Εξέλιξη ή Δημιουργία Θεού;

Εξέλιξη ή Δημιουργία;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 340)
  • Προήρθαμε από εξέλιξη προγόνου, κοινού με τους πιθήκους

  • Προήρθαμε από δημιουργία θεού

  • Άλλο

  • Δεν ξέρω


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

thanous18

Περιβόητο μέλος

Ο thanous18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 4,131 μηνύματα.
Ας πω και εγω τη γνωμη μου..Κατα αρχην η παλαια διαθηκη δεν ειναι επιστημονικο βιβλιο αλλα αυτο που θελει να πει με τη δημιουργια ειναι οτι ο Θεος ειναι απλα ο δημιουργος των παντων.Δεν αναφερει επιστημονικα το πως φτιαχτηκε ο κοσμος αλλα μονο το ποιος ειναι ο δημιουργος του..Το ποιος μας δημιουργησε και το γιατι ειναι τα ερωτηματα στα οποια η θεολογια και η φιλοσοφια προσπαθουν να δωσουν απαντησεις.Τα ερωτηματα πως, ποτε και που δημιουργηθηκαμε ειναι δουλεια της επιστημης.Επομενως ναι μεν ο Θεος μπορει να δημιουργησε τον κοσμο αλλα η επιστημη θα βρει το πως εγινε αυτο..με ποιον τροπο φτασαμε εξελικτικα σε αυτο το σημειο σημερα..Για μενα αλλο το αντικειμενο της θεολογιας και αλλο της επιστημης.Για αυτο και εγω θεωρω πως στην πραγματικοτητα συγκρουση δεν υπαρχει.Το προβλημα δημιουργειται οταν η μια μπαινει στα χωραφια της αλλης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

michael92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 1,227 μηνύματα.
Κάνει ο Θεός τον άνθρωπο άφθαρτο και αθάνατο?Μια χαρά μας βλέπω στα 80 να πέφτουμε σαν τα κοτόπουλα.Τουλάχιστον με την επιστήμη έχει αυξηθεί και το όριο ηλικίας.Πριν πολλάάάάά πολλάάάά χρόνια οι άνθρωποι ζούσαν μέχρι τα 30 και ήταν και ευχαριστημένοι.

Ήταν πριν την πτώση αθάνατος ο άνθρωπος. Ε εσύ άμα σε πρόσβαλε κάποιος θα νοιαζώσουν για αυτόν; Θα τον μισούσες και με το παραπάνω. Ο Θεός δεν μας μίσησε βέβαια, αλλά έχει και η καλοσύνη ένα όριο.

είναι τρομαχτικο να βλέπεις πως υπάρχουν τέτοιες απόψεις και μάλιστα απο τόσα πολλα και νέα άτομα το 2010 σχεδον....

Από που και ως που είναι τρομακτικό; Εσύ έχεις ψάξει περαιτέρω πριν συμφωνήσεις με τους επιστήμονες; Γιατί φτάνουμε στο ίδιο άκρο που κοροιδεύουμε δηλαδή που οι θίτσες ακούνε τους παπάδες ακόμα και όταν λένε μπούρδες, ε έτσι είναι και αυτοί που ακούν κάποιους επιστήμονες που στηρίζονται σε θεωρίες μη αποδεδειγμένες, χωρίς να έχουν κανένα ενδοιασμό. Αν αυτό δεν είναι υπο-ανάπτυξη τι είναι;

Εγώ προσωπικά υπήρξα άθεος για πάρα πολλά χρόνια βασισμένος στην επιστήμη και στην βιολογία, και φυσικά πίστευα ότι ο άνθρωπος κατάγεται από τον πίθηκο. Ούτε με έπρηξε καμιά μάνα μου να πιστεύω ούτε τίποτα, μόνος μου το διάλεξα. Επίσης έχω ψάξει σχεδόν όλες τις θρησκείες και τις απόψεις τους πριν καταλλήξω σε ποια είναι η σωστή, πράγμα που δεν νομίζω να έχουν κάνει οι περισσότεροι από εδώ μέσα. Έχω διαβάσει για την καμπάλα, τον ινδουισμό, τον βουδισμό, τον μωαμεθανισμό, υπήρξα κάποιους μήνες παγανιστής (wicca), έχω διατυπώσει δικές μου κοσμοθεωρίες κ.α

