Θρησκεία

Rania.

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Rania. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,778 μηνύματα.
Παιδια, δεν βγαζει καπου αυτη η συζητηση.

Βλεπετε οτι εχουμε 2 πλευρες. Εχουμε εναν Fouseki, εναν henry και εναν greeteo απ'τη μια και μια ρανια, μια κρου και εναν fasdag απ'την αλλη.

Οι μεν προσπαθουν να αλλαξουν τα μυαλα των δε.
Ε δεν γινεται συζητηση ετσι. Ο,τι και να πουμε πλεον δεν βρισκει καποιο επιχειρημα, μας τα παρουσιαζετε ολα τοσο φτιαγμενα και τοσο ωραια. Νιωθω σαν να λεω τα ιδια και τα ιδια χωρις καποιο αποτελεσμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
Όταν κάθεσαι κάπου και ξαφνικά ακούς καλπασμούς, το πρώτο που σκέφτεσαι (και πιο πιθανό) είναι "άλογο" και όχι "ένα ολόχρυσο άλογο με 7 ρίγες και βάρος 300 κιλά το οποίο το αγόρασε ένας πλούσιος πορτορικανός παραγωγός καφέ ο οποίος πάντρεψε την κόρη του στα 16 με έναν έμπορο ναρκωτικών απο την Κολομβία που..."

(Ναι απο το House M.D το εμπνεύστηκα αυτό)

Το θέμα με τον άνθρωπο είναι οτι είναι τόσο αλλαζόνας και ψωνάρα, που όχι μόνο θεωρεί οτι είναι απίστευτα γαμάτος και το τέλειοτερο δημιούργημα ενός "μάστορα" που τον έχει μη βρέξει και μη στάξει, αλλα έχει το θράσος και δίνει και με κάθε λεπτομέρεια το πως είναι αυτός.

Υ.Γ. Το ελληνικό ερωτηματικό είναι το << ; >> και όχι το ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
λοιπον. πρωτον
καταγομαστε απο τον αδαμ και την ευα. αυτοι φταινε που πεθαινουμε
δευτερον. ειμαστε τα μοναδικα οντα σε αυτο τον κοσμο με νου, ο,τι και να συμαινει αυτο
τριτον. πρεπει να πιστευουμε χωρις πολλα πολλα σε ενα Θεο για να σωθουμε απο την κολλαση και να εχουμε τα παντα στον παραδεισο
τεταρτον. απο το τριτο προκειπτει οτι πρεπει να ειμαστε καλοι και να αγαπαμε τους αλλους, αλλα πρωτα τον θεο, χωρις να μας νοιαζει αν καταστρεφεται το συμπαν τριγυρω μας. οταν αυτο καταστραφει, ε τοτε θα ερθει η δευτερα παρουσια και θα ειναι η μερα της κρισης.
τεταρτον οι "καλοι" κληρικοι σιγουρα θα μας δειξουν το σωστο δρομο. βεβαια α δρομος ειναι σωστος αφου τον εχουν χαραξει οι "αγιοι" πατερες μας μεσα απο τις "αγιες και ιερες" συνοδους που κανουν. ας μη ξεχασουμε και το αγιο πνευμα.

συγγνωμη για τον ειρωνικο τονο μου. απλα εχω βαρεθει να ακουω τα ιδια και τα ιδια παραμυθια τοσο καιρο. ναι, αναγνωριζω οτι ο χριστιανισμος ως κινημα αρχικα ειχε τα καλα του και ηταν μια αλλαγη(ισοτητα δουλων, γυναικων, αγαπη στον συνανθρωπο). ομως δν ανεχομαι να ακουω για την "μονη αληθεια" που υπαγορευουν τα ατομα που δν δεχονται στον κληρο γυναικες. και μν ακουσω τα περι ακαθαρσιας, σας παρακαλω. και επισης να μην ακουσω περι συμβολισμων παλι. εγω βλεπω μια θρησκεια που απο τη στιγμη που εγινε χαλυφης στη θεση του χαλυφη, δολοφονησε, καταδικασε σε αμαθεια παρα πολυ κοσμο, υποβιβασε τη θεση της γυναικας, δημιουργησε δυσιδαιμωνιες.

δεν ξερω αν υπαρχει κατι που κινει τα νηματα σε αυτον τον κοσμο. σιγουρα ομως δν εχει τα χαρακτηριστικα που του προσδιδετε εσεις οι χριστιανοι και οι λογοι εχουν ηδη αναφερθει απο αλλους σε προηγουμενα ποστ. μου λες για τον χριστιανισμο? η μιση καινη διαθηκη προσπαθει να μας πεισει οτι ο χριστος ηταν θεανθρωπος και εκανε θαυματα. μιλας για ατομισμο? οι περισσοτεροι ανθρωποι που εχω γνωρισει να νοιαζονται για τα προβληματα αυτης της κοινωνιας σιγουρα δν ειναι χριστιανοι. αντιθετως αυτοι που ειναι ατομιστες, ειναι οι πιο βαθια θρησκευομενοι. δεν με ενδιαφερει να δικαιολογισω και να κανω wild guesses για το τι θα απογινω μετα τον θανατο μου. θα το ανακαλυψω καποτε. αν εσεις θελετε να ορισετε τη ζωη σας βασει καποιων βιβλιων που γραφτηκαν το λιγοτερο πριν 1900 χρονια ας το κανετε. αλλα εγω τα εχω απορριψει.


