Θα κάνετε το εμβόλιο;

Θα κάνετε το εμβόλιο;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 147)
  • Ναι

    Ψήφοι: 108 73.5%
  • Όχι

    Ψήφοι: 22 15.0%
  • Δεν ξέρω

    Ψήφοι: 17 11.6%

rainbowcat

Νεοφερμένος

Η rainbowcat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 74 μηνύματα.
Αα το CDC που έβγαλε ανακοίνωση για να είναι έγκυρη πρέπει να περάσει από περιοδικό. Όπως και τα επίσημα στοιχεία του Ισραήλ. Μάλιστα. Από εδώ και πέρα μόνο επιστημονικό περιοδικό διαβάζουμε. Όχι ανακοινώσεις
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Aμερικανικά Κέντρα Ελέγχου και Πρόληψης Νοσημάτων επιβεβαίωσαν ότι μυοκαρδίτιδα και περικαρδίτιδα μπορούν να εμφανιστούν σε νέους μετά από εμβολιασμούς mRNA.​

Είναι γνωστό από τα τέλη Απριλίου, ότι μετά από εμβολιασμούς για COVID-19 με εμβόλια mRNA, έχουν καταγραφεί περιπτώσεις μυοκαρδίτιδας σε νέους και αθλητικούς ανθρώπους. Οι ισραηλινές υγειονομικές αρχές ήταν οι πρώτες που το ανέφεραν. Εκείνο το διάστημα είχαν προχωρήσει πολύ στην εκστρατεία εμβολιασμού και είχαν μεγάλο αριθμό δεδομένων ασθενών.

Τα αμερικανικά Κέντρα Ελέγχου και Πρόληψης Νοσημάτων CDC επιβεβαιώσαν τώρα, ότι από τον Απρίλιο έχουν υπάρξει περισσότερες από χίλιες αναφορές μυοκαρδίτιδας και περικαρδίτιδας μετά από εμβολιασμούς mRNA στις ΗΠΑ. Οι αμερικανικές αρχές θεωρούν πως πρόκειται για παρενέργεια του εμβολίου των BioNTech / Pfizer και Moderna. Οι περιπτώσεις είναι πολύ σπάνιες, εμφανίζονται περίπου 13 σε ένα εκατομμύριο.
13 στο 1 εκατομμύριο, πλήρως αντιμετωπίσιμες παρενέργειες. Δεν βλέπω τον λόγο που διαφωνούμε.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Πολλούς επιστήμονες έχει η Ελλάδα τελικά
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Αυτό που σε έστειλα είναι fake δηλαδή επειδή δεν έχει δημοσιευτεί σε περιοδικό?
Τα λεγόμενά τους τα έχουν αντλήσει από μελέτες οι οποίες μάντεψε, έχουν δημοσιευτεί.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Δυστυχώς, τα πιστοποιητικά θα τα δείχνεις για πολύ καιρό ακόμα, από τη στιγμή που δέχτηκες μια φορά. Το πιο απλό πράγμα που μπορεί να συμβεί, κάτι που ήδη έβλεπα χθες ότι έχουν αρχίσει μέσες άκρες να μας το πετάνε, είναι να αρχίσουν να σε τρομοκρατούν με την υπομετάλλαξη τάδε της μετάλλαξης τάδε. Αυτό ξέρεις τι σημαίνει;
Ότι πολύ απλά θα κάνεις πχ τις 2 πρώτες δόσεις του εμβολίου και θα σου λένε ότι μετά από πχ 6 μήνες έχουν μειωθεί τα αντισώματα, δεν ισχύει το πιστοποιητικό σου εκτός αν κάνεις 3η δόση, επειτα θα λήγει και πάλι το διάστημα των 6 μηνών, θα λήγει αυτόματα και το πιστοιποιητικό.
Ακόμα και το 100% του λαού να εμβολιαστεί, οι ελευθεριες σου έχουν ήδη χαθεί. Το κακό είναι ότι επειδή εσύ δέχτηκες αυτόν τον έλεγχο, επειδή κάποιοι σε εξαπάτησαν καθώς σου υποσχέθηκαν προστασία, για την οποια από όσο φαίνεται έχεις αρχίσει να αμφιβάλλεις, μαζί με τις δικές σου ελευθερίες θες να χαθούν και οι ελευθερίες των υπολοίπων.