Νομίζω ότι ξέρουμε πάρα πολύ λίγα για το σύμπαν αλλά ακόμα και την ίδια την γη για να μπορούμε να απορρίπτουμε την ύπαρξη ενός ανωτέρου όντος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Από που και ως που είναι τρομακτικό; Εσύ έχεις ψάξει περαιτέρω πριν συμφωνήσεις με τους επιστήμονες; Γιατί φτάνουμε στο ίδιο άκρο που κοροιδεύουμε δηλαδή που οι θίτσες ακούνε τους παπάδες ακόμα και όταν λένε μπούρδες, ε έτσι είναι και αυτοί που ακούν κάποιους επιστήμονες που στηρίζονται σε θεωρίες μη αποδεδειγμένες, χωρίς να έχουν κανένα ενδοιασμό. Αν αυτό δεν είναι υπο-ανάπτυξη τι είναι;

Το ότι εσύ όμως έχεις ψάξει πέντε πράγματα παραπάνω δεν καθιστά τις πεποιθήσεις σου αποδεδειγμένη γνώση. Θέμα επιλογών είναι λοιπόν, προς το παρόν τουλάχιστον.

Νομίζω ότι ξέρουμε πάρα πολύ λίγα για το σύμπαν αλλά ακόμα και την ίδια την γη για να μπορούμε να απορρίπτουμε την ύπαρξη ενός ανωτέρου όντος.

Εγώ πάλι πιστεύω πως σήμερα ξέρουμε πραγματικά πολλά για να έχουμε ανάγκη κάποιο ανώτερο ον. Και αν δε θέλεις ή δε μπορείς να το δεις αυτό, οφείλεις να αναγνωρίσεις τα άλματα στη γνώση και στην εφαρμογή των επιστημών στην καθημερινή ζωή, και όχι μόνο. Τουλάχιστον τους δύο τελευταίους αιώνες.

Μπορεί λοιπόν η σημερινή μας γνώση να μην είναι αξιοσημείωτη. Ας το δεχτούμε αυτό. Αύριο όμως, θα ξέρουμε σίγουρα περισσότερα. Μεθαύριο ακόμα περισσότερα. Και όπως φτάσαμε άλλοτε σε ένα σημείο να απορρίψουμε τους ''κεραυνούς του Δία'' έτσι θα μπορέσουμε κάποτε να ''απαλλαγούμε'' απ' οτιδήποτε μη-υπαρκτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

beautiful loser

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ---- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Ήταν πριν την πτώση αθάνατος ο άνθρωπος. Ε εσύ άμα σε πρόσβαλε κάποιος θα νοιαζώσουν για αυτόν; Θα τον μισούσες και με το παραπάνω. Ο Θεός δεν μας μίσησε βέβαια, αλλά έχει και η καλοσύνη ένα όριο.



Από που και ως που είναι τρομακτικό; Εσύ έχεις ψάξει περαιτέρω πριν συμφωνήσεις με τους επιστήμονες; Γιατί φτάνουμε στο ίδιο άκρο που κοροιδεύουμε δηλαδή που οι θίτσες ακούνε τους παπάδες ακόμα και όταν λένε μπούρδες, ε έτσι είναι και αυτοί που ακούν κάποιους επιστήμονες που στηρίζονται σε θεωρίες μη αποδεδειγμένες, χωρίς να έχουν κανένα ενδοιασμό. Αν αυτό δεν είναι υπο-ανάπτυξη τι είναι;

Εγώ προσωπικά υπήρξα άθεος για πάρα πολλά χρόνια βασισμένος στην επιστήμη και στην βιολογία, και φυσικά πίστευα ότι ο άνθρωπος κατάγεται από τον πίθηκο. Ούτε με έπρηξε καμιά μάνα μου να πιστεύω ούτε τίποτα, μόνος μου το διάλεξα. Επίσης έχω ψάξει σχεδόν όλες τις θρησκείες και τις απόψεις τους πριν καταλλήξω σε ποια είναι η σωστή, πράγμα που δεν νομίζω να έχουν κάνει οι περισσότεροι από εδώ μέσα. Έχω διαβάσει για την καμπάλα, τον ινδουισμό, τον βουδισμό, τον μωαμεθανισμό, υπήρξα κάποιους μήνες παγανιστής (wicca), έχω διατυπώσει δικές μου κοσμοθεωρίες κ.α

