Θρησκεία

Fousekis

Δραστήριο μέλος

Ο Φουσέκης λέγομαι! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 519 μηνύματα.
Εγώ είμαι γιατί είσαι και εσύ. Και αυτή τη στιγμή και ο διπλανός μου (Αρνής)
Δηλαδή ο Αρνής είναι ο henry?:P:P:P

Απλα μην τους βαζεις ολους στο ιδιο τσουβαλι.
Το μόνο κοινό που έχουν οι άθεοι: δεν αποδέχονται την ύπαρξη κάποιου θεού. Αυτό. Από 'κει και πέρα δίνω διαφορετικές απαντήσεις σε κάθε περίπτωση φυσικά.
Τα ίδια κι οι θεϊστές. Μπορούν να τεκμηριώσουν την άποψή τους.

αλλα δεν ειπε κανεις οτι σιχαινεται την ανεξιθρησκεια, αυτο το πραγμα πρωτη φορα το ακουω και μαλιστα απο εφηβο μαθητη, που υποτιθεται οτι σε αυτην την ηλικια πιανει τους περισσοτερους η κα*λα για ελευθερια, ισοτητα κλπ.
Σωστά. Προσωπικά θέλω να υπάρχουν πολλές διαφορετικές θρησκείες.:)
Εμ, ξεχνάς τους μικρούς φασίστες και τους Χρυσαυγίτες, dear. Από μικροί στα βάσανα αυτοί...

Εχεις συγγενεις κληρικους ή κατι?
Αν αναφέρεσαι σε εμένα, όχι. Νομίζω ο παππούς του παππού μου ήταν παπάς. Πουπαπουπωπωπαπουπά!:D

Ακτσουαλη Φουσεκης και χενρη ετσι το χουν δει. Το λεω για πλακα απλα για να ειμαι στη μοδα. Ή κατι.
Τα debates ήταν πάντα η ασχολία μου.:)

henry, αν δεν είσαι troll τότε πρέπει να συνεχίσεις τις συζητήσεις εδώ ώστε να γίνεις πιο ανεκτικός.;)

Ρε, βάζω "?" αντί για ";" γιατί αν μπει δίπλα από καμιά παρένθεση το ";" βγαίνει το ;) και δε γουστάρω.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nicol

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Νικόλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 163 μηνύματα.
εγω ειμαι χριστιανη..κ 9 παρακαλεσω μερικους ''πιστευουν αλλου'' ν μην προσβαλλουν τους αλλους..λεγοντας οτι η 9ρησκεια τουε λεει βλακεις κ κατι τετοια..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fousekis

Δραστήριο μέλος

Ο Φουσέκης λέγομαι! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 519 μηνύματα.
Δε καταλαβα τι εννοεις στην πρωτη προταση...
Ισα ισα που ο χριστιανισμος εχει γινει μοδα, και καταναλωτικη και κοινωνικη. Μη βλεπετε μονο στο σχολειο, εκει ειναι "μοδα" η αθεϊα, οχι σε ολη την κοινωνια. Η αθεϊα δεν μπορει να ειναι μοδα γιατι δεν πουλαει. Μονο ο,τι πουλαει μπορει να ειναι μοδα, καπιταλισμο εχουμε.
Εννοώ πως δεν είναι και quite the trend το να γίνεσαι Μάρτυρας...
Εμ, βλέπω κι έξω από το σχολείο μήπως?! Γεμάτο παιδάκια που λένε το κλασσικό "Εγώ πιστεύω στις δυνάμεις μου..." και κατακρίνουν χωρίς τεκμήρια είμαστε.
Δεν πουλάει?! Ξέρεις τι λεφτάς έγινε ο Dawkins μετά το The God Delusion?!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
Ε καλά, μη συγκρίνουμε άνισα πράγματα. Το χρήμα της εκκλησίας...δε συγκρίνεται με τα ψίχουλα του God Delusion.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Εννοώ πως δεν είναι και quite the trend το να γίνεσαι Μάρτυρας...
Εμ, βλέπω κι έξω από το σχολείο μήπως?! Γεμάτο παιδάκια που λένε το κλασσικό "Εγώ πιστεύω στις δυνάμεις μου..." και κατακρίνουν χωρίς τεκμήρια είμαστε.
Δεν πουλάει?! Ξέρεις τι λεφτάς έγινε ο Dawkins μετά το The God Delusion?!


