Η γνώμη σας για τα greeklish

Ποια είναι η γνώμη σας για τα greeklish;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 307)
  • Είμαι υπέρ

    Ψήφοι: 36 11.7%
  • Είμαι κατά

    Ψήφοι: 216 70.4%
  • Δε με ενδιαφέρει

    Ψήφοι: 55 17.9%

lacta345

Νεοφερμένος

Η Φωτεινή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Εγω αναφέρθηκα από Ελληνικά σε κάποια άλλη γλώσσα γιατί μόνο για αυτό γνωρίζω.
Και η ενστασή μου υπάρχει στο γεγονός ότι πολλές ελληνικές φράσεις δεν γίνεται να τις μεταφράσεις χωρίς να αλλοιώσεις το νόημα τους.
Γι'αυτό και πολλές φορές η μετάφραση είναι ελεύθερη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Χριστέ μου! Το άκουσα & αυτό!!!!
Δεν περίμενα ποτέ να ακούσω από κάποιον κάτι τέτοιο & ειδικά από Έλληνα!

Δεν έχει η γλώσσα μας κάτι το ξεχωριστό στον τρόπο έκφρασης;;;;
Μην τρελαθούμε! Που για να περιγραφεί μια ελληνική λέξη, πχ. στα αγγλικά, χρειάζεται 5 λέξεις και πάλι θα είναι ανεπαρκής η μεταφορά της!

Μπορεί να είσαι "trendy" μπορεί να είσαι "emo", μπορεί & τίποτα, δεν ξέρω & δεν με νοιάζει, αλλά λίγα τα λόγια σου για μια από τις αρτιότερες, αν όχι την αρτιότερη, γλώσσα του κόσμου!

Το ότι δεν την μιλάει πολύ κόσμος δεν φανερώνει την απαξίωση του προς αυτή, αλλά τη δυσκολία να ανταπεξέλθουν στην εκμάθησή της. Και μόνο το γεγονός ότι έχουμε διαφορετικό αλφάβητο το καθιστά δύσκολο για τους ξένους.

Πρέπει να γνωρίζεις όμως ότι την μιλάνε πολλοί περισσότεροι από όσους νομίζεις!
Στο εξωτερικό η γνώση της ελληνικής, & μάλιστα της Αρχαίας Ελληνικής, σε καθιστά έναν ολοκληρωμένο "μορφωμένο άνθρωπο".
Πήγα ταξίδι στη Γερμανία και ο καθηγητής του Γερμανικού Κολλεγίου μου μιλούσε Αρχαία Ελληνικά! Σου λέει κάτι αυτό;

Και αν ήταν τόσο "μικρή" η γλώσσα μας, τότε στην έναρξη των Ολυμπιακών Αγώνων δεν θα τραγουδούσαν το "Αρχαίο Πνεύμα Αθάνατο", αλλά το "Ancient immortal spirit"!
Όμως κάτι ξέρουν! Την αίγλη της γλώσσας μας δεν θα την αποκτήσει ποτέ η αγγλική (ή οποιαδήποτε άλλη γλώσσα). Και φυσικά η αίγλη αυτή δεν μετριέται σε αριθμό ανθρώπων που μιλάνε τη γλώσσα. Τα έχεις μπερδέψει μου φαίνεται.


Προσπάθησε να μεταφράσεις λοιπόν το παρακάτω χωρίς να αλλοιώσεις τα αισθήματα που προκαλούν ο ελληνικοί στίχοι, σε όποια γλώσσα εσύ θεωρείς ιδιαίτερη, με ωραία προφορά και τρόπο έκφρασης που να σου αρέσει.

Κοίτα, νομίζω πως η σταχτούλα εκφράστηκε κάπως υπερβολικά και αγενώς αλλά δεν υπάρχει λόγος να αρπάζεσαι έτσι. Ο κάθε λαός θεωρεί τη γλώσσα του την ομορφότερη. Η ελληνική επιτρέπει στον ομιλητή της εξαιρετική ευχέρεια και ακρίβεια στην έκφραση. Από την άλλη, είναι εξαιρετικά δύσκολη στην εκμάθησή της και στην ορθογραφία της (χωρίς να υπονοώ ότι είμαι υπέρ των γκρίκλις).

Και αν ήταν τόσο "μικρή" η γλώσσα μας, τότε στην έναρξη των Ολυμπιακών Αγώνων δεν θα τραγουδούσαν το "Αρχαίο Πνεύμα Αθάνατο", αλλά το "Ancient immortal spirit"!
Όμως κάτι ξέρουν! Την αίγλη της γλώσσας μας δεν θα την αποκτήσει ποτέ η αγγλική (ή οποιαδήποτε άλλη γλώσσα). Και φυσικά η αίγλη αυτή δεν μετριέται σε αριθμό ανθρώπων που μιλάνε τη γλώσσα. Τα έχεις μπερδέψει μου φαίνεται.


Προσπάθησε να μεταφράσεις λοιπόν το παρακάτω χωρίς να αλλοιώσεις τα αισθήματα που προκαλούν ο ελληνικοί στίχοι, σε όποια γλώσσα εσύ θεωρείς ιδιαίτερη, με ωραία προφορά και τρόπο έκφρασης που να σου αρέσει.

Ένα έργο και δη ποιητικό το οποίο έχει συγγραφεί σε μια συγκεκριμένη γλώσσα δε μπορεί να μεταφραστεί χωρίς να υποστεί σοβαρές αλλοιώσεις.

Εγω αναφέρθηκα από Ελληνικά σε κάποια άλλη γλώσσα γιατί μόνο για αυτό γνωρίζω.
Και η ενστασή μου υπάρχει στο γεγονός ότι πολλές ελληνικές φράσεις δεν γίνεται να τις μεταφράσεις χωρίς να αλλοιώσεις το νόημα τους.
Γι'αυτό και πολλές φορές η μετάφραση είναι ελεύθερη.

Το ίδιο συμβαίνει και κατά τη μετάφραση έργων ή λέξεων ή εκφράσεων από ξένες γλώσσες στην ελληνική.

Σε τελική ανάλυση θεωρώ πως η ελληνική γλώσσα έχει όντως μια ιδιαίτερη λάμψη και γοητεία. Τουλάχιστον αυτό όσον αφορά τη νέα. Γιατί το ξέρω πως είναι μετεξέλιξη της αρχαίας αλλά δε θα μπορέσω να αγαπήσω τα αρχαία ελληνικά γιατί το σχολείο με έκανε να τα μισήσω.

