Θρησκεία

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Ο τρόπος αυτός ειναι θέμα των ανθρώπων νομίζω που παρανοούν και παρεξηγούν. Δεν ανήκει γνησίως στο οικοδόμημα της θρησκείας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VAGGKALL1

Δραστήριο μέλος

Ο VAGGKALL1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 404 μηνύματα.
αποψη σου αποψη μου ,καταλαβαινω τι λες αλλα αφου συνηθως αυτο γινεται το δεχομε σαν τον κανονα και οχι την εξερεση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Δεν λέω το αντίθετο, αλλά δε μπορεί να συνδέεται τόσο εύκολα με τη θρησκεία, σαν θεσμό. Αυτό που εννοώ ειναι οτι ειναι ευθυνη των ανθρώπων και όχι της θρησκείας.

PS: Λίγο πιο ορθογραφημένα προσπάθησε να γράφεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VAGGKALL1

Δραστήριο μέλος

Ο VAGGKALL1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 404 μηνύματα.
νομιζω οτι η θρησκεια ειναι διαφορο της φιλοσοφιας αλλιωσ θα λεγαμε τις φιλοσοφιες θρησκειες ή τις θρησκειες φιλοσοφειες. Ακομα και η αναφορα μιας φιλοσοφιας στον θεο σαν υπαρκη ,και οχι ανυπαρκη ενοια ,δεν ειναι υποχρεοτικα θρησκεια αλλα και αντιστροφα μια θρησκεια που θετει ή απανταει σε φιλοσοφικα πρβληματα δεν ειναι δυνατον να ειναι φιλοσοφια



[off-topic]Υ.Γ.: το παλευω απο την πρωτη δημοτικου ,γιατι ειχα μαθησιακο προβλημα ,μην νομιζει εχω βελτειωθει (να φανταστεις το ειναι επειδη δεν μπορουσα να μαθω πως γραφεται το εγραφα καθε φορα και με διαφορετικο τροπο).[off-topic]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Η θρησκεία σχετίζεται άμεσα με κάποια ανώτερη δύναμη. Η φιλοσοφία αρχαιοελληνικού τύπου (δηλαδή ότι υπάρχει σε φιλοσοφία στη Δύση) συνήθως παλεύει με τον άνθρωπο και μόνο. Οι θρησκείες μπορούν να χαρακτηριστούν ιδιαίτερης μορφής φιλοσοφίες, αφού σχετίζονται με το πνεύμα. Μερικές φιλοσοφίες που πραγματεύονται ανώτερες δυνάμεις ίσως να μη μπορούν να χαρακτηριστούν πάντα θρησκείες, αλλά σίγουρα εχουν θρησκευτικό χαρακτήρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VAGGKALL1

Δραστήριο μέλος

Ο VAGGKALL1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 404 μηνύματα.
Η θρησκεία σχετίζεται άμεσα με κάποια ανώτερη δύναμη. Η φιλοσοφία αρχαιοελληνικού τύπου (δηλαδή ότι υπάρχει σε φιλοσοφία στη Δύση) συνήθως παλεύει με τον άνθρωπο και μόνο. Οι θρησκείες μπορούν να χαρακτηριστούν ιδιαίτερης μορφής φιλοσοφίες, αφού σχετίζονται με το πνεύμα. Μερικές φιλοσοφίες που πραγματεύονται ανώτερες δυνάμεις ίσως να μη μπορούν να χαρακτηριστούν πάντα θρησκείες, αλλά σίγουρα εχουν θρησκευτικό χαρακτήρα.
δεν ειναι απαρετιτο οτι σχετιζονται με το πνευμα αλλα κυριως με την ψυχη (εχει διαφορα) .
Στην αρχαια ελληνικη φιλοσοφια υπηρχαν πολλες θεωρειες που μιλουσαν για τον θεο οι τρεις μεγαλυτεροι μαλιστα(Σοκρατης,Πλατων,Αριστοτελης )ειχαν κανει αναφορα στον θεο μαλιστα τον Σκρατη τον σκοτωσαν(βασικα επελεξε τον θανατο) οι ιδιοι οι αθηνεοι για τον τροπο με τον οποιο φαντζοταν τον θεο. αλλα σε καμια περιπτωση δεν τον ειπαν θεολογο αλλα φιλοσοφο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Αυτάαα.... Και για να προλάβω την ερώτηση.
Είμαι άθρησκη που προσπαθεί να παραμείνει άθρησκη και να μην κατρακυλήσει στην κατηγορία "αθεϊσμός" - γιατί πρέπει να είναι φοβερό να φοβάσαι το θάνατο. :(

Δεν είναι ανάγκη να φοβάσαι το θάνατο για να είσαι αθεϊστής. Προσωπικά θεωρώ τον θάνατο δεδομένο, σαν τη γέννηση του ανθρώπου. Δε τον φοβάμαι, τον σέβομαι.