Kαι που οδηγεί μια τέτοια υπόθεση; :give_rose:
 

nicole1982

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η nicole1982 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Γαλλικής Γλώσσας & Φιλολογίας (Αθήνα). Έχει γράψει 299 μηνύματα.
Δεν υπάρχουν πολλαπλές απόψεις στην συγκεκριμένη πανδημία. Υπάρχει μία άποψη η οποία βασίζεται σε επιστημονικά στοιχεία και μελέτες και υπάρχει και άλλη άποψη στην οποία ο καθένας εκφέρει ανυπόστατες απόψεις για συγκεκριμένους λόγους, είτε είναι οικονομικοί είτε πολιτικοί. Εάν ορισμένοι αμφισβητούν την ιατρική πρακτική η οποία βασίζεται στην ανάλυση επιστημονικών δεδομένων και στη δημοσίευσή τους σε έγκριτα περιοδικά, δεν είναι πρόβλημα της επιστημονικής κοινότητας. Πολλοί άνθρωποι χρειάζεται να φτάσουν στο σημείο να χάσουν κάποιον άνθρωπό τους ή να νοσήσουν πολύ σοβαρά οι ίδιοι για να αντικρίσουν την σκληρή πραγματικότητα. Οι περισσότεροι από εμάς όμως, και λέω οι περισσότεροι γιατί πάνω από τον μισό πληθυσμό της Ελλάδας είναι εμβολιασμένος, δεν είμαστε διατεθειμένοι να θυσιάσουμε και άλλα πράγματα από την ζωή μας για να ικανοποιήσουμε τους πάντες και όλες τις «απόψεις».
Δηλαδή, αν κάποιος δεν έχει πλέον σπίτι γιατί του κάηκε ολοσχερώς με τις φωτιές της Εύβοιας, να μη μπορεί να εκφράσει την άποψή του ότι πρόκειται για εγκληματική ενέργεια και ότι από πίσω κρύβονται οικονομικοί και πολιτικοί λόγοι και δεν έφταιγε ο στρατηγός άνεμος, μόνο κια μόνο επειδή δεν είναι δασολόγος-δασοπόνος ή μετεωρολόγος και δεν έχει γνώσεις κλπ.

Το ίδιο συμβαίνει και με τον ιο. Ναι, κάποιοι έχουν κάθε δικαίωμα να πιστεύουν ότι υπάρχουν πολιτικοί και οικονομικοί λόγοι να γίνεται όλο αυτό.
Και όχι, δεν είσαστε οι εθνοσωτήρες μας. Επειδή, όμως, αυτό σας έχει καρφωθεί στο κεφάλι σας, επομένως είναι σα να παραδέχεστε έμμεσα ότι θυσιαστήκατε κάνοντας τα πειραματόζωα, ενώ αντιλαμβάνεστε σιγά σιγά ότι έχετε εξαπατηθεί, θέλετε όσο το δυνατόν περισσότερους στην παρέα σας.
 

Rene2004

Νεοφερμένος

Η Rene2004 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Οικονομικών Επιστημών Μακεδονίας. Έχει γράψει 86 μηνύματα.
Σημασία δεν έχει το τι υποστηρίζει ο κάθε επιστήμονας, σημασία έχει ποια είναι τα δεδομένα που έχουμε από μελέτες. Προσωπικά, μου είναι τελείως αδιάφορο το τι υποστηρίζει ο κάθε επιστήμονας εάν δεν δω τις αντίστοιχες μελέτες. Το άλλο που γίνεται είναι να παρατίθενται μελέτες από επιστήμονες, και αυτές να ερμηνεύονται όπως συμφέρει τον καθέναν. Η επιστήμη όμως δεν λειτουργεί έτσι. Η προσωπική άποψη του καθενός για τα εμβόλια είναι παντελώς αδιάφορη, εάν αυτή δεν βασίζεται πάνω σε έγκυρες μελέτες οι οποίες έχουν δημοσιευτεί σε έγκριτα επιστημονικά περιοδικά. Φυσικά, για όποιον δεν είναι επαγγελματίας υγείας, χρειάζεται ακόμη περισσότερη προσοχή και ακόμα μεγαλύτερο ψάξιμο για τις συγκεκριμένες μελέτες. Ευτυχώς υπάρχουν εξαιρετικοί επιστήμονες που παραθέτουν αυτούσιες τις μελέτες πάνω στις οποίες στηρίζονται, ενώ ταυτόχρονα δεν τις παρερμηνεύουν.
Να υποθέσω ότι ανήκεις στους επαγγελματίες υγείας ή ότι έχεις ψαχτει ενδελεχώς και δεν εχεις επηρεαστεί από αυτό που πίστευες και υποστηρίζες υποσυνειδητα .Γιατι τα πράγματα αλλάζουν.Τοση ώρα κακώς εκφέρουμε άποψη όσοι διαφωνούμε μαζί σου.
 

