Η γνώμη σας για τη Φιλοσοφία

Guest 099221

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Η φιλοσοφία είναι ένα από τα καλύτερα μαθήματα, κατά τη γνώμη μου. Είναι και χρήσιμο, εφόσον με αυτό οξύνεται η κριτική ικανότητα, εμπλουτίζεται το λεξιλόγιο και γενικά εμβαθύνονται οι γνώσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Εγώ πάλι πιστεύω ότι η Φιλοσοφία δε διαδάσκεται από κανέναν.
Θεωρίες φιλοσόφων ναι.
Και ξανασημειώνω ότι το καινούργιο βιβλίο είναι χάλια. :P
συμφωνω...:)δεν υπαρχει περιπτωση να καταλαβεις το οτιδηποτε αν περιοριστεις μονο σε αυτα που ειναι στο βιβλιο...εγω παντα κραταω σημειωσεις οταν μας εξηγει καποιες θεωριες η φιλολογος μας και σημειωνω μονο αυτα που μας λεει να μαθουμε..με τον συνδυασμο ολων αυτων κατι γινεται:D:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
ξεθαψα το θεμα για μια ερωτηση.
πως σχετιζεται η θεωρητικη με τη φιλοσοφια;
εγω πιστευω παντως οτι ως μαθημα θα επρεπε να ειναι γενικου κορμου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
ξεθαψα το θεμα για μια ερωτηση.
πως σχετιζεται η θεωρητικη με τη φιλοσοφια;
εγω πιστευω παντως οτι ως μαθημα θα επρεπε να ειναι γενικου κορμου.
Την ιδια απορια εχω κι εγω:P
Αλλα δεν μου το εχει εξηγησει κανεις αυτο το φαινομενο.:P
Στο τελευταιο που ειπες εχεις δικιο, θα επρεπε να το διδασκονται ολοι αυτο το μαθημα..
Ειναι αρκετα δυσκολο βεβαια,ετσι οπως γινεται στη θεωρητικη δηλαδη,μιας και το βιβλιο ειναι πολυ κακογραμμενο.
Αλλα μαθαινεις πολλα μεσα απο τις συζητησεις που γινονται στην ταξη και απο πολλες θεωριες φιλοσοφων.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kotatsuneko

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kotatsuneko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,494 μηνύματα.
Γενικά είναι κάπως δύσκολο ως μάθημα αλλά αρκεί να καταλάβεις ότι λειτουργεί με βάση την κοινή λογική. Αυτό είναι όλα τα λεφτά. Και ειδικά αν έχεις καθηγητή με όρεξη για διάλογο και συζήτηση γίνεται ακόμα καλύτερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hey Joy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Hey Joy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 306 μηνύματα.
ξεθαψα το θεμα για μια ερωτηση.
πως σχετιζεται η θεωρητικη με τη φιλοσοφια;
εγω πιστευω παντως οτι ως μαθημα θα επρεπε να ειναι γενικου κορμου.


Νομίζω ότι τα θεωρητικά μαθήματα, έχουν περισσότερο σχέση με φιλοσοφικά ζητήματα.
Και του χρόνου το Διδαγμένο των αρχαίων είναι Αριστοτέλης και Πλάτωνας, οι οποίοι είναι ίσως οι σπουδαιότεροι αρχαίοι Έλληνες φιλόσοφοι.
Γενικότερα, οι αντιδράσεις που παρατηρώ από τις άλλες κατευθύνσεις για τη φιλοσοφία είναι κάπως έτσι: "φιλοσοφίες, αερολογίες και βαριέμαι να αναλύω".
Μια σημαντική σημείωση που θα ήθελα να κάνω είναι ότι το καινούργιο βιβλίο είναι γραμμένο από καθηγητές του Πολυτεχνείου σύμφωνα με αυτά που μας είπαν, προφανώς κάποιοι που δεν έχουν εντρυφήσει στο θέμα, αφού το αποτέλεσμα ήταν κακό.