οποιαδιποτε ορθογραφικα λαθη ας συγχωρεθουν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fousekis

Δραστήριο μέλος

Ο Φουσέκης λέγομαι! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 519 μηνύματα.
[EDIT]
Παιδια, δεν βγαζει καπου αυτη η συζητηση.
Προσωπικά, κέρδισα πολλά. :)

Βλεπετε οτι εχουμε 2 πλευρες. Εχουμε εναν Fouseki, εναν henry και εναν greeteo απ'τη μια και μια ρανια, μια κρου και εναν fasdag απ'την αλλη.
ΑΦΗΣΕΣ ΤΟΝ CROOK ΑΠ' ΕΞΩ, ΡΕ?! :-|

Ε δεν γινεται συζητηση ετσι. Ο,τι και να πουμε πλεον δεν βρισκει καποιο επιχειρημα, μας τα παρουσιαζετε ολα τοσο φτιαγμενα και τοσο ωραια. Νιωθω σαν να λεω τα ιδια και τα ιδια χωρις καποιο αποτελεσμα.
Τι φταίω που είναι όλα ωραία? Να πάω κάπου στην μέση ώστε να φανώ πιο δικαίος? Middle Ground Fallacy.[/EDIT]


Το θέμα με τον άνθρωπο είναι οτι είναι τόσο αλλαζόνας και ψωνάρα, που όχι μόνο θεωρεί οτι είναι απίστευτα γαμάτος και το τέλειοτερο δημιούργημα ενός "μάστορα" που τον έχει μη βρέξει και μη στάξει, αλλα έχει το θράσος και δίνει και με κάθε λεπτομέρεια το πως είναι αυτός.
Δεν είναι γαμάτος. Ο άνθρωπος είναι ο πιο προβληματικός απ' όλους. Και χέσ' το σώμα, ψυχικά μιλάω. Μικρόψυχος, αφήνει τα πάθη του να τον καταλάβουν, εγωϊστής...τι άλλο θες?
Ναι, μας προσέχει. Εμάς, τα φυτά, τα ζώα, τις πέτρες, το χώμα, τον αέρα, το σύμπαν, βαριέμαι να τα γράφω όλα.
Όχι, δεν ξέρουμε τα πάντα γι' Αυτόν, έχω παραθέσει και εδάφιο που λέει πως η γνώση μας είναι πράγματι περιορισμένη. Μας έδωσε όσα στοιχεία θεώρησε αρκετά για να Τον ακολουθήσουμε.

Εγωϊστές θα ήταν οι θεϊστές αν νόμιζαν πως ο Θεός του αγαπάει μόνο τους πιστούς. Εγώ λέω πως αγαπάει τους πιστούς. Και τους άπιστους. Και τα ζώα. Και τα φυτά. Τους μαύρους, τους άσπρους. Τους Εβραίους, τους Αλβανούς, τους Έλληνες, τους Αμερικανούς, και γενικά όλους τους...εεε...όλους.

Στο κάτω-κάτω, δεν φταίω εγώ που υπάρχει!:D


λοιπον. πρωτον
καταγομαστε απο τον αδαμ και την ευα. αυτοι φταινε που πεθαινουμε
δευτερον.
Όχι, φταίει που γεννιόμαστε. Δηλαδή οι γάτες να ρίξουν το φταίξιμο στην πρώτη γάτα που δεν έγινε σκύλος? Δεν βγάζει νόημα...

ειμαστε τα μοναδικα οντα σε αυτο τον κοσμο με νου, ο,τι και να συμαινει αυτο
Δεν θυμάμαι τίποτα τέτοιο στην Βίβλο.

τριτον. πρεπει να πιστευουμε χωρις πολλα πολλα σε ενα Θεο για να σωθουμε απο την κολλαση και να εχουμε τα παντα στον παραδεισο
Δεν πρέπει. Αν θες να σωθείς, τότε ναι...πρέπει. Αλλά έχω ξαναεξηγήσει τι είναι Κόλαση.
Τι χωρίς πολλά-πολλά? Μπορείς να ψάχνεις όσο γουστάρεις χωρίς φόβο.

τεταρτον. απο το τριτο προκειπτει οτι πρεπει να ειμαστε καλοι και να αγαπαμε τους αλλους, αλλα πρωτα τον θεο, χωρις να μας νοιαζει αν καταστρεφεται το συμπαν τριγυρω μας.
Πρώτα τον Θεό? Αν είχες διαβάσει αυτό το εδάφιο που παρέθεσα πριν κι οι δύο εντολές (αγάπα τον συνάνθρωπο και αγάπα τον Θεό) είναι εξίσου σημαντικές και ίσης βαρύτητας.

τεταρτον οι "καλοι" κληρικοι σιγουρα θα μας δειξουν το σωστο δρομο. βεβαια α δρομος ειναι σωστος αφου τον εχουν χαραξει οι "αγιοι" πατερες μας μεσα απο τις "αγιες και ιερες" συνοδους που κανουν
Βίβλος. Αν θες την εμπιστεύεσαι, αν δε θες όχι. Πατέρες δεν λέγονται κάποιοι παπάδες, αλλά άνθρωποι που ασκήτεψαν, μεγαλούργησαν, και μερικοί έκαναν και θαύματα. Αν δε θες, μη τους πιστεύεις. Αλλά τουλάχιστον πες πως δεν θες, όχι πως δεν έχει λογική.
Οι Πατέρες/Άγιοι ερμηνείες έδωσαν απλώς.;)

ας μη ξεχασουμε και το αγιο πνευμα.
Δεν το ξεχνάμε.:)

συγγνωμη για τον ειρωνικο τονο μου.
Να μην τα έγραφες αν δεν ήθελες, ρέι.

ομως δν ανεχομαι να ακουω για την "μονη αληθεια" που υπαγορευουν τα ατομα που δν δεχονται στον κληρο γυναικες.
Και στην Βίβλο υπήρχαν γυναίκες ιερείς.
Σκέψου λίγο...στα μοναστήρια που υπάρχουν μόνο γυναίκες έρχονται άντρες να τελέσουν τα μυστήρια??!!

