Η σημασία των βαθμών

blacksheep

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΓιαννηςΤουφεξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,436 μηνύματα.
ποιος μιλησε για τεντωμα στα μαθηματα...
και καπου κανεις λαθος οι περισσοτεροι μαθητες που βγαζουν κοντα στο 20 στο σχολειο τους,τραβα δες και τι βαθμους βγαζουν στις πανελληνιες.για να μη μας παιρνει ολους η μπαλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Ε, τουλάχιστον στις πανελλήνιες, φαίνονται ΛΙΓΟ οι πιο εξύπνοι.

Ξέρω παιδί που έβγαζε 20, ήταν σημαιοφόρος και έβγαλε 18600 και παιδί που ήταν παράστατης με 19 κατι και έβγαλε 19600 :p

Aυτός είναι και ο μεγαλός μου φόβος, φοβάμαι ότι θα κάνω τις γνωστές πατάτες στις πανελλήνιες και θα πάω χάλια :p. Eίδωμεν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
και παλι στις πανελληνιες δεν φαινονται οι λιγο πιο εξυπνοι..
παιζουν ρολο πολλοι παραγοντες,οπως το αγχος....

(σορρυ για το οφφ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

TheClash

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 375 μηνύματα.
Μαγκιά δηλαδή είναι να είσαι έξυπνος.

Συμφωνώ

Aυτό όμως δε φαίνεται στο σχολείo έτσι όπως το έχουν καταντήσει

:p
Άλλο ένα +άπειρο απο εμένα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Leo 93

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Leo 93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 209 μηνύματα.
Να ρωτήσω με την σειρά μου κάτι αφελές;

Γιατί έχει τόση πια σημασία η μέσος όρος βαθμολογίας; Γιατί δηλαδή να εργάζομαι για να υπηρετώ ένα νούμερο, κι όχι για να χτίσω τον ΔΙΚΟ μου κόσμο των γνώσεων; Δηλαδή, αν συνυπολογίζονταν η Πληροφορική στον Μέσο όρο, (κάτι που ως καθηγητής επιθυμώ διακαώς, αλλά για άλλους, πρακτικούς, λόγους) θα είχα σοβαρότερους λόγους για να την επιλέξω;

Οι βαθμοί επινοήθηκαν για να αξιολογούνται οι μαθητές. Όμως αυτά που κάνουμε στο σχολείο, τουλάχιστον στο λύκειο ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΑ αν θες να είσαι πολύ καλός στο χ μάθημα ή να έχεις αποκτήσει εμπειρία σε ασκήσεις και να έχεις βγάλει επαρκώς την ύλη. Η πραγματική αξιολόγηση γίνεται στα φροντιστήρια, στα διαγωνίσματα.

Οι βαθμοί πολύ λίγες φορές αντιπρωσοπεύουν την πραγματική εικόνα ενός μαθητή.

Όταν η ύλη γίνεται λίγο πιο προχωρημένη δε γίνεται να αξιολογηθείς σε μία ομάδα μαθημάτων σε μέσα σε υποτιθέμανα διαγωνίσματα 35-40 λεπτών.

Κατά τη γνώμη κάθε μάθημα που σου αρέσει είναι ευκαιρία να ενασχοληθείς με κάτι καινούργιο και να ανοίξεις τον τρόπο σκέψης σου.

Μαγκιά δεν είναι να παίρνεις 20, αλλά να σου αρέσει να ασχολείσαι με συγκεκριμένα μαθήματα όχι μόνο για να ανταπεξέλθεις στο σχολείο αλλά για να μάθεις 'κάτι παραπάνω'. Μαγκιά είναι επίσης να έχεις όρεξη να μάθεις. Το 20 δε σημαίνει ότι είσαι τέλειος, είναι μόνο ένας αριθμός.

Προσωπικά ελάχιστα με νοιάζουν οι βαθμοί.

Με συγχωρείτε, αλλά δεν βλέπω σοβαρότερο λόγο για να επιλέξω ένα το μάθημα από την ευκαιρία που μου δίνεται για την ενασχόλησή μου με τις νέες τεχνολογίες, και την συναρπαστική εμπειρία που αυτό συνεπάγεται.
Το μόνο κριτήριο που επιλέγω ένα μάθημα είναι η ευκαιρία που θα μου προσφέρει για μάθηση.

Τα περί βαθμολογίας κλπ με τον τρόπο που τα προσεγγίζουμε απλά μας κάνουν να χάνουμε την φρεσκάδα την νιότης.
Συμφωνώ απόλυτα! :iagree:

Εσείς τι πιστεύετε πάνω σε αυτά; Απαντήστε με επιχειρήματα.

