Η γνώμη σας για τη Φιλοσοφία

efim18

Νεοφερμένος

Η efim18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 108 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους.

Μιας και δεν υπάρχει κανένα θέμα εδώ στον τομέα της θεωρητικής κατεύθυνσης, ας κάνω την αρχή.

(Καλώς σας βρήκα ως καινούριος παρεπιμπτόντως..)

Ποιά η γνώμη σας για το μάθημα της Φιλοσοφίας στη Β' Λυκείου;;
Φυσικά, θα μιλήσουν αυτοί που τώρα θα πάνε Γ' και γνωρίζουν αλλά και τα παιδιά που μετά από καιρό, φέτος που θα είναι Β', έχουν μια γνώμη και θέλουν ας πούνε.

Η δικιά μου άποψη είναι αρκετά καλή για το συγκεκριμένο μάθημα. Λίγο βαρετό ίσως μερικές φορές, λόγω της μεγάλης ομοιότητας σε διαφορετικές θεωρίες κτλ αλλά με τον κατάλληλο καθηγητή, μπορεί να γίνει ένα πολύ ευχάριστο μάθημα και καθόλου κουραστικό.
Μετά από τη Β' Λυκείου λοιπόν, έχω να θυμάμαι πολλά καλά στοιχεία από το μάθημα της Φιλοσοφίας. Σε κάνει να βλέπεις λίγο τα πράγματα από "πολλές οπτικές γωνίες", όπως έλεγε και η δικιά μου καθηγήτρια..

Για πείτε...
σορι που θα σου το πω αλλα αυτο το μαθημα ηταν το χειροτερο απο αποψη ελεεινης βαρεμαρας! το θεωρω τελειως αχρηστο και αδιαφορο!
αν εσυ το βρισκεις ενδιαφερον καλα κανεις αλλα μαλλον η πλειοψηφια κοβει φλεβα!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

haroula

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η haroula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 353 μηνύματα.
Ολοι εσεις που λετε πως το μαθημα της φιλοσοφιας δε χρησιμευει, προτεινετε κατι αλλο χρησιμοτερο αντ'αυτου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maridaki

Νεοφερμένος

Η maridaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Το βρισκω πολυ υποκειμενικο αυτο το μαθημα...Παρολο που δεν εχω διδαχτει ακομα κομματι της σχολικης υλης ασχολουμαι γενικως με το αντικειμενο και το βρισκω τοσο ενδιαφερον οσο και χρησιμο για την εκφραση και τον τροπο σκεψης του καθενος...Το θεμα ομως ειναι να εισαι σε θεση να κρινεις και να εισαι εκλεκτικος σε αυτα που διδασκει διοτι διαφορετικα θα σου φανει σιγουρα βαρετο...Αυτο ειναι κατ' εμενα το προβλημα της απεχθειας για το αντικειμενο: η ελλειψη προβληματισμου. Ωστοσο, ειναι προσωπικη υποθεση του καθενος και επιλογη του το να ειναι συνοπτικος ή (πραγμα δυσκολο) λακωνικος. Προσωπικα ομως, η λακωνικοτητα πιστευω οτι συνεπαγεται και τεραστια τριβη με την γλωσσα..Πραγμα στο οποιο η φιλοσοφια συνεισφερει πολυ..Οποτε η φιλοσοφια ειναι μονο το αρχικο σταδιο που νομιζουν ολοι οτι κατεχουν και οτι ειναι περιττο..Κατα τη γνωμη μου πλανωνται πλανην οικτρά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanous18

Περιβόητο μέλος

Ο thanous18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 4,131 μηνύματα.
Οντως ετσι οπως γινοταν ηταν απιστευτα βαρετο και το βιβλιο δε μου αρεσε.Το γνωστο της γ λυκειου ''Φιλοσοφικος λογος'' το βρηκα απειρως πιο ενδιαφερον και με νοημα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kotatsuneko

