Θα σκοτώνατε άνθρωπο για να εκπληρωθεί μία επιθυμία σας;

dannaros

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο daniel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 1,391 μηνύματα.
Άντε ζήσε εσύ μετά από κάτι τέτοιο. Θα μπορέσεις; :P
γιατί όχι? επειδή έτσι έχουμε μάθει από την κοινωνία μας? Ο βασικός σκοπός του ανθρώπου είναι η επιβίωση, όχι η ηθική...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kossal

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 862 μηνύματα.
γιατί όχι? επειδή έτσι έχουμε μάθει από την κοινωνία μας? Ο βασικός σκοπός του ανθρώπου είναι η επιβίωση, όχι η ηθική...

O βασικός σκοπός των προιστορικών ανθρώπων είναι η επιβίωση. Ο σκοπός των ανθρώπων τον 21ο αιώνα είναι η επιβίωση συνυφασμένη με μια ηθική και τακτοποιημένη ζωή. Και ναι το μάθαμε από την κοινωνία μας. Καλώς ή κακώς είμαστε οργανωμένοι σε "αγέλες". :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Όταν εξαρτάται η επιβίωσή σου απ' αυτό μπορείς όντως πολύ εύκολα να σκοτώσεις, παίζουν ένστικτα τότε δεν ελέγχεις και πολλά. Αμφιβάλλω όμως για όλους όσους λένε ότι θα σκότωναν για οποιονδήποτε άλλο λόγο εύκολα κυρίως γιατί δεν έχουν βρεθεί σε φάση που επιλογή τους θα σκοτώσει κάποιον.

Άλλο να το πληκτρολογείς κι άλλο να 'σαι μπροστά μάγκες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dannaros

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο daniel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 1,391 μηνύματα.
O βασικός σκοπός των προιστορικών ανθρώπων είναι η επιβίωση. Ο σκοπός των ανθρώπων τον 21ο αιώνα είναι η επιβίωση συνυφασμένη με μια ηθική και τακτοποιημένη ζωή. Και ναι το μάθαμε από την κοινωνία μας. Καλώς ή κακώς είμαστε οργανωμένοι σε "αγέλες". :P
ε και πάλι όπως λες είναι η επιβίωση και η ηθική
άρα ναι γιατί να μην σκοτώσεις για την επιβίωση?
και αν δεν έχεις σκοπό να επιβιώσεις τι νόημα έχει η ηθική και τακτοποιημένη ζωή?

οπότε καταλήγουμε ότι άμα πρόκειται για την επιβίωση μας θα σκοτώναμε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kossal

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 862 μηνύματα.
ε και πάλι όπως λες είναι η επιβίωση και η ηθική
άρα ναι γιατί να μην σκοτώσεις για την επιβίωση?
και αν δεν έχεις σκοπό να επιβιώσεις τι νόημα έχει η ηθική και τακτοποιημένη ζωή?

οπότε καταλήγουμε ότι άμα πρόκειται για την επιβίωση μας θα σκοτώναμε...

Πρέπει να τα έχεις και τα 2 φίλε μου. Εγώ πάντως δεν προτιμώ να επιβιώσω ξέροντας ότι η ζωή μου αργότερα θα είναι μίζερη και θα με κυνηγούν τα φαντάσματα της πράξης μου. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dannaros

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο daniel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 1,391 μηνύματα.
Πρέπει να τα έχεις και τα 2 φίλε μου. Εγώ πάντως δεν προτιμώ να επιβιώσω ξέροντας ότι η ζωή μου αργότερα θα είναι μίζερη και θα με κυνηγούν τα φαντάσματα της πράξης μου. :P

όχι όχι, αυτό που λες δεν είναι σωστό... γιατί να είσαι μίζερος? γιατί να σε κυνηγάνε φαντάσματα? αυτό που λες είναι καθαρά ψυχολογικό και διαμορφώθηκε, μπορείς να το αντιμετωπίσεις, τον θάνατο όχι... άμα σκεφτόμασταν όλοι έτσι τότε 10 χρόνια και 1 μέρα πριν, θα είχε χτυπηθεί ο Λευκός Οίκος, και άλλοι τόσοι άνθρωποι τριγύρω θα έβρισκαν το θάνατο τους...

