Εντυπώσεις & γνώμες για τα μαθήματα κατεύθυνσης της Γ'

kate 2in1

Νεοφερμένος

Η kate 2in1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
μάλιστα!έβγαλα τα συμπεράσματά μου, ήσουν αρκετά σαφής!αν έχω κάποια απορία μέσα στη χρονιά, θα την ποστάρω στο forum!


:Dκ πανω απ' όλα μν αγχώνεσαι...μονο κακό μπορεί να κάνει...:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ApUtIf

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
:Dκ πανω απ' όλα μν αγχώνεσαι...μονο κακό μπορεί να κάνει...:D


έχω ήδη αγχωθεί...θα προσπαθήσω να το ξεπεράσω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zod

Δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 431 μηνύματα.
Δεν διάβασα όλα τα ποστ, όμως από ότι μου έχουν πει οι καθηγητές από ιδιαίτερα και αρκετοί γνωστοί/φίλοι μου (οι οποίοι έγραφαν 17500-19400 μόρια) ξέρω τα εξής:

Μαθηματικά Γενικής/Βιολογία Γενικής = Εύκολα μαθήματα, με μέτριο ικανοποιητικό διάβασμα γράφεις 16-20.
Μαθηματικά Κατεύθυνσης = Μέτριου μυαλού μαθητής με πολύ συστηματικό διάβασμα και λύσεις ασκήσεων χωρίς να αφήνει κενά, ξέροντας καλά μεθοδολογία γράφει 16-17. Αν είναι "έξυπνος" και μπορεί να συνδιάσει 2-3 "κολπάκια" μόνος του ή να σκεφτεί κάτι καλό γράφει και παραπάνω. Κατά τη γνώμη μου από όσα έχω ακούσει το χαρακτηρίζω το πιο δύσκολο μάθημα.
Χημεία Κατεύθυνσης = Το 19-20 είναι εύκολο να το πιάσεις αν διαβάζεις συστηματικά. Συνήθως πέφτουν ασκήσεις που σίγουρα έχεις κάνει και τίποτα περίεργο ή πρωτότυπο.
Βιολογία Κατεύθυνσης = Πολύ θεωρητικό μάθημα, η ορολογία από ότι μου είπαν δεν είναι και τόσο δύσκολη. Αρκεί να διαβάσεις και γράφεις έναν αξιοπρεπή βαθμό.
Φυσική Κατεύθυνσης = Βάσει των θεμάτων που πέφτουν τελευταία τα οποία είναι σχετικά εύκολα, με αρκετή δουλειά γράφεις ικανοποιητικά. Αλλιώς είναι δύσκολο μάθημα πιστεύω.

Βέβαια αυτά είναι μόνο όσα έχω ακούσει και δεν ανταποκρίνονται σίγουρα στην πραγματικότητα.

Τέσπα, καλύτερα είναι πάντα να ακούτε τα λεγόμενα των ατόμων που διαβάζουν και να μην παραπλανιέστε όταν άτομα του 10 σας λένε ότι ήταν παλούκια τα θέματα και τρομοκρατήστε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panoserres

