Θρησκεία

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
αυτοί που νηστεύουν για τους τύπους, για τα μάτια του κόσμου και δεν το γουστάρουν πραγματικά...όποιος θέλει νηστεύει και όποιος θέλει όχι....δεν είναι αναγκαστικό σύμφωνα με τη γνώμη μου.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Συγνώμη πραγματικά, αλλά είναι για γέλια αυτό το κειμενάκι ε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Unkown-User

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unkown-User αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,066 μηνύματα.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
αποψη μου ειναι το τι πιστευεις πρεπει να το κρατας μεσα σου..να εισαι καθαρος στην καρδια..να μην προβαινεις σε πραξεις με τις οποιες πιστευεις οτι θα σε ''αγαπησουν'' οι αλλοι ή μονο και μονο για να δειχτεις...τοτε χανετε το νοημα της πιστης!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SCULLY

Πολύ δραστήριο μέλος

Η SCULLY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 1,057 μηνύματα.
χαχαχαχαχαχα... Ετσι ... Αυτή είναι η εκκλησία σας... Να την χαίρεστε...


το κειμενακι που θα εχει γραφτει απο καποιον κατακαημενο αρχιμανδριτη προφανως δεν εκπροσωπει την Ορθοδοξη Εκκλησια ποσο μαλλον την Ορθοδοξη Χριστιανικη πιστη...

τονιζω για πολλοστη φορα...οδηγος μας ειναι μονο ο η Αγια Γραφη..αλαθητος ειναι μονο ο Χριστος ..ολοι οι αλλοι αρχιεπισκοποι,παπαδες δεν παυουν να ειναι ανθρωπακια με ανοητη καποιες φορες και καλη αλλες φορες,συμπεριφορα...οπως αλλωστε ολοι μας...πιστεουμε στα λογια του Χριστου και μονο...ποσες φορες πρεπει να το πουμε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Unkown-User

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unkown-User αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,066 μηνύματα.
το κειμενακι που θα εχει γραφτει απο καποιον κατακαημενο αρχιμανδριτη προφανως δεν εκπροσωπει την Ορθοδοξη Εκκλησια ποσο μαλλον την Ορθοδοξη Χριστιανικη πιστη...

τονιζω για πολλοστη φορα...οδηγος μας ειναι μονο ο η Αγια Γραφη..αλαθητος ειναι μονο ο Χριστος ..ολοι οι αλλοι αρχιεπισκοποι,παπαδες δεν παυουν να ειναι ανθρωπακια με ανοητη καποιες φορες και καλη αλλες φορες,συμπεριφορα...οπως αλλωστε ολοι μας...πιστεουμε στα λογια του Χριστου και μονο...ποσες φορες πρεπει να το πουμε?

Τότε γιατί είναι αρχιμανδρίτης? Εφόσον γράφτηκε από κάποιον κληρικό τότε εκπροσωπεί την εκκλησία και τον χριστιανισμό... Αν αυτά που έγραψε είναι λάθος τότε να τον "διώξουν". Και να μην του επιτρέπουν να μοιράζει (?) , αναρτεί (?) τέτοιες μαλακΜΠΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΠ.

Σχετικά με το αλάθητος μόνο ο Χριστός... Βασικά... ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΠΟΔΕΙΧΘΕΙ ΟΤΙ ΥΠΗΡΞΕ ΠΟΤΕ ΧΡΙΣΤΟΣ, ΑΠΟ ΚΑΝΕΝΑΝ ΙΣΤΟΡΙΚΟ ΤΗΣ ΕΠΟΧΗΣ.. Κανένας ιστορικός της εποχής ΔΕΝ τον αναφέρει πουθενά.. Αλλά τεσπα, το παραβλέπω...

Αν οι αρχιεπίσκοποι παπαδες κτλ είναι ανθρωπάκια τότε κακώς εκπροσωπούν αυτό που εκπροσωπούν... Να γινόντουσαν δημόσιοι υπάλληλοι, όχι κληρικοί

Φιλικά ε?

djohn

ΥΓ : Δειτε αυτήν την ταινία https://www.zeitgeistmovie.com/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SCULLY

Πολύ δραστήριο μέλος

Η SCULLY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 1,057 μηνύματα.
το ανθρωπακια το ειπα οχι απαραιτητα με κακη εννοια...αλλα υπο την εννοια οτι ειναι ισοι με μας...χωρις τιποτα λιγοτερο,τιποτα περισσοτερο...

αν καποιος ανοητος εγινε κληρικος ,ΟΧΙ δεν φταει η χριστιανικη πιστη.Αμα τον εβαζε στη θεση που ειναι ο Ιησους ,στον οποιο εγω πιστευω,να κατηγορουσες τον Χριστιανισμο γενικοτερα.

