Η γνώμη σας για τη Φιλοσοφία

Creation

Νεοφερμένος

Η Creation αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 44 μηνύματα.
Μπράβο έκανες πολύ καλά που έψαξες. Αυτό από μόνο του είναι ένα συν. :no1:

Γιατί όμως στο βιντεάκι τους παρουσιάζει ως διαιτητές; Πραγματικά, ο Ιερός Αυγουστίνος και ο Θωμάς Ακινάτης είναι οι ενδιάμεσοι κρίκοι που μεταλαμβάδευσαν την αρχαία ελληνική φιλοσφία στην δυτική ευρώπη.

Τι ξέρετε για το Δόγμα της Διπλής Αλήθειας του Ακινάτη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
τίποτα :P τι λέει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Creation

Νεοφερμένος

Η Creation αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 44 μηνύματα.
To ότι δεν το ξέρεις δεν είναι πρόβλημα. Το ότι σε ενδιαφέρει να μάθεις είναι σπουδαίο :no1:

Περίμενα ότι θα είχαν πέσει επάνω μας όλοι οι "των Θετικών" και θα φώναζαν αλλόφρονες: "Αυτός ο Ακινάτης ο κακός ο πήξε ο δείξε, που καταρράκωσε την επιστήμη, που έπρεπε να περάσουν αιώνες για να ξεφύγουμε απο αυτό το δόγμα που μας επέβαλλε.....κ.α":lol::lol::lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
θα ήθελα να ασχοληθώ με την φιλοσοφία, μάλιστα γκρίνιαζα πέρισι που ήταν μάθημα κατεύθυνσης αλλά δεν έχω χρόνο τώρα φυσικά. Ωχ τι έχει πει ο Ακινάτης; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Creation

Νεοφερμένος

Η Creation αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 44 μηνύματα.
Ισως σας μπερδέψω εαν σας πω, γιατί η φιλοσοφία είναι μαθηματικά. Εαν δεν τα πάρεις απο την αρχή δεν μπορείς να παρακολουθήσεις. Οι φιλόσοφοι στηρίζοταν ο ένας πάνω στον προηγούμενο, για να φτιάξουν ένα οικοδόμημα και να προχωρήσει η σκέψη μπροστά.

"Πατήσαμε σε ώμους γιγάντων" είχε πει ο Νεύτωνας και εαν με ρωτάτε εαν ο Νεύτωνας ήταν φιλόσοφος η απάντηση είναι: Ναι! ;)

Ο ίδιος τουλάχιστον έτσι θεωρούσε τον εαυτό του, φιλόσοφο, και έγραψε ένα βιβλίο φιλοσοφίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Ναι κι εγώ πιστεύω πως φιλοσοφία είναι μαθηματικά και το αντίθετο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Η φιλοσοφικη σκεψη περιπλεκεται οντως με τη μαθηματικη αναλυση. Αφου ολες οι επιστημες εχουν κοινη αρχη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mastermind91

Νεοφερμένος

Η mastermind91 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Με τις ερωτησεις του βιβλίου πως τα πάτε?Εγώ τις βρίσκω δύσκολες,θέλουν σκέψη.Για παράδειγμα η 2 στη σελίδα 23,τι να γράψουμε???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Θα σε γελασω! Αν θελεις να σου πω τιποτα συντεταγμενες διανυσματος, οκ!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mastermind91

Νεοφερμένος

Η mastermind91 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Κάποιος της θεωρητικής για βοήθεια.......???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Creation

Νεοφερμένος

Η Creation αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 44 μηνύματα.
Επειδή δεν έχω το βιβλίο μου λες ποιό είναι, το κεφάλαιο που αναφέρεται (για να καταλάβω το πλαίσιο) και βέβαια την ερώτηση;

Θα σου απαντήσω το συντομότερο μόλις τα δημοσιεύσεις.


:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mastermind91

Νεοφερμένος

Η mastermind91 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Σου έχω στείλει pm
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Creation

Νεοφερμένος

Η Creation αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 44 μηνύματα.
Ωραία!
Η Ερώτηση: Αφού μελετήσετε το απόσπασμα 2, να αναρωτηθείτε εαν ο στοχασμός πάνω στην επιστήμη του βοηθά τον επιστήμονα να προεκτείνει τον προβληματισμό του, προς την κατεύθυνση της φιλοσοφίας. Για παράδειγμα πως η δυνατότητα κλωνοποίησης ζώων ή ανθρώπων μπορεί να κάνει έναν επιστήμονα να θέσει φιλοσοφικά ερωτήματα;

Η φιλοσοφία έχει κλάδους. Ένας απο αυτούς είναι η ηθική φιλοσοφία. Αφού η επιστήμη επηρεάζει τη ζωή των ανθρώπων, ο επιστήμονας έχει και ηθικές υποχρεώσεις απέναντι στην ανθρωπότητα. π.χ είναι καλό και ηθικό να κλωνοποιούμε ζώα ή ανθρώπους; Ένας γεννετιστής μπορεί κλωνοποιήσει ένα παιδί και να παραστήσει τον Θεό όπως λένε μερικοί, αυτό είναι αλλαζονία, η αρχαία ελληνική "ύβρις".