Νεοφερμένος

Ο panoserres αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Σέρρες (Σέρρες). Έχει γράψει 5 μηνύματα.
τα φετινά μαθηματικά δε μου αρεσαν καθολου...τα απεχθανομαι εντελως....στο σχολειο μου καταγιναμε με τις β ομαδας τις καναμε σχεδον ολες βαρεθηκα να γραφω και δε μου φανηκαν καθολου ενδιαφεροντα. οσο αναφορα την αλγεβρα μου αρεσε ολη και ειδικα οι λογαριθμοι και η τριγωνομετρια....τις ακολουθιες δεν τις καναμε καθολου....η φυσικη ο ηλεκτρισμος μου ειναι τελειως αδιαφορος και επιμεναμε σε πολλες ασκησεις..από τη φυσικη μου φανηκαν ευκολες οι ταλαντωσεις που θα χρειαστουν και του χρονου...χημεια ηταν πικρα τη βαρεθηκα αλλα τι εχς ακομα να τραβηξω και του χρονου.... Και τελος στο θεμα μας δεν ειμαι καθολου αγχωμενος ομως ειμαι βαριεστημενος γιατι ξερω πως ακολουθει μια χρονια ακομα πικρα γερή... θα συμφωνησω και εγω με τον μιχαλη πρεπει να μαθεις μια επιστημη δυστυχως σωστα και πολυ μαλιστα και απαιτει μοχθο, ιδρωτα και δακρυα και οχι φροντιστηριακα δυο τρεις μεθοδολογιες γιατι καπου πρεπει να ξεφυγεις απο αυτες και αν θελεις να αριστευσεις μονοδρομος αποτελει η μελετη, σοβαροτητα, υπομονη και επιμονη....πρεπει να διωξετε απο το μυαλο σας οτι δεν σας βοηθα, το διαβασμα απαιτει πολλες θυσιες...και πανω απο ολα μην κρατατε τιποτα μεσα σας....ο ερωτας μπορει να σας βοηθησει και μπορει να σας καταστρεψει γι'αυτο προσοχη για μια κομη χρονια το λιγοτερο λοιπον....τελος μετουσιωστε το αγχος σε δυναμη και να ξερετε τη δυναμικη σας και μην αγχωνεστε για τα κενα σας...προσπαθηστε να ισορροπησετε μεσα σας και ολα σιγα σιγα θα ερθουν.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parantop

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο parantop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 201 μηνύματα.
Έτσι πρέπει. Τα φροντιστήρια μας κάνουν ρομπότ.
Πες τα Χρυσόστομε!!!:D
Δυστυχώς παραδέχομαι και γω ότι το σχολείο δεν επαρκεί (μεγάλη ΗΤΤΑ για εμένα), αλλά δε δέχομαι και τη λογική που κυριαρχεί στους μαθητές να νοιάζονται μόνο για το φροντιστήριο!

Και κάτι ακόμα.... (γνώμη μου)
Το διάβασμα δεν είναι για κανέναν άνθρωπο ευχάριστο!
Το αποτέλεσμά του όμως πάντα είναι μαγικό!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panoserres

Νεοφερμένος

Ο panoserres αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Σέρρες (Σέρρες). Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Πες τα Χρυσόστομε!!!:D
Δυστυχώς παραδέχομαι και γω ότι το σχολείο δεν επαρκεί (μεγάλη ΗΤΤΑ για εμένα), αλλά δε δέχομαι και τη λογική που κυριαρχεί στους μαθητές να νοιάζονται μόνο για το φροντιστήριο!

Και κάτι ακόμα.... (γνώμη μου)
Το διάβασμα δεν είναι για κανέναν άνθρωπο ευχάριστο!
Το αποτέλεσμά του όμως πάντα είναι μαγικό!

Συγγνώμη κύριε καθηγητά μα υπάρχουν κάποια "σαίνια" στον κλάδο σας που κάνουν το μάθημα το πιο βαρετό πράγμα στον κόσμο και τυχαίνει με ένα πολύ καλό φροντηστήριο να το δεις το μάθημα με άλλο μάτι. Δεν θέλω να πω οπωσδήποτε πως είμαι οπαδός των φροντηστηρίων, κάθε άλλο, είμαι υπέρμαχος της δημόσιας εκπαίδευσης και της άποψης πως δεν πρέπει να υπάρχουν τα φροντηστήρια τα οποία επιβαρύνουν σημαντικά τον οικογενειακό προυπολογισμό. Για παράδειγμα προσωπικά το μάθημα της άλγεβρας αν και μου αρέσει ας πούμε και από πέρισι φέτος η καθηγήτρια μας ήταν τραγική. Δεν μπορούσε να επιβληθεί μέσα στην τάξη και τα έχανε μπροστά στον πίνακα, πράγμα απαράδεκτο και όμως στο φροντηστήριο τα κατάλαβα και μάλιστα καλά. Γι'αυτο λοιπόν κάποιοι μαθητές δείχνουν τουλάχιστον πως ενδιαφέρονται μόνο για το φροντηστήριο πράγμα που δε συμβαίνει στην πραγματικότητα νομίζω, γιατί όταν μπορείς και παρακολουθείς μέσα στην τάξη ενδιαφέρεσαι θέλοντας ή μη. Καλοπροαίρετα πάντα,
Παναγιώτης...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moonshadow

