Θανατική ποινή

Είστε υπέρ ή κατά της θανατικής ποινής;
Η ψήφος σας θα προβάλεται δημόσια.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 127)

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Ανάμεσα στις χώρες της Ευρωπαικής Ένωσης η Ελλάδα σε σοβαρά εγκλήματα έχει απ'τις μεγαλύτερες ποινές, είναι μύθος το "δεν τιμωρούνται όπως τους αξίζει". Στην Ελλάδα ένας έμπορος ναρκωτικών τρώει 25 χρόνια για το ίδιο αδίκημα που στην Αγγλία μετά βίας θα έτρωγε 8. Αν θέλουν, λοιπόν, μια χαρά τους περιορίζουν.
Η Αμερική (ΗΠΑ) είναι 50 χώρες νομικά, δεν είναι μία. Αλλού υπάρχει, αλλού δεν υπάρχει η ποινή, στις περισσότερες πολιτείες υπάρχει. Και σε πληροφορώ ότι η συχνότητα και η σοβαρότητα των εγκλημάτων εκεί είναι σε πολύ χειρότερα επίπεδα απ'την Ευρώπαική Ένωση που καθολικά έχει καταργήσει την ποινή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kotatsuneko

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kotatsuneko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,494 μηνύματα.
25 χρόνια και στα 10 έξω γιατί έτρωγε όλο του το φαγητό στην φυλακή, σαν καλό παιδάκι....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zed

Διάσημο μέλος

Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 2,488 μηνύματα.
Παραλογισμό λέει! Δηλαδή το να θέσεις σε κίνδυνο άλλες ζωές επειδή το παίζεις καλή καρδιά δεν είναι παραλογισμός! Δεν επιχειρηματολόγησα ακριβώς υπέρ του εγκληματία. Απλά εξηγώ ότι την μια λέτε για ελευθερία σε όλους, την άλλη αδιαφορείτε για το αν θα είναι ο άλλος ξοφλημένος από την ζωή. Σας ενδιαφέρει μόνο αν θα λειτουργεί η καρδιά του. Τι ευαισθησία...
ας φυτέψει μια σφαίρα στο κεφάλι του
Ε να. Στα αμελέτητα σου τι θα κάνει. Αν έχει χάσει την ουσία της ζωής λέει! Άμα εσύ την ουσία της ζωής την βρίσκεις στην φυλακή, πάνε μέσα, τι κάθεσαι εδώ? (Μιλάμε για ισόβια)

Εντάξει ρε Μιχάλη. Είμαι υπέρ της θανατικής ποινής σε συγκεκριμένες περιπτώσεις και επομένως σύμφωνα με εσένα είμαι φασίστας και ρατσιστής. Όπως τα λες. Ενώ όποιος είναι υπέρ της έκτρωσης δεν είναι φασίστας ή παράλογος, όποιος φέρεται με κυνικότητα σε άλλα θέματα και όχι ανθρώπινα "γιατί έτσι πρέπει και έτσι είναι η ζωή" δεν είναι φασίστας (σε πολλά topic έχεις βάλει εσύ ο ίδιος την κυνικότητα πάνω από τον άνθρωπο) κι όποιος πάει και ψηφίζει τον Κωστάκη και τον Γιωργάκη και τον Αδωνάκη δεν είναι φασίστας και ηλίθιος (δεν εννοώ ότι τα κάνεις εσύ αυτά).

