Επιλογή Ομάδας Προσανατολισμού

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
ναι αλλά οι μαθητές της τεχνολογικής που πάνε για σχολές πρώτου πεδίου έχουν μαθήματα βαρύτητας νεοελληνική γλώσσα και ιστορία γενικής με συντελεστές 0,9 και 0,4 αντίστοιχα που σημαίνει ότι ξεκινούν με άριστα τα 18600 μόρια :hmm:
Οι μαθητές τόσο της τεχνολογικής, όσο και της θετικής έχουν πρόσβαση στο 2ο πεδίο δίχως απώλεια μορίων;)

Διάβασε ξανά αυτό που έγραψα. Οι ψυχοπαιδαγωγικές σχολές είναι προσβάσιμες και από το 1ο και από το 2ο πεδίο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro che 7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πατήσια (Αττική). Έχει γράψει 1,859 μηνύματα.
Οι μαθητές τόσο της τεχνολογικής, όσο και της θετικής έχουν πρόσβαση στο 2ο πεδίο δίχως απώλεια μορίων;)

μιλάω για το 1ο πεδίο

Οι μαθητές τόσο της τεχνολογικής, όσο και της θετικής έχουν πρόσβαση στο 2ο πεδίο δίχως απώλεια μορίων;)

Διάβασε ξανά αυτό που έγραψα. Οι ψυχοπαιδαγωγικές σχολές είναι προσβάσιμες και από το 1ο και από το 2ο πεδίο.

κατάλαβα το έψαξα και έχεις δίκιο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

take123

Νεοφερμένος

Ο take123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Καλησπέρα, καινούργιος στο φόρουμ, χαιρετώ όλα τα μέλη :) . Μπορεί να είναι ακόμη νωρίς αλλά εγώ βιάζομαι και θέλω να κατασταλάξω στην επιλογή κατεύθυνσης. Είμαι πρώτη λυκείου και έχω έφεση στα θετικό-τεχνολογικά μαθήματα με βαθμούς πάνω από 18 σε μαθηματικά φυσική χημεία. Το θέμα είναι ότι μου αρέσει η νομική σαν σχολή αλλά στα αρχαία είμαι χαμηλά(15). Στα υπόλοιπα όπως ιστορία,έκθεση,λογοτεχνία έχω και σε αυτά υψηλούς βαθμούς, 18 και πάνω. Φέτος διαβάζω αρκετά, απλά στα αρχαία τα είχα παρατήσει λίγο στην αρχή της χρονιάς αλλά τώρα που κατασταλάζω σε νομική με ενδιαφέρουν. Παιδιά αν πάω θεωρητική του χρόνου θα τα βρω δύσκολα? Έχω πιθανότητες επιτυχίας σε τόσο ψηλές σχολές στην θεωρητική με τέτοιο βαθμό στα αρχαία? :worry: :worry:

Σημείωση συντονιστή : Τα μηνύματα 703 και 704 προήλθαν από νήμα με αντίστοιχο θέμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Μπορείς πάντα να διαλέξεις Ιστορία(αυτό δεν είναι; ) σαν 6ο μάθημα και να δηλώσεις σχολές 1ου πεδίου,με μερικώς μειωμένα μόρια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Μπορείς πάντα να διαλέξεις Ιστορία(αυτό δεν είναι; ) σαν 6ο μάθημα και να δηλώσεις σχολές 1ου πεδίου,με μερικώς μειωμένα μόρια...
Ναι, κι αν βγεις ζωντανός από την Ιστορία γενικής, τρύπα μου τη μύτη:hehe:

Επίσης, ακόμα και άριστα να έχεις σε όλα, ούτε καν Νομική Κομοτηνής πιάνεις, λόγω της απώλειας μορίων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JKaradakov