υ.γ. στο παράδειγμα μου θα συμφωνήσω υπ' εξαίρεση. Αν η πτήση 93 είχε στόχο την ελληνική βουλή...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

socially excluded

Δραστήριο μέλος

Η socially excluded αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 509 μηνύματα.
Άντε ζήσε εσύ μετά από κάτι τέτοιο. Θα μπορέσεις; :P

Μια χαρά θα ζούσα. Αν ο άλλος θέλει το κακό σου και τον σκοτώσεις, θα έχεις και τύψεις μετά ? Ναι, καλά. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Μιλάμε για εκπλήρωση επιθυμίας και όχι για επιβίωση ρε παιδιά! Πολλοί θα κάναμε πράγματα που ούτε θα φανταζόμασταν αν κρινόταν η ύπαρξή μας από αυτό! Έξω από το χορό πολλά τραγούδια λέγονται! ;) :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr K.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Mr K. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 221 μηνύματα.
Για μια επιθυμία μου θα δισταζα να κάνω πολύ λιγότερα σ'έναν άλλο άνθρωπο πόσο μάλλον να τον σκοτώσω.Αν υπήρχε θέμα επιβίωσης δεν ξέρω δεν μπορώ ν απαντήσω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hurricane

Διάσημο μέλος

Η supergirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,573 μηνύματα.

olgazoe

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η olgazoe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 189 μηνύματα.
ωραίο παράδειγμα... τηλεόρασης;
στην τηλεόραση και στο σινεμά πάντα τέτοια δείχνουν. οκ σε θέτουν σε προβληματισμό αλλά είναι εγωιστικό αυτό το σκεπτικό με το οποίο ξαφνικά αποκτούν το δικαίωμα να θανατώνουν τον οποιοδήποτε.
αν κάτσεις και το σκεφτείς, προκύπτει κάτι περίεργο:
-> ο τάδε απειλεί την παγκόσμια τάξη- είναι κατά συρροήν δολοφόνος- είναι βιαστής κλπ.
-> άρα αξίζει το θάνατο.
-> άρα θα βρω κάποιο τρόπο να τον σκοτώσω.
-> τον σκότωσα (άμμεσα ή έμμεσα).
-> το ίδιο και όλους τους όμοιούς του.
-> τώρα είμαι ήρωας (?) θα πρέπει να με λατρεύουν (?)
-> όλοι με φοβούνται. φοβούνται να δράσουν ελεύθερα, φοβούνται να φταρνιστούν, να παραβούν τον πιο απλό κανόνα. και αυτό επειδή ξέρουν ότι θα έρθει η χειρότερη τιμωρία.
-> οικοδόμησα ένα κόσμο που στηρίζεται στο φόβο. μπράβο μου! εγώ που πάλευα για την ειρήνη...

είναι τραβηγμένο αλλά ΄με αυτό τον απλό τρόπο προσπαθώ να σου εξηγήσω ότι με τέτοιο τρόπο απλά πέφτουμε στο ίδιο επίπεδο με τον όποιο εγκληματία που λες.
γιατί να μην έχουμε ελπίδες ότι θα μπορέσει να σωφρονιστεί; γιατί να μην αποκτήσει μία δεύτερη ευκαιρία; του στερούμε τη ζωή τόσο απλά, όσο και αυτός. άρα μαθαίνει ότι απλά είχε τη λαθος θεση και όχι τη λάθος σταση στη ζωη. το ιδιο και οι ομοιοι του, που με αυτο τον τροπο δεν παραδειγματιζονται.
αλλα αν συνεχισω θα ξεφυγω κι αλλο.
Αρχικά δεν είπα ότι συμφωνώ με τη πράξη στη σειρα... και δεν μιλάμε στο θέμα για τη θανατική ποινή... μην το πηγαίνουμε εκει... αλλά δεν νομίζω ότι για παράδειγμα ο Μπρέιβικ που σκότωσε τόσο κόσμο στη Νορβηγία πρόκειται να σωφρονιστεί...:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Orthologistis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΣΕ ΟΠΟΙΟΝ ΑΡΕΣΟΥΜΕ... ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΟΡΕΣΟΥΜΕ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 226 μηνύματα.
καλα ρε παιδια τι τοπικ ειναι αυτο???? ειναι σαν να ρωτας ΕΙΣΑΙ ΖΩΩ (γιατι οι ανθρωποι εχουν κοινωνιες!!!)????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hurricane

