Η γνώμη σας για τη Φιλοσοφία

dantez

Νεοφερμένος

Η Τερέζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Σήμερα δίναμε Φιλοσοφία. Τα θέματα ητάν τα εξής: 1)Τι είναι το πλάτος και βάθος μιας έννοιας. Ποίο είναι το πλάτος και το βάθος της έννοιας δημοκρατία ;
2)Διατύπωση των κατηγορικών προσταγών του Κάντ.
3)Πως οδηγούμαστε στην ηθική πράξη σύμφωνα με τον Αιστοτέλη ;
4)Τι είναι η ευδαιμονία του Αριστοτέλη ;
Β' Ομάδα
1)Μπορούν οι Η/Υ και τα ρομποτ να εξισωθούν με τους υπολογιστές ;
Εκθέστε τα επιχειρήματά σας
2)Αν είχατε στη διάθεση σας το δαχτυλίδι του Γύγη που σας έκανε κατά βούληση αόρατους θα συνεχίζατε να είστε δίκαιοι ;

Πάντως το βιβλίο αν και πολύ καλό ως προς το περιεχόμενο είναι ανωτώρου επιπέδου (αν και αυτό είναι κατα κάποιο τρόπο καλό αν ο καθηγητής που το διδάσκει είναι εξαιρετικός, σαν τη καθηγήτρια που το διδάσκει σε εμάς).
-Εμείς γράφουμε τη Δευτέρα,οπότε είναι μια διευκόλυνση τα θέματά σας...Δε θα έλεγα πάντως ότι είναι ιδιαίτερα υψηλού επιπέδου το νέο βιβλίο της Φιλοσοφίας.Κι επειδή μάλιστα σκέφτομαι να ασχοληθώ σε επαγγελματικό επίπεδο μ'αυτή την επιστήμη,σας διαβεβαιώνω ότι περιλαμβάνει πολύ πιό πολύπλοκες έννοιες,αφού αποτελεί την ίδια την αμφισβήτηση των ερωτημάτων που μας κατακλύζουν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Maria91

Νεοφερμένος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Βατο μαθημα σχετικα (γιατι εχει κ κατι πολυπλοκες θεωριες:what:) και λιιιγο βαρετο θα ελεγα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Effie_M<3

Νεοφερμένος

Η Effie_M<3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Το καινούργιο βιβλίο δεν έχει καμιά σχέση με το παλιό. Στο προηγούμενο βιβλίο υπήρχαν οι θεωρίες των περισσότερων αρχαίων ελλήνων φιλοσόφων. Το καινούργιο έχει πολύ άσκοπο "μπλα-μπλα", χωρίς εν τέλει να σε μαθαίνει κάτι ουσιαστικό απο φιλοσοφία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sophaki983

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Σοφία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 142 μηνύματα.
Εμάς τα θέματα ήταν γελοία... Όλοι στη θεωρητική γράψαμε αρκετά καλά... Έπεσε τι είναι φιλοσοφία και κλάδοι. Τι είναι η λογική. Τι είναι γνωσιολογία και σκεπτικισμός. Τι είναι η αλήθεια.... Άλλα θέματα δεν θυμάμαι αλλά αυτά που θυμάμαι είναι ότι έγραψα τέλεια....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ειμαρμένη

Δραστήριο μέλος

Η Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 494 μηνύματα.
Κατά την ταπεινή μου γνώμη κ επειδή εχω δει το περσινό βιβλίο της φιλοσοφίας,μονο οι εικόνες άξιζαν...δίνει μια τελείως θόλη εικόνα της φιλοσοφίας κ ενισχύει για άλλη μια φορά το πνεύμα της παπαγαλίας που τυρρανάει τη θεωρητική,όσο για τη συμβολή του για τη γ λυκείου,μηδαμινή εκτός από μια νύξη για Πλάτωνα κ Αριστοτέλη,τελοσπάντων ας μην παραπονιέμαι 20 πρέπει να γραψα.:'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

efi_11

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Εφη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Νομικής Θράκης (Κομοτηνή) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 147 μηνύματα.
οταν γραψεις πες μου αν μπορεις π=τι σας εβαλε..να δω αν επεσα μεσα δλδ με τα σος..
εμεισ παντως γραφουμε αυριο..
και ο θεος βοηθος!!!:(


βασικα χαρα επεσες μεσς οσον αφορα τους κλαδους.... αυτο ηταν μια ερωτηση!
μετα μας εβαλαν ορισμους του ορθολογισμου, σκεπτικισμου, εμπειρισμου, καθολικες εννοιες και μετα κατι πηγες που ηταν κριτικες ερωτησεις...
παντως γενικα καλα εγραψα περιμενω γυρω στο 18...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lefterisimo

Νεοφερμένος

Ο Lefterisimo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Ενώ είναι ωραίο μάθημα και γενικά η φιλοσοφία ειναι ενδιαφέρον κλάδος (κατά τη γνώμη μου τουλάχιστον:xixi:) , το βιβλίο είναι λίγο δυσνόητο... π.χ. Εξηγεί κάτι αλλά μετά το αναίρει:( και σε μπλέκει λιγακι... Αν και ο καθηγητής μας τα είναι αναλύει ωραία...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Maraki!