εγω βλεπω μια θρησκεια που απο τη στιγμη που εγινε χαλυφης στη θεση του χαλυφη, δολοφονησε, καταδικασε σε αμαθεια παρα πολυ κοσμο, υποβιβασε τη θεση της γυναικας, δημιουργησε δυσιδαιμωνιες.
Κι η επιστήμη έβγαλε ατομικές βόμβες. Πώπω, τι άθλια που είναι, κάψτε τους φυσικούς!!!!!111ένα
Δεν κάνει τον Θεό πιο αληθινό ή ψεύτικο. Σίγουρα, σε αποστρέφει από την θρησκεία ως οργάνωση, κι επειδή εμπλέκονται με τον Θεό τσαντίζεσαι. Αλλά αντί να τσαντιστείς και να αντισταθείς (π.χ.: Λούθηρος, παλαιοημερολογίτες κλπ.) φεύγεις τελείως? :-\

ν εσεις θελετε να ορισετε τη ζωη σας βασει καποιων βιβλιων που γραφτηκαν το λιγοτερο πριν 1900 χρονια ας το κανετε. αλλα εγω τα εχω απορριψει.
w00t? Appeal to novelty! Η ηλικία δε μετράει.
Logical Fallacy Police...tutut-tutu-tututu...

οποιαδιποτε ορθογραφικα λαθη ας συγχωρεθουν
Αμήν.:D

Υ/Γ: Ε, δεν αρχίζω flames! Συγγνώμη αν κάποιος κατάλαβε αυτό (σοβαρά μιλάω). Χαλαρά μιλάμε.:)
Υ/Γ 2: Βάζω Gojira και τρέχω!:xixi:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
η αληθεια ειναι οτι ποτε δν ημουν για να φυγω.

τελος παντων. εγω βλεπω τη βιβλο ως παραμυθι :bye:

Y.Γ
κατι τετοιο ηθελα να βαλω με επεξεργασια
γκετ αουτ οφ μαι μαιντ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fousekis

Δραστήριο μέλος

Ο Φουσέκης λέγομαι! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 519 μηνύματα.
κατι τετοιο ηθελα να βαλω με επεξεργασια
γκετ αουτ οφ μαι μαιντ
You can't get me out of your head.:P
Με σκέφτεσαι συνεχώς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
oh my love oh my darling
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Δεν ξέρω, δουλεύει με παράξενους τρόπους. Σίγουρα υπήρχαν και πολλοί που δεν μεγάλωσαν σε Χριστιανικό περιβάλλον/κοινωνία, αλλά αυτό δεν τους εμπόδισε μετά να γίνουν.


Όπως και το αντίστροφο. Αλλά αν προσέξεις, η πλειοψηφία των ανθρώπων ακολουθεί τη θρησκευτική πίστη που της παραδίδει η κοινωνία μέσα στην οποία μεγάλωσε, χωρίς να την κρίνει. Μόνο τα τελευταία χρόνια, το ποσοστό των αγνωστικιστών και των αθρήσκων έχει μεγαλώσει, λόγω της ανόδου του μορφωτικού επιπέδου.

Omnipotence, that is!

Αυτό που λέω, είναι πώς γίνεται να έχει συναισθήματα, τα οποία στηρίζονται σε βιολογικές διεργασίες, χωρίς να έχει σώμα. Κι ας είναι Παντοδύναμος. Μπορεί να φτιάξει μια πέτρα τόσο βαριά, που να μην μπορεί να τη σηκώσει (αυτό το είπε ένα άλλο πρώην μέλος στο Διασκέδαση);


Παραβολικά μίλησα.

Δες την προτελευταία παράγραφο εδώ.

Σύμφωνα με μια άλλη ακόμη εκδοχή του θρύλου

Το θέτει πολύ ωραία με αυτή τη λέξη:iagree::iagree::iagree:.

Όχι τόσο τον Θεό ως Δημιουργό, αλλά ως Σωτηρα και συνείδηση. Έτσι Τον έχει αντικαταστήσει.

Δε χρειαζόμαστε Σωτήρες, γιατί πολύ απλά θα χαθούμε.

Συνείδηση; Μια χαρά είναι η δική μου. Άσχετα αν κάποιων ανθρώπων δεν είναι. Ας κοιτάζει ο καθένας να είναι εντάξει. Δε χρειαζόμαστε κανέναν να μας λέει πώς να είμαστε.

Δεν κατάλαβες τι εννοούσα?:P
Φυσικά και έχεις δίκιο, το πιστεύω κι εγώ. Απλώς είπα πως δεν χρειάζεται να υπάρχει οργανωμένη θρησκεία

Αυτό είναι πολύ καλό!:)

(Να φανταστώ αίρεση ήθελες να πεις?)

Βασικά ξέχασα να συμπληρώσω την πρόταση, αλλά έπιασες αυτό που ήθελα να πω:).

Ναι. Προτεσταντισμός. Κάπως. Και σύμφωνα με τους Μάρτυρες του Ιεχοβά είμαστε κι εμείς αίρεση, ε.

Ακριβώς! Όλοι έχουν την αλαζονεία να λένε τους υπολοίπους αιρέσεις. Τη στιγμή που ο Χριστιανισμός ολόκληρος είναι η μεγαλύτερη αίρεση από όλες - αίρεση του Ιουδαϊσμού.

Με μία βολτά σε Χριστιανικά (απλώς Χριστιανικά) forums θα βρεις πολλούς τέτοιους. Αν και το θέμα με τους Αγίους λύνεται μέσα από αυτό το εδάφιο.

Ναι, χαθείτε, σκοτωθείτε για χάρη μιας άλλης, παραδεισένιας ζωής (και για να βοηθήσετε το έργο της Εκκλησίας να εξαπλώσει το Χριστιανισμό μέσω της συμπάθειας που προκαλούν οι μαρτυρίες, ώστε να μπορεί να έχει ακόμη μεγαλύτερη επιρροή).

Κι ο Θεός ένα debate είναι. Το Μακεδονικό πάντα ήταν θέμα. Την Μακεδονία την ήθελαν (και την θέλουν) κι οι Βούλγαροι, κι οι Αλβανοί, κι όλοι από πάνω μας (απλώς μόνο τα Σκόπια έμειναν δυνατά ως χώρα, ώστε να πολεμήσουν).
Ωραία, μέχρι να λυθεί το Μακεδονικό τελείως ας μην μαθαίνουμε στα σχολεία πως είναι Ελληνική η Μακεδονία.