Ούτε οι πανελλήνιες μπορούν σε 3 ώρες να 'ελέγξουν' τι ξέρει κάποιος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
Εγώ ένα ξέρω, Iʼve never let my school interfere with my education.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kotatsuneko

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kotatsuneko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,494 μηνύματα.
Η διπλανή μου στο γυμνάσιου που παπαγάλιζε ιστορία να έβγαλε και στις 3 τάξεις 19 τώρα που τα επαναλαμβάνουμε κοιτάει σαν τουρίστας. Εγω τότε τα διάβασα δυσκολέυτηκα πήρα 14 αλλά τα έμαθα. Και ακόμα και τώρα τα θυμάμαι. Και ας πάω Γ' Λυκέιου,και ας δίνω πανελλήνιες.
Άλλο εκπαίδευση και άλλο παιδεία

Χριστιάννα καλό.
+άπειρο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

orathac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γεώργιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 1,579 μηνύματα.
Αυτοδιδακτοι ανθρωποι πανε πιο μπροστα συνηθως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kotatsuneko

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kotatsuneko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,494 μηνύματα.
Μα δεν είναι θέμα αν είσαι αυτοδίδακτος ή όχι.
Άμα διαβάσεις για σένα και ας μη σε νοιάζει ο βαθμός και ας μην πας καλά μαθαίνεις.
Αυτό το έχουν ξεχάσει τόσοι μαθητές που βλέπω στο σχολείο και ειδικά Γυμνασίου που κάνουν κόντρες στους βαθμούς
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

orathac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γεώργιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 1,579 μηνύματα.
Μα δεν είναι θέμα αν είσαι αυτοδίδακτος ή όχι.
Άμα διαβάσεις για σένα και ας μη σε νοιάζει ο βαθμός και ας μην πας καλά μαθαίνεις.
Αυτό το έχουν ξεχάσει τόσοι μαθητές που βλέπω στο σχολείο και ειδικά Γυμνασίου που κάνουν κόντρες στους βαθμούς
Ναι οντος, αλλιως ειδα το θεμα. Νομιζα οτι ειχε ξεπεραστει αυτο του βαθμου.
Νταξει οι βαθμοι ειναι μια αποδειξη της προοδου σου, που ανετα την παιρνεις και χωρις να την "αξιζεις" πατωντας κουμπια απλα. Στην τριτη παντως θα σε βοηθησει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

TheClash

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 375 μηνύματα.
Η διπλανή μου στο γυμνάσιου που παπαγάλιζε ιστορία να έβγαλε και στις 3 τάξεις 19 τώρα που τα επαναλαμβάνουμε κοιτάει σαν τουρίστας. Εγω τότε τα διάβασα δυσκολέυτηκα πήρα 14 αλλά τα έμαθα. Και ακόμα και τώρα τα θυμάμαι. Και ας πάω Γ' Λυκέιου,και ας δίνω πανελλήνιες.
Άλλο εκπαίδευση και άλλο παιδεία

Χριστιάννα καλό.
+άπειρο
Έχεις δίκιο.Το θέμα είναι να μαθαίνεις πράγματα και όχι να παπαγαλίζεις για να παίρνεις βαθμούς.
Άλλο εκπαίδευση και άλλο παιδεία :no1::no1::no1:ΣΩΣΤΟ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maridaki

Νεοφερμένος

Η maridaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Ειναι γεγονος οτι η βαθμολογια αποτελει ενα κινητρο για τους μαθητες ωστε να κυμαινονται σε ενα αξιοπρεπες επιπεδο γνωσης σε ολα τα μαθηματα. Ολοι ξερουμε οτι σκοπος του σχολειου ειναι οι γενικες γνωσεις, οι πνευματικες αξιες και μια καθοδηγηση του μαθητη προς μια μελλοντικη εξειδικευση σε κατι. Ολοι ομως? Δε θα το ελεγα... Η εννοια των βαθμων εχει πλεον παρει διαφορετικη τροπη.Κατ'εμε ειναι στο χερι του καθε μαθητη να κρινει και να αξιολογησει τα χρησιμα απο τα περιττα και να κατανοησει την πραγματικη εννοια της βαθμολογησης. Το οτι καποιοι (μαθητες και γονεις), δεν καταφερνουν πολλες φορες να διακρινουν το εμφανες, οδηγει στο συμπερασμα ενος επιφανειακου τροπου σκεψης ή εσωτερικων συμπλεγματων...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αρκ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αρκ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 182 μηνύματα.
Εγω πιστευω οτι αν καποιος δεν θελει να αποκτησει γενικες γνωσεις, δεν θα αποκτησει. Απλα θα παπαγαλιζει και θα αντιγραφει σπαταλωντας χρονο και κοπο για ενα κωλοβαθμο, αντι να κατσει και να μαθει αυτα που τον ενδιαφερουν. Οποτε δεν υπαρχει λογος για κατι τετοιο...Τεσπα, ετσι εχει η κατασταση και δεν προκειται να αλλαξει.Οποτε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alessandra

Διάσημο μέλος

Η Δεν έχω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 2,716 μηνύματα.
Ναι, αλλά γιατί ο ΜΟ να είναι τόσο σημαντικός, ώστε να επισκιάζει άλλες, σοβαρότερες πλευρές της μαθησιακής διαδικασίας;
Γιατί να έχει τόσο πολύ αυτονομηθεί ως αξία;


Eίναι σαν τα νούμερα της AGB.
Όλοι γνωρίζουν ότι δεν έχουν ουσιαστική σημασία, αλλά τα κυνηγάνε, γιατί προς το παρόν διαμορφώνουν τους όρους κάποιας αγοράς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top