Επιλογή Ομάδας Προσανατολισμού

IasonasM

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο IasonasM αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 138 μηνύματα.
Η βιολογία βλέποντας λίγο το βιβλίο της γ μου φάνηκε ενδιαφέρουσα σίγουρα αλλά το θέμα είναι και πόσο πιο δύσκολη και χρονοβόρα θα ήταν σε σχέση με το (μισητό βέβαια :P ) ΑΟΔΕ. Τ1 θα πήγαινα τρέχοντας αλλά δεν θα γίνει στο σχολείο που είμαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Το τι είναι πιο δύσκολο και χρονοβόρο είναι αρκετά υποκειμενικό. Αλλά btw έτσι που τα λες σε κόβω για τεχνολογικό. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Η βιολογία βλέποντας λίγο το βιβλίο της γ μου φάνηκε ενδιαφέρουσα σίγουρα αλλά το θέμα είναι και πόσο πιο δύσκολη και χρονοβόρα θα ήταν σε σχέση με το (μισητό βέβαια :P ) ΑΟΔΕ. Τ1 θα πήγαινα τρέχοντας αλλά δεν θα γίνει στο σχολείο που είμαι.
Τεχνολογική πάνε, πολύ λιγότερο χρόνο τρώει το ΑΟΔΕ από την βιολογία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

IasonasM

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο IasonasM αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 138 μηνύματα.
Παλεύεται όμως το ΑΟΔΕ; Την Βιολογία τουλάχιστον την έχω και σε μία εκτίμηση και με (πολύ) πιο μεγάλο ενδιαφέρον θα την διάβαζα. Το αοδέ το απεχθάνομαι από τώρα :P Ίσως άμα τα ακούω στο σχολείο, τα ακούω και στο φροντιστήριο καταφέρω να το μάθω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JKaradakov

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12,311 μηνύματα.
Αν θες Βιολογία δες αν μπορεί να γίνει Τεχνολογική Ι στο σχολείο σου. Ανοίγεις τις ίδιες σχολές και έχεις και πιο ενδιαφέρονται μαθήματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Παλεύεται όμως το ΑΟΔΕ; Την Βιολογία τουλάχιστον την έχω και σε μία εκτίμηση και με (πολύ) πιο μεγάλο ενδιαφέρον θα την διάβαζα. Το αοδέ το απεχθάνομαι από τώρα :P Ίσως άμα τα ακούω στο σχολείο, τα ακούω και στο φροντιστήριο καταφέρω να το μάθω...
Και την βιολογία θα την μισήσεις, μην νομίζεις. Κι εγώ μέχρι ν αρχίσω το φροντιστήριο έλεγα πως είναι ωραίο μάθημα η βιολογία, μετά έπαψα να την συμπαθώ τόσο. Καλύτερα να πάρεις κάτι πιο εύκολο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

IasonasM

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο IasonasM αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 138 μηνύματα.
Για την Τ1 έγινε μια προσπάθεια αλλά 100% δεν θα γίνει.
Και την βιολογία θα την μισήσεις, μην νομίζεις. Κι εγώ μέχρι ν αρχίσω το φροντιστήριο έλεγα πως είναι ωραίο μάθημα η βιολογία, μετά έπαψα να την συμπαθώ τόσο. Καλύτερα να πάρεις κάτι πιο εύκολο.
Είναι μεγάλη η ύλη ή ο τρόπος που τα ζητάνε θέλει να τα ξέρεις όπως τα γράφει το βιβλίο; Είχα ακούσει πως είχε και κάποιες ασκήσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JKaradakov

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12,311 μηνύματα.
Είναι μεγάλη η ύλη ή ο τρόπος που τα ζητάνε θέλει να τα ξέρεις όπως τα γράφει το βιβλίο; Είχα ακούσει πως είχε και κάποιες ασκήσεις.

Η ύλη ναι είναι μεγάλη, το Β θέμα το θέλουν όπως το βιβλίο αλλά και με μικρές αλλαγές αν δεν αλλάζει εντελώς το νόημα θα το πάρουνε. Γ και Δ θέμα είναι ασκήσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Και την βιολογία θα την μισήσεις, μην νομίζεις. Κι εγώ μέχρι ν αρχίσω το φροντιστήριο έλεγα πως είναι ωραίο μάθημα η βιολογία, μετά έπαψα να την συμπαθώ τόσο. Καλύτερα να πάρεις κάτι πιο εύκολο.
Εγώ πάντως έλεγα τι ωραίο μάθημα είναι η βιολογία όλη τη χρονιά:pfff:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marina360

Νεοφερμένος

Η marina360 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Βρίσκομαι σε δίλημμα όσο αναφορά την επιλογή κατεύθυνσης στην Γ λυκείου. :(

Φέτος ήμουν Θετική και δεν αντιμετώπισα κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα. Ας ξεκαθαρίσω ότι ο λόγος που την επέλεξα είναι ότι ενδιαφέρομαι κυρίως για σχολές του 3ου πεδίου. Όμως το πρόβλημα μου είναι ότι ως μαθήτρια του 17 θεωρώ δύσκολο (απαισιοδοξία ε?) να εισαχθώ σε σχολές όπως η Ιατρική, επομένως η απώλεια μορίων δεν είναι κάτι που με ανησυχεί.