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12,311 μηνύματα.
Καλησπέρα, καινούργιος στο φόρουμ, χαιρετώ όλα τα μέλη :) . Μπορεί να είναι ακόμη νωρίς αλλά εγώ βιάζομαι και θέλω να κατασταλάξω στην επιλογή κατεύθυνσης. Είμαι πρώτη λυκείου και έχω έφεση στα θετικό-τεχνολογικά μαθήματα με βαθμούς πάνω από 18 σε μαθηματικά φυσική χημεία. Το θέμα είναι ότι μου αρέσει η νομική σαν σχολή αλλά στα αρχαία είμαι χαμηλά(15). Στα υπόλοιπα όπως ιστορία,έκθεση,λογοτεχνία έχω και σε αυτά υψηλούς βαθμούς, 18 και πάνω. Φέτος διαβάζω αρκετά, απλά στα αρχαία τα είχα παρατήσει λίγο στην αρχή της χρονιάς αλλά τώρα που κατασταλάζω σε νομική με ενδιαφέρουν. Παιδιά αν πάω θεωρητική του χρόνου θα τα βρω δύσκολα? Έχω πιθανότητες επιτυχίας σε τόσο ψηλές σχολές στην θεωρητική με τέτοιο βαθμό στα αρχαία? :worry: :worry:

Σημείωση συντονιστή : Τα μηνύματα 703 και 704 προήλθαν από νήμα με αντίστοιχο θέμα.

Δεν είναι καθόλου νωρις, σε 3 μήνες θα κάνεις την αρχική επιλογή και τον Σεπτέβρη την οριστηκή.

Εγώ θα σου πρότεινα να κάτσεις και σε ένα χαρτί να γράψεις όλες τις σχολές που σε ενδιαφέρουν ανεξαρτήτως κατεύθυνσης.Βλέπεις έτσι πια κατεύθυνση σου προσφέρει της περισσότερες επιλογές σου. Τώρα, αν όμως κάποια σχολή μιας κατεύθυνσης σε τραβάει τόσο πολύ που κάνει τις άλλες να φαίνονται ένα τίποτα, τότε θα σου έλεγα κινηγησέ το. Με εντατική προσπάθεια όλα γίνονται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 892943

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μπορείς πάντα να διαλέξεις Ιστορία(αυτό δεν είναι; ) σαν 6ο μάθημα και να δηλώσεις σχολές 1ου πεδίου,με μερικώς μειωμένα μόρια...
μερικώς;;; δε νομίζω τάκη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

artemaki

Διάσημο μέλος

Η Άρτεμις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 3,249 μηνύματα.
Παντως, μην νομιζεις οτι και οσοι πανε Θεωρητικη ξερουν Αρχαια.

Πολλοι μαθαινουν στη Β Λυκειου κι επειτα.
Κι αλλοι ποτε, αλλα δεν μας ενδιαφερει εν προκειμενω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

take123

Νεοφερμένος

Ο take123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
οκ παιδιά ευχαριστώ. Μάλλον για θεωρητική το κόβω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Μπορείς πάντα να διαλέξεις Ιστορία(αυτό δεν είναι; ) σαν 6ο μάθημα και να δηλώσεις σχολές 1ου πεδίου,με μερικώς μειωμένα μόρια...
Ιστορία γενικής; Αν είναι δυνατόν:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νasia212

