Εξετάσεις Michigan ECCE/ECPE Νοέμβριος-Δεκέμβριος 2011

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

giannis_96

Νεοφερμένος

Ο giannis_96 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 65 μηνύματα.
Δεν νομίζω πως είναι ακατόρθωτο άμα κάνεις σωστή κατανομή του χρόνου...Προσωπικά, όταν έδινα μου έμεινε στο τέλος του GCVR ένα 10-λεπτο που καθόμουν και κοίταγα το ταβάνι!! Βέβαια, δεν υπάρχει περιθώριο για χρονοτριβές στην έκθεση.Τα 30 λεπτά πρέπει κανείς να τα αξιοποιήσει στο έπακρο.Και σε αυτή την περίπτωση μου έμεινε ένα δίλεπτο να την ελέγξω και να διορθώσω τυχόν μικρολάθη.

PS. Στο GCVR πήρα HP και στο WRITING πήρα PASS.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nafs

Διάσημο μέλος

Η nafs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 2,862 μηνύματα.
Συμφωνώ με τον αποπανω.
Αν κανείς σωστή κατανομή του χρόνου σου φτανει και σου περισσεύει(κι εμένα μου περίσσεψε στο gcvr κανα 10λεπτό). Στην έκθεση γράφοντας αρκετές για εξάσκηση μαθαίνεις ουσιαστικά το σκελετό που είναι ίδιος και σου φτανει ο χρονος.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

puppet_58

Νεοφερμένος

Ο puppet_58 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 88 μηνύματα.
Το κάνετε να φαίνεται απλό και εκπλήσσομαι.Δεν ξέρω αν όντως είναι ετσι. Εγω το βρήκα σαν ενα μαραθωνιο όλη την διαδικασία και δεν το απόλαυσα οσο θα θελα. Μου αφησε πικρή γευση, και τις δυο φορες..δεν μου αρεσει που το λεω αυτό αλλά ειναι η αλήθεια. Δεν αισθάνθηκα πως εξεταζόμουν σε γνώσεις όσο στο κατα πόσο μπορώ να τελειώσω γρηγορα...δεν ξέρω παιδιά.Θελω να το ξαναπροσπαθήσω αλλά θελω να πάω και για πιστοποιητικα διδακτικης αλλά με ποναει που δεν περασα το ecpe..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xaris SSSS

Διάσημο μέλος

Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,139 μηνύματα.
Αν είχες κάνει προετοιμασία αποκλειστικά για CPE λογικό είναι να σου φαίνονται δύσκολα :) Καταρχήν το CPE είναι κυρίως βασισμένο σε Βρετανική λογοτεχνία κλπ... ενώ η εξέταση διαρκεί περίπου 6 ώρες, από την άλλη το ECPE έχει καθαρά επιστημονικά και ακαδημαϊκά κείμενα, ακαδημαϊκό και business λεξιλόγιο κλπ... και η εξέταση διαρκεί περίπου 2 ώρες!!:/: Έτσι αυτό που ακούγετε καμιά φορά ότι το CPE είναι πιο δύσκολο από το ECPE απλά δεν ισχύει. Ρόλο παίζει η προετοιμασία που έχει γίνει. Προσωπικά δεν έχω εμπειρία ούτε από ECPE ούτε από CPE γιατί κάνω μαθήματα για να δώσω τον Δεκέμβριο του '12 το ECPE αλλά έχω ενημερωθεί πιστεύω πολύ καλά και για τα 2 πτυχία. Τέσπα ελπίζω να σε βοήθησα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eli84

Νεοφερμένος

Η eli84 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Το κάνετε να φαίνεται απλό και εκπλήσσομαι.Δεν ξέρω αν όντως είναι ετσι. Εγω το βρήκα σαν ενα μαραθωνιο όλη την διαδικασία και δεν το απόλαυσα οσο θα θελα. Μου αφησε πικρή γευση, και τις δυο φορες..δεν μου αρεσει που το λεω αυτό αλλά ειναι η αλήθεια. Δεν αισθάνθηκα πως εξεταζόμουν σε γνώσεις όσο στο κατα πόσο μπορώ να τελειώσω γρηγορα...δεν ξέρω παιδιά.Θελω να το ξαναπροσπαθήσω αλλά θελω να πάω και για πιστοποιητικα διδακτικης αλλά με ποναει που δεν περασα το ecpe..
ετσι ακριβως το ενιωσα κ εγω...το εδωσα δευτερη φορα και αυτη τη φορα το πηρα,ομως ηταν μια αρκετα πιεστικη εξεταση με μεγαλη πιεση χρονου...ειναι καθαρα θεμα προετοιμασιας ωστε να συνηθισεις να σκεφτεσαι στο λεπτο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

