Θρησκεία

Χριστίνα20750

Νεοφερμένος

Η Χριστίνα20750 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 104 μηνύματα.
Δε νομίζω να χωράει αμφιβολίες η ερμηνεία των στίχων του Imagine, όταν ο ίδιος ο John Lennon με τα λεγόμενά του και τα σχόλιά του για το τραγούδι αυτό άφησε να νοηθεί ότι μιλά για κατάργησή τους.

Μα και μόνο το ότι οι άνθρωποι χωρίζονται σε διάφορες κατηγορίες (εθνικότητα, θρησκεία), δίνει σε μερικούς ανθρώπους την ευκαιρία να αδικήσουν - να ευνοήσουν κτλ κτλ. Η θρησκεία θα έπρεπε να είναι κάτι ΕΝΤΕΛΩΣ προσωπικό. Και να μην είναι 'γραμμένη' σε κανένα αρχείο, έλεος. Μιβ, η αντικειμενικότητα είναι κι αυτή υποκειμενική. Και εξήγησα γιατί είμαι εναντίον τέτοιων "τυπικών διαχωρισμών". Αλλά, τίποτα δεν είναι αντικειμενικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Δεν μίλησα για κανένα φακέλωμα. Αν, βέβαια, πιάσουμε το θέμα των ταυτοτήτων, χρησιμοποιώντας το ψευτοεπιχείρημα των καταργητών οτι η αναγραφή θρησκεύματος παραβιάζει δικαιώματα κλπ., εγώ ειμαι υπέρ της προαιρετικής αναγραφής και όχι της κατάργησης, γιατί μόνο αυτό δεν παραβιάζει δικαιώματα. Το γεγονός είναι ένα: όλοι ίσοι, κανένας ίδιος. Τα ιδιαίτερα χαρακτηριστικά των ανθρώπων δεν καταργούνται. Η ομογενοποίηση είναι κατάρα. Και οι θρησκείες και τα έθνη οφείλουν να υπάρχουν και φυσικά να καθορίζουν σε μεγάλο βαθμό το άτομο. Το αν κάποιοι τα βλέπουν σαν μια όμορφη πολυχρωμία στον κόσμο ή ως ένα μέτρο προκατειλλημένης κρίσης είναι εντελώς άλλο ζήτημα. Πάντα συνήθιζα να λέω οτι καταργούν όσα βαριούνται ν'αλλάξουν. Αυτό λέω και τώρα λοιπόν. Οι αληθινοί αγωνιστές, πάντως, δε βαριούνται ποτέ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SCULLY

Πολύ δραστήριο μέλος

Η SCULLY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 1,057 μηνύματα.
το Imagine ειναι ενα πολυ ωραιο τραγουδι...αλλα θα μου επιτρεψετε το περιεχομενο του και μαλιστα με τν τροπο που το ανελυσε ο ιδιος ο αγαπητος κατα τα αλλα lennon να το θεωρω ουτοπικο και σε καμια σημεια του να διαφωνω...το οτι κατι ειπε ο αξιολογοτατος μουσικος john lennon δν το κανει και απαραιτητα σωστο...δν ειχε πει αλλωστε πως οι beatles ειναι μεγαλυτεροι απο το Χριστο?και οτι σε λιγα χρονια ο χριστιανισμος δν θα υπαρχει ? διαψευστηκε ,λοιπον...ας μν πιανομαστε απο ενα τραγουδι ...

οπως ειναι ο μιβ μιλαμε περι ισων ατομων.οχι ιδιων...στο θεμα των ταυτοτητων συμφωνω οτι καλυτερη λυση θα ηταν η προαιρετικη αναγραφη θρησκευματος...αν ρωτατε εμενα προσωπικα,δν θα επιιθυμουσα τν αναγραφη του γτ πρωτον θεωρω την ταυτοτητα κατι πιο τυπικο ..ειναι για μενα ενα καρτελακι που απλως μου επιτρεπει πχ να μπαινοβγαινω στις χωρες της εε..δν αντιπροσωπευει κατι το εσωτερικο για μενα οπως η θρησκεια...

