Θα κάνετε το εμβόλιο;

Θα κάνετε το εμβόλιο;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 147)
  • Ναι

    Ψήφοι: 108 73.5%
  • Όχι

    Ψήφοι: 22 15.0%
  • Δεν ξέρω

    Ψήφοι: 17 11.6%

GeorgePap2003

Διάσημο μέλος

Ο GeorgePap2003 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών, Φοιτητής του τμήματος Οικονομικής & Περιφερειακής Ανάπτυξης Παντείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,121 μηνύματα.
Εγώ θα κάνω το εμβόλιο γιατί θέλω να τελειώσει αυτό το μαρτύριο και δεν θέλω να ζω με τον φόβο...
εξάλλου θα χρειαστεί να κάνω για το πανεπιστήμιο! ΔΕΝ έχω καμία όρεξη να κάνω Τεστ, να με τρυπάνε και να πληρώνω 70 ευρώ ενώ μπορώ να κάνω το εμβόλιο και να ξενιάσω μια και καλή!!!
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
με ενδιαφέρει αρκετα η άποψη των μαθητών Γυμνασίου και Λυκείου αφού πλέον μπορούν να το κάνουν αν και δεν έχουν επιλογή αφού είναι επιλογή των γονιών τους αν θα το κάνουν ή όχι θα ήθελα να μάθω προθέσεις. Πάντως εγώ θεωρώ πως πρέπει να το κάνετε ...
 

Scott

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Scott αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 373 μηνύματα.
Το έχω κάνει ήδη εδώ και καιρό. Δε με βρηξε τίποτα (το pfizer έκανα).
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 3,887 μηνύματα.
Είμαι πλήρως εμβολιασμενη από τον Ιούνιο. Ως ευπαθής με βλέπω Οκτώβρη για ενισχυτική δόση.
Για μένα παιδιά να το κάνετε εσείς οι φοιτητές. Είναι κριμα να μένουμε έξω από τις σχολές για τόσο καιρο, παρόλο που λατρεψα τα διαδικτυακά, πρέπει να γίνει το εμβόλιο, για την προστασία πρώτα του ατόμου, και μετά των γύρω του.
Από το να βγάζετε τόσα χρήματα από την τσέπη και αν κολλήσετε να τραβήξετε βάσανα, καλύτερα ένα/δύο τσιμπήματα και τέλος.


Να υπενθυμίσω και σε όσους δεν το ξέρουν ότι η Pfizer πήρε χθες πλήρη έγκριση από το FDA.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Το έχω κάνει ήδη εδώ και καιρό. Δε με βρηξε τίποτα (το pfizer έκανα).
Εμένα αν και είχα μεγάλη αδιαθεσία για αρκετές ημέρες, άξιζε, μιας και αν κολλήσω με την πάθησή μου μπορεί να μου στοιχήσει την ζωή.
 

Scott

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Scott αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 373 μηνύματα.
Είμαι πλήρως εμβολιασμενη από τον Ιούνιο. Ως ευπαθής με βλέπω Οκτώβρη για ενισχυτική δόση.
Για μένα παιδιά να το κάνετε εσείς οι φοιτητές. Είναι κριμα να μένουμε έξω από τις σχολές για τόσο καιρο, παρόλο που λατρεψα τα διαδικτυακά, πρέπει να γίνει το εμβόλιο, για την προστασία πρώτα του ατόμου, και μετά των γύρω του.
Από το να βγάζετε τόσα χρήματα από την τσέπη και αν κολλήσετε να τραβήξετε βάσανα, καλύτερα ένα/δύο τσιμπήματα και τέλος.