Καμία διάθεση να τσακωθώ μαζί σου, αλλά τα "φασίστας" κλπ αλλού. Καληνύχτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Ειλικρινά, δεν έχω καταλάβει αν πονάς για την κοινωνία, που τίθεται σε κίνδυνο, ή για το δράστη, που...του στερείται η ουσία της ζωής. Η προστασία της ύπαρξης ενός ανθρώπου δεν έχει καμία σχέση με την απαραίτητη σκληρότητα που χρειάζεται σε ορισμένες περιπτώσεις στις κοινωνικές σχέσεις και ναι, την οποία έχω στηρίξει.
Από κει και πέρα, εγώ έκανα έναν παραλληλισμό μεταξύ επαναφοράς τέτοιων ανελεύθερων απολιθωμάτων με τη γενικότερη άνοδο του ολοκληρωτισμού στον κόσμο. Τώρα, αν έχεις τη μύγα...τι να σου κάνω.
-----------------------------------------
Η γνώμη σου για την εκτέλεση Λυμπέρη το '72 ποια είναι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zed

Διάσημο μέλος

Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 2,488 μηνύματα.
Δεν έκανες παραλληλισμό, το είπες εμμέσως και σε προηγούμενο post και δεν απάντησα.
Απαραίτητη σκληρότητα που χρειάζεται σε ορισμένες περιπτώσεις στις κοινωνικές σχέσεις
Με ποιο δικαίωμα να δείξεις σκληρότητα? Αυτό εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί το επικροτείς...
Για την εκτέλεση Λυμπέρη, ειλικρινά, δεν ξέρω την υπόθεση, οπότε δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

angekon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 165 μηνύματα.
ηταν 39 χρονο.. πηγε να διασκεδαση με 2 φιλους του στο μορια.. ηταν κολητος του τραγουδιστη. πηγε στο ταμειο να πληρωσει.. βγαζει απ την τσεπη πακετο με χρημα και τοτε ενας μαστουρωμενος απο διπλανο τραπεζι του λεει.. να και ελεγα πιος θα πληρωσει τον λογαριασμο μας κι αποψε!.. ο 39χρονος του λεει ασε μας ρε φιλαρακι σε παρακαλω πολυ.. ο μαστρουρας φευγει. παει στο τραπεζι που ηταν με αλλον ενα και μια πουτ. γυναικα.. αυτη βγαζει απ την τσαντα της 2 στιλετα και δινει ενα στον καθενα... μολις ο 39χρονος πληρωνει και γυριζει να φυγει ο ενας παει απο πισω και του ριχνει 2 μαχαιριες στην πλατη ο αλλος απο μπροστα 17 μαχαιριες στα ποδια... η ειρωνια: κατα τις 12 πηρε τηλ τη μανα του και της ειπε οτι αυριο το μεσημερι θα πηγαινε στο χωριο με δυο φιλους του.. πηγε με τους φιλους του αλλα αυτος ηταν μεσα στην κασα.. οι 2 και η γυναικα μετα απο 10 χρονια περιπου βγηκαν εξω λογω εντιμου βιου και αλλες μαλα..κ.ιες...

ενα κοριτσακι 9 χρονων περναει τον δρομο με τον μπαμπα του.. ενας αλητης οδηγαει ενα ραλλυ..το φαναρι ειναι κοκκινο.. το πεζοφαναρο πρασινο.. ξεκιναει ο μπαμπας και το παιδακι.. ο μπαμπας ακουει φρενα.. κοιταει αριστερα.. το παιδακι αφηνει το χερι και παει μπροστα.. μετα απο λιγο πεταει σαν πουλακι ψηλα στον ουρανο για περιπου 50 μετρα.. το ραλλυ απλα συνεχιζει και χανεται.. και το πεζοφαναρο ειναι ακομα πρασινο.. μετα απο λιγο καιρο τον βρισκουν μετα απο πληροφοριες απο αυτοπτες μαρτυρες .. ειναι 30 χρονων.. λεει οτι ειχε παρει ναρκωτικες ουσιες,, φερνει βεβαιωση γιατρου οτι ειναι χρηστης και ειναι ελευθερος σαν το πουλακι....

θελετε κι αλλα; βιασμοι μικρων κοριτσιων, μαστροπειες,, παρανομο εμποριο σπλαχνων παιδιων, ......

