Εσφαλμένη προσέγγιση σχολών απο μαθητές

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,404 μηνύματα.
Όχι . Τα επαγγελματικά δικαιώματα κατοχυρώνονται απο το προπτυχιακό όχι απο το μεταπτυχιακό , ούτε το διδακτορικό .
Για carrer path μιλάμε. Στο παράδειγμα που έγραψα, όταν συστήνεται αυτή, τι λέει ότι επαγγέλλεται;
 

monaxiko brizolaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alex from sheffield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,864 μηνύματα.
Όλα γίνονται, αρκεί να υπάρξει θέληση και όρεξη για διάβασμα, και να μη μιλάμε για κατοχύρωση επαγγελματικών δικαιωμάτων που απαιτούνται από το πρώτο πτυχίο, πχ πολιτικός μηχανικός που χρειάζεται εγγραφή στο ΤΕΕ για σφραγίδα κλπ.
Ψάξε για την Σαββίνα Ιατρίδου, καθηγήτρια γλωσσολογίας στο MIT, μια απ' τις κορυφαίες στον κόσμο που διδάσκει σύνταξη και σημασιολογία.
Προπτυχιακό: Οδοντιατρική (ΑΠΘ).
Μεταπτυχιακό: Ανθρωπολογία (Σικάγο)
Διδακτορικό: Γλωσσολογία (ΜΙΤ, με τον Νοαμ Τσόμσκι παρακαλώ!)

Στην περίπτωση της, το μεταπτυχιακό αντικατέστησε τον προπτυχιακό της τίτλο ή όχι; Η συγκεκριμένη τι είναι για 'σενα πλέον; Οδοντίατρος ή γλωσσολόγος;
Αρα εσύ δηλαδή είσαι software engineer όπως ακριβώς θα γίνω λχ και εγώ , ενω εσύ έκανες ένα απλό μεταπτυχιακό και εγώ (ο χ , ο y) το σπούδασα το αντικείμενο. noted


με την ιδια λογική , ας αρχίσω να λέω οτι είμαι μαθηματικός μονο και μονο επειδη κανω δυσκολα μαθηματικα στην σχολη μου. Ενω δεν υφισταται κατι τετοιο προφανως . ο μαθηματικος με "παταει" σιγουρα σε αλλα κομματια των μαθηματικων που δεν εχω διδαχτει καθως και στον τροπο σκεψης και προσεγγισης
 
Τελευταία επεξεργασία:

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,230 μηνύματα.
Για carrer path μιλάμε. Στο παράδειγμα που έγραψα, όταν συστήνεται αυτή, τι λέει ότι επαγγέλλεται;
Δεν ξέρω τι λέει πάντως είναι λάθος να ισχυρίζεται οτι είναι γλωσσολόγος . Χωρίς να σημαίνει προφανώς οτι δεν έχει γνώσεις... Όλος ο κόσμος που είναι σε διεπιστημονικά πεδία επικαλείται το βασικό του πτυχίο και έπειτα αναφέρει μεταπτυχιακές και διδακτορικές σπουδές . Ο λόγος είναι οτι μπορεί εγώ με έναν άλλο άνθρωπο να δουλεύουμε στο ίδιο πεδίο . Αυτό δεν μας κάνει ίδιους όμως γιατί ο καθένας προέρχεται απο άλλο background το οποίο παίζει ρόλο .
 

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Αρα εσύ δηλαδή είσαι software engineer όπως ακριβώς θα γίνω λχ και εγώ , ενω εσύ έκανες ένα απλό μεταπτυχιακό και εγώ (ο χ , ο y) το σπούδασα το αντικείμενο. noted
Μην αναλωνεστε στην στενή έννοια των επαγγελμάτων, βάσει του κλαδολογίου στο δημόσιο. Στον ιδιωτικό τομέα είναι εντελώς διαφορετικές οι ανάγκες και προσφέρεται αρκετή ευελιξία, αρκεί να βγαίνει η δουλειά.

Ας πούμε, αν κάποιος με προπτυχιακό στη φιλολογία, εξειδικεύσει στα πληροφοριακά συστήματα (γλωσσολογίας, ή όχι) θα μπορεί ενδεχομένως να εξειδικεύσει στον τομέα ανάπτυξης εφαρμογών στο voice recognition ή στο speech AI ή στην ανάπτυξη ενός φιλικού περιβάλλοντος διαδραστικότητας χρήστη.

