Δημόσιο ή Ιδιωτικό; Που πηγαίνετε και τι προτιμάτε;

Πάω σε
Κλειστή δημοσκόπηση .

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 0)
  • Ιδιωτικό

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Δημόσιο

    Ψήφοι: 0 0.0%

Kansas Rocks!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,237 μηνύματα.
Μη λέμε ό,τι θέλουμε όμως ε. Καθόλου βλακεία δεν είναι να μπορείς να φύγεις από εδώ, για άλλες χώρες (έχω έναν φίλο στην Σκωτία και έναν στην Αγγλία) να σπουδάσεις στα παν/μια που πέρασες εκεί, να μείνεις και για μεταπτυχιακό. Αν εννοείς πως είναι βλακεία το να μπαίνεις μόνο από ιδιωτικά πάσο, κατάλαβα λάθος.


Όταν είπα βλακεία, εννοοούσα ότι δεν υπάρχει ισότητα ευκαιριών στην παιδεία, που γενικά δεν είναι νέο αυτό, και ότι προσφέρεται μια παραπάνω δυνατότητα από τα ιδιωτικά. Βεβαια την πληρώνεις κυριολεκτικά, και φεύγοντας και πηγαίνοντας.

Χωρίς αυτό να σημαίνει ότι εγώ θα επέλεγα αυτόν τον τρόπο σπουδών. Δεν απαξιώνω τις σχολές του εξωτερικού σε καμία περίπτωση. Απλά σε πρώτη φάση, δε θα το επέλεγα, είτε κατευθείαν, είτε έπειτα από μια πρώτη αποτυχία...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Μη λέμε ό,τι θέλουμε όμως ε. Καθόλου βλακεία δεν είναι να μπορείς να φύγεις από εδώ, για άλλες χώρες (έχω έναν φίλο στην Σκωτία και έναν στην Αγγλία) να σπουδάσεις στα παν/μια που πέρασες εκεί, να μείνεις και για μεταπτυχιακό. Αν εννοείς πως είναι βλακεία το να μπαίνεις μόνο από ιδιωτικά πάσο, κατάλαβα λάθος.


ΚΑΠΟΙΑ σχολεία εχουν προγράμματα με το IB, το οποίο IB συνεργάζεται με ΚΑΠΟΙΑ πανεπιστήμια σε ΚΑΠΟΙΕΣ χώρες του εξωτερικού. Δεν σε δέχονται τόσο εύκολα σε όλα, τουλάχιστον οχι ευκολότερα απ'οτι το να ειχες απολυτήριο λυκείου και να έκανες αίτηση ως αλλοδαπός. Προφανώς το δημοσιο σχολείο δε μπορει να λειτουργει προγράμματα άλλα εκτος του ελληνικού προγράμματος εκπαίδευσης, αλλά τα ιδιωτικά μπορούν, ειτε καθαρόαιμα, είτε σε παράλληλη λειτουργια με το ελληνικό σύστημα. Στην Ελλάδα, προς το παρόν, το IB δεν θεωρείται αποδεκτό για την εισαγωγή σε δημοσιο πανεπιστήμιο, αλλά νομιζω οτι κατοχυρωνει καποια ισοτιμία με το Απολυτήριο Λυκείου. Πάντως μπορεις να επιλέξεις μονο ένα πρόγραμμα, πρακτικά ειναι αδυνατο και βλακώδες να παρακολουθησεις και το ελληνικο και το IB πρόγραμμα. Δεν τιθεται θέμα ανισοτητων, το δημοσιο σχολειο δεν υποχρεούται να παρέχει κάθε πρόγραμμα κάθε διαφορετικού φορέα εκτός του εθνικού. Γιατί δεν διοργανώνει εξετάσεις του Cambridge το δημοσιο σχολείο παρά μονο του ΚΠΓ; Ακριβως η ιδια αντιστοιχια υπάρχει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
Όλα όσα είπες τα γνωρίζω, γιατί το δικό μου μήνυμα παράθεση; :P