Μα θα το μαθαίνουν, γιατί έτσι είναι το μάθημα της Γεωγραφίας. Και δε μπορούν να λένε τέτοια πράγματα, όταν υπάρχουν ιστορικά τεκμήρια από διάφορες πηγές, ότι η Μακεδονία ήταν κομμάτι της Αρχαίας Ελλάδας (και της νέας, μιας και ένα μεγάλο κομμάτι της ανήκει σε αυτή). Άσχετα αν κάποιοι Σλάβοι τελικά εγκαταστήθηκαν και εκσλάβισαν ένα άλλο μεγάλο μέρος της. Αυτό είναι κάτι διεθνώς αποδεκτό, πράγμα που αμφισβητεί μόνον η ΠΓΔΜ με την υποστήριξη των ΗΠΑ (για λόγους που φαντάζομαι ότι γνωρίζεις). Η θρησκεία, όμως, δεν επιδέχεται ιστορικά τεκμήρια και δεν αποτελεί μέρος της πολιτικής, της διπλωματίας και της Ιστορικής/Γεωγραφικής επιστήμης. Εξάλλου, δεν είναι "εμείς", και "αυτοί". Στη θρησκεία, υπάρχει μόνο το "εγώ" ως κομμάτι του συνόλου ή το "εγώ" έτσι απλά, και από κει και πέρα, απέναντί σου υπάρχουν "αυτές", δηλαδή οι διάφορες θρησκευτικές πεποιθήσεις. Πού είναι, εξάλλου, η ελεύθερη βούληση του ανθρώπου, που υποτίθεται ότι αποτελεί μέρος της χριστιανικής διδασκαλίας, όταν ο άνθρωπος μαθαίνει μόνο για το χριστιανισμό;

Πολύ δύσκολο να βρεθεί τέτοιος καθηγητής. Κάποιος που να μπορεί να απαντήσει σε όλες τις θρησκείες...

Αφού οι θεολογικές σχολές βρίσκονται κάτω από τον έλεγχο της Εκκλησίας και ενός κράτους που δίνει ειδικά προνόμια σε αυτήν, τί περίμενες;

Τώρα στο ποιών θρησκειών είναι που κολλάμε, γιατί υπάρχουν πάρα πολλές. Καλύτερα να μαθαίνουμε μία και καλά.

*τόνος:P*
Είπα, οι κυριότερες θρησκευτικές πεποιθήσεις. Χριστιανισμός, Ισλαμισμός, Βουδισμός, Κομφουκιανισμός, Αγνωστικισμός/Ουμανιστική θεώρηση του κόσμου μέσα από σύγχρονα επιστημονικά δεδομένα και τη λογική. Θα έχω σίγουρα ξεχάσει κάνα δυο. Δεν είναι το θέμα ότι θα μάθουμε μία και καλά. Τόσα χρόνια έχουμε. Αν σου λένε επί 9 χρόνια ότι στο κέντρο της Γης αποτελείται ως επί το πλείστον από λιωμένο σίδηρο, και μετά βγεις και λένε κάποιοι ότι αποτελείται από αλουμίνιο ή από χαλκό, θα τους χλευάσεις κατά 95%. Και αυτό είναι άδικο. Δεν ξέρω πως το βλέπεις εσύ (που ο χριστιανισμός λέει ότι "πρέπει να εξαπλωθεί για να σωθεί η ανθρωπότητα"), αλλά αυτό είναι το αντικειμενικότερο που έχει σκεφτεί ο άνθρωπος. Αυτό, ή η μη διδαχή των θρησκευτικών, πράγμα με το οποίο πολλοί αντιδρούν. Και ανάμεσά τους κι εγώ, γιατί πιστεύω ότι το σχολείο θα πρέπει να είναι ένας φορέας που δίνει στον άνθρωπο την ευκαιρία να παιδευτεί και να εκπαιδευτεί, να μορφωθεί και να διαμορφώσει μια ΔΙΚΗ ΤΟΥ κοσμοαντίληψη και κριτική ικανότητα. Κι αυτό δε μπορεί να γίνει στον τομέα της θρησκευτικής πίστης, όταν σου κοπανάνε συνέχεια ότι το κέντρο της Γης είναι από σίδηρο (άσχετα με το τί έχουν διαπιστώσει από τί είναι, αυτό είναι άλλο θέμα, καταλαβαίνεις τί εννοώ).

Το πρώορος είναι σχετικό. Έτσι κι αλλιώς δεν μετράει αυτή η ζωή, αλλά η επόμενη.

Δεν είναι καθόλου σχετικό. Εσύ το ανέφερες.

Γιατί αλλιώς δεν θα σταύρωναν τον Ιησού.

Και γιατί όχι; Δε θα μπορούσαν να πάνε να βρουν άλλο μέρος να εγκατασταθούν; Έπρεπε να συμπεριφερθεί έτσι στους άλλους λαούς, αφού ήταν παντοδύναμος και μπορούσε να τους είχε φερθεί πιο δίκαια; Το μόνο συμπέρασμα στο οποίο μπορώ να οδηγηθώ από κει, είναι ότι ο Θεός τρέφει φιλοεβραϊκά αισθήματα.

Μωρέ, είναι τεράστιο. Μέχρι κι η μάνα μου το διάβασε...
(Ξέρω, ξέρω...ρεζίλι.:P)

Στα αγγλικά δεν είναι τόσο τεράστιο:P.Το 5ο πρέπει να ήταν πιο μεγάλο.

Ρε, να σου πω στα πόσα FM εκπέμπει η Εκκλησία μπας και βρούμε άκρη?:P:P:P

Πολύ φοβάμαι ότι θα νευριάσω, αν αρχίσω να ακούω το σταθμό της Εκκλησίας.

Στην τέλεια θεολογία της, που δεν έχει κενά.

