Εξέλιξη ή Δημιουργία Θεού;

Εξέλιξη ή Δημιουργία;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 340)
  • Προήρθαμε από εξέλιξη προγόνου, κοινού με τους πιθήκους

  • Προήρθαμε από δημιουργία θεού

  • Άλλο

  • Δεν ξέρω


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Vassilis_1

Νεοφερμένος

Ο Vassilis_1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 106 μηνύματα.
Τι θελω να πω; Πως η γη μπορεί να είναι πολύ
μικρή για να τύχει να υπάρξουν μαζί δύο+ ευφυείς πολιτισμοί.
Και θέλεις να πεις, ότι αυτός είναι ο λόγος που δεν βλέπουμε
όντα διαφορετικής μεν μορφής, αλλά να έχουν
τον ίδιο ΑΚΡΙΒΩΣ βαθμό ευφυΐας, με αυτόν του ανθρώπου!!!

Εκτός του ότι ο ισχυρισμός σου είναι τελείως αυθαίρετος,
είναι και παντελώς αστείος, με συνέπεια να παράγει όχι μέτρια πλάκα!
Είναι φυσικό αυτό!
Αφού η εξέλιξη, ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΕΡΕΙΣΜΑ,
μόνο, με επιχειρήματα της πλάκας είναι δυνατόν να υποστηριχθεί.

Πάντως, αφού θέλετε να δικαιολογήσετε τα αδικαιολόγητα,
εδώ https://ischool.e-steki.gr/showpost.php?p=3697085&postcount=726
σας έχω κάνει προσφορά επιχειρημάτων , που βγάζουν πιο πολύ πλάκα!!!

Έχεις όμως να προτείνεις κάποιον άλλο τρόπο ώστε να
ξεκαθαρίζουμε ποια γνώση είναι αξιοπιστη;
Βεβαίως. Τον έχω διατυπώσει με απόλυτη σαφήνεια
στον φυσικό exc, εδώ https://ischool.e-steki.gr/showpost.php?p=3746640&postcount=1014
Και στην Whatmarie εδώ https://ischool.e-steki.gr/showpost.php?p=3694981&postcount=710
Κοίταξε και αυτά τα σχόλια που απευθύνονται στον φυσικό exc
https://ischool.e-steki.gr/showpost.php?p=3749089&postcount=1071
https://ischool.e-steki.gr/showpost.php?p=3750368&postcount=1084
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

schooliki

Δραστήριο μέλος

Ο schooliki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 594 μηνύματα.
Ειλικρινά, βαθιά μέσα μου, ελπίζω να τρολάρετε.
Αρνούμαι να πιστέψω, ότι υπάρχουν άνθρωποι τέτοιας ηλικίας, που πιστεύουν αυτά που λέτε...:worry:
Exc αγόρι μου ο Αϊνστάιν μίλησε για το θέμα πριν από πολλές δεκαετίες.
Είπε: Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά δεν είμαι σίγουρος για το πρώτο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PolySol

Δραστήριο μέλος

Η PolySol αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 493 μηνύματα.
Exc αγόρι μου ο Αϊνστάιν μίλησε για το θέμα πριν από πολλές δεκαετίες.
Είπε: Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά δεν είμαι σίγουρος για το πρώτο.
Ακριβώς αυτό...κάτι ήξερε ο μεγάλος Αϊνστάιν...η απόδειξη εδώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dgr

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο dgr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 280 μηνύματα.

PolySol

Δραστήριο μέλος

Η PolySol αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 493 μηνύματα.
Tί αποδεικνύει αυτό;
Την ανθρώπινη βλακεία...θα καταλάβεις αν διαβάσεις το άρθρο!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dgr

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο dgr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 280 μηνύματα.
Την ανθρώπινη βλακεία...θα καταλάβεις αν διαβάσεις το άρθρο!;)

To άρθρο το γνωρίζω, όπως και ολόκληρο το πείραμα. Αυτό που έβαλες προέρχεται από ένα βλακώδες άρθρο της daily mail στην Αγγλία, την οποία θα τοποθετούσαμε λίγο πιο κάτω από την espresso.

Το ανατριχιαστικό δεν το πιάνω; Τρόμαξες με τις εκφράσεις; Αυτές είναι. Σε τρομάζει η ιδέα του ηλεκτρισμού; Τα πειράματα ήταν ασφαλέστατα και ο ηλεκτρισμός το μόνο που έκανε ήταν να διατάσεει τους μύες. Σοβαρέψου και ψάξε τις πηγές σου πριν πεις κάποιον βλάκα έτσι απλά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro Papas

Περιβόητο μέλος

Ο Alive in Illusion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 4,300 μηνύματα.
ανθρώπινη βλακεία

hey hey hold on for a second did someone talk about stupidity?

