Η γνώμη σας για τη Xημεία Γενικής

superman

Δραστήριο μέλος

Ο superman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
δεν την καταλαβαινω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Leo 93

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Leo 93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 209 μηνύματα.
H ονοματολοία μου φαίνεται πολύ μεγάλο παλούκι. Ελπίζω να τα χω μάθει μέχρι τα Χριστούγεννα :P. Στην ισομέρια άρχισε να μου αρέσει.

Η χημεία κατ μου αρέσει πολύ πιο πολύ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Kαι οι 2 είναι σιχαμένες και τρισάθλιες:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*tingerbel*

Νεοφερμένος

Η *tingerbel* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Υπέροχο μάθημα...πολύ πιο εύκολη από τη χημεία κατεύθυνσης και γενικά πολύ ενδιαφέρουσα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

superman

Δραστήριο μέλος

Ο superman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
μπορει καποιος με απλα λογια να μου εξηγησει τι εννοει ο ποιητης με την ονοτοματολογια ενωσεων του ανθρακα?


























(μην απαντησει κανεις εξυπνος οτι δινουμε ονομα σε ενωσεις ανθρακα:P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Μα αυτό κάνουμε.:PΚαλά, η οργανική χημεία είναι για εμένα ό,τι πιο πορωτικό έχω διδαχτεί στη μαθητική μου ζωή.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

superman

Δραστήριο μέλος

Ο superman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
μα ειναι ακαταλαβιστικο μαθημα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Είχα καλό καθηγητή(στο σχολείο).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

superman

Δραστήριο μέλος

Ο superman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
Είχα καλό καθηγητή(στο σχολείο).
καλα σε μας μπαινει στην ταξη κι αρχιζει και λεει:" Καλα το ταδε ειναι γελοιο , το αλλο πανευκολο, δε χρειαζεται καν να διαβασετε"
εγω τον κοιταω καθε φορα με μια απορια στο βλεμμα...πρεπει να με εχει περασει για ηλιθιο...



































































δε θελω σχολια!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

razorbladeDream

Πολύ δραστήριο μέλος

Η razorbladeDream αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,023 μηνύματα.
Η χημεια γενικης της β ειναι απλα ανουσια και δεν προσφερει ουτε καν τη στοιχειωδη γνωση οργανικης ειναι πραγματικα πολυ λιγη για εναν κλαδο που χρησιμευει τοσο κυριως σε επιστημες υγειας.Αν νομιζετε πως ξερετε οργανικη θα αναθεωρησετε απο το πρωτο κυριως μαθημα οργανικης πανεπιστημιακου επιπεδου,θεωρω ντροπη σε ενα τοσο σημαντικο μαθημα να μη δινεται η πρεπουσα σημασια,οι μισοι με την δικαιολογια "μα εμεις ειμαστε θεωρητικη-τεχνολογικη"και οι υπολοιποι "ωχουου εχουμε και την αλλη χημεια να διαβασουμε που ειναι κατ και ειναι πιο σημαντικη" αποτελεσμα; στην ταξη να γινεται το σωσε και ο καθηγητης να μην μπορει να διδαξει ουτε τα μισα απ οσα θελει.Ομως ο οποιοσδηποτε ασχοληθει με επαγγελμα εστω και με μια μικρη συνδεση με χημεια αυτο θα ειναι σιγουρα η οργανικη και εκει θα δει τι παει να πει οργανικη,εγω μετα απο ενα χρονο νομιζω εχω ψιλοξεπερασει το σοκ:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Το πρόβλημα λοιπόν έχει να κάνει με τον τρόπο διδασκαλίας ή με τη θεματολογία του μαθήματος;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

razorbladeDream

Πολύ δραστήριο μέλος

Η razorbladeDream αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,023 μηνύματα.
Το πρόβλημα λοιπόν έχει να κάνει με τον τρόπο διδασκαλίας ή με τη θεματολογία του μαθήματος;

και με τα δυο το βιβλιο ειναι για τα μπαζα καθεται και λεει παραμυθακια για το βενζολιο και το γαλακτικο αντι για την ουσια του θεματος τι αντιδρασεις κανουν ή για την αρωματικοτητα του βενζολιου,πυρηνοφιλη προσθηκη κλπ κλπ (καλα εκτος του οτι εμεις το χαμε και εκτος υλης...)νταξ οχι και τρομερη αναλυση αλλα εστω τα στοιχειωδη, πας μετα σου μιλουν για συντονισμο πυρηνοφιλη-ηλεκτρονιοφιλη προσθηκη και λες απο ποιο πλανητη ηρθα;(ως πρωτη εντυπωση εε μετα με το καιρο το ξεπερνας κααπως..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

