Εξέλιξη ή Δημιουργία Θεού;

Εξέλιξη ή Δημιουργία;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 340)
  • Προήρθαμε από εξέλιξη προγόνου, κοινού με τους πιθήκους

  • Προήρθαμε από δημιουργία θεού

  • Άλλο

  • Δεν ξέρω


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

michael92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 1,227 μηνύματα.
...όλη η θεωρητική φυσική (αστροφυσική,...κτλ) και η θεωρητική βιολογία (εξελικτική βιολογία,...κτλ) εμπλέκει αποδεδειγμένες μαθηματικές θεωρίες που μελετούν πολύπλοκες δομές...:)

Αποδεδειγμένες; Επειδή τα είπαν κάποιοι μαστούρηδες που τα ανακάλυψαν στην τύχη ή έκλεψαν δουλειές ανταγωνιστών τους; :P

Οι μεγαλύτερες ανακαλύψεις έγιναν τυχαία και δεν νομίζω να υπάρχει αμφισβήτηση σε αυτό...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chronis_25

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΨΗΦΙΖΟΥΜΕ ΑΤΤΙΚΗ ΟΔΟ ΚΑΙ ΣΥΖΥΓΟ ΑΔΩΝΙ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,200 μηνύματα.
Αποδεδειγμένες; Επειδή τα είπαν κάποιοι μαστούρηδες που τα ανακάλυψαν στην τύχη ή έκλεψαν δουλειές ανταγωνιστών τους; :P

Οι μεγαλύτερες ανακαλύψεις έγιναν τυχαία και δεν νομίζω να υπάρχει αμφισβήτηση σε αυτό...

Αυτό τι σχέση έχει;
Δηλαδή αν βρεθεί το Μποζόνιο του Higgs π.χ. στο CERN δε θα είναι μεγάλη ανακάλυψη ή δε θα μάθουμε πολλά άλλα πράγματα επειδή κάποιοι μαστούρηδες κλέβουν ο ένας τη δουλειά του άλλου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 20,013 μηνύματα.
Αποδεδειγμένες; Επειδή τα είπαν κάποιοι μαστούρηδες που τα ανακάλυψαν στην τύχη ή έκλεψαν δουλειές ανταγωνιστών τους; :P

Οι μεγαλύτερες ανακαλύψεις έγιναν τυχαία και δεν νομίζω να υπάρχει αμφισβήτηση σε αυτό...

...σοβαρά; :P
τυχαία έγιναν...αλλά δεν διατυπώθηκαν σαν μπαρούφες...

αν έβλεπες την απόδειξη του θεωρήματος Riesz στην θεωρία συναρτησιακών θα αναθεωρούσες τα όσα είπες...

το θεώρημα Riesz θεωρείται διάσημο θεώρημα στην συναρτησιακή ανάλυση με τρομερές εφαρμογές στην Κβαντομηχανική...:)

είσαι, να βρούμε μια διαφορετική απόδειξη του θεωρήματος και να καταρρίψουμε αυτήν, την ήδη υπάρχουσα (κοινώς αποδεκτή παγκοσμίως) ότι δεν ισχύει; εγώ είμαι μέσα...:p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Αποδεδειγμένες; Επειδή τα είπαν κάποιοι μαστούρηδες που τα ανακάλυψαν στην τύχη ή έκλεψαν δουλειές ανταγωνιστών τους; :P

Οι μεγαλύτερες ανακαλύψεις έγιναν τυχαία και δεν νομίζω να υπάρχει αμφισβήτηση σε αυτό...

νομιζω οτι δεν εχεις ιδεα απο το αντικειμενο. μην το παιζεις ξερόλας εκει που δεν μπορεις να το κανεις...


τοσο ο npd οσο και o beautiful loser εχουν πολυ μεγαλυτερη γνωση απο σενα.


οι "μαστούρηδες" αυτοι εχουν προσφερει πολλα στη μοντερνα φυσικη. οι "ανακαλυψεις" αυτες δεν νομιζω να ηταν τυχαιες, αλλα μεσα απο πολυ μεγαλο κοπο. τα μοντελα που χρησιμοποιησαν βασιζονται σε πειραματικα στοιχεια.
-----------------------------------------
Τι έκανε την μεγάλη έκρηξη; Και γιατί υπάρχουν και επιστήμονες που δεν συμφωνούν με αυτή και εμφανίζουν θεωρίες όπως το παλλώμενο σύμπαν κλπ; Η άγνοια μας για το σύμπαν είναι όπως ήταν η άγνοια για την γη πριν 500 χρόνια...