Αντίστοιχα, ένας μηχανικός μπορεί να κάνει ένα mba ή σπουδές διοίκησης, ώστε να είναι αποδοτικός στα projects των οποίων ηγείται και για να μπορεί να ανέβει στην διοικητική ιεραρχία.

Τέλος, ένας νομικός, μπορεί να κάνει μεταπτυχιακό στο cyber security και να προσφέρει σχετικές υπηρεσίες για την ηλεκτρονική παρουσία μιας επιχείρησης στο διαδίκτυο, παραμετροποιωντας σχετικά τα κανάλια επικοινωνίας, με γνώμονα την ασφάλεια και την συναιτιση με την κείμενη νομοθεσία.
 

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,404 μηνύματα.
Αρα εσύ δηλαδή είσαι software engineer όπως ακριβώς θα γίνω λχ και εγώ , ενω εσύ έκανες ένα απλό μεταπτυχιακό και εγώ (ο χ , ο y) το σπούδασα το αντικείμενο. noted

Έχει νόημα να σου πω οτι εργάζομαι σε μια πολυεθνική εταιρία, σε μια από τις μεγαλύτερες στην Ευρώπη; Έχει νόημα να σου πω οτι όταν έστειλα βιογραφικό στη θέση που άνοιξε, πέρασα από 5 συνεντεύξεις και υπήρχαν και άλλα άτομα συνυποψήφια που τελείωσαν πληροφορική; Για να πήραν εμένα, κάτι είδαν, που δεν είδαν στους άλλους. Και δεν είχα κανένα βύσμα, σε περίπτωση που έτσι πιστεύεις, δε γίνεται άλλωστε σε τέτοιες δουλειές, δε δουλεύω στο μαγαζάκι της γειτονιάς. Επειδή ακόμα είσαι στο πανεπιστήμιο, το οποίο δεν είναι συνδεδεμένο με την αγορά εργασίας θα σου πω το εξής, τουλάχιστον για software θέσεις. Έχουμε άτομα στη δουλειά, ακόμα και seniors που τελείωσαν βιολογία/φυσικό/αγγλική φιλολογία/οικονομικά και ο,τι άλλο μπορείς να φανταστείς, ΑΛΛΆ, έχουν ένα δυνατό portfolio στο git με πρότζεκτ, έχουν γράψει 20 κιλά κώδικα στη ζωή τους και έχουν παρακολουθήσει άπειρα courses. Ο εργοδότης σκέφτεται το εξής. Έχω το εξης task/project, δε με ενδιαφέρει πραγματικά τι τελείωσες. Μπορείς να το κάνεις; Αν ναι, μου κάνεις. Υπάρχουν άτομα που σπουδάζουν το αντικείμενο, όπως πολύ καλά κάνεις, που δε ξέρουν να γράψουν ένα if-else.

Δεν ξέρω τι λέει πάντως είναι λάθος να ισχυρίζεται οτι είναι γλωσσολόγος . Χωρίς να σημαίνει προφανώς οτι δεν έχει γνώσεις...