Δεν εννοω το ΔΙΚΟ ΣΟΥ σχολειο, εννοω τα σχολικα χρονια. Και μολις ενισχυσες την αποψη μου λεγοντας οτι τα παιδακια το λενε αυτο.
Οκ εβγαλε ενας ενα βιβλιο και πουλησε, ομως ειναι ΕΝΑΣ, δε συγκρινεται μπροστα στην βιομηχανια των χριστιανικων κοσμηματων, αξεσουαρ, εικονων κτλ. Επισης σκεψου ποσοι ειναι αυτοι που πιστευουν επειδη "ετσι εχουν μαθει" και ποσοι αυτοι που δεν πιστευουν γιατι "ειναι μοδα". Οι πρωτοι ειναι ασυγκριτα περισσοτεροι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fousekis

Δραστήριο μέλος

Ο Φουσέκης λέγομαι! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 519 μηνύματα.
Κατάλαβα πως δεν έλεγες το σχολείο μου, ρέι. ;)
Άχρηστη κουβέντα έτσι κι αλλιώς. Δεν κάνει τον Θεό πιο αληθινό/ψεύτικο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
Έτσι είναι αν έτσι νομίζεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Κατάλαβα πως δεν έλεγες το σχολείο μου, ρέι. ;)
Άχρηστη κουβέντα έτσι κι αλλιώς. Δεν κάνει τον Θεό πιο αληθινό/ψεύτικο.


Μα δε στοχευε στο να δειξει αν ειναι ψευτικος ή αληθινος ο Θεος.... pay more attention...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
o.k - I got that. (just carried away a little)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fousekis

Δραστήριο μέλος

Ο Φουσέκης λέγομαι! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 519 μηνύματα.
Έτσι είναι αν έτσι νομίζεις
Έφριξα με το που είδα το link που έστειλες.
Ξερείς, το εν λόγω απόφθεγμα/σόφισμα το έχω εδώ κι ένα χρόνο περίπου. Ίσως και πολύ περισσότερο.

Ζητάω τα δικαιώματα!!!!:jumpy:

Τι κλέφτες...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Κατάλαβα πως δεν έλεγες το σχολείο μου, ρέι. ;)
Άχρηστη κουβέντα έτσι κι αλλιώς. Δεν κάνει τον Θεό πιο αληθινό/ψεύτικο.

Να προσθεσω σε αυτο που ειπα παραπανω: Μην υπεκφευγεις :/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fousekis

Δραστήριο μέλος

Ο Φουσέκης λέγομαι! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 519 μηνύματα.
Να προσθεσω σε αυτο που ειπα παραπανω: Μην υπεκφευγεις :/
Κοίτα, η αλήθεια είναι πως πραγματικά χάθηκα μες την κουβέντα. Ακόμα και με τον Crook βλέπω κάτι σημεία και λέω "Ε, από πού ήθρε αυτό?!". :s

Τα πάντα μπορούν να είναι μόδα, ανάλογα με τα x-y-z-t σου.
(Καλά?)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Όπως και γενικά όλα τα πράγματα. Τέχνες, τρόπο σκέψης, τα πάντα όλα (:P). Αναλόγως σε τι θέμα ψάχνεται ο καθένας.

Εν μέρει ισχύει αυτό που λες. Όμως η τέχνη και ο τρόπος σκέψης μεταβάλλονται πολύ πιο έντονα και γρήγορα από ό,τι ο χριστιανισμός. Μάλιστα, η πρωτοτυπία είναι κάτι που ενθαρρύνεται σε αυτούς τους τομείς. Αντίθετα, στο θρησκευτικό τομέα είναι ταμπού. Γι' αυτό και είναι πολύ πιο κλειστές οι συνθήκες, όσον αφορά τις θρησκευτικές πεποιθήσεις (τουλάχιστον χιάρ ιν Γκρις). Γιατί δεν ξέρω αν θα τολμούσα να ανοίξω συζήτηση περί θρησκείας μαζί σου, αν ήσουν π.χ. συμμαθητής μου. Εντάξει, τώρα μένω σε χωριό, και αν πω ότι είμαι άθεος, πολλοί θα με δείχνουν με το δάχτυλο, και δεν έχω μπει στη νοοτροπία της πόλης. Μάλλον που θα το κάνω, αν ζω σε πόλη. Ίσως και τώρα. Γιατί πολλές φορές με έχουν ρωτήσει αν πιστεύω στο παρελθόν. Έχω αποφύγει να τους απαντήσω. Λοιπόν, την επόμενη φορά θα είμαι straightforward και ξεκάθαρος, και όσοι μου λένε να μην είμαι πολύ ανοιχτός σε αυτά, ας ξανακοιτάξουν τί λένε. Δε θα αρνηθώ εγώ αυτό που είμαι.