Έχω ψηφίσει αλλά δεν θυμάμαι αν έχω ποστάρει, δημόσιο όλη μου τη ζωή ως μαθήτρια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Δημόσιο επίσης. Τα ιδιωτικά είναι για μένα μεγάαααλη κοροϊδία. Πόσο με εκνευρίζει όταν βλέπω το εξής φαινόμενο. Να πηγαίνει ο μαθητής στο δημόσιο μεχρι τη β' λυκείου, και να πηγαίνει σε ιδιωτικό στην γ', για να παίρνει τους βαθμούς έτσι, και να διαβάζει μόνο της κατεύθυνσης. Υποτίθεται, ότι όσοι πάνε ιδιωτικό δεν κάνουν φροντιστήρια το απόγευμα αλλά όλοι γνωρίζουμε ότι αυτό είναι ένα τεράστιο ψέμα. Κοροϊδευουν τους εαυτούς τους, σχετικά με την αποτελεσματικότητα του ιδιωτικού.
Και έπειτα, ούτε αργίες, ούτε τίποτα, που αυτός ο χρόνος θα μπορούσε να είναι ουσιαστικός χρόνος διαβάσματος(3). Ή το άλλο, το κουλό, που αυτοί που πάνε την τελευταία χρονιά στο ιδιωτικό, βγαίνουν μετά στος εφημερίδες και λένε "ευχαριστώ τους καθηγητές μου, και είμαι πολύ συγκινημένη, χωρίς αυτους δε θα τα κατάφερνα, δε θα περνούσα".
Γιατι ρε, αυτοί σε έφτασαν στο επίπεδο που είσαι?
Οι καθηγητές του ιδιωτικού? Που κάνουν φροντιστήρια σε όλο το σχολείο?
Μέχρι πριν ένα χρόνο, τι ήσουν, ένα τίποτα?
Και εντωμεταξύ να βλέπεις τους μαθητές των δημοσίων να έχουν να παλέψουν και της γενικής, και στο τέλος, να βγάζουν περισσότερα μορια από αυτούς που "λάκισαν" στο ιδιωτικό, δήθεν για καλύτερα....
Και το άκυρο, που παραθέτουν τους βαθμούς των μαθητών τους, επίσης στην εφημερίδα, συνοδευόμενους από την απαραίτητη φωτό, για διαφήμιση, και βάζουν μόνο τους καλούς βαθμούς... Τα 11ρια της έκθεσης, φυσικά και δε θα τα βάλουν. Δηλαδή, Η ΞΕΦΤΙΛΑ. Στον τόπο μου τουλάχιστον, αυτό συμβαινει...

Άκυρα πράγματα. Η παραπαιδεία, σε όλο της το μεγαλείο. Πληρώνεις και το πρωί και το βράδυ...

1.Γιατί στα δημόσια δεν μπαίνουν οι βαθμοί "έτσι" στη Γ;Γνωρίζω περιπτώσεις που μπαίνουν και από τη Β για δημόσια.
2.Υπάρχουν και εξαιρέσεις Δέσποινα.Δε σημαίνει το ότι αν κάποιος πάει σε ιδιωτικό βέβαια δεν πηγαίνει και σε φροντιστήρια.Πάντως μέχρι τη Β καλυπτόμαστε πολύ καλά μπορώ να πω.Για του χρόνου δεν ξέρω.
3.Pardon;
4.Kαι τελευταίο.Μη παρουσιάζεται τα παιδιά των ιδιωτικών σαν άτομα που τους έρχονται όλα έτοιμα.Παράκληση δηλαδή.Δεν είναι όλα τα ιδιωτικά flou αλλά ούτε και όλα τα δημόσια σκληρά.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Leo 93

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Leo 93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 209 μηνύματα.
Καθόλου βλακεία δεν είναι να μπορείς να φύγεις από εδώ, για άλλες χώρες (έχω έναν φίλο στην Σκωτία και έναν στην Αγγλία) να σπουδάσεις στα παν/μια που πέρασες εκεί, να μείνεις και για μεταπτυχιακό.