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PolySol

Δραστήριο μέλος

Η PolySol αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 493 μηνύματα.
To άρθρο το γνωρίζω, όπως και ολόκληρο το πείραμα. Αυτό που έβαλες προέρχεται από ένα βλακώδες άρθρο της daily mail στην Αγγλία, την οποία θα τοποθετούσαμε λίγο πιο κάτω από την espresso.

Το ανατριχιαστικό δεν το πιάνω; Τρόμαξες με τις εκφράσεις; Αυτές είναι. Σε τρομάζει η ιδέα του ηλεκτρισμού; Τα πειράματα ήταν ασφαλέστατα και ο ηλεκτρισμός το μόνο που έκανε ήταν να διατάσεει τους μύες. Σοβαρέψου και ψάξε τις πηγές σου πριν πεις κάποιον βλάκα έτσι απλά
Προσωπικά δε σοκαρίστηκα,μην αγχώνεσαι...αν και το πόσο τρομακτικός μπορεί να γίνει ο ηλεκτρισμός βρίσκεται σα συνάρτηση των volt...τέσπα άλλο είναι το θέμα...η ανθρώπινη βλακεία μπαίνει σε άλλο κομμάτι...ο τύπος προσπάθησε να αποδείξει τη θεωρία του αποδεικνύοντας ότι αφού ο άνθρωπος ουρλιάζει πχ σαν τα ζώα προέρχεται από αυτά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dgr

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο dgr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 280 μηνύματα.
ο τύπος προσπάθησε να αποδείξει τη θεωρία του αποδεικνύοντας ότι αφού ο άνθρωπος ουρλιάζει πχ σαν τα ζώα προέρχεται από αυτά...

Πότε το έκανε αυτό; Τόσες σελίδες εσύ κατάλαβες ότι αυτό προσπάθησε να αποδείξει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro Papas

Περιβόητο μέλος

Ο Alive in Illusion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 4,300 μηνύματα.
ο τύπος προσπάθησε να αποδείξει τη θεωρία του αποδεικνύοντας ότι αφού ο άνθρωπος ουρλιάζει πχ σαν τα ζώα προέρχεται από αυτά

1) ο δαρβινος εκανε πολλα πειραματα και μελετησε πολλα φαινομενα οπως πχ την κινηση των φυτων.

2) αυτο που γραφεις ειναι μια μεγαλη μαλακ εεεε συγνωμη χαζομαρα.

απλα μεσα απο το ''πειραμα'' αυτο προσπαθουσε να ελεγχξει αν υπαρχει καποιος ''πυρηνας'' συναισθηματων και να ελεγχξει πως αντιλαμβανομαστε τα συναισθηματα΄ και αν οπως ειπα υπαρχει ενας πυρηνας συναισθηματων στον ανθρωπο και στα ζωα και αν τα συναισθηματα ειναι κοινα.

οσο για το αν οι φωτογραφιες ειναι σοκαριστικες guess what ειμαστε στο 1868. εκεινη την εποχη τα πραγματα ηταν διαφορετικα τοτε (πχ αν ειχες καποια ψυχικη ασθενεια θα σε δεναν σε ενα κρεβατι, θα σε χτυπουσαν και θα σ καναν ηλεκτροσοκ για να καταλαβεις). οποτε τετοιες εικονες δεν ηταν και τοοοσο σοκαριστικες.

οποτε αγαπητη μου ναι η ανθρωπινη βλακεια (και αγνοια) ειναι απεραντη οντως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
ρε αλεξ ωρες ωρες νομιζω οτι μπαινεις σε αυτο το θεμα επιτηδες και σχολιαζεις :hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PolySol

Δραστήριο μέλος

Η PolySol αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 493 μηνύματα.
1) ο δαρβινος εκανε πολλα πειραματα και μελετησε πολλα φαινομενα οπως πχ την κινηση των φυτων.

2) αυτο που γραφεις ειναι μια μεγαλη μαλακ εεεε συγνωμη χαζομαρα.

απλα μεσα απο το ''πειραμα'' αυτο προσπαθουσε να ελεγχξει αν υπαρχει καποιος ''πυρηνας'' συναισθηματων και να ελεγχξει πως αντιλαμβανομαστε τα συναισθηματα΄ και αν οπως ειπα υπαρχει ενας πυρηνας συναισθηματων στον ανθρωπο και στα ζωα και αν τα συναισθηματα ειναι κοινα.