Πάραυτα συμφωνώ ότι θα ήταν χρήσιμη ως μάθημα γενικής παιδείας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Νομίζω ότι τα θεωρητικά μαθήματα, έχουν περισσότερο σχέση με φιλοσοφικά ζητήματα.
Και του χρόνου το Διδαγμένο των αρχαίων είναι Αριστοτέλης και Πλάτωνας, οι οποίοι είναι ίσως οι σπουδαιότεροι αρχαίοι Έλληνες φιλόσοφοι.
Γενικότερα, οι αντιδράσεις που παρατηρώ από τις άλλες κατευθύνσεις για τη φιλοσοφία είναι κάπως έτσι: "φιλοσοφίες, αερολογίες και βαριέμαι να αναλύω".
Μια σημαντική σημείωση που θα ήθελα να κάνω είναι ότι το καινούργιο βιβλίο είναι γραμμένο από καθηγητές του Πολυτεχνείου σύμφωνα με αυτά που μας είπαν, προφανώς κάποιοι που δεν έχουν εντρυφήσει στο θέμα, αφού το αποτέλεσμα ήταν κακό.

το μεγαλυτερο θεωρητικο μαθημα ειναι τα μαθηματικα.
οι πολυτεχνιτες ειναι περισσοτερο πρακτικοι. χρησιμοποιουν τα μαθηματικα ως εργαλειο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hey Joy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Hey Joy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Για αυτό μας έκαναν ένα υπέροχο βιβλίο.......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Νομίζω ότι τα θεωρητικά μαθήματα, έχουν περισσότερο σχέση με φιλοσοφικά ζητήματα.
Και του χρόνου το Διδαγμένο των αρχαίων είναι Αριστοτέλης και Πλάτωνας, οι οποίοι είναι ίσως οι σπουδαιότεροι αρχαίοι Έλληνες φιλόσοφοι.
Γενικότερα, οι αντιδράσεις που παρατηρώ από τις άλλες κατευθύνσεις για τη φιλοσοφία είναι κάπως έτσι: "φιλοσοφίες, αερολογίες και βαριέμαι να αναλύω".
Μια σημαντική σημείωση που θα ήθελα να κάνω είναι ότι το καινούργιο βιβλίο είναι γραμμένο από καθηγητές του Πολυτεχνείου σύμφωνα με αυτά που μας είπαν, προφανώς κάποιοι που δεν έχουν εντρυφήσει στο θέμα, αφού το αποτέλεσμα ήταν κακό.

Πάραυτα συμφωνώ ότι θα ήταν χρήσιμη ως μάθημα γενικής παιδείας.

Βασικά, αυτή είναι η αντίδραση των περισσότερων συμμαθητών μου σε κάθε προσπάθεια που κάνω να ανοίξω μια συζήτηση:P.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

θρυαλλίδα

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η θρυαλλίδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 333 μηνύματα.
δεν καταλαβαινω τιποταααα!!!!το μονο μαθημα που προσπαθω να το διαβασω αλλα καταλαβαινω πολυ λιγα!ισως φταιει και ο καθηγητης που δεν τα εξηγει και καλα.παντως την εβαψα στις εξετασεις!!!:'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
δεν καταλαβαινω τιποταααα!!!!το μονο μαθημα που προσπαθω να το διαβασω αλλα καταλαβαινω πολυ λιγα!ισως φταιει και ο καθηγητης που δεν τα εξηγει και καλα.παντως την εβαψα στις εξετασεις!!!:'(
Αν προσπαθεις να διαβασεις φιλοσοφια μονο απο το βιβλιο,πραγματικα ειναι αδικος κοπος..
Την ωρα που παραδιδει ο καθηγητης το μαθημα,φροντισε να κρατας καποιες σημειωσεις..
Επισης ωφελει πολυ να συμμετεχεις στις συζητησεις που γινονται μεσα στη ταξη..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
και να διαβασεις βιβλια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.