Νεοφερμένος

Η Μελίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Εγω δυστυχώς έχω αγχωθεί τρελά για την Γ'λυκείου..κυρίως γιατι σχεδόν όλες τις χρονιές δεν διάβαζα καλά και όσο πρέπει..:P και επιπλέον δεν μπορώ να σκέφτομαι οτι θα περάσω ολο το καλοκαίρι κάνοντας φροντιστήρια :sick: αλλα τι να κάνουμε..μια χρονιά είναι και αυτή και μετά τέλος..αυτο νομίζω δίνει έστω και λίγο κουράγιο...:xixi:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

John_Megadeth

Νεοφερμένος

Ο John_Megadeth αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 44 μηνύματα.
Εγω δυστυχώς έχω αγχωθεί τρελά για την Γ'λυκείου..κυρίως γιατι σχεδόν όλες τις χρονιές δεν διάβαζα καλά και όσο πρέπει..:P
Όντως αυτό πιστεύω και εγώ πως είναι το πιο δύσκολο! Τόσα χρόνια το σχολείο ήταν, για μένα τουλάχιστον, σε επίπεδο διαβάσματος σαν να μην υπάρχει!:D
Άντε να δούμε και μια χρονιά με διάβασμα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ellaki

Νεοφερμένος

Η ellaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 101 μηνύματα.
εγώ έχω την εντύπωση πως αν δεν περάσω τέλεια και όόόσο πιο χαλαρά γίνεται το φετινό καλοκαίρι... δεν την παλεύω με ΤΙΠΟΤΑ για του χρόνου, πιστεύω θα μου δώσει τρομερή δύναμη γιατί είμαι άτομο (δεν ξέρω για σας) που η κούραση λειτουργεί αθροιστικά, που σημαίνει ότι αν κουβαλήσω και την κούραση του κλαοκαιριού με διάβασμα για την τρίτη πάνω στο διάβασμα της δευτέρας και των φετινών εξετάσεων θα τα ΦΤΥΣΩ!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαρουλιτα

Διάσημο μέλος

Η Χαρουλιτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,552 μηνύματα.
Παιδια θα ηθελα να γραψει ο καθενας τις εντυπωσεις και τα παραπονα του...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christina123

Δραστήριο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 699 μηνύματα.
μαθηματικα: παρα το γεγονος οτι ειναι το πιο ωραιο μαθημα με δυσκολευει αρκετα αλλα πιστευω ειμαι σε ικανοποιητικο επιπεδο
βιολογια γεν.: μια χαρα λιγο η εξελιξη μου τη δινει...
εκθεση: η θεωρια βγαινει ανετα και δεν ειναι και δυσκολη...οσο αφορα τις εκθεσεις μερικα θεμτα π.χ για ελευθεριακ.λ.π με δυσκολευουν λιγο...
ΑΟΔΕΥ:1ο 2ο κεφαλαιο τελεια....3ο ετσι και ετσι...
και απο εδω και περα το χαοοοοοοοοοοοοοςςςςςςςςςςςς.....
φυσικη:δεν μπορω να τη καταλαβω...με δυσκολευει απιστευτα/ ειναι μερικα κομματια υλης που δεν ξερω καν τι λενε(π.χ ηλεκτρομαγνητικα ,εξαναγκασμενες...)καθομαι τα διαβαζω και παλι κολλαω αρκετα.στο φροντ. κανουμε οχι μονο δυσκολα αλλα πολυυυυυ πολυυυυ δυσκολα σε σχεση παντα με το επιπεδο μου και αδυνατω να παρακολουθησω..δλδ και κανα ευικολο να βαλουνε στο τελος εγω ουτε αυτο θα γραψω...
αεππ:τη δομη επαναληψης μετα απο πολυ διαβασμα τα χριστουγεννα τη εχω καταλαβει πολυ καλα.τους πινακες τους εχω κατανοησει αλλα υπαρχουν ασκησεις που δεν καταλαβαινω τι ζητανε....υποπρογραμματα συναρτ. και διαδικ. οταν και αν τις καταλαβω θα σας πω....
αυτα απο εμενα μιας και ειχα παρααα πολυ καιρο να γραψω ενα μνμ.αντε λιγος καιρος εμεινε και το καλυτερο μονο 1 βδομαδα σχολειο!!!!ΥΠΟΜΟΝΗΗΗΗ!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Το ΑΕΠΠ το βρίσκω γελοίο, ωστόσο σε μερικούς φαίνεται πολύ δύσκολο. Είναι ανάλογα τον μαθητή.