τεσπα,θεμα διαχωρισμου με την αρνητικη εννοια ΔΝ ΕΧΟΥΜΕ...αν καποιος θεωρει τον θρησκευτικο πλουραλισμο κριτηριο στην κριση του για τους ανθρωπους ,ειναι δικο του προβλημα....αντι ομως να κοιταξουμε να καταργησουμε τις θρησκειες επειδη ορισμενοι μεσω αυτων δημιουργουν προκαταληψεις ,δν κοιταμε καλυτερα πως θα αντικρουσουμε αυτα τα στερεοτυπα και πως θα αντιμετωπισουμε τετοιου ειδους τακτικες ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VAGGKALL1

Δραστήριο μέλος

Ο VAGGKALL1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 404 μηνύματα.
ασ αρχισω και εγω
Μαρξ¨η θρησκεια ειναι το οποιο του λαου¨αυτο φυσικα και ισχυει
επισης μια θρησκεια η οποια διδασκει την ελευθερεια θα πρεπει:
1)να εχει ιερεις και απο τα δυο φιλα
2)να μην εχει προκαλεσει ποτε καταστροφες σε αλλους πολιτισμους λογω αλλο
3)δεν αφοριζει ανθρωπους επειδη λενε πραγματα τα ποια δεν την βρισκουν συμφωνη
4)δεν καταδικαζει τις ιδιετεροτητες (οποιασδιποτε φυσεως)καποιου
5)δεν φορτωνει δικατης λαθοι σε αλλους
6)δεν παλευει να αποριψει αποδεδιγμενες θεωριες
φιλε μου miv ο χριστιανισμος και γενικα οποιαδηποτε θρησκεια δεν λειτουργει ενοτικα ,και ξερεις γιατι? παντα σε ολες τις θρησκειες υπαρχουν φανατικοι και γιατι οι θρησκειες παντα παλεβουν να βρουν υποστηρικτες
η θρησκεια ειναι ανθρωπινο κατασκευασμα και πιο συγκεκριενα ,ειναι η προσπαθεια του ανθρωπου να καταπολεμισει τις φοβοιες του και να λυσει τις απορειες του
οσον αφορα εμενα:
1)για την μεταθανατεια ζωη πιστευω στον βουδισμο
2)σαν φιλοσοφιες μου αρεσουν ο ταο'ι'σμος(η θρησκεια που εχει για συμβολο τον κυκλο νε το απρο και το μαυρο!),χριστιανισμος ,κουμφουκιανισμος
3)για την μοιραστον στον ταο'ι'σμο μπορουμε να καθορισουμε εμεισ την μοιρα μας
για την δημιουργεια του κοσμου το ηλεκτρονιο το προτωνιο το νετρινο ....το BIG BANG .......την κοσμολογια ,αστροφυσικη,φυσικη ,χημεια, βιολογια ,τα μαθηματικα κ.ο.κ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SCULLY

Πολύ δραστήριο μέλος

Η SCULLY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 1,057 μηνύματα.
αφου με κοπο διαβασα τις αποψεις σου...απανταω:
το πoια θρησκεια εχει τα στοιχεια μιας θρησκειας που διδασκει την ελευθερια δν μπορουμε να τα καθορισουμε εμεις σε στυλ εντολων ... απλα να εχουμε αποψεις...
τεσπα, αν υπαρχουν καποιοι ανεγκεφαλοι που εξεφτελιζουν το νοημα μιας θρησκειας(ή ιδεας) , η θρησκεια (η ιδεα) δν ΦΤΑΙΕΙ...και σου αναφερω παραδειγμα...κατα κοινη ομολογια η δημοκρατια οπως ασκειται σημερα εινι εν ολιγοις γτπ...αυτο σημαινει οτι πρεπει να την καταδικασουμε ως πολιτευμα ή να πουμε η ολιγαρχια ειναι προτιμοτερη ?

η θρησκεια φυσικα δημιουργημα των ανθρωπων θα ειναι...ποιων αλλων ? των ελοχειμ :P?

πιστευεις απο ο,τι βλεπω σε ενα κραμα θρησκειων..εν μερει αυτο θεωρειται θρησκευτικος συγκρητισμος αλλα αφου το επελεξες συνειδητα με γουστο σου ,με καπελο σου....

"δεν παλευει να αποριψει αποδεδιγμενες θεωριες"
"για την δημιουργεια του κοσμου το ηλεκτρονιο το προτωνιο το νετρινο ....το BIG BANG .......την κοσμολογια ,αστροφυσικη,φυσικη ,χημεια, βιολογια ,τα μαθηματικα κ.ο.κ."