Έχει συναισθήματα αγάπης μόνο. Δεν ξέρω, Θεός είναι. Πάντως το ότι έχει συναισθήματα φάνηκε στην θυσία Του.

Ποια θυσία του; Αφού ο Χριστός δεν ήταν παρά ένας κοινωνικός επαναστάτης, του οποίου η δράση ερμηνεύθηκε ως θεϊκή από ορισμένους που το παραφούσκωσαν, είτε άθελά τους, είτε με σκοπό να δημιουργήσουν μια νέα θρησκεία.

Ξέρω πως τώρα εκπέμπω σε άλλη συχνότητα και ότι δε θα οδηγηθούμε σε κάτι με τον τρόπο αυτό. Απλώς στο λέω, για να σου δείξω πώς σε αντελήφθην, όταν μίλησες περί "θυσίας".

Oh, μιλάς για το ναι του Θεού.
https://www.oodegr.com/oode/theos/theos5.htm

Σε παρακαλώ, μη με παραπέμπεις τόσο συχνά σε λεγόμενα που δεν είναι δικά σου. Όταν πρόκειται για πηγές, εντάξει. Αλλά όταν πρόκειται για επιχειρήματα, και μόνο που διαβάζω αυτά τα sites, εκνευρίζομαι. Τί θέλουν δηλαδή, να βάλουν σε μια φόρμα τις συζητήσεις περί θρησκείας; Αφομοίωσε τα στοιχεία που χρειάζεσαι (και για να το κάνεις, θα πρέπει να τα κρίνεις), και μετά παρουσίασέ τα ως δικά σου. Άσε που είναι κουραστικό να διαβάσω όλο αυτό το κατεβατό.

Ναι, γιατί αν γράψε πως τα πράγματα έτσι έχουν, τότε δεν θα είναι αντικειμενικό. Θρύλος για μερικούς, γεγονός για άλλους.

Πώς είναι γεγονός; Το έχεις δεχτεί ως γεγονός, δε σημαίνει πως είναι κιόλας. Εξάλλου και οι ίδιοι οι "θεολόγοι" λένε πως πολλές ιστορίες για τους "Αγίους" είναι αποκυήματα της φαντασίας ορισμένων που "φούσκωσαν" ορισμένα γεγονότα.

Απλώς σου δείχνω την όλη υπόθεση με τον Νύμφιο.;)

Νύμφιο; Παντρεύτηκαν, δηλαδή, με παπά και με κουμπάρο;:P

Εγώ θα προτιμήσω το δημαρχείο.

Σωτήρα σε δύσκολες καταστάσεις εννοώ. Σιγά μην ψάχνουμε σωτηρία από τον θάνατο...έχουμε ακόμα για transhumanism.:D

Και τότε, πού είναι η αξία της ανθρώπινης ζωής; Πού είναι ο δρόμος για την Ιθάκη, όταν πάμε μέσα σε μια άμαξα;

Yeap. Ηθικές αξίες και συναφή. Μπορείς να είσαι και Χριστιανός -ως προς την αγάπη-, αλλά να μην πιστεύεις (Χριστιανική Αθεΐα), βέβαια, σαφώς, ναι.

Θα μπορούσες -καταχρηστικά- να το θεωρήσεις έτσι.

Ε, ναι. Κι ο κάθε φιλόσοφος λέει πως αυτός είναι σωστός. Τι να γίνει, φανατισμός. Προσωπικά, πιστεύω πως ως Ορθόδοξος είμαι πιο σωστός -ως προς την θεολογία και μόνο-, αλλά δεν είναι η θεολογία που σε στέλνει στον Παράδεισο!

Δεν είναι τόσο απλό ώστε να ξεμπερδεύουμε με ένα "τί να γίνει;".:P

Και είναι εξέλιξη, ρε. Όχι αίρεση.

Το ίδιο είναι. Γιατί η εξέλιξη του τότε Ιουδαϊσμού είναι ο σημερινός Ιουδαϊσμός. Μπορείς να πεις πως είναι και ο Χριστιανισμός. Δεν έχει σημασία. Τϊ αίρεση, τί εξέλιξη. Εννοιολογικά, είναι το ίδιο πράγμα.

