Δημόσιο ή Ιδιωτικό; Που πηγαίνετε και τι προτιμάτε;

Πάω σε
Κλειστή δημοσκόπηση .

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 0)
  • Ιδιωτικό

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Δημόσιο

    Ψήφοι: 0 0.0%

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Φιλτατη κρου, η συγκεκριμενη ξαδερφη μου και για Αγγλικα εκανε ιδιαιτερα, γι' αυτο το βρισκω τοσο γελοιο. :|
Τωρα για αλλες δραστηριοτητες δεν ξερω, το μονο που γνωριζω ειναι οτι ειχαν χοροδια, κατι τετοιο και επαιζε πιανο.
Δεν ξερω, παντως προσωπικα δεν μπορω να δω πολλα πρωτερηματα, που θα με κανουν να πω ουαου, αξιζει καποιος να πηγαινει σε ιδιωτικο τελικα.


Ε νταξ μπορει να ειχε προβλημα αυτη και να ενιωθε πολλη ανασφαλεια ή απλα το σχολειο της να ηταν γτπ. :P εγω παντως ειχα αριστες καθηγητριες αγγλικων απο το δημοτικο μεχρι το λυκειο (εξαλλου γυμνασιο κ λυκειο ηταν οι ιδιες). Χωρια και τις εκδρομες που διοργανωνε το γαλλικο και γερμανικο τμημα στις αντιστοιχες χωρες (αν κ γω δεν πηγα σνιφ:( ). Γερμανικα βεβαια δεν καταφερα να μαθω αλλα εφταιγα εγω :P
Ουτε γω πιστευω οτι αξιζει να πηγαινει περισσοτερο αλλα δε ξερω γιατι δεν εχω παει σε δημοσιο, ισως και να αξιζει αρκει να ψαξεις ολες σου τις επιλογες. Αν δηλαδη στο μερος που μενεις δεν εχει καλα δημοσια γιατι να μη στειλεις το παιδι σου σε καλο ιδιωτικο; αν εχεις λεφτα δηλαδη. Μακαρι να ειχαμε τοσο καλο συστημα ωστε να μην υπηρχαν ιδιωτικα αλλα δυστυχως...
Γιατι ξερεις τι ακομα και τα ωραια απογευματινα που σου προσφερουν στα ιδιωτικα κουραζουν απιστευτα, γιατι εχεις το κουραστικο σχολικο προγραμμα που ειναι ιδιο με των δημοσιων πανω κατω και σου κολλανε αυτα μετα, τα οποια ειναι μεν πολυ ωραια και δημιουργικα αλλα σε συνδιασμο με το παραπανω ψιλοαποτυχαινει για μενα.
-----------------------------------------
Α θελω να πω και κατι ακομα, απο εμπειρια μιας φιλης μου που παλια πηγαινε σε δημοσιο και στο λυκειο ηρθε στο δικο μου σχολειο, μου ειπε οτι σε σχεση με τους καθηγητες του δημοσιου αυτοι του ιδιωτικου προσεχουν πολυ τους μαθητες... δηλαδη αν εχεις προβλημα θελουν να σε βοηθησουν, να σε στηριξουν ψυχολογικα και τετοια αν εχεις καποιο προβλημα σχετικο και γενικα δε δειχνουν αδιαφορια και οντως στο δικο μου ετσι ηταν με τη συντριπτικη πλειοψηφια των καθηγητων. Δε λεω οτι αυτο εινα χαρακτηριστικο των καθηγητων των ιδιωτικων σχολειων, ισως απλα ετυχε στο δικο μου επειδη σχεδον ολοι ειναι εκει 10-20 χρονια αλλα ειναι θετικο παραδειγμα και ισως ειναι πιθανοτερο να το βρεις στα ιδιωτικα απο οτι στα δημοσια σχολεια :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Λουκρητία