Για τη σχέση θρησκείας-επιστήμης ξέρω μόνο ότι υπάρχουν επιστήμονες που θεωρούν ότι δε συγκρούονται, υπάρχουν και άλλοι που θεωρούν πως συγκρούονται. Αλλά όταν έχεις μεγαλώσει από 3 μηνών σε περιβάλλον χριστιανικό και θεμελιώνεις μεγάλο μέρος της πνευματικής ζωής και ψυχολογίας σου σε αυτόν, φοβάσαι να το γκρεμίσεις. Ό,τι επάγγελμα και αν ασκείς.

Vaggkall1 ορίστε το πακέτο ορθογραφικού ελέγχου στα ελληνικά που ενσωματώνεται στον Firefox. Ελπίζω να βοηθήσει: https://addons.mozilla.org/el/firef..._greek_spelling_dictionary-0.5.3-fx+tb+sm.xpi

Συμφωνώ με τον μιβ ότι η πολλές φιλοσοφικές θεωρίες μπορούν να χαρακτηριστούν θρησκευτικού χαρακτήρα (π.χ. το πιο "λάιτ" παρακλάδι του βουδισμού). Επίσης, οι περισσότερες θρησκείες στην καθαρά πνευματική τους μορφή νομίζω πως μπορούν επίσης να χαρακτηριστούν φιλοσοφικές θεωρίες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Δεν είναι ανάγκη να φοβάσαι το θάνατο για να είσαι αθεϊστής. Προσωπικά θεωρώ τον θάνατο δεδομένο, σαν τη γέννηση του ανθρώπου. Δε τον φοβάμαι, τον σέβομαι.
Εγω που δεν πιστευω (η στους αθειστες εντασσομαι η στους αθρησκους, δεν εχω καταλαβει απολυτα τη διαφορα για να ειμαι ειλικρινης :p) τον φοβαμαι τον θανατο. Με τον δικο μου εχω εξοικιωθει καπως, το θεωρω σαν τη φυσικη μου καταληξη αρκει να μην ειναι προωρος. Τρεμω ομως και μονο στη σκεψη οτι καποτε θα χασω τα πολυ αγαπημενα μου προσωπα (και κυριως τους γονεις μου, μπορει να ακουγομαι μαμοθρεφτο που το λεω, αλλα ειναι η αληθεια). Ηδη εχω χασει καποια ατομα που αγαπουσα πολυ και αυτοι οι θανατοι με εχουν στιγματισει...
Δηλαδη αυτοι που πιστευουν δεν φοβουνται τον θανατο; Δεν το νομιζω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Ο αθεϊστής πιστεύει οτι δεν υπάρχει θεός, ο άθρησκος πιστεύει οτι υπάρχει θεός (ή θεοί) αλλά δεν εντάσσει τον εαυτό του σε κάποια θρησκεία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Ωραια... ειμαι αθρησκος λοιπον! Thanks για τις πληροφοριες :no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zip_unzip

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο zip_unzip αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 354 μηνύματα.
Δεν ξέρω αν τέθηκε το ερώτημα σε προηγούμενα posts, γιατί δεν είχα τον χρόνο και τη....διάθεση:P (με την καλή έννοια:)) να διαβάσω και τις 20 σελίδες του thread, αλλά, αν θεωρήσουμε πως κάποιος είναι χριστιανός, γιατί ορθόδοξος και όχι καθολικός ή ,αντίστροφα, γιατί καθολικός και όχι ορθόδοξος; Υπάρχουν διαφορές ανάμεσα στην ορθοδοξία και στον καθολικισμό, άλλες ουσιαστικές και άλλες όχι και τόσο σημαντικές. Ταυτόχρονα, υπάρχουν και (πολλές) ομοιότητες. Ακούω απόψεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SCULLY

