Εσφαλμένη προσέγγιση σχολών απο μαθητές

SlimShady

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών, Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 864 μηνύματα.
Εν τω μεταξύ, το πραγματικά αστείο της υπόθεσης είναι πως o δημιουργός του συγκεκριμένου thread, επέλεξε μία υψηλόβαθμη σχολή , την Νομική, αντί π.χ. της Φιλολογίας, για να μην πάνε χαμένα τα μόρια του και μετά αναρωτιέται εκείνος και όλοι εσείς , γιατί η νεολαία προτιμά μόνο τις υψηλόβαθμες.
Ο δημιουργός του θρεντ το έφτιαξε όταν ακόμη ξεκινούσε τη β'λυκείου και, αν ψάξεις σε άλλα νήματα την ίδια χρονική περίοδο, είχα δηλώσει πως ενδιαφερόμουν για την νομική, χωρίς να ξέρω πόσα μόρια θα γράψω. Συμφορουμίτες και συνάμα στενοί μου φίλοι δύνανται να επιβεβαιώσουν πως, όχι μόνο ήθελα την εν λόγω σχολή, αλλά υπήρξα ιδιαίτερα πεσσιμιστής ως προς την επίτευξη του στόχου. Συνεπώς, προτού ισχυριστείς κάτι, κάνε την αντίστοιχη έρευνα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,657 μηνύματα.
Ο δημιουργός του θρεντ το έφτιαξε όταν ακόμη ξεκινούσε τη β'λυκείου και, αν ψάξεις σε άλλα νήματα την ίδια χρονική περίοδο, είχα δηλώσει πως ενδιαφερόμουν για την νομική, χωρίς να ξέρω πόσα μόρια θα γράψω. Συμφορουμίτες και συνάμα στενοί μου φίλοι δύνανται να επιβεβαιώσουν πως, όχι μόνο ήθελα την εν λόγω σχολή, αλλά υπήρξα ιδιαίτερα πεσσιμιστής ως προς την επίτευξη του στόχου. Συνεπώς, προτού ισχυριστείς κάτι, κάνε την αντίστοιχη έρευνα.
μου αρεσει που καθεσαι και απολογεισαι με τοση λεπτομερεια
 

Guest 303951

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εγώ ξέρω πως στην Νομική πάνε όλοι οι ψωνισμένοι. Νομίζουν πως είναι κάποιοι επειδή έβγαλαν τόσα μόρια. Δεν συμβαίνει το ίδιο όμως σε άλλες υψηλόβαθμες σχολές π.χ. Ψυχολογία, Ιατρική, ΗΜΜΥ, Αρχιτεκτόνων μηχανικών.
 

SlimShady

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών, Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 864 μηνύματα.
Εγώ ξέρω πως στην Νομική πάνε όλοι οι ψωνισμένοι. Νομίζουν πως είναι κάποιοι επειδή έβγαλαν τόσα μόρια. Δεν συμβαίνει το ίδιο όμως σε άλλες υψηλόβαθμες σχολές π.χ. Ψυχολογία, Ιατρική, ΗΜΜΥ, Αρχιτεκτόνων μηχανικών.
Τότε είσαι προκατειλημμένος και κλειστόμυαλος.
 

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Κτηνιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 9,372 μηνύματα.
Don't feed the troll (γιατί περί τρολλ πρόκειται δεν εξηγείται αλλιώς)
 

Poirot

Διάσημο μέλος

Ο τ. Aspiring Lawyer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,558 μηνύματα.
Εγώ ξέρω πως στην Νομική πάνε όλοι οι ψωνισμένοι. Νομίζουν πως είναι κάποιοι επειδή έβγαλαν τόσα μόρια. Δεν συμβαίνει το ίδιο όμως σε άλλες υψηλόβαθμες σχολές π.χ. Ψυχολογία, Ιατρική, ΗΜΜΥ, Αρχιτεκτόνων μηχανικών.
Έτσι ακριβώς είναι! Ευτυχώς που έχουμε κάποιους να μας ψυχολογούν σωστά!
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,657 μηνύματα.
Εγώ ξέρω πως στην Νομική πάνε όλοι οι ψωνισμένοι. Νομίζουν πως είναι κάποιοι επειδή έβγαλαν τόσα μόρια. Δεν συμβαίνει το ίδιο όμως σε άλλες υψηλόβαθμες σχολές π.χ. Ψυχολογία, Ιατρική, ΗΜΜΥ, Αρχιτεκτόνων μηχανικών.
στην ιατρικη δεν πανε οι ψωνισμενοι???αχαχαχαχ καλα καλα.τα μονα ατομα που παραδεχομαι ειναι αυτα των πολυτεχνικων που εχουν και μυαλο.
 