και οι χριστιανοι και τοσοι αλλοι θρησκευομενοι τα ιδια πιστευουμε !!! πως αλλιως να το πουμε...εχουμε γραψει τοσα ποστ για να δηλωσουμε οτι κοντρα χριστιανισμου-επιστημης δν υπαρχει...και συμφωνουνε σε αυτο και επιστημονες ...εχω αναφερει παραδειγματα σε προηγουμενα ποστ μου....κανε ενα κοπο να τα διαβασεις..και τα δικα μου και των υπολοιπων...αυτην την καραμελα περι επιστημης πολυ την εχουμε πιπιλισει και εγω πιστευω πως αυτο γινεται στα πλαισια της αγνοιας...

φιλικα,παντα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Στη νύξη που απευθύνθηκε σε μένα προσωπικά, οφείλω να σου πω οτι κάθε ιδεολογία-φιλοσοφία λειτουργεί ενωτικά για τα μέλη της και σε ανθρωπιστικό επίπεδο, με χειροπιαστές αποδείξεις των Ορθοδόξων Εκκλησιών και του Οικουμενικού Πατριαρχείου, λειτουργεί ενωτικά γενικώς για τους ανθρώπους και τους λαούς ακόμη και μη χριστιανούς. Αυτό για τη θρησκεία μου. Νομίζω οτι και άλλες θρησκείες κάνουν το ίδιο.
Κι επίσης έχει το δημοκρατικότατο δικαίωμα κάθε φιλοσοφία να προβάλλεται και να αναζητάει υποστηρικτές. Περί τυχόντος προσηλυτισμού δεν κάνω λόγο. Απορρίπτεται από την Ηθική και το Σύνταγμα της Ελληνικής Δημοκρατίας, όπως κι από την Οικουμενική Διακήρυξη των Ανθρωπίνων Δικαιωμάτων του ΟΗΕ και φυσικά δεν ασκείται από ευσυνείδητους ανθρώπους.
Για τα υπόλοιπα έχω καλυφθεί από την προλαλείσασα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VAGGKALL1

Δραστήριο μέλος

Ο VAGGKALL1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 404 μηνύματα.
λοιπον αρχκα θελω να σου δηλωσω οτι οτιδηποτε πο δεν το λεω με εχθρα απλαετσι μου βγαινει

οσον αφορα το:
"για την δημιουργεια του κοσμου το ηλεκτρονιο το προτωνιο το νετρινο ....το BIG BANG .......την κοσμολογια ,αστροφυσικη,φυσικη ,χημεια, βιολογια ,τα μαθηματικα κ.ο.κ." το ανεφερα για να κανω και λιγη πλακα ,αλλα δεν λεω οτι η επιστημη ανερει την θρησκεια αλλα το οτι η θρησκεια προσπαθει να περιορησει την επιστημη

επισης αν καταλαβες λεω οτι ειμαι αθεος αλλα δεν μπορω να αποριψω την υγειη πλευρα των θρησκειων (το καλο μερος της φιλοσοφιας τους)

ακομα οι περισοτεροι χριστιανοι κανουν τα αντιθετα απο αυτα που η θρησκιατουσ λεει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SCULLY

Πολύ δραστήριο μέλος

Η SCULLY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 1,057 μηνύματα.
προβλημα μας :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Η Επιστήμη δεν αναιρεί τη Θρησκεία, ούτε και το αντίστροφο. Μη μπλέκεις το οικοδόμημα της θρησκείας με ένα μέρος του παπαδαριού που τέτοιες διατυπώσεις περισσότερο οφείλονται στην προσωπική βλακεία τους παρά στο γεγονός οτι εκπροσωπούν επίσημα την Εκκλησία. Η συζήτηση επί του συγκεκριμένου νομίζω είναι κάτι παραπάνω από περαιωμένη σε προηγούμενο μέρος του thread.
Δεν ξέρω τι είσαι, ούτε με αφορά. Και νομίζω πως, αξιωματικά, οι θρησκείες εχουν μόνο υγιή πλευρά. Άτομα είναι εκείνα που την καπηλεύονται και πρέπει ν'απομονώνονται χωρίς να επηρεάζεται η θρησκεία γενικώς.
Το ίδιο ισχύει και για όσους άλλα δηλώνουν κι άλλα είναι. Ο καθένας έχει το αυτεξούσιο, πράττει όπως γουστάρει και κρίνεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VAGGKALL1

