Επιλογή Ομάδας Προσανατολισμού

eLina17

Νεοφερμένος

Η Ελινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Ειμαι μαθητρια της Β Λυκειου κ εχω επιλεξει την Θετικη για φετος ! Του χρονου ομως ?? Εχω προβληματιστει....ειμαι αρκετα καλη στην Χημεια...μ'αρεσει πολυ αλλα την Βιολογια δν την παλευω καθολου,,δεν μπορω να την καταλαβω κ επομενως ουτε κ να την μαθω...!! Η αληθεια ειναι οτι δεν με πολυενδιαφερει το 3ο πεδιο.... Οποτε τι λετε ?? Να παω τεχνολογικη η να παραμεινω θετικη ???? :hmm::hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

halvas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αχαρνές (Αττική). Έχει γράψει 1,074 μηνύματα.
Κοίτα, το να πας από την θετική στην τεχνολογική είναι η πιο εύκολη αλλαγή κατευθύνσεων καθώς δεν θα έχεις καθόλου κενά στα μαθήματα.

Τώρα, εάν δεν σε ενδιαφέρει η ιατρική, βιολογία και τα συναφή, δεν πιστεύω ότι υπάρχει λόγος να μείνεις στην θετική.
Από εσένα εξαρτάται.(Καλωσήρθες στο ischool;))
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eLina17

Νεοφερμένος

Η Ελινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Ευχαριστω ! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

01011001

Δραστήριο μέλος

Ο Elric αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 408 μηνύματα.
Στην θετική το κύριο μάθημα θεωρίας είναι η βιολογία. Στην τεχνολογικήκ απ'ότι μου έχουν πει το ΑΟΔΕ είναι κάτι ανάλογο αφού είναι και αυτό παπαγαλία και επίσης δεν μπορείς να κατανοήσεις τι ακριβώς λέει. Επομένως θα υπάρχει και εκεί δυσκολία αν δυσκολεύεσαι γενικώς στην αποστήθηση/θεωρία. Στην τεχνολογική θα έχεις και την ανάπτυξη εφαρμογών, που υποθέτω θα σου είναι κάτι καινούριο, ενώ στην θετική θα έχεις την χημεία η οποία εκτός του ότι είναι εύκολη(προσωπική γνώμη), λες ότι "σου πάει". Από κει και πέρα, αφού δεν σε ενδιαφέρει το 3ο πεδίο και από θετική μπορείς να πας σε κάποιο άλλο πεδίο, έχοντας ως μαθήματα βαρύτητας πχ στο 4ο τα μαθηματικά και τη φυσική, όπως θα ήταν και αν πήγαινες τεχνολογική.
Καλό θα ήταν αν πηγαίνεις απο τώρα σε φροντιστήριο να ρωτήσεις τους κατάλληλους καθηγητές ώστε να σε ενημερώσουν περι τίνος πρόκειται το κάθε μάθημα και τον βαθμό δυσκολίας του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eLina17

Νεοφερμένος

Η Ελινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Χμμμ,,,κανεις αλλοςςς ???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
γειά σου Ελίνα...το αγαπημένο σου μάθημα είναι η χημεία...εισαι θετική...σου προτίνω με τα χίλια Φαρμακευτική.Καλό επάγγελμα,έχει ψωμί,εχει prestige,ειναι κατά τη γνωμη μου ασφαλέστερο απ'την ιατρικη,και για να περάσεις στη σχολή έχεις πρώτο μάθημα βαρύτητας Χημεία (νομίζω).Κάνε την έρευνα σου,δες σε ποιές πόλεις έχει σχολές,ψάξε το και δες.Απο θετική πας σίγουρα.Απο τεχνολογική...δε νομίζω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eLina17

Νεοφερμένος

Η Ελινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Γεια σου Γιαννη,,,κ εμενα μ'αρεσει η Φαρμακευτικη..την ειχα σκεφτει κ παλιοτερα ! Αλλα δεν ξερω ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

01011001

Δραστήριο μέλος

Ο Elric αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 408 μηνύματα.
αν και άσχετο με το θέμα, η φαρμακευτική δεν είναι εντελώς κλειστό επάγγελμα? Απ'ότι γνωρίζω για να ανοίξεις φαρμακείο δικό σου πρέπει να το ανοίξεις πολύ έξω απ'την πόλη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
αν και άσχετο με το θέμα, η φαρμακευτική δεν είναι εντελώς κλειστό επάγγελμα? Απ'ότι γνωρίζω για να ανοίξεις φαρμακείο δικό σου πρέπει να το ανοίξεις πολύ έξω απ'την πόλη.

Νομίζω οτι ο θεσμός του κλειστού επαγγέλματος θα καταργηθεί σύντομα με πρώτη μεταρρύθμιση στους συμβολαιογράφους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

01011001

Δραστήριο μέλος

Ο Elric αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 408 μηνύματα.
Θα δούμε λοιπόν.