Υπαρχουν ιστορικες αναφορες στον Ιησου και τους μαθητες,πιστους του.Αν εσυ τα θεωρεις προπαγανδα ,πλαστα ή whatever ..οκ ,κανε το.

και βεβαια αλανθαστος ειναι ο Χριστος συμφωνα με οσα πιστευω εγω.για σενα μπορει να ειναι μια χαρα "λανθαστος" κανονικος ανθρωπος ή να μην ειναι καν.ο,τι θελει ο καθενας.εγω τον εχω ως Θεανθρωπο,εσυ δν τν εχεις καν..ε και ?

οσο για την ταινια επειδη φανταζομαι οτι το περιεχομενο της θα ειναι σχετικο με την μη υπαρξη του Χριστου δεν βλεπω καποιο λογο να δω ΚΑΙ αυτη..εχω δει και εχω διαβαζει τοσα και τοσα που αναφερονται σε κατι τετοιο και συνειδητα επελεξα τι πιστευω..πειτε με ηλιθια ή ευκολοπιστη.εχω κανει τις επιλογες μου ,οποιες και αν ειναι αυτες και λογος δεν πεφτει σε ΚΑΝΕΝΑΝ.εν ολιγοις δεν με ενδιαφερει η αποψη κανενος επι των θρησκευτικων μου πιστευω.:)

τεσπα,πες μου πανω κατω σε τι αναφερεται η ταινια και αν δν βαριεμαι θα τη δω το βραδυ...

εννοειται φιλικα.:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Unkown-User

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unkown-User αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,066 μηνύματα.
το ανθρωπακια το ειπα οχι απαραιτητα με κακη εννοια...αλλα υπο την εννοια οτι ειναι ισοι με μας...χωρις τιποτα λιγοτερο,τιποτα περισσοτερο...

αν καποιος ανοητος εγινε κληρικος ,ΟΧΙ δεν φταει η χριστιανικη πιστη.Αμα τον εβαζε στη θεση που ειναι ο Ιησους ,στον οποιο εγω πιστευω,να κατηγορουσες τον Χριστιανισμο γενικοτερα.

Υπαρχουν ιστορικες αναφορες στον Ιησου και τους μαθητες,πιστους του.Αν εσυ τα θεωρεις προπαγανδα ,πλαστα ή whatever ..οκ ,κανε το.

και βεβαια αλανθαστος ειναι ο Χριστος συμφωνα με οσα πιστευω εγω.για σενα μπορει να ειναι μια χαρα "λανθαστος" κανονικος ανθρωπος ή να μην ειναι καν.ο,τι θελει ο καθενας.εγω τον εχω ως Θεανθρωπο,εσυ δν τν εχεις καν..ε και ?

οσο για την ταινια επειδη φανταζομαι οτι το περιεχομενο της θα ειναι σχετικο με την μη υπαρξη του Χριστου δεν βλεπω καποιο λογο να δω ΚΑΙ αυτη..εχω δει και εχω διαβαζει τοσα και τοσα που αναφερονται σε κατι τετοιο και συνειδητα επελεξα τι πιστευω..πειτε με ηλιθια ή ευκολοπιστη.εχω κανει τις επιλογες μου ,οποιες και αν ειναι αυτες και λογος δεν πεφτει σε ΚΑΝΕΝΑΝ.εν ολιγοις δεν με ενδιαφερει η αποψη κανενος επι των θρησκευτικων μου πιστευω.:)

τεσπα,πες μου πανω κατω σε τι αναφερεται η ταινια και αν δν βαριεμαι θα τη δω το βραδυ...

εννοειται φιλικα.:no1:

1) Οκ
2) Σ αρέσει εσένα τα άτομα που εκπροσωπουν την πίστη σου να ΜΗΝ την εκπροσωπουν σωστά? Γιατί όπως εγώ αν δεν δουλεύω όπως πρέπει θα με διώξουν, έτσι κ στους κληρικούς αμα δεν εκπροσωπουν σωστά το εργο και τα λόγια του Κυριου σου (κατ εσενα παντα), γιατί δεν τους διώνετε αλλα τους αφήνετε να ΤΟΝ δυσφημούν.
3) Show me the proof -- Η πρώτη αναφορά έγινε πολλλλάαα χρόνια μετά από τότε που θεωρείται ότι γεννηθηκε ο χριστός.. ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΜΕΝΑ ΚΑΙ ΜΕ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ (στις στέλνω κι αν θες) αναφορά από ΚΑΝΕΝΑΝ ΙΣΤΟΡΙΚΟ ΤΗΣ ΕΠΟΧΗΣ.
Ναι υπαρχουν αναφορές στον Χριστό και τους μαθητές του πολλλύυυυυ μετά από την εποχή που έζησαν... Δεν σου λέει αυτό κάτι?

