Εσφαλμένη προσέγγιση σχολών απο μαθητές

Alexandros28

Δραστήριο μέλος

Ο Alexandros28 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 620 μηνύματα.
ωρα να σταματησουμε να αναπαραγουμε τετοιες αποψεις λοιπον , ως νεα γενια. οσο τονιζουμε οτι η χ σχολη εχει κυρος και τις συγκρινουμε ολες μεταξυ τους , αποτρεπουμε πολλους απο το να επιλεξουν αυτο που πραγματικα θελουν και δημιουργουμε και εσφαλμενη εικονα και αρκετους ψωνισμενους κιολας μεσα στις σχολες , πραγμα αχρειαστο
Αν ο άλλος αποθαρρύνεται από αυτό που πραγματικά θέλει να σπουδάσει λόγω του κύρους, μάλλον δε το θέλει αρκετά
 

monaxiko brizolaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alex from sheffield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,864 μηνύματα.
Αν ο άλλος αποθαρρύνεται από αυτό που πραγματικά θέλει να σπουδάσει λόγω του κύρους, μάλλον δε το θέλει αρκετά
ε παιζει πλυση εγκεφαλου, φαντασου εναν γονιο να σε πρηζει ΔΙΑΡΚΩΣ οτι η χ σχολη εχει κυρος αρα πρεπει να πας εκει. ε θα ενδωσεις και θα νομιζεις οτι κανεις το σωστο
 

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Κτηνιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 9,437 μηνύματα.
ωρα να σταματησουμε να αναπαραγουμε τετοιες αποψεις λοιπον , ως νεα γενια. οσο τονιζουμε οτι η χ σχολη εχει κυρος και τις συγκρινουμε ολες μεταξυ τους , αποτρεπουμε πολλους απο το να επιλεξουν αυτο που πραγματικα θελουν και δημιουργουμε και εσφαλμενη εικονα και αρκετους ψωνισμενους κιολας μεσα στις σχολες , πραγμα αχρειαστο
Νομίζω ότι έχεις μπερδευτεί λίγο :P
Προσωπικά δεν αντιμετωπίζω διαφορετικά το Χ από το Ψ επάγγελμα, αλλά εφόσον υπάρχουν άνθρωποι που το κάνουν είναι επόμενο να θεωρείται ότι κάποια επαγγέλματα έχουν κύρος και κάποια όχι. Αν θεωρείς ότι το πρόβλημα θα λυθεί με το να κλείνουμε τα μάτια και να μη λέμε τι ισχύει πάω πάσο και δεν πρόκειται να ξαναπώ ότι η νομική πχ έχει κύρος. Κάντε με ντα αν το ξαναπώ.

Επίσης αν κανείς περιμένει να επιλέξει σχολή με βάση το αν ο κυρ Μητσος και η Πακ πουν ότι η σχολή του έχει κύρος είναι καμμενος από χέρι.
 

Alexandros28

Δραστήριο μέλος

Ο Alexandros28 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 620 μηνύματα.
Οκ συμφωνώ. Αλλά επειδή μερικοί γονείς είναι απαράδεκτοι, δε χρειάζεται να τα ισοπεδώσουμε όλα για να προστατέψουμε τα παιδιά τους από τις απόψεις τους.
 

monaxiko brizolaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alex from sheffield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,864 μηνύματα.
Προσωπικά δεν αντιμετωπίζω διαφορετικά το Χ από το Ψ επάγγελμα, αλλά εφόσον υπάρχουν άνθρωποι που το κάνουν είναι επόμενο να θεωρείται ότι κάποια επαγγέλματα έχουν κύρος και κάποια όχι. Αν θεωρείς ότι το πρόβλημα θα λυθεί με το να κλείνουμε τα μάτια και να μη λέμε τι ισχύει πάω πάσο και δεν πρόκειται να ξαναπάω ότι η νομική πχ έχει κύρος. Κάντε με ντα αν το ξαναπώ.
ως νεα γενια , θα πρεπει να ξεφυγουμε απο ολο αυτο, λεω εγω τωρα. και το τι ισχυει και το τι οχι δεν εχει καμια σημασια οταν πας στα 18 να επιλεξεις τι θες να κανεις για την υπολοιπη ζωη σου. Οσο καθομαστε και εμεις οι 20-25-30 και λεμε α η ταδε σχολη εχει κυρος , εννοειται οτι αναπαραγουμε στερεοτυπα και αποπροσανατολιζουμε τον 17αρη απο το να κανει ο,τι αγαπα. επισης η ειρωνεια λιγο αχρειαστη θαρρω .
 