Φυσικά και δεν είναι βλακεία να μπορείς να σπουδάσεις στο εξωτερικό.

Όμως το θέμα είναι να το αξίζεις και να έχεις καταβάλει προσπάθεια αντίστοιχη με αυτή των μαθητών που περνούν σε ελληνικά πανεπιστήμια και οι ευκαιρίες που δίνονται σε μαθητές δημόσιων και ιδιωτικών σχολείων να είναι ίσες, όπως ίσες όπως είπε η KansasRocks!

τεσπα το ίδιο λέμε οπότε σταματάω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Φυσικά και δεν είναι βλακεία να μπορείς να σπουδάσεις στο εξωτερικό.

Όμως το θέμα είναι να το αξίζεις και να έχεις καταβάλει προσπάθεια αντίστοιχη με αυτή των μαθητών που περνούν σε ελληνικά πανεπιστήμια και οι ευκαιρίες που δίνονται σε μαθητές δημόσιων και ιδιωτικών σχολείων να είναι ίσες, όπως ίσες όπως είπε η KansasRocks!

τεσπα το ίδιο λέμε οπότε σταματάω.

το προγραμμα του IB δεν ειναι σε καμια περιπτωση ευκολοτερο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

logikosS

Νεοφερμένος

Ο logikosS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 49 μηνύματα.
το προγραμμα του IB δεν ειναι σε καμια περιπτωση ευκολοτερο

...αμα οι υποψηφιοι εχουν τις λυσεις, ειναι :P (ναι, μιλαω για το περιστατικο στις περσινες εξετασεις. :P).

Παντως, αυτο με τα ιδιωτικα και τα 20αρια........ σε αυτο που πηγαινα εγω τουλαχιστον, οι καθηγητες δεν εβαζαν τα 20 οπου να 'ναι.
Εγω στις πανελληνιες εκθεση εγραψα 18,4 και Μ.Ο τετραμηνων ειχα 18. Που πηγε εκει το 20? :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
...αμα οι υποψηφιοι εχουν τις λυσεις, ειναι :P (ναι, μιλαω για το περιστατικο στις περσινες εξετασεις. :P).

Παντως, αυτο με τα ιδιωτικα και τα 20αρια........ σε αυτο που πηγαινα εγω τουλαχιστον, οι καθηγητες δεν εβαζαν τα 20 οπου να 'ναι.
Εγω στις πανελληνιες εκθεση εγραψα 18,4 και Μ.Ο τετραμηνων ειχα 18. Που πηγε εκει το 20? :(


Και με τις πανελληνιες ειχε γινει κατι αντιστοιχο παλιοτερα, τιποτα δεν ειναι τελειο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

logikosS

Νεοφερμένος

Ο logikosS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 49 μηνύματα.
Καλα, στις πανελληνιες σχεδον καθε χρονο ακουγονται παρομοια περιστατικα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Το πρόβλημα των θεμάτων είναι τα ιδιωτικά που έχουν δικούς τους επιτηρητές και γίνονται πουστιές παντού. Αν ένα ιδιωτικό κάνει κάτι τέτοιο, η υπηρεσία εξετάσεων του υπουργείου παιδείας πως αντιδρά; Ο οργανισμός του IB, φαντάζομαι, ότι του αφαιρεί το δικαίωμα να κάνει τις εξετάσεις του.
-----------------------------------------
Φυσικά και δεν είναι βλακεία να μπορείς να σπουδάσεις στο εξωτερικό.

Όμως το θέμα είναι να το αξίζεις και να έχεις καταβάλει προσπάθεια αντίστοιχη με αυτή των μαθητών που περνούν σε ελληνικά πανεπιστήμια και οι ευκαιρίες που δίνονται σε μαθητές δημόσιων και ιδιωτικών σχολείων να είναι ίσες, όπως ίσες όπως είπε η KansasRocks!