αρα θα πιστεψουμε στο θεο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
αρα θα πιστεψουμε στο θεο;

Φυσικά.Υπάρχουν και αδιάψευστα στοιχεία που το αποδεικνύουν -.-'
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

michael92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 1,227 μηνύματα.
Αυτό τι σχέση έχει;
Δηλαδή αν βρεθεί το Μποζόνιο του Higgs π.χ. στο CERN δε θα είναι μεγάλη ανακάλυψη ή δε θα μάθουμε πολλά άλλα πράγματα επειδή κάποιοι μαστούρηδες κλέβουν ο ένας τη δουλειά του άλλου.

Γιατί ρε Χρόνη; Δεν ισχύει το ότι ένας έκλεβε την δουλειά του άλλου; Αν το CERN αποτύχει πάντως θα είναι μεγάλη πατάτα γιατί δεν θα δικαιολογείται τόσος κόπος από τα "μυαλά" για να μην πω για τα χρήματα που δωθήκαν. Οι μεγαλύτερες ανακαλύψεις έγιναν με budget κάτι εκατοντάδων ευρώ αν το πάρουμε αναλογικά τα χρόνια εκείνα, δεν θα είναι τραγικό αν δεν ανακαλύψουν τίποτα; :P

τοσο ο npd οσο και o beautiful loser εχουν πολυ μεγαλυτερη γνωση απο σενα.

Πάνω σε τι; Σε κάτι που δεν ξέρουμε αν όντως ισχύει; Όταν εγώ θα βγάζω λεφτά αυτοί θα είναι άνεργοι. Να το βράσω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 20,013 μηνύματα.
Φυσικά.Υπάρχουν και αδιάψευστα στοιχεία που το αποδεικνύουν -.-'

ποια; υπάρχει ηχητικό-οπτικό ντοκουμέντο στο youtube, στην τηλεόραση; :D:lol::lol::lol::lol:

μην λέμε ότι θέλουμε...
έχω μια πεποίθηση ότι δεν διδασκόμαστε όλα τα μαθηματικά ή την φυσική...λόγω εκκλησιαστικής κηδεμονίας και "άγνωστων" συμφερόντων! :P αυτές οι δυο επιστήμες θέλω να πιστεύω ότι περιέχουν αρκετές "λογικά" τεκμηριωμένες αλήθειες για την ύπαρξη ή όχι του Θεού...

τα μαθηματικά στην εποχή του Νεύτωνα, Euler, Gauss,...κτλ θεωρούνταν αίρεση...και ιδιαίτερα οι προσπάθειες ερμηνείας της πίστης με βάση τα μαθηματικά...:P

αρκετοί κάηκαν στην Ιερά Εξέταση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chronis_25

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΨΗΦΙΖΟΥΜΕ ΑΤΤΙΚΗ ΟΔΟ ΚΑΙ ΣΥΖΥΓΟ ΑΔΩΝΙ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,200 μηνύματα.
Γιατί ρε Χρόνη; Δεν ισχύει το ότι ένας έκλεβε την δουλειά του άλλου; Αν το CERN αποτύχει πάντως θα είναι μεγάλη πατάτα γιατί δεν θα δικαιολογείται τόσος κόπος από τα "μυαλά" για να μην πω για τα χρήματα που δωθήκαν. Οι μεγαλύτερες ανακαλύψεις έγιναν με budget κάτι εκατοντάδων ευρώ αν το πάρουμε αναλογικά τα χρόνια εκείνα, δεν θα είναι τραγικό αν δεν ανακαλύψουν τίποτα; :P
Ποιος;
Το ότι έκλεψε ο ένας τη δουλειά του άλλου δε σημαίνει κάτι.
Εξάλλου η περίφημη υπόθεση για την εφεύρεση του Τηλεφώνου έχει δικαιώσει το γνήσιο εφευρέτη και όχι τον Μαρκόνι.

Βέβαια από πλευράς Φυσικής όλα είναι κατοχυρωμένα. Τίποτα δεν είναι απροσδιορίστου προέλευσης.