Πώρε...τι μας νοιάζει τι θα κάνει το παπαδαριό? Κοίτα, εν μέρει με καίει τρομερά, γιατί η διαφθορά είναι ένας από τους λόγους που αποστάτησαν πολλοί και δεν θέλω να κουβαλάω και κακό όνομα. Όταν λέω πως είμαι Χριστιανός όλοι σκέφτονται παπάδες που βιάζουν παιδιά, κλέψιμο κλπ., και κανείς δεν σκέφτεται τον ήρεμο και καλό Ιησού...:(
Από την άλλη, ας αμαρτήσει! Εντάξει, θέλουμε να σωθούν όλοι, αλλά τι μας πειράζει που αμαρταίνουν? Αφού αυτή η ζωή δεν έχει τόσο βάρος όσο η επόμενη.

Ποιος θα σκεφτεί τον καλό και ήρεμο Ιησού; Αφού πλέον κανείς σχεδόν δεν κάνει τα λεγόμενά του πράξη. Κι έπειτα, αν ερχόταν κάποιος και μου έλεγε πως είναι ο Υιός του Θεού, θα του έλεγα να πάει σε ψυχίατρο.

Οι Σκοπιανοί πάντως δεν πιστεύουν το ίδιο. Κι αφού είναι κάτι λογικό και αποδεδειγμένο, γιατί να μην το δεχτούν? Θα πεις "Είναι ξεροκέφαλοι και τα θέλουν δικά τους!"...δίκιο έχεις, ναι...αλλά κι οι άθεοι/θεϊστές τα ίδια θα πούνε.

Άστοχος παραλληλισμός.

Σωστό. Άμα γίνει αυτό που λες πρόκεται για τεράστα αλλαγή και θα δωθεί άλλο βάρος στο μάθημα των Θρησκευτικών

Όταν λες "αυτό που λέω", εννοείς όλα όσα είπα σχετικά με το μάθημα των Θρησκευτικών;

Appeal to popularity?

Appeal to democracy.

Γιατί τις κυριότερες? Γιατί όχι και την Μασονία? Γιατί όχι και όλα τα παρακλάδια των θρησκειών?

Όποιος θέλει να διδαχθεί τη Μασονία και κάποια παρακλάδια, που είναι τόσο ολιγομελή, ας πάει να διαβάσει στη βιβλιοθήκη. Θα πρέπει, βέβαια, να υπάρχει τέτοια βιβλιοθήκη. Δεν υπάρχει θα και όλος ο χρόνος του κόσμου, για να κάνουμε όλες τις θρησκείες του κόσμου.

Το αρχικό δέντρο ήταν μόνο Εβραίοι. Μετά όμως "μπόλιασε" το δέντρο και μπόρεσε να κόψει και να βάλει όποιον θεωρούσε σωστό.

Δεν κατάλαβα και πολύ καλά τί εννοείς με το δέντρο. Αλλά και πάλι, δε θέλω να με βάλουν να είμαι με έναν ξένο κορμό. Θέλω τον δικό μου. Δεν μπορώ να τον έχω;

Όχι αν ακούσεις Αθέατα Περάσματα.:)
(Το μόνο καλό που έχω πετύχει ως τώρα, κι αυτό τυχαία!)

Εδώ καλά-καλά έχω ν' ακούσω ραδιόφωνο κάνα εξάμηνο, θα ακούσω το σταθμό της Εκκλησίας;:P

Πού να το δω μες τον χαμό...?
Όχι, αν ψάξεις θα βρεις πως η θεολογία είναι πλήρης. Μην κρίνεις από εμένα, γιατί δε νομίζω να ξέρω και τόσα για την Ορθοδοξία.

Δε νομίζω ότι οι ισχυρισμοί αυτοί οδηγούν πουθενά. Θα ήταν πολύ πιο χρήσιμο να το κρίνουμε αυτό από την πορεία της συζήτησής μας.

Ακριβώς το ίδιο και με την θρησκεία!

Ναι, με τη διαφορά ότι κανένας επιστήμονας δεν υποχρέωσε ποτέ κανέναν να πιστέψει σε κάτι.

Λοιπόν, τα έχω παίξει και περνάω και μία μικρή κρίση. Τώρα μου πάνε όλα κάπως χάλια. Πολύ χάλια. Yeap...

Hope it' s over soon:).

