Θα σκοτώνατε άνθρωπο για να εκπληρωθεί μία επιθυμία σας;

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
έχω φτάσει στο σημείο, λοιπόν, να πιστεύω πως αυτό που ίσως αναστήσει την ετοιμοθάνατη δημοκρατία μας είναι αυτό που ο πλάτωνας ονόμασε αριστοκρατία του πνεύματος. τώρα το κατά πόσο μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο είναι άλλο θέμα.

Off topic:Ο Πλάτωνας ήταν κατά της δημοκρατίας.Όχι κατά της αθηναϊκής δημοκρατίας,όπως συχνά παρερμηνεύεται,κατά της δημοκρατίας γενικότερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tzwrtzia

Δραστήριο μέλος

Η tzwrtzia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 492 μηνύματα.
Ι know, ήμουν λίγο εκτός, αλλά ήταν συμπέρασμα του συλλογισμού και εξέθεσα. νομίζω πως ήμουν σαφής σ' αυτό που είπα. γνωρίζω ότι τα φρονήματα του πλάτωνα δεν ήταν και ιδιαίτερα δημοκρατικά, αλλά νομίζω πως η αριστοκρατία του πνεύματος για την οποία μίλησε θα ήταν ό,τι καλύτερο αυτή τη στιγμή. και λέγοντας αριστοκρατία του πνεύματος εννοώ είτε οι κυβερνώντες να έρθουν σε επαφή με την καλλιέργεια του πνεύματος, είτε να κυβερνήσουν ή έστω να αναλάβουν ενεργότερο ρόλο οι πνευματικοί άνθρωποι αυτής της χώρας. anyway, προτείνω να μη συνεχιστεί εδώ αυτή η συζήτηση γιατί θα είναι εντελώς off topiC.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.
και λέγοντας αριστοκρατία του πνεύματος εννοώ είτε οι κυβερνώντες να έρθουν σε επαφή με την καλλιέργεια του πνεύματος, είτε να κυβερνήσουν ή έστω να αναλάβουν ενεργότερο ρόλο οι πνευματικοί άνθρωποι αυτής της χώρας.

Νομίζω πως αυτό ήταν και το νόημα της κοινοβουλευτικής δημοκρατίας: να εκλέγονται οι άριστοι για να διοικούν τη χώρα.
Από τη στιγμή που ο ίδιος ο λαός δείχνει απρόθυμος να βάλει κάποια κριτήρια στις επιλογές του, δε βλέπω το λόγο να ενδιαφερθούν οι κυβερνώντες που -μη γελιόμαστε- οι περισσότεροι δεν προσφέρουν και πολλά στον τόπο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

grotesque_mask

Πολύ δραστήριο μέλος

Η in bianco e nero αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,193 μηνύματα.
εγώ δεν θα σκότωνα κανέναν, αν και πολλά άτομα που ξέρω, τα θέλει ο κ**** τους :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gaga.boy

Νεοφερμένος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 106 μηνύματα.
εγώ δεν θα σκότωνα κανέναν, αν και πολλά άτομα που ξέρω, τα θέλει ο κ**** τους :hmm:

εγω βασικα πιστευω οτι ποτε δν ξερεισ τι εισαι ικανος να κανεις...εγω πιστευω θα το εκανα αν αυτο θα μ εδινε κατι που ποθουσα πολυ......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro Papas

Περιβόητο μέλος

Ο Alive in Illusion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 4,300 μηνύματα.
Δεν ξερω αν θα το κανα ποτε (αν και κατα πασα πιθανοτητα ειδικα σε περιπτωσεις που η ζωη σου ειναι σε ρισκο δρουν αλλα ενστικτα) αλλα εχω προχειρη μια λιστα με ατομα που τους αξιζει!!!!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mel999

Δραστήριο μέλος

Η Τζάνα η Μελι(τζά)να αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 556 μηνύματα.
Δε θα σκότωνα για να πετύχω κάποιον άλλον προσωπικό στόχο... Θα σκότωνα κάποιον αν αυτός ήταν ο στόχος μου... και ήδη έχω κάποιον στο μυαλό :devil: :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Και σαν προπτυχιακός φοιτητής αλλά και σαν επαγγελματίας μου ήρθε πολλές φορές να σκοτώσω άνθρωπο (αν και σε κάποιους δεν αξίζει ο χαρακτηρισμός "άνθρωπος"). Παρ' όλα αυτά κατάφερα και συγκρατήθηκα:D.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OoOkoβοldOoO