4)Η ταινεία έχει 3 parts

To πρώτο αναφερεται στην θρησκεια
Το δεύτερο αναφερεται στην 11 Σεπτεμβριου
Και το τρίτο στις σχεσεις αμερικής γερμανιας κατα τον Β ΠΠ

Δες το 1ο.. Βασικά αξίζει να το δεις όλο... Βασίζεται σε στοιχεία με αποδείξεις. ΔΕΝ λέει τίποτα στον αέρα, και κανένας δεν έχει βρεθεί να μπορεί να διαψεύσει έστω και ένα στοιχείο από αυτά που παρουσιάζει.

Συγγνώμη αν σου χαλάω το παραμύθι (που καλώς ή κακώς σε βάλανε να πιστέψεις), αλλά μόνο να δεις τα κοινά στοιχεία του χριστιανισμού με θρησκείες που προυπήρχαν θα καταλάβεις πολλά...

Καλή συνέχεια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SCULLY

Πολύ δραστήριο μέλος

Η SCULLY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 1,057 μηνύματα.
υπαρχουν και καλοι που εκπροσωπουν την πιστη μου...και οι πολιτικοι μας δεν μας εκπροσωπουν αρκετους απο εμας αλλα someway ειναι εκει που ειναι..αν ειχα το καταλληλο ποστο ναι θα εδιωχνα αρκετους

για σενα πιστευω παραμυθι,για μενα ομως ειναι η πιστη μου.τελος.

δεν με εβαλε κανενας να πιστεχω τιποτα...εν ολιγοις με αποκαλεις ηλιθια ή μου φαινεται ? δεν ειναι μονο οι αθεοι ,αθρησκοι κλπ που εχουν κριση.συγγνωμη αν σας πω κατι συγκλονιστικο αλλα Hallo ,υπαρχουν και αλλοι που εχουν..απλως ας σεβαστουμε τις επιλογες του αλλου,δεν νομιζετε ?

μαλλον θεωρεις αρκετα πλαστες τις αναφορες περι Χριστου.τεσπα,σου ειπα δεν με απασχολει η αποψη κανενος επι της πιστης μου.

οσο για τις ομοιοτητες...οταν οι γυναικες ηταν κατι πιο πανω απο τους δουλους ,ενα αντικειμενο ουσιαστικα ο Χριστος (ετσι οπως πιστευω εγω παντα) τις ειχε μαθητριες ...συναναστρεφοταν μαζι τους ακριβως με τον ιδιο τροπο οπως με τους αντρες..υπερασπιστηκε και συνομιλησε με ιεροδουλες...ολα αυτα ενα απλο παραδειγμα..τα στοιχεια που δηλωνουν τις απιστευτες καινοτομιες του Χριστιανισμου σε σχεση με παλαιοτερες αντιληψεις(κοινωνικες,θρησκευτικες κλπ) ειναι πολλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
το κειμενακι που θα εχει γραφτει απο καποιον κατακαημενο αρχιμανδριτη προφανως δεν εκπροσωπει την Ορθοδοξη Εκκλησια ποσο μαλλον την Ορθοδοξη Χριστιανικη πιστη...
Το κειμενάκι έχει γραφεί από την ενορία ενός δήμου στην Αττική, και έπειτα μοιράστηκε στους μαθητές ενός δημοτικού σχολείου... Οι γονείς και οι δάσκαλοι εξοργίστηκαν. Αλλά δεν παύει να έγινε αυτό από ολόκληρη ενορία, όχι μόνο από έναν παπά. Και επίσης οι παπάδες στην κωμόπολη που μένω λένε πως είναι αμαρτία να μη νηστεύεις...

τονιζω για πολλοστη φορα...οδηγος μας ειναι μονο ο η Αγια Γραφη..αλαθητος ειναι μονο ο Χριστος ..ολοι οι αλλοι αρχιεπισκοποι,παπαδες δεν παυουν να ειναι ανθρωπακια με ανοητη καποιες φορες και καλη αλλες φορες,συμπεριφορα...οπως αλλωστε ολοι μας...πιστεουμε στα λογια του Χριστου και μονο...ποσες φορες πρεπει να το πουμε?
Για σένα και τον πιο καλό χριστιανό, ναι. Οι περισσότεροι χριστιανοί παρασύρονται από όσα λέει η Εκκλησία.