Διάσημο μέλος

Η supergirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,573 μηνύματα.
Αρχικά δεν είπα ότι συμφωνώ με τη πράξη στη σειρα... και δεν μιλάμε στο θέμα για τη θανατική ποινή... μην το πηγαίνουμε εκει... αλλά δεν νομίζω ότι για παράδειγμα ο Μπρέιβικ που σκότωσε τόσο κόσμο στη Νορβηγία πρόκειται να σωφρονιστεί...:/:
αν συνειδητοποιησει αυτο που εκανε και μετανιωσει αληθινα, γιατι οχι; πανω απο ολα εχω μαθει να ελπιζω, σορι π φαινομαι λιγο out of reality με αυτα που λεω :Ρ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

socially excluded

Δραστήριο μέλος

Η socially excluded αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 509 μηνύματα.
Μιλάμε για εκπλήρωση επιθυμίας και όχι για επιβίωση ρε παιδιά! Πολλοί θα κάναμε πράγματα που ούτε θα φανταζόμασταν αν κρινόταν η ύπαρξή μας από αυτό! Έξω από το χορό πολλά τραγούδια λέγονται! ;) :/:

Όπως είπε ένας πιο πάνω, το να ζω είναι επιθυμία και αυτό. :P Άρα ??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dannaros

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο daniel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 1,391 μηνύματα.
καλα ρε παιδια τι τοπικ ειναι αυτο???? ειναι σαν να ρωτας ΕΙΣΑΙ ΖΩΩ (γιατι οι ανθρωποι εχουν κοινωνιες!!!)????
ναι αλλά κατά βάθος είναι ζώο... δεν είμαστε ρομπότ, και δυστυχώς [ή ευτυχώς] οι κοινωνίες δεν είναι και τόσο τελειοποιημένες σε όλη την περίμετρο της γης [δεν υπάρχει καν μια τέλεια κοινωνία]. και το κακό δεν τίθεται στο θέμα άμα είναι στην φύση μας ή στην ηθική μας ή όχι το να σκοτώνουμε, αλλά το γιατί να φτάσουμε σε αυτό το σημείο. Ναι μπορεί να σκοτώσουμε, το θέμα είναι το γιατί, όχι το φαινομενικό/επιφανειακό γιατί [π.χ. γιατί θέλω μπλούζα, γιατί μου πήραν το σπίτι], αλλά το γιατί που κρύβει πίσω της την ανεπιτυχή διάρθρωση της κοινωνίας [π.χ. προβολή προτύπου υλικού ευδαιμονισμού, ανεργία].
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ναρκίσσα

Νεοφερμένος

Η Ναρκίσσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 51 μηνύματα.
Η ερώτηση είναι πολύ γενική και οι επιθυμίες πολλών ειδών.
-Αν έμπαινε κάποιος τρελός στο σπίτι μου και άρχιζε να σκοτώνει την οικογένεια μου και επιθυμία μου ήταν να σώσω τους δικούς μου και τον εαυτό μου, μπορεί και να τον σκότωνα στην προσπάθειά μου.