nicole1982

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η nicole1982 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Γαλλικής Γλώσσας & Φιλολογίας (Αθήνα). Έχει γράψει 299 μηνύματα.
Υπάρχει πρόβλημα γιατί είσαι μέρος μιας οργανωμένης κοινωνίας και ως ανεμβολίαστη μεταδίδεις πολύ περισσότερο τον ιό.
Εμένα πάντως μόλις σήμερα μου επιβεβαίωσε μικροβιολόγος ότι έχουν βγει μελέτες στην Αμερική σύμφωνα με τις οποίες οι εμβολιασμένοι μεταδίδουν τον ιό στους ανεμβολίαστους. Επιστήμονας είναι και ο μικροβιολόγος. Ή μήπως επιστήμονες είναι μόνο όσοι συμφωνούν μαζί σας και οι υπόλοιποι του πεταματού;
 

pantium

Νεοφερμένος

Η pantium αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 58 μηνύματα.
, θα ήξερες ότι οι πιθανότητες που αναφέρεις για μυοκαρδίτιδες και περικαρδίτιδες είναι ελάχιστες
και επειδή είναι ελάχιστες ποιος μου εγγυάται ότι δεν θα εκδηλωθούν στον δικό μου οργανισμό? Αλλά και πέρα απο τις παρενέργειες που εμφανίζονται άμεσα υπάρχουν κι αυτές που θα εμφανιστούν σε βάθος χρόνου. Δεν είναι καθόλου απίθανο σε μια 3 ετία να βγουν και να πουν οτι το χ εμβόλιο προκαλεί π.χ στειρότητα σε ορισμένους. Δεν έχει ξανα εκδοθεί εμβόλιο τόσο άμεσα και εάν δεν περάσουν κάποια χρόνια από την δημιουργία του δεν μπορούμε να μιλάμε για απόλυτα γεγονότα.
 

nicole1982

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η nicole1982 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Γαλλικής Γλώσσας & Φιλολογίας (Αθήνα). Έχει γράψει 299 μηνύματα.
Kαι που οδηγεί μια τέτοια υπόθεση; :give_rose:
Το έχω ήδη αναφέρει . Όσοι και να εμβολιαστούν ο ιός και οι μεταλλάξεις του θα παραμείνει για να συνεχίσουν κάποιοι τα χουντικά μέτρα που ξεκίνησαν. Οπότε, δεν πρόκειται να απαλλαγείς απο πιστοποιητικά.
 

Guest 039548

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
200w.gif
 

nicole1982

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η nicole1982 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Γαλλικής Γλώσσας & Φιλολογίας (Αθήνα). Έχει γράψει 299 μηνύματα.
και επειδή είναι ελάχιστες ποιος μου εγγυάται ότι δεν θα εκδηλωθούν στον δικό μου οργανισμό? Αλλά και πέρα απο τις παρενέργειες που εμφανίζονται άμεσα υπάρχουν κι αυτές που θα εμφανιστούν σε βάθος χρόνου. Δεν είναι καθόλου απίθανο σε μια 3 ετία να βγουν και να πουν οτι το χ εμβόλιο προκαλεί π.χ στειρότητα σε ορισμένους. Δεν έχει ξανα εκδοθεί εμβόλιο τόσο άμεσα και εάν δεν περάσουν κάποια χρόνια από την δημιουργία του δεν μπορούμε να μιλάμε για απόλυτα γεγονότα.
Σου εγγυάται και σου υπογράφει η rainbowcat. :laugh:
 