Νομίζω ότι ξέρουμε πάρα πολύ λίγα για το σύμπαν αλλά ακόμα και την ίδια την γη για να μπορούμε να απορρίπτουμε την ύπαρξη ενός ανωτέρου όντος.
michael92 η κατασταση σου ειναι χειροτερη απο οσο νομιζα , δεν απαντησες στο ποστ μου που σου δειξα πως δεν εχεις την παραμικρη ιδεα για το τι θα πει θεωρια της εξελιξης μα τωρα χτυπας και μαυρο και μου γραφεις πως καταγομαστε απο τον πιθηκο.Δεν καταγομαστε απο τον πιθηκο , εχουμε κοινο προγονο.
Πως υπηρξες αθεος βασισμενος στην βιολογια και την επιστημη , βασικες γνωσεις να χες δεν λες τοσες ανακριβειες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

myrto.s

Πολύ δραστήριο μέλος

Η myrto.s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,379 μηνύματα.
Από που και ως που είναι τρομακτικό; Εσύ έχεις ψάξει περαιτέρω πριν συμφωνήσεις με τους επιστήμονες; Γιατί φτάνουμε στο ίδιο άκρο που κοροιδεύουμε δηλαδή που οι θίτσες ακούνε τους παπάδες ακόμα και όταν λένε μπούρδες, ε έτσι είναι και αυτοί που ακούν κάποιους επιστήμονες που στηρίζονται σε θεωρίες μη αποδεδειγμένες, χωρίς να έχουν κανένα ενδοιασμό. Αν αυτό δεν είναι υπο-ανάπτυξη τι είναι;

Εγώ προσωπικά υπήρξα άθεος για πάρα πολλά χρόνια βασισμένος στην επιστήμη και στην βιολογία, και φυσικά πίστευα ότι ο άνθρωπος κατάγεται από τον πίθηκο. Ούτε με έπρηξε καμιά μάνα μου να πιστεύω ούτε τίποτα, μόνος μου το διάλεξα. Επίσης έχω ψάξει σχεδόν όλες τις θρησκείες και τις απόψεις τους πριν καταλλήξω σε ποια είναι η σωστή, πράγμα που δεν νομίζω να έχουν κάνει οι περισσότεροι από εδώ μέσα. Έχω διαβάσει για την καμπάλα, τον ινδουισμό, τον βουδισμό, τον μωαμεθανισμό, υπήρξα κάποιους μήνες παγανιστής (wicca), έχω διατυπώσει δικές μου κοσμοθεωρίες κ.α

Νομίζω ότι ξέρουμε πάρα πολύ λίγα για το σύμπαν αλλά ακόμα και την ίδια την γη για να μπορούμε να απορρίπτουμε την ύπαρξη ενός ανωτέρου όντος.

Να διευκρινήσω
Ειναι τρομαχτικό να ακους για εικονα και καθομοιωση. Ότι ο Θεος μας έφτιαξε με πρώτυπο τον εαυτό του. Και επίσης τρομαχτικό έίναι να ακους ανθρώπους που πιστευουν ότι είμαστε τα τελειότερα όντα και γι αυτο αποκλειεται να προήλθαμε απο κοινο πρόγωνο με τον πίθηκο. Οπως αφελες και τρομαχτικο είναι να ακους το γελοιο επιχείρημα που ακουω απο καθηγητες θρησκευτικών, γιατι αφου προερχόμαστε απο τον πίθηκο να υπάρχουν και μερα πίθηκοι που εξηγειτε με λίγη απλη βιολογία. Τρομαχτικό είναι που δεν μπαίνουν στην διαδικασία να ψάξουν και απλα παπαγαλίζουν ότι ακουνε.
Και εγω πιστευω σε καποια ανώτερη δύναμη αλλα δεν είμαι σίγουρη αν ο λόγος είναι το ότι φοβάμαι να πιστεψω ότι δεν υπάρχει τίποτα απολυτο και είμαστε τελειως μόνοι μας, καθαρη ανασφάλεια δηλαδή.
Να σας παραθέσω και κάτι που διαβασα σήμερα στο βιβλιο θρησκευτικων και μου έκανε εντύπωση