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,905 μηνύματα.
Εγω πηγαινω σε ιδιωτικο, και μου αρεσει...και ναι ειναι πλεονεκτημα οτι κανουμε μαθημα απο την πρωτη μερα, ναι ειναι πλεονεκτημα οι δραστηριοτητες που μας παρεχει και ναι ειναι πλεονεκτημα οτι υπαρχει μεγαλυτερη ασφαλεια και δεν γινονται καταληψεις....
Απο την αλλη, ειναι μειονεκτημα οτι απο τα πολυ ευκολα του Δημοτικου, πας στα δυσκολα του Γυμνασιου, αλλα αυτο συμβαινει και στα Δημοσια...επισης ειναι μειονεκτημα οτι πολλες φορες με σνομπαρουν και με κορο'ι'δευουν επειδη ειμαι απουσιολογος και (οπως λενε αυτοι) φυτο...αλλα γιατι και στα δημοσια το ιδιο δεν γινεται?
1) Λυπαμαι, αλλα δεν το βρισκω πλεονεκτημα αυτο. Ελεος, κι εμεις περυσι πηραμε την πρωτη-δευτερη μερα τα βιβλια και μετα γνωριζομασταν με τους καθηγητες. Δεν λεω, οντως δεν ξερουν ποιοι θα παρουν ποια τμηματα, οντως περιμενουμε για 2-3 καθηγητες, αλλα αυτο λυπαμαι, δεν μου λεει κατι.
2) Για τις δραστηριοτητες.. αχεμ αχεμ, μου το κανεις πιο λιανα? Συγνωμη αλλα το παιδι του δημοσιου απηδω δεν ειναι υποχρεωμενο να ξερεις τις δραστηριοτητες ενος ιδιωτικου. Αν εννοεις οτι γινεται να αθλησαι εκει και δεν ξερω εγω τι αλλο συγχαρητηρια, μπορεις καλλιστα να πας και σε στιβο/ποδοσφαιρο κλπ. πληρωνοντας μεν, αλλα χωρις να εχεις να πληρωσεις για το σχολειο.
3) Για την ασφαλεια και τις καταληψεις, ΟΥΑΟΥ, δηλαδη τι? Εμεις εχουμε εναν επιστατη, αλλα δεν χρειαστηκε ποτε σε τιποτα. Πραγματικα. Οσο για τις καταληψεις, ναι οκεη δεν επιτρεπονται και μπλα μπλα, αλλα στο δημοσιο, αν στις εκλογες του 15μελους τα παιδια ψηφισουν και βγουν υπευθυνα ατομαι, που γνωριζουν ποτε και γιατι πρεπει να γινει μια καταληψη, τοτε δεν χρειαζεται να ανησυχεις οτι μπορει να γινει κλπ. Πχ φετος, μπορει τα ζαβα τα πρωτακια που τα φετινα δεν ξερουν που τους παν τα 4 να θελουν καταληψη γιατι δεν ξερουν εμεις τι ζορι τραβηξαμε περυσι για να καληφθουν οι χαμενες ωρες, αλλα το 15μελες αποφασισε οτι δεν επιθυμει να γινει, και οτι αν βρεθουν καποιοι να κλεισουν το σχολειο, η καταληψη θεωρειτα παρανομη, και μπορει ευκολα να ερθει και η αστυνομια.
Και για να τελειωνουμε.. την σνομπαρια προσωπικα πιστευω οτι παιζει ρολο και ο χαρακτηρας σου, γιατι κακα τα ψεματα, εσυ δινεις το δικαιωμα στους αλλους να σε κρινουνε και να σου κανουνε το ενα και το αλλο. Στο δημοσιο υπαρχουν γνωστες υπερψωνισμενες κατινιτσες, αλλα δεν κανουν τα κουλα που εχω ακουσει να κανουν τα ο-μπαμπας-μου-πληρωνει-και-ειμαι-ματσο-και-κανω-οτι-γουσταρω ορισμενα παιδια του ιδιωτικου.
Α, και επισης, για τον τροπο διδασκαλιας, αν εσυ αδιαφορεις, ιδιωτικο ή δημοσιο, το ιδιο θα ειναι. Ειχε γινει φασαρια περυσι με ενα τμημα της Γ' το οποιο πηγε στο γραφειο εναν καθηγητη ο οποιος ας πουμε οτι "δεν εκανε σωστα το μαθημα του".
Και ρε παιδια, συγνωμη, αλλα αυτα του τυπου "το μαθημα εδω γινεται σωστα" δεν με αγγιζουν. Δηλαδη τι? Υποστηριζεις οτι επειδη εκει το μαθημα γινεται "σωστα" μονο απο εκει βγαινουν οι γιατροι και οι επιστημονες ξερωγω?
Ισα ρε μεγαλε.. μην τρελαθουμε κιολας..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georgia_chios