Πολλές φορές πρέπει να το πεις. Μια για τον κάθε παπά. Μια για τα βιβλία των Θρησκευτικών στο σχολείο που παρουσιάζουν την Εκκλησία σαν τον Ποντίφικα. Γιατί ναι μεν λέμε ότι ο Πάπας είναι αλάθητος, αλλά όμως στα βιβλία των Θρησκευτικών παρουσιάζεται η Εκκλησία ως ο μόνος δρόμος για τη σωτηρία. Μια για τον κάθε άνθρωπο στην κοινωνία, και πίστεψέ με, η πλειοψηφία είναι έτσι. Δεν έχουν όλοι την ίδια γνώμη με σένα, με την οποία θα συμφωνούσα απολύτως αν τυχόν και ήμουν χριστιανός. Πάντως η επίσημη Ορθόδοξη Εκκλησία δε δέχεται το ότι πιστεύουμε μόνο στο Χριστό και στην Α. Γραφή.

αν καποιος ανοητος εγινε κληρικος ,ΟΧΙ δεν φταει η χριστιανικη πιστη.Αμα τον εβαζε στη θεση που ειναι ο Ιησους ,στον οποιο εγω πιστευω,να κατηγορουσες τον Χριστιανισμο γενικοτερα.
Η χριστιανική πίστη δε φταίει, αλλά όμως αυτοί που τον δέχτηκαν στους κόλπους της Εκκλησίας την εκπροσωπούν. Να σου πω τί συμπέρασμα βγάζω από όλο αυτό; Ότι στο σχολείο δε διδάσκεται ο Χριστιανισμός. Διδάσκεται ο Χριστοεκκλησιανισμός. Ή όπως αλλιώς να το πω τελοσπάντων.

Υπαρχουν ιστορικες αναφορες στον Ιησου και τους μαθητες,πιστους του.Αν εσυ τα θεωρεις προπαγανδα ,πλαστα ή whatever ..οκ ,κανε το.
Εδώ θα συμφωνήσω μαζί σου, αλλά οι αναφορές αυτές δε μιλούν για κανένα θεάνθρωπο, αλλά για σκέτο άνθρωπο. Εκτός αυτού, είναι τόσες πολλές οι δήθεν "μαρτυρίες" για το Χριστό, οι οποίες εξυπηρετούσαν τα συμφέροντα διαφόρων ομάδων της εποχής, που δεν ξέρουμε ποιες είναι έγκυρες και ποιες πλαστές. Π.χ. Ευαγγέλιο του Ιούδα. Εκτός αυτού, η Εκκλησία (τα ανθρωπάκια που λέγαμε) επέλεξε μόνη της ποια βιβλία θα αποτελούν επίσημα θεολογικά συγγράματα. Όσα δε τη συνέφεραν ασφαλώς και θα τα έκαψε. Για ποιον άλλο λόγο θα κάψανε οι Βυζαντινοί (και δεν κατηγορώ το χριστιανισμό αυτό καθ' αυτό, αλλά την Εκκλησία), τις μεγαλύτερες βιβλιοθήκες της εποχής; Συν, ποιος αντέγραφε αρχαία βιβλία κατά την εποχή εκείνη; Οι Άραβες και η Εκκλησία. Οπότε...

οσο για την ταινια επειδη φανταζομαι οτι το περιεχομενο της θα ειναι σχετικο με την μη υπαρξη του Χριστου δεν βλεπω καποιο λογο να δω ΚΑΙ αυτη..εχω δει και εχω διαβαζει τοσα και τοσα που αναφερονται σε κατι τετοιο και συνειδητα επελεξα τι πιστευω..πειτε με ηλιθια ή ευκολοπιστη.εχω κανει τις επιλογες μου ,οποιες και αν ειναι αυτες και λογος δεν πεφτει σε ΚΑΝΕΝΑΝ.εν ολιγοις δεν με ενδιαφερει η αποψη κανενος επι των θρησκευτικων μου πιστευω.:)

τεσπα,πες μου πανω κατω σε τι αναφερεται η ταινια και αν δν βαριεμαι θα τη δω το βραδυ...
Η ταινία βασικά (απ' ότι έχω καταλάβει, λίγο από την αρχή έχω δει, τις μέρες που δε θα λείπω τα πρωινά θα τη δω) αναφέρεται στην ύπαρξη γενικά των θρησκειών. Δε μπορώ βέβαια να εκφέρω γνώμη, γιατί δεν την έχω δει όλη. Ναι, λόγος δεν πέφτει σε κανέναν για τις απόψεις σου και βάζω στοίχημα πως λες το ίδιο και για τις απόψεις των άλλων... Μακάρι να σκέφτονταν όλοι σαν εσένα...