puppet_58

Νεοφερμένος

Ο puppet_58 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 88 μηνύματα.
Ναι, η προετοιμασία μου βασικά ήταν για το cpe, ωστόσο είδαμε και ασκήσεις ecpe. Μα βασικά πρέπει να σου δίνεται χρόνος..δεν υπάρχει καλύτερο από το να κάθεσαι έστω και 6 ώρες, να εχεις ομως την ανεση σου να σκέφτεσαι και να απολαμβάνεις την κάθε ασκηση..μεσα σε τρεις ωρες δεν ήξερα και εξακολουθώ να μην ξέρω από που να αρχίσω και τι να πρωτοκάνω.Δεν με δυσκόλεψαν τα κείμενα του μισιγκαν, ουτε το λεξιλόγιο αλλά η ΑΠΟΥΣΙΑ χρόνου,αυτο το βασανιστικο μαρτύριο με το ρολοι που ΕΥΤΥΧΩΣ δεν το είχα στο cambridge.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xaris SSSS

Διάσημο μέλος

Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,139 μηνύματα.
Στην ουσία το Michigan και το Cambridge εξετάζουν περίπου διαφορετικά πράγματα, το CPE εξετάζει το βάθος της γνώσης της γλώσσας που έχεις μέσα από λογοτεχνία κυρίως ενώ το Michigan την ικανότητα να χρησιμοποιείς την αγγλική γλώσσα σωστά , με το σωστά εννοώ να σου βγαίνει αυθόρμητα σωστή χωρίς να χρειάζεσαι τεράστιες γνώσεις γραμματικής με την μόνη προϋπόθεση να ξέρεις ακαδημαϊκού επιπέδου λεξιλόγιο. Γι' αυτό κιόλας αν παρατήρησες στο listening αυτό που κυρίως αξιολογούν είναι η ικανότητα να βλέπεις τα αγγλικά σαν δικιά σου γλώσσα.... Γι' αυτό και σου δίνουν τόσο λίγο χρόνο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

puppet_58

Νεοφερμένος

Ο puppet_58 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 88 μηνύματα.
Δεν μπορώ να διαφωνήσω με τα λεγόμενα σου Χάρη και νομίζω το τοποθέτησες πολύ ωραία. Αλλά από την στιγμή πο είμαι σε θέση να χειρίζομαι και να χρησιμοποιώ τα αγγλικα σε ένα πολύ αρτιο θεωρω επίπεδο με αυθορμητισμό και σχετική ευφράδεια(απόδειξη μέσα σε ολα πως πέρασα το cpe-speaking: Exceptional) γιατί να μην μπορώ να περάσω και το μισιγκαν..αφού αγγλικά εξετάζει το ένα, αγγλικά και το άλλο..τα αγγλικα δεν αλλάζουν, ουτε η γραμματική, ουτε το λεξιλόγιο...ολα ειναι ΕΝΑ..Που εντοπίζεται λοιπον το προβλημα.. Δεν θέλω να σας κουράζω αλλ προσπαθω να βρώ που κανω λάθος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwerty111

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο qwerty111 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,376 μηνύματα.
Περίεργο πάντως να περνάς το CPE και να μην περνάς το ECPE. Εγώ όταν έδινα proficiency το ecpe το είχα σίγουρο αλλά είχα αμφιβολίες για το CPE. Μην σκας όμως. Δε θα ξοδέψεις κιόλας ένα σωρό λεφτά για ένα πιστοποιητικό που δεν θα σου χρειαστεί αφού έχεις το Cambridge.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xaris SSSS

Διάσημο μέλος

Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,139 μηνύματα.
Δεν μπορώ να διαφωνήσω με τα λεγόμενα σου Χάρη και νομίζω το τοποθέτησες πολύ ωραία. Αλλά από την στιγμή πο είμαι σε θέση να χειρίζομαι και να χρησιμοποιώ τα αγγλικα σε ένα πολύ αρτιο θεωρω επίπεδο με αυθορμητισμό και σχετική ευφράδεια(απόδειξη μέσα σε ολα πως πέρασα το cpe-speaking: Exceptional) γιατί να μην μπορώ να περάσω και το μισιγκαν..αφού αγγλικά εξετάζει το ένα, αγγλικά και το άλλο..τα αγγλικα δεν αλλάζουν, ουτε η γραμματική, ουτε το λεξιλόγιο...ολα ειναι ΕΝΑ..Που εντοπίζεται λοιπον το προβλημα.. Δεν θέλω να σας κουράζω αλλ προσπαθω να βρώ που κανω λάθος...