Σου απάντησε ο φασνταγκ: ελβετικό τυρί:P. Μυρίζει, μάλιστα.:P

Σκέφτηκες πως η κουβέντα αυτή ίσως βάλει ένα...brick to our wonderwall? Χτίζεται σιγά-σιγά. Όταν πιστέψεις -το οποίο θα το κάνεις ολομόναχος και καθαρά μέσω της ψυχής σου- θα δεις πως θα σου φαίνονται όλα αυτά μετά.:D
Άλλα δε λέω. Καλή πίστη!:D

ΌΤΑΝ και ΑΝ.

Νομίζω ότι το έχω σκεφτεί πολλές φορές. Το σκεφτόμουν για τρία, μπορεί και τέσσερα χρόνια. Θα είναι πολύ δύσκολο να γίνω χριστιανός. Και για να μιμηθώ κάποιον που δε θυμάμαι το όνομά του (μπορεί να ήταν ο Γκάντι): "Βεβαίως θα ήμουν χριστιανός," -στην ουσία, και ίσως να είμαι σε αυτήν, αλλά στα υπόλοιπα, "θεολογικά" και τις λοιπές δοξασίες (που μένουν δοξασίες και μόνο), δεν είμαι κι ούτε πρόκειται- "αν οι 'χριστιανοί' ήταν όντως χριστιανοί".

λοιπον. πρωτον
καταγομαστε απο τον αδαμ και την ευα. αυτοι φταινε που πεθαινουμε
δευτερον. ειμαστε τα μοναδικα οντα σε αυτο τον κοσμο με νου, ο,τι και να συμαινει αυτο
τριτον. πρεπει να πιστευουμε χωρις πολλα πολλα σε ενα Θεο για να σωθουμε απο την κολλαση και να εχουμε τα παντα στον παραδεισο
τεταρτον. απο το τριτο προκειπτει οτι πρεπει να ειμαστε καλοι και να αγαπαμε τους αλλους, αλλα πρωτα τον θεο, χωρις να μας νοιαζει αν καταστρεφεται το συμπαν τριγυρω μας. οταν αυτο καταστραφει, ε τοτε θα ερθει η δευτερα παρουσια και θα ειναι η μερα της κρισης.
τεταρτον οι "καλοι" κληρικοι σιγουρα θα μας δειξουν το σωστο δρομο. βεβαια α δρομος ειναι σωστος αφου τον εχουν χαραξει οι "αγιοι" πατερες μας μεσα απο τις "αγιες και ιερες" συνοδους που κανουν. ας μη ξεχασουμε και το αγιο πνευμα.

συγγνωμη για τον ειρωνικο τονο μου. απλα εχω βαρεθει να ακουω τα ιδια και τα ιδια παραμυθια τοσο καιρο. ναι, αναγνωριζω οτι ο χριστιανισμος ως κινημα αρχικα ειχε τα καλα του και ηταν μια αλλαγη(ισοτητα δουλων, γυναικων, αγαπη στον συνανθρωπο). ομως δν ανεχομαι να ακουω για την "μονη αληθεια" που υπαγορευουν τα ατομα που δν δεχονται στον κληρο γυναικες. και μν ακουσω τα περι ακαθαρσιας, σας παρακαλω. και επισης να μην ακουσω περι συμβολισμων παλι. εγω βλεπω μια θρησκεια που απο τη στιγμη που εγινε χαλυφης στη θεση του χαλυφη, δολοφονησε, καταδικασε σε αμαθεια παρα πολυ κοσμο, υποβιβασε τη θεση της γυναικας, δημιουργησε δυσιδαιμωνιες.

δεν ξερω αν υπαρχει κατι που κινει τα νηματα σε αυτον τον κοσμο. σιγουρα ομως δν εχει τα χαρακτηριστικα που του προσδιδετε εσεις οι χριστιανοι και οι λογοι εχουν ηδη αναφερθει απο αλλους σε προηγουμενα ποστ. μου λες για τον χριστιανισμο? η μιση καινη διαθηκη προσπαθει να μας πεισει οτι ο χριστος ηταν θεανθρωπος και εκανε θαυματα. μιλας για ατομισμο? οι περισσοτεροι ανθρωποι που εχω γνωρισει να νοιαζονται για τα προβληματα αυτης της κοινωνιας σιγουρα δν ειναι χριστιανοι. αντιθετως αυτοι που ειναι ατομιστες, ειναι οι πιο βαθια θρησκευομενοι. δεν με ενδιαφερει να δικαιολογισω και να κανω wild guesses για το τι θα απογινω μετα τον θανατο μου. θα το ανακαλυψω καποτε. αν εσεις θελετε να ορισετε τη ζωη σας βασει καποιων βιβλιων που γραφτηκαν το λιγοτερο πριν 1900 χρονια ας το κανετε. αλλα εγω τα εχω απορριψει.


οποιαδιποτε ορθογραφικα λαθη ας συγχωρεθουν

Δε συγχωρούνται:P.
-----------------------------------------
Κι η επιστήμη έβγαλε ατομικές βόμβες. Πώπω, τι άθλια που είναι, κάψτε τους φυσικούς!!!!!111ένα
Δεν κάνει τον Θεό πιο αληθινό ή ψεύτικο. Σίγουρα, σε αποστρέφει από την θρησκεία ως οργάνωση, κι επειδή εμπλέκονται με τον Θεό τσαντίζεσαι. Αλλά αντί να τσαντιστείς και να αντισταθείς (π.χ.: Λούθηρος, παλαιοημερολογίτες κλπ.) φεύγεις τελείως? :-

Η Επιστήμη από μόνη της όχι. Με τη συμβολή των ανθρώπων. Αλλά ο φασνταγκ δεν είπε να κάψουμε τους χριστιανούς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fousekis

Δραστήριο μέλος

Ο Φουσέκης λέγομαι! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 519 μηνύματα.
Όπως και το αντίστροφο. Αλλά αν προσέξεις, η πλειοψηφία των ανθρώπων ακολουθεί τη θρησκευτική πίστη που της παραδίδει η κοινωνία μέσα στην οποία μεγάλωσε, χωρίς να την κρίνει.
Όπως και γενικά όλα τα πράγματα. Τέχνες, τρόπο σκέψης, τα πάντα όλα (:P). Αναλόγως σε τι θέμα ψάχνεται ο καθένας.