Απο την άλλη υποστηρίζεται ότι εαν χρειάζεται ένα μόσχευμα για να σωθεί μια ζωή το καλύτερο μόσχευμα το δίνει ο κλώνος. Μπορούμε να φτιάξουμε ένα νεφρό απο κύτταρα δικά μας έτσι ώστε εαν χρειαστούμε νεφρό να μην περιμένουμε σε λίστες αναμονής ή σε παρόνομο εμπόριο οργάνων και σίγουρα είναι συμβατό με τον οργανισμό μας αφού είναι κλώνος μας. Ο επιστήμονας με αυτή τη σκέψη βασίζεται στην ηθική φιλοσοφία. Εχει βάλει ηθικά ερωτήματα στον εαυτό του και τα έχει απαντήσει.

Το να φτιάχνει όπλα κανείς είναι καλό; Ίσως να μην το ξέρετε αλλά οι καλύτεροι κατασκευαστές όπλων ήταν γιατροί, ο Καλάσνικοφ είναι στρατιωτικός γιατρός. Ο Γκάντλιν έφτιαξε το περιστροφικό πολυβόλο, στον αμερικάνικο εμφύλιο. Σαν γιατροί χρησιμοποίησαν τις γνώσεις τους για να φτιάξουν όπλα και να σκοτώνονται οι άνθρωποι, αυτή είναι η μία άποψη. Η άλλη άποψη είναι ότι ήταν πατριώτες και στρατιώτες και υπηρέτησαν την πατρίδα τους δίνοντάς της ένα αποτελεσματικό όπλο για να αμυνθεί στους εχθρούς της.

Κάθε εποχή βάζει τα δικά της φιλοσοφικά ερωτήματα όπως αναφέρει ο Χοκινς στο πρώτο κεφάλαιο του βιβλίου του Το χρονικό του Χρόνου. Η εποχή μας έχει τα δικά της και η φιλοσοφία καλείται να βρει λύσεις και απαντήσεις, για το σήμερα. Απο την ηθική στην βιο-ηθική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mastermind91

Νεοφερμένος

Η mastermind91 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ!!!Ειλικρινά,χωρίς τη βοήθειά σου δεν ξέρω αν θα είχα καταφέρει να την κάνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Creation

Νεοφερμένος

Η Creation αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 44 μηνύματα.
Μα ακόμα δεν την έκανες. Έχουμε κι άλλο......

"Η φιλοσοφία θέλει να μάθει τη σημασία που έχουν για μας οι γνώσεις μας στο σύνολό τους, και μάλιστα αν είναι γνώσεις πραγματικές ή μεταμφιεσμένη άγνοια." λέει το δεύτερο κείμενο.

Ο φυσικός επιστήμονας έφτιαξε την πυρηνική ενέργεια που είναι καλό και θα βοηθήσεις την κοινωνία, αλλά χάθηκε ο έλεγχος και έχουμε την Χειροσίμα και το Ναγκασάκι. Μετά απο αυτό οι επιστήμονες είπαν ότι δεν ήξεραν ότι θα υπάρχουν τόσο καταστροφικές συνέπειες.

Ο γενετιστής έφτιαξε μεταλλαγμένους σπόρους για μεγαλώσει η παραγωγή και να μην πεινάει ο κόσμος, αλλά κινδυνεύει να χαθεί ο έλεγχος και όταν το ζουζούνι τρώει το φυτό και πεθαίνει γιατί είναι μεταλλαγμένο δεν ξέρουμε τι θα πάθει ο άνθρωπος, αφήστε που η μετάλλαξη παιρνάει και στα διπλανά χωράφια ακόμα και εαν δεν έχουν χρησιμοποιήσει μεταλλαγμένο σπόρο. Δεν έχουν δοθεί απαντήσεις απο τους επιστήμονες γι'αυτό φωνάζουν οι οικολογικές οργανώσεις. Δεν έχουν απαντήσεις οι επιστήμονες που σημαίνει δεν έχουμε έλεγχο της κατάστασης.

