Εξέλιξη ή Δημιουργία Θεού;

Εξέλιξη ή Δημιουργία;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 340)
  • Προήρθαμε από εξέλιξη προγόνου, κοινού με τους πιθήκους

  • Προήρθαμε από δημιουργία θεού

  • Άλλο

  • Δεν ξέρω


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Alejandro Papas

Περιβόητο μέλος

Ο Alive in Illusion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 4,300 μηνύματα.
οπως και να εχει για το οτι ισχυει η εξελιξη υπαρχουν σημαντικα και αδιαψευστα στοιχεια. οριστε

https://ischool.e-steki.gr.showpost.p...&postcount=1088
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Βλα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βλαδίμηρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 1,637 μηνύματα.
Μια ερώτηση σε αυτούς που δεν πιστεύουν στην θεωρία της εξέλιξης: ο homo neanderthalensis, homo erectus, homo sapiens κλπ, δεν υπήρξαν ποτέ;
Το ρωτάω γιατί:
1)Αν υπήρξαν σημαίνει ότι -προφανώς- είμαστε απόγονοι τους.
2)Ξέρουμε πλέον ότι υπήρξαν γιατί έχουν βρεθεί δόντια, απολιθώματα κλπ

Συμπέρασμα: Χάσατε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PolySol

Δραστήριο μέλος

Η PolySol αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 493 μηνύματα.
Μια ερώτηση σε αυτούς που δεν πιστεύουν στην θεωρία της εξέλιξης: ο homo neanderthalensis, homo erectus, homo sapiens κλπ, δεν υπήρξαν ποτέ;
Το ρωτάω γιατί:
1)Αν υπήρξαν σημαίνει ότι -προφανώς- είμαστε απόγονοι τους.
2)Ξέρουμε πλέον ότι υπήρξαν γιατί έχουν βρεθεί δόντια, απολιθώματα κλπ

Συμπέρασμα: Χάσατε!
Ξέρεις υπάρχουν και οι λεγόμενες φυλές...έχεις την εντύπωση ότι ακόμη και σήμερα που θεωρητικά ανήκουμε όλοι στο είδος homo sapiens τα άτομα της λευκής,της μαύρης,της κίτρινης και της κόκκινης φυλής έχουν όλοι της ίδιας μορφής κρανίου και γενικά τα ίδια χαρακτηριστικά?Γιατί εγώ ας πούμε ξέρω ότι τα άτομα της μαύρης φυλής έχουν αυξημένη μυική δύναμη σε σχέση με τα άτομα της λευκής φυλής,πχ,όπως και οι Ασιάτες έχουν κατά μέσο όρο χαμηλότερο ύψος σε σχέση με τους Ευρωπαίους...για να μη μιλήσω για τις διαφοροποιήσεις στα εξωτερικά αλλά και εσωτερικά χαρακτηριστικά που είναι εμφανείς...και μέσα σε όλα αυτά φαντάσου πως υπάρχουν και υποκατηγορίες φυλών μιας φυλής και αυτό το βλέπουμε σήμερα κυρίως στην αφρικανική ήπειρο...ακόμη,είναι τυχαίο το γεγονός ότι κάθε είδος(homo erectus,homo habilis,κτλ)εντοπίστηκε σε διαφορετικές γωνιές του πλανήτη?Επιστρέφουμε λοιπόν πίσω στην περίπτωση των φυλών(που κάποιες από αυτές πιθανόν να έχουν εξαφανιστεί λόγω συνθηκών,εμφυλίων ή οτιδήποτε άλλο μπορείς να σκεφτείς)...επιπλέον ένα κάπως πιο απίθανο σενάριο είναι να υπήρχε κάποιο είδος δυσμορφίας σε μια ορισμένη φυλή ή έστω σε άτομα μιας φυλής...επίσης είναι γνωστό ότι τα εξωτερικά χαρακτηριστικά του ανθρώπου έχουν σχέση και με το τρόπο ζωής του...όσο πιο δύσκολες είναι οι συνθήκες διαβίωσης τόσο πιο τραχύ γίνεται το σώμα και τόσο πιο άγρια τα χαρακτηριστικά...όσο για τα εντελώς πιθηκοειδή κρανία που ανακαλύφτηκαν και τα πασάρουν για προϊστορικά ανθρώπινα ποιος μου λέει εμένα ότι δεν άνηκαν σε κανα γορίλλα,χιμπατζή,μαϊμού και τα ρέστα ή έστω σε κάποια ράτσα τους που σήμερα έχει εξαφανιστεί και που φυσικά δε λέγεται άνθρωπος?