ουσιοποιος ενέργεια του Θεου: Η δημιουργική έννοια που δίνει υπόσταση στα όντα
λογοποιος: Η ενέργεια που προικίζει τα όντα με λογική (αγγελοι και άνθρωποι)

γίνετε τέτοιος διαχωρισμός μεταξι ανθρώπου και των άλλων ζωων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanous18

Περιβόητο μέλος

Ο thanous18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 4,131 μηνύματα.
Ήταν πριν την πτώση αθάνατος ο άνθρωπος. Ε εσύ άμα σε πρόσβαλε κάποιος θα νοιαζώσουν για αυτόν; Θα τον μισούσες και με το παραπάνω. Ο Θεός δεν μας μίσησε βέβαια, αλλά έχει και η καλοσύνη ένα όριο.



Από που και ως που είναι τρομακτικό; Εσύ έχεις ψάξει περαιτέρω πριν συμφωνήσεις με τους επιστήμονες; Γιατί φτάνουμε στο ίδιο άκρο που κοροιδεύουμε δηλαδή που οι θίτσες ακούνε τους παπάδες ακόμα και όταν λένε μπούρδες, ε έτσι είναι και αυτοί που ακούν κάποιους επιστήμονες που στηρίζονται σε θεωρίες μη αποδεδειγμένες, χωρίς να έχουν κανένα ενδοιασμό. Αν αυτό δεν είναι υπο-ανάπτυξη τι είναι;

Εγώ προσωπικά υπήρξα άθεος για πάρα πολλά χρόνια βασισμένος στην επιστήμη και στην βιολογία, και φυσικά πίστευα ότι ο άνθρωπος κατάγεται από τον πίθηκο. Ούτε με έπρηξε καμιά μάνα μου να πιστεύω ούτε τίποτα, μόνος μου το διάλεξα. Επίσης έχω ψάξει σχεδόν όλες τις θρησκείες και τις απόψεις τους πριν καταλλήξω σε ποια είναι η σωστή, πράγμα που δεν νομίζω να έχουν κάνει οι περισσότεροι από εδώ μέσα. Έχω διαβάσει για την καμπάλα, τον ινδουισμό, τον βουδισμό, τον μωαμεθανισμό, υπήρξα κάποιους μήνες παγανιστής (wicca), έχω διατυπώσει δικές μου κοσμοθεωρίες κ.α

Νομίζω ότι ξέρουμε πάρα πολύ λίγα για το σύμπαν αλλά ακόμα και την ίδια την γη για να μπορούμε να απορρίπτουμε την ύπαρξη ενός ανωτέρου όντος.
απο τη στιγμη που εν ξερουμε τα παντα για το συμπαν και τη φυση θα αποδεχομαστε την υπαρξη ενος ανωτερου οντος...
ο ανθρωπος ηταν αθανατος λες...ποτε?? ποια πτωση?? για το παραμυθακι με την Ευα και τον Αδαμ λες?? ο ανθρωπος δεν ηταν ποτε αθανατος σωματικα..
επισης μπραβο σου αν εχεις διαβασει ολα αυτα που ισχυριζεσαι... η σφαιρικη γνωση γυρω απο ενα τετοιο θεμα ειναι παρα πολυ πολυτιμη...
προσωπικα πιστευω στο βαθυτερο νοημα του παγανισμου...
και κατι ακομα για το Θεο που γραφεις πιο πανω... Ο χριστιανικος Θεος μονο αγαπα... και μονο αυτο το συναισθημα εχει για τη δημιουργια του...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Ο θεός ΕΙΝΑΙ το σύμπαν, είναι παντού, πάντα και πάντοτε, τώρα αν δεν πιστεύεις είναι δικαίωμα σου, δεν μπορείς όμως να αμφισβητείς τις γνώμες των άλλων χωρίς αποδείξεις.