Αυτό που αναρωτιέμαι όμως είναι, από ποια κατεύθυνση ( θετική ή τεχνολογική) θα καταφέρω να μαζέψω περισσότερα μόρια. Πολλοί μου έχουν πει πως επιλέγοντας την τεχνολογική θα είναι σίγουρα πιο εύκολο αφού η βιολογία Γ.Π. δεν συγκρίνεται με την χημεία και βιολογία κατ.
Φοβάμαι μήπως συνεχίζοντας στην θετική τα βρω σκούρα και τελικά φάω τα μούτρα και δεν καταφέρω να περάσω στις σχολές που με ενδιαφέρουν. Τι λέτε;

Επισήμανση: Το παρόν μήνυμα προήλθε από νήμα με παρόμοιο περιεχόμενο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

SparklingGrey

Διάσημο μέλος

Ο SparklingGrey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,244 μηνύματα.
Φέτος ήμουν Θετική και δεν αντιμετώπισα κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα. Ας ξεκαθαρίσω ότι ο λόγος που την επέλεξα είναι ότι ενδιαφέρομαι κυρίως για σχολές του 3ου πεδίου. Όμως το πρόβλημα μου είναι ότι ως μαθήτρια του 17 θεωρώ δύσκολο (απαισιοδοξία ε?) να εισαχθώ σε σχολές όπως η Ιατρική, επομένως η απώλεια μορίων δεν είναι κάτι που με ανησυχεί.
ο
Δεν έχεις ιδέα τι θαύματα είδαν τα μάτια μου φέτος. Αν έχεις θέληση και στρωθείς σοβαρά από το Σεπτέμβρη, μια χαρά τις πιάνεις και τις υψηλόβαθμες του 3ου.
Εγώ θα πρότεινα να το παλέψεις για θετική, μια και σε ενδιαφέρουν σχολές του 3ου. Στη Χημεία, αν διαβάσεις πολύ, δε γράφεις κάτω από 17. Παρομοίως και στη Βιολογία κατ., θέτοντας, βέβαια, το όριο στο 16. Αυτά έλεγαν τουλάχιστο τα δικά μας θετικόπουλα. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marina360

Νεοφερμένος

Η marina360 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Δεν έχεις ιδέα τι θαύματα είδαν τα μάτια μου φέτος. Αν έχεις θέληση και στρωθείς σοβαρά από το Σεπτέμβρη, μια χαρά τις πιάνεις και τις υψηλόβαθμες του 3ου.
Εγώ θα πρότεινα να το παλέψεις για θετική, μια και σε ενδιαφέρουν σχολές του 3ου. Στη Χημεία, αν διαβάσεις πολύ, δε γράφεις κάτω από 17. Παρομοίως και στη Βιολογία κατ., θέτοντας, βέβαια, το όριο στο 16. Αυτά έλεγαν τουλάχιστο τα δικά μας θετικόπουλα. :P
Είμαι διατεθειμένη να παλέψω..ίσως και να συνεχίσω στη θετική λοιπόν! Ελπίζω να γίνει ένα ακόμη θαύμα και για μένα :P
Σ´ευχαριστω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikolina96

Νεοφερμένος

Η nikolina96 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Παιδια και εγω σε μια παρομοια κατασταση βρισκομαι, ημουν θετικη στη Β. Η βιολογια μου αρεσει αρκετα, αλλα τη χημεια την απεχθανομαι. Οι σχολες που σκεφτομαι ειναι το φυσικο η ακομα και το βιολογικο(μιας που υπαρχει και στο 2ο πεδιο) αλλα δεν ξερω αν οντως παιρνω τη σωστη αποφαση, αλλα η χημεια πραγματικα με αγχωνει και φετος δε τα πηγα καλα σε αυτο το μαθημα.. με το απ'εξω γενικα δεν εχω καποιο προβλημα(για το ΑΟΔΕ το λεω)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria.kel

Νεοφερμένος

Η maria.kel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Κανεις δε μπορει να σου πει αν ειναι σωστη η αποφαση σου αφου ουτε κι εμεις οι ιδιοι δε ξερουμε αν οντως καναμε καλες επιλογες! Αφου στοχευεις λοιπον γι αυτες τις σχολες σιγουρα θα παραμεινεις θετικη το μονο που μπορει να βοηθησει στην βαθμολογια σου ειναι να επιλεξεις και ΑΟΘ το οποιο στηριζεται καθαρα σε δικο σου διαβασμα και δινει αρκετα μορια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikolina96