Αυτό που λέω, είναι πώς γίνεται να έχει συναισθήματα, τα οποία στηρίζονται σε βιολογικές διεργασίες, χωρίς να έχει σώμα. Κι ας είναι Παντοδύναμος. Μπορεί να φτιάξει μια πέτρα τόσο βαριά, που να μην μπορεί να τη σηκώσει (αυτό το είπε ένα άλλο πρώην μέλος στο Διασκέδαση);
Έχει συναισθήματα αγάπης μόνο. Δεν ξέρω, Θεός είναι. Πάντως το ότι έχει συναισθήματα φάνηκε στην θυσία Του.
Oh, μιλάς για το ναι του Θεού.
https://www.oodegr.com/oode/theos/theos5.htm

Το θέτει πολύ ωραία με αυτή τη λέξη:iagree::iagree::iagree:.
Ναι, γιατί αν γράψε πως τα πράγματα έτσι έχουν, τότε δεν θα είναι αντικειμενικό. Θρύλος για μερικούς, γεγονός για άλλους.
Απλώς σου δείχνω την όλη υπόθεση με τον Νύμφιο.;)

Δε χρειαζόμαστε Σωτήρες, γιατί πολύ απλά θα χαθούμε.
Σωτήρα σε δύσκολες καταστάσεις εννοώ. Σιγά μην ψάχνουμε σωτηρία από τον θάνατο...έχουμε ακόμα για transhumanism.:D

Συνείδηση; Μια χαρά είναι η δική μου. Άσχετα αν κάποιων ανθρώπων δεν είναι. Ας κοιτάζει ο καθένας να είναι εντάξει. Δε χρειαζόμαστε κανέναν να μας λέει πώς να είμαστε.
Yeap. Ηθικές αξίες και συναφή. Μπορείς να είσαι και Χριστιανός -ως προς την αγάπη-, αλλά να μην πιστεύεις (Χριστιανική Αθεΐα), βέβαια, σαφώς, ναι. Αλλά


Βασικά ξέχασα να συμπληρώσω την πρόταση, αλλά έπιασες αυτό που ήθελα να πω:).



Ακριβώς! Όλοι έχουν την αλαζονεία να λένε τους υπολοίπους αιρέσεις. Τη στιγμή που ο Χριστιανισμός ολόκληρος είναι η μεγαλύτερη αίρεση από όλες - αίρεση του Ιουδαϊσμού.
Ε, ναι. Κι ο κάθε φιλόσοφος λέει πως αυτός είναι σωστός. Τι να γίνει, φανατισμός. Προσωπικά, πιστεύω πως ως Ορθόδοξος είμαι πιο σωστός -ως προς την θεολογία και μόνο-, αλλά δεν είναι η θεολογία που σε στέλνει στον Παράδεισο!
Και είναι εξέλιξη, ρε. Όχι αίρεση.

Ναι, χαθείτε, σκοτωθείτε για χάρη μιας άλλης, παραδεισένιας ζωής (και για να βοηθήσετε το έργο της Εκκλησίας να εξαπλώσει το Χριστιανισμό μέσω της συμπάθειας που προκαλούν οι μαρτυρίες, ώστε να μπορεί να έχει ακόμη μεγαλύτερη επιρροή).
Πώρε...τι μας νοιάζει τι θα κάνει το παπαδαριό? Κοίτα, εν μέρει με καίει τρομερά, γιατί η διαφθορά είναι ένας από τους λόγους που αποστάτησαν πολλοί και δεν θέλω να κουβαλάω και κακό όνομα. Όταν λέω πως είμαι Χριστιανός όλοι σκέφτονται παπάδες που βιάζουν παιδιά, κλέψιμο κλπ., και κανείς δεν σκέφτεται τον ήρεμο και καλό Ιησού...:(
Από την άλλη, ας αμαρτήσει! Εντάξει, θέλουμε να σωθούν όλοι, αλλά τι μας πειράζει που αμαρταίνουν? Αφού αυτή η ζωή δεν έχει τόσο βάρος όσο η επόμενη.

Οι Σκοπιανοί πάντως δεν πιστεύουν το ίδιο. Κι αφού είναι κάτι λογικό και αποδεδειγμένο, γιατί να μην το δεχτούν? Θα πεις "Είναι ξεροκέφαλοι και τα θέλουν δικά τους!"...δίκιο έχεις, ναι...αλλά κι οι άθεοι/θεϊστές τα ίδια θα πούνε.


Αφού οι θεολογικές σχολές βρίσκονται κάτω από τον έλεγχο της Εκκλησίας και ενός κράτους που δίνει ειδικά προνόμια σε αυτήν, τί περίμενες;
Σωστό. Άμα γίνει αυτό που λες πρόκεται για τεράστα αλλαγή και θα δωθεί άλλο βάρος στο μάθημα των Θρησκευτικών

Είπα, οι κυριότερες θρησκευτικές πεποιθήσεις. Χριστιανισμός, Ισλαμισμός, Βουδισμός, Κομφουκιανισμός, Αγνωστικισμός/Ουμανιστική θεώρηση του κόσμου μέσα από σύγχρονα επιστημονικά δεδομένα και τη λογική. Θα έχω σίγουρα ξεχάσει κάνα δυο.
Appeal to popularity?
Γιατί τις κυριότερες? Γιατί όχι και την Μασονία? Γιατί όχι και όλα τα παρακλάδια των θρησκειών?

Το μόνο συμπέρασμα στο οποίο μπορώ να οδηγηθώ από κει, είναι ότι ο Θεός τρέφει φιλοεβραϊκά αισθήματα.
Το αρχικό δέντρο ήταν μόνο Εβραίοι. Μετά όμως "μπόλιασε" το δέντρο και μπόρεσε να κόψει και να βάλει όποιον θεωρούσε σωστό.

