Θανατική ποινή

Είστε υπέρ ή κατά της θανατικής ποινής;
Η ψήφος σας θα προβάλεται δημόσια.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 127)

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Γιατί η παραβίαση ενός νόμου ή του Συντάγματος από έναν πολίτη δεν σημαίνει νομιμοποιείται και η παραβίαση αυτού για κάποιον άλλο πολίτη, πόσο μάλλον για το Κράτος. Κοινώς, το ότι κάποιος σκότωσε παραβαίνοντας το Σύνταγμα δεν συνεπάγεται από πουθενά ότι κι εγώ, που είμαι πχ. συγγενής του θύματος, πρέπει έχω το δικαίωμα αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kotatsuneko

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kotatsuneko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,494 μηνύματα.
Μα δεν θα τον σκοτώσεις εσύ,ο νόμος αυτό θα λέει. Άρα αυτός πυ θα σκοτώσει θα ξέρει τις συνέπειες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Γιατί η παραβίαση ενός νόμου ή του Συντάγματος από έναν πολίτη δεν σημαίνει νομιμοποιείται και η παραβίαση αυτού για κάποιον άλλο πολίτη, πόσο μάλλον για το Κράτος. Κοινώς, το ότι κάποιος σκότωσε παραβαίνοντας το Σύνταγμα δεν συνεπάγεται από πουθενά ότι κι εγώ, που είμαι πχ. συγγενής του θύματος, πρέπει έχω το δικαίωμα αυτό.

OFF
το συνταγμα και ο νομος ειναι γραμμενοι απο ανθρωπο. ναι μεν ειναι καλο να τους υπακουμε αλλα ειναι ακομα πιο σημαντικο να κρινουμε και να αμφισβητουμε οταν κατι δεν μας αρεσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kotatsuneko

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kotatsuneko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,494 μηνύματα.
OFF
το συνταγμα και ο νομος ειναι γραμμενοι απο ανθρωπο. ναι μεν ειναι καλο να τους υπακουμε αλλα ειναι ακομα πιο σημαντικο να κρινουμε και να αμφισβητουμε οταν κατι δεν μας αρεσει.
Τι εννοείς? Αν υπήρχε νόμος υπέρ της θανατικής ποινής να αντιδρούσαμε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
αυτο που εννοω και ειναι off ειναι οτι δε μπορουμε να κρυβομαστε πισω απο τη φραση "μα ειναι νομος, ετσι λεει αρα πρεπει να το υπακουμε με το κεφαλι κατω"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kotatsuneko

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kotatsuneko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,494 μηνύματα.
Μα δεν είπα αυτό...Δηλαδή αν σκότωνε κάποιον δικό σου(χτύπα ξύλο) εσύ τι θα ήθελες? Καλοπέραση στη φυλακή και να βγει σε κανα χρόνο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
δε ξερω τι θα ζηταγα, αλλα προφανως η εκδικηση δεν ειναι λυση. οφθαλμος αντι οφθαλμου; το ζητημα δεν ειναι να ικανοποιηθει η δικια μου διψα για "δικαιοσυνη" με το να δολοφονηθει ενα ακομη ατομο.
ετσι και αλλιως η καταδικη δε θα ειναι 1 χρονος, μπορει να ειναι 20 και 30.


δε δικαιολογω ουτε τη δολοφονια,αλλα ουτε τη θανατωση ως μορφη δικαιοσυνης.


το σχολιο μου δεν αφορουσε καν τα δικα σου ποστ;)
τελικα διαβαζοντας και τα δικα σου ποστ, εχω και εγω τη δικια μου αποροια.
αν οπως θεωρεις εσυ το να σκοτωνεις καποιον σου αφερει το δικαιωμα σου στη ζωη, τοτε πρεπει να θανατοθουν ολοι οι στρατιωτες που πηραν μερος ενεργα σε εναν πολεμο.