Ορίστεεεε;; :D :D :D Είναι λάθος να ισχυρίζεται ότι είναι γλωσσολόγος, αλλά πρέπει να λέει ότι είναι οδοντίατρος με γνώσεις γλωσσολογίας; Ας λογικευτούμε λίγο, μιλάμε για μια απ' την κορυφαία στον κλάδο της, έχει τεράστιο επιστημονικό έργο. Δηλαδή την παραδέχονται άτομα που έχουν τελείωσει γλωσσολογία σε προπτυχιακό/μεταπτυχιακό/διδακτορικό και διδάσκουν, και εσύ μας λες ότι είναι λάθος να λέει οτι είναι γλωσσολόγος; Αλλά τι είναι; Οδοντίατρος; Που μετά από 30 χρόνια, ανάθεμα και αν θα θυμάται να κάνει μια εξαγωγή.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,230 μηνύματα.
Μην αναλωνεστε στην στενή έννοια των επαγγελμάτων, βάσει του κλαδολογίου στο δημόσιο. Στον ιδιωτικό τομέα είναι εντελώς διαφορετικές οι ανάγκες και προσφέρεται αρκετή ευελιξία, αρκεί να βγαίνει η δουλειά.
jj δεν διαφωνώ σε αυτό που λες έτσι είναι . Ωστόσο αυτό δεν έχει να κάνει μόνο με το δημόσιο , αλλά και που τοποθετείσαι ακαδημαϊκά και επομένως τι δικαιούσαι και τι δεν δικαιούσε απο άποψη τίτλου . Γιατί μπορεί για κάποιους εργοδότες να μην τους νοιάζει ακόμα και εαν είσαι μάγειρας εφόσον μπορείς να κάνεις την δουλειά τους , αλλά άλλους θα τους νοιάζει πάρα πολύ για πολλούς λόγους .
Ας πούμε, αν κάποιος με προπτυχιακό στη φιλολογία, εξειδικεύσει στα πληροφοριακά συστήματα (γλωσσολογίας, ή όχι) θα μπορεί ενδεχομένως να εξειδικεύσει στον τομέα ανάπτυξης εφαρμογών στο voice recognition ή στο speech AI ή στην ανάπτυξη ενός φιλικού περιβάλλοντος διαδραστικότητας χρήστη.

Αντίστοιχα, ένας μηχανικός μπορεί να κάνει ένα mba ή σπουδές διοίκησης, ώστε να είναι αποδοτικός στα projects των οποίων ηγείται και για να μπορεί να ανέβει στην διοικητική ιεραρχία.

Τέλος, ένας νομικός, μπορεί να κάνει μεταπτυχιακό στο cyber security και να προσφέρει σχετικές υπηρεσίες για την ηλεκτρονική παρουσία μιας επιχείρησης στο διαδίκτυο, παραμετροποιωντας σχετικά τα κανάλια επικοινωνίας, με γνώμονα την ασφάλεια και την συναιτιση με την κείμενη νομοθεσία.
Ως τελειόφοιτος τηλεπικοινωνιακός μηχανικός μπορώ να σου πω με τίποτα . Η έλλειψη background είναι τόσο ισχυρή που κανένα μεταπτυχιακό δεν μπορεί να την αντισταθμίσει σε καμία απο τις περιπτώσεις που αναφέρεις .
 

monaxiko brizolaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alex from sheffield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,864 μηνύματα.
τουλάχιστον για software θέσεις
Tο να γράφεις κώδικα απλό είναι και το κάνει και η κουτσή μαρία πια. σορρυ
Αν μου μιλάς για software θέσεις που απαιτούν μόνο άριστη γνώση πχ της python , ναι λογικό να διαλέξουν όσους έχουν γράψει πολύ κώδικα και είναι γνώστες της γλώσσας. όταν όμως μπλέκεται κι άλλο το πράγμα , ναι ο βιολόγος / ο φυσικός / ο φιλόλογος ΔΕΝ θα μπορούν να ανταποκριθούν στις απαιτήσεις όπως αυτός που το έχει σπουδάσει το αντικείμενο. όσα μεταπτυχιακά και αν κάνει κανείς , σε πιο δύσκολα tasks δύσκολα θα ανταποκριθεί
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,230 μηνύματα.
Έχει νόημα να σου πω οτι εργάζομαι σε μια πολυεθνική εταιρία, σε μια από τις μεγαλύτερες στην Ευρώπη; Έχει νόημα να σου πω οτι όταν έστειλα βιογραφικό στη θέση που άνοιξε, πέρασα από 5 συνεντεύξεις και υπήρχαν και άλλα άτομα συνυποψήφια που τελείωσαν πληροφορική; Για να πήραν εμένα, κάτι είδαν, που δεν είδαν στους άλλους. Και δεν είχα κανένα βύσμα, σε περίπτωση που έτσι πιστεύεις, δε γίνεται άλλωστε σε τέτοιες δουλειές, δε δουλεύω στο μαγαζάκι της γειτονιάς. Επειδή ακόμα είσαι στο πανεπιστήμιο, το οποίο δεν είναι συνδεδεμένο με την αγορά εργασίας θα σου πω το εξής, τουλάχιστον για software θέσεις. Έχουμε άτομα στη δουλειά, ακόμα και seniors που τελείωσαν βιολογία/φυσικό/αγγλική φιλολογία/οικονομικά και ο,τι άλλο μπορείς να φανταστείς, ΑΛΛΆ, έχουν ένα δυνατό portfolio στο git με πρότζεκτ, έχουν γράψει 20 κιλά κώδικα στη ζωή τους και έχουν παρακολουθήσει άπειρα courses. Ο εργοδότης σκέφτεται το εξής. Έχω το εξης task/project, δε με ενδιαφέρει πραγματικά τι τελείωσες. Μπορείς να το κάνεις; Αν ναι, μου κάνεις. Υπάρχουν άτομα που σπουδάζουν το αντικείμενο, όπως πολύ καλά κάνεις, που δε ξέρουν να γράψουν ένα if-else.