Επαναλαμβάνω, δεν είμαι πλήρως ενημερωμένος, αλλά από αυτά που έχω ακούσει ως τώρα για να ανοίξεις φαρμακείο δικό σου πρέπει να έχει μία ορισμένη απόσταση από άλλα της περιοχής.. οπότε καταλαβαίνεις που θα πρέπει να εγκατασταθείς. Βέβαια δε νομίζω απο φαρμακευτική να μπορείς να κάνεις μόνο αυτό, αλλά αυτό ξέρω οι περισσότεροι πως ακολουθούν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Καλά μην το λες. Δεν ανοίγει ο οποιοσδήποτε φαρμακείο χωρίς γνωριμίες και κεφάλαια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

halvas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αχαρνές (Αττική). Έχει γράψει 1,074 μηνύματα.
Σωστό.

Αλλά ας μην ξεφεύγουμε από το θέμα.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Θα δούμε λοιπόν.

Επαναλαμβάνω, δεν είμαι πλήρως ενημερωμένος, αλλά από αυτά που έχω ακούσει ως τώρα για να ανοίξεις φαρμακείο δικό σου πρέπει να έχει μία ορισμένη απόσταση από άλλα της περιοχής.. οπότε καταλαβαίνεις που θα πρέπει να εγκατασταθείς. Βέβαια δε νομίζω απο φαρμακευτική να μπορείς να κάνεις μόνο αυτό, αλλά αυτό ξέρω οι περισσότεροι πως ακολουθούν.

αυτο που λες δν ισχυει επειδη στην περιοχη μου υπαρχουν 2 φαρμακεια αποσταση ουτε 50μ!!!!!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Αυτό που βλέπω πάντως εγώ είναι πως τα φαρμακεία ξεφυτρώνουν σαν μανιτάρια,ειδικά αν ξέρεις και κάποιον γιατρό....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

timbakiforever

Νεοφερμένος

Η Στέλλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 34 μηνύματα.
και εγώ την ίδια απορία έχω με σενα......αχ....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Δηλαδή??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

halvas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αχαρνές (Αττική). Έχει γράψει 1,074 μηνύματα.

Vorbulon

Νεοφερμένος

Ο Vorbulon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 102 μηνύματα.
Και εγώ πέρυσι ήμουν θετική και φέτος πήγα τεχνολογική,αφού δεν ενδιαφερόμουν καθόλου για ιατρικές κλπ. Η οργανική χημεία δεν μου άρεσε (μάλλον κακές εμπειρίες από το γυμνάσιο) και η χημεία της Γ κατ. έχει και οργανική. Μπορεί η τεχνολογική να ακούγεται ότι είναι πιο εύκολη, αλλά δεν είναι και τόσο. Ο προγραμματισμός είναι ωραίο μάθημα αν σας αρέσει η λογική, οι ασκήσεις που βάζουν είναι σχετικά εύκολες αλλά έχει και αρκετή θεωρία, από την οποία βάζουν και ανάπτυξης (μερικά είναι σκέτη παπαγαλία). Αυτό είναι που μου τη σπάει κιόλας, από τη μια απαιτεί κριτική σκέψη για να λύσεις ασκήσεις και από την άλλη απαιτεί παπαγαλία για να μάθεις τη θεωρία (μερικά σημεία της θεωρίας είναι καλά και χρήσιμα για να κατανοήσεις πως δουλεύουν οι γλώσσες προγραμματισμού αλλά άλλα είναι εντελώς θεωρητικά). Η Οργάνωση είναι μια βλακεία και μισή, τελείως ανούσια και βαρετή. Δεν καταλαβαίνεις Χριστό. Τουλάχιστον στη Βιολογία πιστεύω ότι καταλαβαίνεις τι γίνεται, στην οργάνωση όμως όχι. Πολλοί πιστεύουν ότι επειδή η ύλη είναι σχετικά λίγη (κάπου 60 σελίδες) κάνει το μάθημα αυτόματα και εύκολο, δεν είναι όμως έτσι. Είναι μάθημα καθαρά παπαγαλίας που θέλει συστηματικό διάβασμα και όχι να το φορτώσεις στον κόκκορα για το τέλος όπως κάνουν πολλοί και δεν μπορούν να μάθουν τίποτα. Μετά από την Έκθεση είναι το χειρότερό μου μάθημα. Σας συμβουλεύω να δείτε τα μαθήματα και των δύο κατευθύνσεων και να αποφασίσετε και μόνοι σας, με τις προσωπικές σας κλίσεις, χωρίς να βασιστείτε σε αυτά που λέγονται.Σας μιλάω από προσωπική πείρα γιατί εγώ έτσι την πάτησα. Όχι ότι δεν μου αρέσει ο προγραμματισμός και δεν τα καταφέρνω (η αυτοψία σε 2 εβδομάδες θα δείξει:(), αλλά μπορεί η θετική να ήταν ευκολότερη για μένα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