Δραστήριο μέλος

Ο VAGGKALL1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 404 μηνύματα.
Στη νύξη που απευθύνθηκε σε μένα προσωπικά, οφείλω να σου πω οτι κάθε ιδεολογία-φιλοσοφία λειτουργεί ενωτικά για τα μέλη της και σε ανθρωπιστικό επίπεδο, με χειροπιαστές αποδείξεις των Ορθοδόξων Εκκλησιών και του Οικουμενικού Πατριαρχείου, λειτουργεί ενωτικά γενικώς για τους ανθρώπους και τους λαούς ακόμη και μη χριστιανούς. Αυτό για τη θρησκεία μου. Νομίζω οτι και άλλες θρησκείες κάνουν το ίδιο.
Κι επίσης έχει το δημοκρατικότατο δικαίωμα κάθε φιλοσοφία να προβάλλεται και να αναζητάει υποστηρικτές. Περί τυχόντος προσηλυτισμού δεν κάνω λόγο. Απορρίπτεται από την Ηθική και το Σύνταγμα της Ελληνικής Δημοκρατίας, όπως κι από την Οικουμενική Διακήρυξη των Ανθρωπίνων Δικαιωμάτων του ΟΗΕ και φυσικά δεν ασκείται από ευσυνείδητους ανθρώπους.
Για τα υπόλοιπα έχω καλυφθεί από την προλαλείσασα.

αρχικα η καθε θρησκεια εχει δικαιωμα να αναζητα υποστηρικτες χωρις σπιλωνει τις υπολοιπες

δευτερον δεν με αφορα αν λειτουργει ενοτικα μεταξυ των πιστων της αλλα αν λειτουργει ενωτικα μεταξυ των πιστων-αλλοθρησκων-απιστων και καμια θρησκεια δεν μπορει να το επιτυχει αυτο(πιθανολογω)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Δεν καταλαβαίνω κάποιο point σε όσα λέμε...Συμφωνούμε και δεν ξέρω γιατί μ'επαναλαμβάνεις. Έχουν κάποιο συγκεκριμένο στόχο τα λεγόμενα ώστε να χρήζουν επανάληψης;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tolisman

Δραστήριο μέλος

Ο tolisman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 457 μηνύματα.
Imagine there's no heaven
It's easy if you try
No hell below us
Above us only sky
Imagine all the people
Living for today...

Προσωπικά δεν μπορώ και δεν θέλω να δεχθώ ότι δεν υπάρχει Κόλαση και Παράδεισος. Αν μη τι άλλο μου αρέσει να πιστεύω ότι υπάρχει στη μετά το θάνατο ζωή πνευματική ανταμοιβή για αυτούς που ζουν ηθικά και τιμωρία για αυτούς που εκμεταλλέυονται του άλλους ανθρώπους, που κλεβουν, που σκοτώνουν κτλ, κυρίως αν λάβουμε υπόψιν ότι σε αυτή τη ζωή, τα υλικά αγαθά τα έχουν κυρίως οι δέυτεροι.

Imagine there's no countries
It isn't hard to do
Nothing to kill or die for
And no religion too
Imagine all the people
Living life in peace...

You may say I'm a dreamer
But I'm not the only one
I hope someday you'll join us
And the world will be as one

Εδώ πρέπει να γίνει μια διευκρίνιση. Η Παγκοσμιοποίηση και ο διεθνισμός δεν είναι απαραίτητα κακά πράγματα, όπως ισχυρίζονται διάφοροι εθνικιστές και άλλοι κατά τη γνώμη μου πλανεμένοι. Το αντίθετο μάλιστα. Όλοι θα έπρεπε να αγωνιζόμαστε ωστε να είναι οι λαοί ενωμένοι και να μην υπάρχουν διαφορές μεταξύ τους. Αλλά είναι λάθος η πολιτική της ομογενοποίησης. Ο κάθε λαός έχει τη δική του κουλτούρα και οφείλει να προσπαθεί να τη διατηρήσει στους αιώνες. Βεβαίως και η πολιτισμική αλληλεπίδραση είναι θεμιτή και επιδιωκτέα, φτάνει να γίνεται συνειδητά και όχι καταναγκαστικά και να είναι αμφίδρομη..

Θα ήταν δηλαδή κατά τη γνώμη μου ωραίο να μπορεί ο ελληνικός λαός, που έχει ένα σημαντικό πολιτισμό που εκτείνεται στο χρόνο από την Αρχαία Ελλάδα, μέχρι το Βυζάντιο και από το Βυζάντιο μέχρι τα σύγχρονα χρόνια, να μπορεί να επηρεάζει για παράδειγμα την Αμερική -που κι αυτή έχει τη δική της κουλτούρα- και όχι μόνο να επηρεάζεται από αυτήν, όπως συμβαίνει σήμερα. Γιατί η μονόδρομη αυτή επιρροή του δυτικού Αμερικανικού πολιτισμού προς την Ελλάδα, οδηγεί σταδιακά στην αμερικανοποίση του ελληνικού πολιτισμού και ουσιαστικά στην εξαφάνισή του.