Νεοφερμένος

Η georgia_chios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 43 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
σου λεω το πιο απλο, μια φιλη μου που πηγαινε σε ιδιωτικο δεν ηξερε τι σημαινει κοπανα... δε λεω οτι πρεπει να ξερεις αλλα οπως κα να το κανουμε εχει κ αυτο τη μαγεια του...επισης εχω να σου πω οτι πολλοι απο τους καθηγητες των ιδιωτικων σχολειων θα ηθελαν πολυ να δουλεψουν σε δημοσιο λογω μονιμοτητας αλλα δεν τα καταφερνουν επειδη δεν γραφουν καλα στον ΑΣΕΠ.
επισης θεωρω πως τα ιδιωτικα σε κανουν ρομποτακι χωρις λογο, τα βαφτιστηρια μου φορουν στολες..ελεος!!!!!!
και οσο για τις εξωσχολικες δραστηριοτητες μποριες να τις κανεις κ μετα το δημοσιο σχολειο οπως τις καναμε ολοι μας κ οπως μας πηγαιναν ολους μας οι γονεις μας απο το κολυμβητηριο στο μπασκετ κλπ.
βεβαια αν δεν υπηρχαν αυτες στα ιδιωτικα δε θα δικαιολογουνταν τα ωραια λεφτακια για διδακτρα κ επιπλεον πρεπει να ενισχυεται κ ο ανταγωνισμος μεταξυ ιδιωτικων!
σε δημοσιο πηγα κ ολων των ειδων τους καθηγητες ειχα και στο πανεπιστημιο περασα και μεταπτυχιακο εκανα κ διδακτορικο κανω και τα παντα
τα παιδια μου μονο σε δημοσιο!
ειναι θεμα γονεων πως αντιλαμβανονται την κατασταση και για ποιο λογο πραγματαικα στελνουν τα παιδια τους σε ιδιωτικα
μετακσυ μας ειναι θεμα ιματζ ολα! να λες οτι το παιδι σου παει στο ταδε ιδιωτικο κλπ...μπουρδες στο τετραγωνο!
παλια στα ιδιωτικα πηγαιναν οσοι δεν μπορουσαν να περασπυν την ταξη στο δημοσιο και ηταν πολυ υποτιμητικο να πηγαινεις σε ιδιωτικο(πριν απο 30 χρονια)
για μενα ειναι ο,τι καλυτερο το παιδι να μεγαλωνει σε ενα ελευθερο περιβαλλον, να εισπαρττει τα παντα (ακομα κ η κοπανα κ η καταληψη εχει το γουστο της στα μαθητικα χρονια).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alexl1996

