Εντυπώσεις & γνώμες για τα μαθήματα κατεύθυνσης της Γ'

christina123

Δραστήριο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 699 μηνύματα.
ναι οκ εχεις δικιο απλα το ανεφερα γιατι στο φροντ. καθε βδομαδα γραφουμε ποτε το 1ο κεφ ποτε το 2ο και ποτε ολη την υλη...οποτε σπαταλαω αρκετες ωρες την εβδομαδα πανω απο το βιβλιο της βιολογιας.και αυξανονται και οι τυψεις....:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

natasoula...

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Νατάσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,907 μηνύματα.
Μμ..Ξέρω τι λες!Κι εμείς τις τελευταίες βδομάδες που 'χει τελειώσει η ύλη έτσι κάνουμε και με τη Βιολογία και με τη Βιοχημεία...Εντάξει,απ' τη μία είναι πίεση αλλά απ' την άλλη στο τέλος θα τα 'χουμε έτοιμα,αν γράφουμε συνέχεια!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

^MaRiA7^

Νεοφερμένος

Η ^MaRiA7^ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 28 μηνύματα.
δεν αντεχεται....και ξερεις ποιο ειναι το θεμα...οτι οταν καθομαι και διαβαζω ή αοδευ ή βιολογια γεν. νιωθω τυψεις που ασχολουμαι με αυτα και δεν λυνω ασκησεις και ετσι πανω απο 1 ωρα δεν τα διαβαζω...βλακεια μου το ξερω
Και εγω αυτο κανω!Προτιμω να λυνω ασκησεις π.χ Φυσικη παρα να διαβαζω αυτη την μπουρδα:/:Με αποτελεσμα να πηγαινω στο φροντ μισο διαβασμενη...Η βλακεια επισης ειναι ενω ξερουμε οτι ειναι βλακεια να μην το διαβαζουμε γτ στο τελος μπορει να κλεισει ''τρυπες'' απο αλλα μαθηματα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ArminVanBuuren

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ArminVanBuuren αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 241 μηνύματα.
ρε παιδια μας εχουν πρηξει μαυτο το αοδε ελεος τοσες ωρες να λυναμε μαθηματικα και φυσικη 20 θα γραφαμε -.- το ιδιο ισχυει και για την θεωρια του αοθ -.-

προσωπικα σκεφτομαι να διαβαζω 5 σελιδες την βδομαδα απο αοδε τιποτα απο αοθ και να τα διαβασω oλα για τις προσομοιωσεις στο σχολειο μετα το πασχα γιατι ετσι οπως παει θα χασω απτα αλλα xS
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

drosos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 1,151 μηνύματα.
Ναι ομως στο ΑΟΔΕ χτυπας ανετα 20αρι... Μαθηματικα και φυσικη οσο και να διαβασεις δεν ειναι σιγουρο ;) ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Το άνετα μου άρεσε. Εϊμαι πιο σίγουρος για τα μαθηματικά από ότι στο ΑΟΔΕ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Το άνετα μου άρεσε. Εϊμαι πιο σίγουρος για τα μαθηματικά από ότι στο ΑΟΔΕ...

MIND=BLOWN :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

drosos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 1,151 μηνύματα.
Μαλλον δεν κτλβες πως το εννοω. Αν εχεις διαβασει ΑΟΔΕ καλα γραφεις 20αρι αν εχεις διαβασει μαθηματικα πολυ καλα δεν γραφεις ευκολα 20αρι..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Μαλλον δεν κτλβες πως το εννοω. Αν εχεις διαβασει ΑΟΔΕ καλα γραφεις 20αρι αν εχεις διαβασει μαθηματικα πολυ καλα δεν γραφεις ευκολα 20αρι..
Ναι ισχύει αυτό καθώς τα μαθηματικά δεν είναι καθόλου standard μάθημα. Το ΑΟΔΕ είναι "αυτ"ό και τέλος. Ωστόσο αν έχει κοιτάξει κάποιος την ύλη σφαιρικά πιστεύω πω θα μπορέσει να γράψει καλά και εκεί. Τώρα αν δεν του έρθει μια αρχική στο μυαλό είναι άτυχος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ArminVanBuuren