Να υπενθυμίσω και σε όσους δεν το ξέρουν ότι η Pfizer πήρε χθες πλήρη έγκριση από το FDA.
Αυτό με την Τρίτη δόση ίσως την κάνω και εγώ. Θα ρωτήσω βέβαια πρώτα τους γιατρούς μου,γιατί ήθελαν να κάνω κάποια επαναληπτικά εμβόλια. Δε ξέρω και κατά πόσο πρέπει να κάνω,γιατί μπορεί να είναι για πιο βαριές καταστάσεις από την δική μου.
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 3,887 μηνύματα.
Αυτό με την Τρίτη δόση ίσως την κάνω και εγώ. Θα ρωτήσω βέβαια πρώτα τους γιατρούς μου,γιατί ήθελαν να κάνω κάποια επαναληπτικά εμβόλια. Δε ξέρω και κατά πόσο πρέπει να κάνω,γιατί μπορεί να είναι για πιο βαριές καταστάσεις από την δική μου.
Σκοτ με την πάθησή σου, είσαι από τα πρώτα άτομα που θα χρειαστούν την ενισχυτική δόση. Μίλησε με τους ιατρούς σου να κανονίσετε τις αποστάσεις μεταξύ τους.
 

Scott

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Scott αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 373 μηνύματα.
Είμαι πλήρως εμβολιασμενη από τον Ιούνιο. Ως ευπαθής με βλέπω Οκτώβρη για ενισχυτική δόση.
Για μένα παιδιά να το κάνετε εσείς οι φοιτητές. Είναι κριμα να μένουμε έξω από τις σχολές για τόσο καιρο, παρόλο που λατρεψα τα διαδικτυακά, πρέπει να γίνει το εμβόλιο, για την προστασία πρώτα του ατόμου, και μετά των γύρω του.
Από το να βγάζετε τόσα χρήματα από την τσέπη και αν κολλήσετε να τραβήξετε βάσανα, καλύτερα ένα/δύο τσιμπήματα και τέλος.


Να υπενθυμίσω και σε όσους δεν το ξέρουν ότι η Pfizer πήρε χθες πλήρη έγκριση από το FDA.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Εμένα αν και είχα μεγάλη αδιαθεσία για αρκετές ημέρες, άξιζε, μιας και αν κολλήσω με την πάθησή μου μπορεί να μου στοιχήσει την ζωή.
Ακριβώς αυτό. Καλά έκανες,ξεμπερδεψες. Ρώτα όμως μια φορά τον γιατρό που σε παρακολουθεί να είσαι σίγουρη. Εγώ για 2 μέρες ήμουν λίγο σαν κουρασμένος,στη δεύτερη δόση λίγο πυρετό και πόνο στο μπράτσο. Αν και είμαι καιρό σε αντιρετροϊκά και τα CD4 μου υψηλά,οπότε δεν είχα και τόσο μεγάλο θέμα.
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 3,887 μηνύματα.
Ακριβώς αυτό. Καλά έκανες,ξεμπερδεψες. Ρώτα όμως μια φορά τον γιατρό που σε παρακολουθεί να είσαι σίγουρη. Εγώ για 2 μέρες ήμουν λίγο σαν κουρασμένος,στη δεύτερη δόση λίγο πυρετό και πόνο στο μπράτσο. Αν και είμαι καιρό σε αντιρετροϊκά και τα CD4 μου υψηλά,οπότε δεν είχα και τόσο μεγάλο θέμα.
Ναι εννοείται.
Εμένα με τσάκισε για 1 εβδομάδα με τους μυϊκούς πόνους, αλλά ήταν λογικό σε άτομο που πάσχει από σοβαρό μυοσκελετικο νόσημα όπως στην περίπτωση μου.
Η πρώτη μου δόση ήταν χειρότερη από την δεύτερη 😂
Στην δεύτερη λίγο πυρετό και αδυναμία για 4-5 ημέρες, αλλά στην πρώτη (και λίγο στην δεύτερη) ζαλάδα και φουλ πόνο και αδυναμία στους μύες του διαφράγματος (ως μυασθενικη)

Αλλά ευτυχώς όλα καλά, πέρασα και από τον νευρολόγο να με δει και όλα κομπλε, δώσαμε και τιπς στον εοφ μιας και ήταν νοσοκομειακος.
 

