Θα σκοτώνατε άνθρωπο για να εκπληρωθεί μία επιθυμία σας;

lostie

Νεοφερμένος

Η lostie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 89 μηνύματα.
Υπαρχουν δολοφονοι,βιαστες κτλ και σκεφτομαι σε αυτους θα αξιζε ο θανατος? Θανατικη ποινη? Και παλι ειμαι κατα, δεν μπορω να πω ναι στην αφαιρεσει οποιασδηποτε ζωης. Δεν θα μπορουσα να σκοτωσω κανεναν οτι και να εχει συμβει. Θα με αλλαζε αρνητικα ως προσωπικοτητα, δεν θα μπορουσα πλεον να αντιμετωπισω τον εαυτο μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bl@ck sw@n

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Χρύσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Κοζάνη (Κοζάνη). Έχει γράψει 292 μηνύματα.
Το δικαίωμα τους ενός τελειώνει εκεί που αρχίζει το δικαίωμα του άλλου....Και δεν μπορώ να στερήσω σε κανένα το δικαίωμα της ζωής.Ποια είμαι που θα καθορίσω ποιος θα ζήσει και ποιος όχι;So συνεχίζω να υποστηρίζω αν δεν θέλεις να σου κάνουν κάτι μην το κάνεις ούτε εσύ στους άλλους!Άλλωστε ποια είναι αυτή η επιθυμία που θα μπορούσε να στερήσει μία ζωή;Πόσο ευτυχισμένη θα ήμουν στην υπόλοιπη ζωή μου αν ήμουν γεμάτη τύψεις;:hmm::hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Joaquín

Διάσημο μέλος

Ο Joaquín αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,153 μηνύματα.
Το δικαίωμα τους ενός τελειώνει εκεί που αρχίζει το δικαίωμα του άλλου....Και δεν μπορώ να στερήσω σε κανένα το δικαίωμα της ζωής.Ποια είμαι που θα καθορίσω ποιος θα ζήσει και ποιος όχι;So συνεχίζω να υποστηρίζω αν δεν θέλεις να σου κάνουν κάτι μην το κάνεις ούτε εσύ στους άλλους!Άλλωστε ποια είναι αυτή η επιθυμία που θα μπορούσε να στερήσει μία ζωή;Πόσο ευτυχισμένη θα ήμουν στην υπόλοιπη ζωή μου αν ήμουν γεμάτη τύψεις;:hmm::hmm:

Scenario No1:

Κάποιος απειλεί με όπλο μέλος της οικογένειας σου και είναι έτοιμος να τραβήξει τη σκανδάλη, έχεις όπλο πάνω σου, τον σκοτώνεις ή όχι?

Scenario No2:

Κάποιος μπαίνει στο σπίτι σου κρατώντας ένα μπαλτά, και έρχεται προς τα πάνω σου να σε σκοτώσει, όμως έχεις μια καραμπίνα στην κρεβατοκάμαρα, τρέχεις την πιάνεις, τον σκοτώνεις ή όχι?


Εντελώς φανταστικά και ίσως απίθανα, όμως ποτέ μη λες ποτέ :P

Με λίγα λόγια, και θέλοντας και γω να πω τη γνώμη μου, ΝΑΙ θα σκότωνα εφόσον προσπαθούσα να σώσω είτε την οικογένεια/πατρίδα μου είτε τον εαυτό μου από το θάνατο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bl@ck sw@n

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Χρύσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Κοζάνη (Κοζάνη). Έχει γράψει 292 μηνύματα.
Scenario No1:

Κάποιος απειλεί με όπλο μέλος της οικογένειας σου και είναι έτοιμος να τραβήξει τη σκανδάλη, έχεις όπλο πάνω σου, τον σκοτώνεις ή όχι?

Scenario No2:

Κάποιος μπαίνει στο σπίτι σου κρατώντας ένα μπαλτά, και έρχεται προς τα πάνω σου να σε σκοτώσει, όμως έχεις μια καραμπίνα στην κρεβατοκάμαρα, τρέχεις την πιάνεις, τον σκοτώνεις ή όχι?


Εντελώς φανταστικά και ίσως απίθανα, όμως ποτέ μη λες ποτέ :P

Με λίγα λόγια, και θέλοντας και γω να πω τη γνώμη μου, ΝΑΙ θα σκότωνα εφόσον προσπαθούσα να σώσω είτε την οικογένεια/πατρίδα μου είτε τον εαυτό μου από το θάνατο.