Πολύ φοβάμαι ότι θα νευριάσω, αν αρχίσω να ακούω το σταθμό της Εκκλησίας.
Όχι αν ακούσεις Αθέατα Περάσματα.:)
(Το μόνο καλό που έχω πετύχει ως τώρα, κι αυτό τυχαία!)

Σου απάντησε ο φασνταγκ: ελβετικό τυρί:P. Μυρίζει, μάλιστα.:P
Πού να το δω μες τον χαμό...?
Όχι, αν ψάξεις θα βρεις πως η θεολογία είναι πλήρης. Μην κρίνεις από εμένα, γιατί δε νομίζω να ξέρω και τόσα για την Ορθοδοξία.

Και για να μιμηθώ κάποιον που δε θυμάμαι το όνομά του (μπορεί να ήταν ο Γκάντι): "Βεβαίως θα ήμουν χριστιανός," -στην ουσία, και ίσως να είμαι σε αυτήν, αλλά στα υπόλοιπα, "θεολογικά" και τις λοιπές δοξασίες (που μένουν δοξασίες και μόνο), δεν είμαι κι ούτε πρόκειται- "αν οι 'χριστιανοί' ήταν όντως χριστιανοί".
Αμήν!!!:)

Η Επιστήμη από μόνη της όχι. Με τη συμβολή των ανθρώπων. Αλλά ο φασνταγκ δεν είπε να κάψουμε τους χριστιανούς.
Ακριβώς το ίδιο και με την θρησκεία!




Λοιπόν, τα έχω παίξει και περνάω και μία μικρή κρίση. Τώρα μου πάνε όλα κάπως χάλια. Πολύ χάλια. Yeap...
Γι' αυτό προτείνω μία ανακοχή. Χαλαρώστε και δείτε και τους στίχους, θα σας αρέσει.:)
Παρακαλώ τους πάντες να το δούνε!
[ame]https://www.youtube.com/watch?v=09JPiNby11s[/ame]
Χριστιανοί ή όχι, συμφωνούμε. Κι όχι μόνο εδώ!:D

(Τελικά ίσως να μου φύγει ό,τι περνάω...)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Purple sunrise

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Λουδοβίκος ο 16ος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 939 μηνύματα.
Είπα, οι κυριότερες θρησκευτικές πεποιθήσεις. Χριστιανισμός, Ισλαμισμός, Βουδισμός, Κομφουκιανισμός, Αγνωστικισμός/Ουμανιστική θεώρηση του κόσμου μέσα από σύγχρονα επιστημονικά δεδομένα και τη λογική. Θα έχω σίγουρα ξεχάσει κάνα δυο. Δεν είναι το θέμα ότι θα μάθουμε μία και καλά. Τόσα χρόνια έχουμε. Αν σου λένε επί 9 χρόνια ότι στο κέντρο της Γης αποτελείται ως επί το πλείστον από λιωμένο σίδηρο, και μετά βγεις και λένε κάποιοι ότι αποτελείται από αλουμίνιο ή από χαλκό, θα τους χλευάσεις κατά 95%. Και αυτό είναι άδικο. Δεν ξέρω πως το βλέπεις εσύ (που ο χριστιανισμός λέει ότι "πρέπει να εξαπλωθεί για να σωθεί η ανθρωπότητα"), αλλά αυτό είναι το αντικειμενικότερο που έχει σκεφτεί ο άνθρωπος. Αυτό, ή η μη διδαχή των θρησκευτικών, πράγμα με το οποίο πολλοί αντιδρούν. Και ανάμεσά τους κι εγώ, γιατί πιστεύω ότι το σχολείο θα πρέπει να είναι ένας φορέας που δίνει στον άνθρωπο την ευκαιρία να παιδευτεί και να εκπαιδευτεί, να μορφωθεί και να διαμορφώσει μια ΔΙΚΗ ΤΟΥ κοσμοαντίληψη και κριτική ικανότητα. Κι αυτό δε μπορεί να γίνει στον τομέα της θρησκευτικής πίστης, όταν σου κοπανάνε συνέχεια ότι το κέντρο της Γης είναι από σίδηρο (άσχετα με το τί έχουν διαπιστώσει από τί είναι, αυτό είναι
Εχεις παρανοησει σιγουρα κατι, οτι η γη ειναι κεντρο του ηλιακου συστηματος και αλλες αντιεπιστημονικες αποψεις ειναι καθαρα λογια του παπαδαριου της Καθολικης εκκλησιας την περιοδο του Μεσαιωνα, που για να εδραιωσει την κυριαρχια της προαγε αυτες τις αποψεις, δεν ειναι γραπτα των ιερων κειμενων του Χριστιανισμου ουτε καν της Ορθοδοξης Εκκλησιας.Πιο συγκεκριμενα δεν υπαρχει κανενα χωριο η σημειο στην ΠΔ που προαγει αποψεις για την θεωρηση του κοσμου που ερχονται σε αμεση συγκρουση με τα επιστημονικα πορισματα.
Οι παπαδες κατ αρχην δεν ειναι ουτε θα πρεπει να θεωρουνται εκπροσωποι του θεου στη γη.Πρωτος πρωτος Ιησους ηρθε σε ρηξη με το θρησκευτικο κατεστημενο της εποχης του
συγγνωμη για τον ειρωνικο τονο μου. απλα εχω βαρεθει να ακουω τα ιδια και τα ιδια παραμυθια τοσο καιρο. ναι, αναγνωριζω οτι ο χριστιανισμος ως κινημα αρχικα ειχε τα καλα του και ηταν μια αλλαγη(ισοτητα δουλων, γυναικων, αγαπη στον συνανθρωπο). ομως δν ανεχομαι να ακουω για την "μονη αληθεια" που υπαγορευουν τα ατομα που δν δεχονται στον κληρο γυναικες. και μν ακουσω τα περι ακαθαρσιας, σας παρακαλω. και επισης να μην ακουσω περι συμβολισμων παλι. εγω βλεπω μια θρησκεια που απο τη στιγμη που εγινε χαλυφης στη θεση του χαλυφη, δολοφονησε, καταδικασε σε αμαθεια παρα πολυ κοσμο, υποβιβασε τη θεση της γυναικας, δημιουργησε δυσιδαιμωνιες
Αν ο χριστιανισμος εχει δημιουργησει αδικιες,δεισιδαιμονιες η ανθρωπινα κατασκευασμενη φιλοσοφια το εχει κανει στο πολλαπλασιο
φτωχοι,πλουσιοι,μαυροι,εβραιοι κλπ ολα ειναι προιοντα της φιλοσοφιας, ολα ανεξαιρετως ειναι οροι μιας φιλοσοφιας.
Το χω ξαναγραψει πανω απο 1000 φορες αλλα θα δωσω ενα παραδειγμα για να γινει πιο κατανοητο.
Ο χριστιανισμος ειναι σαν ενα μηλο.Το αν αυτο το μηλο το χρησιμοποιησεις για να το φας ωστε να παρεις τα θρεπτικα συστατικα του ή για να χειριστεις ως οπλο για να βγαλεις το ματι καποιου ειναι καθαρα στη δικη σου κριση.Αυτο ομως δεν αλλοιωνει οτι το μηλο ειναι ομορφο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