Ωστόσο δε μπορώ να ισχυριστώ πως δεν υπάρχει άλλη γλώσσα εφάμιλλη ή καλύτερη της ελληνικής, εφ' όσον δεν τις έχω γνωρίσει όλες και δεν τις έχω μελετήσει εις βάθος (αυτό είναι κάτι το οποίο δε θα μπορέσει κανένας άνθρωπος ποτέ να κάνει).
Εννοείται φιλικά! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

STAXTOULA

Νεοφερμένος

Η STAXTOULA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 108 μηνύματα.
Αν δε σου αρέσει ξέχνα τη και πήγαινε να ζήσεις αλλού. Καλύτερα. Δεν θα χάσει και κανέναν σπουδαίο ομιλητή η γλώσσα, γιατί άλλωστε υπάρχουν εκατομμύρια ξένοι που την τιμούν καλύτερα. Ενημερωτικά σου λέω οτι τα Αρχαία Ελληνικά διδάσκονται στη δευτεροβάθμια εκπαίδευση πολλών ευρωπαικών χωρών και είναι στη βασική εκπαίδευση της γλωσσολογίας σε πάρα πολλά μεγάλα πανεπιστήμια του κόσμου. Συγκεκριμένο παράδειγμα το κορυφαίο φιλολογικό πανεπιστήμιο Humboldt του Βερολίνου, από το οποίο έχω και ιδία γνώση, καθ'ότι φοιτήτρια εκεί είναι η αδερφή μου για master degree της Ευρωπαικής Γλωσσολογίας, του οποίου master βασικότατο και κύριο μάθημα είναι τα Ελληνικά. Αρκεί μόνο να σου πω το αστείο. Η αδερφή μου διδάσκει νέα ελληνικά στον καθηγητή της του Humboldt, ο οποίος της διδάσκει γλωσσολογία. Και όχι μόνο. Αρκεί, επίσης να αναφέρω, οτι στη Γερμανία στα δυσλεκτικά παιδιά συνιστούν εκμάθηση ελληνικών και κινέζικων. Η αδερφή μου δουλεύει και σε κέντρο γλωσσικών διαταραχών στο Βερολίνο και παραδίδει τέτοια μαθήματα, ως απόφοιτη, με βαθμό Λίαν Καλώς, της Φιλοσοφικής Σχολής του Εθν. Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών. Η λογική της έκφρασης των ελληνικών είναι η κορυφαία των ινδοευρωπαικών γλωσσών και ακολουθήκε πιστά ή λιγότερο πιστά από όλες σχεδόν τις μετέπειτα δυτικές γλώσσες, όπως η παγκόσμια οργάνωση της Γαλλοφωνίας έχει ήδη παραδεχτει. Μια σκέτη αρχαία γλώσσα δεν είναι και το απέδειξε κλείνοντας επάξια πάνω από 3 χιλιάδες χρόνια ένδοξης Ιστορίας κι ακόμη τη μιλούν πάνω από 16 εκατομμύρια φυσικοί ομιλητές στον κόσμο. Κι επιπλέον, δεν καταλαβαίνω το ρατσισμό σου. Δηλαδή τα λατινικά που δεν τα μιλάει εν έτει 2008 ούτε ένας άνθρωπος (φυσικός ομιλητής), σημαίνει οτι απαξιώνονται σαν γλώσσα; Μην τρελαθούμε δηλαδή...Πέραν τούτου, τα Τούρκικα, που ομιλούνται από πολλά περισσότερα εκατομμύρια ανθρώπους, έχουν μεγαλύτερη αξία από τα ελληνικά για την ανθρωπότητα; Ας μην ξεχνάμε τι προσέφερε ο τούρκικος πολιτισμός στον κόσμο και τι ο ελληνικός. Κι επίσης ας μην ξεχνάμε οτι η γλώσσα ειναι ο βασικός φορέας κάθε πολιτισμού. Περί προφοράς δεν θα μιλήσω καθόλου. Κανένας φυσικός ομιλητής δε μπορεί να πει αν η γλώσσα του είναι εύηχη ή όχι. Κανένας Ιταλός δεν μπορεί να δει την ομορφιά της προφοράς των Ιταλικών. Αυτό το οποίο εγώ κρατώ, είναι το γεγονός οτι άνθρωποι που μιλούν γερμανογενή γλώσσα (συγκεκριμένα, ολλανδικά, γερμανικά κλπ.) μου έχουν πει οτι βρίσκουν την ελληνική αρκετά μελωδικότερη από την ιταλική. Βέβαια εκεί παίζει ρόλο το γούστο του καθενός.
Πάντως αν δεν ήταν άξια γλώσσα, οι δυτικοί δεν θα εξέφραζαν όλα τα υψηλά νοήματα με ελληνόφερτες λέξεις, ούτε οι σινοιάπωνες θα πίστευαν οτι μόνο η εκμάθηση των ελληνικών θα τους φέρει πιο κοντά στη Δύση (γι'αυτο ιδρύθηκε και Ελληνικη Σχολή στο πανεπιστήμιο του Πεκίνου). Ακόμη, να σου θυμίσω οτι η Καινή Διαθήκη με τα υψηλά χριστιανικά, ανθρωπιστικά ιδεώδη γράφτηκε στα ελληνικά, τη στιγμή που μπορούσε κάλλιστα να γραφτεί στα λατινικά ή στα αραμαικά. Αξίζει ν'αναφερθεί οτι και οι 4 ευαγγελιστές ΔΕΝ ήταν Έλληνες, παρ'ολο που έγραψαν στα Ελληνικά. Μήπως να σου αναφέρω και τον ορισμό της Ευρωπαικής Αναγέννησης; ΟΚ, "Ήταν το κίνημα των κορυφαίων ευρωπαίων διανοούμενων του 16-17ου αιώνα, οι οποίοι επεδίωκαν την επιστροφή στα ελληνικά κλασικά γράμματα, με σκοπό να λύσουν τα τεράστια κοινωνικά, πολιτικά, θρησκευτικά και άλλα ζητήματα της σκοταδιστικής εποχής του Μεσαίωνα".

Τη θέση σου μπορείς να τη διατηρείς και να τη διατυμπανίζεις, αλλά με λίγη σοβαρότητα και κυρίως χωρίς να κατηγορείς τα ελληνικά επειδή θεωρείς κάποια άλλη γλώσσα πιο "trendy". Γιατί τουλάχιστον εμένα αυτό μ'εκανες να καταλάβω. Να τονίσω οτι η παρέμβασή μου δεν στηρίζει τη δήλωση του qwertyuiop2, διότι το αν μια γλώσσα ειναι όμορφη (προφανώς αισθητικά) είναι εντελώς υποκειμενικό κι επίσης, εκτός των Ελληνικών, υπήρξαν για την ανθρωπότητα κι άλλοι σημαντικοί πολιτισμοί με τις γλώσσες τους, όπως τα κινέζικα, τα αραβικά και άλλα.

σόρι που στο λέω ...
αλλά ... δε βαριέσαι να γράφεις τόσα πολλά & να χαλάς τόση ωρα απ ' τον ελεύθερο χρόνο σου για τη ''δήλωσή'' μου ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanosmylo

Δραστήριο μέλος

Ο Θάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διοίκησης Επιχειρήσεων Δυτικής Αττικής (Αιγάλεω) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 571 μηνύματα.
Παιδιά δεν ξέρω αν θα το 'λεγα ποτέ αυτό.Εϊχα μαι φιλόλογ στο Γυμνάσιο και όχι μόνο με έκανε να αγαπήσω τη γλώσσα μου αλλά να τη λατρέψω και να την αγαπήσω.Είμαι τεχνολογική και ο μόνος λόγος που θα πήγαινα Θεωρητική είναι ότι μ'έκανε να αγαπήσω κάθετι στα αρχαία.