δεν ειμαι εγω αυτος που θα επιβαλλει την θανατικη ποινη.. ουτε το κανω εν βρασμω ψυχης.. υπαρχουν δικαστηρια και νομοι.. αν καποιος ξερει οτι αυτη η παραβαση θα εχει ως ποινη το θανατο θα το κανει; οχι.. ενω οταν ξερει οτι το πολυ σε πεντε η δεκα στη χειροτερη περιπτωση χρονια θα ειναι εξω ποιος τον εμποδιζει να το κανει;:bye::bye::bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Panteras

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο dsdsds αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Μαρούσι (Αττική). Έχει γράψει 166 μηνύματα.
αν καποιος ξερει οτι αυτη η παραβαση θα εχει ως ποινη το θανατο θα το κανει; οχι.. ενω οταν ξερει οτι το πολυ σε πεντε η δεκα στη χειροτερη περιπτωση χρονια θα ειναι εξω ποιος τον εμποδιζει να το κανει;:bye::bye::bye:

Γνωστο επιχειρημα οσων ειναι υπερ της θανατικης ποινης αλλα αποδεδειγμενα λαθος.

Βλεπε ΗΠΑ..

Αν καποιος βιασει,σκοτωσει,κλεψει καποιον αλλον ειναι πολυ εκολο να του παρεις τη ζωη.Το δυσκολο ειναι ειναι να βρεις τι πραγματικα των ωθησε να το κανει και να προβληματιστεις πανω σε αυτο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zed

Διάσημο μέλος

Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 2,488 μηνύματα.
Άσχετο αυτό που ακολουθεί με την θανατική ποινή:
Χμ.. Ας πάρουμε το παράδειγμα της μέθης. Αν πω σε ένα φιλαράκι να μην μεθάει και οδηγάει μαζί, θα μου πει "Άσε ρε μλκ φλώρε, άμα δεν πιεις και δεν το γκαζώσεις πώς θα κάνεις το κέφι σου?" Αν προσπαθήσω φυσικά να του το επιβάλλω, με ό,τι κι αν συνεπάγεται αυτό, θα είναι παράνομο. Δεν έχεις δικαίωμα να πεις στον άλλο τι θα κάνει με το ζόρι. Όταν θα γίνει το ατύχημα, με το θύμα να είναι είτε αυτός, είτε κάποιος συνεπιβάτης, είτε κάποιος πεζός, και έρθει η στιγμή να αναρωτηθείς, ποιος φταίει τελικά... Τότε πού θα καταλήξεις? Φταίει η κοινωνία που επιτρέπει την κατανάλωση αλκόολ? Φταίει η τροχαία που δεν έχει ελεγκτές σε κάθε ένα χιλιόμετρο? Φταίω εγώ που δεν πλακώθηκα στις φάπες μαζί του να μην οδηγήσει? Ή μήπως, λέω μήπως, φταίει η νοοτροπία μερικών? Μετά το ατύχημα και αν επιζήσει, δύο πράματα μπορούν να συμβούν. Ή να συνεχίσει να οδηγεί πιωμένος και το ίδιο επικίνδυνα (μερικοί άνθρωποι δεν βάζουν ποτέ μυαλό) ή να οδηγεί πιο προσεκτικά από ποτέ -αν δεν το κόψει.
Οπότε τελικά μήπως δεν φταίει πάντα η κοινωνία? Μήπως κάποια πράγματα είναι τόσο απλά στο να τα ακολουθήσεις και να μην πράξεις αυτό που ξέρεις ότι δεν είναι σωστό? Κι αν εσύ το βλέπεις αλλιώς, τότε λυπάμαι, αλλά δεν γίνεται να ανεχτεί μια ολόκληρη κοινωνία την δική σου άρρωστη αντικειμενικά νοοτροπία.