Συμπέρασμα: Μη βιάζεσαι να κρίνεις ποιος έχασε και ποιος όχι...όχι τουλάχιστον πριν πάρεις απάντηση γι' αυτό που ρωτάς!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

christosxanthi

Δραστήριο μέλος

Ο christosxanthi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 456 μηνύματα.
Ξέρεις υπάρχουν και οι λεγόμενες φυλές...έχεις την εντύπωση ότι ακόμη και σήμερα που θεωρητικά ανήκουμε όλοι στο είδος homo sapiens τα άτομα της λευκής,της μαύρης,της κίτρινης και της κόκκινης φυλής έχουν όλοι της ίδιας μορφής κρανίου και γενικά τα ίδια χαρακτηριστικά?Γιατί εγώ ας πούμε ξέρω ότι τα άτομα της μαύρης φυλής έχουν αυξημένη μυική δύναμη σε σχέση με τα άτομα της λευκής φυλής,πχ,όπως και οι Ασιάτες έχουν κατά μέσο όρο χαμηλότερο ύψος σε σχέση με τους Ευρωπαίους...για να μη μιλήσω για τις διαφοροποιήσεις στα εξωτερικά αλλά και εσωτερικά χαρακτηριστικά που είναι εμφανείς...και μέσα σε όλα αυτά φαντάσου πως υπάρχουν και υποκατηγορίες φυλών μιας φυλής και αυτό το βλέπουμε σήμερα κυρίως στην αφρικανική ήπειρο...ακόμη,είναι τυχαίο το γεγονός ότι κάθε είδος(homo erectus,homo habilis,κτλ)εντοπίστηκε σε διαφορετικές γωνιές του πλανήτη?Επιστρέφουμε λοιπόν πίσω στην περίπτωση των φυλών(που κάποιες από αυτές πιθανόν να έχουν εξαφανιστεί λόγω συνθηκών,εμφυλίων ή οτιδήποτε άλλο μπορείς να σκεφτείς)...επιπλέον ένα κάπως πιο απίθανο σενάριο είναι να υπήρχε κάποιο είδος δυσμορφίας σε μια ορισμένη φυλή ή έστω σε άτομα μιας φυλής...επίσης είναι γνωστό ότι τα εξωτερικά χαρακτηριστικά του ανθρώπου έχουν σχέση και με το τρόπο ζωής του...όσο πιο δύσκολες είναι οι συνθήκες διαβίωσης τόσο πιο τραχύ γίνεται το σώμα και τόσο πιο άγρια τα χαρακτηριστικά...όσο για τα εντελώς πιθηκοειδή κρανία που ανακαλύφτηκαν και τα πασάρουν για προϊστορικά ανθρώπινα ποιος μου λέει εμένα ότι δεν άνηκαν σε κανα γορίλλα,χιμπατζή,μαϊμού και τα ρέστα ή έστω σε κάποια ράτσα τους που σήμερα έχει εξαφανιστεί και που φυσικά δε λέγεται άνθρωπος?

Συμπέρασμα: Μη βιάζεσαι να κρίνεις ποιος έχασε και ποιος όχι...όχι τουλάχιστον πριν πάρεις απάντηση γι' αυτό που ρωτάς!;)
Από αυτους τους σκελετους οι ''κουρελενιοι'' επιστημονες μπορουν να συναγουν διποδη βαδιση( ινιακο τρημα καθετο στην σπονδυλικη στηλη), ηλικια ( ραδιοχρονολόγηση) κτλ. Ισως εχεις παρατηρησει οτι οι διαφοροι προγονοι του ανθρωπου απεχουν εκατονταδες χιλιαδες ετη χρονολογικα και μεταναστευαν κάνοντας νομαδικη ζωη ΑΡΑ το ότι βρέθηκαν σε διαφορετικά σημεία( στην Αφρικη στην πλειοψηφια τους) ειναι ατοπο επιχειρημα.
Φυλές..... Μια απόδειξη της εξελικτικης θεωριας.. Μα τα στοιχεια ειναι μπροστα σας. Ανοιξτε τα ματια σας! Ποιος εκανε τους μαυρους μαυρους , τους ασπρους ασπρους κοκ; Οι συνθηκες διαβιωσης, ακομα και εσυ το λες: '' τα εξωτερικά χαρακτηριστικά του ανθρώπου έχουν σχέση και με το τρόπο ζωής του''. Ο Δαρβινος πρότεινε έναν εξαιρετικό μηχανισμό ο οποίος εμπλουτίζεται και επιβεβαιωνεται καθημερινα από βιοχημικα, βιολογικα, παλαιοντολογικα κτλ δεδομενα.. Μια θεσπεσια απάντηση στο ΠΩΣ?
Και οι ασχετοι από χριστιανισμό , πολέμιοι της εξέλιξης αρνειστε αυτον τον μηχανισμο και αντ'αυτου πιστευετε αυτολεξει ενα συμβολικο παραμυθακι.. Μην μπλέκετε τα πεδια επιστημης και θρησκειας. Η επιστημη εχει τον καλυτερο μηχανισμο δημιουργιας του κόσμου, ενω ειναι θεμα της θρησκεια να αποσαφηνισει το ποιο ανωτερο ον, έδωσε την εκκίνηση για αυτον τον μηχανισμό ή ''έφτιαξε'' αυτον τον μηχανισμο ,πείτε το όπως θέλετε. Η εμπλοκη αυτων των 2 πεδιων μεταξυ τους αποτελει τροχοπεδη στην αναπτυξη τους και πραγματοποιείται κατα κορον από ημιμαθεις θρησκόληπτους ή επιστημονες .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dgr