Όσο για το CERN αν δε βρεθεί το Μποζόνιο του Higgs, το πείραμα αυτό θα βοηθήσει στη θεραπεία του καρκίνου.
Βέβαια αντί να χαλάμε τα λεφτά σε πολεμικούς εξοπλισμούς, ναι, θα ήταν προτιμότερο να μάθουμε ποιοι είμαστε και από πού προερχόμαστε.


Και είναι δόθηκαν.


Πάνω σε τι; Σε κάτι που δεν ξέρουμε αν όντως ισχύει; Όταν εγώ θα βγάζω λεφτά αυτοί θα είναι άνεργοι. Να το βράσω...
Αν και κάθε δουλειά δεν είναι ντροπή, όταν εσύ θα ασχολείσαι με τα λογότυπα της κάθε σελίδας και του κάθε μαγαζιού, αυτοί ίσως να είναι περιζήτητοι επιστήμονες.
Οφείλεις να σέβεσαι την επιστήμη και την κάθε επιστήμη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Πάνω σε τι; Σε κάτι που δεν ξέρουμε αν όντως ισχύει; Όταν εγώ θα βγάζω λεφτά αυτοί θα είναι άνεργοι. Να το βράσω...

βγαλε εσυ τα λεφτα σου και ζησε στην αγνοια.

ποτε δεν ξερεις τι θα κανουν αυτοι.

χα! σε κατι που δεν ισχυει; φιλε μου, ολες σου οι γνωσεις ειναι βασισμενες σε θεωριες που ενδεχωμενως δεν ισχυει.

Γιατί ρε Χρόνη; Δεν ισχύει το ότι ένας έκλεβε την δουλειά του άλλου; Αν το CERN αποτύχει πάντως θα είναι μεγάλη πατάτα γιατί δεν θα δικαιολογείται τόσος κόπος από τα "μυαλά" για να μην πω για τα χρήματα που δωθήκαν. Οι μεγαλύτερες ανακαλύψεις έγιναν με budget κάτι εκατοντάδων ευρώ αν το πάρουμε αναλογικά τα χρόνια εκείνα, δεν θα είναι τραγικό αν δεν ανακαλύψουν τίποτα;

και παλι δειχνεις αγνοια. το cern αυτη τη στιγμη κανει ενα πειραμα. τα αποτελεσματα του θα δειξει αν καποια μοντελα ειναι αληθη ή οχι. αν τα δεδομενα δεν ταιριαζουν με τα μοντελα, θα ψαξουν αλλα.:)


Υ.Γ. ειναι πολυ πιθανο να βγαζω πολλα περισσοτερα απο σενα. ελα να μετρησουμε τα ηλεκτρονικα πέη μας τωρα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γιατί ρε Χρόνη; Δεν ισχύει το ότι ένας έκλεβε την δουλειά του άλλου; Αν το CERN αποτύχει πάντως θα είναι μεγάλη πατάτα γιατί δεν θα δικαιολογείται τόσος κόπος από τα "μυαλά" για να μην πω για τα χρήματα που δωθήκαν. Οι μεγαλύτερες ανακαλύψεις έγιναν με budget κάτι εκατοντάδων ευρώ αν το πάρουμε αναλογικά τα χρόνια εκείνα, δεν θα είναι τραγικό αν δεν ανακαλύψουν τίποτα; :P



Πάνω σε τι; Σε κάτι που δεν ξέρουμε αν όντως ισχύει; Όταν εγώ θα βγάζω λεφτά αυτοί θα είναι άνεργοι. Να το βράσω...


Και να μην ανακαλυφθούν αυτά που περιμένουν το πείραμα δεν θα έχει αποτύχει.Μέσα απ'ολη την διαδικασία αυτή θα γνωρίσουν,θα ανακαλύψουν,θα κατανοήσουν κι άλλα πράγματα.Αυτό το είχε πει ,αυτός που έχει φώτο ο χρόνης,ξεχνάω το όνομα.
edit: Νανόπουλος