Πολύ δραστήριο μέλος

Η OoOkoβοldOoO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,519 μηνύματα.
Τώρα που είδα αυτό το θέμα το είδα στην κατάλληλη στιγμή!! Αν με ρωτούσαν ποιον θα σκότωνα σήμερα(πλάκα κάνω φυσικά αλλά έχω νευριάσει) θα έλεγα τους μαθηματικούς στο σχολείο μας, που οι μ@*.. e$ μας έβαλαν πανδύσκολα θέματα για γενικής!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
Ποτέ δεν θα σκότωνα. Τελεία και παύλα. Στη φύση μου είναι :P Ούτε μύγα δεν μπορώ να βλάψω, κυριολεκτικά :redface:

Τώρα που είδα αυτό το θέμα το είδα στην κατάλληλη στιγμή!! Αν με ρωτούσαν ποιον θα σκότωνα σήμερα(πλάκα κάνω φυσικά αλλά έχω νευριάσει) θα έλεγα τους μαθηματικούς στο σχολείο μας, που οι μ@*.. e$ μας έβαλαν πανδύσκολα θέματα για γενικής!!!!
Πέρα απ'την πλάκα, είναι αυτός σοβαρός λόγος να τον δολοφονήσεις? :worry: Ποια επιθυμία σου θα εκπληρωνόταν έτσι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kaleidoscope

Επιφανές μέλος

Η kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,248 μηνύματα.
Το έχω ήδη κάνει. :devil:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Miss Brightside

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ahri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,696 μηνύματα.
Όχι..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Θα σκότωνα την επιθυμία μου αν φτάναμε σ' αυτό το σημείο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ShatteredIce

Δραστήριο μέλος

Η ShatteredIce αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 573 μηνύματα.
τι ερώτηση είναι αυτή;; ποιος μου δίνει τέτοιο δικαίωμα για να σκοτώσω κάποιον; αν ήταν να εκπληρωθεί η επιθυμία μου μόνο άμα σκότωνα, τότε σημαίνει ότι δεν αξίζει καν να έχω αυτό το όνειρο..τις επιθυμίες μας μπορούμε να τις εκπληρώσουμε με τις πράξεις, τη θέληση και την επιμονή..όχι με το θάνατο ενός άλλου ανθρώπου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OoOkoβοldOoO

Πολύ δραστήριο μέλος

Η OoOkoβοldOoO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,519 μηνύματα.
Πέρα απ'την πλάκα, είναι αυτός σοβαρός λόγος να τον δολοφονήσεις? :worry: Ποια επιθυμία σου θα εκπληρωνόταν έτσι?
Αφού είπα πλάκα κάνω!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αν ήταν περίοδος πολέμου και η επιθυμία μου ήταν να ελευθερωθεί η πατρίδα μου και είχα το σθένος τότε μπορεί και να σκότωνα τον εχθρό.Εξάλλου σε τέτοιες περιόδους το χέρι οπλίζεται πολύ εύκολα.
Τώρα στην περίοδο που ζω,όχι δεν θα σκότωνα για να περάσω Ιατρική :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Ναι. Άνετα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ShatteredIce

Δραστήριο μέλος

Η ShatteredIce αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 573 μηνύματα.

evito

Νεοφερμένος

Η evito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Αν η επιθυμία μου ήταν η αποκατάσταση της ελευθερίας και της δημοκρατίας και ο άνθρωπος ο καταλύτης αυτών, φυσικά και θα τον σκότωνα. Γενικότερα, θα έκανα το οτιδήποτε για το κοινό όφελος, όσο ακραίο κι αν ήταν, αν η θυσία ήταν απλώς ένας άνθρωπος.

Δεν μπορείς να σκοτώνεις κάποιον για κανένα λόγο.Γι'αυτό υπάρχουν οι φυλακές.Καθένας έχει το δικαίωμα στη ζωή και κανείς δεν μπορεί να αφαιρέσει αυτό το ανθρώπινο δικαίωμα στον άλλο.:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top