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Alexl1996 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,803 μηνύματα.
1) Λυπαμαι, αλλα δεν το βρισκω πλεονεκτημα αυτο. Ελεος, κι εμεις περυσι πηραμε την πρωτη-δευτερη μερα τα βιβλια και μετα γνωριζομασταν με τους καθηγητες. Δεν λεω, οντως δεν ξερουν ποιοι θα παρουν ποια τμηματα, οντως περιμενουμε για 2-3 καθηγητες, αλλα αυτο λυπαμαι, δεν μου λεει κατι.
2) Για τις δραστηριοτητες.. αχεμ αχεμ, μου το κανεις πιο λιανα? Συγνωμη αλλα το παιδι του δημοσιου απηδω δεν ειναι υποχρεωμενο να ξερεις τις δραστηριοτητες ενος ιδιωτικου. Αν εννοεις οτι γινεται να αθλησαι εκει και δεν ξερω εγω τι αλλο συγχαρητηρια, μπορεις καλλιστα να πας και σε στιβο/ποδοσφαιρο κλπ. πληρωνοντας μεν, αλλα χωρις να εχεις να πληρωσεις για το σχολειο.
3) Για την ασφαλεια και τις καταληψεις, ΟΥΑΟΥ, δηλαδη τι? Εμεις εχουμε εναν επιστατη, αλλα δεν χρειαστηκε ποτε σε τιποτα. Πραγματικα. Οσο για τις καταληψεις, ναι οκεη δεν επιτρεπονται και μπλα μπλα, αλλα στο δημοσιο, αν στις εκλογες του 15μελους τα παιδια ψηφισουν και βγουν υπευθυνα ατομαι, που γνωριζουν ποτε και γιατι πρεπει να γινει μια καταληψη, τοτε δεν χρειαζεται να ανησυχεις οτι μπορει να γινει κλπ. Πχ φετος, μπορει τα ζαβα τα πρωτακια που τα φετινα δεν ξερουν που τους παν τα 4 να θελουν καταληψη γιατι δεν ξερουν εμεις τι ζορι τραβηξαμε περυσι για να καληφθουν οι χαμενες ωρες, αλλα το 15μελες αποφασισε οτι δεν επιθυμει να γινει, και οτι αν βρεθουν καποιοι να κλεισουν το σχολειο, η καταληψη θεωρειτα παρανομη, και μπορει ευκολα να ερθει και η αστυνομια.
Και για να τελειωνουμε.. την σνομπαρια προσωπικα πιστευω οτι παιζει ρολο και ο χαρακτηρας σου, γιατι κακα τα ψεματα, εσυ δινεις το δικαιωμα στους αλλους να σε κρινουνε και να σου κανουνε το ενα και το αλλο. Στο δημοσιο υπαρχουν γνωστες υπερψωνισμενες κατινιτσες, αλλα δεν κανουν τα κουλα που εχω ακουσει να κανουν τα ο-μπαμπας-μου-πληρωνει-και-ειμαι-ματσο-και-κανω-οτι-γουσταρω ορισμενα παιδια του ιδιωτικου.
Α, και επισης, για τον τροπο διδασκαλιας, αν εσυ αδιαφορεις, ιδιωτικο ή δημοσιο, το ιδιο θα ειναι. Ειχε γινει φασαρια περυσι με ενα τμημα της Γ' το οποιο πηγε στο γραφειο εναν καθηγητη ο οποιος ας πουμε οτι "δεν εκανε σωστα το μαθημα του".
Και ρε παιδια, συγνωμη, αλλα αυτα του τυπου "το μαθημα εδω γινεται σωστα" δεν με αγγιζουν. Δηλαδη τι? Υποστηριζεις οτι επειδη εκει το μαθημα γινεται "σωστα" μονο απο εκει βγαινουν οι γιατροι και οι επιστημονες ξερωγω?
Ισα ρε μεγαλε.. μην τρελαθουμε κιολας..