οσο για το αν οι φωτογραφιες ειναι σοκαριστικες guess what ειμαστε στο 1868. εκεινη την εποχη τα πραγματα ηταν διαφορετικα τοτε (πχ αν ειχες καποια ψυχικη ασθενεια θα σε δεναν σε ενα κρεβατι, θα σε χτυπουσαν και θα σ καναν ηλεκτροσοκ για να καταλαβεις). οποτε τετοιες εικονες δεν ηταν και τοοοσο σοκαριστικες.

οποτε αγαπητη μου ναι η ανθρωπινη βλακεια (και αγνοια) ειναι απεραντη οντως.
Αυτό που λες κατάλαβα κι εγώ...sorry αν ξέχασα τις λεπτομέρειες...συμβαίνουν αυτά...και πάλι πώς ακριβώς αποδεικνύει αυτό το πείραμα την ισχύ της θεωρίας του?:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro Papas

Περιβόητο μέλος

Ο Alive in Illusion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 4,300 μηνύματα.
Αυτό που λες κατάλαβα κι εγώ...sorry αν ξέχασα τις λεπτομέρειες...συμβαίνουν αυτά...και πάλι πώς ακριβώς αποδεικνύει αυτό το πείραμα την ισχύ της θεωρίας του?:hmm:

τα αποτελεσματα δεν τα εχω διαβασει.

το ΄΄πειραμα΄΄ δεν εγινε για να αποδειξει την θεωρια του. απλα ηθελε να ελεγχξει την αντιληψη των συναισθηματων και αν υπαρχει καποιος κοινος πυρηνας σε ανθρωπους και στα αλλα ζωα.

βεβαια καπου διαβασα (τωρα βαριεμαι να ψαχνω και το μεταφερω με πολλες επιφυλαξεις) οτι δεν ηταν ακριβως πειραμα αλλα κατα καποιον τροπο ενα μεσο ''επίδειξης και ψυχαγωγιας'' των καλεσμενων του. οσο τρελο και αν ακουγεται μιλαμε για το 1868 :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Αλήθεια ο μόνος τρόπος για να επιβεβαιώσουμε πειραματικά ένα φαινόμενο είναι να το αναπαράγουμε ολοκληρωτικά? Καλό!!!!
Αυτό λέει η η Polysol. Εγώ λέω όχι.
Αν δεν μπορείτε να διακρίνεται και την ειρωνεία, τότε αρχίζω να καταλαβαίνω ότι το πρόβλημα είναι πολύ γενικότερο και όχι μόνο στις απόψεις σας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PolySol

Δραστήριο μέλος

Η PolySol αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 493 μηνύματα.
Αυτό λέει η η Polysol. Εγώ λέω όχι.
Αν δεν μπορείτε να διακρίνεται και την ειρωνεία, τότε αρχίζω να καταλαβαίνω ότι το πρόβλημα είναι πολύ γενικότερο και όχι μόνο στις απόψεις σας.
Καταρχάς η ειρωνία σου είναι ολοφάνερη γιατί υπάρχει σε κάθε σου σχόλιο...δεύτερον...και πού να σφίξουν οι ζέστες exc μου...πότε είπε τέτοιο πράγμα η polysol?εσύ κάτι τέτοια ότι έφτιαξε άστρο και καλά η NASA δεν έλεγες?εγώ απλώς είπα ότι για να αποδεικνύεται μια θεωρία πρέπει να γίνονται πειράματα τέτοια που να εξετάζουν με απόλυτη σαφήνεια και καθολικότητα την υπόθεση...δεν είπα το πώς πρέπει να γίνονται αυτά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