SlimShady

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών, Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 864 μηνύματα.
Όντας μαθητής της δευτεροβάθμιας, θα κάνω την πρώτη δόση του εμβολίου στις αρχές του Σεπτεμβρίου.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,518 μηνύματα.

SlimShady

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών, Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 864 μηνύματα.
Τι θα κερδισεις κανοντας το εμβολιο?
1. Ανοσία έναντι στον ιο
2. Δεν θα με αναγκάζει το κράτος θα διενεργώ 2 self test σε εβδομαδιαία βάση ώστε να μπορώ να προσέρχομαι στο σχολείο
3. Πρόσβαση σε διάφορους χώρους όπου ζητείται το εμβόλιο
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,518 μηνύματα.
1. Ανοησία έναντι στον ιο
2. Δεν θα με αναγκάζει το κράτος θα διενεργώ 2 self test σε εβδομαδιαία βάση ώστε να μπορώ να προσέρχομαι στο σχολείο
3. Πρόσβαση σε διάφορους χώρους όπου ζητείται το εμβόλιο
Ανοσια οχι γιατι προσβαλεσαι και μεταδιδεις, μειώνονται δραστικα οι κινδυνοι να διασωληνωθεις αλλα τα παιδια το περνανε στο ποδι οποτε οι κινδυνοι αυτοι δεν αφορουν εσενα.
Ναι τα αλλα τα κυβερνητικο οικονομικα σιγουρα.
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 3,887 μηνύματα.
Ανοσια οχι γιατι προσβαλεσαι και μεταδιδεις, μειώνονται δραστικα οι κινδυνοι να διασωληνωθεις αλλα τα παιδια το περνανε στο ποδι οποτε οι κινδυνοι αυτοι δεν αφορουν εσενα.
Ναι τα αλλα τα κυβερνητικο οικονομικα σιγουρα.
"Τα παιδιά το περνάνε στο πόδι οπότε οι κίνδυνοι δεν σε αφορούν"
ΛΑΘΟΣ.
Από την αρχή της πανδημίας έχουν περασει από τις ΜΕΘ πολλοί άνθρωποι ηλικίας 18-39, ακόμη και παιδιά, οι οποίοι δεν είχαν υποκείμενο νόσημα (και είχαν διασωληνωθει 2 παιδιά 17 ετων, ένα Θεσσαλονίκη, το άλλο στην Αθήνα)

Αν και αρκετά σπάνιο, δεν ξέρεις αν θα είσαι ο επόμενος, δυστυχώς...
Έχω συμφοιτήτρια αθλήτρια, που αν και πέρασε ήπια, η δύσπνοια της έμεινε για μήνες και της κατέστρεψε την αθλητική καριέρα.
Οπότε, ο Θεός βοηθός και όσο μεγαλύτερη προστασία τόσο το καλύτερο!
 

Poirot

Διάσημο μέλος

Ο τ. Aspiring Lawyer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,561 μηνύματα.
με ενδιαφέρει αρκετα η άποψη των μαθητών Γυμνασίου και Λυκείου αφού πλέον μπορούν να το κάνουν αν και δεν έχουν επιλογή αφού είναι επιλογή των γονιών τους αν θα το κάνουν ή όχι θα ήθελα να μάθω προθέσεις. Πάντως εγώ θεωρώ πως πρέπει να το κάνετε ...

Τον Σεπτέμβρη θα φοιτήσω στη Γ' Λυκείου.

Έχω εμβολιαστεί ήδη και με τις δύο δόσεις, και από σήμερα θεωρούμαι και επίσημα πλήρως εμβολιασμένος μετά την παρέλευση 14 ημερών από τη δεύτερη δόση.

Από τη στιγμή της κυκλοφορίας του εμβολίου ήθελα να το κάνω κι εγώ ο ίδιος και φυσικά με τη σύμφωνη γνώμη των γονέων μου.

Η νόσηση από κορωνοϊό (και δη η βαριά) δε θα ήθελα να είναι ένας ακόμη παράγοντας άγχους στη δύσκολη χρονιά που πρόκειται να ακολουθήσει.