Γι' αυτό προτείνω μία ανακοχή. Χαλαρώστε και δείτε και τους στίχους, θα σας αρέσει.:)

*Ανακωχή*

Παρακαλώ τους πάντες να το δούνε!
https://www.youtube.com/watch?v=09JPiNby11s
Χριστιανοί ή όχι, συμφωνούμε. Κι όχι μόνο εδώ!:D

Στους στίχους ναι! Αλλά η μουσική αυτή και η μάσκα είναι... μυστηριακά... είναι... δεν ξέρω... έχουν κάτι που δε μου αρέσει:(.

Εχεις παρανοησει σιγουρα κατι, οτι η γη ειναι κεντρο του ηλιακου συστηματος και αλλες αντιεπιστημονικες αποψεις ειναι καθαρα λογια του παπαδαριου της Καθολικης εκκλησιας την περιοδο του Μεσαιωνα, που για να εδραιωσει την κυριαρχια της προαγε αυτες τις αποψεις, δεν ειναι γραπτα των ιερων κειμενων του Χριστιανισμου ουτε καν της Ορθοδοξης Εκκλησιας.

Αν πρόσεχες περισσότερο τί έγραφα, θα έβλεπες ότι δε μίλησα περί της γαιοκεντρικής θεωρίας. Μίλησα καθαρά παραβολικά.

Πιο συγκεκριμενα δεν υπαρχει κανενα χωριο η σημειο στην ΠΔ που προαγει αποψεις για την θεωρηση του κοσμου που ερχονται σε αμεση συγκρουση με τα επιστημονικα πορισματα.

Αυτό το έχουμε ξανασυζητήσει και νομίζω ότι θα πρέπει ο καθένας να το σκεφτεί από μόνος του. Πάντως εγώ θεωρώ, για παράδειγμα, ότι η Δημιουργία του κόσμου, συμβολική ή όχι, δεν ταιριάζει με τις σύγχρονες θεωρίες για την εμφάνιση της ζωής, ούτε και με τη θεωρία -αποδεδειγμένη- της Εξέλιξης.

Οι παπαδες κατ αρχην δεν ειναι ουτε θα πρεπει να θεωρουνται εκπροσωποι του θεου στη γη.Πρωτος πρωτος Ιησους ηρθε σε ρηξη με το θρησκευτικο κατεστημενο της εποχης του

Το παίζουν όμως.

Δε βλέπω κανέναν χριστιανό σήμερα να προσπαθεί ιδιαίτερα να αμφισβητήσει το ρόλο που έχει λάβει η Εκκλησία στα μάτια πολλών πιστών σήμερα, ως σούπερ-ντούπερ ποιμένα στο δρόμο για τον Παράδεισο.

Αν ο χριστιανισμος εχει δημιουργησει αδικιες,δεισιδαιμονιες η ανθρωπινα κατασκευασμενη φιλοσοφια το εχει κανει στο πολλαπλασιο
φτωχοι,πλουσιοι,μαυροι,εβραιοι κλπ ολα ειναι προιοντα της φιλοσοφιας, ολα ανεξαιρετως ειναι οροι μιας φιλοσοφιας.

Με συγχωρείς που επεμβαίνω εδώ, αλλά δε μπόρεσα να αντισταθώ στον πειρασμό.
Μπορούμε κάλλιστα να θεωρήσουμε το χριστιανισμό ως αποτέλεσμα ενός τμήματος της ανθρώπινα κατασκευασμένης φιλοσοφίας. Ό,τι έχει να κάνει με τον πνευματικό κόσμο, είναι καθαρά ανθρώπινα κατασκευασμένη έννοια.

Το χω ξαναγραψει πανω απο 1000 φορες αλλα θα δωσω ενα παραδειγμα για να γινει πιο κατανοητο.
Ο χριστιανισμος ειναι σαν ενα μηλο.Το αν αυτο το μηλο το χρησιμοποιησεις για να το φας ωστε να παρεις τα θρεπτικα συστατικα του ή για να χειριστεις ως οπλο για να βγαλεις το ματι καποιου ειναι καθαρα στη δικη σου κριση.Αυτο ομως δεν αλλοιωνει οτι το μηλο ειναι ομορφο

Μπορεί σε κάποιον, όμως, να αρέσουν πιο πολύ τα ροδάκινα ή τα πορτοκάλια.

Λυπάμαι που στο λέω αλλά δεν μου έκανε πλύση εγκεφάλου κανείς. Μόνος μου έγινα αυτό που έγινα και καλά κάνω. Άλλωστε αυτό είναι και το σωστό. Αν δεν υπήρχε η αγία εκκλησία της Ρώμης τότε όλοι θα έπρεπε δικαίωσ να είναι απελπισμένοι. Ίσως θα έπρεπε να επικεντρωθείτε περισσότερο στα πλεονεκτήματα και στην προσφορά της παρά να την κατηγορείτε για πράγματα που σε έναν μεγάλο βαθμό είναι ψέματα!