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο dgr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 280 μηνύματα.
έχεις την εντύπωση ότι ακόμη και σήμερα που θεωρητικά ανήκουμε όλοι στο είδος homo sapiens τα άτομα της λευκής,της μαύρης,της κίτρινης και της κόκκινης φυλής έχουν όλοι της ίδιας μορφής κρανίου και γενικά τα ίδια χαρακτηριστικά?
Ναι έχουμε κρανία που έχουν ίδια μορφολογία και μας κατατάσσουν στο ίδιο είδος. Η κλασσική παλαιοντολογία βασίζεται στα κρανία για να διαχωρίσει τα ανθρωποειδή.

Αν προσπαθούσες να ήσουν λίγο πιο αυστηρή, θα έβλεπες ότι οι "διαφοροποιήσεις" που βλέπεις δεν σημαίνουν διαφορετικά είδη. ΤΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΕΡΟ είναι να καταλάβεις ότι τα είδη τα ονομάζουμε εμείς: οι αλλαγές των οργανισμών είναι συνεχείς, και ο στικτός τρόπος που ταξινομούμε τα ζώα (είδη) είναι μόνο για δικιά μας ευκολία.
ακόμη,είναι τυχαίο το γεγονός ότι κάθε είδος(homo erectus,homo habilis,κτλ)εντοπίστηκε σε διαφορετικές γωνιές του πλανήτη?
Δεν εντοπίστηκαν σε διαφορετικές γωνιές του πλανήτη, τα απολιθώματά τους έχουν κοινές περιοχές.
όσο για τα εντελώς πιθηκοειδή κρανία που ανακαλύφτηκαν και τα πασάρουν για προϊστορικά ανθρώπινα ποιος μου λέει εμένα ότι δεν άνηκαν σε κανα γορίλλα,χιμπατζή,μαϊμού και τα ρέστα ή έστω σε κάποια ράτσα τους που σήμερα έχει εξαφανιστεί και που φυσικά δε λέγεται άνθρωπος?
Υπάρχει η ραδιοχρονολόγηση: εγγυάται την ηλικία των κρανίων. Υπάρχει ένας κλάδος που λέγεται συγκριτική παλαιοντολογία και ασχολείται ακριβώς με αυτό, θέτοντας τα νέα ευρήματα σε εξελικτική σχέση με τα υπόλοιπα. Τα γενετικά στοιχεία τα ξαναείπαμε

Συμπέρασμα: Μη βιάζεσαι να κρίνεις ποιος έχασε και ποιος όχι...όχι τουλάχιστον πριν πάρεις απάντηση γι' αυτό που ρωτάς!;)
Υφάκι... :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vassilis_1

Νεοφερμένος

Ο Vassilis_1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 106 μηνύματα.
οπως και να εχει για το οτι ισχυει η εξελιξη...
Λέγε λέγε, το μόνο που μπορείτε να καταφέρετε είναι να πείσετε τον εαυτό σας.
Και επειδή η παρούσα κατάσταση που εμφανίζεται μπροστά μας,
αποκλείει την εξέλιξη, επόμενο είναι να εναποθέτετε τις φρούδες ελπίδες σας στο μέλλον,
άντε να πείσετε και καμιά καφετζού και καμιά χαρτορίχτρα,
διότι αυτές σε θέματα μέλλοντος Αλέξανδρε ξέρεις, είναι εξπέρ!!!
https://ischool.e-steki.gr/showpost.php?p=3749089&postcount=1071