δεν μπορεις να στηριζεις τις αποψεις σου χωρις επιχειρηματα.
εσυ εχεις το λαθος που θεωρεις ως δεδομενο ενα δογμα, μια υποθεση


και κατι ακομα. η ιδια σου η λογικη του στυλ "διαβασα αυτα και αυτα και αυτα και επελεξα οτι αυτη ειναι η καλυτερη ΑΡΑ ΚΑΙ ΣΩΣΤΗ" ειναι προβληματικη. νομιζω οτι καταλαβαινεις το λογο

Οι άνθρωποι τον 15ο αιώνα πιστεύανε ότι είχαν πλήρη γνώση του κόσμου, και η θεωρία τους ήταν ότι η γη ήταν επίπεδη
οχι, δεν το κανανε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

michael92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 1,227 μηνύματα.
michael92 η κατασταση σου ειναι χειροτερη απο οσο νομιζα , δεν απαντησες στο ποστ μου που σου δειξα πως δεν εχεις την παραμικρη ιδεα για το τι θα πει θεωρια της εξελιξης μα τωρα χτυπας και μαυρο και μου γραφεις πως καταγομαστε απο τον πιθηκο.Δεν καταγομαστε απο τον πιθηκο , εχουμε κοινο προγονο.
Πως υπηρξες αθεος βασισμενος στην βιολογια και την επιστημη , βασικες γνωσεις να χες δεν λες τοσες ανακριβειες.

δεν απάντησα στο post σου γιατί γενικά δεν διαβάζω ποστ που ξεκινάνε με χαχα και αχ αχ. Λες και υπάρχει διαφορά του κατάγομαι από τον πίθηκο ή από τον πρόγονο του. Αν θέλετε να είστε πιθήκια ας είστε :P



----

At myrto.s το κατ εικόνα σημαίνει το λογικό, το αυτεξούσιο και η ελεύθερη βούληση, δηλαδή ότι έχεις εγκέφαλο και ελεύθερη σκέψη, δηλαδή δεν είσαι ανάπηρη. Δεν νομίζω να θεωρείς ότι δεν έχεις λογική και σκέψη ;)

επισης μπραβο σου αν εχεις διαβασει ολα αυτα που ισχυριζεσαι... η σφαιρικη γνωση γυρω απο ενα τετοιο θεμα ειναι παρα πολυ πολυτιμη...
προσωπικα πιστευω στο βαθυτερο νοημα του παγανισμου...
και κατι ακομα για το Θεο που γραφεις πιο πανω... Ο χριστιανικος Θεος μονο αγαπα... και μονο αυτο το συναισθημα εχει για τη δημιουργια του...

Θα σταθώ σε αυτό, εμένα προσωπικά δεν με νοιάζει αν πιστέψει κανείς από εδώ μέσα ούτε σκοπός μου ήταν και ούτε περίμενα τέτοιο συνοθύλευμα απαντήσεων :P, εγώ απλά την γνώμη μου είπα, δεν μου αρέσει όμως να δέχονται οι άλλοι ότι τους πασάρεται χωρίς να ψάχνουν το θέμα.

----
Θα τελειώσω λέγοντας, πως αν κάνω εγώ λάθος απλά θα πεθάνω όπως όλοι και θα πάβω να υπάρχω σαν να κοιμάμαι για πάντα ένα πράμα. Αν κάνετε εσείς λάθος;

Πάντως είναι ωραίο που λες μια διαφορετική γνώμη και πέφτουν όλοι να σε φάνε :P:P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xrhstos_pella

Νεοφερμένος

Ο Xrhstos_pella αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Ένα παράδειγμα να δώσω που πιστεύω περιέχει και την απάντηση : Αν κάνετε σε κάποιον επιστήμονα όπως αστρονόμο την ερώτηση σχετικά με τη δημιουργία ανθρώπου-σύμπαντος θα σας απαντήσει πως , βλέποντας αυτήν την αρμονία στο σύμπαν και γενικότερα τα πάντα να είναι τόσο καλά "στημένα" στο χώρο υπακούοντας κατά ένα μεγάλο ποσοστό ( ποσοστό που αγγίζει το 100% ) σε μαθηματικούς κανόνες , σίγουρα δεν έγιναν όλα αυτά από τύχη ... αλλά από κάποια ανώτερη δύναμη ( την οποία ονομάζουμε Θεο ) .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