θρυαλλίδα

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η θρυαλλίδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 333 μηνύματα.
βιβλια διαβαζω πολλα και μερικα απο αυτα ειναι φιλοσοφικα και ο καθηγητης δεν κανει καλα το μαθημα.τουλαχιστον ετσι μου φαινεται.ας πουμε σε αλλα σχολεια τους δινουν φυλλαδια κτλ εμας τιποτα απλα διαβαζουμε το μαθημα και μας εξεταζει.κατα την γνωμη μου,για να γινει το μαθημα κατανοητο δεν πρεπει να επιμεινεις στο βιβλιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
βιβλια διαβαζω πολλα και μερικα απο αυτα ειναι φιλοσοφικα και ο καθηγητης δεν κανει καλα το μαθημα.τουλαχιστον ετσι μου φαινεται.ας πουμε σε αλλα σχολεια τους δινουν φυλλαδια κτλ εμας τιποτα απλα διαβαζουμε το μαθημα και μας εξεταζει.κατα την γνωμη μου,για να γινει το μαθημα κατανοητο δεν πρεπει να επιμεινεις στο βιβλιο.
Kαλα ουτε εμας μας δινουν φυλλαδια or sth.
Δηλαδη δεν κανετε καθολου συζητησεις μεσα στην ταξη?:hmm:
Σας παραδιδει απλως το μαθημα και την επομενη μερα εξεταζει?
Μου φαινεται καπως περιεργο.
Ολοι οι καθηγητες γνωριζουν πως το βιβλιο δε βοηθαει και πολυ,γι αυτο και επικεντρωνονται στη συζητηση και προσπαθουν αρκετα για να κατανοησουμε καποιες εννοιες..

Το μαθημα της φιλοσοφιας ειναι πολυ ξεχωριστο αν και δυσκολο,το να επικεντρωνεται μονο στο βιβλιο ειναι τελειως λαθος κατα τη γνωμη μου..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

θρυαλλίδα

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η θρυαλλίδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 333 μηνύματα.
συζητησεις κανουμε αλλα βγαινουμε εκτος θεματος.βασικα καταληγουμε στον ερωτα και το σεξ ΠΑΝΤΑ:xixi:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ariana

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 367 μηνύματα.
Ούτε σε εμάς δίνει φυλλάδια η καθηγήτρια. Διαβάζει το μάθημα παράγραφο παράγραφο και το εξηγεί μέσω συζήτησης και απλών ερωτήσεων.

Μου φαίνεται ενδιαφέρον το μάθημα αλλά πιστεύω ότι αυτό οφείλεται στην καθηγήτρια (σε όλα τα μαθήματα συμβαίνει). Δε ζητάει δύσκολα πράγματα και επιμένει κυρίως στην κατανόηση της ουσίας των πραγμάτων ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
συζητησεις κανουμε αλλα βγαινουμε εκτος θεματος.βασικα καταληγουμε στον ερωτα και το σεξ ΠΑΝΤΑ:xixi:
Κοιτα σε μια συζητηση,λογικο ειναι να βγεις και εκτος θεματος καποια στιγμη.
Αλλα οχι και να γινεται συνεχεια:P:P
Λογικο να υπαρχουν καποιες δυσκολιες τοτε.

Για τον ερωτα παντως ειχαμε μιλησει κι εμεις σε καποιο μαθημα..
Του ειχαμε δωσει φιλοσοφικο χαρακτηρα.:xixi:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anna_blonde

Νεοφερμένος

Η anna_blonde αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
περυσι πηγαινα δευτερα λυκειου...
αρχικα καλα,αλλα μετα απιστευτα βαρετα...
παντως εγραφα παντα 20 στη φιλοσοφια,δεν ειναι τιποτα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Grabeel Lucas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Eλένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 181 μηνύματα.
κατα εμε δεν υπαρχει χειροτερο μαθημα στη θεωρητικη.το φετινο βιβλιο ειναι τοσο κακογραμμενο τοσο για τα σκουπιδια.το μαθημα γενικα ειναι σκυλοβαρετο κ καπως αχρηστο εφοσον θα μας βοηθουσε καλυτερα αλλη μια ωρα αγνωστου παρα ο καντ κ οι ομοιοι του.εκτος αυτου, αντι ο καθηγητης να μας απλουστευσει τα οσα λεει το βιβλιο μας βαζει ακομη περισσοτερα.45' ειναι η ωρα,48' μιλαει μονος του.δν αφηνει κανεναν να μιλησει κ συνεπως ολοι κοιμουνται.μιλαει κ σιγα κ υπαρχει η απολυτη σιωπη.ειδικα 7ωρα παρασκευη που χουμε φιλοσοφια ο υπνος ειναι αναποφευκτος.το πραγματικο προβλημα ειναι ο καθηγητης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top