Θα σκοτώνατε άνθρωπο για να εκπληρωθεί μία επιθυμία σας;

metalhead

Νεοφερμένος

Ο Νικος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μαθητής Β' γυμνασίου και μας γράφει απο Κηφισιά (Αττική). Έχει γράψει 45 μηνύματα.
θα σκοτωνατε ανθρωπο για να εκπληρωθει μια επιθιμια σας?αν ναι για πια επιθιμια και πιον ανθρωπο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Αν η επιθυμία μου ήταν η αποκατάσταση της ελευθερίας και της δημοκρατίας και ο άνθρωπος ο καταλύτης αυτών, φυσικά και θα τον σκότωνα. Γενικότερα, θα έκανα το οτιδήποτε για το κοινό όφελος, όσο ακραίο κι αν ήταν, αν η θυσία ήταν απλώς ένας άνθρωπος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tzenh

Νεοφερμένος

Η tzenh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 113 μηνύματα.
ε οχι και να σκοτωσεις και ανθρωπο .Εγω προσωπικα δεν θα το εκανα ποτε νομιζω,το να ''παιρνεις'' μια ζωη δεν ειναι δικαιωμα σου σε καμια περιπτωση,οτι και να μου ειχα κανει ποτε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
ΤΜΗΜΑ Δ': Ακροτελεύτια διάταξη


Άρθρο 120


  1. Το Σύνταγμα αυτό, που ψηφίστηκε από την Ε' Αναθεωρητική Βουλή των Ελλήνων, υπογράφεται από τον Πρόεδρό της, δημοσιεύεται από τον προσωρινό Πρόεδρο της Δημοκρατίας στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως, με διάταγμα που προσυπογράφεται από το Υπουργικό Συμβούλιο και αρχίζει να ισχύει από τις ένδεκα Ιουνίου 1975.
  2. Ο σεβασμός στο Σύνταγμα και τους νόμους που συμφωνούν με αυτό και η αφοσίωση στην Πατρίδα και τη Δημοκρατία αποτελούν θεμελιώδη υποχρέωση όλων των Ελλήνων.
  3. Ο σφετερισμός, με οποιονδήποτε τρόπο, της λαϊκής κυριαρχίας και των εξουσιών που απορρέουν από αυτή διώκεται μόλις αποκατασταθεί η νόμιμη εξουσία, οπότε αρχίζει και η παραγραφή του εγκλήματος.
  4. Η τήρηση του Συντάγματος επαφίεται στον πατριωτισμό των Ελλήνων, που δικαιούνται και υποχρεούνται να αντιστέκονται με κάθε μέσο εναντίον οποιουδήποτε επιχειρεί να το καταλύσει με τη βία.
Όχι μόνο είναι δικαίωμα θεσμικό και θεμελιώδες, αλλά είναι και υποχρεωση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stargirl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Νάνσυ:p αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 361 μηνύματα.
Αυτό τώρα να το πάρω στην μεταφορά ή στην κυριολεξία?:P
Έναν άνθρωπο τον σκοτώνεις και με τα λόγια!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Όταν λέμε με κάθε μέσο, εννοούμε με κάθε μέσο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stargirl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Νάνσυ:p αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 361 μηνύματα.
Όταν λέμε με κάθε μέσο, εννοούμε με κάθε μέσο...
Δε σε κατάλαβα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
εχμ εδώ δε νοιώθω καλά αν χτυπήσω άνθρωπο χωρίς λόγο για να εκπληρωθεί μια επιθυμία μου, θα τον σκοτώσω κιόλας;

Με τίποτα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hurr

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Hurr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 138 μηνύματα.
Αν ειναι τοσο σοβαρο οπως η καταλυση της δημοκρατιας κλ θα συμφωνησω με τον miv και το συνταγμα. Σε αλλη περιπτωση ουτε συζητηση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
Αν ειναι τοσο σοβαρο οπως η καταλυση της δημοκρατιας μπορεί και γω να το κανα.

Νομίζω πως αν κάποιος θεωρεί πως είναι χριστιανός (δεν έχει σημασία το ορθόδξος) αυτή η σκέψη δε πρέπει ούτε καν να περνάει από το μυαλό του. Ο χριστιανισμός εκφράζει την απόλυτη αγάπη, όχι το απόλυτο μίσος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
ε καλά τόσο πολύ θα σας πείραζε πια η κατάλυση της δημοκρατίας?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
Ναι γιατί είναι το μόνο πολίτευμα που μπορείς να το αμφισβητείς όσο θέλεις. άσχετα αν επιδέχεται πολλών διορθώσεων. δεν είπα βέβαια ότι πρέπει σώνει και ντε να το εξιδανικεύουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
α, οκ, το είπα γιατί η σημερινή δημοκρατία που έχουμε στην ελλάδα απέχει πολυυυυ από το "τέλειο πολίτευμα"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

michael92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 1,227 μηνύματα.
Θα συμφωνήσω με τον qwerty. Και φυσικά θα σκότωνα για προσωπικό όφελος (για κάτι πολύ σοβαρό πάντα και φυσικά χωρίς να αφήσω ίχνη), τι με νομίσατε για καλό άνθρωπο; Γελιέστε :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SCULLY