Υ.Γ.: 03:20 είναι, μην με παρεξηγείτε :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Ποιός προωθεί το πρότυπο του μάγκα-πότη-γκαζιάρη; Δεν είναι έμφυτο αυτό το πράγμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zed

Διάσημο μέλος

Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 2,488 μηνύματα.
Εσύ ποιος πιστεύεις? Η τηλεόραση? Ας μην βλέπει μλκίες ταινίες. Υπάρχουν και διαφημίσεις ειδικά για αυτά τα θέματα. Που εμένα τουλάχιστον με επηρεάζουν. Αν αυτόν τον επηρεάζουν μόνο οι αμερικανιές, τότε αυτός που ενώ κανονικά θα έπρεπε να μπορούσε να κρίνει με την στοιχειώδη λογική που διαθέτει, γιατί δεν το κάνει παρά βάζει πάνω απ'όλα το δικό του και αυτό που τον ευχαριστεί? Γιατί ρε παιδιά φταίει για όλα η κοινωνία? Δηλαδή αν δεν τους φυτέψουμε στο μυαλό με έναν μαγικό τρόπο αυτό που είναι σωστό (σε αυτά τα θέματα, ναι, υπάρχει σωστό και λάθος) τότε γιατί φταίμε εμείς?

Δεν νομίζω ότι είναι offtopic πολύ, προσπαθώ να το συνδέσω με το θέμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Και ο Νίκος ο Κοεμτζής, εντελώς λογικά, θα μπορούσε να χαρακτηριστεί τεράστια απειλή για την κοινωνία (ποιος λογικός θα μαχαίρωνε επειδή του φάγαν την παραγγελιά), αλλά κάθε άλλο. Απ'το να τον φάνε τα σκουλήκια στα οποία θα τον έστελναν οι μπάτσοι με τις σκευωρίες τους, καλύτερα στο Μοναστηράκι και την Ευελπίδων ζωντανός θρύλος, δουλεύοντας για ένα κομμάτι ψωμί με τιμιότητα.
-----------------------------------------
Δεν υπάρχει, επιπλέον, λόγος να προσπαθείτε να βαρύνετε το κλίμα με βιασμούς κλπ. Αν το άτομο δεν διέπραξε το έγκλημα εκ προθέσεως και πλήρη συνειδήσι, δεν καταδικάζεται σε θάνατο ούτε στο Τέξας και καλώς δεν καταδικάζεται. Οι μεθυσμένοι, οι ναρκομανείς και οι ανώμαλοι δεν είναι κοινοί, ποινικοί εγκληματίες, μεταχειρίζονται σε όλα τα πολιτισμένα μέρη του κόσμου διαφορετικά.
Επίσης, μάλλον ορισμένοι δεν διαβάζουν όσα έχω γράψει. Όταν κάποιος κάνει ένα έγλημα δεν λέει "α, 15 χρόνια θα φάω, θα το κάνω" ή "θάνατο θα φάω, δεν θα το κάνω". Αν ο άλλος σχεδιάσει ένα έγκλημα, βασισμένος στην ελπίδα ότι δεν θα συλληφθεί καν, θα το κάνει, δεν υπάρχει περίπτωση, τα υπόλοιπα είναι φαντασιώσεις. Ας πάτε να κοιτάξετε τα στατιστικά εγκληματικότητας (σοβαρότητα και συχνότητα) σε μέρη με τη θανατική ποινή και σε μέρη χωρίς θανατική ποινή να δείτε ότι το επιχείρημα "Ο επίδοξος εγκληματίας θα έχει περισσότερες αναστολές" καταρρίπτεται απ'την ίδια την πραγματικότητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

angekon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 165 μηνύματα.
Και ο Νίκος ο Κοεμτζής, εντελώς λογικά, θα μπορούσε να χαρακτηριστεί τεράστια απειλή για την κοινωνία (ποιος λογικός θα μαχαίρωνε επειδή του φάγαν την παραγγελιά), αλλά κάθε άλλο. Απ'το να τον φάνε τα σκουλήκια στα οποία θα τον έστελναν οι μπάτσοι με τις σκευωρίες τους, καλύτερα στο Μοναστηράκι και την Ευελπίδων ζωντανός θρύλος, δουλεύοντας για ένα κομμάτι ψωμί με τιμιότητα.
-----------------------------------------

