Η γνώμη σας για τη Φιλοσοφία

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
εισαι παααααρα πολυ τυχερος/η!!εμας δεν μας αφαιρεσε ΤΙΠΟΤΑ:mad:
(Φύλο: Γυναίκα)
:P

Oυτε εμας μας αφαιρεσε και πολλα παντως. :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Foux

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η (: αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 121 μηνύματα.
η φιλοσοφία δεν χρειάστηκε σε ΤΙΠΟΤΑ φέτος.
Γενικά μην της δίνετε πολύ σημασία, απλά να έχετε μια γενική ιδέα.
(Πάντως εγώ θυμάμαι ότι από το βιβλίο μου άρεσαν πολύ οι εικόνες..)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cathrine17

Νεοφερμένος

Η Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
ναι, έχει πολύ ωραίες εικόνες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
η φιλοσοφία δεν χρειάστηκε σε ΤΙΠΟΤΑ φέτος.
Γενικά μην της δίνετε πολύ σημασία, απλά να έχετε μια γενική ιδέα.
(Πάντως εγώ θυμάμαι ότι από το βιβλίο μου άρεσαν πολύ οι εικόνες..)

ναι, έχει πολύ ωραίες εικόνες.
Moυ αρεσει το που επικεντρωνεται το ενδιαφερον σας παντως. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αnnουlα

Νεοφερμένος

Η 'Αννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Βέροια (Ημαθία). Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Το μαθημα της φιλοσοφιας θεωρω πως αν το βιβλιο βελτιωνοταν θα ηταν απο το πιο ενδιαφεροντα μαθηματα...!!!το βιβλιο ομως οπως ειναι τωρα ειναι αρκετα βαρετο κ με πολυ δυσκολους ορους... ειδικα αν δεν παρακολουθεις τν ωρα του μαθηματος δν μπορεις να το καταλαβεις...!!!!νομιζω πως πρεπει να αλλαξει!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

θρυαλλίδα

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η θρυαλλίδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 333 μηνύματα.
η φιλοσοφία δεν χρειάστηκε σε ΤΙΠΟΤΑ φέτος.
Γενικά μην της δίνετε πολύ σημασία, απλά να έχετε μια γενική ιδέα.
(Πάντως εγώ θυμάμαι ότι από το βιβλίο μου άρεσαν πολύ οι εικόνες..)
ειδικα οι εικονες του Αρκα ειναι πολυ αστειες:jumpy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Foux

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η (: αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 121 μηνύματα.
εμένα θυμάμαι ότι μου άρεσαν του Ρενέ Μαγκρίτ (ή κάπως έτσι τέσπα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Στελιος[Vini V.]

Νεοφερμένος

Ο Στέλιος Μαυρομάτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πύργος (Ηλεία). Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Δεν υπαρχει λογος να υπαρχει αυτο το μαθημα στην Β λυκειου....
η φιλοσοφια δεν χρειαζεται βιβλια...οσο καιρο παρακολουθουσα αυτο το μαθημα εβλεπα 15 μαθητες να συμφωνουν στο παραμικρο με καθε φιλοσοφο και 3-4 ψαγμενα ατομα να παραθετουν επιχειρηματα εναντια στον ντεκαρτ και τον λοκ...
η φιλοσοφια ειναι υποκειμενικη...αυτο ειναι το θεμα...κατι το υποκειμενικο δεν μπορει να διδασκεται....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alexadruby

Νεοφερμένος

Η Αλεξανδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Πεστα ρε Στελιο... :bravo:Και εγω το ιδιο πραγμα πιστευω... Η φιλισοφια δεν ειναι ενα μαθημα το οποιο μπορει να το δειδαξει καποιος... Η φιλοσοφια κατα την γνωμη μου ειναι οτι πιστευει ο καθενας και οχι συγκεκριμενες θεωριες... Επισης πιστευω πως δεν ειμαστε και στην καταληλλη υλικια για αυτο το μαθημα... Αυτη την στιγμη δεν μπορουμε να καταλαβουμε που μπορει να μας βοηθησει αυτο το μαθημα ( αν βοηθαει πουθενα... :P )...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kotatsuneko