Ορίστεεεε;; :D :D :D Είναι λάθος να ισχυρίζεται ότι είναι γλωσσολόγος, αλλά πρέπει να λέει ότι είναι οδοντίατρος με γνώσεις γλωσσολογίας; Ας λογικευτούμε λίγο, μιλάμε για μια απ' την κορυφαία στον κλάδο της, έχει τεράστιο επιστημονικό έργο. Δηλαδή την παραδέχονται άτομα που έχουν τελείωσει γλωσσολογία σε προπτυχιακό/μεταπτυχιακό/διδακτορικό και διδάσκουν, και εσύ μας λες ότι είναι λάθος να λέει οτι είναι γλωσσολόγος; Αλλά τι είναι; Οδοντίατρος; Που μετά από 30 χρόνια, ανάθεμα και αν θα θυμάται να κάνει μια εξαγωγή.
Το γεγονός οτι έχει ακαδημαϊκή αναγνώριση doesn't make up for a proper degree . Και ένας φίλος μου ασχολείται πολύ με ηλεκτρολογία αλλά δεν έχει σπουδάσει . Όσο γνώστης και να είναι λοιπόν δια του νόμου ούτε μπορεί να τιτλοφορήσει τον εαυτό του με την σχετική ειδικότητα ούτε να βάλει χέρι σε εγκατάσταση . Εκτός αυτού το γεγονός οτι υπάρχουν εξαιρέσεις δεν κάνει τον κανόνα , και οι νόμοι δεν πάνε βάσει των εξαιρέσεων αλλά των κανόνων . Εαν ήταν έτσι ας πηγαίναμε όλοι να βγάζαμε τα παιδαγωγικά και μετά με ένα μεταπτυχιακό να γινόμασταν νευροεπιστήμονες , μηχανικοί , δικηγόροι κτλπ. ( χωρίς να υποτιμώ την αξία των παιδαγωγικών επιστημών ) :D :D :D .

Οπότε ας λογικευτείς και εσύ λίγο . Το γεγονός οτι έχεις ένα μεταπτυχιακό δεν σε κάνει ισοδύναμο με έναν software engineer απο σχετική σχολή . Ούτε το γεγονός οτι κάποιοι έκαναν διδακτορικό ενώ εσύ προτίμησες να εργαστείς τους κάνει κατώτερους απο εσένα .
 

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,891 μηνύματα.
Στην περίπτωση της, το μεταπτυχιακό αντικατέστησε τον προπτυχιακό της τίτλο ή όχι; Η συγκεκριμένη τι είναι για 'σενα πλέον; Οδοντίατρος ή γλωσσολόγος;
@cha0s

Τι στοματολογια τι γλωσσολογια, ενα μεταπτυχιακο δρομος!

Δεν εφυγε μακρια απο το αρχικώς μελετηθεν "πεδιο".

(για να το ελαφρυνουμε λιγο :P )
 

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
jj δεν διαφωνώ σε αυτό που λες έτσι είναι . Ωστόσο αυτό δεν έχει να κάνει μόνο με το δημόσιο , αλλά και που τοποθετείσαι ακαδημαϊκά και επομένως τι δικαιούσαι και τι δεν δικαιούσε απο άποψη τίτλου . Γιατί μπορεί για κάποιους εργοδότες να μην τους νοιάζει ακόμα και εαν είσαι μάγειρας εφόσον μπορείς να κάνεις την δουλειά τους , αλλά άλλους θα τους νοιάζει πάρα πολύ για πολλούς λόγους .
Μην σκέφτεσαι μόνο με επαγγελματικά δικαιώματα. Ειδικά σε μεγάλες και πολυεθνικές εταιρείες, δεν είναι αναγκαίο όλα τα άτομα του project να μπορούν να "υπογράψουν", γιατί ούτως ή άλλως θα βρεθεί ένα άτομο που θα έχει τη δυνατότητα (κι αν δεν βρεθεί, απλώς προσλαμβάνουν έναν εξωτερικό συνεργάτη και τέλος).

