Ζωή στην Ελλάδα ή στο εξωτερικό;

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,209 μηνύματα.

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
Είμαι ανοικτός σε όποιον-α θέλει μέσω chatting [...] είχε η χώρα της Αυστρίας [...]

Αχ εγώ θα ήθελα να μου πεις κανένα φθηνό τρόπο να μείνω ένα 3ήμερο στην Βιέννη μιας και θα περάσω από κει κοντά :D
Πανάκριβη την βρίσκω στη διαμονή και στη μεταφορά.
 

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Αχ εγώ θα ήθελα να μου πεις κανένα φθηνό τρόπο να μείνω ένα 3ήμερο στην Βιέννη μιας και θα περάσω από κει κοντά :D
Πανάκριβη την βρίσκω στη διαμονή και στη μεταφορά.


Σε παίρνω στη βαλίτσα 3 Οκτώβρη! :P
 

PanosGR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Ο.Π.Α. (Αθήνα) και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,018 μηνύματα.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Αχ εγώ θα ήθελα να μου πεις κανένα φθηνό τρόπο να μείνω ένα 3ήμερο στην Βιέννη μιας και θα περάσω από κει κοντά :D
Πανάκριβη την βρίσκω στη διαμονή και στη μεταφορά.


Δεν είναι τόσο η ακρίβεια όσο ότι τα λεφτά που χρεώνουν ή κοστίζουν, δεν είναι αντάξιο ποιότητας. Στην Αυστρία το πιο ακριβό καντόνι είναι το Τιρόλο με το Innsbruck. Τα 20 τμ μπορεί να έχουν ενοίκιο και 800 ευρώ. Η μελιτζάνα το τεμάχιο μπορεί να κοστίζει και 2 ευρώ. Αλλά η ποιότητα είναι αίσχος. Από ψάρια φρέσκα για παράδειγμα...ούτε σε όνειρο στο Innsbruck. H Aυστρία και η Γερμανία σε καταλύματα έχει επενδύσει μέσω φθηνού marketing λόγω της ανάγκης για δουλειάς άλλων λαών και των μη προνομιούχων ντόπιων κατοίκων της. Η ποιότητα των ποντικότρυπων με βάση το κόστος ενοικίου είναι χάλια. Στο super market (Spar ή Hofer τα αυστριακά Aldi) το 20ευρω φεύγει για πλάκα αφού τίποτα αξιόλογο φαγώσιμο ή καταναλώσιμο δεν κοστίζει κάτω του 1 ευρώ. Σε φτηνοφαγητά έτοιμα με συντηρητικά, ζάχαρες κλπ σαφώς και θα βρεις εύκολα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Unseen skygge

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unseen skygge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,218 μηνύματα.
Και πάλι δεν θεωρώ απίθανο να κορεστεί γενικά ο κόσμος από οικονομολόγους ή κάποια άλλα επαγγελματα. Η ανθρωπότητα έχει φτάσει σε μια φάση πλέον που η γη "αντιδράει". Σε ένα καλοκαίρι είχαμε πυρκαγιά στην Σιβηρία και στον Αμαζόνιο. Τα πετρέλαια τελειώνουν σιγά σιγά και ακούγονται μακροπρόθεσμα ακόμα και για το νερό ανησυχίες. Συνεπώς δεν μπορούμε να προβλέψουμε με σιγουρια ποια επαγγέλματα θα χρειάζονται και ποια όχι στο μέλλον. Εμένα δεν θα μου φαινόταν απίθανο πάντως σε 20 χρόνια να έχει αλλάξει ριζικά η αγορά εργασίας
 

paskmak

Διάσημο μέλος

Ο paskmak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,503 μηνύματα.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Επίσης, καμία χώρα δεν θεωρώ ότι είναι ασφαλής από οικονομικά και όχι μόνο θέματα...
Για παράδειγμα η δυσκολία εύρεσης εργασίας δεν είναι προνόμιο μόνο της Ελλάδας.
 

seferhs2001

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο seferhs2001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Φυσικοθεραπείας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 206 μηνύματα.
Η γκετοποίηση είναι μεγάλη λέξη....
Δεν είναι τυχαίο που μόνιμοι κάτοικοι σε μία πόλη, απο την ίδια χώρα, σχηματίζουν γειτονιές -χωρίς όμως να λέγονται γκέτο. Είναι απολύτως λογικό να θέλεις να μοιράζεσαι την καθημερινότητά σου με ανθρώπους που έχουν τα ίδια βιώματα.