Alexandros28

Δραστήριο μέλος

Ο Alexandros28 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 620 μηνύματα.
Αρχιτεκτόνων μηχανικών
Δεν είναι υψηλόβαθμη σχολή οι αρχιτέκτονες πλέον.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

σαν τους άχρηστους δημοσιογράφους που βγάζαν άρθρα που λέγαν στην κορυφή του 2ου πεδίου η σχολή Αρχιτεκτόνων Μηχανικών ΕΜΠ :ok:
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,501 μηνύματα.
Δεν είναι υψηλόβαθμη σχολή οι αρχιτέκτονες πλέον.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

σαν τους άχρηστους δημοσιογράφους που βγάζαν άρθρα που λέγαν στην κορυφή του 2ου πεδίου η σχολή Αρχιτεκτόνων Μηχανικών ΕΜΠ :ok:
μην πυροβολειτε τους αρχιτεκτονες ειναι η πιο καλλιτεχνικη σχολη μηχανικων.

ε κοιτα δημοσιογραφοι εχουν και ενα ονομα να υποστηριξουν.
 
Τελευταία επεξεργασία:

gpgp

Νεοφερμένος

Ο gpgp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Αγγλικής Γλώσσας & Φιλολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 73 μηνύματα.
Πάντως, για να κάνω λίγο και τον "δικηγόρο του διαβόλου" υπάρχει όντως το φαινόμενο της εσφαλμένης προσέγγισης σχολών (ιδίως υψηλόβαθμων) από ορισμένους μαθητές.
Παραδείγματα φετινά από το σχολικό μου περιβάλλον:
1. Επί δύο χρόνια συμμαθητής μου στην Θεωρητική έλεγε ότι θα δήλωνε ως πρώτη επιλογή την Διεθνών Ευρωπαϊκών Σπουδών κι ότι η Νομική του είναι εντελώς αδιάφορη. Όταν ήρθε η ώρα του μηχανογραφικού και καθώς συγκέντρωσε πάνω από 18.000 μόρια δήλωσε και πέρασε Νομική διότι "δεν ήθελε να χαραμίσει τα μόρια του".
2. Συμμαθητής μου από το πεδίο Υγείας ήθελε να βάλει πρώτη επιλογή την Βιολογία και δεύτερη την Φυσιοθεραπεία. Ποτέ μα ποτέ δεν είπε ότι ήθελε να γίνει γιατρός. Guess what? Όταν συγκέντρωσε πάνω από 18.500 μόρια πέρασε Ιατρική γιατί όπως είπε "δεν ήθελε να πάνε χαμένα τόσα μόρια".

Πάντως οι καθηγητές μου στο φροντιστήριο που βοηθούν κάθε χρόνο τα παιδιά στην συμπλήρωση των μηχανογραφικών, μας έλεγαν για αρκετά παρόμοια περιστατικά περί επιλογής σχολών με την "λογική των χαραμισμενων μορίων" και προσωπικά τα θεωρούσα υπερβολές. Όμως τελικά επιβεβαιώθηκαν.
Επίσης οι καθηγητές μας είπαν ότι αρκετά από αυτά τα παιδιά κάνουν την επόμενη χρονιά μηχανογραφικό με 10% γιατί πλέον δεν αντέχουν να παρακολουθήσουν κάτι που δεν τους αρέσει πραγματικά.
 

