Θα σκοτώνατε άνθρωπο για να εκπληρωθεί μία επιθυμία σας;

spakon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ευκαρπία (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 147 μηνύματα.
:PΕξαρτάται... Στον πόλεμο και στην αυτοάμυνα απλά δεν έχεις άλλη επιλογή.... ΄
Και φαντάζομαι όλοι μας τώρα λέμε και γράφουμε πως "όχι με τίποτα δε θα σκότωνα κάποιον ακόμα και αν μου διναν 1.000 .... 000 ευρώ"
Το θέμα είναι, όντως θα το κάναμε ή όχι αν η προσφορά αυτή ήταν αληθινή;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moxa15

Διάσημο μέλος

Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,327 μηνύματα.
εγω το λεω και δεν απανταει κανενας,θα με πιασουν αν το κανω;;;;:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kossal

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 862 μηνύματα.
No way.

Η δολοφονία είναι ο μεγαλύτερος εκμαυλισμός του ανθρώπου. Το να στερήσει την ζωή από κάποιον άλλον μόνο και μόνο για να ικανοποιήσει μια προσωπική του επιθυμία ( που most likely θα είναι κάτι το οποίο δεν το επιθυμεί ο ίδιος αλλά αποτέλεσμα των στερεοτύπων και των ψεύτικων προτύπων της κοινωνίας ) είναι στην καλύτερη περίπτωση τραγικό ακόμα και να το σκεφτεί κανείς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Βασίλης Δ.

Νεοφερμένος

Ο Βασίλης Δ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 43 μηνύματα.
Αποψη μου ειναι πως για να σκοτώσεις κάποιον πρέπει να το έχεις μέσα σου..Οι μισοί απο δώ που λέτε πως θα σκοτώνατε πιστεύω οταν θα σας λέγανε πάτα την σκανδάλη θα κολώνατε :whistle::whistle: :D:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moxa15

Διάσημο μέλος

Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,327 μηνύματα.
Αποψη μου ειναι πως για να σκοτώσεις κάποιον πρέπει να το έχεις μέσα σου..Οι μισοί απο δώ που λέτε πως θα σκοτώνατε πιστεύω οταν θα σας λέγανε πάτα την σκανδάλη θα κολώνατε :whistle::whistle: :D:D
ε????:mad::mad::mad::P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chiyo

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Chiyo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών Θράκης και μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 949 μηνύματα.
αν επιθυμία μου ήταν η παγκόσμια ειρήνη ίσως και να σκότωνα άνθρωπο. (και μάλλον όχι μόνο έναν :/ )
αλλιώς κατά τη γνώμη μου δεν αξίζει να πεθαινουν άνθρωποι για να εκπληρωθούν οι στόχοι και οι επιθυμίες του καθενός. είναι εγωιστικό και εμμ...απάνθρωπο :/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hurricane

Διάσημο μέλος

Η supergirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,573 μηνύματα.
με τίποτα δεν θα σκότωνα. όποιος και να ήταν ο λόγος θα φαγωνόμουν να βρω τρόπο που να μην χαθεί ανθρώπινη ζωή. το τοπ δικαίωμα του ανθρώπου για μένα είναι το δικαίωμα να ζει. και είναι απαραβίαστο. (και εδώ καταλαβαίνετε τι μακροσκελής συζήτηση πέφτει όταν μιλάω με κάποιον π είναι υπέρ της θανατικής ποινής)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dannaros

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο daniel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 1,391 μηνύματα.
αν επιθυμία μου ήταν η παγκόσμια ειρήνη ίσως και να σκότωνα άνθρωπο. (και μάλλον όχι μόνο έναν :/ )
αλλιώς κατά τη γνώμη μου δεν αξίζει να πεθαινουν άνθρωποι για να εκπληρωθούν οι στόχοι και οι επιθυμίες του καθενός. είναι εγωιστικό και εμμ...απάνθρωπο :/
η επίτευξη της ειρήνης δεν χρειάζεται φόνους... με την ίδια λογική (στο όνομα του Θεού) έκανε και παλαιότερα η εκκλησία φόνους....
Τι άλλαξε??

Δεν είναι η αγάπη τους για την ανθρωπότητα, είναι η ανικανότητα της αγάπης τους αυτή που εμποδίζει τους σημερινούς χριστιανούς - να μας κάψουν.
Friedrich Nietzsche​

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

olgazoe

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η olgazoe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 189 μηνύματα.
Δεν ξέρω αν έχετε δει εκείνο το επεισόδιο House που ο Chase έμμεσα σκοτώνει εκείνον τον δικτάτορα... και ήταν και γιατρος... αν είναι 'κάπως' οι συνθήκες... δεν ξέρει κανείς πως θα αντιδρούσε...σε οποιαδήποτε κατάσταση... :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
Εγω επιμενω που ο δημιουργος εννοει αν για προσωπικο μας οφελος για κατι που θελαμε εμεις και οχι για ζητηματα ζωης και θανατου θα το καναμε.Απορω πως υπαρχει ακομα αυτο το topic.Δεν ειμαστε και τοσο αδισταχτοι:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hurricane