το γεγονος οτι αφαιρει καποιος τη ζωη ενος ανθρωπου ειναι παρανομο, στις περισσοτερες περιπτωσεις σε μια ευρωπαικη χωρα. αλλα αυτο δε σημαινει οτι χανει αυτοματως το δικαιωμα στη ζωη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Η πρόβλεψη του Συντάγματος για την προστασία της αξίας του ανθρώπου (άρθρο 2) και της απόλυτης προστασίας της ζωής τι παραπάνω ανάλυση χρειάζεται για να γίνει αποδεκτή; Όταν επικαλούμαι ένα νόμο να θεωρείς εξ'ορισμού ότι συμφωνώ με το να ισχύει. Διαφορετικά δεν θα έκανα την επίκληση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
το συνταγμα ειναι φτιαγμενο απο ανθρωπους. επομενως χρειαζεται η αναλυση και η αμφισβητηση. η απλη επικληση στους νομους δε δινει κατι αν δεν τους στηριξεις
με επιχειρηματα. αποψη μου




παντως μου κανει εντυπωση οτι τοσα ατομα στηριζουν την θανατικη ποινη. μου φαινεται πως κανουμε βήματα προς τα πίσω, πίσω σε μια κοινωνια περισσοτερο ρατσιστικη, συντηρητικη και καχυποπτη.
και δεν σιγουρα δε το στηριζω μονο στη θανατικη ποινη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Η προστασία της αξίας του ανθρώπου και της ζωής αυτού είναι αξιώματα αυτονόητα, δεν έχω κανένα επιχείρημα να στηρίξω τ'αυτονόητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zed

Διάσημο μέλος

Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 2,488 μηνύματα.
Όπως επίσης η προστασία της ζωής 10 ανθρώπων είναι αυτονόητο μπροστά στην προστασία της ζωής ενός κατ'επάγγελμα εγκληματία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
και ο επαγγελματια ειναι ανθρωπος
και αφου θελεις να μιλησουμε για στατιστικες, υπαρχει πιθανοτητα και οι 10 ανθρωποι να γινουν εγκληματιες στο μελλον, αρα καλο ειναι να πεθανουν πριν κανουν κακο.

αλλωστε ποιος ειναι σε θεση να κρινει το αν καποιος ειναι αξιος για να πεθανει ή να ζήσει;
-----------------------------------------
για την ελλαδα του 2009 ειναι αυτονοητο(μη σου πω ουτε καν- βλεπε πολεμοι). δεν ηταν παντα και δε σημαινει οτι θα ειναι και στο μελλον. ιδιαιτερα με τις αποψεις περι θανατικης καταδικης που υπαρχουν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zed

Διάσημο μέλος

Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 2,488 μηνύματα.
και αφου θελεις να μιλησουμε για στατιστικες, υπαρχει πιθανοτητα και οι 10 ανθρωποι να γινουν εγκληματιες στο μελλον, αρα καλο ειναι να πεθανουν πριν κανουν κακο.

Ναι. Ας μην υπολογίσουμε τον λόγο αυτής της πιθανότητας ως προς την πιθανότητα να σκοτώσει ο άλλος γιατί τα μηδενικά στο δεκαδικό κομμάτι δεν θα χωράνε στην οθόνη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
για προσπαθησε να τις υπολογισεις.
συμπεριελαβε ομως και τις συνθηκες. ο ενας κρατουμενος σε φυλακες υψιστης ασφαλειας. οι αλλοι 10 με οπλα εκπαιδευμενοι και με το ψωνιο της εξουσιας (γιατι αυτες οι θεσεις σου δινουν μια μικρη εξουσια πανω σε αλλους ανθρωπους)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zed