Πολύ δραστήριο μέλος

Η SCULLY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 1,057 μηνύματα.
οι περισσοτερες ομοιοτητες αφορουν την αγαπη γυρω απο το προσωπο του Χριστου και των Αποστολων καθως και των κοινων αγιων ,των αγιων δηλαδη που καθιερωθηκαν πριν το Σχισμα.
οι διαφορες ειναι σημαντικες και αυτο γιατι ειναι δογματικου περιεχομενου.πχ το αλαθητο του Παπα ,η ουσιαστικη θεοποιηση της Παναγιας ,η διπλη εκπορευση του Αγιου Πνευματος κ.α
βεβαια,το θεμα σηκωνει μεγαλη αναλυση οποτε μονο εξαιρετικα περιληπτικα αναφερω τα παραπανω..
οσο για την υποθεση της ενωσης εγω ειμαι επιφυλακτικη επειδη ακριβως πιστευω καποια πραγματα και μου φαινεται αδιανοητο να αποδεχτω την κοσμικη εξουσια ενος θρησκευτικου αρχοντα ,ποσο μαλλον την ιδιοτητα του να ειναι παντα σωστος..αν και νταξει το θεμα του πρωτειου και του αλαθητου εχουν αρχισει να αμφισβητουνται και στον καθολικο κοσμο(επιτελους)..αυτο το ανεφερα ως παραδειγμα.και αλλα πραγματα στην πιστη αυτη μου φαινονται αδιανοητα...
σιγουρα θα ηταν ωραια μια ενωση του χριστιανικου κοσμου αλλα ας μην ονειροπολουμε δεν ειναι ευκολο γιατι υπαρχουν ουσιαστικες διαφορες..αλλωστε δεν βλεπω το λογο να αποδεχτω και να συμβιβαστω εγω με μια αποψη των Καθολικων που δεν με εκφραζει μονο και μονο στο ονομα μιας "ενωσης"...οπως δεν βλεπω το λογο να κανουν και αυτοι κατι αντιστοιχο..πιστευουμε καποια κοινα και καποια διαφορετικα πραγματακια..ε και ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Οι διαφορές μας είναι κυρίως ανθρωπογενείς. Γενικώς ο Καθολικισμός υπήρξε και υπάρχει συγκεντρωτικός στο πρόσωπο ενός άρχοντα (που είναι και πολιτικός αρχηγός κράτους) και σπανίως σεβάστηκε την τοπική ιδιαιτερότητα των λαών. Ο πάπας δεν είναι απλός ένας πνευματικός πατέρας. Είναι το απαράβατο αφεντικό, μια λογική που δεν υπαγορεύεται από τη χριστιανική ιδεολογία.
Αντίθετα, το γεγονός ότι στην Ανατολική εκκλησία υπάρχουν αυτοκέφαλες εκκλησίες ανά λαό και χώρα και ο πατριάρχης Κωνσταντινούπολης είναι απλά πνευματικός πατέρας χωρίς καμία παραπάνω δικαιοδοσία, φανερώνει ότι η ορθοδοξία σέβεται την τοπική ιδιαιτερότητα και είναι σε μεγαλύτερο βαθμό πνευματική θρησκεία. Αντίθετα με τον ρωμαιοκαθολικισμό που σε πάρα πολλά σημεία είναι άκρως εκκοσμικευμένος.
Περί της δογματικής διαφοράς δεν μπορώ να κάνω λόγο, γιατί δεν έχω μελετήσει θεολογία. Επιδοκιμάζω προσπάθειες να έρθουμε πιο κοντά τα δύο δόγματα που έγιναν και από το Χριστόδουλο και από τον πάπα Ιωάννη Παύλο το Β' και από τον Βαρθολομαίο και από τον Ιερώνυμο και από τον πάπα Βενέδικτο, αλλά νομίζω οτι οι πνευματικές μας διαφορές είναι χαώδεις ώστε να μιλάμε για πλήρη αποκατάσταση του Σχίσματος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tolisman

Δραστήριο μέλος

Ο tolisman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 457 μηνύματα.
Ο Ντοστογέφσκι νομίζω το είχε θέσει πολύ σωστά:

[FONT=verdana,geneva][FONT=comic sans ms,sand][/FONT][/FONT][FONT=comic sans ms,sand]«...Ο καθολικισμός είναι πίστη μη χριστιανική... Ο καθολικισμός της Ρώμης είναι χειρότερος από τον αθεισμό... Ο αθεϊσμός κηρύττει μονάχα το μηδέν, ο καθολικισμός, όμως, προχωρεί πιο πέρα ακόμα, κηρύττει ένα διαστρεβλωμένο Χριστό αντίθετο του Χριστού. Κηρύττει τον Αντίχριστο». [/FONT]
[FONT=comic sans ms,sand]«Ο ηλίθιος» (Δ,1,7) [/FONT]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Βασικά εμάς ο θεολόγος μας μάς είχε πει ότι "για να έρθει η σωτηρία του κόσμου, θα πρέπει όλοι να πιστέψουν στο Χριστό ενωμένοι", τέλος πάντων, είχε πει ότι θα πρέπει κάποτε, αν είναι να σώσει ο Θεός τον κόσμο, θα πρέπει να ενωθούν τα διάφορα παρακλάδια του χριστιανισμού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tolisman