και αν αυτος δεν εκανε το κακουργημα με τη θεληση του τοτε ποιος αλλος θα το εκανε.. το ηθελε και το εκανε γιατι για οσους γνωριζουν η παραγγελια ειναι "ιερο" πραγμα....
παρολα αυτα ελευθερο πουλακι κι αυτος... ηρωας.. ο φονιας..
αλοιμονο σ αυτους που χαθηκαν.. ολα τα αλλα..:bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Χαφιέδες ήτανε, δεν πειράζει, ο Θεός να τους συγχωρέσει...Παρ'ολα αυτά, η τόσο βεβαιωτική ρήση σου για απειλή της κοινωνίας δεν ευσταθεί, από τη στιγμή που πολλά παραδείγματα την καταρρίπτουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

angekon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 165 μηνύματα.
κοιταξε να δεις φιλε μου.. ο φονος οπως και να εχει ειναι κακουργημα.. τωρα αν σκοτωσεις την γυναικα σου οταν την βρεις με αλλον και αν την σκοτωσεις για να μην την βρεις με αλλον ε τοτε σηκωνει κουβεντα...

ετσι και η θανατικη ποινη οτι και να λεμε με αλλα λογια να αγαπιομαστε θα λεμε.. υπαρχουν ειπαμε καποια εγκληματα που ναι ξεσηκωνουν την κοινη γνωμη και να σου πω την αληθεια οσο και αν την ξεσηκωσαν κανεις δεν θανατωθηκε... αυτο δεν το αποφασιζουμε εμεις.
και ενταξει παντου και σε ολους τους τομεις καποιοι τα παιρνουν .. γιατι οχι και στους δικαστες.. δε σημαινει οτι δεν υπαρχουν και καλοι για να δικασουν..:bye::bye:
απλα ο νομος μπαζη νερα απο παντου και τους δεινει το δικαιωμα να τα παιρνουν βαση νομου..
υπαρχουν χιλιοι τροποι να αθωωσεις εναν ενοχο.. δυσκολα ομως αθωωνεις τον αθωο..:thanks::thanks::thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Προφανώς, αν ήταν νόμιμη η θανατική ποινή, τότε θα εφαρμοζόταν. Μόνο που το δικαστικό σύστημα, στις φωνές της κάθε κατίνας και του κάθε λαικού πρέπει να είναι απλά κουφό. Δε μ'ενδιαφέρει η άποψη της κοινής γνώμης όταν μιλάμε για θέματα εκτός της αρμοδιότητάς της. Κι όταν μιλάμε για ένα έγκλημα που έχει 2 ή 3 χιλιάδες σελίδες δικογραφία, μόνο άσχετη μπορεί να είναι η κοινή γνώμη. Θέλοντας και μη, εμπιστεύεσαι το δικαστή. Ακριβώς όπως εμπιστεύεσαι το φούρναρη κάθε πρωί, τη στιγμή που δεν γνωρίζεις αν στο ψωμί θα σου ρίξει ποντικοφάρμακο ή όχι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