τεσπα το ίδιο λέμε οπότε σταματάω.

Το ίδιο πράγμα ειναι. Άλλωστε δεν διαγωνίζεσαι με τους IBers για τα ίδια πανεπιστήμια. Και ξαναλέω οτι το δημόσιο σχολείο δεν ειναι υποχρεωμένο να διενεργεί εξετάσεις για κανένα άλλο σύστημα εκτός του κρατικού, πουθενά στον κόσμο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Απο το δημοσιο ερχονται οι επιτηρητες τουλαχιστον σε εμας ετσι εγινε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

logikosS

Νεοφερμένος

Ο logikosS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 49 μηνύματα.
Αμα μιλαμε για πανελληνιες, δεν ισχυει οτι τα ιδιωτικα εχουν δικους τους επιτηρητες. Δεν νομιζω να επιτρεπεται κιολας να συμβαινει αυτο..(?)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Όχι παντού. Γνωριζω πασίγνωστο ιδιωτικό στο οποίο ειχα γνωστούς που ηταν δικοί τους οι επιτηρητές, η επιτηρηση πολύ χαλαρη και κατα συμπτωση άτομα με αντικειμενικά πολύ χαμηλες δυνατοτητες ξεπέρασαν ΟΛΑ τα 18 χιλιάδες μόρια. Φυσικά τα γενικής ξεγραμμένα απ'το πρόγραμμα κι εκεί που στο δημοσιο κανουν 5 ωρες την εβδομάδα, στο συγκεκριμένο ιδιωτικό κάνουν 9 σε κάθε μάθημα. Φυσικα ενταξει, γνωριζω οτι ο άλλος δεν πληρωνει για να κανει αυτα που κανουν και στο δημοσιο, απλώς δεν ειναι δυνατον να λέμε οτι ολα τα δημοσια διαγωνιζονται επ'ισοις οροις με ολα τα ιδιωτικα. Απλα κατι τετοιο δεν ισχυει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Όχι παντού. Γνωριζω πασίγνωστο ιδιωτικό στο οποίο ειχα γνωστούς που ηταν δικοί τους οι επιτηρητές, η επιτηρηση πολύ χαλαρη και κατα συμπτωση άτομα με αντικειμενικά πολύ χαμηλες δυνατοτητες ξεπέρασαν ΟΛΑ τα 18 χιλιάδες μόρια. Φυσικά τα γενικής ξεγραμμένα απ'το πρόγραμμα κι εκεί που στο δημοσιο κανουν 5 ωρες την εβδομάδα, στο συγκεκριμένο ιδιωτικό κάνουν 9 σε κάθε μάθημα. Φυσικα ενταξει, γνωριζω οτι ο άλλος δεν πληρωνει για να κανει αυτα που κανουν και στο δημοσιο, απλώς δεν ειναι δυνατον να λέμε οτι ολα τα δημοσια διαγωνιζονται επ'ισοις οροις με ολα τα ιδιωτικα. Απλα κατι τετοιο δεν ισχυει.

Θα το ξαναπώ αν και τελευταία όλοι με γράφουν στο βρόντο.Δεν είναι όλα ίδια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fenaki15