Αφού έγινες μόνος σου αυτό που έγινες, απάντησέ μου σε παρακαλώ γιατί πιστεύεις στο Θεό.

Αν δεν υπήρχε η Αγία Εκκλησία της Ρώμης, θα ήμουν κάπως πιο ευτυχισμένος (ευχαριστημένος, θα ταίριαζε καλύτερα) από ό,τι είμαι σήμερα.

Μπορεί εσύ να βλέπεις μια ζωγραφιά και να λες ότι είναι όμορφη. Ένας συμμαθητής σου μπορεί να πει ότι είναι κάπως όμορφη. Ένας άλλος μπορεί να πει ότι είναι μέτρια. Ένας άλλος ότι είναι άσχημη, και ένας άλλος ότι είναι απαίσια. Ο καθένας βλέπει τα πράγματα διαφορετικά. Έτσι δε μπορείς να λες ότι κάτι είναι σωστό και κάτι είναι λάθος, όταν αφορά θέματα θρησκευτικής πίστης. Εσύ θεωρείς κάτι σωστό και εγώ θεωρώ σωστό κάτι άλλο. Αυτό δε σημαίνει ότι πρέπει ο ένας να επιβάλλει την άποψή του στον άλλο.

σε αυτό ίσως είμουν λιγάκι υπερβολικός παρ' όλα αυτά όμως πιστεύω οτι θα έπρεπε να υπάρχει ένα κάποιο όριο καθώς έχουμε οδηγηθεί στην ματαιότητα και την χυδαιότητα!

Ματαιότητα και χυδαιτότητα;

Ο χριστιανισμός κάνεις πολύ μεγάλο λάθος να τον παραμοιάζεις με κλούβι. Αυτό που δεν είναι χριστιανισμός είναι κλούβι. Ναι φυσικά θέλω να εντάξω στο δρόμο του θεού και άλλα άτομα και θα το προσπαθήσω όσο μπορώ! και πολύ καλά κάνω! Κάποια στιγμή ίσως περάσει αυτή η "μόδα" του να μην πιστεύεις γιατί περι μόδας πρόκειται και τότε ίσως καταλάβεις!

Πού τη βλέπεις τη μόδα; Ίσα-ίσα, ο χριστιανισμός είναι μεγαλύτερη μόδα. Η αθεΐα είναι μάλιστα πιο παλιά από το χριστιανισμό.
Πώς θα σου φαινόταν αν έλεγα ότι θα προσπαθήσει ο Μοχάμεντ να εντάξει όσους μπορεί στο δρόμο του Αλλάχ;

Το ότι το 90% των Ολλανδών και το 80% των Γάλλων θεωρούν τον εαυτό τους άθεο είναι αναφαίρετο δικαίωμά τους. Όταν ήταν στο 30% η καθολική εκκλησία και οι προτεστάντες τους κατηγορούσαν και το θεωρούσαν φαινόμενο μόδας. Τώρα αντιλαμβάνονται πόσο άδικο είχαν.
Αν θέλεις να πιστεύεις είναι δικαίωμά σου αρκεί να μη προσπαθείς να επιβάλλεις τις απόψεις σου στους άλλους. Αλλιώς κάνεις προσυλητισμό και χαρακτηρίζεσαι από φανατισμό και μισαλλοδοξία.

έτσι είναι αν έτσι νομίζετε "Λουίτζι Πιραντέλο"

https://oistros-reportaz1.blogspot.com/2006/11/blog-post_14.html

Εδώ τα έχουμε μπουρδουκλώσει λίγο. Οι περισσότεροι Ολλανδοί και Γάλλοι είναι άθρησκοι. Αλλά και αρκετές άλλες χώρες. Η Ελλάδα, πάλι, έχει από τα μικρότερα ποσοστά. Αλλά μεγαλύτερα από αυτά που δίνει το κράτος (οπότε και οι στατιστικές του είναι...:nono:). Αναλυτικότερα, δείτε εδώ:
https://ec.europa.eu/public_opinion/archives/ebs/ebs_225_report_en.pdf, σελ. 9.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mission possible

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο mission possible αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 826 μηνύματα.
Ε καλά, μη συγκρίνουμε άνισα πράγματα. Το χρήμα της εκκλησίας...δε συγκρίνεται με τα ψίχουλα του God Delusion.