Guest 488121

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
13 στο 1 εκατομμύριο, πλήρως αντιμετωπίσιμες παρενέργειες. Δεν βλέπω τον λόγο που διαφωνούμε.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Τα λεγόμενά τους τα έχουν αντλήσει από μελέτες οι οποίες μάντεψε, έχουν δημοσιευτεί.
Αγάπη μου γλυκιά, βρες καλύτερο τρόπο να περάσεις το απόγευμά σου. Δεν πείθονται. Μην χαλάς την διάθεσή σου για ανθρώπους που από επιλογή φορούν παρωπίδες.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

και επειδή είναι ελάχιστες ποιος μου εγγυάται ότι δεν θα εκδηλωθούν στον δικό μου οργανισμό? Αλλά και πέρα απο τις παρενέργειες που εμφανίζονται άμεσα υπάρχουν κι αυτές που θα εμφανιστούν σε βάθος χρόνου. Δεν είναι καθόλου απίθανο σε μια 3 ετία να βγουν και να πουν οτι το χ εμβόλιο προκαλεί π.χ στειρότητα σε ορισμένους. Δεν έχει ξανα εκδοθεί εμβόλιο τόσο άμεσα και εάν δεν περάσουν κάποια χρόνια από την δημιουργία του δεν μπορούμε να μιλάμε για απόλυτα γεγονότα.
Αν και αντιβαίνω αυτό που μόλις είπα πιο πάνω στο κορίτσι, δες εδώ. https://immunizebc.ca/ask-us/questi...-caused-mrna-covid-19-vaccines-how-do-we-know
Ελπίζω να ξέρεις αγγλικά
 

Guest 488121

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αγάπη μου γλυκιά, βρες καλύτερο τρόπο να περάσεις το απόγευμά σου. Δεν πείθονται. Μην χαλάς την διάθεσή σου για ανθρώπους που από επιλογή φορούν παρωπίδες.
Δεν φοράμε παρωπίδες μπερδεύεσαι. Δεν είμαστε σίγουροι για ένα εμβολιο που έχει δοκιμαστεί για 6 μήνες. Δεν είπαμε ότι στο μέλλον δεν θα το κάνουμε κτλπ αν υπάρξουν περισσότερες μελέτες .
 

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Δεν φοράμε παρωπίδες μπερδεύεσαι. Δεν είμαστε σίγουροι για ένα εμβολιο που έχει δοκιμαστεί για 6 μήνες. Δεν είπαμε ότι στο μέλλον δεν θα το κάνουμε κτλπ αν υπάρξουν περισσότερες μελέτες .
Ειρωνικό να επικαλείσαι μελέτες αλλά οκ.
Δες εδώ (το παρέθεσα και παραπάνω). https://immunizebc.ca/ask-us/questi...-caused-mrna-covid-19-vaccines-how-do-we-know
 

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,004 μηνύματα.
Σκεφτείτε, από πόση ΒΛΑΚΕΙΑ θα είχαμε γλυτώσει αν αν από την αρχή το εμβόλιο ήταν υποχρεωτικό για όλους!!!

ΨΕΚΕΣ ΜΑΛΑΚΕΣ.jpg
 

Guest 488121

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

jim2015

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο jim2015 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Γονιός Φοιτητή. Έχει γράψει 340 μηνύματα.
Είμαι πλήρως εμβολιασμένος και αν χρειαστεί θα κανω και την τρίτη δοση.Προσπαθω να μην κανω παρεα με ανεμβολιαστους,οχι οτι κινδυνεύω περισσότερο να κολλήσω απο αυτους,απλα επειδη "δεν τους βλέπω" καθόλου μα καθόλου με αυτά τα μυαλά που κουβαλάνε και την κοινωνικη ανευθυνοτητα τους.Ειμαι φυσικα υπερ του υπωχρεωτικου εμβολιασμου ολου του πληθυσμου.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Να την χαίρεστε την δημοκρατία σας. Δεν θα πάρουμε.