Νεοφερμένος

Η Νasia212 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Γεια σας ειμαι μαθητρια της Α' Λυκειου . Εχω αγχωθει λιγο με το θεμα της επιλογης της κατευθυνσης γιατι απο τη μια τα παω πολυ καλα με τα φιλολογικα μαθηματα χωρις ομως να με ενδιαφερουν και τοσο σε αντιθεση με τα μαθηματικα ,ομως μου αρεσει πολυ η βιολογια. Επισης σκεφτομαι οτι αν παω φροντιστηριο στα μαθηματικα ισως να τα καταφερνω καλυτερα γιατι και παλιοτερα που πηγαινα με ειχε βοηθησει πολυ (και γενικα οταν τα καταλαβαινω δεν εχω καποιο προβλημα μαζι τους ) .....εσεις τι με συμβουλευτετε να κανω? :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lili.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 240 μηνύματα.
εγω θα πηγαινα εκει που τα καταφερνα καλυτερα.. Διοτι τα μαθηματικα κατευθυνσης ειναι αρκετα απαιτητικα, θα πρεπει να εχεις καλες βασεις τις οποιες δεν ξερω αν εχεις.. απο 1ο (νομικη, ψυχολογια, φιλολογια, κοινωνιολογια, θεολογια κτλ) ή 5ο πεδιο (οικονομικες σχολες) δεν σε ενδιαφερει καποια σχολη?? :) οσον αφορα στην βιολογια που σου αρεσει, μπορεις να την διαλεξεις ως επιπλεον μαθημα να την δωσεις περαν της κατευθυνσης που θα παρεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stefanos...

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στεφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,244 μηνύματα.
Γεια σας ειμαι μαθητρια της Α' Λυκειου . Εχω αγχωθει λιγο με το θεμα της επιλογης της κατευθυνσης γιατι απο τη μια τα παω πολυ καλα με τα φιλολογικα μαθηματα χωρις ομως να με ενδιαφερουν και τοσο σε αντιθεση με τα μαθηματικα ,ομως μου αρεσει πολυ η βιολογια. Επισης σκεφτομαι οτι αν παω φροντιστηριο στα μαθηματικα ισως να τα καταφερνω καλυτερα γιατι και παλιοτερα που πηγαινα με ειχε βοηθησει πολυ (και γενικα οταν τα καταλαβαινω δεν εχω καποιο προβλημα μαζι τους ) .....εσεις τι με συμβουλευτετε να κανω? :)

απλο, αμα σ αρεσουν τα μαθηματικα η φυσικη η χημεια και η βιολογια ΄η εστω καποια απο αυτα πας θετικη. αν σ αρεσει και μπορεις να διαβαζεις πολλες σελιδες απο εξω πας θεωρητικη. σε ποια σχολη θα σε ενδιεφερε να πας?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Βασικο για μενα στην επιλογη κατευθυνσης ειναι να ξερεις τι θες (πανω-κατω) να σπουδασεις. Και ετσι επιλεγεις την αντιστοιχη κατευθυνση. Δεν εχει να κανει με το αν μπορεις να παπαγαλιζεις or not.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Βασικο για μενα στην επιλογη κατευθυνσης ειναι να ξερεις τι θες (πανω-κατω) να σπουδασεις. Και ετσι επιλεγεις την αντιστοιχη κατευθυνση. Δεν εχει να κανει με το αν μπορεις να παπαγαλιζεις or not.
Ναι είναι και αυτό πολύ σημαντικό απλά φαντάσου ότι πολλά παιδιά δεν έχουν σκεφτεί καν τι θέλουν να σπουδάσουν. Και εκτός από αυτό πχ μπορεί κάποιος για μια σχολή να θέλει να πάει θετική ή τεχνολογική χωρίς να έχει καμιά επαφή με μαθήματα όπως τα μαθηματικά και η φυσική που μετά στην Τρίτη είναι τα πιο δύσκολα.. Άρα δεν μπαίνει μόνο πρώτο το το θες να σπουδάσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νasia212

Νεοφερμένος

Η Νasia212 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
εγω βασικα θελω να περασω βιολογια και μονο για αυτο το λογο θα πηγαινα θετικη ....ξερω πως υπαρχει βιολογια και απο θεωρητικη ως μαθημα επιλογης απλα ανησυχω οτι αν τελικα περασω δε θα εχω τις ιδιες γνωσεις με τα παιδια της θετικης...