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ArminVanBuuren αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 241 μηνύματα.
ακριβως ειδικα στο αοθ+αοδε ετσι και δεν γραψω 100 θεωρια καθε φορα την εχω μαμησει.. με αποτελεσμα να μην προλαβαινω να διαβασω ΑΕΠΠ/Φ.Κ. και να τρεχω να καλυψω τωρα

Οσο για το αοδε ειναι μαθημα που ξεχνιεται ευκολα και ας γραφω συνεχεια 20 στο τελος πιστευω 60 σελιδες ολο και καποια που δεν θα θυμαμαι θα πεσει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilakos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Linköping University και μας γράφει απο Ασπρόπυργος (Αττική). Έχει γράψει 999 μηνύματα.
Εγω προσωπικά :
ΒΙΟΛΟΓΙΑ ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗΣ: Την ΣΙΧΑΙΝΟΜΑΙ με όλη την σημασία της λέξεως.......Βαριέμαι να αποστιθίζω κατεβατά ολόκληρα....Δεν καταλαβαίνω την ουσία(μονο για να μας βασανίσουν)!!!
ΦΥΣΙΚΗ ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗΣ: Δεν την πολυ συμπαθώ, δεν ξέρω γιατί...!!!! Αν και γράφω καλά, δεν μου λεει τίποτα....Κυριολεκτικά γυρνάνε τα 'ντερά μου οταν διαβάζω( ειδικα κύματα!!)
ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗΣ: Τα λατρεύω..... Είναι για μένα ένα απο τα ωραιότερα μαθήματα που κάνω στην κατεύθυνση φέτος...Για την ακρίβεια, πιστεύω οτι είνα τα ωραιότερα μαθηματικά απ' ολες τις τάξεις του Λυκείου!!! Είναι τρελά ενδιαφέρον μάθημα!!!
ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ ΓΕΝΙΚΗΣ:Είναι και αυτά πολύ ωραία....αλλά σαν την κατεύθυνση τίποτα....!!!!
ΧΗΜΕΙΑ ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗΣ:Μακράν, το αγαπημένο μου μάθημα....Δεν έχω λόγια.....ΛΑΤΡΕΙΑ,ΑΓΑΠΗ,.....ΕΡΩΤΑΣ!!!!
ΕΚΘΕΣΗ: Και αυτο μαζί με την βιολογία από τα πιο βαρετά μαθήματα.......ΟΥΦ!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PanelliniesSuck

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Λίζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 364 μηνύματα.
Βιολογία Κατεύθυνσης: Έχει γίνει το δεύτερο πιο αγαπητό μάθημα για εμένα. Θέλει πολύ διάβασμα αλλά είναι τόσο ενδιαφέρουσα που σε ελκύει. Έχω μεγάλο πρόβλημα με την αποστήθιση αλλά με την πολλή μελέτη, κάτι κάνω. Οι ασκήσεις μου φαίνονται εύκολες και λατρεύω τις ερωτήσεις κρίσεως. :Ρ

Χημεία Κατεύθυνσης: Ενώ η Χημεία είναι το αγαπημένο μου μάθημα από την πρώτη στιγμή που τη διδαχτήκαμε αυτά τα 12 χρόνια, φέτος με απογοήτευσε. Το πρώτο κεφάλαιο είναι εύκολο και περνά απαρατήρητο. Το τρίτο κεφάλαιο το 'χω σιχαθεί, αν και έχω λύσει πολλές ασκήσεις. Δεν βρίσκω νόημα σε όλα όσα κάνουμε. Το πέμπτο κεφάλαιο πάλι, το μισώ. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί όλοι λένε πως είναι το πιο εύκολο και πως ποντάρουν σε αυτό. Εμένα είναι το χειρότερό μου. >.> Γενικώς, δε με ενθουσιάζει ιδιαίτερα.

Μαθηματικά Κατεύθυνσης: Είναι μακράν το πιο δύσκολο μάθημα της κατεύθυνσης. Όσο κι αν διαβάζω απλά δε μου βγαίνουν μερικές ασκήσεις. Έχω ξεσκιστεί στο διάβασμα και έχω μάθει πολύ καλά τη θεωρία αλλά με τις ασκήσεις απλά δεν το κατέχω. Οι πιο δύσκολες και κουλές ασκήσεις είναι αυτές με τα θεωρήματα. :/:

Φυσική Κατεύθυνσης: Ντεμί κατάσταση. Δε με τρελαίνει και δε με ενοχλεί. Τα κύματα είναι το ευκολότερο κεφάλαιο κατ' εμέ ενώ μισώ το στερεό. Αυτό συμβαίνει γιατί στην πρώτη λυκείου δεν ήξερα γρυ φυσική. Το τελευταίο κεφάλαιο μου περνάει απαρατήρητο.

