Δεύτερο Πτυχίο-Ποια θα ήταν η καλύτερη επιλογή;

triantafullaki :)

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η triantafullaki :) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πέραμα (Αττική). Έχει γράψει 143 μηνύματα.
Παιδιά καλησπέρα και πάλι! Θα ήθελα να σας ρωτήσω....επειδή ενδιαφέρομαι να δώσω φέτος κατατακτήριες στο τμήμα ΕΜΜΕ του ΕΚΠΑ..αξιζει τον κόπο ή είναι άλλη μια σχολή χωρις αντίκρυσμα στην αγορά εργασίας;;; Επειδή τα ΜΜΕ πάντα βρίσκονται στο προσκήνιο δεν νομίζω να υπάρχει κορεσμός στο επάγγελμα. Τι λέτε κι εσείς;;; Βοηθάει κάποιον που έχει σαν πρώτο του πτυχίο τις Πολιτικές Επιστήμες;;; :)


:) Καλησπέρα, αν έχεις πρώτο πτυχίο στις Πολιτικές Επιστήμες, θα μπορούσες να κάνεις μεταπτυχιακό στα ΜΜΕ :) , έχει βγει η προκήρυξη και για περισσότερες λεπτομέρειες δες και εδώ https://www.media.uoa.gr/news_and_no...h-p-m-s-emme-akadhmaikoy-etoys-2013-2014.html . Επίσης, υπάρχουν και εργαστήρια ελευθέρων σπουδών με αντικείμενο τη δημοσιογραφία. Καλή επιτυχία σε ό,τι αποφασίσεις :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimik

Νεοφερμένος

Η dimik αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Γεια σας...εδω και καιρο ψαχνω να βρω ποια ειναι η καλυτερη επιλογη...τελειωνω Νοσηλευτικη ΕΚΠΑ σε ενα χρονο(αν ολα πανε καλα...!) και ταλανιζομαι αναμεσα στο ερωτημα αν πρεπει να κυνηγησω το ονειρο μου να σπουδασω κατι διαφορετικο στην Ελλαδα η στο εξωτερικο...σκεφτομαι να δωσω κατατακτηριες σε πανεπιστημιακο τμημα επαρχιας(κτηνιατρικη) και να κανω ταυτοχρονα το μεταπτυχιακο μου η να φυγω εξωτερικο για καλυτερη ποιοτητα σπουδων και αποκατασταση...το οικονομικο διαδραματιζει ρολο καθως ετσι κ αλλιως θα ειμαι εκτος του τοπου κατοικιας μου οποτε σκεφτηκα ισως τα ιδια χρηματα αξιζει να τα επενδυσω καπου αλλου...επισης γνωριζει κανεις αν στην αγγλια υπαρχει δυνατοτητα να δωθει δανειο σε φοιτητη για 2ο πτυχιο ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MariaLoveItaly

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Ιταλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 363 μηνύματα.
Ερωτηση, ξερετε τι ακριβως ειναι το Μ.Ι.Θ.Ε? Πρωτη φορα το ακουω, απο ποια κατευθυνση πας και με τι ακριβως ασχολειται? :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elinaki97

Νεοφερμένος

Η Roxanne αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Νέο Πετρίτσι (Σέρρες). Έχει γράψει 113 μηνύματα.
Ερωτηση, ξερετε τι ακριβως ειναι το Μ.Ι.Θ.Ε? Πρωτη φορα το ακουω, απο ποια κατευθυνση πας και με τι ακριβως ασχολειται? :hmm:
Mεθοδολογια ιστοριας και θεωριας της επιστημης.εξαιρετικη σχολη απο οσα εχω διαβασει στον οδηγο σπουδων και στην επισημη σελιδα.ουσιαστικα εντρυφεις στην επιστημη ως αντικειμενο ανα τους αιωνες,παρακολουθεις την ιστορικη της εξελιξη και γενικα καταρτιζεσαι θεωρητικα οσον αφορα τη σχεση της επιστημης με κοινωνικους και πολιτιστικους παραγοντες.Σιγουρα θα ηταν στις επιλογες μου αν δεν ηταν τοσο μακρια απο την πολη μου και ειχα την οικονομικη δυνατοτητα να φοιτησω εκει.:D(1ο πεδιο-θεωρητικη κατευθυνση)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MariaLoveItaly