Λοιπόν συμφωνώ κάθετα με τη LACTA. Η ελληνική γλώσσα είναι από τις καλύτερς γλώσσες του κόσμου και δεν το λέω γιατί είμαι Έλληνας.Θα σας μιλήσω με στοιχεία.

1)Οι περισσότερες γλώσσες του πλανήτη έχουν τη βάση τους στα ελληνικά.Δηλαδή.Οι Λατίνοι πήραν στιχεία της αρχαίας ελληνικής και δημιούργησαν τη λατινική και ύστερα οι Δυτικοί πήραν στοιχεία της Λατινικής.

2)Έχει τις περισσότερες λέξεις γύρω στα 7 εκατομμύρια λέξεις και ακόμη δεν τελειώνουν.Έχουν βάλει σε υπολογιστή ανάλυση όλων των γλωσσών του κόσμου σε ένα ερευνητικό κέντρο στην Αμερική και με την ελληνική δε μπορούν να τελειώσουν εξαιτίας του πλούτου και του θησαυρού της γώσσας.Πραγματικά δεν ξέρουν τι να κάνουν γιατί δεν έχει τελειωμό η αναζήτση λέξεων. Συνεχώς βρίσκει κι άλλες...

3)Έχει τις περισσότερες λογοτεχνικές εκφράσεις (μεταφράστε το ηλιοστάλαχτη και το κυματοδαρμένη...), είναι η πιο πλούσια (με εκατομμύρια λήμματα και εκφράσεις), και μπορείς κάθε λέξη να την αντικαταστήσεις με χίλιες δυο συνώνυμες.

4)Κάθε φθόγγος κάθε λέξης σημαίνει και κάτι.Δηλαδή το νερό στα αγγλικά ή στα γαλλικά (water/eau) λέγεται (water και eau) γιατί έχει έτσι συμφωνηθεί να λέγεται.Αντίθετα στην ελληνική γλώσσα κάθε λέξη προκύπτει από κάπου.Πολλές λέξεις που έχουν λ και ρ περιέχουν το στοιχείο του νερού.(νερό, ρυάκι). Η λέξη άνθρωπος βγαίναι από το ορθώνω που σημαίνει το ον που μπορεί να ορθώσει λέξη, λόγο.Όποια λέξη και να βρείτε βγαίνει από κάπου, σημαίνει κάτι και γενικά κάθε φθόγγος έχει τη σημασία του.Δεν υπάρχει καμία άλλη γλώσσα με αυτό.Γι'αυτό είναι τόσο πλούσια.Εξού και κάποια λάθη που κάνουμε στη γλώσσα μας όταν μιλάμε ή γράφουμε και κοροϊδεύουμε τον άλλον για αγράμματο. Γιατί πολύ παλά η γλώσσα μας έχει πολλούς σχηματισμούς και δεν έχει λέξεις που συμφωνληθηκαν να λέγονται έτσι.To water δε βγαίνει από πουθενά ή το man.Ενώ στην ελληνική έχουν τη σημασία τους και προέρχονται από κάπου.Αρκεί ένα θέμα.Το γραφ.Βγάζεις ό,τι θέλεις από εκεί.Γράφω-γραφίτης-γραφομηχανή-γραφολόγος-γραφιστική-γράψω κλπ.Από το write εκτός από το writer τί άλλο μπορείς να βγάλεις;;;;;

5)Τα ελληνικά έχουν άμεση σχέση με τα μαθηματικά.Κι αυτό γιατί είναι τέτοια η αρμονία τους και ο ρυθμος τους που όλα είναι τέλεια.Δε μπορείς να πειράξεις τίποτα.Φιλοσοφική γλώσσα.
Γι'αυτό και η αυριανή γλώσσα προγραμματισμού των υπολογιστών θα 'ναι η ελληνική. ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΕΙΑ.Γιατί ο υπολογιστής δέχεται όλες τις ελληνικές λέξεις και ταριάζουν τέλεια στον προγραμματισμό.(Όσοι ξέρουν και κάνουν προγραμματισμό ξέρουνότι είναι δύσκολες και πολύπλοκες οι γλώσσες προγραμματισμού). Με τα ελληνικά αυτό θα λυθεί γιατί πολυ απλά αυτή τους η αρμονία ταιριάζει παντού στον υπολογιστή.

6) Έχει αποδειχθεί ότι όποιος κάνει Αρχαία Ελληνικά ότι έχει καλύτερη κρίση (σύμφωνα με πανεπιστημιακή έρευνα, όχι μπούρδες). Δηλαδή λόγω της πολουπλοκότητας και της δυσκολίας τους σε αναγκάζουν να σκέφτεσαι και να δρας αλλιώς.Δηλαδή αναγκάζεσαι να "το βάλεις να δουλέψει" για να βγάλεις μια πρόταση. Ή και να κλίνεις ένα ρήμα. Εξού και όποιος είναι μαθηματικός είναι πιο ξύπνιος ή έχει καλύτερη κρίση λόγω της δυσκολίας των προβλημάτων των μαθηματικών.

7)Πείτε μου μια γλώσσα που κλίνονται και τα ουσιαστικά και τα επίθετα και τα ρήματα και οι αντωνυμίες και ο πληθυντικός αριθμός να 'ναι διαφορετικός σε κάθε λέξη όχι μόνο με ένα s στο τέλος, που να έχει πολλά είδη λόγου, διαφορετικά είδη ι (ει, οι, η, ι , υ...). Όλα αυτά δηλώνουν το θησαυρό και τον πλούτο της.

Παιδιά δεν τα λέω επειδή είμαι Έλληνας αλλά με απτά στοιχεία. Ας έχουμε κι εμείς κάτι καλό.Δεν είμαστε τόσο σκατά ως χώρα ή ως πολοτισμός. Περηφανευόμαστε γι ατη γλώσσα που ΄χουμε γιατί όντως είναι η πιο άρτια και η πιο πλούσια πάνω στον κόσμο.(ο υπολογιστής με τις ελληνικές λέξεις ακόμη τρέχει...).
Δεν είανι τυχαίο ότι όλο και περισσότερα σχολέια στην Ευρώπη διδάσκουν αρχαία ελληνικά.ΑΛληλογραφώ με παιδί από Γαλλία και κάνουν αρχαία ελληνικά.

Έχουμε ένα προνόμιο και έναν θησαυρό αυτό της γλώσσας μας. Μονάδικό αλφάβητο και γλώσσα που τη δωρίσαμε για να έχει και ο υπόλοιπος κόσμος (πλην των Κινέζων). Μην είστε διστακτικοί σε όλα και καταλάβετε μερικά πράγματα.Για να γράψεις ελληνικά θέλει σκέψη. Πρέπει κάθε φορά να σκεφτείς τι ο να βάλεις (ο, ω ) τι ι (ει, οι, η , υ , ι), τί κατάληξη θα βάλεις (παίζω, παίζεις, παίζεται, παίζετε), να σκεφτείς τί εξαιρέσεις υπάρχουν τί κανόνες... κλπ.