Δεν διαφωνώ με αυτά που λες και εννοείται πως αν και δεν είναι ρεαλιστικά το πρώτο πράγμα που θα σκεφτόσουν να κάνεις είναι αυτό.Απλά το θρεντ μιλάει για "δολοφονία" με σκοπό να εκπληρώσεις μια επιθυμία σου π.χ. σκοτώνεις συνάδερφο για να πάρεις τη θέση του.Αυτό που περιγράφεις είναι φόνος μεν αλλά για να προστατέψεις εσένα ή κάποιον που αγαπάς.Θεωρείται αυτοάμυνα νομίζω.:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johnnie2

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 131 μηνύματα.
Δεν μπορώ να ξέρω.Εαν έφτανα στο σημείο να το κάνω θα ήταν σε στιγμή πολυ τεταμένη στην οποία δεν θα είχα συναίσθηση της κατάστασης.Ο άνθρωπος είναι αδύνατον να συλλάβει τον θάνατο.Ειναι πέρα από τις δυνατότητες του νου.Μπορεί να τον ξεχνάει με τον καιρό,αλλά πάντα θα τον φοβάται και θα τον αποφεύγει.Εαν τον σκοτώσω εγώ,γίνομαι η διοδος αυτου του ατόμου στον θάνατο.Με λίγα λόγια εγώ τον βοηθάω να πάθει κάτι το οποίο φοβάμαι εγώ ο ιδιος περισσότερο από οτιδήποτε άλλο στον κόσμο.Αμέσως μετα τον θάνατο,ακριβώς εκείνη την στιγμή που νιώθεις να ξεψυχεί ο άλλος,να χάνεται όλο του το ''είναι'' μέσα σε κλάσματα δευτερολέπτου,μεσα από τα δικά σου χέρια,βλέπεις τους λόγους που σε οδήγησαν σε αυτήν την πράξη ΤΟΣΟ μικρούς και ανύπαρκτους τόσο γελοίους που θέλεις να κάνεις τα πάντα ώστε να γυρίσεις τον χρόνο μερικές στιγμές πίσω.Και φυσικά θα το θυμάσαι όλη σου την ζωή και θα πονάς,θα βασανίζεσε όσες δικαιολογίες και να βρεις.Για το κοινο καλό?Για τον αγαπημένο σου άνθρωπο?Για τα λεφτά,την εξουσία,την ομορφιά?Για οποιαδηποτε εκδίκηση?Οτι και να σκεφτείς δεν είναι αρκετο ωστε να γεμίσεις το χασμα που δημιουργείται ανάμεσα στην αξία της ψυχή αυτου του ατόμου με την αξία κάποιου άλλου αγαθού.Ακόμα και αν αυτό το άτομο,αφαίρεσε την ζωή κάποιου αγαπημένου σου ατόμου,ακόμη και σε αυτήν την περίπτωση δεν πρόκειται να ησυχάσεις.Διοτι θα συνειδητοποιείς ότι σκοτώνοντας τον,βρίσκεσε στην θέση του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Joaquín

Διάσημο μέλος

Ο Joaquín αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,153 μηνύματα.
Δεν διαφωνώ με αυτά που λες και εννοείται πως αν και δεν είναι ρεαλιστικά το πρώτο πράγμα που θα σκεφτόσουν να κάνεις είναι αυτό.Απλά το θρεντ μιλάει για "δολοφονία" με σκοπό να εκπληρώσεις μια επιθυμία σου π.χ. σκοτώνεις συνάδερφο για να πάρεις τη θέση του.Αυτό που περιγράφεις είναι φόνος μεν αλλά για να προστατέψεις εσένα ή κάποιον που αγαπάς.Θεωρείται αυτοάμυνα νομίζω.:confused:

Εγώ στο τίτλο "Δολοφονία" δε διάβασα.
Το σενάριο 1 δεν είναι αυτοάμυνα, και basically πάλι σκοτωμός δεν είναι?

Άλλωστε, προστασία οικόγενειας=επιθυμία μου, στα σενάρια.Μάλλον εσύ έχεις στο μυαλό σου μόνο τις μισές περιπτώσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Βασικά οποιοσδήποτε κι αν εισέβαλε ( έστω και κατ' υποψία οπλισμένος) σπίτι μου και είχα στο βεληνεκές του χεριού μου ένα γεμάτο πυροβόλο όπλο θα πυροβολούσα με διάθεση να σκοτώσω και όχι να αποτρέψω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miro2

Δραστήριο μέλος

Η miro2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 619 μηνύματα.
Βασικά οποιοσδήποτε κι αν εισέβαλε ( έστω και κατ' υποψία οπλισμένος) σπίτι μου και είχα στο βεληνεκές του χεριού μου ένα γεμάτο πυροβόλο όπλο θα πυροβολούσα με διάθεση να σκοτώσω και όχι να αποτρέψω.