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kotatsuneko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,494 μηνύματα.
Πεστα ρε Στελιο... :bravo:Και εγω το ιδιο πραγμα πιστευω... Η φιλισοφια δεν ειναι ενα μαθημα το οποιο μπορει να το δειδαξει καποιος... Η φιλοσοφια κατα την γνωμη μου ειναι οτι πιστευει ο καθενας και οχι συγκεκριμενες θεωριες... Επισης πιστευω πως δεν ειμαστε και στην καταληλλη υλικια για αυτο το μαθημα... Αυτη την στιγμη δεν μπορουμε να καταλαβουμε που μπορει να μας βοηθησει αυτο το μαθημα ( αν βοηθαει πουθενα... :P )...
Συμφωνώ ότι η φιλοσοφία δεν θα έπρεπε να διδάσκεται σαν μαθημα.
Αλλά.
Στο σχολείο παίρνουμε γενικές γνώσεις. Μια από αυτές είναι η φιλοσοφία.
Το βιβλίο αν το προσέχατε λίγακι παραπάνω θα παρατηρούσατε ότι δεν ''διδάσκει'' φιλοσοφία αλλά παραθέτει τα χαακτηριστικά και τον τρόπο αντίληψης της από διάφορους γνωστούς φιλοσόφους και καλλιτέχνες.
Δεν παίζει επίσης ρόλο η ηλικία γιατί αν το πάμε έτσι πάλι μικροί είμαστεμ και για τα κείμενα του Σοφοκλή (Αντιγόνη) και του Ισοκράτη όπως και για το μάθημα του δικαίου.
Λογικά το μάθημα το συγκεκριμένο δεν το έχεις πάρει στα σοβαρά. Η Φιλοσοφία δεν είναι απλώς βαθμός και ο σκοπός της δεν είναι να καταλήξουμε κάπου όπως λες. Ο σκοπός της είναι να αναρωτηθούμε και να προβληματιστούμε σε θέματα που μέχρι τώρα ήταν δεδομένα. Το χάρισμα του προβληματισμού δεν το έχουν όλοι όπως φαίνεται γιατί οι περισσότεροι βλέπουνε αυτό το μάθημα σαν κάτι άχρηστο.
Για κάποιους που δεν βαριουνται δεν είναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

haroula

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η haroula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 353 μηνύματα.
Αυτό που διδασκόμαστε είναι η ιστορία της φιλοσοφίας ανά τους αιώνες και η πορεία της ανθρώπινης σκέψης. Ήδη η λέξη φιλοσοφία χρησιμοποιείται με χίλιους δυο λανθασμένους τρόπους, φανταστείτε αν δε διδασκόταν καν. Δε θα γνωρίζαμε τι είναι, έστω και σε γενικές γραμμές. Και που; Στη γενέτειρα της φιλοσοφικής σκέψης. (επί ελληνικού-τότε-εδάφους ξεκίνησαν όλα)
Δεν συμφωνώ στο ότι είμαστε μικροί για ορισμένα μαθήματα, δευτέρα λυκείου πάμε! Να μην υποτιμάμε οι ίδιοι τη νοημοσύνη μας. (Εντάξει το βιβλίο της φιλοσοφίας είναι δυσνόητο) Πρέπει να ζητάμε να ανεβαίνει το επίπεδο στη διδασκαλία των μαθημάτων, όχι να κατεβαίνει. Σκεφτείτε ότι του χρόνου το Σεπτέμβριο (ίσως) βρισκόμαστε στο πανεπιστήμιο όπου το επίπεδο θα είναι υποθέτω δυσκολότερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johngreek_mad

Δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 795 μηνύματα.
Αυτό που διδασκόμαστε είναι η ιστορία της φιλοσοφίας ανά τους αιώνες και η πορεία της ανθρώπινης σκέψης. Ήδη η λέξη φιλοσοφία χρησιμοποιείται με χίλιους δυο λανθασμένους τρόπους, φανταστείτε αν δε διδασκόταν καν. Δε θα γνωρίζαμε τι είναι, έστω και σε γενικές γραμμές. Και που; Στη γενέτειρα της φιλοσοφικής σκέψης. (επί ελληνικού-τότε-εδάφους ξεκίνησαν όλα)
Δεν συμφωνώ στο ότι είμαστε μικροί για ορισμένα μαθήματα, δευτέρα λυκείου πάμε! Να μην υποτιμάμε οι ίδιοι τη νοημοσύνη μας. (Εντάξει το βιβλίο της φιλοσοφίας είναι δυσνόητο) Πρέπει να ζητάμε να ανεβαίνει το επίπεδο στη διδασκαλία των μαθημάτων, όχι να κατεβαίνει. Σκεφτείτε ότι του χρόνου το Σεπτέμβριο (ίσως) βρισκόμαστε στο πανεπιστήμιο όπου το επίπεδο θα είναι υποθέτω δυσκολότερο.

Δυσκολοτερο ισως ναι, αλλα για πραγματα ομως που θα μας ενδιαφερουν! Γι αυτο θα παμε και σε εκεινη τη σχολη :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kaliorova

Νεοφερμένος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 53 μηνύματα.
και να διαβασεις βιβλια
Ειδικά αν διαβάσεις την Πολιτεία του Πλάτωνα! Πιστεύω θα βοηθήσει πολύ, τουλάχιστον έτσι μου έχουν πει παιδιά που την έχουν διαβάσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Wrong

Δραστήριο μέλος

Η αβάπτιστη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Υποψήφιος διδάκτορας. Έχει γράψει 439 μηνύματα.
Εμένα, προσωπικά, μου άρεσαν κάποια κεφάλαια της φιλοσοφίας φέτος. Κάποια άλλα τα βρήκα βαρετά, όπως τη σχέση φιλοσοφίας/τεχνολογίας. Μου άρεσαν πολύ οι απόψεις του Ντεκάρτ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Εμένα, προσωπικά, μου άρεσαν κάποια κεφάλαια της φιλοσοφίας φέτος. Κάποια άλλα τα βρήκα βαρετά, όπως τη σχέση φιλοσοφίας/τεχνολογίας. Μου άρεσαν πολύ οι απόψεις του Ντεκάρτ...
Ναι και εμενα μου αρεσε πολυ η ολη φιλοσοφια του Ντεκαρτ. :xixi:

Τον Χιουμ τον μισησα βεβαια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anna_pas

Νεοφερμένος

Η anna_pas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
παιδια εγώ ειμαι τεχνολογική αλλά θα ήθελα με καποιο τροπο να βρω το βιβλίο της φιλοσοφίας μέσω ιντερνετ,το βρίσκω ενδιαφερον μαθημα.....ξερετε κάπου που μπορώ να βρω γενίκα τα σχολικά βιβλία????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moppf

Νεοφερμένος

Ο moppf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 44 μηνύματα.
παιδια εγώ ειμαι τεχνολογική αλλά θα ήθελα με καποιο τροπο να βρω το βιβλίο της φιλοσοφίας μέσω ιντερνετ,το βρίσκω ενδιαφερον μαθημα.....ξερετε κάπου που μπορώ να βρω γενίκα τα σχολικά βιβλία????


Στο σχολείο ομορφία μου :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

haroula

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η haroula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 353 μηνύματα.
Στο σαιτ του παιδαγωγικου ινστιτουτου φυσικα. Στο σχολειο αμφιβαλλω αν στα δωσουν. https://www.pi-schools.gr/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anna_pas

Νεοφερμένος

Η anna_pas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
ναι ευχαριστώ!το κατέβασα!στο σχολείο τα βιβλία τα φέρνουν ίσα-ίσα!!!και που να τους πω εγώ που είμαι τεχνολογική να μου δώσουν βιβλίο απο τη θεωρητική!θα με πιάσουν με τις ντομάτες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

seize the day

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η seize the day αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 280 μηνύματα.
Το μάθημα ως αντικείμενο είναι απίστευτα ενδιαφέρον.Ωστόσο,ο τρόπος με τον οποίο γίνεται σχεδόν απαράδεκτος...Μια ατελείωτη διάλεξη καθηγητών...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top