Δε λέω ότι υπόλοιπες γλώσσες είναι σκάρτες αλλά δεν είναι τυχαίο ότι η γλώσσα μας διδάσκεται σε πολλά σχολεία για να θεωρείσαι μορφωμένος και ότι θα την εισάγουν στη γλώσσα του προγραμματισμού.Με 7 εκατομμύρια λέξεις ή δισεκατομμύρι δε θυμάμαι θα ΄χουν πληθώρα λέξεων για προγραμματισμό.

Έχουμε κάτι καλό και είναι κρίμα να το πετάμε με τα γκρίκλις....Η γλώσσα μας είναι τέλεια και πρέπει να το παραδεχτείτε είτε ναι είτε όχι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mostel

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στέλιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,203 μηνύματα.
Τα ελληνικά δε μιλούνται από όλο το κόσμο κατά τύχη. Για μία ψήφο. Για όσους δε το ξέρανε, ας ανατρέξουν σε ιστορικά βιβλία. Στη ψηφοφορία για το ποια θα 'ναι η επίσημη γλώσσα της Η.Π.Α., ψηφίστηκαν τα αγγλικά με διαφορά απ' τα ελληνικά για μία ψήφο. Τώρα δε θα κάτσω να σχολίασω φληναφήματα και λιβέλους περί της ελληνικής γλώσσας. Ο καθείς ας εκφράσει με σοβαρότητα και υπευθυνότητα τα γραφόμενά του, αιτιολογώντας την άποψή του. Το να πετάμε κάτι, ναι, προκαλεί ντόρο και προσοχή, αλλά δεν οδηγεί και σε σωστό διάλογο.


Στέλιος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Τα ελληνικά δε μιλούνται από όλο το κόσμο κατά τύχη. Για μία ψήφο. Για όσους δε το ξέρανε, ας ανατρέξουν σε ιστορικά βιβλία. Στη ψηφοφορία για το ποια θα 'ναι η επίσημη γλώσσα της Η.Π.Α., ψηφίστηκαν τα αγγλικά με διαφορά απ' τα ελληνικά για μία ψήφο.

Αυτό είναι γνωστό hoax και μάλιστα το διαδίδουν διάφοροι λαοί για τον εαυτό τους, όχι μόνο οι έλληνες.

Με το να υποστηρίζετε τα ελληνικά με τέτοια επιχειρήματα, περισσότερο κακό τους κάνετε, μιας και δείχνει απελπισία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tolisman

Δραστήριο μέλος

Ο tolisman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 457 μηνύματα.
Αυτό είναι γνωστό hoax και μάλιστα το διαδίδουν διάφοροι λαοί για τον εαυτό τους, όχι μόνο οι έλληνες.

Με το να υποστηρίζετε τα ελληνικά με τέτοια επιχειρήματα, περισσότερο κακό τους κάνετε, μιας και δείχνει απελπισία.

Αυτό ήμουν έτοιμος να πω κι εγώ. Και αυτά που αναφέρει ο Θάνος πιο πάνω είναι επίσης μύθοι ως επί το πλείστον.

Πιστεύω πάντως πως η ελληνική γλώσσα είναι από τις ωραιότερες. Τα νέα ελληνικά βέβαια έχουν αρκετά προβλήματα, κυρίως με την κλήση των ρημάτων, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Παιδιά δεν ξέρω αν θα το 'λεγα ποτέ αυτό.Εϊχα μαι φιλόλογ στο Γυμνάσιο και όχι μόνο με έκανε να αγαπήσω τη γλώσσα μου αλλά να τη λατρέψω και να την αγαπήσω.Είμαι τεχνολογική και ο μόνος λόγος που θα πήγαινα Θεωρητική είναι ότι μ'έκανε να αγαπήσω κάθετι στα αρχαία.

Λοιπόν συμφωνώ κάθετα με τη LACTA. Η ελληνική γλώσσα είναι από τις καλύτερς γλώσσες του κόσμου και δεν το λέω γιατί είμαι Έλληνας.Θα σας μιλήσω με στοιχεία.

1)Οι περισσότερες γλώσσες του πλανήτη έχουν τη βάση τους στα ελληνικά.Δηλαδή.Οι Λατίνοι πήραν στιχεία της αρχαίας ελληνικής και δημιούργησαν τη λατινική και ύστερα οι Δυτικοί πήραν στοιχεία της Λατινικής.

2)Έχει τις περισσότερες λέξεις γύρω στα 7 εκατομμύρια λέξεις και ακόμη δεν τελειώνουν.Έχουν βάλει σε υπολογιστή ανάλυση όλων των γλωσσών του κόσμου σε ένα ερευνητικό κέντρο στην Αμερική και με την ελληνική δε μπορούν να τελειώσουν εξαιτίας του πλούτου και του θησαυρού της γώσσας.Πραγματικά δεν ξέρουν τι να κάνουν γιατί δεν έχει τελειωμό η αναζήτση λέξεων. Συνεχώς βρίσκει κι άλλες...

3)Έχει τις περισσότερες λογοτεχνικές εκφράσεις (μεταφράστε το ηλιοστάλαχτη και το κυματοδαρμένη...), είναι η πιο πλούσια (με εκατομμύρια λήμματα και εκφράσεις), και μπορείς κάθε λέξη να την αντικαταστήσεις με χίλιες δυο συνώνυμες.

4)Κάθε φθόγγος κάθε λέξης σημαίνει και κάτι.Δηλαδή το νερό στα αγγλικά ή στα γαλλικά (water/eau) λέγεται (water και eau) γιατί έχει έτσι συμφωνηθεί να λέγεται.Αντίθετα στην ελληνική γλώσσα κάθε λέξη προκύπτει από κάπου.Πολλές λέξεις που έχουν λ και ρ περιέχουν το στοιχείο του νερού.(νερό, ρυάκι). Η λέξη άνθρωπος βγαίναι από το ορθώνω που σημαίνει το ον που μπορεί να ορθώσει λέξη, λόγο.Όποια λέξη και να βρείτε βγαίνει από κάπου, σημαίνει κάτι και γενικά κάθε φθόγγος έχει τη σημασία του.Δεν υπάρχει καμία άλλη γλώσσα με αυτό.Γι'αυτό είναι τόσο πλούσια.Εξού και κάποια λάθη που κάνουμε στη γλώσσα μας όταν μιλάμε ή γράφουμε και κοροϊδεύουμε τον άλλον για αγράμματο. Γιατί πολύ παλά η γλώσσα μας έχει πολλούς σχηματισμούς και δεν έχει λέξεις που συμφωνληθηκαν να λέγονται έτσι.To water δε βγαίνει από πουθενά ή το man.Ενώ στην ελληνική έχουν τη σημασία τους και προέρχονται από κάπου.Αρκεί ένα θέμα.Το γραφ.Βγάζεις ό,τι θέλεις από εκεί.Γράφω-γραφίτης-γραφομηχανή-γραφολόγος-γραφιστική-γράψω κλπ.Από το write εκτός από το writer τί άλλο μπορείς να βγάλεις;;;;;

5)Τα ελληνικά έχουν άμεση σχέση με τα μαθηματικά.Κι αυτό γιατί είναι τέτοια η αρμονία τους και ο ρυθμος τους που όλα είναι τέλεια.Δε μπορείς να πειράξεις τίποτα.Φιλοσοφική γλώσσα.
Γι'αυτό και η αυριανή γλώσσα προγραμματισμού των υπολογιστών θα 'ναι η ελληνική. ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΕΙΑ.Γιατί ο υπολογιστής δέχεται όλες τις ελληνικές λέξεις και ταριάζουν τέλεια στον προγραμματισμό.(Όσοι ξέρουν και κάνουν προγραμματισμό ξέρουνότι είναι δύσκολες και πολύπλοκες οι γλώσσες προγραμματισμού). Με τα ελληνικά αυτό θα λυθεί γιατί πολυ απλά αυτή τους η αρμονία ταιριάζει παντού στον υπολογιστή.