Νεοφερμένος

Η nikolina96 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Κανεις δε μπορει να σου πει αν ειναι σωστη η αποφαση σου αφου ουτε κι εμεις οι ιδιοι δε ξερουμε αν οντως καναμε καλες επιλογες! Αφου στοχευεις λοιπον γι αυτες τις σχολες σιγουρα θα παραμεινεις θετικη το μονο που μπορει να βοηθησει στην βαθμολογια σου ειναι να επιλεξεις και ΑΟΘ το οποιο στηριζεται καθαρα σε δικο σου διαβασμα και δινει αρκετα μορια

για να δωσω ΑΟΘ πανελλαδικα δεν πρεπει να παρω και μαθηματικα γενικης? γινεται να το δωσω χωρις να θελω να ανοιξω 5ο πεδιο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria.kel

Νεοφερμένος

Η maria.kel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
δεν ειμαι σιγουρη για το πως πρεπει να γινει αυτη η επιλογη αλλα λογικα πρεπει να παρεις και μαθηματικα γενικης! Επιλεγοντας ΑΟΘ ανοιγεις 5ο πεδιο αλλα ο βαθμος που θα παρεις σε αυτο το μαθημα χρησιμοποιειται και στα αλλα πεδια.Καλο θα ηταν να το συζητησεις με καποιον καθηγητη σου η τελος παντων με καποιον που γνωριζει περισσοτερα απο εμας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikolina96

Νεοφερμένος

Η nikolina96 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Γενικα η χημεια ειναι δυσκολη στην Γ λυκειου? Επειδη ακουω πολυ διαφορετικες αποψεις για το συγκεκριμενο μαθημα.
Μου εχει δημιουργηθει ομως η εντυπωση πως ειναι ευκολοτερο να γραψεις καλα απο τεχνολογικη, επειδη εχει ΑΟΔΕ και ΑΕΠΠ, στα οποια αμα διαβασεις ειναι 19+ σιγουρο, ετσι μου λενε δηλαδη, και συνεπως πιο εφικτο να περασω σε καποια σχολη που με ενδιαφερει στο 2ο πεδιο
Αλλα παλι αγχωνομαι μην τελικα στη μεση της χρονιας δω οτι δε τα βγαζω περα με ΑΕΠΠ για παραδειγμα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mariaal

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Mariaal αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 142 μηνύματα.
Γεια σας. Ετοιμάζομαι για την Γ'Λυκείου και μέχρι τώρα παρακολουθούσα τα μαθήματα της θετικής κατεύθυνσης. Γνώριζα εξ αρχής πως δεν είμαι "φαν" της χημείας αλλά ξέρω πως είναι μάθημα που αν διαβαστεί σωστά εξασφαλίζει ένα καλό βαθμό. Δεν είμαι άσχετη ούτε έχω κενά όμως μου είναι ένα βαρύ μάθημα. Ακούγοντας από μαθητές της τεχνολογικής διάφορες απόψεις, έχω σχηματίσει την εντύπωση πως η τεχνολογική έχει πιο εύκολα ή τουλάχιστον πιο "εύπέπτα" μαθήματα (εκτός των 2 όμοιων με τη θετική). Όμως πιστεύω πως είναι αργά να αλλάξω κατεύθυνση. Αν το κάνω θα μπορέσω καλύψω ή τουλάχιστον να φτάσω σε ένα ικανοποιητικό επίπεδο στα άλλα 2 μαθήματα που δεν έχω διαβάσει καθόλου όλο το καλοκαίρι; Αν υποθέσουμε πως από την άλλη εβδομάδα ξεκινάω εντατικά μαθήματα θα μπορέσω να ανταποκριθώ στις απαιτήσεις τους ή θα έχω μείνει πίσω;

Υ.Γ.: Η σχολή που με ενδιαφέρει είναι πολυτεχνική.

Επισήμανση: Τα μηνύματα 738 - 741 προήλθαν απο νήμα με παρόμοιο περιεχόμενο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

crusader

Νεοφερμένος

Ο crusader αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 57 μηνύματα.
Ναι θα μπορέσεις.

Αρκετοί μαθητές δεν ξεκινούν διοίκηση επιχειρήσεων και προγραμματισμό από το καλοκαίρι.Μην ανησυχείς,αρχές άνοιξης θα έχεις βγάλει τα δύο προαναφερθέντα μαθήματα,είτε σε φροντιστήριο είτε σε ιδιαίτερο,αρκεί να τηρηθεί πρόγραμμα και μεθοδικότητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
αφου 4ο πεδιο περνας και απο τις 2 κατευθυνσεις , πηγαινε σε αυτην που σου αρεσουν περισσοτερο τα μαθηματα .Τα κενα καλυπτονται εχεις απειρο χρονο μπροστα σου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 10 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top