Και όσον αφορά το "no religion too", εδώ θα μου επιτρέψετε να πω πως ο Λέννον κάνει ένα σοβαρό λάθος. Πολλοί πόλεμοι έγιναν βεβαίως με πρόφαση διάφορους θρησκευτικούς λόγους, όπως λ.χ οι σταυροφόρίες, αλλά οι λόγοι δεν ήταν ποτέ καθαρά θρησκευτικοί. Ουσιαστικά οι λόγοι ήταν πολιτικοί. Απλώς επειδή η θρησκεία έχει κάποια εξουσία, πάντα κάποιοι επιτήδειοι προσπαθούσαν, προσπαθούν και θα προσπαθούν να την εκμεταλλευτούν, ώστε να καταφέρουν τους στόχους τους. Αλλά επειδή, όπως είπα οι θρησκευτικοί λόγοι για τους οποίους έγιναν τόσοι πολλοί μεγάλοι πόλεμοι ήταν απλά οι προφάσεις και όχι οι αιτίες, πιστεύω πως αυτοί οι πόλεμοι θα είχαν γίνει έτσι κι αλλιώς. Κάποια άλλη πρόφαση θα βρισκόταν. Τα αίτια των πολέμων είναι πάτα οικονομικά. Η ανθρώπινη απληστεία είναι αυτή που γεννά πολέμους.

Η κατάργηση των θρησκειών λοιπόν δεν πρόκεται να πετύχει τίποτα, γιατί οι άνθρωποι (κάποιοι εκ των ανθρώπων) θα συνεχίσουν να είναι άπληστοι και έτσι θα συνεχίσουν να γίνονται πόλεμοι. Αυτό που χρειάζεται μάλλον είναι παιδεία. Μόνο η παιδεία ίσως μπορεί να μας σώσει.

Imagine no possessions
I wonder if you can
No need for greed or hunger
A brotherhood of man
Imagine all the people
Sharing all the world...

Εδώ δεν νομίζω ότι θα διαφωνούσε κανείς. Ούτε εγώ πρόκεται να διαφωνήσω. Αν οι όλοι οι άνθρωποι ζούσαν πάντως σύμφωνα με τις διδαχές του Χριστιανισμού, κάπως έτσι θα ήταν τα πράγματα. Άρα γιατί να απορρίπτουμε τις θρησκείες; Τους ανθρώπους που εκμεταλλεύονται τις θρησκείς προς ίδιον όφελος, αυτούς πρέπει να απορρίψουμε.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
:no1::no1::no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

halvas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αχαρνές (Αττική). Έχει γράψει 1,074 μηνύματα.
Και όσον αφορά το "no religion too", εδώ θα μου επιτρέψετε να πω πως ο Λέννον κάνει ένα σοβαρό λάθος. Πολλοί πόλεμοι έγιναν βεβαίως με πρόφαση διάφορους θρησκευτικούς λόγους, όπως λ.χ οι σταυροφόρίες, αλλά οι λόγοι δεν ήταν ποτέ καθαρά θρησκευτικοί. Ουσιαστικά οι λόγοι ήταν πολιτικοί. Απλώς επειδή η θρησκεία έχει κάποια εξουσία, πάντα κάποιοι επιτήδειοι προσπαθούσαν, προσπαθούν και θα προσπαθούν να την εκμεταλλευτούν, ώστε να καταφέρουν τους στόχους τους. Αλλά επειδή, όπως είπα οι θρησκευτικοί λόγοι για τους οποίους έγιναν τόσοι πολλοί μεγάλοι πόλεμοι ήταν απλά οι προφάσεις και όχι οι αιτίες, πιστεύω πως αυτοί οι πόλεμοι θα είχαν γίνει έτσι κι αλλιώς. Κάποια άλλη πρόφαση θα βρισκόταν. Τα αίτια των πολέμων είναι πάτα οικονομικά. Η ανθρώπινη απληστεία είναι αυτή που γεννά πολέμους.

Η θρησκεία ήταν πάντα το ευκολότερο μέσο χειραγώγησης του αμόρφωτου λαού.