Πολύ δραστήριο μέλος

Η SCULLY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 1,057 μηνύματα.
οχι.ποιος μπορει να κρινει οτι η δικια του επιθυμια ταυτιζεται και με το κοινο οφελος?ισως ετσι βολευει μερικους ..."ειναι καλο για τον κοσμο..ας το κανω" ...αρκετα ιστορικα εγκληματα εχουν παρει αυτο το "ενδυμα"...τεσπα,σιγουρα οταν λετε για την ελευθερια ,εχετε καλο σκοπο ,δεν το αμφισβητω,απλως το τι ειναι καλο και κακο για το συνολο ειναι λιγο υποκειμενικο..
τελοσπαντων,περιεργο τοπικ:Pαλλα γενικα μπορω να φανταστω τον εαυτο μου να σκοτωνει μονο εαν κινδυνευει η ζωη μου ή η ζωη οσων αγαπω...τωρα αν θα εκανα κατι τετοιο επειδη θιγεται ενα πιστευω μου ,που τυχαινει να ειναι και πιστευω πολλων ενω παραλληλα καποιος επιχειρει να το καταλυσει...δεν ξερω τι θα εκανα..μαλλον θα προτιμουσα να σκοτωσω τις ιδεες αυτου του ατομου (ΕΑΝ ειναι επικινδυνες..τοτε και μονο τοτε...οχι μονο γιατι διαφωνω)παρα τον ιδιο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Constantina!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Constantina! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 384 μηνύματα.
οχι.ποιος μπορει να κρινει οτι η δικια του επιθυμια ταυτιζεται και με το κοινο οφελος?ισως ετσι βολευει μερικους ..."ειναι καλο για τον κοσμο..ας το κανω" ...αρκετα ιστορικα εγκληματα εχουν παρει αυτο το "ενδυμα"...τεσπα,σιγουρα οταν λετε για την ελευθερια ,εχετε καλο σκοπο ,δεν το αμφισβητω,απλως το τι ειναι καλο και κακο για το συνολο ειναι λιγο υποκειμενικο..
τελοσπαντων,περιεργο τοπικ:Pαλλα γενικα μπορω να φανταστω τον εαυτο μου να σκοτωνει μονο εαν κινδυνευει η ζωη μου ή η ζωη οσων αγαπω...τωρα αν θα εκανα κατι τετοιο επειδη θιγεται ενα πιστευω μου ,που τυχαινει να ειναι και πιστευω πολλων ενω παραλληλα καποιος επιχειρει να το καταλυσει...δεν ξερω τι θα εκανα..μαλλον θα προτιμουσα να σκοτωσω τις ιδεες αυτου του ατομου (ΕΑΝ ειναι επικινδυνες..τοτε και μονο τοτε...οχι μονο γιατι διαφωνω)παρα τον ιδιο..

Δε θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσοτερο.....:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!Βάλια!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η seize the day* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Νέα Κρήνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
όχι.Ότι επιχείρημα και να είχα δεν θα το έκανα αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Θεωρητικά μιλώντας, δε θα σκότωνα για κανέναν λόγο.
Πρακτικά είναι άλλο θέμα, δεν ξέρεις τι μπορείς να κάνεις εν βρασμώ ψυχής μέχρι να βρεθείς σε τέτοια κατάσταση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hurr

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Hurr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 138 μηνύματα.
οχι.ποιος μπορει να κρινει οτι η δικια του επιθυμια ταυτιζεται και με το κοινο οφελος?ισως ετσι βολευει μερικους ..."ειναι καλο για τον κοσμο..ας το κανω" ...αρκετα ιστορικα εγκληματα εχουν παρει αυτο το "ενδυμα"...τεσπα,σιγουρα οταν λετε για την ελευθερια ,εχετε καλο σκοπο ,δεν το αμφισβητω,απλως το τι ειναι καλο και κακο για το συνολο ειναι λιγο υποκειμενικο..
τελοσπαντων,περιεργο τοπικ:Pαλλα γενικα μπορω να φανταστω τον εαυτο μου να σκοτωνει μονο εαν κινδυνευει η ζωη μου ή η ζωη οσων αγαπω...τωρα αν θα εκανα κατι τετοιο επειδη θιγεται ενα πιστευω μου ,που τυχαινει να ειναι και πιστευω πολλων ενω παραλληλα καποιος επιχειρει να το καταλυσει...δεν ξερω τι θα εκανα..μαλλον θα προτιμουσα να σκοτωσω τις ιδεες αυτου του ατομου (ΕΑΝ ειναι επικινδυνες..τοτε και μονο τοτε...οχι μονο γιατι διαφωνω)παρα τον ιδιο..

Ναι αλλα το συνολο δεν ειναι αυτο που διατηρει τη δημοκρατια και το συνταγμα? Ειναι δλδ επιλογη
μας! Ναι μιλαμε μονο οταν ειναι ακρως επικινδυνες οι αποψεις και οι πραξεις του ατομου εκεινου και δεν υπαρχει αλλη λυση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SCULLY

Πολύ δραστήριο μέλος

Η SCULLY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 1,057 μηνύματα.
την δημοκρατια ,ναι..η συντριπτικη πλειοψηφια,αυτην επιδιωκει (μαζι και γω)..τωρα για το Συνταγμα,δεν νομιζω οτι το επικροτει ολος ο πληθυσμος ,οχι τουλαχιστον στο συνολο του..οπως τονισα,αν μια ιδεα ειναι επικινδυνη για τις θεμελιωδεις αρχες ,οχι μονο του ελληνικου συνταγματος αλλα και των αρθρων που προφυλασσουν την ανθρωποτητα στο συνολο της,καλο ειναι πρωτα να σκοτωσουμε αυτες τις ιδεες και μετα να σκεφτουμε να ασκησουμε αλλα μεσα πανω στους φορεις τετοιων ιδεων..ετσι το βλεπω εγω τουλαχιστον...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top