινεψει τη χωρα του..αν υπηρχε ενα ανοιχτο μυαλο εκεινη την εποχη,αυτος ηταν..

Δεν ήταν πάντα τόσο άθλιες οι συνθήκες, και πολλοί Έλληνες συνεργάζονταν μάλιστα με τους Τούρκους, αποκομίζοντας οικονομικά κυρίως οφέλη (προεστοί κλποί τοπικοί άρχοντες, αρματολοί). Δε λέω ότι ήταν παραδεισένια, αλλά σε αρκετές περιπτώσεις και σε πολλές περιοχές της Ελλάδας παραχωρήθηκε σχετική αυτονομία. Κυρίως έπειτα από τη συνθήκη του Κιουτσούκ-Καϊναρτζή. Μια αυτονομία που επέτρεψε την οικονομική ευημερία (σε κάποιο βαθμό), και φέρνοντας και πολλές ιδέες του Διαφωτισμού στην Ελλάδα. Σε άλλες εποχές πάλι οι Έλληνες διώκονταν. Πάντως το ότι υπήρχε κάποια ανεκτικότητα είναι ιστορικά αποδεδειγμένο γεγονός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SCULLY

Πολύ δραστήριο μέλος

Η SCULLY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 1,057 μηνύματα.
δεν περνουσαν και καλα παντως ...μην τρελαθουμε..
επισης σημασια εχει πως περνουσε ο λαος που αναστεναζε απο την φορολογια και τοσα αλλα ...οι προεστοι και οι κοτσαμπασηδες καλα γλειφτρονια ηταν :mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

halvas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αχαρνές (Αττική). Έχει γράψει 1,074 μηνύματα.
Η ΔΑΣΚΑΛΑ; :!: :!: :!: Καλά τί σόι δασκάλα ήταν αυτή;

Δεν ήταν απόφαση της δασκάλας. Έτσι λειτουργεί το σχολείο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
δεν περνουσαν και καλα παντως ...μην τρελαθουμε..
επισης σημασια εχει πως περνουσε ο λαος που αναστεναζε απο την φορολογια και τοσα αλλα ...οι προεστοι και οι κοτσαμπασηδες καλα γλειφτρονια ηταν :mad:

Ναι, απλώς θέλω να πω πως δεν διώκονταν όλοι όσοι ήταν χριστιανοί.

Δεν ήταν απόφαση της δασκάλας. Έτσι λειτουργεί το σχολείο.

Τί σχολείο, κατηχητικό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

halvas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αχαρνές (Αττική). Έχει γράψει 1,074 μηνύματα.
Τί σχολείο, κατηχητικό;

Δε χαρακτηρίζεται το ίδιο θρησκευτικό, αλλά είναι στη πραγματικότητα

Εγώ πάω μόνο επειδή εκεί κάνουν πραγματικά καλή δουλειά:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

razorbladeDream

Πολύ δραστήριο μέλος

Η razorbladeDream αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,023 μηνύματα.
επανασταση εναντιον των υποκριτων χριστιανων ή καλυτερα των ψευτοχριστιανων ..καλη ιδεα αλλα δεν λυνεται μονο ετσι το προβλημα..

καλοι και κακοι υπαρχουν παντου..και ας (αυτο)αποκαλουνται χριστιανοι,βουδιστες,ταοιστες,ιουδαιστες,αριστεροι,δεξιοι,αντρες,γυναικες...επανασταση χριζει εναντιον ολων αυτων που θετουν σε κινδυνο υψηλες αξιες οπως αυτες της ελευθεριας,της ισοτητας,της ανθρωπιας...το κατα ποσον θα γινει κατι τετοιο οσο υπαρχει και η λογικη του "βολεματος",ειναι μια αλλη ιστορια,που αν την αρχισουμε θα γινει του οφ εδω μεσα..


καλοι και κακοι ...στοχος μας ειναι να κανουμε τους δευτερους μειονοτητα..να τους αφανισουμε,δεν μπορουμε..παντα θα υπαρχουν..και ας υπαρχουν,αλλα ας μην αποτελουν εμποδιο στο εργο των υπολοιπων..

τονιζω οτι το να κρινουμε μονο τα κακα που εχουν ακουστει απο πλευρας εκκλησιας ,διακατεχομενοι απο μια αδικαιολογητη υστερια εναντιον του καθετι παραδοσιακου,δεν ωφελει...υπαρχουν και καλα εργα εντος της εκκλησιας(ναι.υπαρχουν) και οποιος δεν εχει παρωπιδες καλα θα κανει να τα δει..οπως και γω δν εχω κανενα προβλημα να δω τα καλα αλλων ετεροδοξων/αλλοδαπων κ.α και ας μην με περιλαμβανουν..δεν εχουν γινει πχ οικολογικα κινηματα που εχουν καταφερει νικες στον τομεα τους ?? δεν υπαρχουν φιλειρηνιστες που αντιτιθενται σε οτιδηποτε βαζει σε κινδυνο τα ιδανικα τους ? υπαρχουν και μπραβο τους και μαγκια τους..και ας πιστευουν και στα χιλια πτερυγια της φαλαινας...δεν με ενδιαφερει..αναγνωριζω την αθρωπια τους πανω απο ολα..

και πανω σε αυτο που αναφεθηκε..οι ιδεες ολων των θρησκειων δεν ειναι παντα ιδανικες...στον ρου της ιστοριας εχουμε δει και πολεμοχαρεις θρησκειες...ή θρησκειες που πλασαρουν την ανωτεροτητα ενος απο τα δυο φυλα..σε τετοιες περιπτωσεις ο χαρακτηρισμος "ιδανικος" μαλλον δεν ταιριαζει..
:no1:Συμφωνω απολυτα μαζι σου SCULLY ,οντως δεν εχει σημασια το θρησκευμα του καθενος ειδικα οταν αυτος προσπαθει για το κοινο καλο,αναμφισβητητα ενας φιλειρηνηστης και ιδεολογος που προσπαθει για το κοινο καλο ειναι 1000 φορες καλυτερος απο εναν που το "παιζει"χριστιανος και ειναι θρησκολυπτος πανω απο ολα μπαινει η ανθρωπια..αν εισαι ανθρωπος με Α δεν εχει ΚΑΜΜΙΑ σημασια το θρησκευμα σε αυτο δεν νομιζω να εχει διαφωνησει κανεις...μα ετσι κι αλλιως το αληθινο μηνυμα της ορθοδοξιας και αυτο που διδαξε ο Ιησου ηταν η αγαπη και η ανθρωπια αυτο ειναι το κυριο μηνυμα..δεν προσπαθησε με το ζορι να Τον ακολουθησει κανεις..νομιζω αυτο το χουμε ξαναπει;)..Φιλικα μιλωντας παντα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 11 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top