Φυσική Γενικής: Το πιο τέλειο και εύκολο μάθημα! Είναι πολύ ενδιαφέρον και διαφορετικό από τα άλλα μαθήματα. Διδάσκεσαι πράγματα τα οποία είναι της παρούσης ενώ η ύλη είναι πάρα πολύ μικρή. Οι ασκήσεις πολύ εύκολες και κατανοητές. Προσωπικά, έχω μεγάλο κόλλημα με την πυρηνική ενέργεια και τη χρήση της, τα πυρηνικά όπλα κτλ. και η Φυσική γενικής αποτελεί κάτι σαν περιοδικό για εμένα. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christosxanthi

Δραστήριο μέλος

Ο christosxanthi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 456 μηνύματα.
Βιολογία κατεύθυνσης: Πολύ διάβασμα , όμως πάρα πολύ.. Κατανοείται εύκολα, δύσκολα παπαγαλίζεται!(19,5-20)
Χημεία κατεύθυνσης: Το πιο απλό μάθημα φέτος!(19,5-20)
Φυσική κατεύθυνσης: Δεν έχω κανα θέμα, αλλά ποτέ δεν ξέρεις(19-20)
Μαθηματικά κατεύθυνσης: Κολλάω σε ασκήσεις καμιά φορά, αλλά έχω λύσει πάρα πολλές και είμαι συγκρατημένα αισιόδοξος(16-19)
Βιολόγία Γενικής: Αν διάβαζα μες στν χρονιά θα ήταν στανταράκι.. όμως τν παραμέλισα υπέρ της κατεύθυνσης και της γκόμενας και τρ δν εχω παπαγαλίσει το 2ο κεφάλαιο.. Ελπίζω όμως ν τ προφτάσω..(19-20)
Έκθεση: γράφω καλά(18+), αλλά αν μ κάτσει κάτι που δεν έχω πολλή άποψη... την γ@@@@ (15-18)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Joaquín

Διάσημο μέλος

Ο Joaquín αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,153 μηνύματα.
Βιολογία κατεύθυνσης: Εύκολα κατανοητή, όμως έχει κάποια σημεία που θέλουν προσοχή και επεξήγηση από τον καθηγητή.Όπως και αρκετές συνδυαστικές ερωτήσεις κρίσεως.Παρόλα αυτά, είναι αρκετά(αν και ολιγοσέλιδα) τα κεφάλαια, και όσο να'ναι θέλει και λίγη παπαγαλία για να μη χάσεις από θεωρία.Οι ασκήσεις είναι ωραίες κυρίως στο 5ο κεφάλαιο, άντε και στο 6ο.Των άλλων κεφαλαίων δε με ενθουσιάζουν καθόλου, παρόλα αυτά είναι εύκολες, πλην εξαιρέσεων.

Χημεία κατεύθυνσης: Το αγαπημένο μου μάθημα.Αν διαβάσεις και δε την αφήσεις, δε θα σε αφήσει κάτω από το 18.Το 90% στη χημεία βέβαια το πιάνουν πολλοί, από κει και πέρα είναι ανάλογα με το μαθητή.Πιστεύω θα το πλησιάσω αρκετά το 100%, μακάρι και να'ναι 100αρι στο τέλος.

Μαθηματικά κατεύθυνσης: Προσωπικά έχω να πω ότι δε μου φάνηκε τόσο μεγάλη η ύλη.Βέβαια την τέλειωσα 15 Γενάρη(ή κάτι τέτοιο) και έχω λύσει πολλές επαναληπτικές από τότε.Τέλος πάντων, είναι πολύ ενδιαφέρον μάθημα, πλην των μιγαδικών.Ανάλογα με τα θέματα, περιμένω 90%+.