Ενταξει, σε πολλα εχεις δικιο, αλλα οσον αφορα την ασφαλεια, ξερω πολυ καλα οτι σε πολλα δημοσια σχολεια γινονται καταληψεις....κατα τ' αλλα δεν μπορω να πω οτι εχεις αδικο...βασικα δεν μπορω να το πω, επειδη εγω ο ιδιος ποτε δεν εχω φοιτησει σε δημοσιο...
Τελος, για τη σνομπαρια, τι εννοεις? Οτι δηλαδη με τον τροπο μου προκαλω σχολια και κορο'ι'διες?:nono: Σε πληροφορω οτι στα καλα του καθουμενου, ερχονται μερικοι να μην το πω ψωναρες, να το πω υπεροπτες, που ερχονται και σου λενε"Α, ρε το φυτο!" και "Α, ρε το σπασικλακι!" Και να ημουν κιολας...:eyesup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georgia_chios

Νεοφερμένος

Η georgia_chios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 43 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
αυτο συμβαινει κ στα δημοσια! μη σκας, πολυ θα ηθελαν να ειναι στη θεση σου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Λουκρητία

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,905 μηνύματα.
Ενταξει, σε πολλα εχεις δικιο, αλλα οσον αφορα την ασφαλεια, ξερω πολυ καλα οτι σε πολλα δημοσια σχολεια γινονται καταληψεις....κατα τ' αλλα δεν μπορω να πω οτι εχεις αδικο...βασικα δεν μπορω να το πω, επειδη εγω ο ιδιος ποτε δεν εχω φοιτησει σε δημοσιο...
Τελος, για τη σνομπαρια, τι εννοεις? Οτι δηλαδη με τον τροπο μου προκαλω σχολια και κορο'ι'διες?:nono: Σε πληροφορω οτι στα καλα του καθουμενου, ερχονται μερικοι να μην το πω ψωναρες, να το πω υπεροπτες, που ερχονται και σου λενε"Α, ρε το φυτο!" και "Α, ρε το σπασικλακι!" Και να ημουν κιολας...:eyesup:
Οχι ρε παρεξηγησες!
Εννοοω οτι κι εμενα ειχαν προσπαθησεις πολλες φορες να προσπαθησουν να με σχολιασουν καταμουτρα, αλλα εγω ή θα τους την πω, ή θα τους πω με οχι και τον πιο γλυκο τροπο:p οτι δεν εχουν το δικαιωμα να με σχολιαζουν, γουσταρω αυτο που ειμαι και να κοιτανε τα μουτρα τους, ή αλλιως θα τους βρισω αν δεν αντεχω. :fss:
Aυτο εννοουσα.!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
σου λεω το πιο απλο, μια φιλη μου που πηγαινε σε ιδιωτικο δεν ηξερε τι σημαινει κοπανα... δε λεω οτι πρεπει να ξερεις αλλα οπως κα να το κανουμε εχει κ αυτο τη μαγεια του...επισης εχω να σου πω οτι πολλοι απο τους καθηγητες των ιδιωτικων σχολειων θα ηθελαν πολυ να δουλεψουν σε δημοσιο λογω μονιμοτητας αλλα δεν τα καταφερνουν επειδη δεν γραφουν καλα στον ΑΣΕΠ.
επισης θεωρω πως τα ιδιωτικα σε κανουν ρομποτακι χωρις λογο, τα βαφτιστηρια μου φορουν στολες..ελεος!!!!!!
και οσο για τις εξωσχολικες δραστηριοτητες μποριες να τις κανεις κ μετα το δημοσιο σχολειο οπως τις καναμε ολοι μας κ οπως μας πηγαιναν ολους μας οι γονεις μας απο το κολυμβητηριο στο μπασκετ κλπ.
βεβαια αν δεν υπηρχαν αυτες στα ιδιωτικα δε θα δικαιολογουνταν τα ωραια λεφτακια για διδακτρα κ επιπλεον πρεπει να ενισχυεται κ ο ανταγωνισμος μεταξυ ιδιωτικων!
σε δημοσιο πηγα κ ολων των ειδων τους καθηγητες ειχα και στο πανεπιστημιο περασα και μεταπτυχιακο εκανα κ διδακτορικο κανω και τα παντα
τα παιδια μου μονο σε δημοσιο!
ειναι θεμα γονεων πως αντιλαμβανονται την κατασταση και για ποιο λογο πραγματαικα στελνουν τα παιδια τους σε ιδιωτικα
μετακσυ μας ειναι θεμα ιματζ ολα! να λες οτι το παιδι σου παει στο ταδε ιδιωτικο κλπ...μπουρδες στο τετραγωνο!
παλια στα ιδιωτικα πηγαιναν οσοι δεν μπορουσαν να περασπυν την ταξη στο δημοσιο και ηταν πολυ υποτιμητικο να πηγαινεις σε ιδιωτικο(πριν απο 30 χρονια)
για μενα ειναι ο,τι καλυτερο το παιδι να μεγαλωνει σε ενα ελευθερο περιβαλλον, να εισπαρττει τα παντα (ακομα κ η κοπανα κ η καταληψη εχει το γουστο της στα μαθητικα χρονια).