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Κτηνιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 9,437 μηνύματα.
ως νεα γενια , θα πρεπει να ξεφυγουμε απο ολο αυτο, λεω εγω τωρα. και το τι ισχυει και το τι οχι δεν εχει καμια σημασια οταν πας στα 18 να επιλεξεις τι θες να κανεις για την υπολοιπη ζωη σου. Οσο καθομαστε και εμεις οι 20-25-30 και λεμε α η ταδε σχολη εχει κυρος , εννοειται οτι αναπαραγουμε στερεοτυπα και αποπροσανατολιζουμε τον 17αρη απο το να κανει ο,τι αγαπα. επισης η ειρωνεια λιγο αχρειαστη θαρρω .
Κατε με έχει σημασία τι ισχύει και τι όχι. Σε αυτή τη χώρα ζούμε και κάποια Χ μυαλά μας περιτριγυρίζουν. Και ξαναλέω ότι έχεις μπερδευτεί,λέω ένα Ψ πράγμα και το παραφραζεις σε ένα Ω.

Ειρωνική γίνομαι όταν νιώθω ότι ο συνομιλητής μου είναι κολλημένος σε αυτό που λέει και δεν με ακούει και στην τελική κατ'εμέ δεν είναι καθόλου περιττή, γιατί αυτή τη στιγμή νιώθω ότι χαλάω το σάλιο μου. Αν κάποια στιγμή αποκτήσεις τη διάθεση να με ακούσεις εδώ θα είμαι,προς το παρόν αποχωρώ και όποιος κατάλαβε κατάλαβε.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,588 μηνύματα.
Οσο καθομαστε και εμεις οι 20-25-30 και λεμε α η ταδε σχολη εχει κυρος , εννοειται οτι αναπαραγουμε στερεοτυπα και αποπροσανατολιζουμε τον 17αρη απο το να κανει ο,τι αγαπα
Αν ο 17χρονος όντως αγαπά κάτι, κανείς και τίποτα δεν θα τον αποτρέψει από το να το κάνει.
 

monaxiko brizolaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alex from sheffield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,864 μηνύματα.
Αν ο 17χρονος όντως αγαπά κάτι, κανείς και τίποτα δεν θα τον αποτρέψει από το να το κάνει.
δυστυχως ξερω ατομα που το επαθαν αυτο. που ακουγαν φουλ τον περιγυρο και μεσα σε ενα χρονο -αντε 2 μαξ, αλλαξαν σχολη.

ατομα που πηγαν πολυτεχνειο και εφυγαν, συγκεκριμενα. που υποτιθεται το πολυτεχνειο εχει κυρος οπως λεει λοιπον ολη η κοινωνια
 