Νεοφερμένος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Παιδιά εγώ γράφω αυριο....ΑΧ...΄Θέλω να γράψω καλάαααα!!Αλλά τα εχω βρει λίγο μπαστούνια...ΧΕΧΕ!Μακάρι να βάλουν εύκολα!!!;-)))
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

παρανοικός

Νεοφερμένος

Ο παρανοικός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Το καινούργιο βιβλίο δεν έχει καμιά σχέση με το παλιό. Στο προηγούμενο βιβλίο υπήρχαν οι θεωρίες των περισσότερων αρχαίων ελλήνων φιλοσόφων. Το καινούργιο έχει πολύ άσκοπο "μπλα-μπλα", χωρίς εν τέλει να σε μαθαίνει κάτι ουσιαστικό απο φιλοσοφία.

Ακριβως, το προηγουμενο τουλαχιστον ανεφερε τι σκεφτοταν ο καθενας ξεχωριστα.

Τελος παντων, καλη ηταν η φιλοσοφια. Προσωπικα, δεν συμφωνω με ολο το βιβλιο, εχω διαφορετικη φιλοσοφια, και δεν ασχολουμαι τοσο με την "σημασια των λεξεων και την κατηγοριοποιηση τους", ειμαι "αλλου", αλλα αν καποιος εχει καλο καθηγητη χωρις προκαταληψεις (και αν οι μονοκεροι ειναι αληθινα πλασματα) μπορει να προβληματιστει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hey Joy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Hey Joy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Εγώ από όσο έχω δει το βιβλίο, τώρα το καλοκαίρι που το πήρα μαζί στις διακοπές, είναι πάρα πολύ ενδιαφέρον... Θα δείξει όμως κατά τη διάρκεια της χρονιάς. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

domata

Νεοφερμένος

Η Νάντια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Η φιλοσοφία έχει το συν ότι ξεχωρίζει από τα υπόλοιπα μαθήματα-είναι κάτι ιδιαίτερο..αλλά το μείον της είναι το πολύ μπλα μπλά..θα μου πεις κοπελιά, θεωρητική μου΄θελες..χαχα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

harris200

Νεοφερμένος

Ο Harris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Η φιλοσοφία έχει το συν ότι ξεχωρίζει από τα υπόλοιπα μαθήματα-είναι κάτι ιδιαίτερο..αλλά το μείον της είναι το πολύ μπλα μπλά..θα μου πεις κοπελιά, θεωρητική μου΄θελες..χαχα

Βασικα οι καθηγητες δεν εξεταζουν ιδαιτερα το μαθημα αυτο γιατι ξερουν οτι οι μαθητες δεν το πολυ διαβαζουν βεβαια αυτο το μαθημα μαθαινεται δυσκολα στις εξετασεις λογο παπαγαλιας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

domata

Νεοφερμένος

Η Νάντια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 33 μηνύματα.
εμείς πέσαμε μάλλον σε περιπτωσάρα..δεν παίζει να πας αδιάβαστος/η στο μάθημά της..έχεις τελειώσει..δεν είναι ΑΥΣΤΗΡΗ με την έννοια, φωνές, κακό κλπ αλλά αν σε πιάσει αδιάβαστο..........ε, όλοι διαβάζουμε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hey Joy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Hey Joy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Παιδια το καινούργιο βιβλίο είναι απαισιότατο!!
Εγώ είχα μείνει σε αυτό που έκανε ο αδερφός μου και το διάβαζα και χαιρόμουν...
Κρίμα τόσο ωραίο μάθημα να καταντάει έτσι :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Grabeel Lucas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Eλένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 181 μηνύματα.
εγω τουριστρια..μια δυο αναγνωσουλες... στην τελικη λεω διαφορα δικα μου για σλτσες, δν μπορω απ'εξω, λεει βλακειες....κ ο καθηγητης μιλαει μονος του,ποτε δε μας εξεταζει κ δν συμμετεχουμε γτ ο μονολογος του αρχιζει οταν μπαινουμε κ τελειωνει οταν βγαινουμε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

harris200

Νεοφερμένος

Ο Harris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
εγω τουριστρια..μια δυο αναγνωσουλες... στην τελικη λεω διαφορα δικα μου για σλτσες, δν μπορω απ'εξω, λεει βλακειες....κ ο καθηγητης μιλαει μονος του,ποτε δε μας εξεταζει κ δν συμμετεχουμε γτ ο μονολογος του αρχιζει οταν μπαινουμε κ τελειωνει οταν βγαινουμε


xμμμμμμμ κατι μου θυμιζει απο την κατασταση πο επικρατουσε σε εμας περσι!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lazmoisiades