Εδώ, η σημαία της υποτιθέμενης εξέλιξης ο Richard Dawkins
αμφισβητεί ότι ισχύει η εξέλιξη, πρόσεξε:
«η επιστήμη είναι γεμάτη αμφιβολία και σκεπτικισμό».
Οι αμφιβολίες, ποτέ δεν γεννούν την πεποίθηση ότι ισχύει η εξέλιξη!!!
Πήγαινε και εδώ https://ischool.e-steki.gr/showpost.php?p=3694981&postcount=710
να παρακολουθήσεις και την άλλη ενδιαφέρουσα ατάκα του
που κάθε άλλο, παρά ισχύ αποπνέει για την εξέλιξη!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PolySol

Δραστήριο μέλος

Η PolySol αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 493 μηνύματα.
Ας το δούμε λίγο μαθηματικά το θέμα...ας υποθέσουμε ότι έχουμε ένα σύνολο Θ που αντιπροσωπεύει το Θεό κι ένα σύνολο Α που αντιπροσωπεύει τον άνθρωπο...αν λοιπόν δεχτούμε ότι ο Θεός είναι ο δημιουργός του ανθρώπου,μπορούμε να υποθέσουμε ότι είναι και υπερσύνολό του...ας προσπαθήσουμε τώρα να υπολογίσουμε το Θ
Α,δηλαδή τη τομή αυτών των συνόλων...το αποτέλεσμα θα είναι το ίδιο το σύνολο Α,δηλαδή ο άνθρωπος...αυτό όμως δε σημαίνει ότι το σύνολο Θ(Θεός) δεν περιέχει άλλα στοιχεία,απλώς το σύνολο Α(άνθρωπος) δεν έχει πρόσβαση σε αυτά...τα στοιχεία αυτά μπορεί να περιλαμβάνουν άγνωστες ιδιότητες, χαρακτηριστικά και λογική...γι' αυτό κι εγώ θα πιστέψω στο Θεό,τη δημιουργία του και την Αγία Γραφή η οποία δεν είναι παραμυθάκι,αλλά ένα μέρος της λίστας που περιέχει τις άγνωστες σε εμάς ιδιότητες του Θεού...ναι μεν δε μπορώ να τον δω και να συνειδητοποιήσω άμεσα την ύπαρξή του,τον πιστεύω όμως γιατί μπορώ να το δικαιολογήσω θεωρώντας τον ως μια ανώτερή μου δύναμη...δεν πιστεύω στην εξέλιξη γιατί αν το κάνω θα αναγκαστώ να απορρίψω ένα μικρό ή μεγάλο κομμάτι από τη δημιουργία του Θεού...εννοείται πως η λογική συμφωνεί με τις επιστημονικές θεωρίες πάνω στο θέμα αυτό,όμως ταυτόχρονα ξέρω ότι η αλήθεια είναι άλλη διότι εκ φύσεως δε βασίζεται στην ανθρώπινη λογική,αλλά σε μία νοημοσύνη υψηλότερου επιπέδου...κι όσο για τις φυλές η Βίβλος φρόντισε να απαντήσει και σε αυτό το ερώτημα...ο πύργος της Βαβέλ σας λέει κάτι?μετά ο δρόμος άνοιξε για να φτάσει ο κόσμος μας στη μορφή που βρίσκεται σήμερα...δώστε μου όσα thumbs down σας κάνει κέφι,αρχίστε τις κλασικές ειρωνίες,πείτε με εκτός τόπου και χρόνου αν θέλετε,οκ δε με νοιάζει...η γνώμη μου είναι αυτή και σας την είπα...δικαίωμά σας να έχετε όποια γνώμη γουστάρετε...αν συμφωνούμε καλώς,αν διαφωνούμε πάλι καλώς...αν και ακόμη εξακολουθώ να αναρωτιέμαι γιατί συνεχίζω να γράφω σε ένα topic το οποίο δεν πρόκειται να απαντηθεί ποτέ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christosxanthi

Δραστήριο μέλος

Ο christosxanthi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 456 μηνύματα.
Τι να πω; Αν ακόμα νεα ατομα πιστευουν πιστευουν ΣΥΜΒΟΛΙΚΕΣ ιστοριουλες.... Η ιδια η θρησκεια γαμωτο μας προτρεπει να ερευνουμε... Γιατι βαζετε παρωπίδες και δεν σκεφτεστε λιγο καθαρα και αντικειμενικα.... Ειναι τραγικο.. Ιδιως σε ατομα 18-30 ετων :(((
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νάγια Τ.