απο ολα αυτα με ενδιαφερει λιγο η ψυχολογια αλλα προτιμω βιολογια και μαθηματικα μεχρι στιγμης δεν εχω καλες βασεις :P :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
απο ολα αυτα με ενδιαφερει λιγο η ψυχολογια αλλα προτιμω βιολογια και μαθηματικα μεχρι στιγμης δεν εχω καλες βασεις :P :)
Και εγώ που είχα τα βρήκα σκούρα με τα μαθηματικά φέτος:P

Αν τα καταφέρεις σε όλα τα άλλα ντάξυ θα είσαι πιστεύω:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,263 μηνύματα.
@ Νasia212

Πήγαινε θετική. Από θεωρητική θα είναι δυσκολότερο να περάσεις βιολογία, γιατί θα έχεις και απώλεια 1.400 μορίων για το 3ο πεδίο. Επιπλέον, απ' ό,τι κατάλαβα δε σε ενδιαφέρουν και πολύ οι σχολές του 1ου πεδίο πλην της ψυχολογίας, την οποία όμως εάν δεν την πιάσεις θα βρεθείς σε αδιέξοδο. Στη θετική θα έχεις περισσότερες επιλογές, εάν δεν πιάσεις τη βιολογία, την οποία εξάλλου θες. Υπάρχει πολύς χρόνος, ούτως ώστε να βελτιωθείς στα μαθηματικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

IasonasM

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο IasonasM αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 138 μηνύματα.
Καλημέρα, είμαι μαθητής Β' Λυκείου και θα ήθελα βοήθεια στην επιλογή κατεύθυνσης. Το δίλημμα υπάρχει κυρίως λόγω ΑΟΔΕ και Βιολογίας.
Φέτος ήμουν θετική και με την χημεία δεν έχω κανένα πρόβλημα, αντιθέτως μ'αρέσει και τα πάω καλά. Όσον αφορά το ΑΕΠΠ είχα ασχοληθεί πιο παλιά ,επειδή με ενδιέφερε, με μία δύο γλώσσες και γενικά δεν πιστεύω να υπάρξει θέμα σε αυτό το μάθημα. Να προσθέσω επίσης πως δεν πάω για 3ο πεδίο, μόνο το 2ο με ενδιαφέρει. Η Βιολογία με φοβίζει αρκετά, βλέποντας όλη αυτή την ύλη και δεν μ'αρέσει η παπαγαλία. Είναι όντως τόσο δύσκολη και απαιτεί αποστήθιση;
Τα ίδια ισχύουν για το ΑΟΔΕ, το οποίο, λόγω του ότι το "σνομπάρω" (έχοντας δει περί τίνος πρόκειται :P ), μπορεί να καταλήξω να μην ασχολούμαι καθόλου. Είναι όντως τόσο εύκολο να πάρει κάποιος 20 όσο λένε στο φροντιστήριο; (Το οποίο ήταν αρνητικό για την θετική)
Το κύριο μου ερώτημα είναι αυτό: αξίζει να πάει κάποιος θετική και να μην θέλει 3ο παιδίο η καλύτερα να συμβιβαστεί με το ΑΟΔΕ ώστε τον χρόνο που θα έτρωγε σε βιολογία/χημεία να τον ρίξει στα μαθηματικά/φυσικά ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Από τη μια υπάρχει η άποψη ότι εφόσον δεν 8ες 3ο πεδίο πας τεχνολογική. Εγώ νομίζω ότι πρέπει να δεις ποια μαθήματα σου τραβάνε το ενδιαφέρον και διαβάζεις πιο ευχάριστα. Δηλαδή ναι, η βιολογία κατευθυνσης ειναι αρκετα δύσκολη, απαιτεί παπαγαλία και συνδιαστική σκέψη ταυτόχρονα αλλά εγώ που την έβρισκα όλη τη χρονιά εξαιρετικά ενδιαφερουσα δεν παραπονέθηκα στιγμή για τη δυσκολια της.

Υγ. τη κατεύθυνση Τ1 την εχεις αποκλείσει τελείως?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 11 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top