Δραστήριο μέλος

Ο tolisman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 457 μηνύματα.
Βασικά εμάς ο θεολόγος μας μάς είχε πει ότι "για να έρθει η σωτηρία του κόσμου, θα πρέπει όλοι να πιστέψουν στο Χριστό ενωμένοι", τέλος πάντων, είχε πει ότι θα πρέπει κάποτε, αν είναι να σώσει ο Θεός τον κόσμο, θα πρέπει να ενωθούν τα διάφορα παρακλάδια του χριστιανισμού.

Αυτό που είπε, αν το είπε έτσι και δεν μεταφέρεις τα λόγια του λίγο διαφορετικά, είναι εντελώς γελοίο. Με μέσον την τελείωσε τη θεολογική;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Βασικά δε θυμάμαι τί είπε αυτολεξεί αλλά θυμάμαι χαρακτηριστικά πως είπε ότι κάποτε θα πρέπει να ενωθούν οι χριστιανοί αν είναι να σωθεί ο κόσμος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Unkown-User

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unkown-User αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,066 μηνύματα.
ΣΑΣ ΠΡΟΚΑΛΩ ΟΛΟΥΣ ΝΑ ΔΕΙΤΕ ΤΗΝ ΤΑΙΝΙΑ ΑΥΤΗ...

https://www.zeitgeistmovie.com/main.htm

(Δεν χρειάζεται να κατεβάσετε κάτι, απλά να δείτε... Το πρώτο μέρος αναφέρεται στην θρησκεία, αλλά αν θέλετε εσείς δείτε το όλο)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tolisman

Δραστήριο μέλος

Ο tolisman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 457 μηνύματα.
Βασικά δε θυμάμαι τί είπε αυτολεξεί αλλά θυμάμαι χαρακτηριστικά πως είπε ότι κάποτε θα πρέπει να ενωθούν οι χριστιανοί αν είναι να σωθεί ο κόσμος.

δεν μπορώ να το σχολιάσω, γιατί δεν ξέρω τι ακριβώς εννοούσε, αλλά μου φαίνεται αρκετά περίεργη ως άποψη, και νομίζω ότι δεν στηρίζεται κάπου. τεσπά, μπορεί να εννούσε κάτι άλλο..

πάντως ένωση των χριστιανικών εκκλησιών αυτή τη στιγμή δεν παίζει, δίοτι υπάρχουν χαώδεις διαφορές. ίσως -λέω ίσως- να υπάρξει στο μέλλον υπό πολύ διαφορετικές συνθήκες μία τρόπον τινά ένωση των αληθινών χριστιανών (όχι όμως των εκκλησιών).

βέβαια, για τον ορθόδοξο χριστιανισμό κάνεις δεν έχει το αλάθητο*. ακόμα και ο απόστολος Πέτρος αρνήθηκε τρεις φορές το Χριστό. και οι πατριάρχες και οι αρχιεπίκοποι και οι παπάδες και οι θεολόγοι κάνουν λάθη.

*(όπως έλεγε και η Άντζελα: Κανείς δεν είναι άσφαλτος:P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

razorbladeDream

Πολύ δραστήριο μέλος

Η razorbladeDream αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,023 μηνύματα.
είμαι χριστιανός ορθόδοξος για τους εξής λόγους:

1) Ο Χριστιανισμός είναι θρησκεία ανοιχτή σε όλους τους ανθρώπους και λειτουργεί με βάση την δημοκρατία π.χ. στην χειροτόνηση διαφόρων προσώπων σε "διάφορες" θέσεις στην εκκλησία που γίνεται με βάση την αρχή της πλειοψηφίας.

2) Η ιδεολογική βάση του Χριστιανισμού είναι η αγάπη προς τον συνάνθρωπο και προς τον Θεό. για αυτήν την αγάπη πρέπει όλοι να αγωνιστούμε για να την διαδώσουμε...είναι το παν στην ζωή πιστεύω...

3) Ο Ιησούς όταν ήρθε στην Γη αγωνίστηκε για να βοηθήσει τους ανθρώπους και αυτό φαίνεται από την διδασκαλία, τα έργα και τα θαύματά του...άρα και η θρησκεία που ήθελε να διαδώσει δημιουργήθηκε για να βοηθήσει τον άνθρωπο και να έρθει κοντά του...