Τα μεγαλύτερα εγκλήματα της ανθρωπότητας έγιναν στο όνομα κάποιου θεού.

Τέλος, πιστεύω ότι η θρησκεία δεν είναι η αιτία αλλά η αφορμή, και ότι οι πόλεμοι θα γίνοταν πολύ δυσκολότερα χωρις τον θρησκευτικό φανατισμό.

ΥΓ: Ο χρόνος θα δείξει πόσο σωστό είναι το τραγούδι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VAGGKALL1

Δραστήριο μέλος

Ο VAGGKALL1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 404 μηνύματα.
Η θρησκεία ήταν πάντα το ευκολότερο μέσο χειραγώγησης του αμόρφωτου λαού.

Τα μεγαλύτερα εγκλήματα της ανθρωπότητας έγιναν στο όνομα κάποιου θεού.

Τέλος, πιστεύω ότι η θρησκεία δεν είναι η αιτία αλλά η αφορμή, και ότι οι πόλεμοι θα γίνοταν πολύ δυσκολότερα χωρις τον θρησκευτικό φανατισμό.

ΥΓ: Ο χρόνος θα δείξει πόσο σωστό είναι το τραγούδι.
Ακριβως αυτο ενοουσα οταν εκανα post την φραση του Marx:
Η θρησκεια ειναι το οπιο του λαου και αυτη ειναι η αντιθεση μου με ...δεν θελω να οξυνω τα πνευματα ξανα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Ακριβως αυτο ενοουσα οταν εκανα post την φραση του Marx:
Η θρησκεια ειναι το οπιο του λαου και αυτη ειναι η αντιθεση μου με ...δεν θελω να οξυνω τα πνευματα ξανα.

Ναι, μόνο όταν λέω οτι καμία ευθύνη δεν έχουν οι θρησκείες επειδή χρησιμοποιήθηκαν σαν αφορμή από τους ανθρώπους, βασίζομαι ακριβώς πάνω στη μαρξιστική φιλοσοφία και παίρνω σαν δεδομένο ότι κανένας πόλεμος δεν έγινε εξ'αιτίας της, αλλά είχε καθαρά κοινωνικοοικονομικούς λόγους. Δεν θα κατηγορούσα ποτέ μια φιλοσοφία που κακοποιήθηκε ως αφορμή για κάποια εγκλήματα. Ξαναλέω για πολλοστή φορά οτι η ευθύνη είναι αποκλειστικά των ανθρώπων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VAGGKALL1

Δραστήριο μέλος

Ο VAGGKALL1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 404 μηνύματα.
Ναι, μόνο όταν λέω οτι καμία ευθύνη δεν έχουν οι θρησκείες επειδή χρησιμοποιήθηκαν σαν αφορμή από τους ανθρώπους, βασίζομαι ακριβώς πάνω στη μαρξιστική φιλοσοφία και παίρνω σαν δεδομένο ότι κανένας πόλεμος δεν έγινε εξ'αιτίας της, αλλά είχε καθαρά κοινωνικοοικονομικούς λόγους. Δεν θα κατηγορούσα ποτέ μια φιλοσοφία που κακοποιήθηκε ως αφορμή για κάποια εγκλήματα. Ξαναλέω για πολλοστή φορά οτι η ευθύνη είναι αποκλειστικά των ανθρώπων.

μηπως γιατι αλλο κοματι ειναι η θρησκεια αυτη καθαυτη και αλλο το φιλοσοφικο της κομματι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Όχι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

halvas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αχαρνές (Αττική). Έχει γράψει 1,074 μηνύματα.
Ακριβως αυτο ενοουσα οταν εκανα post την φραση του Marx:
Η θρησκεια ειναι το οπιο του λαου και αυτη ειναι η αντιθεση μου με ...δεν θελω να οξυνω τα πνευματα ξανα.

Σωστά. Το συγκεκριμένο το είχα και στην υπογραφή μου παλιά:D

Μη κολώνεις μίλα ελεύθερα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VAGGKALL1

Δραστήριο μέλος

Ο VAGGKALL1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 404 μηνύματα.
ισως και να εχεις δικιο ομως θα συνεχισω να πιστευω οτι τοκαλο μερος των θρησκειων ειναι(καποιες φορες) τοφιλοσοφικο τους κομματι και το κακο τους μερος οτροπος μετον οποιο αντιλαμβανονται οι ανθρωποι αυτο που τους λεει η εκαστοτε θρησκεια (υπαρχουν και οι εξερεσεις επαναλαμβανω)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 11 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top