SlimShady

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών, Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 864 μηνύματα.
Ερώτηση κρίσεως προς όλους:
Εάν 1ο.Γίνονταν τακτικά προσλήψεις στα σχολεία και
2ο.Οι βάσεις της Νομικής ήταν στις 14.000 και οι βάσεις στην Φιλολογία ήταν 17.000...
Πόσοι από τους αριστούχους θα δήλωναν Νομική και πόσοι Φιλολογία ???
Παρακαλώ απαντήστε με ειλικρίνεια...
Και η γιαγιά μου, εάν είχε καρούλια, θα ήταν... τρόλεϊ:P
Ιστορίες για αγρίους, αλλά ας αποδομήσουμε κι αυτή τη σκευωρία
Η αλήθεια έγκειται στην ιστορική πορεία των βάσεων. Πριν 40 χρόνια, την εποχή των δεσμών, οι φιλολογίες ήταν οι ανώτερες βαθμολογικά σχολές στο 1ο πεδίο, αγγίζοντας τα 18.000+ μόρια, ενώ η νομική αθήνας είχε κοντά στα 17.000. Ο λόγος; Αρίφνητοι διορισμοί στην εκπαίδευση. Η φούσκα, ωστόσο, έσκασε μετά το 2000, όταν οι διορισμοί άρχισαν να περιορίζονται και, ύστερα απο το 2016, όπου, λόγω αλλαγής συστήματος και επαναφοράς του δεσμικού, οι βάσεις όλων των σχολών κατέρρευσαν, ιδίως των φιλολογικών που άγγιξαν τα 13 και τα 14 χιλιάδες μόρια.(Το φαινόμενο της φούσκας παρατηρήθηκε και στα παιδαγωγικά μια περίοδο εξαιτίας των διορισμών, αφού έφτασαν τα 19.000 μόρια και, εν συνεχεία, γκρεμίστηκαν). Απεναντίας, η νομική ανέκαθεν είχε υψηλές βάσεις, ανεξαρτήτως εξωτερικών παραγόντων και συνθηκών. Αυτό αποδεικνύει την διαχρονική της αξία και την προτίμησή της απο τους ετήσιους υποψηφίους. Αυτό, βέβαια, δε σημαίνει πως η φιλολογία είναι κατώτερη ως επιστήμη ή ότι το επίπεδο των φοιτητών της είναι χαμηλό, ιδιαίτερα αν σκεφτούμε πως οι πρώτοι 10 με 20 των κεντρικών (Αθήνα-Θεσσαλονίκη) φιλολογικών σχολών έχουν μόρια πρόσβασης άνω των 18.000.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

ε παιζει πλυση εγκεφαλου, φαντασου εναν γονιο να σε πρηζει ΔΙΑΡΚΩΣ οτι η χ σχολη εχει κυρος αρα πρεπει να πας εκει. ε θα ενδωσεις και θα νομιζεις οτι κανεις το σωστο
Εάν ενδίδεις τόσο εύκολα και είσαι υποχείριο των γονέων σου, κάτι έκαναν λάθος. Μιλάμε για παιδιά 18 ετών, όχι 12.
 

monaxiko brizolaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alex from sheffield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,864 μηνύματα.
Εάν ενδίδεις τόσο εύκολα και είσαι υποχείριο των γονέων σου, κάτι έκαναν λάθος. Μιλάμε για παιδιά 18 ετών, όχι 12.
Οσο και αν προσπαθουμε να προσποιηθουμε οτι αυτο το φαινομενο ειναι περιεργο ή οτιδηποτε , δυστυχως υπαρχει και ειναι και συχνοτατο. ασχετα αν δεν μιλανε ολοι για αυτο.
 

Oof

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Oof αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ναυπηγών Μηχανολόγων Μηχανικών ΕΜΠ. Έχει γράψει 267 μηνύματα.
Κατε με έχει σημασία τι ισχύει και τι όχι. Σε αυτή τη χώρα ζούμε και κάποια Χ μυαλά μας περιτριγυρίζουν. Και ξαναλέω ότι έχεις μπερδευτεί,λέω ένα Ψ πράγμα και το παραφραζεις σε ένα Ω.