Το ΑΟΔΕ είναι έτσι και έτσι.

Φυσική δεν διαβάζω διαβάζω όσο πριν τα Χριστούγεννα, πρέπει να σοβαρευτώ. Στο φροντιστήριο είμαι σταθερός παίρνω συνέχεια 17-18 στα 20. Φυσικά δεν είμαι χαρούμενος με αυτό απλώς τα λάθη μου είναι συνήθως απροσεξίας (αριθμητικά κλπ) πιστεύω μπορώ να χτυπήσω κάτι καλό εδώ.

Μαθηματικά κατεύθυνσης: η μεγαλύτερη πρόκληση για μένα. Δεν λέω τίποτα μην το γρουσουζέψω.

Έκθεση: Ξέρετε, πιστεύω παίζει πολύ ρόλο η τύχη σε αυτό το μάθημα.

Μαθηματικά γενικής: Πανεύκολα απλά τα σνομπάρω πολύ μέχρι τώρα. Απο εδώ και πέρα λίγο περισσότερο διάβασμα εκεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαρουλιτα

Διάσημο μέλος

Η Χαρουλιτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,552 μηνύματα.
Mαθηματικα Κατευθυνσης: Ο μεγαλυτερος μου φοβος! Αν και διαβαζω και λυνω αρκετες - πολλες ασκησεις, θεωρω πως δεν θα γραψω καλα στις πανελληνιες... Τι να κανουμε, δεν ειναι ολοι εξυπνοι!
Φυσικη: Ο κρυμμενος ασσος στο μανικι μου, αλλα οπως ειπε και ο Γιαννης, ας μην το γρουσουζευω...
Χημεια: Λιγο το 3ο φοβαμαι, γιατι λογω μεγαλου προβληματος (τενοντιτιδας) δεν εχω λυσει πολλες ασκησεις ωστε να νιωθω σιγουρη...
Βιολογια: Στην κατανοηση καλα τα παμε! Στην αποστηθιση εχουμε προβλημα! Θα δειξει...
Εκθεση: Αν ειμαι στις καλες μου, πιστευω σε εναν βαθμο (14-15) (ειναι και λιγο ανωμαλοι οι φιλολογοι (με το συμπαθειο)
Μαθηματικα Γενικης: Πιστευω καλα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLaZy8

Δραστήριο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 462 μηνύματα.
Μαθηματικά Κατ: έχω εξασκηθεί πολύ, λιώνω κάθε μέρα σε ασκήσεις... κολλάω όμως σε μερικά σημεία.
Αν είμαι στη μέρα μου λύνω τα πάντα, αν δεν είμαι... πάρτο αυγό και κούρευτο.
Φυσική Κατ: Μη το γρουσουζέψω όπως είπαν και οι άλλοι... στα κύματα έχω λιγάκι θέμα γιατί ήταν πριν τα X-mas και είχα κλατάρει...
Χημεία Κατ: Οργανική οκ... λίγο φοβάμαι στην ανόργανη το 2ο εκεί με τις διερευνήσεις γιατί δεν έχω λύσει πολλές ασκήσεις
Βιολογία Κατ: έχω θέμα στην απομνημόνευση... γενικά οκ και εκεί, θέλει μπόλικο διάβασμα
Βιολογία Γεν: μπροστά στη κατεύθυνση είναι παραμυθάκι :)
Έκθεση: έχω πρόβλημα χρόνου... δεν μου φθάνει ο χρόνος για όλα :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DimZ12345