6) Έχει αποδειχθεί ότι όποιος κάνει Αρχαία Ελληνικά ότι έχει καλύτερη κρίση (σύμφωνα με πανεπιστημιακή έρευνα, όχι μπούρδες). Δηλαδή λόγω της πολουπλοκότητας και της δυσκολίας τους σε αναγκάζουν να σκέφτεσαι και να δρας αλλιώς.Δηλαδή αναγκάζεσαι να "το βάλεις να δουλέψει" για να βγάλεις μια πρόταση. Ή και να κλίνεις ένα ρήμα. Εξού και όποιος είναι μαθηματικός είναι πιο ξύπνιος ή έχει καλύτερη κρίση λόγω της δυσκολίας των προβλημάτων των μαθηματικών.

7)Πείτε μου μια γλώσσα που κλίνονται και τα ουσιαστικά και τα επίθετα και τα ρήματα και οι αντωνυμίες και ο πληθυντικός αριθμός να 'ναι διαφορετικός σε κάθε λέξη όχι μόνο με ένα s στο τέλος, που να έχει πολλά είδη λόγου, διαφορετικά είδη ι (ει, οι, η, ι , υ...). Όλα αυτά δηλώνουν το θησαυρό και τον πλούτο της.

Παιδιά δεν τα λέω επειδή είμαι Έλληνας αλλά με απτά στοιχεία. Ας έχουμε κι εμείς κάτι καλό.Δεν είμαστε τόσο σκατά ως χώρα ή ως πολοτισμός. Περηφανευόμαστε γι ατη γλώσσα που ΄χουμε γιατί όντως είναι η πιο άρτια και η πιο πλούσια πάνω στον κόσμο.(ο υπολογιστής με τις ελληνικές λέξεις ακόμη τρέχει...).
Δεν είανι τυχαίο ότι όλο και περισσότερα σχολέια στην Ευρώπη διδάσκουν αρχαία ελληνικά.ΑΛληλογραφώ με παιδί από Γαλλία και κάνουν αρχαία ελληνικά.

Έχουμε ένα προνόμιο και έναν θησαυρό αυτό της γλώσσας μας. Μονάδικό αλφάβητο και γλώσσα που τη δωρίσαμε για να έχει και ο υπόλοιπος κόσμος (πλην των Κινέζων). Μην είστε διστακτικοί σε όλα και καταλάβετε μερικά πράγματα.Για να γράψεις ελληνικά θέλει σκέψη. Πρέπει κάθε φορά να σκεφτείς τι ο να βάλεις (ο, ω ) τι ι (ει, οι, η , υ , ι), τί κατάληξη θα βάλεις (παίζω, παίζεις, παίζεται, παίζετε), να σκεφτείς τί εξαιρέσεις υπάρχουν τί κανόνες... κλπ.

Δε λέω ότι υπόλοιπες γλώσσες είναι σκάρτες αλλά δεν είναι τυχαίο ότι η γλώσσα μας διδάσκεται σε πολλά σχολεία για να θεωρείσαι μορφωμένος και ότι θα την εισάγουν στη γλώσσα του προγραμματισμού.Με 7 εκατομμύρια λέξεις ή δισεκατομμύρι δε θυμάμαι θα ΄χουν πληθώρα λέξεων για προγραμματισμό.

Έχουμε κάτι καλό και είναι κρίμα να το πετάμε με τα γκρίκλις....Η γλώσσα μας είναι τέλεια και πρέπει να το παραδεχτείτε είτε ναι είτε όχι...

Σε γενικές γραμμές συμφωνώ μαζί σου, αν και υπάρχουν κάποια σημεία στα οποία θα ήθελα να εστιάσω:
1) Τα λατινικά έχουν, εκτός από ελληνικά στοιχεία, και πολλά ετρουσκικά. Να μη νομίζουμε δηλαδή ότι έχουμε και το μονοπώλιο...
4) Το ρυάκι έχει σχέση ετυμολογικά με το ρ. ρέω, ενώ η λέξη νερό έχει προκύψει αντί του ύδατος γιατί χρησιμοποιούνταν ευρέως η φράση "νερόν ύδωρ", δηλ. "φρέσκο νερό/ύδωρ", απ' όπου αποσπάστηκε το επίθετο νερός και έμεινε το νερό(ν).
Εξάλλου και στα αγγλικά λέμε water/river/rain. Το ότι ένα γράμμα μόνο του εμπεριέχεται σε μια ομάδα λέξεων μπορεί να είναι εντελώς τυχαίο.

Γενικά: Η γλώσσα μας, εφ' όσον ένας Νεοέλληνας που δεν έχει κάνει ποτέ του Αρχαία Ελληνικά δεν τα καταλαβαίνει, είναι, αν όχι γλώσσα ξεχωριστή από την Αρχαία Ελληνική, τουλάχιστον διάλεκτος (θα μου πείτε, θα καταλάβει αρκετές λέξεις, αλλά και ένας Ολλανδός που δεν έχει κάνει ποτέ στη ζωή του Γερμανικά καταλαβαίνει αρκετές λέξεις από τα Γερμανικά, όπως και ένας Δανός καταλαβαίνει λέξεις από τα Νορβηγικά). Θεωρώ πως υπάρχει ένας σαφής διαχωρισμός ανάμεσα στην Αρχαία και τη Νέα Ελλάδα. Το να λέμε πως άλλοι Ευρωπαίοι κάνουν αρχαία δεν κολακεύει εμάς, τους αρχαίους ημών προγόνους μας κολακεύει. Εμείς θα έπρεπε να ντρεπόμαστε, γιατί οι ξένοι μαθαίνουν τα αρχαία καλύτερα από μας.

Στο πρώτο σκέλος του τελικού σου συμπεράσματος θα συμφωνήσω... Όμως καμία γλώσσα δεν είναι τέλεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mostel

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στέλιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,203 μηνύματα.
Αυτό είναι γνωστό hoax και μάλιστα το διαδίδουν διάφοροι λαοί για τον εαυτό τους, όχι μόνο οι έλληνες.

Με το να υποστηρίζετε τα ελληνικά με τέτοια επιχειρήματα, περισσότερο κακό τους κάνετε, μιας και δείχνει απελπισία.