H δημοκρατία της άλλης μεριάς, είναι η κουτοπονηριά που τυπικά οδηγεί την Ελλάδα σε 12ετή περίοδο μνημονίων μέσω μιζέριας, απάθειας και μιας από τα ίδια οι δεκαετίες να φεύγουν νεράκι. Μια χώρα που καθημερινά μαστίζεται από εγκληματικότητα και ανεργία και η κύρια αιτία είναι η έλλειψη ατομικής ευθύνης πριν εκφράσουμε την σκέψη μας με την γνωστή υπερβολή των άκρων που χαρακτηρίζει τον μέσο Έλληνα. Η ίδια αιτία είναι και στον μη εμβολιασμό. Από άποψη επειδή η κυβέρνηση λέει Α εμείς θα πούμε Δ. Την ίδια στιγμή πιστεύουμε και σε βρασμένα κάστανα με μαγικές ιδιότητες, παντόφλες που περπατάνε και μετά περιμένουμε να αλλάξει κάτι. Όχι, φίλοι μου. Η Ελλάδα είναι το αποτέλεσμα των κατοίκων της. Ούτε λιγότερο, ούτε περισσότερο. Φασκελώνω και με τα πόδια αυτή την χώρα και τους κατοίκους της που την έχουν μετατρέψει σε προσωπική τουαλέτα (γιατί μόνο εκεί ο άνθρωπος κάνει ότι θέλει). Λοβοτομημένοι και μεσαιωνιστές.

Δεν μπορώ να θεωρήσω σοβαρή μια χώρα όταν το 99% της νέας γενιάς διασκεδάζει στο τικτοκ, ακούει τράπ μουσική, όλη μέρα καλωδιωμένοι με ασύρματα ακουστικά χαμένη στο διάστημα, πιστεύει αλά κάρτ σε "δογματικές" αντιλήψεις, ψευτοπιστεύει σε ιδανικά ή δοξασίες όπως ψεκάζουν τα ΜΜΕ για τις εθνικές επετείους και σε υγειονομικά ζητήματα βάζει την εγω-βόλεψή της πάνω από όλα. Δεν λέω ότι η επιστήμη είναι ηθική ή τέλεια αλλά κάποιες στιγμές θα πρέπει να το βουλώνουμε όταν η έρευνα είναι υπό εξέλιξη.

Με την "επιστημονική" άποψη παντός επιστητού του μέσου ψεκ, με τον χρόνο που παίρνει η έρευνα για να βρεθεί ένα πόρισμα θα έπρεπε άλλες επιστήμες, όπως τα Μαθηματικά ή η Αστροφυσική να πάψουν να υπάρχουν με την ιδιαίτερη δυσκολία των μαθηματικών εικασιών. Ο μέσος ψεκ για να πειστεί θέλει αποτέλεσμα εδώ και τώρα: κάτι σαν τα κουνέλια από το μαγικό καπέλο. Δυστυχώς, η έρευνα δεν πάει έτσι. Η έρευνα έχει και λάθη γιατί αλλιώς δεν είναι έρευνα αλλά συνταγή ψαρόσουπας. Η έρευνα έχει σκοπό τη βελτίωση της ανθρώπινης ζωής, όσο και να ακούγεται ιδανικό για κάποιους δύσπιστους: ακόμη και στα ιδιωτικά ερευνητικά κέντρα, πέρα από το κέρδος υπάρχει το κίνητρο του αποτελέσματος, να πάμε παρακάτω. Μιλάω τελείως αποκομμένος από τις "πολιτικές" γωνίες που πιθανόν άσχετοι κάποιοι να βλέπουν την πραγματικότητα της επιστήμης.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 488121

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Είμαι πλήρως εμβολιασμένος και αν χρειαστεί θα κανω και την τρίτη δοση.Προσπαθω να μην κανω παρεα με ανεμβολιαστους,οχι οτι κινδυνεύω περισσότερο να κολλήσω απο αυτους,απλα επειδη "δεν τους βλέπω" καθόλου μα καθόλου με αυτά τα μυαλά που κουβαλάνε και την κοινωνικη ανευθυνοτητα τους.Ειμαι φυσικα υπερ του υπωχρεωτικου εμβολιασμου ολου του πληθυσμου.
Γι αυτό θα φοράς μασκουλα. Μας προσέχετε εμάς τους ανεβμολιαστους. Ευχαριστούμε
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