Άσχετο αλλά τις γνώσεις που προσπαθεί κάποιος να αποκτήσει δεν τις αποκτά μόνο για να του προσφέρουν πιο γρήγορη επαγγελματική αποκατάσταση.Οι γενικές και μη γνώσεις που έχει κάποιος συμπεριλαμβάνονται στο σύνολο των γνώσεων που αποκτά κάποιος καθ'ολη την διάρκεια τη ζωή του που διευρύνουν τους πνευματικούς του ορίζοντες,απελευθερώνουν τον νου και συμβάλλουν στην καλλιέργεια του ατόμου.Ό,τι διαβάζουμε,μαθαίνουμε είναι μέρος του προσωπικού μας πνευματικού θησαυρού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 20,013 μηνύματα.
Άσχετο αλλά τις γνώσεις που προσπαθεί κάποιος να αποκτήσει δεν τις αποκτά μόνο για να του προσφέρουν πιο γρήγορη επαγγελματική αποκατάσταση.Οι γενικές και μη γνώσεις που έχει κάποιος συμπεριλαμβάνονται στο σύνολο των γνώσεων που αποκτά κάποιος καθ'ολη την διάρκεια τη ζωή του που διευρύνουν τους πνευματικούς του ορίζοντες,απελευθερώνουν τον νου και συμβάλλουν στην καλλιέργεια του ατόμου.Ό,τι διαβάζουμε,μαθαίνουμε είναι μέρος του προσωπικού μας πνευματικού θησαυρού.

:no1:
πόσοι κινούνται σήμερα, με αυτήν την μη "τεχνοκρατική" και μη "χρησιμοθηρική" άποψη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

beautiful loser

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ---- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
...έχεις ακούσει ποτέ για στοχαστικά δυναμικά συστήματα συνεχούς - διακριτού χρόνου και στοχαστικό χάος; :hmm:
Για στοχαστικο χαος πρωτη φορα ακουω :hmm:
Γιατί ρε Χρόνη; Δεν ισχύει το ότι ένας έκλεβε την δουλειά του άλλου; Αν το CERN αποτύχει πάντως θα είναι μεγάλη πατάτα γιατί δεν θα δικαιολογείται τόσος κόπος από τα "μυαλά" για να μην πω για τα χρήματα που δωθήκαν. Οι μεγαλύτερες ανακαλύψεις έγιναν με budget κάτι εκατοντάδων ευρώ αν το πάρουμε αναλογικά τα χρόνια εκείνα, δεν θα είναι τραγικό αν δεν ανακαλύψουν τίποτα; :P



Πάνω σε τι; Σε κάτι που δεν ξέρουμε αν όντως ισχύει; Όταν εγώ θα βγάζω λεφτά αυτοί θα είναι άνεργοι. Να το βράσω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

michael92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 1,227 μηνύματα.
βγαλε εσυ τα λεφτα σου και ζησε στην αγνοια.

ποτε δεν ξερεις τι θα κανουν αυτοι.

χα! σε κατι που δεν ισχυει; φιλε μου, ολες σου οι γνωσεις ειναι βασισμενες σε θεωριες που ενδεχωμενως δεν ισχυει.



και παλι δειχνεις αγνοια. το cern αυτη τη στιγμη κανει ενα πειραμα. τα αποτελεσματα του θα δειξει αν καποια μοντελα ειναι αληθη ή οχι. αν τα δεδομενα δεν ταιριαζουν με τα μοντελα, θα ψαξουν αλλα.:)


Υ.Γ. ειναι πολυ πιθανο να βγαζω πολλα περισσοτερα απο σενα. ελα να μετρησουμε τα ηλεκτρονικα πέη μας τωρα

Ναι μωρέ λες και θα καταφέρουν να κάνουν κάποια ανακάλυψη, το να αποστηθίζει κανείς ξερή γνώση είναι το μόνο εύκολο, εγώ σου λέω ότι σε 15 χρόνια η πίεση και το άγχος της δουλειάς τους θα τους έχει κάνει να έχουν ξεχάσει την λέξη επιστήμη.

Και να μην ανακαλυφθούν αυτά που περιμένουν το πείραμα δεν θα έχει αποτύχει.Μέσα απ'ολη την διαδικασία αυτή θα γνωρίσουν,θα ανακαλύψουν,θα κατανοήσουν κι άλλα πράγματα.Αυτό το είχε πει ,αυτός που έχει φώτο ο χρόνης,ξεχνάω το όνομα.

Άσχετο αλλά τις γνώσεις που προσπαθεί κάποιος να αποκτήσει δεν τις αποκτά μόνο για να του προσφέρουν πιο γρήγορη επαγγελματική αποκατάσταση.Οι γενικές και μη γνώσεις που έχει κάποιος συμπεριλαμβάνονται στο σύνολο των γνώσεων που αποκτά κάποιος καθ'ολη την διάρκεια τη ζωή του που διευρύνουν τους πνευματικούς του ορίζοντες,απελευθερώνουν τον νου και συμβάλλουν στην καλλιέργεια του ατόμου.Ό,τι διαβάζουμε,μαθαίνουμε είναι μέρος του προσωπικού μας πνευματικού θησαυρού.