Συμφωνω στα περισσοτερα, αν και απο την εμπειρια μου δε σε κανουν πιο πολυ ρομποτακι περισσοτερο απο οτι σε κανει ηδη το συστημα βεβαια ενταξει δεξερω πως ειναι στα πολυ μεγαλα ιδιωτικα που εχουν τρανταχτα ονοματα. Γενικα ειναι ισως πολυ καλυτερο να πας σε δημοσιο και να κανεις οποια δραστηριοτητα θες μετα. Εγω αν μπορουσα να γυρισω πισω και να επιλεξω αν θελω δημοσιο ή ιδιωτικο μαλλον το πρωτο θα διαλεγα (αν και στο λυκειο μου αρεσε πολυ).

Λουκρητια δεν ειπες τπτ για το ποστ σιδηροδρομο που εκανα πριν για σενα :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SICX

Διάσημο μέλος

Ο GEORGE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.
ενας φιλος απο τα αγγλικα πηγαινε σε ιδιωτικο....ε ερχοταν και πληρωνε φροντηστηριο αγγλικα γιατι στο σχολειο δεν...κι ας ηταν ιδιωτικο!!! ο μπαμπας μου ειχε ολη την οικονομικη ανεση να με στειλει ιδιωτικο και (ευτυχως) δεν το εκανε για λογους που εξηγησα στην προηγουμενη σελιδα.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

TheClash

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 375 μηνύματα.
Δημόσιο φυσικά.
(Πως εξηγείτε ότι πολλά παιδιά που πηγαίνουν σε ιδιωτικό σχολείο,πηγαίνουν παράλληλα και σε φροντιστήριο ή κάνουν ιδιαίτερα;:hmm:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Δημόσιο φυσικά.
(Πως εξηγείτε ότι πολλά παιδιά που πηγαίνουν σε ιδιωτικό σχολείο,πηγαίνουν παράλληλα και σε φροντιστήριο ή κάνουν ιδιαίτερα;:hmm:)