Διάσημο μέλος

Η supergirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,573 μηνύματα.
Δεν ξέρω αν έχετε δει εκείνο το επεισόδιο House που ο Chase έμμεσα σκοτώνει εκείνον τον δικτάτορα... και ήταν και γιατρος... αν είναι 'κάπως' οι συνθήκες... δεν ξέρει κανείς πως θα αντιδρούσε...σε οποιαδήποτε κατάσταση... :(
ωραίο παράδειγμα... τηλεόρασης;
στην τηλεόραση και στο σινεμά πάντα τέτοια δείχνουν. οκ σε θέτουν σε προβληματισμό αλλά είναι εγωιστικό αυτό το σκεπτικό με το οποίο ξαφνικά αποκτούν το δικαίωμα να θανατώνουν τον οποιοδήποτε.
αν κάτσεις και το σκεφτείς, προκύπτει κάτι περίεργο:
-> ο τάδε απειλεί την παγκόσμια τάξη- είναι κατά συρροήν δολοφόνος- είναι βιαστής κλπ.
-> άρα αξίζει το θάνατο.
-> άρα θα βρω κάποιο τρόπο να τον σκοτώσω.
-> τον σκότωσα (άμμεσα ή έμμεσα).
-> το ίδιο και όλους τους όμοιούς του.
-> τώρα είμαι ήρωας (?) θα πρέπει να με λατρεύουν (?)
-> όλοι με φοβούνται. φοβούνται να δράσουν ελεύθερα, φοβούνται να φταρνιστούν, να παραβούν τον πιο απλό κανόνα. και αυτό επειδή ξέρουν ότι θα έρθει η χειρότερη τιμωρία.
-> οικοδόμησα ένα κόσμο που στηρίζεται στο φόβο. μπράβο μου! εγώ που πάλευα για την ειρήνη...

είναι τραβηγμένο αλλά ΄με αυτό τον απλό τρόπο προσπαθώ να σου εξηγήσω ότι με τέτοιο τρόπο απλά πέφτουμε στο ίδιο επίπεδο με τον όποιο εγκληματία που λες.
γιατί να μην έχουμε ελπίδες ότι θα μπορέσει να σωφρονιστεί; γιατί να μην αποκτήσει μία δεύτερη ευκαιρία; του στερούμε τη ζωή τόσο απλά, όσο και αυτός. άρα μαθαίνει ότι απλά είχε τη λαθος θεση και όχι τη λάθος σταση στη ζωη. το ιδιο και οι ομοιοι του, που με αυτο τον τροπο δεν παραδειγματιζονται.
αλλα αν συνεχισω θα ξεφυγω κι αλλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
-> ο τάδε απειλεί την παγκόσμια τάξη- είναι κατά συρροήν δολοφόνος- είναι βιαστής κλπ.
-> άρα αξίζει το θάνατο.
-> άρα θα βρω κάποιο τρόπο να τον σκοτώσω.
-> τον σκότωσα (άμμεσα ή έμμεσα).
-> το ίδιο και όλους τους όμοιούς του.
-> τώρα είμαι ήρωας (?) θα πρέπει να με λατρεύουν (?)
-> όλοι με φοβούνται. φοβούνται να δράσουν ελεύθερα, φοβούνται να φταρνιστούν, να παραβούν τον πιο απλό κανόνα. και αυτό επειδή ξέρουν ότι θα έρθει η χειρότερη τιμωρία.
-> οικοδόμησα ένα κόσμο που στηρίζεται στο φόβο. μπράβο μου! εγώ που πάλευα για την ειρήνη...

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
Η βία πολεμιέται με βία!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κόκα κώλα

Νεοφερμένος

Ο Κόκα κώλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Δεν νομίζω,δεν θεωρώ πως έχω το δικαίωμα να αφαιρώ ζωές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dannaros

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο daniel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 1,391 μηνύματα.
θα σκότωνα μόνο αν είχα μείνει σε ένα νησί με ένα αρσενικό και ένα θηλυκό. Το ποιον θα σκότωνα δεν νομίζω να χρειάζεται να το πω :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
Εύκολα σκότωνα άνθρωπο, ειδικά άγνωστο (γνωστό μάλλον όχι) άμα ήθελα κάτι πάαααρα πολύ.
Άνθρωπο εύκολα, αλλά σκύλο ή γάτα ή γενικά τα ζώα (εξαιρούνται γλιτσιασμένα έντομα τύπου κατσαρίδα) ποτέ δεν θα πείραζα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.


1:17- 1:30

Well???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
Για υλικό αγαθό όχι, για εκδίκηση κατά πάσα πιθανότητα ναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

socially excluded

Δραστήριο μέλος

Η socially excluded αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 509 μηνύματα.
Κάποιοι που λένε πως δεν θα σκότωναν γιατί είναι άδικο να αφαιρείς την ζωή κάποιου και τέτοια, πάω στοίχημα αν ήταν για την επιβίωση τους, σίγουρα θα το έκαναν. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kossal

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 862 μηνύματα.
Κάποιοι που λένε πως δεν θα σκότωναν γιατί είναι άδικο να αφαιρείς την ζωή κάποιου και τέτοια, πάω στοίχημα αν ήταν για την επιβίωση τους, σίγουρα θα το έκαναν. :P

Άντε ζήσε εσύ μετά από κάτι τέτοιο. Θα μπορέσεις; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top