Οι εργοδότες που νοιάζονται είναι οι συνήθως οι κυρ Παντελήδες μικρομεσαίοι που ζητάνε πτυχία και μεταπτυχιακά "οικονομικής κατεύθυνσης" για υπαλλήλους εξυπηρέτησης πελατών...


Ως τελειόφοιτος τηλεπικοινωνιακός μηχανικός μπορώ να σου πω με τίποτα . Η έλλειψη background είναι τόσο ισχυρή που κανένα μεταπτυχιακό δεν μπορεί να την αντισταθμίσει σε καμία απο τις περιπτώσεις που αναφέρεις .
Σε αυτό μπορεί να σου απαντήσει ο @cha0s, καλύτερα από εμένα.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,230 μηνύματα.
Μην σκέφτεσαι μόνο με επαγγελματικά δικαιώματα. Ειδικά σε μεγάλες και πολυεθνικές εταιρείες, δεν είναι αναγκαίο όλα τα άτομα του project να μπορούν να "υπογράψουν", γιατί ούτως ή άλλως θα βρεθεί ένα άτομο που θα έχει τη δυνατότητα (κι αν δεν βρεθεί, απλώς προσλαμβάνουν έναν εξωτερικό συνεργάτη και τέλος).
Δεν είναι θέμα μόνο υπογραφής . Αλλά εαν θες να το πας εκεί , όταν γίνει μαλακία και κάποιος πρέπει να πάει στην φυλακή , δεν είναι μόνο αυτός που υπογράφει . Όσο για αυτές τις shady τακτικές που πολλοί δεν υπογράφουν ενώ δεν ξέρουν την τύφλα τους ή δεν έχουν τσεκάρει καν την δουλειά...μπορώ να σου πω οτι εκεί πλέον δεν τίθεται ούτε θέμα δικαιωμάτων , ούτε ποιος την έχει μακρύτερη ούτε ποιος είναι ικανός και ποιος όχι αλλά θέμα επαγγελτικής και κοινωνικής ηθικής και ευθύνης . Γιατί ρισκάρεις ζωές αθώου κόσμου .

Το τι συμβαίνει και το πως γίνονται τα πράγματα στην "πιάτσα" δεν σημαίνει οτι πρέπει να τα δεχόμαστε και να τα επικροτούμε , αλλά να τα κρίνουμε , ακόμα και εαν αυτό ξεβολεύει κόσμο . Η ασφάλεια πρέπει να είναι πάνω απο κάθε συμφέρον . Ειδάλλως καταλήγουμε σε Τέμπη .
 

monaxiko brizolaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alex from sheffield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,864 μηνύματα.
Επειδή ακόμα είσαι στο πανεπιστήμιο, το οποίο δεν είναι συνδεδεμένο με την αγορά εργασίας
Επειδή η σχολή μας ΕΙΝΑΙ συνδεδεμένη με την αγορά εργασίας και μας τα λένε όλα αυτά, γιαυτο και έχω άποψη . + έχω ακούσει πράγματα και απο γνωστούς/οικογένεια που είναι στον χώρο ήδη απο το προπτυχιακό
 

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,404 μηνύματα.
Ως τελειόφοιτος τηλεπικοινωνιακός μηχανικός μπορώ να σου πω με τίποτα . Η έλλειψη background είναι τόσο ισχυρή που κανένα μεταπτυχιακό δεν μπορεί να την αντισταθμίσει σε καμία απο τις περιπτώσεις που αναφέρεις .