Διάσημο μέλος

Η Νάγια Τ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,317 μηνύματα.
Ας το δούμε λίγο μαθηματικά το θέμα...ας υποθέσουμε ότι έχουμε ένα σύνολο Θ που αντιπροσωπεύει το Θεό κι ένα σύνολο Α που αντιπροσωπεύει τον άνθρωπο...αν λοιπόν δεχτούμε ότι ο Θεός είναι ο δημιουργός του ανθρώπου,μπορούμε να υποθέσουμε ότι είναι και υπερσύνολό του...ας προσπαθήσουμε τώρα να υπολογίσουμε το Θ
Α,δηλαδή τη τομή αυτών των συνόλων...το αποτέλεσμα θα είναι το ίδιο το σύνολο Α,δηλαδή ο άνθρωπος...αυτό όμως δε σημαίνει ότι το σύνολο Θ(Θεός) δεν περιέχει άλλα στοιχεία,απλώς το σύνολο Α(άνθρωπος) δεν έχει πρόσβαση σε αυτά...τα στοιχεία αυτά μπορεί να περιλαμβάνουν άγνωστες ιδιότητες, χαρακτηριστικά και λογική...γι' αυτό κι εγώ θα πιστέψω στο Θεό,τη δημιουργία του και την Αγία Γραφή η οποία δεν είναι παραμυθάκι,αλλά ένα μέρος της λίστας που περιέχει τις άγνωστες σε εμάς ιδιότητες του Θεού...ναι μεν δε μπορώ να τον δω και να συνειδητοποιήσω άμεσα την ύπαρξή του,τον πιστεύω όμως γιατί μπορώ να το δικαιολογήσω θεωρώντας τον ως μια ανώτερή μου δύναμη...δεν πιστεύω στην εξέλιξη γιατί αν το κάνω θα αναγκαστώ να απορρίψω ένα μικρό ή μεγάλο κομμάτι από τη δημιουργία του Θεού...εννοείται πως η λογική συμφωνεί με τις επιστημονικές θεωρίες πάνω στο θέμα αυτό,όμως ταυτόχρονα ξέρω ότι η αλήθεια είναι άλλη διότι εκ φύσεως δε βασίζεται στην ανθρώπινη λογική,αλλά σε μία νοημοσύνη υψηλότερου επιπέδου...κι όσο για τις φυλές η Βίβλος φρόντισε να απαντήσει και σε αυτό το ερώτημα...ο πύργος της Βαβέλ σας λέει κάτι?μετά ο δρόμος άνοιξε για να φτάσει ο κόσμος μας στη μορφή που βρίσκεται σήμερα...δώστε μου όσα thumbs down σας κάνει κέφι,αρχίστε τις κλασικές ειρωνίες,πείτε με εκτός τόπου και χρόνου αν θέλετε,οκ δε με νοιάζει...η γνώμη μου είναι αυτή και σας την είπα...δικαίωμά σας να έχετε όποια γνώμη γουστάρετε...αν συμφωνούμε καλώς,αν διαφωνούμε πάλι καλώς...αν και ακόμη εξακολουθώ να αναρωτιέμαι γιατί συνεχίζω να γράφω σε ένα topic το οποίο δεν πρόκειται να απαντηθεί ποτέ!

Τι εννοείς οταν λες ότι δεν πιστεύεις στην εξέλιξη?:worry:
Η εξέλιξη δεν ειναι θαύμα για να τίθεται το θεμα αν το πιστεύει κάποιος ή οχι. Ειναι θεωρία Επιστημονικά Τεκμηριωμένη!
Ειναι σαν λες ότι δεν πιστεύεις στη θεωρία της σχετικοτητας,ξέρω γω!

Επίσης η Παλαιά Διαθήκη ,επειδη αναφέρεις την ιστορία με τον Πύργο της Βαβέλ, ειναι γεμάτη αλληγοριες καθώς οι "αμόρφωτοι" άνθρωποι της εποχής δεν θα μπορούσαν να αντιληφθούν βαθύτερες έννοιες κοσμογονικου χαρακτήρα! Οπότε,προσωπικα,μάλλον δε μου λεει κατι! Εκτος αν θες να πιστέψουμε και στις 7 πληγές του Φαραώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JKaradakov

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12,311 μηνύματα.
Polysol μου επιτρέπεις να σε ρωτήσω δυο πράγματα:
1. Το οτι το γενετικό μας υλικό ειναι κατα 20% όμοιο με αυτό της μυγας πως το εξηγείς; Το ότι έχουμε 98-99% με με τα ανθρωποειδή;
2. Αφού για την ύπαρξή μας προυποτιθεται η ύπαρξη ενός ανώτερου οντος το ίδιο δεν έπρεπε να ισχύει και γι'αυτό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dgr