-Αν χρειαζόμουν άμεσα χρήματα ή οποιοδήποτε άλλο υλικό αγαθό για κάποιο λόγο, εννοείται πως δεν θα το έκανα.
Και υπάρχουν πολλές πολλές ακόμα περιπτώσεις για συζήτηση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Όπως είπε ένας πιο πάνω, το να ζω είναι επιθυμία και αυτό. :P Άρα ??
Όταν η ύπαρξή σου κινδυνεύει το "ζω" όπως το έθεσες είναι κάτι πολύ παραπάνω από επιθυμία!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Orthologistis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΣΕ ΟΠΟΙΟΝ ΑΡΕΣΟΥΜΕ... ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΟΡΕΣΟΥΜΕ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 226 μηνύματα.
ναι αλλά κατά βάθος είναι ζώο... δεν είμαστε ρομπότ, και δυστυχώς [ή ευτυχώς] οι κοινωνίες δεν είναι και τόσο τελειοποιημένες σε όλη την περίμετρο της γης [δεν υπάρχει καν μια τέλεια κοινωνία]. και το κακό δεν τίθεται στο θέμα άμα είναι στην φύση μας ή στην ηθική μας ή όχι το να σκοτώνουμε, αλλά το γιατί να φτάσουμε σε αυτό το σημείο. Ναι μπορεί να σκοτώσουμε, το θέμα είναι το γιατί, όχι το φαινομενικό/επιφανειακό γιατί [π.χ. γιατί θέλω μπλούζα, γιατί μου πήραν το σπίτι], αλλά το γιατί που κρύβει πίσω της την ανεπιτυχή διάρθρωση της κοινωνίας [π.χ. προβολή προτύπου υλικού ευδαιμονισμού, ανεργία].

<<η ιδιαιτερη υπεροχη του ανθρωπου , ειναι αυτο που τον διακρινει απο τα ζωα , δηλαδη η λογικη>> ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ :book:
επειδη η ηθικη ειναι αποτελεσμα της σκεψης και της λογικης, αυτην την στιγμη που την απαρνεισαι γυριζεις στην φυση του ζωου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

olgazoe

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η olgazoe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 189 μηνύματα.
αν συνειδητοποιησει αυτο που εκανε και μετανιωσει αληθινα, γιατι οχι; πανω απο ολα εχω μαθει να ελπιζω, σορι π φαινομαι λιγο out of reality με αυτα που λεω :Ρ

δεν υπάρχει να μετανίωσει αλλά πες πως το εκανε.... μετά τι? θα του μειώσουν την ποινή και βγει να ζησει ανάμεσα μας?(αυτό ειναι εκτος πραγματικότητας με τοσα ισόβια που εχει φαει!) Αλλά αναρωτιέμαι...θα έλεγες το ίδιο αν θύμα του ήταν δικό σου άνθρωπος? (γιατί αν θελουμε να υποστηρίζουμε κατι το υποστηρίζουμε για όλους):hmm:...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dannaros

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο daniel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 1,391 μηνύματα.
<<η ιδιαιτερη υπεροχη του ανθρωπου , ειναι αυτο που τον διακρινει απο τα ζωα , δηλαδη η λογικη>> ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ :book:
επειδη η ηθικη ειναι αποτελεσμα της σκεψης και της λογικης, αυτην την στιγμη που την απαρνεισαι γυριζεις στην φυση του ζωου...
και σου λέω εγώ ότι ο άνθρωπος μπορεί να σκοτώσει, έχει την ικανότητα. αυτό που θα πρέπει να μας ενδιαφέρει όμως είναι το γιατί... από την στιγμή που ο άνθρωπος έχει αυτήν την ιδιαίτερη υπεροχή, γιατί να δημιουργήσει τις προϋποθέσεις και τους λόγους που θα οδηγούσαν έναν άνθρωπο στο να σκοτώσει? Άμα του καλλιεργούταν οι κατάλληλες αρετές, εξασφάλιζε μια αξιοπρεπή ζωή, επικρατούσε δικαιοσύνη και ισότητα, τότε ναι δεν θα σκότωνε... όμως εφόσον ο άνθρωπος δεν έχει δείξει ακόμα αυτήν την ιδιαίτερη υπεροχή και στον κοινωνικό τομέα, τότε θα συνεχίσει η κοινωνία μας να είναι μια ζούγκλα και ο ίδιος ο άνθρωπος ένα ζώο με ζωώδη ένστικτα και συναισθήματα.

τι είναι ευτυχία; Το αίσθημα ότι η δύναμη μεγαλώνει - ότι μια αντίσταση εξουδετερώνεται.
Friedrich Nietzsche​
διαφέρουμε πολύ από τα ζώα τελικά?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top