4) Ο Χριστιανισμός έχει ως αρχή την ισότητα....ίσος ο φτωχός με τον πλούσιο...ίσος ο μαύρος με τον άσπρο,τον κόκκινο και τον κίτρινο...ίσος ο χριστιανός με τον μουσουλμάνο...ίσος ο άνδρας με την γυναίκα...ίσος ο Αλβανός με τον Έλληνα...

5) Υπάρχει δυνατότητα συγχώρεσης και μετάνοιας...ο Κύριος δεν τιμωρεί αλλά συγχωρεί....ένας που έχει κάνει αμαρτήματα πολλά δεν τιμωρείται εφόσον μετανοήσει πραγματικά για ότι έχει κάνει!

6) Ο Χριστιανισμός είναι θρησκεία εκσυγχρονισμένη μακριά από τις παλιακές παραδόσεις του Ισλάμ π.χ. με τις γυναίκες που πρέπει να φοράνε μαντίλες κτλ.

7) Σε περιόδους δύσκολες για τον Ελληνισμό, ο Χριστιανισμός στάθηκε στο πλευρό του και βοήθησε σημαντικά. π.χ. στην Τουρκοκρατία και στο Βυζάντιο εναντίον των Περσών...

8) Ο Θεός προσφέρει την ελευθερία στους ανθρώπους να αποφασίσουν τι θα κάνουν και πως θα δράσουν σε δεδομένες συνθήκες. τους έχει δώσει την ελεύθερη βούληση σε συνδυασμό με την λογική, τον νου έτσι ώστε να σκέφτονται τι κάνουν....δεν επιβάλλει ο Θεός στους ανθρώπους αλλά τους αφήνει στην ελεύθερη σκέψη τους!

9) Ο Χριστιανισμός προσφέρει την Αθανασία και την Σωτηρία από τον πνευματικό θάνατο της ψυχής....σε όσους είναι δίκαιοι και αγωνίζονται για τα ιδανικά του χριστιανισμού όπως η αγάπη...

10) Ο Χριστιανισμός δεν είναι υλιστική θρησκεία...αλλά στηρίζει τις ανώτερες αξίες...

Όλα τα παραπάνω είναι χαρακτηριστικά της ορθοδοξίας!

Δεν είναι τυχαίο που η θρησκεία με τους περισσότερους πιστούς στον κόσμο είναι ο Χριστιανισμός είτε μιλάμε για καθολικούς είτε για ορθόδοξους Χριστιανούς...

τι δεν μου αρέσει:
1) πολλοί που είναι προσκολλημένοι σε παλιακές αντιλήψεις και αμφιβάλλουν πολλές φορές για την ισότητα των ανθρώπων.
2) οι υλιστές παπάδες που κλέβουν εκκλησίες.
3) οι βιασμοί παιδιών σε κάποια κατηχητικά (όχι σε όλα)!
4) τα άτομα που θεωρούν σωστό τον συντηρητικό τρόπο ένδυσης και ζωής και κατηγορούν τους άλλους γιατί δεν τον τηρούν.
5) οι ηλίθιοι που λένε τους άθεους "αντίχριστους"...ρε παιδιά άλλο άθεος άλλο αντίχριστος μην τρελαθούμε...
6) οι διαμαρτυρίες των παπάδων και των κατηχητικών έξω από συναυλίες συγκροτημάτων και για την ταινία και το βιβλίο του κώδικα Da Vinci...
7) αυτοί που νηστεύουν για τους τύπους, για τα μάτια του κόσμου και δεν το γουστάρουν πραγματικά...όποιος θέλει νηστεύει και όποιος θέλει όχι....δεν είναι αναγκαστικό σύμφωνα με τη γνώμη μου.
8) δεν μου αρέσει η στάση απέναντι στην rock και την metal που την κατηγορούν πολλοί για σατανισμό βάζοντας όλους τους καλλιτέχνες στο ίδιο σακί, σατανιστές και μη...εγω ακούω metal και θα συνεχίσω να ακούω και έχω να πω ότι λίγοι είναι αληθινοί σατανιστές στον χώρο αυτό...οι περισσότεροι φαίνονται έτσι για εμπορικούς λόγους.

οι παραπάνω 8 διαμαρτυρίες δεν αναφέρονται στον χριστιανισμό αλλά σε αυτούς που νομίζουν ότι είναι χριστιανοί χωρίς να τηρούν τα πραγματικά χριστιανικά ιδεώδη...

Γιώργος, in flames gn!
Συμφωνω ...με κάλυψε πλήρως ο In Flames gn...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 11 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top