Και ποιος σου είπε ότι εγώ δεν διαβάζω άρθρα βιβλία πηγές κλπ; Δεν μπορείς όμως σχεδόν ποτέ να πεις ότι ξέρεις την αλήθεια και να το διατυμπανίζεις με τέτοια σιγουριά. Εγώ είπα ότι όποιος ασχολείται αποκλειστικά με την επιστήμη, με μαθηματική ακρίβεια θα βρεθεί στην ανεργία, το να κάνει μια μεγάλη ανακάληψη θα είναι σαν να κερδίσει το τζόκερ ανάμεσα σε 6 δισεκατομμύρια ανθρώπους σε συγκεκριμένη χρονική στιγμή - πιθανότητες χέσε μέσα...

Για στοχαστικο χαος πρωτη φορα ακουω :hmm:

[IΜG ]https://woozers.files.wordpress.com/2009/10/double-facepalm.jpg[/IMG]

Όταν θα είσαι άνεργος τα ξαναλέμε ;) Τότε θα κάνεις πραγματικά facepalm :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ναι μωρέ λες και θα καταφέρουν να κάνουν κάποια ανακάλυψη, το να αποστηθίζει κανείς ξερή γνώση είναι το μόνο εύκολο, εγώ σου λέω ότι σε 15 χρόνια η πίεση και το άγχος της δουλειάς τους θα τους έχει κάνει να έχουν ξεχάσει την λέξη επιστήμη.



Και ποιος σου είπε ότι εγώ δεν διαβάζω άρθρα βιβλία πηγές κλπ; Δεν μπορείς όμως σχεδόν ποτέ να πεις ότι ξέρεις την αλήθεια και να το διατυμπανίζεις με τέτοια σιγουριά. Εγώ είπα ότι όποιος ασχολείται αποκλειστικά με την επιστήμη, με μαθηματική ακρίβεια θα βρεθεί στην ανεργία, το να κάνει μια μεγάλη ανακάληψη θα είναι σαν να κερδίσει το τζόκερ ανάμεσα σε 6 δισεκατομμύρια ανθρώπους σε συγκεκριμένη χρονική στιγμή - πιθανότητες χέσε μέσα...

Δεν υπάρχει αλήθεια.Την αλήθεια την προσεγγίζουμε μέσα από την συνεχή αμφισβήτηση.Κανείς δεν μπορεί να είναι σίγουρος για το τι συνέβη 100%.
Κάποιοι διαλέγουν τον δρόμο της επιστήμης και παλέυουν με συνεχώς αναδυόμενα δεδομένα κι άλλοι τον απαρασάλευτο δρόμο του Θεού όπου όλα είναι δεδομένα και το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να τα αποδεχτείς.Όμως και οι δύο πλευρές οφείλουν να είναι διαλλακτικές.Η επιστήμη και η θρησκεία δεν χρειάζεται να συγκρούονται.Εξετάζουν τα πράγματα με τις διαφορετικό τρόπο.
Όποιος ασχολείται με την επιστήμη,ασχολείται με την επιστήμη και τέλος.Ποιος σου είπε ότι θα βρεθεί στην ανεργία.Μπορεί οι επιστήμονες να μην αμείβονται όπως τους πρέπει αλλά δεν μπορούμε να λέμε ότι και όλοι είναι άνεργοι.Εξάλλου στο θέμα ανεργία, τελείως άσχετο με αυτό που εξετάζουμε εδώ,παίζουν ρόλο πολύ άλλοι παράγοντες.
Οι ανακαλύψεις είναι σημαντικές και θέλουν υπομονή.Όταν ένας επιστήμονας ξεκινά μία έρευνα πρέπει να ξέρει ότι αυτό που κάνει μπορεί να έχει αποτέλεσμα μπορεί να μην οδηγήσει και πουθενά.Αν όμως όσοι ασχολούνταν με την επιστήμη τα παρατούσαν με την πρώτη αναποδιά όλα θα ήταν πολύ διαφορετικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Purple sunrise