στην Αμερικη 8α ησουν νομιμοτατος-εισβολη σε 3ενη περιουσια, μη τρελα8ουμε, ο,τι 8ες του κανεις-στο Ελλαδισταν 8α σε πηγαινανε μεσα...:wall:

(και γω το ιδιο με σενα 8α εκανα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Zopy

Νεοφερμένος

Η Zopy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 35 μηνύματα.
Μπα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bl@ck sw@n

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Χρύσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Κοζάνη (Κοζάνη). Έχει γράψει 292 μηνύματα.
Εγώ στο τίτλο "Δολοφονία" δε διάβασα.
Το σενάριο 1 δεν είναι αυτοάμυνα, και basically πάλι σκοτωμός δεν είναι?

Άλλωστε, προστασία οικόγενειας=επιθυμία μου, στα σενάρια.Μάλλον εσύ έχεις στο μυαλό σου μόνο τις μισές περιπτώσεις.

Νομίζω πως μπερδέψαμε λίγο τους όρους και τον τίτλο.Θα σκοτώνατε άνθρωπο για να εκπληρωθεί μία επιθυμία σας; Το να σκοτώσεις άνθρωπο δεν είναι δολοφονία;Εσύ πως ακριβώς το εννοείς;:hmm: Και έπειτα αν εισβάλλει κάποιος στο σπίτι και απειλεί την οικογένεια σου και συ προσπαθήσεις να τον αποτρέψεις δεν νομίζω πως είναι επιθυμία αλλά ένστικτο επιβίωσης και προστασίας αυτών που αγαπάς!Ίσως εσύ λοιπόν δεν κατάλαβες τον τίτλο ή την άποψη μου!Κανείς δεν έχει το δικαίωμα να σκοτώσει κάποιον είτε για να εκπληρώσει μια επιθυμία του είτε για προστασία!Απλά είμαστε άνθρωποι και κανένας δεν μπορεί να φανταστεί πως θα πράξει σε ανάλογη περίσταση!Φιλικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dannaros

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο daniel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 1,391 μηνύματα.
στην Αμερικη 8α ησουν νομιμοτατος-εισβολη σε 3ενη περιουσια, μη τρελα8ουμε, ο,τι 8ες του κανεις-στο Ελλαδισταν 8α σε πηγαινανε μεσα...:wall:
κάτσε άμα εσύ έχεις δικαίωμα να σκοτώνεις κάποιον που πάει να ληστέψει το σπίτι σου, τότε ο μισός κορυδαλλός θα έπρεπε να είχε εκτελέστει:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

undead2033

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο undead2033 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 241 μηνύματα.
Xωρίς δεύτερη σκέψη....Το ποιος θα ήταν τώρα λογικά κάποιος άκυρος τύπος για να μην με υποψιαστεί κανείς.:whistle: Οσο για την επιθυμία είναι τοσες πολλές που δεν μπαινω καν στο κόπο να διαλέξω τώρα. Αν έρθει ποτέ μια τέτοια στιγμή βλέπουμε. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερις

Περιβόητο μέλος

Η Ερις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,955 μηνύματα.
Όχι δεν νομίζω! Με τπτ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitris 96

Νεοφερμένος

Ο dimitris 96 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Εγω δεν θα μπορουσα να σκοτωσω με τιποτα..... και η επιθυμια μου να πραγματοποιουνταν δεν θα μπορουσα να το χαρω απο τις τυψεις...:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

danai-elpida

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δαναη-Ελπιδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 970 μηνύματα.
Οχι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wolfe4ever

Διάσημο μέλος

Η wolfe4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,217 μηνύματα.
Aν η επιθυμία ήταν να ζήσω εγώ, ή κάποιο αγαπημένο μου πρόσωπο, ναι, ίσως να το έκανα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akrione

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο akrione αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 202 μηνύματα.
μπαα ειναι μεγαλο βαρος η δολοφονια εστω και καποιου σατανικου ατομου...βεβαια εγω χανω ευκολα τον ελεγχο οποτε δν ξερω...παντως για να ολοκληρωσω επιθυμια δν θα σκοτωνα ανθρωπο σε καμια περιπτωση εκτος αν η επιθυμια ειναι εκδικηση οπου τοτε αλλαζει το πραγμα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 018946

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
αναλογα με την επιθυμια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
αναλογα με την επιθυμια

Αν σου δίνανε δωρεάν υποτροφία ιατρικής στο Harvard ; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moxa15

Διάσημο μέλος

Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,327 μηνύματα.
αναλογα,θα με έπιαναν;;;:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top