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο dgr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 280 μηνύματα.
Ας το δούμε λίγο μαθηματικά το θέμα...ας υποθέσουμε ότι έχουμε ένα σύνολο Θ που αντιπροσωπεύει το Θεό κι ένα σύνολο Α που αντιπροσωπεύει τον άνθρωπο...αν λοιπόν δεχτούμε ότι ο Θεός είναι ο δημιουργός του ανθρώπου,μπορούμε να υποθέσουμε ότι είναι και υπερσύνολό του...ας προσπαθήσουμε τώρα να υπολογίσουμε το Θ
Α,δηλαδή τη τομή αυτών των συνόλων...το αποτέλεσμα θα είναι το ίδιο το σύνολο Α,δηλαδή ο άνθρωπος...αυτό όμως δε σημαίνει ότι το σύνολο Θ(Θεός) δεν περιέχει άλλα στοιχεία,απλώς το σύνολο Α(άνθρωπος) δεν έχει πρόσβαση σε αυτά...τα στοιχεία αυτά μπορεί να περιλαμβάνουν άγνωστες ιδιότητες, χαρακτηριστικά και λογική...γι' αυτό κι εγώ θα πιστέψω στο Θεό,τη δημιουργία του και την Αγία Γραφή η οποία δεν είναι παραμυθάκι,αλλά ένα μέρος της λίστας που περιέχει τις άγνωστες σε εμάς ιδιότητες του Θεού...ναι μεν δε μπορώ να τον δω και να συνειδητοποιήσω άμεσα την ύπαρξή του,τον πιστεύω όμως γιατί μπορώ να το δικαιολογήσω θεωρώντας τον ως μια ανώτερή μου δύναμη...δεν πιστεύω στην εξέλιξη γιατί αν το κάνω θα αναγκαστώ να απορρίψω ένα μικρό ή μεγάλο κομμάτι από τη δημιουργία του Θεού...εννοείται πως η λογική συμφωνεί με τις επιστημονικές θεωρίες πάνω στο θέμα αυτό,όμως ταυτόχρονα ξέρω ότι η αλήθεια είναι άλλη διότι εκ φύσεως δε βασίζεται στην ανθρώπινη λογική,αλλά σε μία νοημοσύνη υψηλότερου επιπέδου...κι όσο για τις φυλές η Βίβλος φρόντισε να απαντήσει και σε αυτό το ερώτημα...ο πύργος της Βαβέλ σας λέει κάτι?μετά ο δρόμος άνοιξε για να φτάσει ο κόσμος μας στη μορφή που βρίσκεται σήμερα...δώστε μου όσα thumbs down σας κάνει κέφι,αρχίστε τις κλασικές ειρωνίες,πείτε με εκτός τόπου και χρόνου αν θέλετε,οκ δε με νοιάζει...η γνώμη μου είναι αυτή και σας την είπα...δικαίωμά σας να έχετε όποια γνώμη γουστάρετε...αν συμφωνούμε καλώς,αν διαφωνούμε πάλι καλώς...αν και ακόμη εξακολουθώ να αναρωτιέμαι γιατί συνεχίζω να γράφω σε ένα topic το οποίο δεν πρόκειται να απαντηθεί ποτέ!

Καμία σχέση με Θεό δεν έχει η εξέλιξη. Κανείς δεν είπε ότι η καταρρίπτει το Θεό, άσχετα θέματα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro Papas

Περιβόητο μέλος

Ο Alive in Illusion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 4,300 μηνύματα.
well το κορυφαιο ειναι οτι η εξελιξη σαν γεγονος ειναι αποδεδειγμενη (και εχω παραθεσει και εγω και αλλοι ενα καρο στοιχεια για αυτο).

επιπλεον για την περιβοητη ΄΄λογικη΄΄ μας εχω πει σε ποστ οτι δεν ειναι τοσο σπουδαια οσο νομιζουμε.

η εξελιξη διδασκεται σε ΟΛΕΣ τις σχολες βιολογικου περιεχομενου και μαλιστα συνηθως σε μεγαλα ετη. επιπλεον δεν υπαρχει περιπτωση να πας σε καποιο μαθημα τετοια σχολης και να μην ακουσεις ορους οπως ''εξελικτικο καταλοιπο'' ΄΄προιον εξελιξης'' ''κοινη εξελικτικη πορεια'' ''εξελιξη κοινου προγονου''.