H δημοκρατία της άλλης μεριάς, είναι η κουτοπονηριά που τυπικά οδηγεί την Ελλάδα σε 12ετή περίοδο μνημονίων μέσω μιζέριας, απάθειας και μιας από τα ίδια οι δεκαετίες να φεύγουν νεράκι. Μια χώρα που καθημερινά μαστίζεται από εγκληματικότητα και ανεργία και η κύρια αιτία είναι η έλλειψη ατομικής ευθύνης πριν εκφράσουμε την σκέψη μας με την γνωστή υπερβολή των άκρων που χαρακτηρίζει τον μέσο Έλληνα. Η ίδια αιτία είναι και στον μη εμβολιασμό. Από άποψη επειδή η κυβέρνηση λέει Α εμείς θα πούμε Δ. Την ίδια στιγμή πιστεύουμε και σε βρασμένα κάστανα με μαγικές ιδιότητες, παντόφλες που περπατάνε και μετά περιμένουμε να αλλάξει κάτι. Όχι, φίλοι μου. Η Ελλάδα είναι το αποτέλεσμα των κατοίκων της. Ούτε λιγότερο, ούτε περισσότερο. Φασκελώνω και με τα πόδια αυτή την χώρα και τους κατοίκους της που την έχουν μετατρέψει σε προσωπική τουαλέτα (γιατί μόνο εκεί ο άνθρωπος κάνει ότι θέλει). Λοβοτομημένοι και μεσαιωνιστές.

Δεν μπορώ να θεωρήσω σοβαρή μια χώρα όταν το 99% της νέας γενιάς διασκεδάζει στο τικτοκ, ακούει τράπ μουσική, όλη μέρα καλωδιωμένοι με ασύρματα ακουστικά χαμένη στο διάστημα, πιστεύει αλά κάρτ σε "δογματικές" αντιλήψεις, ψευτοπιστεύει σε ιδανικά ή δοξασίες όπως ψεκάζουν τα ΜΜΕ για τις εθνικές επετείους και σε υγειονομικά ζητήματα βάζει την εγω-βόλεψή της πάνω από όλα. Δεν λέω ότι η επιστήμη είναι ηθική ή τέλεια αλλά κάποιες στιγμές θα πρέπει να το βουλώνουμε όταν η έρευνα είναι υπό εξέλιξη.

Με την "επιστημονική" άποψη παντός επιστητού του μέσου ψεκ, με τον χρόνο που παίρνει η έρευνα για να βρεθεί ένα πόρισμα θα έπρεπε άλλες επιστήμες, όπως τα Μαθηματικά ή η Αστροφυσική να πάψουν να υπάρχουν με την ιδιαίτερη δυσκολία των μαθηματικών εικασιών. Ο μέσος ψεκ για να πειστεί θέλει αποτέλεσμα εδώ και τώρα: κάτι σαν τα κουνέλια από το μαγικό καπέλο. Δυστυχώς, η έρευνα δεν πάει έτσι. Η έρευνα έχει και λάθη γιατί αλλιώς δεν είναι έρευνα αλλά συνταγή ψαρόσουπας. Η έρευνα έχει σκοπό τη βελτίωση της ανθρώπινης ζωής, όσο και να ακούγεται ιδανικό για κάποιους δύσπιστους: ακόμη και στα ιδιωτικά ερευνητικά κέντρα, πέρα από το κέρδος υπάρχει το κίνητρο του αποτελέσματος, να πάμε παρακάτω. Μιλάω τελείως αποκομμένος από τις "πολιτικές" γωνίες που πιθανόν άσχετοι κάποιοι να βλέπουν την πραγματικότητα της επιστήμης.
Είσαι αποκομμενος από πολιτικές γωνίες όπως λες αλλά μιλάς για μνημόνια και ανεργία ενώ εργάζεσαι Γερμανία.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