Νεοφερμένος

Ο Λάζαρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Κιλκίς (Κιλκίς). Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Πολύ στενοχωριέμαι όταν ακούω τέτοιου είδους σχόλια για την φιλοσοφία... Προσωπικά εκτιμώ πως το νέο βιβλίο είναι περισσότερο κοντά στην έννοια της φιλοσοφικής δραστηριότητας, αλλά πιο μακριά από τον θεσμό του σχολείου και των εξετάσεων. Είναι παράλογο να διδάσκεις για κριτική σκέψη και στοχασμό και οι 60 μονάδες στις εξετάσεις να ζητούν κομμάτια θεωρίας. Από την άλλη, από την στιγμή που το μάθημα αυτό εξετάζεται, με κάποιον τρόπο πρέπει να αξιολογηθεί. Ὀμως, αυτό που αξιολογείται δεν είναι το πόσο καλά φιλοσοφούν οι μαθητές (εξάλλου είναι υποκειμενικό θέμα αυτό), αλλά το πόσο καλά έχουν κατανοήσει έννοιες και μεθόδους. Τελιικά, δηλαδή, το μάθημα αυτό, με τον τρόπο που δίνεται στο σχολείο, αποτελεί περισσότερο μεθοδολογία της φιλοσοφίας (το παλιό βιβλίο ιστορία της φιλοσοφίας), παρά φιλοσοφία. Εγώ, πάντως, πολύ το ευχαριστιέμαι, να σας πω την αλήθεια (έχω και μαθητές αστέρια, βέβαια...)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rafa Nadal

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωστής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Κιλκίς (Κιλκίς). Έχει γράψει 348 μηνύματα.
Το αγαπημένο μου μάθημα είναι αυτό...Όπως κ η εισαγωγή στο Δίκαιο κ τους πολιτικούς θεσμούς...Ίσως μάλλον το δεύτερο λόγω του ότι θέλω να ασχοληθώ με την Νομική...Οι Αρχές Φιλοσοφίας θεωρώ ότι είναι ένα μάθημα που θα έπρεπε να είναι γενικής παιδείας...Οι Αρχές Φιλοσοφίας διδάσκουν εκτός των άλλων κ έναν τρόπο κ είναι ίσως το μοναδικό μάθημα που μπορούμε να εκφραστούμε ελεύθερα για τις απόψεις μας σε οποιοδήποτε θέμα...Φιλοσοφία σημαίνει ότι αναρωτιέμαι για όλα αυτά που οι άλλοι θεωρούν δεδομένα κ αυτονόητα όπως μάθαμε...Είναι πολύ σημαντική σε όλους τους τομείς της ζωής μας κ σε κάθε επιστήμη αφού βοηθάει στην ανάπτυξη του πνεύματος κ της κρίσης...βοηθάει να θεωρούμε γενικά πολλά πράγματα να αναζητάμε την αλήθεια σε κάθε τομέα κ ίσως δίνονται κ λύσεις μέσα από την Φιλοσοφία...κατ εμέ η Φιλοσοφία είναι άρρικτα συνδεδεμένη με την ζωή μας αφού οι σκέψεις μας μπορούν να θεωρούν Φιλοσοφία...Προσωπικά το εκτιμώ κ το αγαπώ ιδιαίτερα αυτό το μάθημα κ το προτιμώ από πολλά άλλα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Grabeel Lucas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Eλένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 181 μηνύματα.
εχω δν τα'χω σ'εκτιμηση...γτ..ισως... φταιει ο καθηγητης που αντι για μαθημα,κανει-κ πρωτος μαλιστα>τουρισμο οπως κ μεις!
-----------------------------------------
Πολύ στενοχωριέμαι όταν ακούω τέτοιου είδους σχόλια για την φιλοσοφία... Προσωπικά εκτιμώ πως το νέο βιβλίο είναι περισσότερο κοντά στην έννοια της φιλοσοφικής δραστηριότητας, αλλά πιο μακριά από τον θεσμό του σχολείου και των εξετάσεων. Είναι παράλογο να διδάσκεις για κριτική σκέψη και στοχασμό και οι 60 μονάδες στις εξετάσεις να ζητούν κομμάτια θεωρίας. Από την άλλη, από την στιγμή που το μάθημα αυτό εξετάζεται, με κάποιον τρόπο πρέπει να αξιολογηθεί. Ὀμως, αυτό που αξιολογείται δεν είναι το πόσο καλά φιλοσοφούν οι μαθητές (εξάλλου είναι υποκειμενικό θέμα αυτό), αλλά το πόσο καλά έχουν κατανοήσει έννοιες και μεθόδους. Τελιικά, δηλαδή, το μάθημα αυτό, με τον τρόπο που δίνεται στο σχολείο, αποτελεί περισσότερο μεθοδολογία της φιλοσοφίας (το παλιό βιβλίο ιστορία της φιλοσοφίας), παρά φιλοσοφία. Εγώ, πάντως, πολύ το ευχαριστιέμαι, να σας πω την αλήθεια (έχω και μαθητές αστέρια, βέβαια...)
εγω εχω αρχισει κ ειμαι υπερ της αποψης "μ'οποιον δασκαλο καθησεις, τετοια 'η και καθολου γραμματα θα μαθεις"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hey Joy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Hey Joy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Εγώ πάλι πιστεύω ότι η Φιλοσοφία δε διαδάσκεται από κανέναν.
Θεωρίες φιλοσόφων ναι.
Και ξανασημειώνω ότι το καινούργιο βιβλίο είναι χάλια. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top