Νεοφερμένος

Ο DimZ12345 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Μαθηματικα κατ: Απαισια,Απαισια,Απαισια με μια τεραστια υλη η οποια χρειαζεται να καλυφθει.
Φυσικη κατ: Ωραια ειναι η υλη της εκτος απο τα κυματα.Προσωπικα με παιδευουν αρκετα και οι ασκησεις στο στερεο.
Χημεια κατ: Λιγο η ανοργανη ειναι βαρετη επειδη εχει πολλες αντιδρασεις που ππρεπει να απομνημονευθουν αλλα γενικα πολυ ωραιο μαθημα.
Βιολογια κατ: Λατρεια, ωραια υλη αν και δεν ευκολο να αποστηθησεις τα παντα.
Βιολογια γεν: Τελεια απο καθε αποψη.
Εκθεση: Βαρετη ειδικα κατι θεματα που εχουν να κανουν με την πολιτικη,την ευρωπαικη ενωση κτλπ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimijim

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,762 μηνύματα.
Έχουμε και λέμε:
Βιολογία Κατεύθυνσης: Μακράν το πιο ωραίο μάθημα που έχω διδαχθεί τόσα χρόνια στο σχολείο. Ωραίο και ενδιαφέρον. Όμως... Θέλει διάβασμα, πολύ δίαβασμα. Να κατανοήσεις τη θεωρία που δεν είναι λίγη, στη συνέχεια να τη παπαγαλίσεις και στο τέλος να μπορείς να λύνεις και τις διάφορες ασκήσεις. Δύσκολο αλλά τρομερό μάθημα.
Χημεία Κατεύθυνσης: Σχετικά εύκολο μάθημα. Το κεφ1 είναι κυριολεκτικά ένα παιχνίδι! Το κεφ2 θέλει προσοχή αλλά πιστεύω πως αν πιάσεις τα κόλπα του και καταλάβεις τη μεθοδολογία για τις ασκήσεις τότε δε θα έχεις μεγάλο πρόβλημα. Η οργανική στο κεφ3 είναι ό,τι πιο δύσκολο για μένα σε αυτό το μάθημα. Θέλει πολύ δουλειά, πολλές αντιδράσεις και δικαίως πολύ χαρακτηρίζουν τον Μάρτη των θετικών ως "καυτό". Η Χημεία της Γενικής της Β' Λυκείου βοηθά στο 3ο κεφ ενώ χρειάζονται και μερικές πολύ βασικές γνώσεις της οξειδοαναγωγής.
Μαθηματικά Κατεύθυνσης: Το πιο δύσκολο απ τα 6 μαθήματα για μένα. Η ύλη είναι τεράστια και δεν βγαίνει εύκολα. Είναι δύσκολη κι απαιτεί διαρκή δουλειά για να μη χαθείς κάπου. Χρειάζεσαι την Άλγεβρα των προηγούμενων ετών και βασικές γνώσεις απ την κατεύθυνση της Β. Δεν περνάω καλά και τα φοβάμαι τα μαθηματικά αλλά όπως πρέπει είμαι αισιόδοξος. Θα μου κάτσουν στο τέλος και θα γράψω κανένα 20αρι όπως τις παλιές καλές εποχές...
Φυσική Κατεύθυνσης: 50-50 για μένα το μάθημα. Ταλαντώσεις και κύματα δε μ άρεσαν καθόλου. Ειδικά τα κύματα στα οποία έχω πρόβλημα και δε θέλω να τα βλέπω μπροστά μου. Ταλαντώσεις σχετικά εύκολες αλλά όπως και στα κύματα χρειάζεται τριγωνομετρία. Η άλλη μισή ύλη είναι απλά τέλεια και υπό προυποθέσεις εύκολη. Στερεά-κρούσεις είναι πολύ ωραία κι ενδιαφέροντα με άσκησεις που θες να λύνεις (ξέρω είμαι ανώμαλος). Όποιος έχει άριστη γνώση της Φυσικής της Α Λυκείου τότε κατά τη γνώμη μου τα κεφάλαια αυτά θα του φανούν παιχνιδάκι. Περιμένω πολλά απ μάθημα, άντε να δούμε...
Βιολογία Γενικής: Σίγουρα το εύκολο αλλά αλλά... Αυτό το κεφ2 δε βγαίνει με τίποτε. Απ τα πιο βαρετά κι ανιαρά κεφάλαια που αναγκάστηκα ποτέ να διαβάσω. Οικολογία, περιβάλλον κι άλλες βλακείες. Κατά τα άλλα το 1ο κεφάλαιο για την υγεία έχει αρκετό ενδιαφέρον ενώ το 3ο της εξέλιξης είναι εξαιρετικό και δίνει τροφή και για παραπάνω σκέψη. Το μάθημα βγαίνει (δλδ παπαγαλίζεται) εύκολα. Απαραίτητη προυπόθεση για να τα καταφέρεις: μπόλικη υπομονή και θέληση, μερικά ηρεμιστικά και κανένα μαξιλάρι να το χτυπάς όσο θα διαβάζεις το 2ο κεφάλαιο...
Έκθεση: Μάθημα κλειδί. Ξεκινάμε με τα εύκολα. Διάβαζεις πολύ καλά τη θεωρία, λύνεις αρκετές ασκήσεις και κατά πάσα πιθανότητα έχεις στο χέρι σου τις 20 μονάδες απ τη θεωρία. Μπορεί να ακούγεται κάπως όλο αυτό μόνο για 20 μονάδες αλλά και μια να χάσεις απ αυτό το κομμάτι είναι τεράστια απώλεια. Στην περίληψη εξασκείσαι διαρκώς και για την παράγραφο και την έκθεση περιμένεις. Ασφαλώς και μαθαίνεις τη θεωρία τους και πως στήνονται, ασφαλώς και διαβάζεις αρκετά τη θεματολογία αλλά ποτέ δεν μπορείς να ξέριες τι θα βρεις μπροστά σου. Ο παράγον τύχη παίζει τον μεγαλύτερο ρόλο απ ότι στα άλλα μαθημάτα. Η θεματολογία είναι για όλα τα γούστα. Έχει κι ωραία κι άσχετα θέματα. Κι εδώ θέλει υπομονή στο διάβασμα. Όπως επίσης η ύλη της Α' και Β Λυκείου θεωρείται γνωστή και εξετάζεται. Ποντάρω στην Έκθεση κι ο θεός βοηθός!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ArminVanBuuren