schooliki

Δραστήριο μέλος

Ο schooliki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 594 μηνύματα.
Ακριβώς αυτό...κάτι ήξερε ο μεγάλος Αϊνστάιν...η απόδειξη εδώ!
Έλεγε επίσης ο μεγάλος, όπως γράφεις, Αϊνστάιν.
"Πιστεύω στο Θεό του Σπινόζα, που αποκαλύπτεται στην αρμονική τάξη του υπαρκτού, όχι σε ένα Θεό που ασχολείται με το πεπρωμένο και τις πράξεις των ανθρώπων" και
"Δε μπορώ να φανταστώ ένα Θεό που ανταμείβει και τιμωρεί τα πλάσματα που δημιούργησε... Ούτε πιστεύω ότι ένα άτομο συνεχίζει να ζει αφού πεθάνει το σώμα του"
Ξαναλέω: Άλλο είναι να πιστεύεις σε κάποιο σκοπό, σε κάποιο δημιουργό και άλλο να θεωρείς τη μυθολογία ενός λαού, του Εβραϊκού, ως την απόλυτη επιστημονική αλήθεια.
Το πρώτο είναι απολύτως σεβαστό, πώς μπορεί άλλωστε να ισχυριστεί κάποιος ότι έχει αποδειχθεί η ύπαρξη ή όχι του θεού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Καταρχάς η ειρωνία σου είναι ολοφάνερη γιατί υπάρχει σε κάθε σου σχόλιο...δεύτερον...και πού να σφίξουν οι ζέστες exc μου...πότε είπε τέτοιο πράγμα η polysol?εσύ κάτι τέτοια ότι έφτιαξε άστρο και καλά η NASA δεν έλεγες?εγώ απλώς είπα ότι για να αποδεικνύεται μια θεωρία πρέπει να γίνονται πειράματα τέτοια που να εξετάζουν με απόλυτη σαφήνεια και καθολικότητα την υπόθεση...δεν είπα το πώς πρέπει να γίνονται αυτά!
Ζήτησες από τους συντονιστές να σβηστεί το μήνυμά σου που έλεγες ότι «η ΝΑΣΑ αυτό κάνει», όταν είπα να φτιάξουμε ένα αστέρι στο εργαστήριό μας, για να μελετήσουμε πειραματικά τον Ήλιο, αφού δεν σου κάνει η παρατήρηση... Κρίμα, ήταν γελοιωδώς αστείο! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PolySol

Δραστήριο μέλος

Η PolySol αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 493 μηνύματα.
Ζήτησες από τους συντονιστές να σβηστεί το μήνυμά σου που έλεγες ότι «η ΝΑΣΑ αυτό κάνει», όταν είπα να φτιάξουμε ένα αστέρι στο εργαστήριό μας, για να μελετήσουμε πειραματικά τον Ήλιο, αφού δεν σου κάνει η παρατήρηση... Κρίμα, ήταν γελοιωδώς αστείο! :D
Χαχαχα...έχεις πλάκα τελικά!Πρώτον δε ζήτησα από κανένα συντονιστή να μου σβήσει το μήνυμα...μόνοι τους το σβήσανε...επίσης όταν είπα η NASA αυτό κάνει εννοούσα ότι μελετάει τον Ήλιο...βαριόμουν να γράφω πολλά...ούτως ή άλλως ήταν επιοικώς χαζό να αναρωτιέσαι αν για ένα πείραμα πρέπει να φτιάξουμε ένα εργαστήριο-διάστημα!Να βάλουμε και κανα δορυφόρο για διακόσμηση!Και εκεί υποθέτω γίνονται ολόκληρες μελέτες,όχι απλές παρατηρήσεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro Papas

Περιβόητο μέλος

Ο Alive in Illusion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 4,300 μηνύματα.
οκ αρκετα μαλωσατε για τα αστερακια :look:

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Χαχαχα...έχεις πλάκα τελικά!Πρώτον δε ζήτησα από κανένα συντονιστή να μου σβήσει το μήνυμα...μόνοι τους το σβήσανε...επίσης όταν είπα η NASA αυτό κάνει εννοούσα ότι μελετάει τον Ήλιο...βαριόμουν να γράφω πολλά...ούτως ή άλλως ήταν επιοικώς χαζό να αναρωτιέσαι αν για ένα πείραμα πρέπει να φτιάξουμε ένα εργαστήριο-διάστημα!Να βάλουμε και κανα δορυφόρο για διακόσμηση!Και εκεί υποθέτω γίνονται ολόκληρες μελέτες,όχι απλές παρατηρήσεις...
Μελέτες που βασίζονται στην παρατήρηση και στην γνώση άλλων επαληθευμένων φυσικών νόμων.
Όπως ακριβώς και με την εξέλιξη.
Απλά εσύ μας λες ότι οι μεν είναι επιστημονικά ορθές χρησιμοποιώντας 1-2 επιχειρήματα (του κώλου, αν θέλεις τη γνώμη μου), ενώ οι δε, επιστημονικά λάθος, χρησιμοποιώντας τα ίδια επιχειρήματα με τα οποία πριν έβγαλες ως σωστές τις άλλες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top