Θα σου δώσω άλλα δύο hoaxes τότε:

1) Επί της ελληνιστικής εποχής ολόκληρος ο κόσμος μιλούσε ελληνικά.

2)

Κάποιοι ξεχνούν ότι η μία στις τέσσερις αγγλικές λέξεις είναι ελληνική. Κάποιοι ξεχνούν ότι η ελληνική γλώσσα είναι η γλώσσα των επιστημών και της λόγιας έκφρασης. Κάποιοι ξεχνούν ότι η αγγλική γλώσσα είναι γεμάτη με λέξεις από τον Όμηρο, τον Ησίοδο, τον Πλάτωνα, τον Αριστοτέλη, τον Ηρόδοτο, τον Ιπποκράτη, τον Θουκυδίδη, τον Γαληνό. Κάποιοι ξεχνούν αυτό που λένε οι Αμερικανοί όταν αντιμετωπίζουν πρόβλημα κυριολεξίας: “Οι Έλληνες έχουν τη λέξη γιʼ αυτό”. Όσοι έχετε διαβάσει μερικές αράδες Ελύτη, είναι σίγουρο ότι έχετε πεισθεί για τον τεράστιο πλούτο της ελληνικής γλώσσας. Ο πρώην πρωθυπουργός και καθηγητής κ. Ξενοφών Ζολώτας, για να καταδείξει τη δύναμη της ελληνικής γλώσσας και την καταλυτική της επίδραση στο ευρωπαϊκό λεξιλόγιο, είχε εκφωνήσει δύο μνημειώδεις λόγους στην αγγλική γλώσσα. Στην ουσία βέβαια η γλώσσα ήταν ελληνική! Δεν έχετε παρά να τους διαβάσετε. Και οι δύο ομιλίες απευθύνονταν στους συνέδρους της Διεθνούς Τράπεζας Ανασυγκρότησης, στην Ουάσιγκτον.


26 Σεπτεμβρίου 1957

“Kyrie,​
I eulogize the archons of the Panethnic Numismatic Thesaurus and the Ecumenical Trapeza for the orthodoxy of their axioms, methods and policies, although there is an episode of cacophony of the Trapeza with Hellas. With enthusiasm we dialogue and synagonize at the synods of our didymous Organizations in which polymorphic economic ideas and dogmas are analyzed and synthesized. Our critical problems such as the numismatic plethora generate some agony and melancholy. This phenomenon is characteristic of our epoch. But, to my thesis, we have the dynamism to program therapeutic practices as a prophylaxis from chaos and catastrophe. In parallel, a panethnic unhypocritical economic synergy and harmonization in a democratic climate is basic. I apologize for my eccentric monologue. I emphasize my eucharistia to you Kyrie, to the eugenic and generous American Ethnos and to the organizers and protagonists of this Amphictyony and the gastronomic symposia.”


2 Οκτωβρίου 1959

“Kyrie,​
It is Zeusʼ anathema on our epoch for the dynamism of our economies and the heresy of our economic methods and policies that we should agonize between the Scylla of numismatic plethora and the Charybdis of economic anemia. It is not my idiosyncrasy and to be ironic or sarcastic but my diagnosis would be that politicians are rather cryptoplethorists. Although they emphatically stigmatize numismatic plethora, energize it through their tactics and practices. Our policies have to be based more on economic and less on political criteria. Our gnomon has to be a metron between political, strategic and philanthropic scopes. Political magic has always been antieconomic.​
In our epoch characterized by monopolies, oligopolies, menopsonies, monopolistic and polymorphic inelasticities, our policies have to be more orthological. But this should not be metamorphosed into plethorophobia which is endemic among academic economists. Numismatic symmetry should not antagonize economic acme. A greater harmonization between the practices of the economic and numismatic archons is basic. Parallel to this, we have to synchronize and harmonize more and more our economic and numismatic policies panethnically. These scopes are more practical now, when the prognostics of the political and economic barometer are halcyonic. The history of our didymous organizations in this sphere has been didactic and their gnostic practices will always be a tonic to the polyonymous and idiomorphus ethnical economics. The genesis of the programmed organizations will dynamize these policies.​
I sympathize, therefore, with the aposties and the hierarchy of our organizations in their zeal to programme orthodox economic and numismatic policies, although I have some logomachy with them. I apologize for having tyrannized you with my hellenic phraseology. In my epilogue, I emphasize my eulogy to the philoxenous autochthons of this cosmopolitan metropolis and my encomium to you, Kyrie, and the stenographers.”



Stelios
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lacta345

Νεοφερμένος

Η Φωτεινή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Κοίτα, νομίζω πως η σταχτούλα εκφράστηκε κάπως υπερβολικά και αγενώς αλλά δεν υπάρχει λόγος να αρπάζεσαι έτσι. Ο κάθε λαός θεωρεί τη γλώσσα του την ομορφότερη.
.........

Σε τελική ανάλυση θεωρώ πως η ελληνική γλώσσα έχει όντως μια ιδιαίτερη λάμψη και γοητεία. Τουλάχιστον αυτό όσον αφορά τη νέα. Γιατί το ξέρω πως είναι μετεξέλιξη της αρχαίας αλλά δε θα μπορέσω να αγαπήσω τα αρχαία ελληνικά γιατί το σχολείο με έκανε να τα μισήσω.
........
Ωστόσο δε μπορώ να ισχυριστώ πως δεν υπάρχει άλλη γλώσσα εφάμιλλη ή καλύτερη της ελληνικής, εφ' όσον δεν τις έχω γνωρίσει όλες και δεν τις έχω μελετήσει εις βάθος (αυτό είναι κάτι το οποίο δε θα μπορέσει κανένας άνθρωπος ποτέ να κάνει).
Εννοείται φιλικά! ;)

Συμφωνώ μαζί σου. Τουλάχιστον ήσουν ευγενικός:D χαχα
Το ξέρω ότι ίσως εκφράστηκα λίγο εντονότερα από ό,τι θα έπρεπε, απλά με τσάντισε το πως το έθεσε η "σταχτούλα".
Δικαίωμα του καθενός να μην του αρέσει καποια γλώσσα, ακόμα και η δική του, αλλά δεν μπορεί να την ακυρώνει.
Και στο κάτω κάτω αυτή τη γλώσσα μιλάει και αν πετύχει κάτι, αυτή η γλώσσα θα της το έχει δώσει μιας και η μόρφωσή της έγινε στα ελληνικά και όχι σε κάποια άλλη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lacta345

Νεοφερμένος

Η Φωτεινή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 23 μηνύματα.
σόρι που στο λέω ...
αλλά ... δε βαριέσαι να γράφεις τόσα πολλά & να χαλάς τόση ωρα απ ' τον ελεύθερο χρόνο σου για τη ''δήλωσή'' μου ?

Αντί να ειρωνεύεσαι, εγώ θα σου πρότεινα να πας να ανοίξεις κανά βιβλίο μιας και είσαι μόνο 14, και να αγαπήσεις τη γλώσσα που μιλάς. Και δεν λέω να την αγαπήσεις φανατικά, απλά να συνειδητοποιήσεις ότι δεν είναι χάλια όπως εσύ πιστεύεις.