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Ιταλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 363 μηνύματα.
Mεθοδολογια ιστοριας και θεωριας της επιστημης.εξαιρετικη σχολη απο οσα εχω διαβασει στον οδηγο σπουδων και στην επισημη σελιδα.ουσιαστικα εντρυφεις στην επιστημη ως αντικειμενο ανα τους αιωνες,παρακολουθεις την ιστορικη της εξελιξη και γενικα καταρτιζεσαι θεωρητικα οσον αφορα τη σχεση της επιστημης με κοινωνικους και πολιτιστικους παραγοντες.Σιγουρα θα ηταν στις επιλογες μου αν δεν ηταν τοσο μακρια απο την πολη μου και ειχα την οικονομικη δυνατοτητα να φοιτησω εκει.:D(1ο πεδιο-θεωρητικη κατευθυνση)

Ειδα και το site της σχολης. Πραγματικα πρεπει να ειναι ενα υπεροχο τμημα. :inlove: Προσεξα ομως οτι εχει και μαθηματα της Θετικης κατευθυνσης, αυτο δε δυσκολευει τους σπουδαστες, μιας και προερχονται απο θεωρητικη κατευθυνση?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nicol_86

Νεοφερμένος

Η nicol_86 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Καλησπέρα σας,Ονομάζομαι Νικολέττα και έχω τελειώσει το τμήμα Εμπορίας και Διαφήμισης στο ΑΤΕΙ Ηρακλείου (φυσικά δεν υφίσταται πια σαν τμήμα) και σκέφτομαι να δώσω κατατακτήριες για να περάσω σε ένα πανεπιστήμιο. Με ενδιαφέρουν πολύ οι σχολές ΔΙΕΘΝΩΝ ΚΑΙ ΕΥΡΩΠΑΙΚΩΝ ΣΠΟΥΔΩΝ (ΠΑΠΕΙ, ΠΑΝΤΕΙΟ ΚΑΙ ΟΠΑ), ΔΗΜΟΣΙΑΣ ΔΙΟΙΚΗΣΗΣ ΚΑΙ ΠΟΛΙΤΙΚΗΣ ΕΠΙΣΤΗΜΗΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΑΣ ΔΙΟΙΚΗΣΗΣ. Ποια πιστεύετε ότι είναι η καλύτερη επιλογή και εκείνη που έχει καλύτερο επαγγελματικό αντίκρυσμα? Έχετε να προτείνετε κάποια άλλη σχολή?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Πιο εύκολο είναι να μπεις στα τμήματα Διεθνών και Ευρωπαϊκών Σπουδών ΠΑ.ΠΕΙ και Παντειου. Στο ΌΠΑ είναι σχεδόν ακατόρθωτο. Και στο τμήμα Δημόσιας Διοίκησης Παντείου είναι αρκετά εύκολο και παίρνεις και επαγγελματικα δικαιώματα Οικονομολογου. Το Πολιτικό της Νομικής είναι μια μικρή Νομική. Αν διαβάσεις για Πολιτικο, είσαι ένα τσακ πριν τη Νομική. Όλα αυτά τα τμήματα είναι αρκετά κορεσμένα. Βέβαια, επειδή έχεις τελειώσει Εμπορία και Διαφήμιση ίσως τα τμήματα Διεθνών και Ευρωπαϊκών Σπουδών να ταίριαζαν περισσότερο. Αν θέλεις μεγαλύτερη επαγγελματική αποκατάσταση δώσε για Ναυτιλιακα στο ΠΑ.ΠΕΙ και προσπάθησε να ξεχωρίσεις :) Αυτά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nicol_86

Νεοφερμένος

Η nicol_86 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ πολύ!!!!!! Μήπως ξέρεις αν έχει εργαστήρια και υποχρεωτικές παρακολουθήσεις ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top