οσο για τις ομοιοτητες...οταν οι γυναικες ηταν κατι πιο πανω απο τους δουλους ,ενα αντικειμενο ουσιαστικα ο Χριστος (ετσι οπως πιστευω εγω παντα) τις ειχε μαθητριες ...συναναστρεφοταν μαζι τους ακριβως με τον ιδιο τροπο οπως με τους αντρες..υπερασπιστηκε και συνομιλησε με ιεροδουλες...ολα αυτα ενα απλο παραδειγμα..τα στοιχεια που δηλωνουν τις απιστευτες καινοτομιες του Χριστιανισμου σε σχεση με παλαιοτερες αντιληψεις(κοινωνικες,θρησκευτικες κλπ) ειναι πολλα.

Βασικά ο Πλάτωνας είχε πει πως μια κοινωνία όπου οι γυναίκες δε συμμετέχουν παντού εξίσου με τους άντρες είναι σαν άνθρωπος που χρησιμοποιεί μόνο το ένα του χέρι. Να μη μιλήσουμε για τους σοφιστές... Καινοτομία δεν ήταν, αλλά ήταν σίγουρα αξιέπαινη πράξη. Δυστυχώς όμως υπάρχουν πολλά αλληλοσυγκρουόμενα στοιχεία στην Α. Γραφή (η οποία δεν απαρτίζεται μόνο από την Π. Δ. και τη ζωή του Χριστού αλλά και από τις επιστολές των αποστόλων), γι' αυτό και το "η δε γυνή να φοβήται τον άνδρα" και "ο άνδρας θεωρείται κεφαλή της γυναίκας όπως και ο Χριστός θεωρείται κεφαλή της Εκκλησίας" του Απ. Παύλου. Δε τα είπε αυτά βέβαια ο Χριστός, αλλά ο χριστιανισμός στα πρώτα χρόνια της ύπαρξής του στα λεγόμενα των αποστόλων βασιζόταν.

Όχι εννοείται, ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ φιλικά!!!!!!!!!!!!!!!!!:):up::up:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SCULLY

Πολύ δραστήριο μέλος

Η SCULLY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 1,057 μηνύματα.
δεν πιστευω σε κανεναν παπα.δε πιστευω σε κανεναν θεολογο.στον Χριστο πιστευω..στη διδασκαλια της αγαπης πιστευω.
φυσικα και οι αναφορες σχετικα με τον Χριστο μαρτυρουν απλα και μονο την υπαρξη του ως ενος προσωπου.το αν ειναι Θεανθρωπος,καραγκιοζης,τρελος εγκειται στα πιστευω του καθενος μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
δεν μπορω να αμφισβητησω την πιστη κανενος.
οπως λεει και ο μιβ ειναι κατι πολυ προσωπικο.
απ' την αλλη περιμενω να αποδεχτουν και οι υπολοιποι την δικη μου πιστη οποια και αν ειναι αυτη. αλλωστε ολοι ειμαστε ανθρωποι με ισα δικαιωματα. επισης περιμενω να αποδεχτουν την διαφορετικη συμπεριφορα που ενδεχομενως εχω λογω της ξεχωριστης πιστης μου.

οσο για την υπαρξη η μη καποιου θεου δεν νομιζω οτι θα μπορεσουμε καποτε να μαθουμε.
δεν υπαρχουν απτες αποδειξεις για την υπαρξη του. (τα διαφορα ευαγγελια και τα θαυματα σιγουρα δεν αποτελουν αντικειμενικα στοιχεια). απ την αλλη πλευρα δεν μπορουμε να αποδειξουμε και την μη υπαρξη του.

οπως ειπα ομως αυτο που απαιτω απο τους αλλους ειναι σεβασμος των δικαιωματων μου, που συμπεριλαμβανει και την ανεξιθρησκεια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SCULLY

Πολύ δραστήριο μέλος

Η SCULLY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 1,057 μηνύματα.
δεν μπορω να αμφισβητησω την πιστη κανενος.
οπως λεει και ο μιβ ειναι κατι πολυ προσωπικο.
απ' την αλλη περιμενω να αποδεχτουν και οι υπολοιποι την δικη μου πιστη οποια και αν ειναι αυτη. αλλωστε ολοι ειμαστε ανθρωποι με ισα δικαιωματα. επισης περιμενω να αποδεχτουν την διαφορετικη συμπεριφορα που ενδεχομενως εχω λογω της ξεχωριστης πιστης μου.

οσο για την υπαρξη η μη καποιου θεου δεν νομιζω οτι θα μπορεσουμε καποτε να μαθουμε.
δεν υπαρχουν απτες αποδειξεις για την υπαρξη του. (τα διαφορα ευαγγελια και τα θαυματα σιγουρα δεν αποτελουν αντικειμενικα στοιχεια). απ την αλλη πλευρα δεν μπορουμε να αποδειξουμε και την μη υπαρξη του.