henry

Νεοφερμένος

Ο henry αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 63 μηνύματα.
Δεν καταλαβαίνω γιατί κάνω προσυλιτισμό, μάλλον δεν με έχεις δει να κάνω προσυλητισμό για αυτό το λες. Επίσης, το γεγονός οτι έχουμε ανεξιθρησκεία μην το αναφέρεις γιατί νευριάζω και μόνο στο άκουσμα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
αστοχη παρομοιωση κατα τη γνωμη μου

αλλα αν το θες ετσι. το μηλο ειναι κατι που με το καιρο μουχλιαζει... (; )
αν το φας θα θελησεις αλλο, δλδ αλλη θρησκεια?
αν το πεταξεις θα χτυπησει και μετα θα μεινει εκει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rania.

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Rania. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,778 μηνύματα.
Δεν καταλαβαίνω γιατί κάνω προσυλιτισμό, μάλλον δεν με έχεις δει να κάνω προσυλιτισμό για αυτό το λες. Επίσης, το γεγονός οτι έχουμε ανεξιθρησκεία μην το αναφέρεις γιατί νευριάζω και μόνο στο άκουσμα!

????????????????????????????????? :|


(ταυτοχρονη επιθεση στον Ερουγιομο.)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Purple sunrise

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Λουδοβίκος ο 16ος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 939 μηνύματα.
αλλα αν το θες ετσι. το μηλο ειναι κατι που με το καιρο μουχλιαζει... (; )
αν το φας θα θελησεις αλλο, δλδ αλλη θρησκεια?
αν το πεταξεις θα χτυπησει και μετα θα μεινει εκει?
Επειδη στην προκειμενη περιπτωση το μηλο ειναι κατι ιδεατο το μηλο δεν μουχλιαζει,εαν το φας και δεν σου αρεσει παλι ειναι καθαρα στη δικια σου κριση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

henry

Νεοφερμένος

Ο henry αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 63 μηνύματα.
τι θα πει???????????????
-----------------------------------------
ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΕ NOVEMBER RAIN: αυτό που λες είναι πολύ προσβλητικό, η εκκλησία έκανε απλά αυτο που πίστευε οτι ήταν σωστό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
τι θα πει???????????????
-----------------------------------------
ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΕ NOVEMBER RAIN: αυτό που λες είναι πολύ προσβλητικό, η εκκλησία έκανε απλά αυτο που πίστευε οτι ήταν σωστό.

Σε ρωτάει γιατί νευριάζεις στο άκουσμα της ανεξιθρησκείας.

(Ράνια όπως βλέπεις είμαι υπεράνω :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
????????????????????????????????? :|

Τι αναρωτιεσαι ρε Ρανια δε βλεπεις το παιδι εχει φαει τοση πλυση εγκεφαλου, περα απο τη μυτη του δε βλεπει. Μιλαμε για φασισμο. Ναι Henry σε σενα αναφερομαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

henry

Νεοφερμένος

Ο henry αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 63 μηνύματα.
Λυπάμαι που στο λέω αλλά δεν μου έκανε πλύση εγκεφάλου κανείς. Μόνος μου έγινα αυτό που έγινα και καλά κάνω. Άλλωστε αυτό είναι και το σωστό. Αν δεν υπήρχε η αγία εκκλησία της Ρώμης τότε όλοι θα έπρεπε δικαίωσ να είναι απελπισμένοι. Ίσως θα έπρεπε να επικεντρωθείτε περισσότερο στα πλεονεκτήματα και στην προσφορά της παρά να την κατηγορείτε για πράγματα που σε έναν μεγάλο βαθμό είναι ψέματα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Λυπάμαι που στο λέω αλλά δεν μου έκανε πλύση εγκεφάλου κανείς. Μόνος μου έγινα αυτό που έγινα και καλά κάνω. Άλλωστε αυτό είναι και το σωστό. Αν δεν υπήρχε η αγία εκκλησία της Ρώμης τότε όλοι θα έπρεπε δικαίωσ να είναι απελπισμένοι. Ίσως θα έπρεπε να επικεντρωθείτε περισσότερο στα πλεονεκτήματα και στην προσφορά της παρά να την κατηγορείτε για πράγματα που σε έναν μεγάλο βαθμό είναι ψέματα!


Καρφι δε μου καιγεται το τι πιστευεις για σενα, ομως οταν λες οτι δε θες την ανεξιθρησκεια γινεσαι επικινδυνος για την κοινωνια. Τετοια αντιδημοκρατικα πραγματα δε σε τιμουν καθολου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

henry

Νεοφερμένος

Ο henry αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 63 μηνύματα.
σε αυτό ίσως είμουν λιγάκι υπερβολικός παρ' όλα αυτά όμως πιστεύω οτι θα έπρεπε να υπάρχει ένα κάποιο όριο καθώς έχουμε οδηγηθεί στην ματαιότητα και την χυδαιότητα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 11 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top