Tο να γράφεις κώδικα απλό είναι και το κάνει και η κουτσή μαρία πια. σορρυ
Αν μου μιλάς για software θέσεις που απαιτούν μόνο άριστη γνώση πχ της python , ναι λογικό να διαλέξουν όσους έχουν γράψει πολύ κώδικα και είναι γνώστες της γλώσσας. όταν όμως μπλέκεται κι άλλο το πράγμα , ναι ο βιολόγος / ο φυσικός / ο φιλόλογος ΔΕΝ θα μπορούν να ανταποκριθούν στις απαιτήσεις όπως αυτός που το έχει σπουδάσει το αντικείμενο. όσα μεταπτυχιακά και αν κάνει κανείς , σε πιο δύσκολα tasks δύσκολα θα ανταποκριθεί

Γι' αυτό ανέφερα και εγώ την όρεξη για διάβασμα, μιας και θα χρειαστεί αρκετό διάβασμα και αρκετός χρόνος για να καλύψεις το κενό. Πάντα θα υπάρχουν όρια, αλλά στο χέρι σου είναι να τα καλύψεις. Η επιστήμη της πληροφορικής δεν είναι κρυφή γνώση και μόνο για μια ελιτ. Υπάρχει δωρεάν στο διαδίκτυο / σε βιβλία και στο χέρι σου είναι πόσο χρόνο θα αφιερώσεις. Θα ξεκινήσεις από τα βασικά, μετά θα κάνεις μικρά τασκ, θα κάνεις λάθος, θα δεις που είναι το λάθος, θα προσπαθήσεις να το διορθώσεις κλπ. Ανέφερα τις software θέσεις γιατί πάνω σε αυτό εργάζομαι, κώδικα γράφουμε την περισσότερη ώρα. Δεν στήνω σέρβερ, αυτό είναι αλλουνού δουλειά. Γι' αυτό με προσέλαβαν, αυτή τη θέση μου δώσανε (Software Engineer), αυτό γράφει και στο ΙΚΑ στη βεβαίωση ενσήμων :D
1685971850130.png
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,230 μηνύματα.
Γι' αυτό ανέφερα και εγώ την όρεξη για διάβασμα, μιας και θα χρειαστεί αρκετό διάβασμα και αρκετός χρόνος για να καλύψεις το κενό. Πάντα θα υπάρχουν όρια, αλλά στο χέρι σου είναι να τα καλύψεις. Η επιστήμη της πληροφορικής δεν είναι κρυφή γνώση και μόνο για μια ελιτ. Υπάρχει δωρεάν στο διαδίκτυο / σε βιβλία και στο χέρι σου είναι πόσο χρόνο θα αφιερώσεις. Θα ξεκινήσεις από τα βασικά, μετά θα κάνεις μικρά τασκ, θα κάνεις λάθος, θα δεις που είναι το λάθος, θα προσπαθήσεις να το διορθώσεις κλπ. Ανέφερα τις software θέσεις γιατί πάνω σε αυτό εργάζομαι, κώδικα γράφουμε την περισσότερη ώρα. Δεν στήνω σέρβερ, αυτό είναι αλλουνού δουλειά. Γι' αυτό με προσέλαβαν, αυτή τη θέση μου δώσανε, αυτό γράφει και στο ΙΚΑ στη βεβαίωση ενσήμων :D
View attachment 116635
Ωραία τότε να σου εξηγήσω κάτι που ίσως να σου διαφέυγει .
Το γράφω κώδικα δεν είναι ισοδύναμο με το είμαι μηχανικός λογισμικού .
 

monaxiko brizolaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alex from sheffield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,864 μηνύματα.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,404 μηνύματα.
Ωραία τότε να σου εξηγήσω κάτι που ίσως να σου διαφέυγει .
Το γράφω κώδικα δεν είναι ισοδύναμο με το είμαι μηχανικός λογισμικού .

Πολύ απλά είσαι προγραμματιστής τότε και όχι μηχανικός λογισμικού. :whistle:

σόρρυ ανέβασα και από τον διπλό μου λογαριασμό @Samael την ίδια απάντηση, σχωράτε με

Δε μου είπατε κάτι που δεν ξέρω. Δεν είναι μόνο ο κώδικας στα καθήκοντα ενός S.E.
Για την ώρα, καλή συνέχεια με τις σπουδές σας. Όταν τελειώσετε με το καλό και μπείτε στην αγορά εργασίας, είμαι στη διάθεσή σας να συζητήσουμε εκ νέου τι κάνει και τι δεν κάνει ένας μηχανικός λογισμικού, που ενδεχομένως να είναι πολλά παραπάνω απ' όσα νομίζατε μέχρι τώρα.
 