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Λουδοβίκος ο 16ος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 939 μηνύματα.
έχω μια πεποίθηση ότι δεν διδασκόμαστε όλα τα μαθηματικά ή την φυσική...λόγω εκκλησιαστικής κηδεμονίας και "άγνωστων" συμφερόντων! :P αυτές οι δυο επιστήμες θέλω να πιστεύω ότι περιέχουν αρκετές "λογικά" τεκμηριωμένες αλήθειες για την ύπαρξη ή όχι του Θεού...
Φυσικά.Υπάρχουν και αδιάψευστα στοιχεία που το αποδεικνύουν -.-
Για πείτε μου εσείς λοιπόν μια θεωρία φυσικής ή μαθηματικών που να καταρρίπτει την ύπαρξη του θεού αφού έχετε τις υπερτεράστιες γνώσεις και είστε τόσο σίγουροι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 20,013 μηνύματα.

δες αυτό το site και έλα σε 1 μέρα να μιλήσουμε....

Society for Industrial and Applied Mathematics

https://www.siam.org/

...μου αρέσει που μεγάλο μέρος της άσχετης ελληνικής κοινωνίας έχει και άποψη για το τι είναι φυσικές επιστήμες...:lol: :lol:

ας προσπαθήσουμε πρώτα να απαγκιστρωθούμε από την φτηνή "αποστροφή" απέναντι στις φυσικές επιστήμες και μετά ας μιλήσουμε για τις οικονομικές (και κοινωνικές) απολαβές του επιστήμονα θετικών επιστημών (μαθηματικού, φυσικού, χημικού, βιολόγου, γεωλόγου)...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

michael92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 1,227 μηνύματα.
δες αυτό το site και έλα σε 1 μέρα να μιλήσουμε....

Society for Industrial and Applied Mathematics

https://www.siam.org/

...μου αρέσει που μεγάλο μέρος της άσχετης ελληνικής κοινωνίας έχει και άποψη για το τι είναι φυσικές επιστήμες...:lol: :lol:

ας προσπαθήσουμε πρώτα να απαγκιστρωθούμε από την φτηνή "αποστροφή" απέναντι στις φυσικές επιστήμες και μετά ας μιλήσουμε για τις οικονομικές (και κοινωνικές) απολαβές του επιστήμονα θετικών επιστημών (μαθηματικού, φυσικού, χημικού, βιολόγου, γεωλόγου)...

Εγώ προσωπικά στον δρόμο που έχω τραβήξει έχω εξασφαλισμένο το μέλλον μου από όλες τις πλευρές. Δεν νομίζω η έντονη στροφή προς τις επιστήμες να μου προσφέρει αυτά που αποζητώ. Και για ποιους επιστήμονες μιλάμε; Τους καθηγητές στο δημόσιο ή στα φροντιστήρια; Στην καλύτερη περίπτωση κάποιος να κάνει ιδιαίτερα για τους μαθητές του anatolia με 50 ευρώ την ώρα, σιγά τα αυγά :P

P.S Δεν μπορείς να με κατατάξεις στο μέρος της άσχετης Ελληνικής κοινωνίας, για τον απλούστατο λόγο ότι έχω σφαιρική γνώση σε όλους τους τομείς, δεν προσηλώνομαι απλά σε έναν μοναδικό κλάδο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Εγώ προσωπικά στον δρόμο που έχω τραβήξει έχω εξασφαλισμένο το μέλλον μου από όλες τις πλευρές
μπα, σαν και εσενα θα βγουν πολλοι... και ελπιζω καλυτεροι.
ετσι και αλλιως, χωρις ηλεκτρολογους μηχανικους, μαθηματικους, φυσικους, χημικους και γενικοτερα ατομα που κατεχουν ολες αυτες οι ΕΦΑΡΜΟΣΜΕΝΕΣ ΓΝΩΣΕΙΣ και οχι η "στειρα γνωση" που πιστευεις εσυ, δεν θα ειχες καν την προοπτικη να δουλεψεις.