beautiful loser

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ---- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Ένα παράδειγμα να δώσω που πιστεύω περιέχει και την απάντηση : Αν κάνετε σε κάποιον επιστήμονα όπως αστρονόμο την ερώτηση σχετικά με τη δημιουργία ανθρώπου-σύμπαντος θα σας απαντήσει πως , βλέποντας αυτήν την αρμονία στο σύμπαν και γενικότερα τα πάντα να είναι τόσο καλά "στημένα" στο χώρο υπακούοντας κατά ένα μεγάλο ποσοστό ( ποσοστό που αγγίζει το 100% ) σε μαθηματικούς κανόνες , σίγουρα δεν έγιναν όλα αυτά από τύχη ... αλλά από κάποια ανώτερη δύναμη ( την οποία ονομάζουμε Θεο ) .
Χαζομαρες.
Απο την Αρχη της Απροσδιοριστιας του Χαιζενμπεργκ ειναι αδυνατο να μετρησουμε με απεριοριστη ακριβεια , τη θεση και την ορμη ταυτοχρονα.Οσο περισσοτερο γνωριζουμε το ενα με ακριβεια τοσο λιγοτερο γνωριζουμε το αλλο.Υπαρχουν γεγονοτα των οποιων η εκδηλωση δεν υπαγορευεται απο καποια αιτια.
Καμια αρμονια και ανωτερη δυναμη δεν κινει τα νηματα , πιθανοκρατια εχουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Ένα παράδειγμα να δώσω που πιστεύω περιέχει και την απάντηση : Αν κάνετε σε κάποιον επιστήμονα όπως αστρονόμο την ερώτηση σχετικά με τη δημιουργία ανθρώπου-σύμπαντος θα σας απαντήσει πως , βλέποντας αυτήν την αρμονία στο σύμπαν και γενικότερα τα πάντα να είναι τόσο καλά "στημένα" στο χώρο υπακούοντας κατά ένα μεγάλο ποσοστό ( ποσοστό που αγγίζει το 100% ) σε μαθηματικούς κανόνες , σίγουρα δεν έγιναν όλα αυτά από τύχη ... αλλά από κάποια ανώτερη δύναμη ( την οποία ονομάζουμε Θεο ) .



το συμπαν δεν μου φαινεται να ειναι τοσο αρμονικο οσο υποστηριζεις.
οι μαθηματικοι κανονες ειναι εφευρεσεις του ανθρωπου.
αυτες ηταν αποψεις του 16 αιωνα, και που σιγα σιγα αμφισβητηθηκαν.

τελειοι δεν ειναι οι θανατοι των αστερων, οι μετεωρίτες, οι καινοφανεις αστερες. γνωριζουμε πολυ λιγα για να κανουμε αυτο τον συλλογισμο που τοσο ανεμελα μολις παρουσιασες
-----------------------------------------
Χαζομαρες.
Απο την Αρχη της Απροσδιοριστιας του Χαιζενμπεργκ ειναι αδυνατο να μετρησουμε με απεριοριστη ακριβεια , τη θεση και την ορμη ταυτοχρονα.Οσο περισσοτερο γνωριζουμε το ενα με ακριβεια τοσο λιγοτερο γνωριζουμε το αλλο.Υπαρχουν γεγονοτα των οποιων η εκδηλωση δεν υπαγορευεται απο καποια αιτια.
Καμια αρμονια και ανωτερη δυναμη δεν κινει τα νηματα , πιθανοκρατια εχουμε.

οπου hμε-παυλα η σταθερα πλανκ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

beautiful loser

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ---- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
οπου hμε-παυλα η σταθερα πλανκ;
Κοντα επεσες , η μειωμενη σταθερα πλανκ ή αλλιως σταθερα Ντιρακ , ισο με τη σταθερα πλανκ δια 2π
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 20,013 μηνύματα.
το συμπαν δεν μου φαινεται να ειναι τοσο αρμονικο οσο υποστηριζεις.
οι μαθηματικοι κανονες ειναι εφευρεσεις του ανθρωπου.
αυτες ηταν αποψεις του 16 αιωνα, και που σιγα σιγα αμφισβητηθηκαν.