1ον το μαθημα δε γινεται καλα
2ο και πιο σημαντικος παραγοντας η γενικη ανασφαλεια που υπαρχει στους μαθητες ανεξαρτητως σχολειου.
Εγω προσωπικα φροντιστηρια κανονικα εκανα μονο στην τριτη λυκειου, και οχι σε ολα τα μαθηματα, στις υπολοιπες ταξεις εκανα μονο οταν χρειαζομουν καποια παραπανω βοηθεια στα μαθηματικα κυριως αλλα και λιγο φυσικη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kansas Rocks!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,237 μηνύματα.
Δημόσιο επίσης. Τα ιδιωτικά είναι για μένα μεγάαααλη κοροϊδία. Πόσο με εκνευρίζει όταν βλέπω το εξής φαινόμενο. Να πηγαίνει ο μαθητής στο δημόσιο μεχρι τη β' λυκείου, και να πηγαίνει σε ιδιωτικό στην γ', για να παίρνει τους βαθμούς έτσι, και να διαβάζει μόνο της κατεύθυνσης. Υποτίθεται, ότι όσοι πάνε ιδιωτικό δεν κάνουν φροντιστήρια το απόγευμα αλλά όλοι γνωρίζουμε ότι αυτό είναι ένα τεράστιο ψέμα. Κοροϊδευουν τους εαυτούς τους, σχετικά με την αποτελεσματικότητα του ιδιωτικού.
Και έπειτα, ούτε αργίες, ούτε τίποτα, που αυτός ο χρόνος θα μπορούσε να είναι ουσιαστικός χρόνος διαβάσματος. Ή το άλλο, το κουλό, που αυτοί που πάνε την τελευταία χρονιά στο ιδιωτικό, βγαίνουν μετά στος εφημερίδες και λένε "ευχαριστώ τους καθηγητές μου, και είμαι πολύ συγκινημένη, χωρίς αυτους δε θα τα κατάφερνα, δε θα περνούσα".
Γιατι ρε, αυτοί σε έφτασαν στο επίπεδο που είσαι?
Οι καθηγητές του ιδιωτικού? Που κάνουν φροντιστήρια σε όλο το σχολείο?
Μέχρι πριν ένα χρόνο, τι ήσουν, ένα τίποτα?
Και εντωμεταξύ να βλέπεις τους μαθητές των δημοσίων να έχουν να παλέψουν και της γενικής, και στο τέλος, να βγάζουν περισσότερα μορια από αυτούς που "λάκισαν" στο ιδιωτικό, δήθεν για καλύτερα....
Και το άκυρο, που παραθέτουν τους βαθμούς των μαθητών τους, επίσης στην εφημερίδα, συνοδευόμενους από την απαραίτητη φωτό, για διαφήμιση, και βάζουν μόνο τους καλούς βαθμούς... Τα 11ρια της έκθεσης, φυσικά και δε θα τα βάλουν. Δηλαδή, Η ΞΕΦΤΙΛΑ. Στον τόπο μου τουλάχιστον, αυτό συμβαινει...

Άκυρα πράγματα. Η παραπαιδεία, σε όλο της το μεγαλείο. Πληρώνεις και το πρωί και το βράδυ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
δημοσιοοο :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mamaguena

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Mamaguena αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 164 μηνύματα.
Εγώ έμαθα πως τα παιδιά των ιδιωτικών όταν τελείωσουν την Γ' Λυκείου δεν δίνουν πανελλαδικές για να μπουν σε ελληνικά πανεπιστήμια αλλά το ιδιωτικό τους δίνει εξετάσεις για να εισαχθούν σε ένα πανεπιστήμιο στο εξωτερικό.:what:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

diana222

Νεοφερμένος

Η diana222 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 72 μηνύματα.
Εγώ έμαθα πως τα παιδιά των ιδιωτικών όταν τελείωσουν την Γ' Λυκείου δεν δίνουν πανελλαδικές για να μπουν σε ελληνικά πανεπιστήμια αλλά το ιδιωτικό τους δίνει εξετάσεις για να εισαχθούν σε ένα πανεπιστήμιο στο εξωτερικό.:what:
μπα..δεν νομιζω...
τις πανελλαδικες δεν τις γλιτωνει κανενας...
τουλαχιστον στην περιοχη μου δεν γινεται ετσι...
παντως οπως και να 'χει εγω προτιμω δημοσιο.
ειναι καλυτερα τα πραγματα και πιστευω οτι και τα παιδια δεν ειναι τοσο σνομπ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mavro Provato

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Mavro Provato αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 343 μηνύματα.
θα το ξαναπώ Δημόσιο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~LoVeR BoY~

Διάσημο μέλος

Ο ~LoVeR BoY~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,344 μηνύματα.
:no1:Δημόσιο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kansas Rocks!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,237 μηνύματα.
Εγώ έμαθα πως τα παιδιά των ιδιωτικών όταν τελείωσουν την Γ' Λυκείου δεν δίνουν πανελλαδικές για να μπουν σε ελληνικά πανεπιστήμια αλλά το ιδιωτικό τους δίνει εξετάσεις για να εισαχθούν σε ένα πανεπιστήμιο στο εξωτερικό.:what:

Αυτό σίγουρα δεν ισχύει γενικά... Όλοι δίνουν πανελλήνιες ανεξαιρέτως.
Σε κάτι φυλλάδια ομως, ενός ιδιωτικού του νησιού μου, είχα δει ότι μπορείς να δώσεις και το bac.