papageorge

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Γειά σας παιδιά....Είμαι καινούριος στην παρέα σας και όπως οι περισσότεροι, έτσι κι εγώ έχω κάποιες ερωτήσεις να θέσω.
Είμαι μαθητής της Β' Λυκείου και ακολουθώ την θετική κατεύθυνση.Όμως έχω κι εγώ το γνωστό πρόβλημα..."Ποιά κατεύθυνση να ακολουθήσω του χρόνου"?
Σκέφτομαι να ακολουθήσω και του χρόνου την θετική αν και δεν ενδιαφέρομαι για ιατρικές σχολές.Σκοπεύω να περάσω Πολιτικών Μηχανικών στο Ε.Μ.Π(όχι λόγο φήμης αλλά θέλω να ειδικευτώ στον δομοστατικό τομέα ο οποίος δεν υπάρχει στο Α.Π.Θ).Είμαι απο τους καλούς μαθητές και δεν έχω κανένα πρόβλημα με την Χημεία.Απεναντίας μπορώ να πώ οτι μου αρέσει κιόλας!Όμως του χρόνου τα πράγματα "ζορίζουν"...Πολλοί της θετικής στοχεύουν Ιατρική και ο ανταγωνισμός θα είναι μεγάλος...
Πρίν απο λίγο καιρό θα έλεγα με σιγουριά ότι θα πήγαινα και του χρόνου θετική.Δέν ήθελα τη τεχνολογική λόγω του προγραμματισμού(από τα λίγα που είχαμε κάνει στο γυμνάσιο δεν μου είχε πολυαρέσει...)Τώρα όμως άρχισα να το ξανασκέφτομαι...Επειδή είναι υψηλόβαθμη σχολή η Πολιτικών Μηχανικών, εκτός απ'οτι πρέπει να γράψω πολύ καλα στα μαθήματα βαρύτητας, πρέπει να έχω και πολύ ψηλούς βαθμούς στα άλλα μαθήματα(προγραμματισμός, ΑΟΔΕ) και επειδή τα μαθήματα της τεχνολογικής είναι πιο εύκολα απο αυτά της θετικής(στη χημεία μπορείς να την πατήσεις πολύ εύκολα) άρχισα να σκέφτομαι την τεχνολογική.
Καμία συμβουλή ρε παιδιά???Είμαι πολύ μπερδεμένος...
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Teko

Νεοφερμένος

Η Teko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 43 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Γεία σας παιδιά.

Είμαι καθηγήτρια πληροφορίκης σε Γενικό Λύκειο. Ανακάλυψα πρόσφατα το συγκεκριμένο forum και μπορώ να πω ότι εντυπωσιάζομαι από την ωριμότητα και τους προβληματισμούς που έχετε πολλοί από έσας. Η επιλογή της κατεύθυνσης είναι σημαντικό πράγμα και βιώνω και γω καθημερινά το άγχος των μαθητών αυτών που είναι στην Α και στη Β λύκειου.
Απαντώντας στο Γιώργο θα του συνιστούσα την τεχνολογική αν πραγματικά στοχεύει σε Πολυτεχνική Σχολή και δη στους Πολιτικούς Μηχανικούς. Όχι τόσο πολύ γιατί είναι πιο εύκολη όσο για το γεγονός ότι στο πολυτεχνείο π ρ ο α π α ι τ ε ι τ α ι η γνώση προγραμματισμού. Δες αν θες το πρόγραμμα σπουδών και θα καταλάβεις. Πέρισυ μαθητρια έβγαλε 19.100 μόρια πέρασε στο ΕΜΠ Πολιτικός Μηχανικός από Τεχολογική του 1ου κύκλου (Ηλεκτρολογία - Βιοχήμεια) και φέτος μου ζήτησε βοήθεια για να πέρασει τη Fortran (Γλώσσα προγραμματισμού)...
Συνεπώς λοιπόν πρέπει να σκεφτείς την επιλογή σου ώριμα εφόσον αυτή θα είναι Πολυτεχνείο, διότι σε αυτό περνούν μαθητές κυρίως από Τεχνολογική του Κύκλου πληροφορικής που έχουν γράψει πάνω από 90 στον Προγραμματισμό και άρα το μάθημα του προγραμματισμού γίνεται σε αρκετά ανεβασμένο επίπεδο. Οσο για τα του γυμνασίου, ο προγραμματισμός στο γυμνάσιο (το ξέρω γιατί κάνω και έκει μάθημα), ξέρω ότι φαίνεται στη Γ' Γυμνασίου βουνό στους μαθητές. Και γω έχω καλούς μαθητές που δεν 'τραβάνε' καθόλου. Δεν είναι όμως έτσι και για το μάθημα της κατεύθυνσης διότι στη Γ Λυκείου αποκτάς την κρίση και την ωριμότητα και μπορείς και σκέφτεσαι αλγοριθμικά όπως απαιτεί το μάθημα!

Αυτά από μένα. Η προσωπική μου άποψη είναι αυτή (που μπορείς να την αγνοήσεις και εντελώς φυσικα!) από κει και πέρα ρώτα και τους καθηγητές των κατευθύνσεων στο σχολείο σου να σου πουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 10 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top