οι επιστημες οπως η βιολογια ειναι απολυτα στυγνες. δεν ειναι οπως η ιστορια που ο καθενας την ερμηνευει και την κοιταει απο οποια μερια θελει. μιλαμε για γεγονοτα για μετρησεις για παρατηρησεις.

προσωπικα δεν μπορω να καταλαβω την απολυτη προσκολληση στην ιδεα της δημιουργιας (το αν υπαρχει θεος ή οχι γενικα δεν με ενδιαφερει ασχετα το τι πιστευω εγω) απο την στιγμη μαλιστα που υπαρχουν τοσα στοιχεια.

πιο λογικο θα ηταν οχ να λεγατε οτι ο θεος εφτιαξε τα πρωτα πολυπεπτιδια ή τα πρωτα μορια RNA και DNA (παρ οτι και για την δημιουργια αυτων δεν ειναι απαραιτητος καποιος δημιουργος αλλα υγεια) και μετα η ζωη να πηρε τον δρομο της παρα να λετε οτι ολα υπαρχουν οπως ειναι τωρα δλδ τα τελευταια περιπου 10.000 χρονια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

PolySol

Δραστήριο μέλος

Η PolySol αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 493 μηνύματα.
Polysol μου επιτρέπεις να σε ρωτήσω δυο πράγματα:
1. Το οτι το γενετικό μας υλικό ειναι κατα 20% όμοιο με αυτό της μυγας πως το εξηγείς; Το ότι έχουμε 98-99% με με τα ανθρωποειδή;
2. Αφού για την ύπαρξή μας προυποτιθεται η ύπαρξη ενός ανώτερου οντος το ίδιο δεν έπρεπε να ισχύει και γι'αυτό;
1)Είναι απολύτως λογικό γιατί ο άνθρωπος έχει κάποια κοινά συστατικά στοιχεία,ενώσεις,χημικές και βιολογικές αντιδράσεις(πχ τα 4 νουκλεοτίδια,τα ιχνοστοιχεία που υπάρχουν στον οργανισμό μας,κλπ)ακόμη και με μια μύγα πόσο μάλλον με έναν άνθρωπο...ο κάθε οργανισμός λειτουργεί με βάση έναν έξυπνο και συγκεκριμένο μηχανισμό και είναι μοναδικός!
2)Συμφωνώ αν το δω καθαρά με την ανθρώπινη λογική μου...αλλά όπως έχω πει δεν είναι φτιαγμένος ο κόσμος με βάση την ανθρώπινη νοημοσύνη...αλλιώς αν υποθέσουμε ότι ο κόσμος είναι φτιαγμένος από έναν μονοκύτταρο οργανισμό ομοίως θα αναρωτηθούμε ποιος τον δημιούργησε κι αυτόν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro Papas

Περιβόητο μέλος

Ο Alive in Illusion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 4,300 μηνύματα.
η νουκλεοτιδικη αλληλουχια στο γενετικο υλικο ειναι κατι πολυ πιο περιπλοκη απο το ''κάποια κοινά συστατικά στοιχεία''.

το οτι οι βασικες βιοχημικες διεργασιες ειναι ιδιες και στον ανθρωπο και στην μυγα και οσο πιο κοντα ειναι τα ειδη τοσο μοιαζουν και αυτες κατι δειχνει.


λοιπον ας παμε σε ενα αλλο επιπεδο.

ο Θεος εφτιαξε τον κοσμο οπως τον ξερουμε. τον Θεο ποιος τον εφτιαξε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PolySol

Δραστήριο μέλος

Η PolySol αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 493 μηνύματα.
η νουκλεοτιδικη αλληλουχια στο γενετικο υλικο ειναι κατι πολυ πιο περιπλοκη απο το ''κάποια κοινά συστατικά στοιχεία''.

το οτι οι βασικες βιοχημικες διεργασιες ειναι ιδιες και στον ανθρωπο και στην μυγα και οσο πιο κοντα ειναι τα ειδη τοσο μοιαζουν και αυτες κατι δειχνει.


λοιπον ας παμε σε ενα αλλο επιπεδο.