Στο Λονδίνο όταν βγαίνεις έξω από το κέντρο, όλο έτσι είναι!
Και στην Αθήνα το ίδιο. Η Καλλιθέα έχει σημείο που ονομάζεται η "μικρή Μόσχα".
Μπορείς να πεις τίποτα παραπάνω για το τελευταίο με την Καλλιθέα;:P
 

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Μπορείς να πεις τίποτα παραπάνω για το τελευταίο με την Καλλιθέα;:P

:lol:
Η πλατεία Δαβάκη στην Καλλιθέα και οι γύρω δρόμοι έχουν πάρα πολλούς Ρώσους! :) Ή είχαν τέλος πάντων, μέχρι 3-4 χρόνια πριν που ήμουν πολύ συχνά εκεί.

(δεν το λέω για κακό πάντως, είναι εξαιρετικά ενδιαφέρον!)
 

Memetchi

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Memetchi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,482 μηνύματα.
Oι περισσότεροι Έλληνες επειδή δεν έχουν μακροχρόνιες εμπειρίες ζωής σε άλλη χώρα, συνήθως μεταφέρουν μια εμπειρία μέσω τρίτου προσώπου χωρίς να ξέρουν ακριβώς τι συμβαίνει. Αν σε μια χώρα δεν έχεις πάρε-δώσε με το δημόσιό της και το σύστημα υγείας, τράπεζες κλπ, δεν έχεις άποψη. Ο τουρισμός δείχνει μια εικόνα σε παραμόρφωση.

Είμαι ανοικτός σε όποιον-α θέλει μέσω chatting να πω ακριβώς πως είναι η ζωή στο εξωτερικό με λεπτομέρειες από διατροφή μέχρι τρόπους διασκέδασης, αργίες ή και άλλες ιδιαιτερότητες που είχε η χώρα της Αυστρίας και λίγο πολύ είναι ίδιες με Ελβετία ή και Γερμανία. Είναι αρκετά αστείο να ωραιοποιούμε καταστάσεις για χώρες που έχουν άλλη δομή και ιστορική εξέλιξη. Μόνο η Γερμανική γλώσσα μέσω τοπικών διαλέκτων δείχνει ακριβώς τον τρόπο σκέψης αυτού του λαού. Το ίδιο και η Ελληνική. Νομίζω ότι οι Έλληνες θα σκέφτονταν πιο ισορροπημένα όπως και πολλοί μαθητές δεν θα έλεγαν ότι θέλουν να κάνουν έρευνα γενικά και αόριστα, αν είχαν την βιοποριστική εμπειρία του εξωτερικού, ερχόμενοι σε επαφή με πολλά έθνη ώστε να απομυθοποιήσουν τελείως την εργασιακή "ανωτερότητα" του εξωτερικού. Όλοι μιλάνε για το κομμάτι του επαγγέλματος χωρίς κανένας να αναφέρεται στο κομμάτι καμία επαφή μετά τη δουλειά. Οι Αυστριακοί για παράδειγμα, δεν έχουν σχέσεις μετά τη δουλειά. Μεγαλώνουν από μικρά παιδάκια αρκετά μοναχικά, μόνιμα με ένα όριο έκφρασης, έναν φράχτη συναισθημάτων που κρατάνε όλους και τους γονείς τους (και οι γονείς τους απέναντί τους) σε μια απόσταση. Όσο καλοί και να είναι, δοτικοί, βοηθητικοί, ευγενικοί κλπ μόνιμα υπάρχει τυποποίηση έκφρασης και συμπεριφοράς.
Πιστεύεις ότι η Γαλλόφωνη μεριά της Ελβετίας θα διαφέρει πολύ από την γερμανόφωνη της (που λίγο πολύ έχεις γνωρίσει μέσω της Αυστρίας);
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Πιστεύεις ότι η Γαλλόφωνη μεριά της Ελβετίας θα διαφέρει πολύ από την γερμανόφωνη της (που λίγο πολύ έχεις γνωρίσει μέσω της Αυστρίας);