οπως ειπα ομως αυτο που απαιτω απο τους αλλους ειναι σεβασμος των δικαιωματων μου, που συμπεριλαμβανει και την ανεξιθρησκεια


αυτα ΑΚΡΙΒΩΣ λεω τοοοοοοοση ωρα..ο σεβασμος των πεποιθησεων του αλλου και ο ελευθερος δρομος για την διαφορετικοτητα ειναι ισως το κυριοτερο που μπορει να καταστησει ανθρωπους και κοινωνιες πολιτισμενους..


υγ: +1 και στα μη μπολνταρισμενα ...απλως ηθελα να τονισω τα συγκεκριμενα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
στη διδασκαλια της αγαπης πιστευω
Μια ερώτηση (αν επιτρέπεται): Στα όσα λέει η Π. Διαθήκη πιστεύεις;

δεν υπαρχουν απτες αποδειξεις για την υπαρξη του. (τα διαφορα ευαγγελια και τα θαυματα σιγουρα δεν αποτελουν αντικειμενικα στοιχεια). απ την αλλη πλευρα δεν μπορουμε να αποδειξουμε και την μη υπαρξη του.
Με την ίδια λογική δεν μπορούμε να αποδείξουμε τη μη ύπαρξη ενός πλάσματος με πόδια κότας, μάτια σαλιγκαριού, ουρά σαύρας, φτερά νυχτερίδας, κεφάλι ελέφαντα και με δύο χέρια στη θέση του ομφάλιου λώρου.

οπως ειπα ομως αυτο που απαιτω απο τους αλλους ειναι σεβασμος των δικαιωματων μου, που συμπεριλαμβανει και την ανεξιθρησκεια
Ωραία όλα αυτά θεωρητικά. Μακάρι να γινόταν το ίδιο στην πράξη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Unkown-User

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unkown-User αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,066 μηνύματα.
Crookshanks +1

Scully μου φυσικά και ΔΕΝ ΣΕ ΕΙΠΑ ηλιθια ΚΑΙ ΖΗΤΩ ΣΥΓΓΝΩΜΗ και από σενα και απ το forum, αν κατα λαθος σε πρόσβαλα, ή σε μείωσα.. Ειλικρινά δεν είχα τετοια πρόθεση. ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΣΥΓΓΝΩΜΗ.

Αυτό που ήθελα να πω είναι ότι αν ζούσες σε άλλη χώρα ΔΕΝ θα ήσουν χριστιανή ορθόδοξη όπως τώρα... (ΠΙΘΑΝΟΤΑΤ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΝΑ ΜΗΝ ΗΣΟΥΝ). Αν είχες γεννηθεί στο Ιρακ στην Τουρκία σαφώς και δεν θα ήσουν καν χριστιανή.. Αλλά από κει και περα και στην Αμερική να είχες γεννηθεί, αν από τότε που ξεκινας να πας σχολείο μέχρι να γίνεις 18 σου λένε τι καλό που είναι να είσαι καθολικός, σου εξηγούν γιατί οι καθολική πίστη είναι η σωστή, σε πηγαίνουν σε καθολική εκκλησία, οι γονείς, οι φίλοι σου οι γνωστοί σου είναι καθολική, εσύ τι ? πιστεύεις ότι θα ήσουν ορθοδοξη?

Σχετικά με τις αναφορές περί Χριστού θα ήθελα έστω και μια αναφορά από κάποιον ιστορικό που έζησε εκείνη ή εστω κοντινή εποχή...

Θα μπορούσα μέχρι αύριο να σου λέω ομοιότητες, και από εκεί και πέρα σχετικά με την γυναίκα... ΣΑΦΩΣ ΚΑΙ ΥΠΗΡΧΑΝ ΘΡΗΣΚΕΙΕΣ ΠΟΥ ΠΡΟΥΠΗΡΧΑΝ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΥ ΚΑΙ ΕΒΑΖΑΝ ΤΗΝ ΓΥΝΑΙΚΑ ΣΤΗΝ ΙΔΙΑ ΘΕΣΗ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΣΕ ΑΝΩΤΕΡΗ ΘΕΣΗ ΑΠΟ ΑΥΤΗ ΤΟΥ ΑΝΤΡΑ.. Μάλιστα σε κάποιες θρησκείες η γυναίκα ήταν ΘΕΑ επειδή έφερνε στον κόσμο τα παιδιά.

ΖΗΤΩ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΣΥΓΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΠΡΙΝ

Με εκτιμηση
djohn
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SCULLY

Πολύ δραστήριο μέλος

Η SCULLY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 1,057 μηνύματα.
στα οσα λεγονται επι της παλαιας διαθηκης πιστευω αλλα σιγουρα διακρινω πισω αυτα τη συμβολικοτητα και τα βαθυτερα νοηματα και δν μενω στην επιφανεια οσων αναφερονται εκει..με αλλα λογια δεν πιστευω οτι ηταν ενα ωραιο περιβολι,ο Παραδεισος, και ηρθε μια οχια και το περιβολι εγινε σεληνιακο τοπιο..στο θεμα Θρησκεια ή κοροιδια νομιζω ,που υπηρχε νυξη σε θεωρια εξελιξης, εχω αναφερθει στη συμβολικοτητα ..και εγω και ο μιβ..