Νεοφερμένος

Η Φένια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Εγω εχω γυρησει σχεδον ολα τα σχολεια..της περιοχης μου και εχω παει και σε δημοσιο και σε ιδιοτικα.δεν με εδιωξαν ποτε .απλα αλλαζα γτ ηθελα να κατασταλαξω στο καλυτερο για την τριτη λυκειου.ετσι,μπορω ανετα να μιλησω για το τι ειναι καλυτερο.
Οι φημες περι ευκολων βαθμων στα ιδιωτικα ειναι οντως φημες.στα ιδιωτικα γινεται πολυ καλυτερη και συγκεντρωμενη δουλεια.οι καθηγητες δινουν περισσοτερη σημασια στα παιδια και το υλικο που τους παρεχεται ειναι πολυ καλυτερο και σε ποσοτητα και σε ποιοτητα απο το δημοσιου.οι βαθμοι μπαινουν το ιδιο δυσκολα με το δημοσιο ισως και πιο δυσκολα.π.χ. Μαντουλιδης.Εγω ειμαι 2ο χρονο Βασιλειαδη.ειναι καλο σχολειο,δεν ειναι καταπιεστικο σε σχεση με τα ρουχα και τα μαλλια οπως ο Μαντουλιδης αλλα οι βαθμοι μπαινουν οπως σε ολα τα σχολεια.οποτε ειτε σε δημοσιο ειτε σε ιδιωτικο εγω εβγαζα τους ιδιους βαθμους,απλα στο ιδιωτικο ειχα καλυτερη συννενοηση με τους καθηγητες και μπολικο υλικο.

Πιστευω πως οταν εισαι καλος μαθητης και διαβαζεις εντατικα και μεθοδικα οπου και αν εισαι..θα τα καταφερεις...:xixi:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Εσείς στο Βασιλειάδη έχετε άλλα και άλλα από ότι ακούω:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kansas Rocks!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,237 μηνύματα.
Αυτά που λέω τα λέω με βάση την εικόνα των ιδιωτικών του νησιού μου.

1.Γιατί στα δημόσια δεν μπαίνουν οι βαθμοί "έτσι" στη Γ;Γνωρίζω περιπτώσεις που μπαίνουν και από τη Β για δημόσια.

Όχι... Δεν μπαίνουν έτσι οι βαθμοί. Πέρυσι, οι αριστούχοι του λυκείου μου της γ', ήταν μετρημένοι στα δάκτυλα, του ιδιωτικού ήταν πάρα πολλοί... Μα και τα ιδια τα παιδιά το παραδέχονται. Όσοι φίλοι μου φύγανε φέτος, για τα ιδιωτικά, γιατί έχουμε μείνει μισοί στην τάξη, πήγανε για να μην κάνουν τα μαθήματα της γενικης, και για να παίρνουν εύκολα βαθμούς, αφού τους κάνουν φροντιστήριο το απόγευμα, οι ίδιοι καθηγητές που έχουν στο σχολείο. Και αυτό είναι fact. Καθολικό ή όχι, δεν ξέρω, αλλά εδώ, αυτό ισχύει. Αν σε ρωτήσουν σε πιο σχολείο πας, ενώ είσαι γ' λυκείου, στο νησί μου, και τους πεις ιδιωτικό, ενώ μέχρι τη β', ήσουν δημόσιο, έχουν καταλάβει όλοι για ποιο λόγο πήγες εκεί.


2.Υπάρχουν και εξαιρέσεις Δέσποινα.Δε σημαίνει το ότι αν κάποιος πάει σε ιδιωτικό βέβαια δεν πηγαίνει και σε φροντιστήρια.Πάντως μέχρι τη Β καλυπτόμαστε πολύ καλά μπορώ να πω.Για του χρόνου δεν ξέρω.

Ναι υπάρχουν και εξαιρέσεις, και γνωρίζω παιδιά που δν κάνουν φροντ ενώ είναι ιδιωτικό, αλλά οι περισσότεροι κάνουν. Και κατά τύχη?, τους κάνουν φροντιστήριο οι ίδιοι καθηγητες που είναι στο ιδιωτικό.


Στα ιδιωτικά οι αργίες ημερών σχολικών εορτών, δε χαρίζονται. Γίνεται μάθημα κανονικό... Στα δημοσια, τουλάχιστον και στα τέσσερα λύκεια του νήσιού μου αυτό γίνεται, οι μαθητές εκμεταλλεύονται αυτές τις ώρες για διάβασμα στο σπίτι, που για μένα είναι πολύ πιο αποδοτικό από τις 6 συνεχόμενες ώρες κατεύθυνσης στο σχολείο. Εγώ θα κουραζόμουν αν έκανα 6 ώρες μόνο κατεύθυνση.