Άντε, γιατί έχει γίνει συνήθειο της νεολαίας σήμερα να απαξιώνει τα πάντα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
ειιναι ακαλαισθησια αλλα δημιοργουν και προβλημα ορθογραφιας και αυτο το παρατηρω απο τν εαυτο μου γιατι εγραφα με grenkliish και οσο να πειτε ξεχνας τα ελληνικα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
2)

Κάποιοι ξεχνούν ότι η μία στις τέσσερις αγγλικές λέξεις είναι ελληνική. Κάποιοι ξεχνούν ότι η ελληνική γλώσσα είναι η γλώσσα των επιστημών και της λόγιας έκφρασης. Κάποιοι ξεχνούν ότι η αγγλική γλώσσα είναι γεμάτη με λέξεις από τον Όμηρο, τον Ησίοδο, τον Πλάτωνα, τον Αριστοτέλη, τον Ηρόδοτο, τον Ιπποκράτη, τον Θουκυδίδη, τον Γαληνό. Κάποιοι ξεχνούν αυτό που λένε οι Αμερικανοί όταν αντιμετωπίζουν πρόβλημα κυριολεξίας: “Οι Έλληνες έχουν τη λέξη γιʼ αυτό”. Όσοι έχετε διαβάσει μερικές αράδες Ελύτη, είναι σίγουρο ότι έχετε πεισθεί για τον τεράστιο πλούτο της ελληνικής γλώσσας. Ο πρώην πρωθυπουργός και καθηγητής κ. Ξενοφών Ζολώτας, για να καταδείξει τη δύναμη της ελληνικής γλώσσας και την καταλυτική της επίδραση στο ευρωπαϊκό λεξιλόγιο, είχε εκφωνήσει δύο μνημειώδεις λόγους στην αγγλική γλώσσα. Στην ουσία βέβαια η γλώσσα ήταν ελληνική! Δεν έχετε παρά να τους διαβάσετε. Και οι δύο ομιλίες απευθύνονταν στους συνέδρους της Διεθνούς Τράπεζας Ανασυγκρότησης, στην Ουάσιγκτον.


26 Σεπτεμβρίου 1957

“Kyrie,​
I eulogize the archons of the Panethnic Numismatic Thesaurus and the Ecumenical Trapeza for the orthodoxy of their axioms, methods and policies, although there is an episode of cacophony of the Trapeza with Hellas. With enthusiasm we dialogue and synagonize at the synods of our didymous Organizations in which polymorphic economic ideas and dogmas are analyzed and synthesized. Our critical problems such as the numismatic plethora generate some agony and melancholy. This phenomenon is characteristic of our epoch. But, to my thesis, we have the dynamism to program therapeutic practices as a prophylaxis from chaos and catastrophe. In parallel, a panethnic unhypocritical economic synergy and harmonization in a democratic climate is basic. I apologize for my eccentric monologue. I emphasize my eucharistia to you Kyrie, to the eugenic and generous American Ethnos and to the organizers and protagonists of this Amphictyony and the gastronomic symposia.”


2 Οκτωβρίου 1959

“Kyrie,​
It is Zeusʼ anathema on our epoch for the dynamism of our economies and the heresy of our economic methods and policies that we should agonize between the Scylla of numismatic plethora and the Charybdis of economic anemia. It is not my idiosyncrasy and to be ironic or sarcastic but my diagnosis would be that politicians are rather cryptoplethorists. Although they emphatically stigmatize numismatic plethora, energize it through their tactics and practices. Our policies have to be based more on economic and less on political criteria. Our gnomon has to be a metron between political, strategic and philanthropic scopes. Political magic has always been antieconomic.​
In our epoch characterized by monopolies, oligopolies, menopsonies, monopolistic and polymorphic inelasticities, our policies have to be more orthological. But this should not be metamorphosed into plethorophobia which is endemic among academic economists. Numismatic symmetry should not antagonize economic acme. A greater harmonization between the practices of the economic and numismatic archons is basic. Parallel to this, we have to synchronize and harmonize more and more our economic and numismatic policies panethnically. These scopes are more practical now, when the prognostics of the political and economic barometer are halcyonic. The history of our didymous organizations in this sphere has been didactic and their gnostic practices will always be a tonic to the polyonymous and idiomorphus ethnical economics. The genesis of the programmed organizations will dynamize these policies.​
I sympathize, therefore, with the aposties and the hierarchy of our organizations in their zeal to programme orthodox economic and numismatic policies, although I have some logomachy with them. I apologize for having tyrannized you with my hellenic phraseology. In my epilogue, I emphasize my eulogy to the philoxenous autochthons of this cosmopolitan metropolis and my encomium to you, Kyrie, and the stenographers.”



Stelios

Ενταξει αλλα στην καθημερινη αγγλικη ομιλια δεν χρησιμοποιουνται ολες αυτες οι λεξεις... νομιζω ειχε ειπωθει και σε αλλο θεμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_sentenced_

Νεοφερμένος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Ίλιον (Αττική). Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Αντί να ειρωνεύεσαι, εγώ θα σου πρότεινα να πας να ανοίξεις κανά βιβλίο μιας και είσαι μόνο 14, και να αγαπήσεις τη γλώσσα που μιλάς. Και δεν λέω να την αγαπήσεις φανατικά, απλά να συνειδητοποιήσεις ότι δεν είναι χάλια όπως εσύ πιστεύεις.

Άντε, γιατί έχει γίνει συνήθειο της νεολαίας σήμερα να απαξιώνει τα πάντα.


συμφωνώ Α-Π-Ο-Λ-Υ-Τ-Α.
Βλέπω σε όλα τα παιδιά, της ίδιας ή μικρότερης ηλικίας από τη δικιά μου, να επικρατεί μια απαξίωση και ένας ωχαδερφισμός για τα πάντα. Αναρωτιέμαι, αυτοί οι άνθρωποι δε θα καταλάβουν ποτέ κάποια πράγματα; Δε θα αποκτήσουν ποτέ δική τους άποψη γιατί πιστεύω πως αυτή η τάση να τα ισοπεδώνουμε όλα έχει γίνει μόδα πλέον.
ΤΙ; που ακούστηκε να γράφεις με ελληνικά και τόνους στο μσν; Γράφεις εκεί με greeklish βάζεις παντού ένα "ι" και ένα "ε" κόβεις και τις μισές λέξεις και τελειώνει η ιστορία...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Afey

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θέμης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Είναι απλά τα πράγματα, τα greeklish είναι γλώσσα που έχει προκύψει από ανάγκη και έχει σχηματοποιηθεί με αόριστους κανόνες από -κυρίως- εφήβους σε σύντομο χρονικό διάστημα. Είναι λογικό λοιπόν να μην έχει καμία αισθητική. Ελληνικά for the win (!), συνήθεια γίνεται το alt+shift μετά από λίγο.

κάποιος είπε: διέλυσέ τους τη γλώσσα, τη θρησκεία και την ιστορία και τους κατέστρεψες !