μη μπειτε στον κοπο να σχολιασετε αν οσα πιστευω ειναι "σωστα" ή "λαθος" γιατι απο μενα τουλαχιστον δε θα ληφθουν καθολου υπ' οψιν...αν επιθυμειτε να σχολιασετε κατι,καντε το εννοειται ..σε μενα θα περασει αδιαφορο,οπως ξανατονισα.

οσο για την υπαρξη που ανεφερε ο fasdag αν δεν κανω λαθος μαλλον εννοει την υπαρξη θεου,θεανθρωπου ορ σαμθινγκ ...


εντιτ : τωρα ειδα το ποστ του τζον.οταν ειπες οτι με εβαλαν να πιστεψω κατι μαλλον χαζη φαινεται να με ειπες εμμεσως πλην σαφως.τεσπα,σορυ αν παρερμηνευσα τιποτα:):no1:..που ξερεις αν οι δικοι μου ειναι πραγματικα ορθοδοξοι ή αν με πηγαιναν σε εκκλησιες κλπ ? αν μεγαλωνα σε αλλη χωρα φυσικα και δεν ξερω σε ποια θρησκεια θα κατεληγα..μπορει να ημουν μουσουλμανα ,μπορει και ορθοδοξη μπορει και....1002..προσωπικα παντως γνωριζω ανθρωπους που ανατραφηκαν με βαση μια θρησκεια (εχω γνωστους που μεγαλωσαν σε καθολικα σχολεια) και σημερα δεν ασπαζονται τον καθολικισμο αλλα καποια στοιχεια του και καποια της Ορθοδοξιας ...οπως αυτοι επελεξαν .χωρις να τους αναγκασει κανεις.και Btw εγω προσωπικα δεν περιμενα απο καμια οικογενεια,καμια παρεα και κανενα σχολικο βιβλιο θρησκευτικων για να πιστεψω στον Χριστο.αν θελετε πιστεψτε το.

και για τις αναφορες υπαρχουν απο ιουδαιους και ρωμαιους ιστορικους..γνωριζω για τις λιγες -πλην σαφεις-αναφορες του Ιωσηπου στον Χριστο ...επισης υπαρχει μια επιστολη ενος Ρωμαιου διοικητη που αναφερεται συγκεκριμενα και στην εμφανιση αυτου του τρελου που ξησηκωσε τα Ιεροσολυμα(τρελος θεωρηθηκε τοτε απο πολλους)...μπορεις να πιστεψεις αν θες οτι ολα αυτα ειναι μια τεραστια συνωμοσια ή ο,τι αλλο ..αλλωστε εγω δεν εχω να αποδειξω τιποτα και σε κανεναν.πιστευω εκει που πιστευω.δεν θα κατσω τωρα να λυσω και εξισωσεις για να αποδειξω κατι.ας ασχοληθει ο καθενας με τα πιστευω του και ας μην κριτικαρει αυτα του διπλανου του..ποσο μαλλον ας μην προσπαθουμε να επιβαλλουμε τις δικες μας αποψεις.


υπηρχαν πεποιθησεις περι ανωτερης και ισης γυναικειας θεσης αλλα σε κοινωνιες που μονο με καποια "μαγικη" ικανοτοτητα θα γνωριζε ο Αποστολος Παυλος (ή οποιος αλλος που διδαξε τον Χριστιανισμο) παραδειγμα για να διαδωσει τετοιες καινοτομιες.και αυτο γιατι απλα οι θρησκειες αυτες αναπτυχθηκαν σε τετοιο χωρο και χρονο που κανεις μετεπειτα υποστηρικτης του Χριστιανισμου θα γνωριζε ετσι ωστε να τα ατιγραψει..μη ξεχνας οτι ευρηματα περι θρησκειων ηρθαν προσφατα στο φως ή τουλαχιστον πολυυυυ αργοτερα απο τη διαδοση του Χριστιανισμου.θεμα αντιγραφης οποτε για μενα σεν υφισταται(πχ μινωικη..)