ο Θεος εφτιαξε τον κοσμο οπως τον ξερουμε. τον Θεο ποιος τον εφτιαξε?
Ε ναι ρε παιδί μου...ένας οργανισμός,πόσο μάλλον ένας πολυκύτταρος ευκαρυωτικός έχει πολύπλοκη δομή...δεν είμαι και ειδικός για να κάτσω να τα αναλύσω όλα...ενδεικτικά είπα για τα συστατικά στοιχεία...τώρα για τη τελευταία σου ερώτηση είναι η ίδια ακριβώς με τη 2η του JKaradakov και την έχω απαντήσει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro Papas

Περιβόητο μέλος

Ο Alive in Illusion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 4,300 μηνύματα.
χμ! αυτο βεβαια που δεν καταλαβαινεις με την ''ανθρωπινη λογικη'' ειναι οτι ο μονοκυτταρος οργανισμος σε κανενα επιπεδο ειτε προκυται για το γονιδιωμα του ειτε για την μεμβρανη του ουτε για τιποτα του δεν εχει αναγκη κανεναν δημιουργο για να φτιαχτει.

τα παντα στον οργανισμο μεσα μπορουν να προκυψουν απο απλες ή μη χημικες και βιοχημικες διεργασιες.

τα μακρομορια (πρωτεινες RNA DNA λιπιδιακη πλασματικη μεμβρανη ) στα οποια βασιζεται η ζωη μπορουν να δημιουργηθουν αυθορμητα σε συνθηκες ιδιες με αυτες την πρωιμης ιστοριας της γης και αυτο εχει αποδειχτη πειραματικα (εχω γραψει ενα μικρο σεντονακι για αυτο περιπου 5 σελιδες πριν).

οποτε ναι μπορει να μην εισαι ειδικη σε αυτα τα θεματα αλλα αυτοι που ειναι το εχουν αποδειξει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
Αλέχαντρο, έλεος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JKaradakov

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12,311 μηνύματα.
1)Είναι απολύτως λογικό γιατί ο άνθρωπος έχει κάποια κοινά συστατικά στοιχεία,ενώσεις,χημικές και βιολογικές αντιδράσεις(πχ τα 4 νουκλεοτίδια,τα ιχνοστοιχεία που υπάρχουν στον οργανισμό μας,κλπ)ακόμη και με μια μύγα πόσο μάλλον με έναν άνθρωπο...ο κάθε οργανισμός λειτουργεί με βάση έναν έξυπνο και συγκεκριμένο μηχανισμό και είναι μοναδικός!
2)Συμφωνώ αν το δω καθαρά με την ανθρώπινη λογική μου...αλλά όπως έχω πει δεν είναι φτιαγμένος ο κόσμος με βάση την ανθρώπινη νοημοσύνη...αλλιώς αν υποθέσουμε ότι ο κόσμος είναι φτιαγμένος από έναν μονοκύτταρο οργανισμό ομοίως θα αναρωτηθούμε ποιος τον δημιούργησε κι αυτόν...

1. Η εξέλιξη τι διαφορετικό λέει απο αυτό που είπες;
2. Δεν συμφωνώ αλλα πάσο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro Papas

Περιβόητο μέλος

Ο Alive in Illusion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 4,300 μηνύματα.

PolySol

Δραστήριο μέλος

Η PolySol αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 493 μηνύματα.
Καμία σχέση με Θεό δεν έχει η εξέλιξη. Κανείς δεν είπε ότι η καταρρίπτει το Θεό, άσχετα θέματα
Μπα δεν είναι ακριβώς έτσι...άλλωστε αν ήταν έτσι το topic είναι τελείως άκυρο γιατί λέγεται "Εξέλιξη ή Δημιουργία Θεού?"...αυτό και μόνο δείχνει ότι το ένα αναιρεί το άλλο!Αλλά γενικά δεν είναι τυχαίο που πολλοί επιστήμονες είναι άθεοι...κι αυτό γιατί πιστεύουν ότι ο κόσμος δεν έχει ανάγκη κανένα Θεό...και εννοείται δεν είμαι κατά της επιστήμης...ίσα ίσα τη σέβομαι και τη θαυμάζω ιδιαίτερα...αρκεί να γίνεται σωστή χρήση της...άλλωστε είμαι της άποψης ότι μπορούν να συνυπάρξουν άνετα οι δύο αυτοί κλάδοι...

1. Η εξέλιξη τι διαφορετικό λέει απο αυτό που είπες;
2. Δεν συμφωνώ αλλα πάσο.
Το ότι έχουμε κοινά στοιχεία στο DNA μας το πιστεύω,απλώς δεν πιστεύω σε αυτό το κοινό πρόγονο που αναφέρει η εξέλιξη,τον προπίθηκο...πιστεύω ότι υπάρχει πίθηκος,πιστεύω ότι υπάρχει άνθρωπος,αλλά όχι κάτι ενδιάμεσο που εξελίχθηκε σε άνθρωπο...κάθε είδος είναι ξεχωριστό και μεμονωμένο...άλλωστε οι διαφοροποιήσεις υπάρχουν πάντα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top