Κάνε το μόνο με τη θρησκεία και τους έσωσες.

εγω γραφω συνηθως γραφω greeklish γιατι μου αρεσουν πολυ τα αγγλικα...ομως δεν εχω προβλημα να γραφω ελληνικα αρκετα γρηγορα αν και μερικεσ φορες βερδευομαι σε μερικα γραμματα(φαινεται)...τεσπα δεν πιστευς πςσ κατι τετοιο ειναι απειλη για την ελληνικη γλωσσα...και ουτε ειναι κατι κακο για τουσ τεμπεληδες οπωσ ακουσα...απλα ειναι μια διαφορετικου ειδους γραφη...

Χαχα, το βρίσκω αστείο, το πως έχεις πληκτρολογήσει το κείμενο σου πατώντας τα κουμπιά που θα πατούσες αν ήθελες να το γράψεις σε greeklish, λέγοντας ότι δεν έχει πρόβλημα με την υπολογιστική γραφή σε ελληνικά.

Κάθε λέξη κρύβη Ιστορία. Αυτό ξαναπέστο. Οι ετυμολογικές αναλύσεις καθεμιάς από τις ελληνικές λέξεις είναι ολόκληρη επιστήμη. Δεν έχει προκύψει ουδεμία ελληνική λέξη τυχαία, αντίθετα με τα αγγλικά...

ΚΡΥΒΗ ΡΕ ΠΟΥΣΤΗ, ΚΡΥΒΗ. Κι αν τη σηκώσεις θα βρεις κι άλλα γιατί κι άλλα ΚΡΥΒΗ. Γιατί είσαι υπερόπτης.

Η Michelle έχει δίκιο για το hoax.

Πέτρο, last but not least, το nickname σου όμως το έχεις σε greeklish, ή στην καλύτερη περίπτωση στ' Αγγλικά, ε :D;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stargirl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Νάνσυ:p αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 361 μηνύματα.
Εγώ πιστεύω ότι δεν πρέπει να χρησιμοποιούμε γρίκλις γιατί έτσι ξεχνάμε τα ελληνικά!! Και εφόσον είμαστε Έλληνες είναι χρέος και τιμή μας να γράφουμε με ελληνικά!! (φιλοσόφησα πάλι!!:P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

explorer

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο explorer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 267 μηνύματα.
συμφωνώ Α-Π-Ο-Λ-Υ-Τ-Α.
Βλέπω σε όλα τα παιδιά, της ίδιας ή μικρότερης ηλικίας από τη δικιά μου, να επικρατεί μια απαξίωση και ένας ωχαδερφισμός για τα πάντα. Αναρωτιέμαι, αυτοί οι άνθρωποι δε θα καταλάβουν ποτέ κάποια πράγματα; Δε θα αποκτήσουν ποτέ δική τους άποψη γιατί πιστεύω πως αυτή η τάση να τα ισοπεδώνουμε όλα έχει γίνει μόδα πλέον.
ΤΙ; που ακούστηκε να γράφεις με ελληνικά και τόνους στο μσν; Γράφεις εκεί με greeklish βάζεις παντού ένα "ι" και ένα "ε" κόβεις και τις μισές λέξεις και τελειώνει η ιστορία...
Σωστά:no1:Πολύ απλά μου τη δίνει αντί για ένα:''Είναι πολύ ωραίο'', να βλέπω:''ine poli oreo''.:mad:Αν θέλει ο greeklish lover,ας χρησιμοποιήσει αγγλικά.Χτυπάνε πολύ άσχημα και για πολλούς ακόμη λόγους που αναφέρατε ήδη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanosmylo

Δραστήριο μέλος

Ο Θάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διοίκησης Επιχειρήσεων Δυτικής Αττικής (Αιγάλεω) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 571 μηνύματα.
Εντάξει ίσως νομίζετε ότι ήμουν υπερβολικός ή έλεγα μπούρδες αλλά δεν ήταν μπούρδες αυτά που έλεγα.(ανατρέξτε στη σελ.26-thanosmylo, άμα δε βαριέστε).Είναι με αποδείξεις και όχι επειδή είμαι Έλληνας.Δεν είμαι από αυτούς που υπερ'φανεύονται για τα πάντα στην Ελλάδα.Ή ότι δεν αναγνωρίζει αρνητικά της στοιχεία.Όπως ειπώθηκαν πολλά τέτοια πριν.Ή ότι ψάχνω απεγνώσμενα να βρω θετικά στοιχεία στην ελληνική γλώσσα.Μας έχει μιλήσει καθηγητής γι'αυτά και έχω συνεργαστεί με το σχολείο μου με πολλά άλλα σχολεία της Ευρώπης και ξέρω κάποια πράγματα.Δε μπήκα έτσι στα κουτουρού και να λέω απόψεις χωρίς να τις έχω ψάξει.Ή να κατηγορώ τον καθένα άμα δε μου αρέσει αυτά που λέει.Απλώς μου είπαν κάποια πράγματα καθώς και αυτοί από το εξωτερικό και τα μεταβιβάζω.
Δεν είναι κακό να λες ότι η γλώσσα σου είναι από τις αρτιότερες.Δεν πρέπει να 'μαστε σε όλα μίζεροι.Ξανατονίζω δεν είμαι απ'αυτούς που νομίζουν πως η Ελλάδα είναι η καλύτερη χώρα στον κόσμο.Απλώς επειδή μου δώθηκε η ευκαιρία να ξέρω κάποια πράγματα για τη γλώσσα μου, επειδή είχαμε κάνει εργασία πάνω σε αυτή στο σχολείο(δηλαδή ψάξαμε παντού και με υλικό), μάθαμε κάποια πράγματα που δεν ξέραμε.Και απώς τα είπα.
Όσο αναφορά τα γκρίκλις είναι απλώς κάτι το καινούργιο και μας ενθουσιάζει.Δηλαδή όπως κάθε φορά όταν πάμε να μάθουμε για πρώτη φρά μια ξένη γλώσσα, είμαστε ενθουσιασμένοι και μετά μιλάμε τις λέξεις που μάθαμε συνέχεια, έτσι θα γίνει και με τα γκρίλις.Άμα τα βαρεθούν όσοι τα γράφουν γιατί θα γίνει άμα τα βλέπεις συνέχεια όπως και με τα ελληνικά έτσι πήγαν στα γκίκλις, θα εφευρεθεί άλλη γλώσσα.Ποιός ξέρει;Μπορεί και να καθιερωθούν αλλά έχουμε την τάση να αλλάζουμε.Και 'γω γράφω γκρίκλις καμιά φορά δεν είμαι τόσο πορωμένος.Αλλά δεν ξεχνάω και πως γράφεται το "παίζω". Τέσπα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kwnstantina6302

Νεοφερμένος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Κατά την γνώμη μου τα greeklish είναι πολύ σπαστικά και υποβαθμίζουν την γλώσσα μας!!!Όποτε βλέπω μεγάλα κείμενα με greeklish αλλάζω κατεύθυνση!(τρόπος του λέγειν...)!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
To nick σου ομως σε greeklish ειναι :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 7 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top