και φυσικα μονο σε φιλικο επιπεδο μιλαμε εδω.μην τα ξαναλεμε:P:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

932df0a57b

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο 932df0a57b αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 853 μηνύματα.
Δεν υπάρχει θεος, γιατί άλωστε να υπάρχει; Επειδή μήπως είμαστε τόσο εγωιστές και νομίζουμε ότι το σύμπαν φτιάχτηκε για να μας υπηρετεί; Είναι απλό, κοίτα μια κοινωνία από ζουζούνια, είναι κάπως χαοτική, να σκοτώσεις μερικά, το πολύ πολύ, θα τα φάνε τα υπόλοιπα, δεν υπάρχει κανένας θεος για να τα τιμωρήσει. Εμείς όμως έχουμε λογική θα πει κάποιος! ΚΑΙ? SHOW ME THE MONEY! Αν μια αλεπού σκοτώσει ένα κουνάβι, τότε πάει στην κόλαση; Εμείς έχουμε λογική! ΜΑΣ ΠΗΡΕ ΟΜΩΣ ΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΤΗΝ ΑΠΟΚΤΗΣΟΥΜΕ! Η ΘΕΩΡΙΑ ΤΟΥ ΔΑΡΒΙΝΟΥ ΕΞΕΛΙΣΕΤΑΙ ΑΚΟΜΑ!
Τώρα βέβαια, η μόνη απάντηση που περιμένω από τους πλυμμένους εγκέφαλους είναι: Άλλο εμείς! Είσαστε λοιπόν για γέλια και χαίρομαι που κατάφερα να αποβάλω από πάνω μου την προπαγάνδα 1.5 δεκαετίας +
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

932df0a57b

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο 932df0a57b αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 853 μηνύματα.
Και όπως είπε και ο Crookshanks, μακάρι οι άνθρωποι να είχαν πραγματικά ανεξηθρησκεία, γιατί πολύ φοβάμαι πως μόνο σε forum μπορώ να πω ανοιχτά αυτά που πιστεύω γιατί αν τα πω αλλού φοβάμαι ότι θα μου κλειστούν πολλές πόρτες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
οσο για την υπαρξη που ανεφερε ο fasdag αν δεν κανω λαθος μαλλον εννοει την υπαρξει θεου,θεανθρωπου ορ σαμθινγκ ...
Απλώς έφερα το "σάμθινγκ" αυτό που περιέγραψα ως παράδειγμα για να περιγράψω πόσο παράλογη βρίσκω (εγώ προσωπικά, τώρα από κει και πέρα ο καθένας πιστεύει ότι θέλει, αρκεί να μείνει στο δικό του χωράφι) την ύπαρξη του Θεού.

Τώρα βέβαια, η μόνη απάντηση που περιμένω από τους πλυμμένους εγκέφαλους είναι: Άλλο εμείς! Είσαστε λοιπόν για γέλια και χαίρομαι που κατάφερα να αποβάλω από πάνω μου την προπαγάνδα 1.5 δεκαετίας +

Για την προπαγάνδα συμφωνώ. Αλλά δεν είναι ωραία κάποια πράγματα που είπες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Μια ερώτηση (αν επιτρέπεται): Στα όσα λέει η Π. Διαθήκη πιστεύεις;

Με την ίδια λογική δεν μπορούμε να αποδείξουμε τη μη ύπαρξη ενός πλάσματος με πόδια κότας, μάτια σαλιγκαριού, ουρά σαύρας, φτερά νυχτερίδας, κεφάλι ελέφαντα και με δύο χέρια στη θέση του ομφάλιου λώρου.

Ωραία όλα αυτά θεωρητικά. Μακάρι να γινόταν το ίδιο στην πράξη...

συγγνωμη μπορεις να αποδειξεις το αντιθετο
το οτι το θεωρεις απιθανο δεν σημαινει οτι οντως δεν υπαρχει
ποτε δεν ξερεις και δεν μπορεις να εισαι βεβαιως για κατι

το γεγονος οτι πολλοι ανθρωποι δεν σεβονται τα ανθρωπινα δικαιωματα δεν σημαινει οτι δεν υπαρχουν καποιοι που το κανουν
εξαλλου ειπα τι απαιτω εγω απο τους αλλους. αν οι αλλοι ειναι τοσο στενομυαλλοι που δεν το καταλαβαινουν δεν τους φταιω εγω

ας μην τα μηδενιζουμε ολα
εχω δει ανθρωπους που πιστευουν στον χριστιανικο θεο που ειναι πραγματικα καταπληκτικοι οπως εχω δει και ατομα εντελως κλειστομυαλλα και φανατισμενα . το γεγονος οτι καποιος πιστευει σε μια ταδε θρησκεια η σε ενα προσωπικο του θεο δεν πρεπει να αποτελει ανυπερβλητο εμποδιο για τις ανθρωπινες σχεσεις. σε αντιθετη περιπτωση βρισκομαστε αντιμετωποι σε ρατσιστικες συμπεριφορες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 11 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top