με το συμπαθειο, σφαιρικη αγνοια εχεις, οχι γνωση, και αυτο φαινεται απο την αποψη σου για τους διαφορους κλαδους.
-----------------------------------------
Εγώ είπα ότι όποιος ασχολείται αποκλειστικά με την επιστήμη, με μαθηματική ακρίβεια θα βρεθεί στην ανεργία
μη προσπαθεις να χρησιμοποιεις πομποδεις εκφρασεις. δεν κατεχεις τα μαθηματικα ετσι και αλλιως για να κανεις... προβλεψεις. η επιστημη ειναι αυτη που εφαρμοζεται, οχι διαφορα προχειρα animations που πιθανοτατα θα κανεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.
Ρε φίλε Michael92, μας δουλεύεις?
Στοχεύεις σε πληροφορική/graphics και κάθεσαι και αμφισβητείς την επιστήμη? Όλα αυτά που ίσως σπουδάσεις θα βασίζονται σε θεωρίες αναπόδεικτες όπως λες, οπότε μην μπεις στον κόπο... Και για να αποδίδουμε τα του Καισαρα τω Καισαρι, τη δουλεια που θα βρεις, θα τη χρωστας στους 'μαστούρηδες' που με βαση τα θεωρηματα τους αναπτύχθηκαν τα vector graphics και τα λοιπά παγανιστικά εργαλεία που θα χρησιμοποιήσεις...

Εγώ προσωπικά στον δρόμο που έχω τραβήξει έχω εξασφαλισμένο το μέλλον μου από όλες τις πλευρές. Δεν νομίζω η έντονη στροφή προς τις επιστήμες να μου προσφέρει αυτά που αποζητώ. Και για ποιους επιστήμονες μιλάμε; Τους καθηγητές στο δημόσιο ή στα φροντιστήρια; Στην καλύτερη περίπτωση κάποιος να κάνει ιδιαίτερα για τους μαθητές του anatolia με 50 ευρώ την ώρα, σιγά τα αυγά

P.S Δεν μπορείς να με κατατάξεις στο μέρος της άσχετης Ελληνικής κοινωνίας, για τον απλούστατο λόγο ότι έχω σφαιρική γνώση σε όλους τους τομείς, δεν προσηλώνομαι απλά σε έναν μοναδικό κλάδο...

Πάνω σε τι; Σε κάτι που δεν ξέρουμε αν όντως ισχύει; Όταν εγώ θα βγάζω λεφτά αυτοί θα είναι άνεργοι. Να το βράσω...

Κατατάσσεσαι άνετα στο κομμάτι του κόσμου με σφαιρική άγνοια. Ο απόφοιτος του φυσικομαθηματικού δεν είναι υποχρεωμένος να γίνει μόνο καθηγητής στο δημόσιο ή σε φροντιστήριο-όχι ότι δεν μ' αρέσει η δουλειά αυτή, το αντίθετο. Έχει άπειρες ευκαιρίες να βγάλει πολύ περισσότερα από αυτά που λες εσύ ότι θα βγάλεις, και στην τελική μπορεί και να μη κόβεται και τόσο για το μισθό του , ίσως να προτιμά να προσφέρει κάτι στον κόσμο...

Τέλος, αν ο σκοπός της ζωής σου είναι να βγάλεις πολλά λεφτά και να θεωρείς ανόητο αυτόν που προτίμησε να προσφέρει, μάλλον δεν είσαι ο κατάλληλος άνθρωπος για να μας κάνει κήρυγμα για το Θεό....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnsonb

Νεοφερμένος

Ο John αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Εγώ πιστεύω ότι ο άνθρωπος είναι εξέλιξη παλαιού είδους.

Για την ακρίβεια,έτσι είναι.

Ο άνθρωπος υπήρχε εκατομμύρια χρόνια πριν και καλά "τον φτιάξει ο θεός",και εκατομμύρια χρόνια πριν καν αρχίσει η ιστορία με τον θεό και τα ιπτάμενα ροζ άλογα.

Δείτε παραδείγματα ειδών όπως Australopithecus Afarensis,Homo Erectus,αλλά και πιο νέα όπως Homo Sapiens Neanderthal.

Αυτήν την στιγμή,το μόνο είδος που υπάρχει και είναι πιο κοντά στον άνθρωπο,είναι ο πίθηκας,ο οποίος πίθηκας και αυτός είναι εξέλιξη του προηγούμενου είδους του,και μετά από κάτι χιλιάδες χρόνια,θα βλέπουμε και Pithecus Futuristicus όπως και εξελιγμένο Homo Sapiens.

The keyword is:Exelixis.

Όποιος πιστεύει ότι το είδος Homo Sapiens όπως το ξέρουμε τώρα,το έφτιαξε ο θεός,έχει το δικαίωμα να το πιστεύει,αλλά για μένα...

Sorry,clean your mind and try again.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top