monaxiko brizolaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alex from sheffield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,864 μηνύματα.
είμαι στη διάθεσή σας να συζητήσουμε εκ νέου τι κάνει και τι δεν κάνει ένας μηχανικός λογισμικού, που ενδεχομένως να είναι πολλά παραπάνω απ' όσα νομίζατε μέχρι τώρα.
Ναι λογικά.
καλά όχι οτι με νοιάζει καθώς δεν έχω σκοπό να ακολουθήσω το software engineering ούτως ή άλλως. Σίγουρα όμως δεν είναι όπως τα παρουσιάζεις τα πράγματα.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,230 μηνύματα.
Δε μου είπατε κάτι που δεν ξέρω. Δεν είναι μόνο ο κώδικας στα καθήκοντα ενός S.E.
Δεν κατάλαβες καν τι εννοούσαμε .
Για την ώρα, καλή συνέχεια με τις σπουδές σας. Όταν τελειώσετε με το καλό και μπείτε στην αγορά εργασίας, είμαι στη διάθεσή σας να συζητήσουμε εκ νέου τι κάνει και τι δεν κάνει ένας μηχανικός λογισμικού, που ενδεχομένως να είναι πολλά παραπάνω απ' όσα νομίζατε μέχρι τώρα.
Δεν με ενδιαφέρει αυτή η συζήτηση γιατί απλούστατα είσαι ο κλασσικός τύπος που επειδή έχει εργαστεί σε μια συγκεκριμένη εταιρία , πάνω σε ένα συγκεκριμένο πράγμα , νομίζει οτι ξέρει τα πάντα γύρω απο ένα πεδίο και έχει δει την ζωή όλη . Όπως και να έχει , καλό θα ήταν να μην σχολιάζεις τις επιλογές των άλλων να συνεχίσουν σε διδακτορικά εαν δεν θες και οι άλλοι να σχολιάζουν τις δικές σου επιλογές ( το ηθικό δίδαγμα της συζήτησης :D ) .
 

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,404 μηνύματα.
Δεν με ενδιαφέρει αυτή η συζήτηση γιατί απλούστατα είσαι ο κλασσικός τύπος που επειδή έχει εργαστεί σε μια συγκεκριμένη εταιρία , πάνω σε ένα συγκεκριμένο πράγμα , νομίζει οτι ξέρει τα πάντα γύρω απο ένα πεδίο και έχει δει την ζωή όλη .

Δεν μπορείς να φανταστείς πόσο έξω έχεις πέσει. Δεν πειράζει, it's ok :)
 

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Σίγουρα όμως δεν είναι όπως τα παρουσιάζεις τα πράγματα.
Το θέμα κυριολεκτικά ονομάζεται "
Εσφαλμένη προσέγγιση σχολών απο μαθητές". Προσθέτω και τους φοιτητές μαζί.

Είναι άλλη η επιστημονική επιμέλεια (πχ ενός έργου) και άλλο η υλοποίησή του. Ας πούμε (κι απαντώ και στον samael σε αυτό), ένας ηλεκτρολόγος μηχανικός ηγείται μίας ομάδας εγκατάστασης ηλεκτρολογικού εξοπλισμού στην πτέρυγα ενός εργοστασίου. Αυτοί που θα υλοποιήσουν το project (θα βάλουν τα καλώδια) είναι οι απόφοιτοι ΤΕΙ, ΕΠΑΛ ή οι εμπειροτέχνες ηλεκτρολόγοι που δουλεύουν ως τέτοιοι όλοι τους τη ζωή (τι; Εδώ που αφήνει ο νόμος δεν κάνει σωστά; ).

Επίσης, true story από τον οικοδόμο πατέρα μου, οι τεχνίτες βοηθούσαν άπειρα τους μηχανικούς κατά την σχεδίαση των έργων (γιατί; Γιατί είχαν την εμπειρία και την τεχνογνωσία). Κι όχι μόνο στα σπίτια, αλλά ακόμη και σε τεράστια έργα, όπου υπάρχει σχετικό documentation (πχ γέφυρα Ρίου-Αντιρρίου).
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top