H δημοκρατία της άλλης μεριάς, είναι η κουτοπονηριά που τυπικά οδηγεί την Ελλάδα σε 12ετή περίοδο μνημονίων μέσω μιζέριας, απάθειας και μιας από τα ίδια οι δεκαετίες να φεύγουν νεράκι. Μια χώρα που καθημερινά μαστίζεται από εγκληματικότητα και ανεργία και η κύρια αιτία είναι η έλλειψη ατομικής ευθύνης πριν εκφράσουμε την σκέψη μας με την γνωστή υπερβολή των άκρων που χαρακτηρίζει τον μέσο Έλληνα. Η ίδια αιτία είναι και στον μη εμβολιασμό. Από άποψη επειδή η κυβέρνηση λέει Α εμείς θα πούμε Δ. Την ίδια στιγμή πιστεύουμε και σε βρασμένα κάστανα με μαγικές ιδιότητες, παντόφλες που περπατάνε και μετά περιμένουμε να αλλάξει κάτι. Όχι, φίλοι μου. Η Ελλάδα είναι το αποτέλεσμα των κατοίκων της. Ούτε λιγότερο, ούτε περισσότερο. Φασκελώνω και με τα πόδια αυτή την χώρα και τους κατοίκους της που την έχουν μετατρέψει σε προσωπική τουαλέτα (γιατί μόνο εκεί ο άνθρωπος κάνει ότι θέλει). Λοβοτομημένοι και μεσαιωνιστές.

Δεν μπορώ να θεωρήσω σοβαρή μια χώρα όταν το 99% της νέας γενιάς διασκεδάζει στο τικτοκ, ακούει τράπ μουσική, όλη μέρα καλωδιωμένοι με ασύρματα ακουστικά χαμένη στο διάστημα, πιστεύει αλά κάρτ σε "δογματικές" αντιλήψεις, ψευτοπιστεύει σε ιδανικά ή δοξασίες όπως ψεκάζουν τα ΜΜΕ για τις εθνικές επετείους και σε υγειονομικά ζητήματα βάζει την εγω-βόλεψή της πάνω από όλα. Δεν λέω ότι η επιστήμη είναι ηθική ή τέλεια αλλά κάποιες στιγμές θα πρέπει να το βουλώνουμε όταν η έρευνα είναι υπό εξέλιξη.

Με την "επιστημονική" άποψη παντός επιστητού του μέσου ψεκ, με τον χρόνο που παίρνει η έρευνα για να βρεθεί ένα πόρισμα θα έπρεπε άλλες επιστήμες, όπως τα Μαθηματικά ή η Αστροφυσική να πάψουν να υπάρχουν με την ιδιαίτερη δυσκολία των μαθηματικών εικασιών. Ο μέσος ψεκ για να πειστεί θέλει αποτέλεσμα εδώ και τώρα: κάτι σαν τα κουνέλια από το μαγικό καπέλο. Δυστυχώς, η έρευνα δεν πάει έτσι. Η έρευνα έχει και λάθη γιατί αλλιώς δεν είναι έρευνα αλλά συνταγή ψαρόσουπας. Η έρευνα έχει σκοπό τη βελτίωση της ανθρώπινης ζωής, όσο και να ακούγεται ιδανικό για κάποιους δύσπιστους: ακόμη και στα ιδιωτικά ερευνητικά κέντρα, πέρα από το κέρδος υπάρχει το κίνητρο του αποτελέσματος, να πάμε παρακάτω. Μιλάω τελείως αποκομμένος από τις "πολιτικές" γωνίες που πιθανόν άσχετοι κάποιοι να βλέπουν την πραγματικότητα της επιστήμης.
Τα καλοκαίρια την Ελλάδα ψάχνεις όμως
 

Guest 561241

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εγώ θα κάνω το εμβόλιο γιατί θέλω να τελειώσει αυτό το μαρτύριο και δεν θέλω να ζω με τον φόβο...
εξάλλου θα χρειαστεί να κάνω για το πανεπιστήμιο! ΔΕΝ έχω καμία όρεξη να κάνω Τεστ, να με τρυπάνε και να πληρώνω 70 ευρώ ενώ μπορώ να κάνω το εμβόλιο και να ξενιάσω μια και καλή!!!
Εγώ πάλι ΔΕΝ ΠΡΌΚΕΙΤΑΙ να το κάνω:)
 