τελειοι δεν ειναι οι θανατοι των αστερων, οι μετεωρίτες, οι καινοφανεις αστερες. γνωριζουμε πολυ λιγα για να κανουμε αυτο τον συλλογισμο που τοσο ανεμελα μολις παρουσιασες
-----------------------------------------

Υπάρχει η μαθηματική θεωρία του χάους (ντετερμινιστικό χάος) και δυναμικά συστήματα διακριτού χρόνου όπου εξετάζει την "τάξη" στο σύμπαν...Δεν είναι απλά τυχαίες εφευρέσεις του ανθρώπου. Αυτόν τον αιώνα, με συνδυασμό αυτού του κλάδου και στης στοχαστικής ανάλυσης (φυσικά μαζί με την αστροφυσική και υπολογιστική ουράνιο μηχανική), θα δωθούν απαντήσεις σε πολλά επιστημονικά ερωτήματα που σχετίζονται με την εξέλιξη του σύμπαντος...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

beautiful loser

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ---- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Υπάρχει η μαθηματική θεωρία του χάους (ντετερμινιστικό χάος) και δυναμικά συστήματα διακριτού χρόνου όπου εξετάζει την "τάξη" στο σύμπαν...Δεν είναι απλά τυχαίες εφευρέσεις του ανθρώπου. Αυτόν τον αιώνα, με συνδυασμό αυτού του κλάδου και στης στοχαστικής ανάλυσης (φυσικά μαζί με την αστροφυσική και υπολογιστική ουράνιο μηχανική), θα δωθούν απαντήσεις σε πολλά επιστημονικά ερωτήματα που σχετίζονται με την εξέλιξη του σύμπαντος...:)
Δεν νομιζω να ισχυριστηκε κανεις πως ειναι τυχαιες εφευρεσεις του ανθρωπου .Το θεμα αν τα μαθηματικα υπαρχουν στην φυση ως γλωσσα της ή εαν ειναι ανθρωπινο κατασκευσμα (δηλαδη οχι ανακαλυψη μα εφευρεση ) παραμενει ανοιχτο.
Nομιζω εχεις μπερδευτει οσο αναφορα καποια πραγματα ,τα δυναμικα συστηματα και η θεωρια του χαους δεν ειναι διαφορετικες κατηγοριες παρομοιο ή ιδιου κλαδου για τις αναφερεις ετσι , η θεωρια του χαους μελετα την συμπεριφορα δυναμικων συστηματων , το ενα ειναι υποκατηγορια του αλλου.Δεν εξεταζουν την ταξη στο συμπαν , για την ακριβεια προσπαθουν δωσουν σε οποιοδηποτε κανονα που περιγραφει την εξαρτηση του χρονου με μια θεσης ενος σημειου στο περιρρεων διαστημα του μια μορφη μαθηματικης φορμουλας.
Η στοχαστικη αναλυση βρισκεται στον αντιποδα των ντεντερμινιστικων συστηματων ως υποκατηγορια της θεωριας των πιθανοτητων , τι παει να πει θα συνδυαστει με ντεντερμινιστικο συστημα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 20,013 μηνύματα.
Nομιζω εχεις μπερδευτει οσο αναφορα καποια πραγματα ,τα δυναμικα συστηματα και η θεωρια του χαους δεν ειναι διαφορετικες κατηγοριες παρομοιο ή ιδιου κλαδου για τις αναφερεις ετσι , η θεωρια του χαους μελετα την συμπεριφορα δυναμικων συστηματων , το ενα ειναι υποκατηγορια του αλλου. Δεν εξεταζουν την ταξη στο συμπαν , για την ακριβεια προσπαθουν δωσουν σε οποιοδηποτε κανονα που περιγραφει την εξαρτηση του χρονου με μια θεσης ενος σημειου στο περιρρεων διαστημα του μια μορφη μαθηματικης φορμουλας. Η στοχαστικη αναλυση βρισκεται στον αντιποδα των ντεντερμινιστικων συστηματων ως υποκατηγορια της θεωριας των πιθανοτητων , τι παει να πει θα συνδυαστει με ντεντερμινιστικο συστημα?