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kotatsuneko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,494 μηνύματα.
σορι που θα σου το πω αλλα αυτο το μαθημα ηταν το χειροτερο απο αποψη ελεεινης βαρεμαρας! το θεωρω τελειως αχρηστο και αδιαφορο!
αν εσυ το βρισκεις ενδιαφερον καλα κανεις αλλα μαλλον η πλειοψηφια κοβει φλεβα!!
Σόρι που θα στο πω αλλά υπάρχει και ένα ποσοστό μαθητών που το γουστάρουν τρελά.
Κατά τη γνώμη μου είναι πολύ ενδιαφέρον και αφού μου αρέσει δεν με πειράζει το πως διδάσκεται αφού πρόσεχα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

haroula

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η haroula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 353 μηνύματα.
Το βρισκω πολυ υποκειμενικο αυτο το μαθημα...Παρολο που δεν εχω διδαχτει ακομα κομματι της σχολικης υλης ασχολουμαι γενικως με το αντικειμενο και το βρισκω τοσο ενδιαφερον οσο και χρησιμο για την εκφραση και τον τροπο σκεψης του καθενος...Το θεμα ομως ειναι να εισαι σε θεση να κρινεις και να εισαι εκλεκτικος σε αυτα που διδασκει διοτι διαφορετικα θα σου φανει σιγουρα βαρετο...Αυτο ειναι κατ' εμενα το προβλημα της απεχθειας για το αντικειμενο: η ελλειψη προβληματισμου. Ωστοσο, ειναι προσωπικη υποθεση του καθενος και επιλογη του το να ειναι συνοπτικος ή (πραγμα δυσκολο) λακωνικος. Προσωπικα ομως, η λακωνικοτητα πιστευω οτι συνεπαγεται και τεραστια τριβη με την γλωσσα..Πραγμα στο οποιο η φιλοσοφια συνεισφερει πολυ..Οποτε η φιλοσοφια ειναι μονο το αρχικο σταδιο που νομιζουν ολοι οτι κατεχουν και οτι ειναι περιττο..Κατα τη γνωμη μου πλανωνται πλανην οικτρά...
το πρόβλημα απέχθειας που λες είναι το σχολικό βιβλίο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

X-FILER

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Χάιδω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,969 μηνύματα.
Ρε παιδια σας αρεσει η φιλοσοφια?
εγω τη βαριεμαι αφανταστα!οκ,καλη η κουβετα,αλλα νιωθω οτι δε συζηταμε για κατι συγκεκριμενο που να εχεις να πεις κατι,και το μονο που ακουω ειναι ενα μπιρι-μπιρι ,σχετικα με τους κλαδους της φιλοσοφιας και κατι επιχειρηματα και δε γενικα δε βλεπω τιποτα που να συζητιεται...το μονο καλο ειναι οτι δε διαβαζεις τιποτα στο σπιτι!εγω παντως δεν την παλευω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Δεν είμαι θεωρητική, αλλά πιστεύω ότι θα είχε πλάκα.

Τι είναι ο άνθρωπος τελικά;

:p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
Αγαπάμε φιλοσοφία έτσι; :heart:

Εγώ πιάνω διάλογο με τον καθηγητή και οι υπόλοιποι κοιμούνται. Με πήρε πρέφα ότι ξέρω πέντε βασικά πράγματα και όλο ρωτάει. :D
Γενικά πάντως ανέκαθεν έβρισκα γοητευτική την φιλοσοφία, οπότε είναι λογικό και τώρα να απολαμβάνω το μάθημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

beautiful loser

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ---- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Αγαπάμε φυλοσοφία έτσι; :heart:
Αυτο θα πει απειροβαθης αγαπη :fss:

Εχω δει τα βιβλια της φιλοσοφιας της λυκειου , οπως και τα μαθηματα φιλοσοφιας που χουμε στο μαθηματικο ειναι χασιμο χρονου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
Έλα αηδίες έχει πήξει το κεφάλι μου ολημερίς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Serendipity*

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η *Serendipity* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 167 μηνύματα.
Σαν μάθημα δεν είναι και άσχημο...Απλώς λίγο γενικό ακόμα...Δεν ξέρω τι γίνεται βέβαια στα επόμενα κεφάλαια...Και η καθηγητριά μας το κάνει ακόμα πιο βαρετό και αδιάφορο....:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαρούλα!!!