Ειρωνική γίνομαι όταν νιώθω ότι ο συνομιλητής μου είναι κολλημένος σε αυτό που λέει και δεν με ακούει και στην τελική κατ'εμέ δεν είναι καθόλου περιττή, γιατί αυτή τη στιγμή νιώθω ότι χαλάω το σάλιο μου. Αν κάποια στιγμή αποκτήσεις τη διάθεση να με ακούσεις εδώ θα είμαι,προς το παρόν αποχωρώ και όποιος κατάλαβε κατάλαβε.
Ναι αλλά με το να δέχεσαι τη κατάσταση συνεισφέρεις στο πρόβλημα. Δηλαδή η λύση είναι να συμβιβάζεσαι με τις προκαταληψεις της ελληνικής κοινωνίας και των εργοδοτών αντί να πας σε αυτό που σου αρέσει?
Αν στα "χαμηλόβαθμα" τμήματα πήγαιναν άτομα που ενδιαφέρονται και βγαίναν αύριο μεθαύριο στην αγορά εργασίας δείχνοντας τις ικανότητες τους στη πράξη δε θα γκρεμίζαν το στερεότυπο που παγιδεύει αμέτρητους υποψήφιους πανελελε κάθε έτος?
Το ότι οι μπουμερς έχουν Χ μυαλά δε σημαίνει πως πρέπει να έχουμε και μεις Χ. Μια μεταβλητή είναι και αλλάζει...
 

monaxiko brizolaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alex from sheffield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,864 μηνύματα.
Ναι αλλά με το να δέχεσαι τη κατάσταση συνεισφέρεις στο πρόβλημα. Δηλαδή η λύση είναι να συμβιβάζεσαι με τις προκαταληψεις της ελληνικής κοινωνίας και των εργοδοτών αντί να πας σε αυτό που σου αρέσει?
Αν στα "χαμηλόβαθμα" τμήματα πήγαιναν άτομα που ενδιαφέρονται και βγαίναν αύριο μεθαύριο στην αγορά εργασίας δείχνοντας τις ικανότητες τους στη πράξη δε θα γκρεμίζαν το στερεότυπο που παγιδεύει αμέτρητους υποψήφιους πανελελε κάθε έτος?
Το ότι οι μπουμερς έχουν Χ μυαλά δε σημαίνει πως πρέπει να έχουμε και μεις Χ. Μια μεταβλητή είναι και αλλάζει...
ευχαριστω!
 

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Κτηνιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 9,437 μηνύματα.
Ναι αλλά με το να δέχεσαι τη κατάσταση συνεισφέρεις στο πρόβλημα. Δηλαδή η λύση είναι να συμβιβάζεσαι με τις προκαταληψεις της ελληνικής κοινωνίας και των εργοδοτών αντί να πας σε αυτό που σου αρέσει?
Πότε και πού είπα εγώ κάτι τέτοιο;
Απλά ανέφερα ότι όντως κάποια επαγγέλματα θεωρείται ότι έχουν κύρος και έθεσα και ένα παράδειγμα (αυτό του εκπαιδευτικού) αποδεικνύοντας ότι αυτή η κατάσταση είναι ρευστή.
Κανείς δεν είπε σε κανέναν να συμβιβαστεί. Εγώ η ίδια πήγα σε μία από τις τελευταίες υψηλόβαθμες σχολές του πεδίου μου και κατ'επέκταση λιγότερο κυριλατες. Απλά ανέφερα μία κατάσταση της πραγματικότητας. Οντως υπάρχουν σχολές που θεωρείται ότι έχουν κύρος και όντως υπάρχουν παιδιά που τις επιλέγουν γι'αυτόν τον λόγο.
Αν κανείς γυρίσει στο αρχικό μου μήνυμα θα δει ότι επικροτησα το κριτήριο αποκατάσταση ενώ το κριτήριο κύρος απλώς το ανέφερα.
Αν στα "χαμηλόβαθμα" τμήματα πήγαιναν άτομα που ενδιαφέρονται και βγαίναν αύριο μεθαύριο στην αγορά εργασίας δείχνοντας τις ικανότητες τους στη πράξη δε θα γκρεμίζαν το στερεότυπο που παγιδεύει αμέτρητους υποψήφιους πανελελε κάθε έτος?
Είμαι της άποψης ο καθένας να πηγαίνει όπου θέλει αλλά παράλληλα είναι της άποψης να λέω τα πράγματα με το όνομά τους. Δε θα παρουσιάσω το μαύρο άσπρο σε καμία περίπτωση,θα πω τα πράγματα ως έχουν.
Το ότι κακώς θεωρείται ότι κάποια επαγγέλματα έχουν κύρος το είπα και σήμερα το έχω πει και στο παρελθόν, αλλά θεωρείται,τι να κάνω εγώ η δόλια; Το πρόβλημα δε λύνεται με το να μην το λέμε και είστε πραγματικά αφελείς, με όλο το σεβασμό, αν το πιστεύετε αυτό.
Το ότι οι μπουμερς έχουν Χ μυαλά δε σημαίνει πως πρέπει να έχουμε και μεις Χ. Μια μεταβλητή είναι και αλλάζει...
Συμφωνώ απολύτως και δεν είπα ποτέ το αντίθετο.