...έχεις ακούσει ποτέ για στοχαστικά δυναμικά συστήματα συνεχούς - διακριτού χρόνου και στοχαστικό χάος; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

michael92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 1,227 μηνύματα.
Χαζομαρες.
Απο την Αρχη της Απροσδιοριστιας του Χαιζενμπεργκ ειναι αδυνατο να μετρησουμε με απεριοριστη ακριβεια , τη θεση και την ορμη ταυτοχρονα.Οσο περισσοτερο γνωριζουμε το ενα με ακριβεια τοσο λιγοτερο γνωριζουμε το αλλο.Υπαρχουν γεγονοτα των οποιων η εκδηλωση δεν υπαγορευεται απο καποια αιτια.
Καμια αρμονια και ανωτερη δυναμη δεν κινει τα νηματα , πιθανοκρατια εχουμε.

Έχουν αποδειχτεί αυτοί οι τύποι; Εδώ ο Δεύτερος νόμος του Νεύτωνα δεν ισχύει πάντα (μόνο στον μακροσκοπικό κόσμο ισχύει πάντα), σε υποατομικό επίπεδο δεν ισχύει κατά το 50% των περιπτώσεων. Αλλά όχι πες μου η μάζα πριν το big bang από που προήλθε; Δεν ξέρουμε... Ε όταν μάθουμε μου λες και ίσως κάτσω να σε ακούσω για την ώρα διάβαζε τους ναρκομανείς κωλόγερους...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Έχουν αποδειχτεί αυτοί οι τύποι; Εδώ ο Δεύτερος νόμος του Νεύτωνα δεν ισχύει πάντα (μόνο στον μακροσκοπικό κόσμο ισχύει πάντα), σε υποατομικό επίπεδο δεν ισχύει κατά το 50% των περιπτώσεων. Αλλά όχι πες μου η μάζα πριν το big bang από που προήλθε; Δεν ξέρουμε... Ε όταν μάθουμε μου λες και ίσως κάτσω να σε ακούσω για την ώρα διάβαζε τους ναρκομανείς κωλόγερους...


μην αναφερεις πραγματα που δεν εχεις ακομη κατανοησει. ο νομος του νευτωνα ειναι λανθασμενος σε ταχυτητες συγκρισιμες με τις ταχυτητες του φωτος, και εκει μπαινει ο Λορετζ με τους μετασχηματισμους του να διορθωσει την κατασταση.

ειναι πολυ ευκολο για σενα μιχαλη να βωλευεσαι με παραμυθια, ισα ισα για να καλυψεις την αγνοια σου, ετσι;

αυτοι οι τυποι ειναι αποδεκτοι, αν δεν κανω λαθος απο την κβαντικη μηχανικη και απο τα πειραματικα δεδομενα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 20,013 μηνύματα.
αυτοι οι τυποι ειναι αποδεκτοι, αν δεν κανω λαθος απο την κβαντικη μηχανικη και απο τα πειραματικα δεδομενα.

ναι...από την στιγμή που έχουν διατυπωθεί με την βοήθεια της θεωρίας γραμμικών, φραγμένων τελεστών και των συναρτησιακών (κατανομές και συναρτησιακό Dirac)...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

michael92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 1,227 μηνύματα.
Τι έκανε την μεγάλη έκρηξη; Και γιατί υπάρχουν και επιστήμονες που δεν συμφωνούν με αυτή και εμφανίζουν θεωρίες όπως το παλλώμενο σύμπαν κλπ; Η άγνοια μας για το σύμπαν είναι όπως ήταν η άγνοια για την γη πριν 500 χρόνια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 20,013 μηνύματα.
από την στιγμή που δεν υπάρχει το ανάλογο σωστό μαθηματικό ή φυσικομαθηματικό ή φυσικοχημικό επιχείρημα στην συνομιλία μας...δεν έχει νόημα να παρουσιάζουμε θεωρίες σαν τα παραμύθια της κοκκινοσκουφίτσας...:)

...όλη η θεωρητική φυσική (αστροφυσική,...κτλ) και η θεωρητική βιολογία (εξελικτική βιολογία,...κτλ) εμπλέκει αποδεδειγμένες μαθηματικές θεωρίες που μελετούν πολύπλοκες δομές...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top