Φυσική κατεύθυνσης: Αρχικά δε τα πήγαινα και τόσο καλά, σκοτωνόμουν στα βρισίδια και με τον καθηγητή, και γενικά το μάθημα ήταν παρωδία.Μετά τα Χριστούγεννα, όταν είχε πια βγει η ύλη άλλαξα άποψη για το μάθημα και στρώθηκα άσχημα.Μετά από τόσες επαναλήψεις, πιστεύω το έχω κατανοήσει και έχω εμπειρία στην επίλυση οποιουδήποτε τύπου άσκησης.Πάνω από 90αρι κι εδώ, εύχομαι.

Α.Ο.Θ. : 100%, και η θεωρία γελοία είναι και οι ασκήσεις γελοίες είναι.

Έκθεση: Δε μου αρέσει σαν μάθημα, όμως εξετάζεται κι αυτό, τι να κάνουμε!Ο καθηγητής μου με περιμένει στο 16+.Γενικά πιστεύω είχα υποδομή από τα προηγούμενα χρόνια, και μπορώ να γράψω.Το μόνο πρόβλημα ήταν όταν κάποια στιγμή το Φλεβάρη έπρεπε να στρωθώ να μάθω τη θεωρία, και από κει και πέρα το <<πίεσα>> λίγο με τις λεξιλογικές.

Μαθηματικά Γενικής: Πολύ κατανοητό και εύκολο μάθημα, τουλάχιστον για τους περισσότερους μαθητές της Θετικής και Τεχν.Με τη βοήθεια της Παναγίας, να μη μας ξεφύγει καμιά μαλακία στη θεωρία, 100αρι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Μαθηματικά κατεύθυνσης: Προσωπικά έχω να πω ότι δε μου φάνηκε τόσο μεγάλη η ύλη.Βέβαια την τέλειωσα 15 Γενάρη(ή κάτι τέτοιο)
Γιατί άργησες τόσο πολύ?:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Joaquín

Διάσημο μέλος

Ο Joaquín αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,153 μηνύματα.
Από 1 Ιουλίου, 5 ώρες μάθημα/βδομάδα, ~60 ασκ. για χομγουορκ/βδομάδα.Δεν είναι εξωπραγματικό να βγαίνει νωρίς η ύλη.Μάλιστα αν με ρωτούσε κάποιος, θα πρότεινα να κάνει το ίδιο πρόγραμμα με μένα, γιατί πιστεύω ότι αποδίδει.Εννοείται, πως για να το πας έτσι, πρέπει να ασχοληθείς αρκετά, όχι μαλακίες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PanelliniesSuck

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Λίζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 364 μηνύματα.
Στα Μαθηματικά Κατεύθυνσης τελειώσαμε κι εμείς γύρω στις 15 Γενάρη την ύλη κάνοντας μπόλικες ασκήσεις και τεστ στη θεωρία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

άντζυ

Δραστήριο μέλος

Η άντζυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κηφισιά (Αττική). Έχει γράψει 651 μηνύματα.
15 Γενάρη???? Απ΄την Β λυκείου ξεκίνησες??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Από 1 Ιουλίου, 5 ώρες μάθημα/βδομάδα, ~60 ασκ. για χομγουορκ/βδομάδα.Δεν είναι εξωπραγματικό να βγαίνει νωρίς η ύλη.Μάλιστα αν με ρωτούσε κάποιος, θα πρότεινα να κάνει το ίδιο πρόγραμμα με μένα, γιατί πιστεύω ότι αποδίδει.Εννοείται, πως για να το πας έτσι, πρέπει να ασχοληθείς αρκετά, όχι μαλακίες.
Και εγώ το ίδιο πρόγραμμα είχα απλώς ξεκίνησα μέσα/τέλη Σεπτέμβρη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PanelliniesSuck

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Λίζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 364 μηνύματα.
Στην Β λυκείου είδαμε λίγες ασκήσεις από μιγαδικούς πολύ χαλαρά. Για την πλάκα δηλαδή. Από το καλοκαίρι που ξεκινήσαμε όμως μαθήματα τρίτης λυκείου, ξεκινήσαμε κανονικά και σοβαρά την ύλη και μέσα σε ένα μήνα τελειώσαμε τις συναρτήσεις και τους μιγαδικούς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top