Και γω έχω "μαστιγώσει" κόσμο και κοσμάκι εδώ μέσα κατά καιρούς, αλλά πάντα είχα ανοιχτά και τα αυτιά μου και όχι μόνο το στόμα μου.

Υ.Γ το "επικροτησα" είναι λανθασμένη επιλογή ρήματος αλλά αυτή τη στιγμή μου διαφεύγει το ρήμα που θέλω να χρησιμοποιησω :P
 
Τελευταία επεξεργασία:

Oof

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Oof αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ναυπηγών Μηχανολόγων Μηχανικών ΕΜΠ. Έχει γράψει 267 μηνύματα.
Πότε και πού είπα εγώ κάτι τέτοιο;
Απλά ανέφερα ότι όντως κάποια επαγγέλματα θεωρείται ότι έχουν κύρος και έθεσα και ένα παράδειγμα (αυτό του εκπαιδευτικού) αποδεικνύοντας ότι αυτή η κατάσταση είναι ρευστή.
Κανείς δεν είπε σε κανέναν να συμβιβαστεί. Εγώ η ίδια πήγα σε μία από τις τελευταίες υψηλόβαθμες σχολές του πεδίου μου και κατ'επέκταση λιγότερο κυριλατες. Απλά ανέφερα μία κατάσταση της πραγματικότητας. Οντως υπάρχουν σχολές που θεωρείται ότι έχουν κύρος και όντως υπάρχουν παιδιά που τις επιλέγουν γι'αυτόν τον λόγο.
Αν κανείς γυρίσει στο αρχικό μου μήνυμα θα δει ότι επικροτησα το κριτήριο αποκατάσταση ενώ το κριτήριο κύρος απλώς το ανέφερα.

Είμαι της άποψης ο καθένας να πηγαίνει όπου θέλει αλλά παράλληλα είναι της άποψης να λέω τα πράγματα με το όνομά τους. Δε θα παρουσιάσω το μαύρο άσπρο σε καμία περίπτωση,θα πω τα πράγματα ως έχουν.
Το ότι κακώς θεωρείται ότι κάποια επαγγέλματα έχουν κύρος το είπα και σήμερα το έχω πει και στο παρελθόν, αλλά θεωρείται,τι να κάνω εγώ η δόλια; Το πρόβλημα δε λύνεται με το να μην το λέμε και είστε πραγματικά αφελείς, με όλο το σεβασμό, αν το πιστεύετε αυτό.

Συμφωνώ απολύτως και δεν είπα ποτέ το αντίθετο.

Και γω έχω "μαστιγώσει" κόσμο και κοσμάκι εδώ μέσα κατά καιρούς, αλλά πάντα είχα ανοιχτά και τα αυτιά μου και όχι μόνο το στόμα μου.