Διάσημο μέλος

Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 2,488 μηνύματα.
Δεν μιλάω μόνο για φύλακες αλλά και για απλούς πολίτες. Το υψίστης ασφαλείας είναι σχετικό. Όσο υπάρχει το χρήμα, καμία φυλακή δεν είναι υψίστης ασφαλείας. Και πάλι απάθεια ως προς το γεγονός ότι ο άλλος θα είναι κλεισμένος σε μια φυλακή και θα έχει χάσει την ουσία της ζωής...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
οσο υπαρχει το χρημα υπαρχουν επαγγελματιες εγκληματιες.
για ποιο λογο αναφερομαστε στη φυλακη ως θανατωση της ζωης;
ενα καλα οργανωμενο σωφρονιστικο ιδρυμα θα πρεπει να παρεχει μια αλφα ποιοτητα στους εγκληστους, διαφορες δραστηριοτητες. και στην τελικη αναλυση, καθε ανθρωπο, ο οποιος για οποιονδιποτε λογο δε καταφερε να προσαρμοστει στην κοινωνια μας, πρεπει να τον εκτελουμε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zed

Διάσημο μέλος

Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 2,488 μηνύματα.
Όχι. Κάθε άνθρωπο ο οποίος είναι βέβαιο ότι μόνο κακό έχει να προσφέρει στην κοινωνία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
ναι αλλα η κοινωνια κανει κακο στον κοσμο. και η κοινωνια μας δεν ειναι καν η μοναδικη και σιγουρα δεν αρκετα εξελιγμενη για να κρινει σωστα:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Η τεράστια διαφορά είναι πως ποινές...προληπτικού χαρακτήρα (δηλαδή επειδή νομίζω πως κάποιος είναι εγκληματίας, τον κλείνω μέσα πριν κάνει το έγκλημα) εφαρμόζονται μόνο από πολιτικούς του επιπέδου GW Bush και φασιστοειδείς πρωτοβουλίες επιπέδου USA PATRIOT Act 2001. Καμία απ'αυτές τις πρωτοβουλίες δε μείωσε την εγκληματικότητα και την τρομοκρατική απειλή.
Το "αφού θα το ξανακάνει, γιατί δεν τον σκοτώνουμε;" δεν παίζει. Και σου ξαναλέω για τρίτη φορά, αν έχει χάσει την ουσία της ζωής, ας φυτέψει μια σφαίρα στο κεφάλι του. Το αξιοσημείωτο είναι πως στην προσπάθειά σου να στηρίξεις αυτόν τον παραλογισμό τη μία επιχειρηματολογείς "υπερ της κοινωνίας" και την άλλη "υπέρ του εγκληματία". Σα να λες, εν ολίγοις, πως κάθε πλευρά, θύτης, θύμα και κοινωνία μόνο κερδισμένοι μπορούν να βγουν απ'την εφαρμογή της ποινής θανάτου.
Κι εδώ οφείλω να ομολογήσω κι εγώ ότι και μόνο το γεγονός πως προτάσεις τέτοιου είδους που απορρίφθηκαν (δεν απορρίπτω κάθε τι παλιό, αυτό όμως χρήζει απόρριψης) στο παρελθόν, επανέρχονται κι έχουν ρεύμα, είναι κάτι που όντως πρέπει να προκαλεί ανησυχία. Ειλικρινά, το συγκρίνω με την άνοδο του ρατσισμού και του νεοφασισμού στον κόσμο, ως άμεση απόρροια της οικονομικής κρίσης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kotatsuneko

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kotatsuneko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,494 μηνύματα.
Να ξεκαθαρίσω ότι ποτέ δεν είπα ότι ήμουν υπέρ απλά σε αυτό το θέμα, όπως φαίνεται, ο καθένας μας αντιλαμβάνεται αυτή την ποινή διαφορετικά. Δυστυχώς πρέπει να παραδεχτούμε ότι οι εγκληματίες σε αυτή τη χώρα, δεν λαμβάνουν την παραδειγματική τιμωρία που τους αξίζει. Δεν θα μας σώσει και να γίνει νόμιμη,αλλά στην Αμερική? Δεν ξέρω αν υπάρχει ακόμα αλλά κάποτε υπήρξε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top