Νεοφερμένος

Η Χαρούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Συκιές (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 24 μηνύματα.
ο δικός μας καθηγητής πάντως,μας υπαγορεύει τα κυριότερα σημεία και τα εξηγεί,επειδή θεωρεί το βιβλίο κακογραμμένο και έτσι το χρησιμοποιούμε μόνο για το σχολιασμό πηγών.ωστόσο και πάλι...:(πίστευα ότι θα ασχολούμασταν με τις απόψεις φιλοσόφων,και κυρίως των αρχαίων ελλήνων,και μετά θα παραθέταμε τις δικές μας απόψεις για τα διάφορα θέματα,θα κάναμε δηλαδή συζήτηση και όχι να λέμε συνέχεια τι προσφέρει η φιλοσοφία και ποια είναι τα χαρακτηριστικά της.το μάθημα γίνεται στερεότυπα,δηλαδή εξετάζει ο καθηγητής,μετά παραδίδει και εξηγεί και...τίποτε άλλο.όταν έμαθα ότι θα έχω φιλοσοφία στην κατεύθυνση,δεν είχα αυτόν τον τύπο μαθήματος στο μυαλό μου!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

arti

Νεοφερμένος

Η arti αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
παιδια σχετικα με την φιλοσοφια πιστευω οτι ειναι ακατανοητη...την μαθαινω παπαγαλια εξεταζουμε και παμε γι αλλα...κατα την γνωμη μου ειναι ενα ανουσιο μαθημα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

X-FILER

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Χάιδω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,969 μηνύματα.
Αγαπάμε φιλοσοφία έτσι; :heart:

Εγώ πιάνω διάλογο με τον καθηγητή και οι υπόλοιποι κοιμούνται. Με πήρε πρέφα ότι ξέρω πέντε βασικά πράγματα και όλο ρωτάει. :D
Γενικά πάντως ανέκαθεν έβρισκα γοητευτική την φιλοσοφία, οπότε είναι λογικό και τώρα να απολαμβάνω το μάθημα.

και βεβaia οχι :down:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
Αχεμ. Ρητορική ερώτηση λέγεται. :fss:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

X-FILER

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Χάιδω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,969 μηνύματα.
το ξερω πώς λεγεται,that is called εμφαση.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bessy

Νεοφερμένος

Η bessy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Το μάθημα είναι πολύ καλό κατά τη γνώμη μου. Τώρα, το βιβλίο έχει να κάνει με την ιστορία της φιλοσοφίας. Σύμφωνα με αυτό όμως γίνονται αξιόλογες κουβέντες μέσα στην τάξη.

Από εκεί και πέρα παίζει σημαντικό ρόλο η θέση του καθηγητή αλλά και η θέληση της τάξης.

Μπορείτε να "εκμεταλλευτείτε" αυτές τις 2 ώρες της βδομάδας προς όφελός σας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dancing_spirit

Νεοφερμένος

Η dancing_spirit αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 69 μηνύματα.
αχ εμενα σαν μαθημα ειναι απο τα αγαπημενα μου της κατευθυνσης το πηρα με πολυ καλο ματι απο την αρχη;);) βεβαια μας βαζει πολλες ασκησεις καθε φορα και μου βγαινει το χερι....(γιατι εκτος των αλλων γραφω και τις ασκησεις των φιλεναδων η εστω τις εξηγω οταν δεν καταλαβαινουν κατι..) οσο να ναι ειναι επιπλεον γνωσεις:xixi:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki love

Διάσημο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,279 μηνύματα.
Ειναι εκπληκτικο μαθημα και βοηθανε ορισμενες θεωριες στα αρχαια της Γ'!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top