Ας έρθουμε στην ερώτηση του βιβλίου. Εντάξει! Να επιτραπούν οι κλωνοποιήσεις σε ανθρώπινα μοσχεύματα για να σώζονται ζωές, να μην υπάρχει παράνομο εμπόριο ανθρώπινων οργάνων, να μην περιμένουν σε λίστες αναμονής και να είναι σίγουρο ότι είναι συμβατό το μόσχευμα. Μέχρι εκεί. Σωστό και ηθικό. Έρχεται όμως μια στιγμή.....που χάνεις το παιδί σου και σου λέει ο γιατρός, μπορώ να το κάνω να ξαναζήσει, τι θα πει η μάνα; Πότε θα χαθεί ο έλεγχος;

Άρα βλέπουμε ότι η επιστήμη δεν έχει όλες τις απαντήσεις και αυτά που αγνοεί δεν ξέρει κάν ότι τα αγνοεί, γι' αυτό....."Η φιλοσοφία θέλει να μάθει τη σημασία που έχουν για εμάς όλες οι γνώσεις μας στο σύνολό τους, και μάλιστα εαν είναι γνώσεις πραγματικές ή μεταμφιεσμένη άγνοια"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mastermind91

Νεοφερμένος

Η mastermind91 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Δεν έχω λόγια!Ευχαριστώ πάρα πολύ!Νομίζω είναι υπερ-αρκετά!

Έχει γράψει κανείς διαγώνισμα τετραμήνου??? (με θέματα από το καινούριο βιβλίο)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

may91

Νεοφερμένος

Η may91 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Βασικά εμένη η φιλοσοφία μου αρέσει πολύ σαν μάθημα, αν και έχω την εντύπωση πως το βιβλίο αυτό που μας δίνουν δεν έχει καμία σχέση με την έννοια της φιλοσοφίας... Δεν λέει καν ουσιώδη πράγματα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Creation

Νεοφερμένος

Η Creation αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 44 μηνύματα.
Ενδιαφέρουσα άποψη. Για ανάλυσέ το λίγο περισσότερο και εξήγησε π.χ. τι θεωρείς Φιλοσοφία και τι θεωρείς ουσιώδη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

may91

Νεοφερμένος

Η may91 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
δεν ξέρω αν το χεις δει το καινούργιο βιβλίο αλλά αν τοδεις σίγουρα θα καταλάβεις τι ακριβώς εννοώ...ίσως παίζει ρόλο και ο καθηγητής που θα σε διδάξει....εγώ πιστεύω ότι φιλοσοφία είναι να μπορούμε εμείς να δώσουμε μια έννοια στο καθετί...ή πιστεύω θα βοηθούσε να μας έδιναν γνωμικά των φιλοσόφων για να μπούμε στο νόημα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Creation

Νεοφερμένος

Η Creation αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 44 μηνύματα.
εγώ πιστεύω ότι φιλοσοφία είναι να μπορούμε εμείς να δώσουμε μια έννοια στο καθετί...ή πιστεύω θα βοηθούσε να μας έδιναν γνωμικά των φιλοσόφων για να μπούμε στο νόημα

Χμμμ! Δεν είναι αυτό η φιλοσοφία. Φιλοσοφία είναι φιλοσοφικά συστήματα. Είναι σαν τα μαθηματικά, δεν μπορείς να πας στην εξίσωση εαν δεν ξέρεις πρόσθεση. Η φιλοσοφία επίσεις έχει τους κλάδους της, την λογική την ηθική την επιστημολογία, την γνωσιολογία, την αισθητική κλπ
Στην φιλοσοφία επίσης εντάσσονται τα μαθήματα:
"Ιστορία των Κοινωνικών Επιστημών",
"Ιστορία των Επιστημών και της Τεχνολογίας",
"Προβλήματα Φιλοσοφίας"

Θα ήθελα πολύ να κάνουμε μαζί το μάθημα της Φιλοσοφίας, εδώ στα φόρουμ, και να συζητάμε τακτικά, θα πρέπει όμως να οργανωθούμε πρώτα.
Αλήθεια πόσες ώρες την εβδομάδα κάνετε Φιλοσοφία; Σε ποιό κεφάλαιο είσαστε τώρα; Εαν θέλετε να βοηθήσω συστηματικά στο μάθημα, θα πρέπει να με βοηθάτε δίνοντάς μου πληροφορίες και κάνοντάς μου ερωτήσεις.

Είμαι στη διάθεσή σας.

Υ.Γ. Ας δούμε ένα ντοκυμανταίρ για τον Επίκουρο και την έννοια της Ευδαιμονίας https://eteaching.forumup.gr/about168-eteaching.html
Σήμερα καταναλώνουμε με σκοπό να νιώσουμε ευχαρίστηση, αλλά το μόνο που μας μένει είναι η "λυπητερή" :D Τι θα έλεγε σήμερα ο Επίκουρος;

Υ.Γ.2 Δίνω τον σύνδεσμο ενός δικού μου φόρουμ που έχει τους συνδέσμους του ντοκυμαντέρ. Το κάνω αυτό για να μην βρείτε κανένα μπελά με τα πνευματικά δικαιώματα. Χρεισιμοποιώντας "ενδιάμεσο site", το I school δεν φέρει καμία ευθύνη για την προέλευση του υλικού που δίνει το "ενδιάμεσο site"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top