Υ.Γ το "επικροτησα" είναι λανθασμένη επιλογή ρήματος αλλά αυτή τη στιγμή μου διαφεύγει το ρήμα που θέλω να χρησιμοποιησω :P
Γιατί ποιος είπε ότι εμείς υποστηρίζουμε το να λέμε στα παιδιά ότι όλα είναι ρόδινα?
Τα πράγματα με το όνομα τους τα ακούν από την εμπειρία τους . Το θέμα είναι να καταλάβουν ότι είναι απλά στερεότυπα
Εμείς λέμε, να τους λέμε την αλήθεια ότι οι σχολές έχουν διαφορετικό κύρος, όχι ότι δεν γίνονται διακρίσεις.
 

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Κτηνιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 9,437 μηνύματα.
Γιατί ποιος είπε ότι εμείς υποστηρίζουμε το να λέμε στα παιδιά ότι όλα είναι ρόδινα?
Τα πράγματα με το όνομα τους τα ακούν από την εμπειρία τους . Το θέμα είναι να καταλάβουν ότι είναι απλά στερεότυπα
Εμείς λέμε, να τους λέμε την αλήθεια ότι οι σχολές έχουν διαφορετικό κύρος, όχι ότι δεν γίνονται διακρίσεις.
Μου φαίνεται ότι είτε διαφωνούμε για να διαφωνούμε είτε απλώς ανά διαστήματα το γυρνάω στα κινέζικα, δεν εξηγείται αλλιώς.
 

Belle26

Νεοφερμένος

Η Belle26 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 110 μηνύματα.
Και η γιαγιά μου, εάν είχε καρούλια, θα ήταν... τρόλεϊ:P
Ιστορίες για αγρίους, αλλά ας αποδομήσουμε κι αυτή τη σκευωρία
Η αλήθεια έγκειται στην ιστορική πορεία των βάσεων. Πριν 40 χρόνια, την εποχή των δεσμών, οι φιλολογίες ήταν οι ανώτερες βαθμολογικά σχολές στο 1ο πεδίο, αγγίζοντας τα 18.000+ μόρια, ενώ η νομική αθήνας είχε κοντά στα 17.000. Ο λόγος; Αρίφνητοι διορισμοί στην εκπαίδευση. Η φούσκα, ωστόσο, έσκασε μετά το 2000, όταν οι διορισμοί άρχισαν να περιορίζονται και, ύστερα απο το 2016, όπου, λόγω αλλαγής συστήματος και επαναφοράς του δεσμικού, οι βάσεις όλων των σχολών κατέρρευσαν, ιδίως των φιλολογικών που άγγιξαν τα 13 και τα 14 χιλιάδες μόρια.(Το φαινόμενο της φούσκας παρατηρήθηκε και στα παιδαγωγικά μια περίοδο εξαιτίας των διορισμών, αφού έφτασαν τα 19.000 μόρια και, εν συνεχεία, γκρεμίστηκαν). Απεναντίας, η νομική ανέκαθεν είχε υψηλές βάσεις, ανεξαρτήτως εξωτερικών παραγόντων και συνθηκών. Αυτό αποδεικνύει την διαχρονική της αξία και την προτίμησή της απο τους ετήσιους υποψηφίους. Αυτό, βέβαια, δε σημαίνει πως η φιλολογία είναι κατώτερη ως επιστήμη ή ότι το επίπεδο των φοιτητών της είναι χαμηλό, ιδιαίτερα αν σκεφτούμε πως οι πρώτοι 10 με 20 των κεντρικών (Αθήνα-Θεσσαλονίκη) φιλολογικών σχολών έχουν μόρια πρόσβασης άνω των 18.000.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Εάν ενδίδεις τόσο εύκολα και είσαι υποχείριο των γονέων σου, κάτι έκαναν λάθος. Μιλάμε για παιδιά 18 ετών, όχι 12.
Συμφωνώ με την τοποθέτησή σου @SlimShady, πραγματικά είπες ο, τι είχα στο μυαλό μου.
Συμπληρωματικά θα μόνο ότι η όλη ιστορία με τις τρελές αυξομειώσεις των βάσεων ανά καιρούς στις σχολές της εκπαίδευσης (φιλολογία, παιδαγωγικό κλπ) είναι μια καλή απόδειξη ότι το μόνο ή έστω το πρώτο κριτήριο - επιλογής σχολής είναι το τι ταιριάζει στην προσωπικότητα του καθενός και τι γεμίζει την ψυχούλα του.