Βλακεία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Εγώ έμαθα πως τα παιδιά των ιδιωτικών όταν τελείωσουν την Γ' Λυκείου δεν δίνουν πανελλαδικές για να μπουν σε ελληνικά πανεπιστήμια αλλά το ιδιωτικό τους δίνει εξετάσεις για να εισαχθούν σε ένα πανεπιστήμιο στο εξωτερικό.:what:



Μη λετε ανακριβειες ολοι χωρις να το εχετε ψαξει...


Ναι υπαρχουν τα I.B. (International Baccalaureate) ενα διεθνες προγραμμα που μπορεις να πας μετα την Α' Λυκειου, ειναι 2 χρονια και εχεις τελειως διαφορετικη δομη προγραμματων μαθηματων, δινεις διεθνεις εξετασεις και μπορεις να μπεις σε πανεπιστημια του εξωτερικου. Προσωπικα πιστευω οτι τα προγραμματα τους εινια πολυ ανωτερα απο του γενικου λυκειου σε δομη, βεβαια το αν θα γινεται καλα το μαθημα εξαρταται απο το σχολειο.
Εχει 6 κατηγοριες μαθηματων, Language A1, Second Language, Experimental Sciences, Mathematics and Computer Science, The Arts, Individual and Societies. Απο αυτα διαλεγεις 3 σε high level, και σε standard level. Για να μπορεις να παρεις το διπλωμα πρεπει μεχρι το τελος των 2 χρονων να γραψεις εργασια 4000 λεξεων, πρεπει να κανεις καποιες ωρες κοινωνικης εργασιας ειτε εξω ειτε μεσα απο το σχολειο και ενα ακομα που δε θυμαμαι τι ειναι το Theory of Knowledge και φυσικα εχει εξετασεις στο τελος. Κατα τη διαρκεια της χρονιας ερχεσαι σε επαφη με πανεπιστημια του εξωτερικου, δινεις συνεντευξεις και τετοια. Βεβαια αν πας σε αυτο το προγραμμα δε μπορεις να περασεις σε πανεπιστημιο της Ελλαδας γιατι δεν ειναι πανελληνιες οποτε πρεπει να εισαι αποφασισμενος να πας εξωτερικο οταν θα το επιλεξεις.
Και στα μαθηματα γινονται κανονικα πειραματα, πχ στη βιολογια τους εβλεπα που κοιτουσαν κατι συκωτια ζωων, εκθεσεις ζωγραφικης και τεχνης, και οτιδηποτε αλλο προκυψει. Ειναι πολυ πιο δημιουργικο το μαθημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roseberry

Διάσημο μέλος

Η roseberry αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,130 μηνύματα.
δημοσιο!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
Αυτό σίγουρα δεν ισχύει γενικά... Όλοι δίνουν πανελλήνιες ανεξαιρέτως.
Σε κάτι φυλλάδια ομως, ενός ιδιωτικού του νησιού μου, είχα δει ότι μπορείς να δώσεις και το bac.

Βλακεία.

Μη λέμε ό,τι θέλουμε όμως ε. Καθόλου βλακεία δεν είναι να μπορείς να φύγεις από εδώ, για άλλες χώρες (έχω έναν φίλο στην Σκωτία και έναν στην Αγγλία) να σπουδάσεις στα παν/μια που πέρασες εκεί, να μείνεις και για μεταπτυχιακό. Αν εννοείς πως είναι βλακεία το να μπαίνεις μόνο από ιδιωτικά πάσο, κατάλαβα λάθος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top