Belle26

Νεοφερμένος

Η Belle26 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 110 μηνύματα.
Εγώ ξέρω πως στην Νομική πάνε όλοι οι ψωνισμένοι. Νομίζουν πως είναι κάποιοι επειδή έβγαλαν τόσα μόρια. Δεν συμβαίνει το ίδιο όμως σε άλλες υψηλόβαθμες σχολές π.χ. Ψυχολογία, Ιατρική, ΗΜΜΥ, Αρχιτεκτόνων μηχανικών.
Πόσο με διασκεδάζουν αυτές οι γενικότητες:morning1:

Εγώ πάλι θεωρώ πόσο ψωνισμένος είναι κανείς, δεν είναι θέμα σχολής αλλά θέμα χαρακτήρα.

Όμορφα πάντως τα ταμπελάκια που βάζει κανείς σε μια ολόκληρη ομάδα ατόμων που τυχαίνει και έκανε την ίδια επιλογή :whistle:
 

gpgp

Νεοφερμένος

Ο gpgp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Αγγλικής Γλώσσας & Φιλολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 73 μηνύματα.
Ερώτηση κρίσεως προς όλους:
Εάν 1ο.Γίνονταν τακτικά προσλήψεις στα σχολεία και
2ο.Οι βάσεις της Νομικής ήταν στις 14.000 και οι βάσεις στην Φιλολογία ήταν 17.000...
Πόσοι από τους αριστούχους θα δήλωναν Νομική και πόσοι Φιλολογία ???
Παρακαλώ απαντήστε με ειλικρίνεια...
 

Alexandros28

Δραστήριο μέλος

Ο Alexandros28 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 620 μηνύματα.
Δεν βγάζει νόημα αυτό που λες… για να ναι υψηλή η βάση μιας σχολής πρέπει να υπάρχει μεγάλη ζήτηση. Ουσιαστικά μας ρωτάς αν η ζήτηση μιας σχολής ήταν χαμηλή (νομική εν προκειμένω) αν οι περισσότεροι αριστούχοι θα την δήλωναν. Αν την δήλωναν όμως οι αριστούχοι δε θα είχε τη μικρή βάση που απαιτείς να έχει. :bounce:
 

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Κτηνιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 9,372 μηνύματα.
Ερώτηση κρίσεως προς όλους:
Εάν 1ο.Γίνονταν τακτικά προσλήψεις στα σχολεία και
2ο.Οι βάσεις της Νομικής ήταν στις 14.000 και οι βάσεις στην Φιλολογία ήταν 17.000...
Πόσοι από τους αριστούχους θα δήλωναν Νομική και πόσοι Φιλολογία ???
Παρακαλώ απαντήστε με ειλικρίνεια...
Σίγουρα θα ήταν διαφορετικά τα πράγματα, αλλά δεν είναι κατακριτέο. Η νομική, όπως και η κάθε σχολή, προτιμάται για πολλούς λόγους. Ναι πολλοί την επιλέγουν μιας και πρόκειται για μία σχολή με κύρος δεν αντιλέγω, αλλά δεν είναι λίγοι αυτοί που την προτιμούν μιας και είναι μία από τις ελάχιστες σχολές -αν όχι μοναδική - του πεδίου που ακόμα προσφέρει μία κάποια αποκατάσταση (λέω μία κάποια αποκατάσταση, όχι τρέλα λεφτά). Οσο η αποκατάσταση αποτελεί ένα από τα κριτήρια των μαθημάτων -και δικαιολογημένα αποτελεί - με βάση τα οποία επιλέγουν τη σχολή που θα φοιτήσουν είναι επόμενο να βλέπουμε να προτιμούνται κάποιες σχολές έναντι κάποιον άλλων..
 
Τελευταία επεξεργασία:

Mammy Nun

Δραστήριο μέλος

Η Mammy Nun αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 50 ετών. Έχει γράψει 759 μηνύματα.
Εγώ ξέρω πως στην Νομική πάνε όλοι οι ψωνισμένοι. Νομίζουν πως είναι κάποιοι επειδή έβγαλαν τόσα μόρια. Δεν συμβαίνει το ίδιο όμως σε άλλες υψηλόβαθμες σχολές π.χ. Ψυχολογία, Ιατρική, ΗΜΜΥ, Αρχιτεκτόνων μηχανικών.
Μην το λες. Όταν σπουδαζα Αρχιτεκτονική στο ΑΠΘ τα ψώνια ήταν πάρα πάρα πολλά.....
 

monaxiko brizolaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alex from sheffield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,864 μηνύματα.