4.Kαι τελευταίο.Μη παρουσιάζεται τα παιδιά των ιδιωτικών σαν άτομα που τους έρχονται όλα έτοιμα.Παράκληση δηλαδή.Δεν είναι όλα τα ιδιωτικά flou αλλά ούτε και όλα τα δημόσια σκληρά.:)

Εμένα αυτό που με χαλάει, αν διάβασες το πρώτο μου ποστ, είναι η υπερβολική δημσιότητα που δίνεται στις δυνατότητες του ιδιωτικού. Δηλαδή το να βλέπω τις φάτσες των μαθητών στις εφημεριδες, να ευχαριστούν το ιδιωτικό στο οποίο πήγαν για ένα χρόνο, ή μόνο για 5 μήνες, λες και αυτό υπηρξε αποκλειστικός αρωγός, όλα τα χρόνια ενός μαθητή, λόγια για τα οποία δεν είμαι καν σίγουρη αν προέρχονται από τους ίδιους τους μαθητές... Δηλαδή κάθε χρόνο, όταν βγουν οι βάσεις, και τα βλέπω αυτά στην εφημερίδα, μου ερχεται να ξεράσω.
Δεν είπα ότι είναι τα ιδιωτικά φλου. Στην γ' ειδικά που γίνεται μόνο η κατεύθυνση, ή που ξεκινησαν τα παιδιά τα μαθήματα, κανονικότατα από 1η αυγούστου στο Θεό σας, εκεί καταλαβαίνεις ότι δεν είναι φλου.
Στα δημόσια όμως υπάρχουν και τα γενικής, υπάρχουν και καθηγητές μαθημάτων γενικής με απαιτήσεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

logikosS

Νεοφερμένος

Ο logikosS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 49 μηνύματα.
Καλα, το/τα ιδιωτικο/α που λες πρεπει να ειναι περιπτωση... πρωτη φορα τα ακουω αυτα. Σε ιδιωτικο που πηγαινα, ουτε νεοι μαθητες ηρθαν στην τελευταια ταξη, ουτε ξεγραφαμε τα γενικης παιδιας. Και αυτα τα καναμε και τα βιβλια του οργανισμου καναμε (οχι, γτ εχω ακουσει παιδια να κανουν βιβλια που προτεινουν οι καθηγητες τους) και οι αργιες ηταν αργιες. Οπως λεει και ο Iliaso δεν ειναι σωστο να γενικευουμε; ουτε τα δημοσια, ουτε τα ιδιωτικα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Bέβαια να πω την αλήθεια τώρα θυμήθηκα το νησί της kansas:xixi: Εχω ακούσει διάφορα τέτοια για τα ιδιωτικά σας είναι αλήθεια(πχ ότι κάνουν την ύλη της Γ από τη β κοκ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kansas Rocks!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,237 μηνύματα.
Bέβαια να πω την αλήθεια τώρα θυμήθηκα το νησί της kansas:xixi: Εχω ακούσει διάφορα τέτοια για τα ιδιωτικά σας είναι αλήθεια(πχ ότι κάνουν την ύλη της Γ από τη β κοκ)

Ναι, έτσι γίνεται... Έγινε καταγγελία από το σύλλογο φροντιστών, για την παρανομη έναρξή της λειτουργίας τους πριν από την 11η Σεπτεμβρίου... Και μάλιστα φέτος, δεν κάνουνε μάθημα αποκλειστικά από τα σχολικά, έχουν πει στους μαθητές να φέρνουν και τα βοηθήματα στο σχολείο, να πληρώνουν έξτρα δηλαδή...


Μην πεις ποιο είναι το νησί και εκτεθούμε...:who:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top