Προς όλους τους συνομηλίκους μου εκπέμπω το μήνυμα "εμβολιαστείτε", τόσο για την προστασία τους όσο και για την εύρυθμη, επιτέλους, λειτουργία των σχολείων.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,518 μηνύματα.
Σωστα διασωληνωθηκαν απο κεκτημενη ταχυτητα για μερα και μετα Οκ.
Εχουμε ομως προς το παρον 1 παιδι που εφυγε 23 ετων και μια κοπελα 27 που χαροπαλευει απο θρομβωσεις.


 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,657 μηνύματα.
σε καμια περιπτωση.κατι το οποιο εχει δοκιμαστει 6 μηνες μονο ας το κανουν αλλοι.
 

Nala

Δραστήριο μέλος

Η Nala αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 759 μηνύματα.
Ανοσια οχι γιατι προσβαλεσαι και μεταδιδεις, μειώνονται δραστικα οι κινδυνοι να διασωληνωθεις αλλα τα παιδια το περνανε στο ποδι οποτε οι κινδυνοι αυτοι δεν αφορουν εσενα.
Ναι τα αλλα τα κυβερνητικο οικονομικα σιγουρα.
Όσο λιγότερους βρίσκει ο ιός για να πολλαπλασιαστεί τόσο καλύτερα, τόσο λιγότερες μεταλλάξεις
Όι εμβολιασμένοι δεν νοσούν όλοι και το ιικο τους φορτίο είναι πολύ χαμηλότερο
Αν εμβολιαστούμε όλοι, τέλος ο κορόνα
Έχω ήδη εμβολιαστεί και εγώ και τα αδέλφια μου και εννοείται οι γονείς μου,η μητέρα μου είναι γιατρός
Εμβολιαστειτε νά τελειώνουμε με αυτό το μαρτύριο του ιού
 

Nikoleta_Giann

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Nikoleta_Giann αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Βιολογίας ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Τρίπολη (Αρκαδία). Έχει γράψει 202 μηνύματα.
Πλέον έτσι όπως τα έκαναν με 10 ευρώ το ραπιντ αναγκαστικά όταν λήξει το πιστοποιητικό νόσησης θα το κάνω
 

H|M

Διάσημο μέλος

Ο H|M αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,465 μηνύματα.
AintNoWay.jpg
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,217 μηνύματα.
Όσο λιγότερους βρίσκει ο ιός για να πολλαπλασιαστεί τόσο καλύτερα, τόσο λιγότερες μεταλλάξεις
Όι εμβολιασμένοι δεν νοσούν όλοι και το ιικο τους φορτίο είναι πολύ χαμηλότερο
Αν εμβολιαστούμε όλοι, τέλος ο κορόνα
Έχω ήδη εμβολιαστεί και εγώ και τα αδέλφια μου και εννοείται οι γονείς μου,η μητέρα μου είναι γιατρός
Εμβολιαστειτε νά τελειώνουμε με αυτό το μαρτύριο του ιού

Καλά δεν θα είναι τόσο απλό όσο το παρουσιάζουν... Μαγικά ραβδάκια δεν υπάρχουν στην επιστήμη να λύνουνε όλα τα προβλήματα με μιας, οπότε ας μην βιαζόμαστε να τα υποσχόμαστε. Το σίγουρο είναι οτι εαν κάνουν οι περισσότεροι άνθρωποι το εμβόλιο τα πράγματα θα είναι πολύ καλύτερα.

Πάντως είτε εμβολιασμένοι είτε όχι, εγώ προσωπικά προτείνω να τηρούν όλοι τα ίδια μέτρα προστασίας που τηρούσαν και πριν. Μασκούλα δηλαδή,πλύσιμο χεριών,αποστάσεις όποτε και όσο γίνεται κτλπ. Το πλύσιμο χεριών βέβαια είναι βασικό και δεν ισχύει μόνο για την πανδημία αλλά και γενικότερα. Όπως και η μάσκα,σε περιόδους ιώσεων, δεν είναι κακή ιδέα να μας μείνει συνήθειο.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top