Alexandros28

Δραστήριο μέλος

Ο Alexandros28 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 620 μηνύματα.

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Κτηνιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 9,372 μηνύματα.
bro... ολες οι σχολες καλες ειναι , δεν υπαρχουν σχολες με κυρος και με οχι js
Σύμφωνη είμαι και το έχω πει πολλάκις (απλά μάλλον δε με διαβάζεις και θεώρησες ότι είναι δική μου άποψη), αλλά κακά τα ψέμματα στην Ελλάδα έχουμε την κλίση να λέμε ότι κάποιες σχολές έχουν παραπάνω κύρος. Παλαιότερα πχ και το επάγγελμα του δασκάλου θεωρείτο ότι είχε, αλλά πλέον έχει κάνει στροφή 180°.
 

Poirot

Διάσημο μέλος

Ο τ. Aspiring Lawyer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,558 μηνύματα.
Ερώτηση κρίσεως προς όλους:
Εάν 1ο.Γίνονταν τακτικά προσλήψεις στα σχολεία και
2ο.Οι βάσεις της Νομικής ήταν στις 14.000 και οι βάσεις στην Φιλολογία ήταν 17.000...
Πόσοι από τους αριστούχους θα δήλωναν Νομική και πόσοι Φιλολογία ???
Παρακαλώ απαντήστε με ειλικρίνεια...

Δεν αρνήθηκε κανεις ότι μια σημαντικη μερίδα μαθητών διαλέγει σχολη με βάση την επαγγελματική αποκατάσταση που αυτή παρέχει. Από αυτό το πρισμα ναι, η φιλολογία θα μπορούσε να δηλώνεται από περισσότερους αριστούχους αν εξασφάλιζε δουλειά στους νέους. Τώρα δυστυχώς ή ευτυχώς δεν έχει επαγγελματικές προοπτικές όποτε το ενδιαφέρον συρρικνώνεται, ειδικά αν κάποιος έχει τη βαθμολογική δυνατότητα να δηλώσει κάτι άλλο - νομική εν προκειμενω, που αν και δεν είναι ρόδινα τα πράγματα παρέχει αρκετές διεξόδους περαν της μάχιμης δικηγορίας. Αν θέλεις τη γνώμη μου το να διαλέγει κάποιος σχολή με βάση την αγορά εργασίας δεν είναι και τόσο παράλογο κριτήριο.

Διαφέρει όμως αυτή η προσέγγιση του θέματος από την προσβλητική τοποθέτηση ότι όσοι διαλέγουμε νομική είναι επειδή είμαστε ψωνάρες και για να εξαργυρωσουμε, τροπον τινα, τα μόρια μας. Δεν υποτιμώ προσωπικά τις άλλες σχολές επειδή περασα νομική, περασα εκεί επειδή το ήθελα και επειδή μου αρέσει.
 

monaxiko brizolaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alex from sheffield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,864 μηνύματα.
Σύμφωνη είμαι και το έχω πει πολλάκις (απλά μάλλον δε με διαβάζεις και θεώρησες ότι είναι δική μου άποψη), αλλά κακά τα ψέμματα στην Ελλάδα έχουμε την κλίση να λέμε ότι κάποιες σχολές έχουν παραπάνω κύρος. Παλαιότερα πχ και το επάγγελμα του δασκάλου είχε, αλλά τώρα έχει γυρίσει στροφή 180°.
ωρα να σταματησουμε να αναπαραγουμε τετοιες αποψεις λοιπον , ως νεα γενια. οσο τονιζουμε οτι η χ σχολη εχει κυρος και τις συγκρινουμε ολες μεταξυ τους , αποτρεπουμε πολλους απο το να επιλεξουν αυτο που πραγματικα θελουν και δημιουργουμε και εσφαλμενη εικονα και αρκετους ψωνισμενους κιολας μεσα στις σχολες , πραγμα αχρειαστο
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top