*Την χρονιά που έδινα εγώ πανελλήνιες (2016:whistle:) και είχε γίνει γνωστό ότι οι βάσεις των παιδαγωγικών θα γκρεμιστούν, είχα βαρεθεί να ακούω την πρόταση περί ειδικής αγωγής για ά μ ε σ η αποκατάσταση, χωρίς να αναρωτηθεί κανείς αν έχουμε όλοι την αντοχή να ασχοληθούμε με τον εν λόγω - δύσκολο κατ'εμέ- κλάδο*
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,240 μηνύματα.
Πιστεύω πως το τι έχει κύρος και σημασία εξαρτάται απο πολλούς παράγοντες.
Για παράδειγμα σε καιρό ειρήνης ένας γιατρός θα μπορούσαμε να πούμε οτι έχει κύρος. Σε καιρό πολέμου όμως ένας πυρηνικός επιστήμονας ή ένας κρυπταναλυτής θα μπορούσε να έχει σημαντικά περισσότερο κύρος. Άλλο παράδειγμα οι πυροσβέστες. Ενώ όλο τον χρόνο μπορεί να μην κάνει αίσθηση σαν επάγγελμα σε κάποιον, το καλοκαίρι φαίνεται πραγματικά η αξία τους και εκφράζεται πιο έντονα απο ποτέ ο θαυμασμός που έχει η κοινωνία για εκείνους και το έργο τους.

Οπότε το να διαλέγει κανείς τι επάγγελμα θέλει να κάνει βάσει του κύρους που έχει αυτό την δεδομένη στιγμή είναι κάπως...ανούσιο. Πρέπει να διαλέγουμε βάσει τις μας ενθουσιάζει γενικά σε όλες τις περιόδους και όλες τις καταστάσεις/συνθήκες.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 586541

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αν ο άλλος αποθαρρύνεται από αυτό που πραγματικά θέλει να σπουδάσει λόγω του κύρους, μάλλον δε το θέλει αρκετά
Το πρόβλημα είναι ότι εσωτερικοποιούνται σε πάρα πολλούς τα κοινωνικά "θέλω" με αποτέλεσμα να οδηγηθούν (ασυνείδητα; ) αυθυποβολικά στο να "αγαπήσουν" μία σχολή με υψηλά μόρια, όπως η Ιατρική που είναι το όνειρο της μεγάλης πλειοψηφίας των υποψηφίων του πεδίου Υγείας.

Απλά σε πολλούς "αρέσει" ένα επάγγελμα μόνο και μόνο λόγω του κύρους, έστω ακόμα και αν δεν το αντιλαμβάνοται, το οποίο είναι πρόβλημα και συνάμα συνεισφέρει στην διαιώνηση των προαναφερθέντων στερεοτύπων.
Αν ο 17χρονος όντως αγαπά κάτι, κανείς και τίποτα δεν θα τον αποτρέψει από το να το κάνει.
Το όλο θέμα είναι τι σημαίνει "αγαπά κάτι".

Ξέρουν πολλοί 17χρονοι τι επρόκειτο να σπουδάσουν ή κρίνουν με βάση το κύρος και την αποκατάσταση; Υπάρχουν κάποιοι λίγοι που έχουν ασχοληθεί σοβαρά με το αντικείμενο με το οποίο θα καταπιαστούν, ελάχιστοι όμως.