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ArminVanBuuren αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 241 μηνύματα.
ΑΟΔΕ: 20 χαλαρα πιστευω ευκολο

ΑΟΘ : Τα ιδια

ΑΕΠΠ : ειμαι στο 13 γιατι δεν καθισα να λυσω ασκηση ολο το χρονο :P παντος φενεται ευκολο και ειναι ωρεο, λιγο το 10ο κεφ. μου την δινει

Φυσικη Κ. : στο 10-12 ειμαι εδω εκατσα να λυσω αλλα ποτε να κατανοησω -.-

Μαθηματικα Γ. : Θελουν δουλεια οι τυποι των πιθανοτητων δν ξερω τι παει λαθος..

Μαθηματικα Κ. : Το πιο ωραιο και ευκολο απολα

Εκθεση: πολυ βαρετο μαθημα, μεχρι κ το αοδε ειναι πιο ενδιαφερον :@
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

^MaRiA7^

Νεοφερμένος

Η ^MaRiA7^ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 28 μηνύματα.
φουλ κουραση ειναι αυτο το αοδε ελεος.....Σκατομαθημα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christina123

Δραστήριο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 699 μηνύματα.
φουλ κουραση ειναι αυτο το αοδε ελεος.....Σκατομαθημα

δεν αντεχεται....και ξερεις ποιο ειναι το θεμα...οτι οταν καθομαι και διαβαζω ή αοδευ ή βιολογια γεν. νιωθω τυψεις που ασχολουμαι με αυτα και δεν λυνω ασκησεις και ετσι πανω απο 1 ωρα δεν τα διαβαζω...βλακεια μου το ξερω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

natasoula...

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Νατάσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,907 μηνύματα.
Ισχύει...Αλλά δε συγκρίνεται τώρα το ΑΟΔΕ με τη Βιολογία γεν!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top