Όχι. H Kεντρική και δυτική Ευρώπη έτσι σκέφτεται. Δεν θέλω να αποθαρρύνω κανέναν να δοκιμάσει την "τελειότητα" των δυτικοευρωπαίων. Σαφώς και γνώρισα καλούς ανθρώπους απλά και οι καλοί άνθρωποι εκεί δεν είναι τόσο καλοί όσο οι καλοί άνθρωποι της Ελλάδας. Για κάποιους αυτό θέμα ιδιοσυγκρασίας ή περισσότερο εσωστρεφών χαρακτήρων ίσως αυτό να δουλεύει. Νομίζω ότι ταιριάζουμε καλά με λαούς που είναι στην ίδια παράλληλο της Γης. Έχουμε το ίδιο χιούμορ, ζεστασιά και έκφραση συναισθημάτων. Σαφώς και υπάρχουν ζεστοί Γερμανόφωνοι απλά θέλει φανό του Διογένη. Πρέπει όπως είπε και ο unseen να κερδίσεις την χρόνια αξιοπιστία για να σε βάλει ο Γερμανόφωνος στο σπίτι του. Η κουλτούρα τους έχει αυτή την ιδιαιτερότητα. Πρέπει να περιμένεις πολλά χρόνια ίσως και 10ετία για να γίνεις "mein Freund".

Οι Ελβετοί μιλούν άλλη διάλεκτο γερμανικής από την γερμανική της Δυτικής Αυστρίας που ήμουν και έτσι δεν νιώθουν το ίδιο εθνικά. :P
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,209 μηνύματα.
Όχι. H Kεντρική και δυτική Ευρώπη έτσι σκέφτεται. Δεν θέλω να αποθαρρύνω κανέναν να δοκιμάσει την "τελειότητα" των δυτικοευρωπαίων. Σαφώς και γνώρισα καλούς ανθρώπους απλά και οι καλοί άνθρωποι εκεί δεν είναι τόσο καλοί όσο οι καλοί άνθρωποι της Ελλάδας. Για κάποιους αυτό θέμα ιδιοσυγκρασίας ή περισσότερο εσωστρεφών χαρακτήρων ίσως αυτό να δουλεύει. Νομίζω ότι ταιριάζουμε καλά με λαούς που είναι στην ίδια παράλληλο της Γης. Έχουμε το ίδιο χιούμορ, ζεστασιά και έκφραση συναισθημάτων. Σαφώς και υπάρχουν ζεστοί Γερμανόφωνοι απλά θέλει φανό του Διογένη. Πρέπει όπως είπε και ο unseen να κερδίσεις την χρόνια αξιοπιστία για να σε βάλει ο Γερμανόφωνος στο σπίτι του. Η κουλτούρα τους έχει αυτή την ιδιαιτερότητα. Πρέπει να περιμένεις πολλά χρόνια ίσως και 10ετία για να γίνεις "mein Freund".

Οι Ελβετοί μιλούν άλλη διάλεκτο γερμανικής από την γερμανική της Δυτικής Αυστρίας που ήμουν και έτσι δεν νιώθουν το ίδιο εθνικά. :P


Συμφωνώ σε αυτό που λες.Αν θέλεις να γίνεις φίλος ενός Γερμανού πρέπει να κερδίσεις την εμπιστοσύνη του (δεν ισχύει μόνο για τους ξένους αλλά και για τους Γερμανούς μεταξύ τους) όμως αν κερδίσεις την εμπιστοσύνη του Γερμανού θα σε έχει φίλο για πάντα και αυτό εμένα μου αρέσει πολύ.Τι να το κάνω αν στην Ελλάδα κάνουμε εύκολα φιλίες και σε 1 χρόνο χαλάνε;
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Οι σύγχρονοι Έλληνες νομίζω ότι δεν το έχουν το σπόρ με τις φιλίες. Αν δει κανείς στα social media θα φρίξει πως στήνονται οι φιλίες σήμερα. Μαγκιά, ποζεριά και χαρτζιλικομένη εξυπνάδα.
 

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Μιας και ζω Γενεύη μπορώ να πω ότι η Γενεύη και η Ζυρίχη είναι σαν να βρίσκονται σε διαφορετικές χώρες τελείως. Αμφιβάλλω πολύ αν παίρναμε έναν Έλληνα και τον πηγαίναμε στη Γενεύη να καταλάβαινε ότι βρίσκεται στην Ελβετία.
 

Guest 092312

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Με την πρώτη παράγραφο συμφωνώ απόλυτα με αυτήν την τακτική.Ειναι πολύ ωραίο να βλέπεις τα παιδιά από μικρή ηλικία να έχουν πλήρης ευθύνη των πράξεων τους και ταυτόχρονα να προσπαθούν να είναι καλοί σε πολλά πράγματα.

Πάντως, μου κάνει εντύπωση που το ακούω αυτό βάσει όσων μας έχεις πει για την πίεση των πανελληνίων και τις κρίσεις πανικού. Αυτό που περιγράφετε (που προσωπικά αμφιβάλλω ότι ισχύει όπως το περιγράφετε) είναι παιδιά στρατιωτάκια.
 