nicole1982

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η nicole1982 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Γαλλικής Γλώσσας & Φιλολογίας (Αθήνα). Έχει γράψει 299 μηνύματα.
H δημοκρατία της άλλης μεριάς, είναι η κουτοπονηριά που τυπικά οδηγεί την Ελλάδα σε 12ετή περίοδο μνημονίων μέσω μιζέριας, απάθειας και μιας από τα ίδια οι δεκαετίες να φεύγουν νεράκι. Μια χώρα που καθημερινά μαστίζεται από εγκληματικότητα και ανεργία και η κύρια αιτία είναι η έλλειψη ατομικής ευθύνης πριν εκφράσουμε την σκέψη μας με την γνωστή υπερβολή των άκρων που χαρακτηρίζει τον μέσο Έλληνα. Η ίδια αιτία είναι και στον μη εμβολιασμό. Από άποψη επειδή η κυβέρνηση λέει Α εμείς θα πούμε Δ. Την ίδια στιγμή πιστεύουμε και σε βρασμένα κάστανα με μαγικές ιδιότητες, παντόφλες που περπατάνε και μετά περιμένουμε να αλλάξει κάτι. Όχι, φίλοι μου. Η Ελλάδα είναι το αποτέλεσμα των κατοίκων της. Ούτε λιγότερο, ούτε περισσότερο. Φασκελώνω και με τα πόδια αυτή την χώρα και τους κατοίκους της που την έχουν μετατρέψει σε προσωπική τουαλέτα (γιατί μόνο εκεί ο άνθρωπος κάνει ότι θέλει). Λοβοτομημένοι και μεσαιωνιστές.

Δεν μπορώ να θεωρήσω σοβαρή μια χώρα όταν το 99% της νέας γενιάς διασκεδάζει στο τικτοκ, ακούει τράπ μουσική, όλη μέρα καλωδιωμένοι με ασύρματα ακουστικά χαμένη στο διάστημα, πιστεύει αλά κάρτ σε "δογματικές" αντιλήψεις, ψευτοπιστεύει σε ιδανικά ή δοξασίες όπως ψεκάζουν τα ΜΜΕ για τις εθνικές επετείους και σε υγειονομικά ζητήματα βάζει την εγω-βόλεψή της πάνω από όλα. Δεν λέω ότι η επιστήμη είναι ηθική ή τέλεια αλλά κάποιες στιγμές θα πρέπει να το βουλώνουμε όταν η έρευνα είναι υπό εξέλιξη.

Με την "επιστημονική" άποψη παντός επιστητού του μέσου ψεκ, με τον χρόνο που παίρνει η έρευνα για να βρεθεί ένα πόρισμα θα έπρεπε άλλες επιστήμες, όπως τα Μαθηματικά ή η Αστροφυσική να πάψουν να υπάρχουν με την ιδιαίτερη δυσκολία των μαθηματικών εικασιών. Ο μέσος ψεκ για να πειστεί θέλει αποτέλεσμα εδώ και τώρα: κάτι σαν τα κουνέλια από το μαγικό καπέλο. Δυστυχώς, η έρευνα δεν πάει έτσι. Η έρευνα έχει και λάθη γιατί αλλιώς δεν είναι έρευνα αλλά συνταγή ψαρόσουπας. Η έρευνα έχει σκοπό τη βελτίωση της ανθρώπινης ζωής, όσο και να ακούγεται ιδανικό για κάποιους δύσπιστους: ακόμη και στα ιδιωτικά ερευνητικά κέντρα, πέρα από το κέρδος υπάρχει το κίνητρο του αποτελέσματος, να πάμε παρακάτω. Μιλάω τελείως αποκομμένος από τις "πολιτικές" γωνίες που πιθανόν άσχετοι κάποιοι να βλέπουν την πραγματικότητα της επιστήμης.
Το είπες και μόνος σου, η έρευνα είναι υπό εξέλιξη, άρα δεν υπάρχουν βέβαια συμπεράσματα δεν μπορείς να με κατηγορήσεις για ψέκασμα, δεν μπορείς να μου απαγορεύσεις να λέω τη γνώμη μου, δεν μπορείς να με υποχρεώσεις να βάλω στο σώμα μου κάτι που ακόμα είναι υπό δοκιμή, δεν μπορείς να δέχεσαι και να χαίρεσαι με φασιστικές αποφάσεις. Όταν βγουν συγκεκριμένα πορίσματα, τότε το ξανασυζητάμε.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top