Και άντε, καλά / τα χρήματα δεν είναι τίποτα μπροστά στο πελατολόγιο της εκκλησίας (εξαγορά συνειδήσεως). Είσαι πιστός = δικός μας = να σου βρούμε δουλειά, να προωθήσουμε τα αιτήματά σου και να σε βολέψουμε αφού είσαι καλός χριστιανός:iagree:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

henry

Νεοφερμένος

Ο henry αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 63 μηνύματα.
Πρώτον, δεν κάνω καμία πλάκα αν θέλεις να ξέρεις αντιθέτως μιλάω πολύ σοβαρά. Όπως με ρώτησε κάποιος ναι όντως έχω συγγενική σχέση με κληρικό αλλά αυτό δεν σημαίνει τίποτα απολύτως. Και τώρα στο θέμα μας: δεν πιστεύω οτι υπάρχει κάποιο ταμπού στον χριστιανισμό. Δεν καταλαβαίνω τι είδους εξέλιξη θα μπορούσε να έχει???
-----------------------------------------
Απάντηση σε Ράνια μόνη σου το λες οτι σε αυτήν την ηλικία επικρατεί κάποια μόδα περι ελευθερίας. δεν βρίσκω τον λόγο να ενταχτώ σε αυτήν.
-----------------------------------------
Απάντηση σε crookshanks:Να μην προσπαθήσει να κάνει τίποτα ο μοχάμεντ. Οι μουσουλμάνοι χαρακτηρίζονται από ακραίο θρησκευτικό φανατισμό και επιπλέον δεν πιστεύουν στον χριστό άρα εναντίον του δεν θα καταφέρουν τίποτα απολύτως
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Purple sunrise

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Λουδοβίκος ο 16ος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 939 μηνύματα.
Αν πρόσεχες περισσότερο τί έγραφα, θα έβλεπες ότι δε μίλησα περί της γαιοκεντρικής θεωρίας. Μίλησα καθαρά παραβολικά
Ειδα τι εγραψες, την τοτε γαιοκεντρικη θεωρια της εκκλησιας την ανεφερα ως παραδειγμα για τις αντιεπιστημονικες αποψεις της εκκλησιας εκεινη την εποχη.
Παραβολικα μιλουσα και εγω.
Με συγχωρείς που επεμβαίνω εδώ, αλλά δε μπόρεσα να αντισταθώ στον πειρασμό.
Μπορούμε κάλλιστα να θεωρήσουμε το χριστιανισμό ως αποτέλεσμα ενός τμήματος της ανθρώπινα κατασκευασμένης φιλοσοφίας. Ό,τι έχει να κάνει με τον πνευματικό κόσμο, είναι καθαρά ανθρώπινα κατασκευασμένη έννοια[quote/]

Ναι αλλα οι χριστιανοι τον χριστιανισμο δεν τον αντιλαμβανονται ως κατασκευασμενη ανθρωπινη φιλοσοφια αλλα ως θεοπνευστη.Εδω εμπιπτει η διαφορα.

Μπορεί σε κάποιον, όμως, να αρέσουν πιο πολύ τα ροδάκινα ή τα πορτοκάλια.
Στην προσωπικη κριση του καθενος ειναι και αν του αρεσουν τα μηλα
Γι αυτο αλλωστε υπαρχουν και οι αθεοι αθρησκοι.
Δε βλέπω κανέναν χριστιανό σήμερα να προσπαθεί ιδιαίτερα να αμφισβητήσει το ρόλο που έχει λάβει η Εκκλησία στα μάτια πολλών πιστών σήμερα, ως σούπερ-ντούπερ ποιμένα στο δρόμο για τον Παράδεισο.
Εγω παντως ειμαι ενας απο αυτους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

henry

Νεοφερμένος

Ο henry αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 63 μηνύματα.
Εγώ δεν αμφισβητώ τον ρόλο της εκκλησίας. Δεν υπάρχει και κανένας ιδιαίτερος λόγος για να το κάνω άλλωστε η εκκλησία ανέκαθεν αποτελούσε ένα μέσο σύνδεσης θεού και ανθρώπου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Purple sunrise