Η παρορμητικότητα είναι βασικό χαρακτηριστικό αυτής της ηλικίας. Κάποιος μπορεί να "αγαπήσει" την φυσική επειδή έλυνε με χαρά ασκήσεις και έγραψε 18+
στις πανελλήνιες και είδε popular science βιντεάκια στο youtube και του άρεσαν.

Θεωρούμε λοιπόν πως τώρα γνωρίζει επαρκώς το αντικείμενο για να αποφασίσει πως θέλει να ασχοληθεί με αυτό σοβαρά;

Ενώ ως γνωστόν τα ενδιαφέροντα κάποιου χαρακτηρίζονται από ρευστότητα, η επαφή με νέα γνωστικά αντικείμενα συχνά επιφέρει τον παραγκωνισμό των πρωτύτερων και την εστίαση σε νεώτερα.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

SlimShady

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών, Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 864 μηνύματα.
Καλησπέρα! Ο λόγος που δημιούργησα αυτό το thread, είναι για να παραθέσω την προσωπική μου εμπειρία απο συζητήσεις με συμμαθητές μου για το ποιά σχολή επιθυμούν να ακολουθήσουν. Αρχικά, να αναφέρω ότι τα συμπεράσματα μου είναι βασισμένα αποκλειστικά στην θεωρητική κατεύθυνση της Β λυκείου. Έχοντας συζητήσει με ένα μεγάλο εύρος μαθητών, πιστεύω πως έχω ενα ικανοποιητικό δείγμα για την έρευνά και τα συμπεράσματα μου. Το φαινόμενο που ουσιαστικά με προβλημάτισε και θέλω να παραθέσω στο thread, είναι ότι όλοι οι μαθητές επιθυμούν να ακολουθήσουν αποκλειστικά υψηλόβαθμες σχολές. Συγκεκριμένα, το 95% του μαθητών αναφέρθηκε στην Νομική, Ψυχολογία, ΣΣΑΣ και Αξιωματικών αστυνομίας. Το περιέργο όμως δεν ήταν ότι θέλουν αυτές τις σχολές, αλλά ΜΟΝΟ αυτές. Μάλιστα, ρώτησα τους περισσότερους ποίες είναι οι επόμενες επιλογές, σε περίπτωση που δεν εισαχθούν σε αυτές τις σχολές και οι απάντησεις κυμαίνονταν στο δεν ξέρω, θα ξαναδώσω, και πολλοί μάλιστα δεν ήξεραν άλλες σχολές του πεδίου! Η πιο ακραία απάντηση ήταν άπο 3-4 παιδιά που μου απάντησαν πως θέλουν αποκλειστικά ΣΣΑΣ νομικών συμβούλων(μια σχολή, η οποία πέρνει 10-15 φοιτητές κάθε χρόνο!).Οι μισοί απο αύτους δεν ηθέλαν καν Νομική! Και μάλιστα δεν μιλάμε για άριστους μαθητές, αλλά και μαθητές που πέρσι δεινοπαθούσαν να φτάσουν το 17 και στον ΜΟ αλλά και στα θεωρητικά μαθήματα. Καταλαβαίνω ότι το να θέτεις ένα στόχο σίγουρα σου δίνει κίνητρο να τον πετύχεις αλλά αυτή η αποκλειστικότητα με προβλημάτισε σε μεγάλο βαθμό. Θα ήθελαν να ακούσω την γνώμη σας πάνω στο θέμα και να αναφέρεται αντίστοιχες προσωπικές εμπείριες, εάν έχετε.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 

smarw

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η smarw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 301 μηνύματα.
Πιστεύω ότι αυτό συμβαίνει επειδή το πεδίο των ανθρωπιστικών δεν έχει πολλές επιλογές σχολών και ελάχιστες μπορω να πω οι οποίες μπορούν να προσφέρουν επαγγελματική αποκατάσταση.Εξάλλου γενικά βλέπουμε μια στροφή των παιδιών που δίνουν πανελλαδικές στα σώματα ασφαλείας που συνεπάγεται και ραγδαία άνοδο των βάσεων
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top