προφανώς δεν είσαι αρκετά "ευλύγιστος" πάνω στην γλώσσα. Αυτό που εννοώ είναι το εξής, ας πάρουμε για παράδειγμα τα ελληνικά, όταν ήσουν στο σχολείο και σου έδιναν να γράψεις ένα τεστ με μια γρήγορη ματιά είχες δει τα θέματα και ήξερες πάνω κάτω τι να γράψεις χωρίς να σκεφτείς πολύ (αν είχες διαβάσει εννοείτε :P) γι' αυτό και καμιά φορά τελείωνες και πολύ νωρίς. Αυτό γίνεται και στο ECPE, θέλουν να δουν αν την αγγλική την έχεις τόσο πολύ μέσα σου που με μια ματιά και χωρίς να ασχοληθείς πολύ μπορείς να ανταπεξέλθεις (σε αντίθεση με το CPE που πρέπει να εφαρμόσεις ότι γνώση έχεις στα αγγλικά και "ιδρώσεις" για να βρεις την απάντηση). Αυτό αποδεικνύετε και στο Part 2 του listening, ακους μια ερώτηση και έχει 4 δευτερόλεπτα για να δεις τις απαντήσεις και άλλα 4 για επιλέξεις την σωστή και να την περάσεις στο answer sheet, στα ελληνικά θα ήταν εύκολο αλλά στα αγγλικά δεν είναι αφού δεν είναι η καθομιλούμενη γλώσσα μας. Θα σου πρότεινα να αρχίσεις να βλέπεις αμερικάνικες σειρές στο cucirca.com όπως κάνω και εγώ άλλωστε, και να αρχίζεις να διαβάσεις κομικ με διαλόγους στα american english :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nafs

Διάσημο μέλος

Η nafs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 2,862 μηνύματα.
Το ότι προετοιμάστηκες για CPE πιστεύω έπαιξε σημαντικό ρόλο.
Όταν διάβασα ότι δεν στην έκθεση πρόλαβες να κάνεις μόνο ένα σχεδιάγραμμα για το τι θα γράψεις δε σου κρύβω ότι παραξενεύτηκα. Στο michigan δεν έχει τέτοια:P Βλέπεις το θέμα και ξεκινάς να γράφεις. Το ίδιο και στις ασκήσεις του GCVR. Δεν απολαμβάνεις ασκήσεις. Και όλα αυτά για τους λόγους που πολύ σωστά είπε ο αποπάνω.
Πάντως πιστεύω ότι από τη στιγμή που πήρες το CPE(πράγμα που σημαίνει ότι έχεις τις γνώσεις που χρειάζονται) αν μάθεις τον τρόπο μπορείς να το πάρεις. Θα σου πρότεινα να μην ασχοληθείς από τη στιγμή που δε το χρειάζεσαι. Αν όμως σου την έχει δώσει που λέμε καλύτερα να το ξαναδώσεις απλά και μόνο για να μη σου μείνει απωθημένο.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikmil

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 132 μηνύματα.
καλησπέρα!επειδή φέτος δίνω για ecpe θα ήθελα να ρωτήσω μέχρι πόσα λάθη μπορεί να κάνει κάποιος στο gcvr,listening ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

puppet_58

Νεοφερμένος

Ο puppet_58 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 88 μηνύματα.
Σαςευχαριστώ θερμά όλους για την συμβουλή σας. Και μόνο που μπήκατε στον κόπο να ασχοληθείτε με το ζήτημα μου. Τελικά όχι, όσο και αν μου στοίχησε δεν θα το ξαναδώσω μια και πιστώθηκα το cpe που ναι εφάμιλλο του μισιγκαν, όσον αφορά στο επίπεδο γλωσσικών δεξιοτήτων. Αν είχα χρόνο ίσως να το ξαναεπιχειρούσα..όπως είπα όμως και παραπάνω και σε ένα αλλο thread, θέλω να ασχοληθώ τώρα με τα πιστοποιητικά διδακτικής του Cambridge μια και με ενδιαφερει η διδασκαλια των αγγλικών σε επαγγελματικό επίπεδο. Και πάλι ευχαριστώ για τις συμβουλές σας. Χάρη καλή επιτυχία να χεις τον Δεκεμβρη στο ecpe και όλοι οι υπόλοιπο καλη τυχη σε ό,τι και αν κανετε.

Προς Nikmil
Στο Listening πρέπει να γράψεις 33 στα 50 για να εχεις pass. Στα 32 νομίζω κόβεσαι.. όσο για το gcvr, αν θυμάμαι από 80 και πάνω σε σχεση με τις 120 ερωτήσεις..αν κάνω λάθος, διορθώστε με.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

nigeo

Νεοφερμένος

Ο nigeo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών. Έχει γράψει 38 μηνύματα.
Exam Results

Examination: ECPE NOVEMBER 2011
Final: H
ORAL: HP
LST: HP
LST Score: 850
GCRV: HP
GCRV Score: 905
WRI: HP
We are pleased to inform you that you have passed the examination you requested the results for. Congratulations!