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Λουδοβίκος ο 16ος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 939 μηνύματα.
Συμφωνω αλλα οταν πηγαινει να εκμεταλλευτει αυτην την ιδιαιτερη σχεση με σκοπο την οικονομικη αφαιμαξη των πιστων τοτε πρεπει να βαλουμε ενα φρενο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

henry

Νεοφερμένος

Ο henry αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 63 μηνύματα.
Ναι κάποιες φορές ίσως συμβαίνει. Αλλά να ξεχωρίσουμε κάποια πράγματα. Άλλο το να προσπαθεί να βγάλει το ίδιο το Βατικανό λεφτά με κάποιους τρόπους και άλλο το να κλέβει για παράδειγμα ένας ιερέας ένα παγκάρι το οποίο και συμβαίνει αλλά και καταδικάζω παρ'όλα αυτα πιστεύω οτι αν αυτά τα λεφτά πηγαίνουν στο ταμείο της εκκλησίας τότε καλώς κανουν και πηγαίνουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Απάντηση σε crookshanks:Να μην προσπαθήσει να κάνει τίποτα ο μοχάμεντ. Οι μουσουλμάνοι χαρακτηρίζονται από ακραίο θρησκευτικό φανατισμό και επιπλέον δεν πιστεύουν στον χριστό άρα εναντίον του δεν θα καταφέρουν τίποτα απολύτως

Το ίδιο μπορεί να λένε και αυτοί, εγώ, οι βουδιστές, οι κομφουκιανιστές για σένα.

Ειδα τι εγραψες, την τοτε γαιοκεντρικη θεωρια της εκκλησιας την ανεφερα ως παραδειγμα για τις αντιεπιστημονικες αποψεις της εκκλησιας εκεινη την εποχη.[quote/]

Πότε αναφέρθηκα σε αυτές;:P

Ναι αλλα οι χριστιανοι τον χριστιανισμο δεν τον αντιλαμβανονται ως κατασκευασμενη ανθρωπινη φιλοσοφια αλλα ως θεοπνευστη.Εδω εμπιπτει η διαφορα.

Εν πάση περιπτώσει, δε μπορείς να πεις ότι το κακό που προκάλεσε η θρησκεία είναι αμελητέο σε σχέση με τα κακά που προκάλεσαν ορισμένες φιλοσοφίες.

Στην προσωπικη κριση του καθενος ειναι και αν του αρεσουν τα μηλα
Γι αυτο αλλωστε υπαρχουν και οι αθεοι αθρησκοι.

Ακριβώς. Γι' αυτό και στη λαϊκή, θα πρέπει να υπάρχουν απ' όλα:P.

Εγω παντως ειμαι ενας απο αυτους.

Και τί κάνεις, δηλαδή, για να αφυπνίσεις τον κόσμο; Υπάρχουν κι άλλοι; Υπάρχει κάποιο κίνημα; Γιατί εγώ αυτό που βλέπω στους συμμαθητές μου, είναι είτε πλήρη αδιαφορία είτε κενή θρησκευτική ευλάβεια. Εσύ δεν είσαι συμμαθητής μου, βεβαίως. Και εσύ κι εγώ συζητάμε εδώ μέσα. Αλλά στην καθημερινή μας ζωή; Μιλάμε καθόλου, για το ρόλο της Εκκλησίας; Τί κάνουμε είναι το θέμα.

Εγώ δεν αμφισβητώ τον ρόλο της εκκλησίας. Δεν υπάρχει και κανένας ιδιαίτερος λόγος για να το κάνω άλλωστε η εκκλησία ανέκαθεν αποτελούσε ένα μέσο σύνδεσης θεού και ανθρώπου.

Και το σπίτι μου αποτελεί μέσο σύνδεσης του ανθρώπου με το πνεύμα της ευημερίας Πα-Πι-Το-Βο. Ελάτε, και αγοράστε και δυο φυλαχτά να σας προσέχουν. Πάρτε, αν θέλετε, και για τους συγγενείς σας. Δεν πρέπει να είστε εγωιστές - προωθούμε την κοινωνική αλληλεγγύη με αυτό τον τρόπο. Συγγνώμη αν ακούγεται κάπως ειρωνικό, αλλά έτσι βλέπω εγώ το τί κάνει η Εκκλησία.

Συμφωνω αλλα οταν πηγαινει να εκμεταλλευτει αυτην την ιδιαιτερη σχεση με σκοπο την οικονομικη αφαιμαξη των πιστων τοτε πρεπει να βαλουμε ενα φρενο

Υπήρξε ποτέ οργανωμένη Εκκλησία, που να μην εκμεταλλευόταν τη σχέση αυτή;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 11 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top