angekon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 165 μηνύματα.
ειναι απλα τα πραγματα... ο νομος θα επρεπε να λειτουργει αποτρεπτικα.. δηλαδη αν ηξερε καποιος οτι ο βιασμος ανηλικων παιδιων εχει θανατικη ποινη ή καποια αλλα σοβαρα κακουργηματα νομιζω οτι θα μπορουσε να λειτουργησει αποτρεπτικα..
οταν ομως σου λεει ισοβια χωρις ομως να λεει αν προκειται για καθειρξη ισοβια ή προσκαιρη τι να το κανεις;:bye::bye::bye::bye:
δυστυχως ο νομος ουτε αποτρεπτικα λειτουργει αλλα ουτε και κατασταλτικα στο φιναλε..οταν λοιπον εχεις νομο που μπαζει απο παντου και δικηγορους λαμογια βρες εσυ δικαστη που θα δικασει ποιον και με βαση ποιο νομο..:thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!sunny!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μελίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 161 μηνύματα.
Γενικά συμφωνώ με πολλά από αυτά που προαναφέρθηκαν. Δεν είμαι υπέρ αλλά δεν είμαι και κατά σε ορισμένες περιπτώσεις. Από τη μία ,η αφαίρεση της ανθρώπινης ζωής που είναι εκτός των άλλων και μη αναστρέψιμη δεν είναι λύση. Από την άλλη, εκείνος που διέπραξε π.χ. ένα φόνο για τον οποιοδήποτε λόγο (μπορεί τα αίτια να είναι κλινικά-ψυχοπαθολογικά αλλά εδώ αυτό που μετράει είναι το αποτέλεσμα που παραμένει ίδιο ανεξάρτητα από το κίνητρο)και είναι δημόσιος κίνδυνος είχε το δικαίωμα να αφαιρέσει τη ζωή ενός αθώου; Σε μερικές περιπτώσεις και ιδίως με όλα αυτά που συμβαίνουν στην εποχή μας ,ίσως να αποτελούσε λύση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Βρες μου εσύ μια χώρα με τη θανατική ποινή στην οποία ο νόμος λειτουργεί αποτρεπτικά. Στη θεωρία καλά τα λες. Δεν θα βιάσει αν ξέρει ότι τον κυνηγάει ο νόμος; Ναι, εντάξει, έτσι λες εσύ βέβαια, αλλά δεν φταίω εγώ αν δεν έτυχε να διαβάσεις ποτέ Ψυχιατρική.
-----------------------------------------
Βασικά σε προκαλώ ευθέως να μου αποδείξεις ότι όντως στις χώρες που εφαρμόζεται η θανατική ποινή η εγκληματικότητα, σε όρους σοβαρότητας και συχνότητας, περιορίζεται σε σημαντικό βαθμό σε σχέση με τις άλλες χώρες. Διαφορετικά (και δεδομένου ότι τα δικά μου μάτια βλέπουν άλλα πράγματα, εκτός κι αν είναι γκαβά), δε μπορώ να δεχτώ σε καμία περίπτωση τον ισχυρισμό σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zed

Διάσημο μέλος

Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 2,488 μηνύματα.
Βασικά σε προκαλώ ευθέως να μου αποδείξεις ότι όντως στις χώρες που εφαρμόζεται η θανατική ποινή η εγκληματικότητα, σε όρους σοβαρότητας και συχνότητας, περιορίζεται σε σημαντικό βαθμό σε σχέση με τις άλλες χώρες. Διαφορετικά (και δεδομένου ότι τα δικά μου μάτια βλέπουν άλλα πράγματα, εκτός κι αν είναι γκαβά), δε μπορώ να δεχτώ σε καμία περίπτωση τον ισχυρισμό σου.

Ούτε εγώ τον δικό σου, γιατί παίρνεις ως παράδειγμα την Αμερική κυρίως, όπου είναι μια χώρα μπουρδέλο. Η θανατική ποινή εκεί δεν λειτουργεί αποτρεπτικά. Δεν είναι αυτός ο σκοπός εκεί πέρα, τουλάχιστον.
Και δεν κατανοείς κάτι σημαντικό. Δεν μιλάμε μόνο για να αποτρέψει ενδεχόμενους εγκληματίες. Μιλάμε να αποτρέψει τους ίδιους από την επανάληψη της πράξης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Εγώ δεν έκανα κανέναν ισχυρισμό, εσείς μου λέτε ότι η θανατική ποινή μπορεί να λειτουργήσει αποτρεπτικά και οφείλετε να το αποδείξετε. Εγώ, αντίθετα, αν βρω ένα παράδειγμα, καταρρίπτω όλο το συλλογισμό. Σε ένδειξη θέλησης διαλόγου δεν θα το κάνω και ειλικρινά περιμένω να μου αποδείξετε εσείς τη θέση σας, αντί εγώ να την καταρρίψω. Απλή μαθηματική λογική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top