καλημέρα και από εμένα...πήρα σε όλα ΗΡ και συνολικά μου βγάζει final H ....αυτό σημαίνει ότι στις λίστες που θα αναρτηθούν στο φροντιστήριο θα μου βγάλει HIGH PASS ή PASS with merit?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
High Pass ή Honors Pass. Σε κάθε περίπτωση, συγχαρητήρια:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nigeo

Νεοφερμένος

Ο nigeo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών. Έχει γράψει 38 μηνύματα.
νάσαι καλά φίλε μου κι εσύ καλές επιτυχίες νάχεις σε ό,τι καταπιάνεσαι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Xaris SSSS

Διάσημο μέλος

Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,139 μηνύματα.
Συγχαρητήρια φίλε! Πάνω στο πτυχίο σου θα γράφει with HONORS. :)

Ξέρει κανείς πότε βγαίνουν τα αποτελέσματα του ECCE?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

calvinklein

Νεοφερμένος

Ο calvinklein αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 34 μηνύματα.
προφανώς δεν είσαι αρκετά "ευλύγιστος" πάνω στην γλώσσα. Αυτό που εννοώ είναι το εξής, ας πάρουμε για παράδειγμα τα ελληνικά, όταν ήσουν στο σχολείο και σου έδιναν να γράψεις ένα τεστ με μια γρήγορη ματιά είχες δει τα θέματα και ήξερες πάνω κάτω τι να γράψεις χωρίς να σκεφτείς πολύ (αν είχες διαβάσει εννοείτε :P) γι' αυτό και καμιά φορά τελείωνες και πολύ νωρίς. Αυτό γίνεται και στο ECPE, θέλουν να δουν αν την αγγλική την έχεις τόσο πολύ μέσα σου που με μια ματιά και χωρίς να ασχοληθείς πολύ μπορείς να ανταπεξέλθεις (σε αντίθεση με το CPE που πρέπει να εφαρμόσεις ότι γνώση έχεις στα αγγλικά και "ιδρώσεις" για να βρεις την απάντηση). Αυτό αποδεικνύετε και στο Part 2 του listening, ακους μια ερώτηση και έχει 4 δευτερόλεπτα για να δεις τις απαντήσεις και άλλα 4 για επιλέξεις την σωστή και να την περάσεις στο answer sheet, στα ελληνικά θα ήταν εύκολο αλλά στα αγγλικά δεν είναι αφού δεν είναι η καθομιλούμενη γλώσσα μας. Θα σου πρότεινα να αρχίσεις να βλέπεις αμερικάνικες σειρές στο cucirca.com όπως κάνω και εγώ άλλωστε, και να αρχίζεις να διαβάσεις κομικ με διαλόγους στα american english :)

Από που έβγαλες το συμπέρασμα ότι στο listening είναι 8 δευτερόλεπτα?

Το διάβασες κάπου?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nigeo

Νεοφερμένος

Ο nigeo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών. Έχει γράψει 38 μηνύματα.
Συγχαρητήρια φίλε! Πάνω στο πτυχίο σου θα γράφει with HONORS. :)
ουάου...και να σκεφτείς ότι είχα αφήσει πάρα πολλά χρόνια τα αγγλικά και ειχα καταπιαστεί με τα γερμανικά...αποφάσισα τώρα ξαφνικά να πάρω το proficiency και μάλιστα με μονο 3 μήνες προετοιμασία αλλά πολύ εντατική και μεθοδική (ειμαι και πολύ πεισματάρης:mad:) αλλά το pass with honors πραγματικά με χαροποίησε ιδιαίτερα...είχα προειδοποιήσει βέβαια και την αγγλίδα καθηγήτρια στο φροντιστήριο ότι είμαι τελειομανής και nerd ...:D...συμβουλή προς όσους δινετε ecpe: να βλεπετε 2 ωρίτσες κάθε βράδυ cnn και να προτιμάτε ταινίες χωρίς υπότιτλους...όποια λέξη ή φράση σας προβληματίζει τη σημειώνετε και τη ρίχνετε στο google να δειτε πώς χρησιμοποιείται και ποια η ακριβής σημασία της...καλή επιτυχία σε όλους...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xaris SSSS

Διάσημο μέλος

Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,139 μηνύματα.
Από που έβγαλες το συμπέρασμα ότι στο listening είναι 8 δευτερόλεπτα?

Το διάβασες κάπου?

Είναι περίπου 8 δευτερόλεπτα, όχι ακριβώς. Για την ακρίβεια νομίζω πως είναι 5 σύμφωνα με το τελευταίο LST που έκανα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top