Unseen skygge

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unseen skygge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,218 μηνύματα.
Συμφωνώ σε αυτό που λες.Αν θέλεις να γίνεις φίλος ενός Γερμανού πρέπει να κερδίσεις την εμπιστοσύνη του (δεν ισχύει μόνο για τους ξένους αλλά και για τους Γερμανούς μεταξύ τους) όμως αν κερδίσεις την εμπιστοσύνη του Γερμανού θα σε έχει φίλο για πάντα και αυτό εμένα μου αρέσει πολύ.Τι να το κάνω αν στην Ελλάδα κάνουμε εύκολα φιλίες και σε 1 χρόνο χαλάνε;


Το φίλος για "παντα" είναι κάπως σχετικο. Νομίζω γενικά καμιά φιλία δεν κρατάει για πάντα αν με κάποιον πάψουν να σε ενώνουν κάποια πράγματα. Δεν χρειάζεται να τσακωθείς απλώς μετά από και φάση μπορεί να μην τραβάει
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,209 μηνύματα.
Πάντως, μου κάνει εντύπωση που το ακούω αυτό βάσει όσων μας έχεις πει για την πίεση των πανελληνίων και τις κρίσεις πανικού. Αυτό που περιγράφετε (που προσωπικά αμφιβάλλω ότι ισχύει όπως το περιγράφετε) είναι παιδιά στρατιωτάκια.


Όχι δεν εννοούμε παιδιά στρατιωτάκια.Εννουμε υπεύθυνα άτομα που σέβονται κάποιες αρχές.Ο ξάδελφος μου (12 ετών) πάει σε Γερμανικό σχολείο και ποτέ δεν έχει γίνει αυτό το χαλί που γίνεται εδώ οπου μαθητές βρίζουν τους καθηγητές η πετάνε κιμωλίες επειδή υπάρχει σεβασμός.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Πάντως, μου κάνει εντύπωση που το ακούω αυτό βάσει όσων μας έχεις πει για την πίεση των πανελληνίων και τις κρίσεις πανικού. Αυτό που περιγράφετε (που προσωπικά αμφιβάλλω ότι ισχύει όπως το περιγράφετε) είναι παιδιά στρατιωτάκια.


Διδάσκουν την υπεύθυνη αυτονομία από μικρή ηλικία. Η έννοια της τιμωρίας και ανάληψης ευθυνών είναι ιδιαίτερα έντονη από μικρή ηλικία. Τα μαθαίνουν έτσι. Υπάρχει ταξική διαμόρφωση στη συμπεριφορά: ο ΣΕΒΑΣΜΟΣ. Ο καθένας έχει το ρόλο του. Δεν κάνουν όλοι για όλα, δεν είναι ειδικοί όλοι για όλα. Οι Αυστριογερμανοί βασίζονται στο ausprobieren (= try out). Δεν πιστεύουν στην τύχη και στα ευχολόγια. Η κοινωνία σε αντίθεση με την Ελληνική δεν περιέχει θρησκειομιζέρια. Δεν ξέρουν και δεν κατανοούν το "μακάριοι οι πτωχοί τω πνεύματι". Έτσι τα μικρά διαμορφώνουν μια Λουθηρανική εικόνα για τον άνθρωπο και την κοινωνία. Τους μαθαίνουν να πειθαρχούν σε κανονισμούς αλλά και να δοκιμάζουν τις αντοχές τους. Βέβαια μέσα από διαδικασίες. Για παράδειγμα η Αυστρία των 8.5 εκατομμυρίων έχει ~500 νέους Μαθηματικούς το χρόνο και η Ελλάδα των ~10 εκατομμυρίων έχει 7.500 νέους Μαθηματικούς το χρόνο.
 

Guest 336742

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Για παράδειγμα η Αυστρία των 8.5 εκατομμυρίων έχει ~500 νέους Μαθηματικούς το χρόνο και η Ελλάδα των ~10 εκατομμυρίων έχει 7.500 νέους Μαθηματικούς το χρόνο.


Τους 7.500 πάντως δεν ξέρω πού τους βρήκες. Μαθηματικό κρήτης, 20-30 άτομα ορκωμοσία. Πόσα μαθηματικά τμήματα έχει η Ελλάδα; Υπολόγισε. Δεν βγαίνουν τόσοι...

Edit: Ξέχασα να πολλαπλασιάσω με το 3, επειδή είναι 3 ορκωμοσίες το χρόνο, άρα 20-30*3.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top