superman

Δραστήριο μέλος

Ο superman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
και με τα δυο το βιβλιο ειναι για τα μπαζα καθεται και λεει παραμυθακια για το βενζολιο και το γαλακτικο αντι για την ουσια του θεματος τι αντιδρασεις κανουν ή για την αρωματικοτητα του βενζολιου,πυρηνοφιλη προσθηκη κλπ κλπ (καλα εκτος του οτι εμεις το χαμε και εκτος υλης...)νταξ οχι και τρομερη αναλυση αλλα εστω τα στοιχειωδη πας μετα σου μιλουν για συντονισμο πυρηνοφιλη-ηλεκτρονιοφιλη προσθηκη και λες απο ποιο πλανητη ηρθα;(ως πρωτη εντυπωση εε μετα με το καιρο το ξεπερνας κααπως..
οταν μιλας για χημεια σε θαυμαζω!:P
αυτο με τον πλανητη το σκεφτομαι κι εγω οποτε εχουμε χημεια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pavlitos

Δραστήριο μέλος

Ο Παύλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 725 μηνύματα.
Πολύ ωραία η φετινή χημεία. Δεν περίμενα να το πω ποτέ αυτό. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ntonebts

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ntonebts αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 178 μηνύματα.
Βασικα επειδη δεν κανω φροντ στη χημεια φετος στην αρχη μου φανηκε βουνο αλλα τωρα πιστευω πως ειμαι καλυτερα .Ξερει κανεις να μου πει με σιγουρια τι θα χρειαστω απο τη φετινη χημεια γενικης μιας και του χρονου θα συνεχισω μαλλον θετικη Ευχαριστω εκ των πρωτερων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tebelis13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο tebelis13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,256 μηνύματα.
Βασικα επειδη δεν κανω φροντ στη χημεια φετος στην αρχη μου φανηκε βουνο αλλα τωρα πιστευω πως ειμαι καλυτερα .Ξερει κανεις να μου πει με σιγουρια τι θα χρειαστω απο τη φετινη χημεια γενικης μιας και του χρονου θα συνεχισω μαλλον θετικη Ευχαριστω εκ των πρωτερων
Τεχνολογικη εισαι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D.Gray-man

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο D.Gray-man αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 316 μηνύματα.
η χημεία γενικώς είναι μούφα και ειδικά σαν μάθημα γενικής είναι παπαγαλία σαν την ιστορία ,ένα καλό βοηθητικό να έχεις και όλα απλουστεύονται

Δεν είναι μόνο παπαγαλία η Χημεία. Το δέχομαι ότι δεν είναι ιδιαίτερα δύσκολη, αλλά δεν είναι και Ιστορία (:sick:...). Χρειάζεται να έχεις κατανοήσει την θεωρία για να δουλέψεις με ασκήσεις. Στη γενικής μόνο το πρώτο κεφάλαιο δεν έχει πολλά προβλήματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ntonebts

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ntonebts αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 178 μηνύματα.
Τεχνολογικη εισαι?


Οχι θετικη.Βασικα στο φροντ μας κανει που και που κανα 10 λεπτο χημεια γενικης αλλα ξερεις πασαλειματα:( .Εχω παρει το βοηθημα του σαλτερη και λυνω απο εκει μονος μου ασκησεις σχεδον ολες μονο καποιες που ειναι χαζες δεν λυνω.Ο φροντιστης μας εχει τονισει οτι απο αυτα που κανουμε φετος λιγα θα χρειαστουν για του χρονου και για να ειμαι σιγουρος πως ετσι ειναι τα πραγματα ειπα να ρωτησω μηπως κανεις απο δω γνωριζει τι παιζει με την υλη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Η χημεία γενικής θα σου χρειαστεί του χρόνου. Το βοήθημα του Σαλτερή που έχεις περιέχει ειδικά θέματα προετοιμασίας για τη Χημεία Κατ. της Γ. Δούλεψέ τα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Οχι θετικη.Βασικα στο φροντ μας κανει που και που κανα 10 λεπτο χημεια γενικης αλλα ξερεις πασαλειματα:( .Εχω παρει το βοηθημα του σαλτερη και λυνω απο εκει μονος μου ασκησεις σχεδον ολες μονο καποιες που ειναι χαζες δεν λυνω.Ο φροντιστης μας εχει τονισει οτι απο αυτα που κανουμε φετος λιγα θα χρειαστουν για του χρονου και για να ειμαι σιγουρος πως ετσι ειναι τα πραγματα ειπα να ρωτησω μηπως κανεις απο δω γνωριζει τι παιζει με την υλη

Στην γ' λυκειου απο οργανικη ουσιαστικα δε χρειαζεσαι τιποτα γιατι τα ξαναμαθαινεις, αλλα σιγουρα θα σε βοηθησει να γνωριζεις οπωσδηποτε ονοματολογια κ τις κατηγοριες των οργανικων για να κερδισεις χρονο. Δηλαδη σε καμια περιπτωση μην παρατησεις τη χημεια γενικης θα μπεις πιο γρηγορα στο κλιμα στην Γ' και θα σου φανουν πιο ευκολα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top